Trading 11 - 16 stycznia 2015

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

czwartek 15 sty 2015, 13:18

kingsize4 pisze:alx, myślisz, że formuła złota jako polisy ubezpieczeniowej na niepewne czasy się wyczerpała? Zawsze tak je odbierałem.
Tak jest w czasach wysokiej inflacji ew. kompletnego zeszmacenia waluty (co w zasadzie na jedno wychodzi - padająca waluta jest zazwyczaj przyczyną wysokiej inflacji).
Tymczasem w większości krajów świata mamy albo bardzo niską inflację, albo deflację.

Za to euro straciło ostatniego mocnego sprzymierzeńca - SNB broniąc progu wspierał go przez kilka ostatnich lat. A teraz kopnął w stolik i poszedł sobie w cholerę liczyć straty.
Ostatnio zmieniony czwartek 15 sty 2015, 16:33 przez alx, łącznie zmieniany 2 razy.
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

czwartek 15 sty 2015, 13:29

Właśnie zaczęła się konferencja prezesa SNB, o której przeczytacie w Comparic na żywo.
http://comparic.pl/forex-na-zywo/
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

czwartek 15 sty 2015, 14:20

Trudno nawet rozróżnić co jest co :bigsmile:

A teraz trzeba poczekać aż wszyscy dojdą od siebie.
Jedni mają kolosalne straty inni kolosalne zyski.
Na dodatek w USA zwykli zjadacze chleba jeszcze nie wiedzą co ich czeka....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

czwartek 15 sty 2015, 16:02

Hehe, jak to przysłowiowe g... w wentylator :wink:
ForexLive pisze, że niektórzy brokerzy pozamykali detalistom pozycje i to nie tylko na franku.
Koleżanka zaś mi mówi, że nasze banki odmawiają biznesowi wymiany walut przy płatnościach zagranicznych.

Jeszcze parę godzin i wszystko się ułoży.
Tak naprawdę to cały rynek był mocno skrzywiony przez ostatnie trzy lata tym progiem SNB. Teraz ma szansę trochę się wyprostować.

Ropa też wykonała woltę ale wróciła tam gdzie zaczynała. Nie mogłem się powstrzymać żeby nie sprzedać tych szpilek :wink:
Choć prawdę mówiąc trochę przelewarowałem i byłbym szczęśliwy jakby jeszcze trochę spadło tak, żeby trochę zamknąć.
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

czwartek 15 sty 2015, 16:13

Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

czwartek 15 sty 2015, 18:39

Another valuable lesson was learned today. In markets dominated by official players, stop-loss orders are worthless. If you were long EUR/CHF with a stop-loss sell order below 1.20, who on earth would put in a bid within a mile of your stop? Remember, the only way the stop would be hit was if the SNB backed away, opening the flood gates. The stories of carnage that are sure to come out in the next few days will prove epic.
https://ello.co/jamiecoleman/post/OyH5v ... s10_XuRaBg
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

piątek 16 sty 2015, 10:30

Hm... z tych danych wynika, że jen jest bardziej sprzedawany niż kupowany: zagraniczni inwestorzy wycofali z akcji więcej niż kupili długu. Co oznacza, że musieli sprzedać więcej jenów niż kupić.
To co ten USDJPY tak szoruje po brzuchu?

Z tym, że te dane są chyba z jakiś dłuższy okres, trzy miesiące o ile dobrze pamiętam?
No i 9 stycznia USDJPY był jeszcze po prawie 120, dzisiaj zaś po 116 z kawałkiem.
Te kwoty są bardzo duże, wygląda na to, że jest to efekt inwestycji w Japonii z ostatniego kwartału zeszłego roku gdy BoJ nagle zwiększył skup - wszyscy się rzucili kupować japoński dług żeby go zaraz sprzedać BoJ z szybkim zyskiem.
To samo co było w USA przy kolejnych odsłonach QE, to samo będzie w EZ jak ECB pójdzie na całość.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

piątek 16 sty 2015, 11:16

Na szeroko rozumianych rynkach mogą się przez kilka dni dziać dziwne rzeczy - są tacy którzy ponieśli tak duże straty, że albo są zmuszeni zamknąć interes likwidując wszystkie swoje pozycje albo szybko kryć z tych na których mają zysk.

Bankrutujący brokerzy też dokładają swoje. Kilku już powiadomiło swoich klientów, że zamykają okienko i dają im czas np. do końca dzisiejszego dnia na zamknięcie wszystkich pozycji.

Ja bym na wszelkie przesadne lub "nielogiczne" ruchy cen patrzył bardzo nieufnie. Tak jak na wczorajsze rajdy na ropie.
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

piątek 16 sty 2015, 12:57

Marc Chandler nam tu wieszczy dolarową słabiznę za półtorej godziny:
...the North American session will be dominated by two things: a flurry of economic data and the price action itself, notably a likely continued correction in US shares and a fall in yields. The S&P 500 closed on its lows yesterday and is likely to gap lower at the open. We have found the gaps to be technically important. A break of the mid-December lows in the 1972-1973 area would be significant. The next immediate target would be in the 1957-1960 area. US 10-year yields slipped to near 1.70% yesterday. They are holding just above there now. A break of it would suggest potential to 1.60% on the way to 1.5%.


The data may encourage such moves. Headline CPI may be nearly halved to 0.7% from 1.3%. The core rate will prove stickier, but investors should be prepared to see a negative year-over-year print in the coming months. Industrial output is likely to be soft. The consensus expects a 0.1% decline after the outsized 1.3% gain in November. Manufacturing output likely cooled at the 1.1% increase, though it may still eke out a small gain. Capacity utilization is expected to have slipped back below the 80% threshold. Going into today’s data, the Atlanta Fed’s GDP Now sees the US economy tracking 3.4% annualized growth in Q4 14.
http://www.marctomarket.com/2015/01/sti ... -snbs.html
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

piątek 16 sty 2015, 14:31

Rzeczywiście słabiej ale nie aż tak słabo :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

piątek 16 sty 2015, 14:33

Jeszcze tylko Reuters/Michigan Consumer Sentiment Index (Jan)Preliminar o 15:55 i j¨ż weekend :cheers:
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
Little Scalper
Gaduła
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 19:54
Lat na Forex: 0

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

piątek 16 sty 2015, 20:05

Ale akcje zrobili z frankiem, dobrze że go uwolnili bo przed tym zrobieniem na sztywno 1.2 była to całkiem bardzo dobra waluta w crosach do grania z tydzień dwa tak myślę go wybuja, spread opadnie do 1-2, płynność będzie ogromna, zmienność powyżej 150 i będzie nowy faworyt na daytrading straszne jest tylko to co stało się z tymi wszystkimi wykiwanymi pewniaczkami którzy to dostali magiczny system na tacy by skupować przy płocie, bo patrząc sobie teraz na wykres a z trudem to przychodzi przy takim skalowaniu widzę że zanim tąpło ktoś miał dobra podkładkę bo spadło poniżej 1.20 gdzie wielu pewnie kupowało na wariata. Zastanawiają mnie pozycje wielkich graczