Weekend na parkietach 17-18.08.2013

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Weekend na parkietach 17-18.08.2013

sobota 17 sie 2013, 07:39

Witam w drugim już weekendowym wydaniu tematu. Zapraszam do dyskusji.

Notowania weekendowe: http://www.xe.com

FOREX.com: Week ahead

Time: Dow Has Worst Week of 2013

eFXnews: Europe Week Ahead: EZ-, German-, French PMI Indices

Alpari: Weekly market preview
Fed's Fisher says investors realizing 'there's no QE infinity'
-From talking-forex.com
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Weekend na parkietach 17-18.08.2013

sobota 17 sie 2013, 17:28

Oj strasznie tam polecieli na Forex.com... tyle tego jest że aż za dużo do komentowania ale generalnie wsadzili i mydło i powidło.
This week’s Jackson Hole conference may provide more clarification on the Fed’s plan for tapering asset purchases, thus expect USD volatility in the short-term.
Sami piszą, że Bernanke nie pojawi się w Jackson Hole. To dlaczego się spodziewają, że dowiedzą się stamtąd coś nowego? Każdy szef FED ma prawo mówić co uważa, ale jak dochodzi do FOMC to mówi tylko przewodniczący za wszystkich (chyba, że mówi za siebie ale wtedy to odpowiednio podkreśla). A jego tam nie będzie. Cokolwiek tam usłyszymy to będą tylko indywidualne wypowiedzi, a nie żadne plany czy podpowiedzi co do dalszej polityki FOMC.

To co piszą o EZ to można w ogóle pominąć - nic nowego. Nie to że nie mają racji (choć wiele marginalnych rzeczy opisują jako pierwszoplanowe) tylko późno się z tym obudzili.

Co do UK to wydaje mi się że wyolbrzymiają fakt że jeden z członków MPC protestował przeciwko ogłaszaniu kierunków polityki pieniężnej (forward guidance), a jakoś pomijają, że coś tam jednak się poprawia i to na tyle systematycznie, że przestaje być sezonowe. Przynajmniej tak to teraz wygląda.

Czy rynki rzeczywiście przygotowują się na rozpoczęcie zwijania QE we Wrześniu to ja bym się kłócił. Duże pieniądze zdolne robić trendy są na wakacjach i trudno się dowiedzieć co o tym teraz myślą. Zaś szybkie i lewarowane pieniądze robią tylko krótkoterminową zmienność i będą reagować na cokolwiek choć niekoniecznie w racjonalny sposób (bo nikt nie ma ani ochoty, ani czasu na głębokie analizy robiąc szybką kasę - liczą się zachowania stadne i szybkość). Nie można mieszać jednego z drugim - oczekiwać od krótkoterminowej spekuły że zagrają dłuższą piłkę dołując czy windując dolara. Co potrafią zrobić krótkoterminowe pieniądze to mogliśmy obserwować ostatnio przy okazji rozmaitych taper on/off gdy detalistom strzelaly stopy :wink: Polatało w tę, potem we wte bez większego ładu i składu po to tylko żeby kilka lub kilkadziesiąt godzin później wszystko wróciło do poprzedniego, letniego marazmu.

W pewnym komentarzu o złocie trafiłem na coś co od dłuższego czasu chodziło mi po głowie - taper on teraz czy później nie ma już większego znaczenia. I tak wiadomo, że będzie, i tak wiadomo że to potrwa, a do tego jest wiele zmiennych na podstawie których FOMC będzie to szczegółowo regulować. Zmiennych które trudno prognozować, a co dopiero robić spekulacje pod to co FOMC z nich wyczyta więc nie ma co sobie tym głowy zawracać. Jak ktoś ma horyzont czasowy dłuższy niż tydzień czy miesiąc to musi patrzyć zdecydowanie powyżej krótkoterminowego szumu. Duże pieniądze już dawno się odpowiednio ustawiły - jeszcze przed wakacjami.
Poza tym dla wielu bardziej się liczy kiedy FOMC zacznie podnosić stopy i tutaj mają zapewnienie z samego źródła, że minie jeszcze bardzo dużo czasu. Przynajmniej rok. I tego się trzymają.

Tutaj przerwę bo za długie się to robi i też chyba nic nie wnosi tak jak forex.com :zzz:

efxnews nie ma co komentować - proste i jasne jak budowa cepa.
Alpari... już nie mogę. Nie wiem co oni tam napisali ale znów ilość tekstu mnie powala... ile biedny detalista musi zmieścić w głowie? :aaaa:

http://www.marctomarket.com/ robi ciekawe analizy tygodniowe, a w każdym razie zdecydowanie krótsze niż forex.com i Alpari :wink:
Ale trzeba poczekać do Niedzieli.
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Re: Weekend na parkietach 17-18.08.2013

sobota 17 sie 2013, 20:57

No to nie czekając do niedzieli, może ten przegląd choć trochę Cię zadowoli :bigsmile:
Comparic: Przegląd tygodnia FOREX – PMI, protokoły FOMC, RBA
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Weekend na parkietach 17-18.08.2013

sobota 17 sie 2013, 22:28

Marcin_N pisze:No to nie czekając do niedzieli, może ten przegląd choć trochę Cię zadowoli :bigsmile:
Comparic: Przegląd tygodnia FOREX – PMI, protokoły FOMC, RBA
No teraz moja biedna głowa jest już w stanie pomieścić te wszystkie literki - zwłaszcza, że odpowiednio duża czcionka i podział na łatwe do przełknięcia akapity znacznie poprawia komfort czytania :-)

Może to nie jest analiza ale ładne zestawienie faktów, bez zbędnych gdybań. Mówię o drugiej części opisującej przyszły tydzień bo przeszły to ja już schowałem do archiwum - oprócz adrenaliny przelewarowanych pozycji nie wydarzyło się nic naprawdę istotnego. No może oprócz złota i tego, że paru zatwardziałym euro-niedźwiedziom znów opadła nieco szczęka :wink:
EDIT: może za bardzo to skróciłem: to co się wydarzyło w zeszłym tygodniu zgadza się z moimi wcześniejszymi oczekiwaniami (i to jeszcze wcześniejszymi niż poprzedni tydzień) więc nie widzę tam żadnej sensacji. Ale dla innych może to być coś nad czym warto się pochylić. Szczególnie jeżeli chodzi o dolara i euro.

Z pełną analizą tego co może nastąpić w przyszłym tygodniu jako reakcja na spodziewane (bo innych nie znamy) wydarzenia w odniesieniu do bieżących cen i czasu to ja bym poczekał do poniedziałku gdzieś do południa - w poniedziałki rynek zazwyczaj nigdzie się specjalnie nie wybiera, a będzie wiadomo nieco więcej jakie są ogólne oczekiwania (każdy kto może pisać zrobi już swoje plus ew. newsy weekendowe). Czasami warto przepuścić tłum przodem żeby dowiedzieć się gdzie on tak naprawdę pędzi (jeżeli on sam w ogóle wie gdzie).

Natomiast pokuszę się o małą zagadkę (z drobnymi podpowiedziami) i nieco wróżenia z fusów: w przyszłym tygodniu najważniejsze dla Euro będzie PMI niemieckiej produkcji.
A tutaj mam taki kawałek z HSBC datowany na dzień 1 Sierpnia 2013:
HSBC PMI® Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. W lipcu wskaźnik PMI wzrósł trzeci miesiąc z rzędu z poziomu 49.3 do 51.1. (jeszcze raz: z 49.3 do 51,1? Ne dość, że mocno w górę to jeszcze sporo powyżej 50? :shock: alx) Najnowszy odczyt wskazał na ogólną poprawę warunków w sektorze przemysłowym, kończąc okres spadków rozpoczęty w kwietniu 2012 roku. Ponadto wskaźnik PMI osiągnął najwyższą wartość od stycznia 2012 roku i większą niż średnia z badań długoterminowych, która wynosi 49.9. Wzrost wskaźnika miesiąc do miesiąca był drugim największym od czterdziestu czterech miesięcy.
Liczba nowych zamówień wzrosła drugi miesiąc z rzędu i to w najszybszym tempie od sierpnia 2011 roku. Najnowsze dane wskazały, że wzrost liczby nowych zamówień był wspierany zarówno popytem krajowym, jak i eksportowym. Liczba nowych zamówień eksportowych również wzrosła drugi miesiąc z rzędu i to w najszybszym tempie od stycznia 2012 roku.
Kto wie co łączy jedno i drugie i jakie wnioski można z tego wyciągnąć?
A jeszcze jakby to połączyć z FOMC Minutes, zwłaszcza jakby Edek by zanurkował? Za dużo podpowiadam :wink:
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Re: Weekend na parkietach 17-18.08.2013

niedziela 18 sie 2013, 11:35

Kto wie co łączy jedno i drugie i jakie wnioski można z tego wyciągnąć?
A jeszcze jakby to połączyć z FOMC Minutes, zwłaszcza jakby Edek by zanurkował? Za dużo podpowiadam
Odpowiedzią musi być jakaś tajemnica poliszynela powszechnie uważana za teorię spiskową :wink:
Może to nie jest analiza ale ładne zestawienie faktów, bez zbędnych gdybań
Tak. Docelowo nie chcę popuszczać zbytnio wodzy fantazji w tygodniowych przeglądach.
Z pełną analizą tego co może nastąpić w przyszłym tygodniu jako reakcja na spodziewane (bo innych nie znamy) wydarzenia w odniesieniu do bieżących cen i czasu to ja bym poczekał do poniedziałku gdzieś do południa - w poniedziałki rynek zazwyczaj nigdzie się specjalnie nie wybiera, a będzie wiadomo nieco więcej jakie są ogólne oczekiwania
Zanotowałem sobie !Tak!
Mówię o drugiej części opisującej przyszły tydzień bo przeszły to ja już schowałem do archiwum - oprócz adrenaliny przelewarowanych pozycji nie wydarzyło się nic naprawdę istotnego.
Dla kogoś obeznanego z rynkiem i śledzącego wydarzenia na bieżąco, to faktycznie niepotrzebne. Jednak, żeby przegląd był pełny i ciąg wydarzeń zachowany, uważam za niezbędne takie streszczenie. Też nie każdy śledzi dokładnie.
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Weekend na parkietach 17-18.08.2013

niedziela 18 sie 2013, 12:04

Marcin_N pisze:
Kto wie co łączy jedno i drugie i jakie wnioski można z tego wyciągnąć?
A jeszcze jakby to połączyć z FOMC Minutes, zwłaszcza jakby Edek by zanurkował? Za dużo podpowiadam
Odpowiedzią musi być jakaś tajemnica poliszynela powszechnie uważana za teorię spiskową :wink:
Tym razem bez konspiry ale poczekam jeszcze chwilę z odpowiedzią - może ktoś inny odpowie?
Marcin_N pisze:
Mówię o drugiej części opisującej przyszły tydzień bo przeszły to ja już schowałem do archiwum - oprócz adrenaliny przelewarowanych pozycji nie wydarzyło się nic naprawdę istotnego.
Dla kogoś obeznanego z rynkiem i śledzącego wydarzenia na bieżąco, to faktycznie niepotrzebne. Jednak, żeby przegląd był pełny i ciąg wydarzeń zachowany, uważam za niezbędne takie streszczenie. Też nie każdy śledzi dokładnie.
Zgadza się - trochę za szybko pisałem i nie najlepiej to ująłem (włącznie z późniejszym dopiskiem).
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
esco
Gaduła
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 21:29

Re: Weekend na parkietach 17-18.08.2013

niedziela 18 sie 2013, 12:13

alx pisze:Kto wie co łączy jedno i drugie i jakie wnioski można z tego wyciągnąć?
A jeszcze jakby to połączyć z FOMC Minutes, zwłaszcza jakby Edek by zanurkował
Europejskie QE zaczyna działać co potęgowane będzie wycofywaniem się z luzowania USA?
"Anyone who believes in indefinite growth in anything physical, on
a physically finite planet, is either mad - or an economist." - Kenneth Ewart Boulding

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Weekend na parkietach 17-18.08.2013

niedziela 18 sie 2013, 12:20

esco pisze:Europejskie QE zaczyna działać co potęgowane będzie wycofywaniem się z luzowania USA?
Oj zimno. Przynajmniej w kontekście mojej zagadki. Może na początek zapomnieć zupełnie o reszcie świata i skoncentrować się na tym co może łączyć niemiecki PMI z polskim :wink:

EDIT: ale tak szerzej to to co napisałeś jest warte zastanowienia. Wrócę do tego przy okazji.
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
m05
Gaduła
Posty: 449
Rejestracja: niedziela 11 sie 2013, 09:58
Lat na Forex: 7
Lokalizacja: exPRL
Kontakt:

Re: Weekend na parkietach 17-18.08.2013

niedziela 18 sie 2013, 13:13

Polski rosnacy eksport, czego głównym beneficjentem są Niemcy, wskazuje na rosnące zapotrzebowanie z Merkellandu. Po niemieckich wskaźnikach może tego nie być widać, bo potrzebny jest czas na przetworzenie importowanych dóbr na wartość dodaną. Polskie PMI jst tu pewnego rodzaju wskaźnikiem wyprzedzającym tego, co będzie za zachodnią granicą za 1-2 kwartały. Ze względu na stały trend zwyżkowy u nas od 3 kwartałów, wzrost produkcji przemysłowej w Niemczech nie jest wyskokiem jednorazowym i może być początkiem czasu byka w dłuższej perspektywie.
Z kolei dolarowa strefa już się wystrzelała po długim QE i prawdopodobnie wszystko co było do przewidzenia w związku ze stymulusami już zostało przez rynki skonsumowane. Porównując, rynki wrócą do euro, bo tu jest cos do ugrania. Niekoniecznie w samych wartościach crossów walutowych samych z siebie, ale te krosy mogą być napędzane przez rosnące giełdy eurolandu. Dobrym wskaźnikiem jest tu np. indeks włoski, który już jakby jest na ustabilizowanym kierunku, mimo złych faktów i plotek. Wzrost metali tygodniowy w granicach 14%, tez może być zapowiedzią do powrotu do krainy wiecznej szczęśliwości. Plotki więc o zakresie ,37 na edku nie sa pozbawione podstaw.
A jakieś niespodzianki z szafy, w stylu Grecji, Cypru czy Portugalii, będzie tylko okazją do poprawienia swych pozycji na korektach.

A jak komuś gorąco, zapraszam do AquaParku. !bzdura!
http://www.wykop.pl/link/1618217/aquapa ... edium=main
Jeżeli chcesz odnieść sukces, daj się ponieść. 中国的
http://www.dzieciom.pl/2708 Many thanks in advance.Obrazek

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Weekend na parkietach 17-18.08.2013

niedziela 18 sie 2013, 13:42

Mike !Brawo!!

A oto co na ten temat napisał UBS jeszcze w kwietniu tego roku:
Polish PMI (...) tends to be a leading indicator of Germany’s releases.
i wysłał w świat. Każdy money manager i jego pies to przeczytał i ma to teraz na uwadze.

I teraz mając tak fantastyczne wyniki naszego PMI i wiedząc że spora cześć tego jest zrobiona niemieckimi zamówieniami pod niemiecką produkcję czego można się spodziewać w przyszły czwartek?

Tak na marginesie: mimo, że to jest naprawdę wyjątkowo dobry wynik to okupiony dalszym zaciskaniem pasa - ten sam raport HSBC pokazuje, że firmy nadal musiały mocno ciąć ceny i zatrudnienie żeby zdobyć te zamówienia.

A tak szerzej pokazuje na czym tak naprawdę stoi nasza gospodarka: głównie na niemieckich zamówieniach. I to w całym spektrum od jedzenia do przemysłu.
Mamy olbrzymie szczęście, że w najgorszym czasach jechaliśmy i nadal jedziemy na ich plecach. Ale to nie jest żadna recepta na przyszłość. To nie jest żadna zielona wyspa która potrafiła własną zaradnością i pomysłem wytworzyć nową wartość tylko trafiło się ślepej kurze ziarno, że mamy tak mocnego zleceniodawcę.
Ocaliło przed poważnym załamaniem ale jest również naszą piętą achillesową: wystarczy, że Niemcy zaczną kichać żeby u nas zaczęło się walić i palić. Na razie nam to nie grozi, ale nic nie jest dane na zawsze i Niemcy też kiedyś będą mieli gorsze czasy.

Jeżeli chodzi o USA to bardzo trafne spostrzeżenia choć ja nie wybiegałem aż tak daleko do przodu.
Chodziło mi o to, że wiedząc o tym, że kondycja Euro systematycznie się poprawia i w czwartek można się spodziewać kolejnych dobrych wyników to potwierdzających warto kupować spadki. A ponieważ w środę wieczorem pojawi się protokół FOMC, może to będzie dobra okazja gdyby w zamieszaniu Edek zleciał. Im niżej, tym lepiej :wink:
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Weekend na parkietach 17-18.08.2013

poniedziałek 19 sie 2013, 09:04

Marc To Markets napisał niestety dłuższy kawałek.
Ale za to konkretny:

http://www.marctomarket.com/2013/08/a-f ... -week.html

Warto przeczytać. Zwłaszcza, że jeżeli ich oczekiwania są prawidłowe, wiele gorących głów będzie niemile zaskoczonych na początku Września.
Co prawda wydaje się to wykraczać to poza najbliższy tydzień ale ci nieliczni jeszcze obecni którzy są w stanie porządnie ruszyć rynkiem (czytaj zrobić trend zamiast chwilowej zmienności) już się odpowiednio przygotowują (o ile nie przygotowali).
Zaś ci którzy są teraz na wakacjach zrobią to zaraz po powrocie (znów jeżeli już wcześniej tego nie zrobili) albo pod koniec Sierpnia, albo na samym początku Września.
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości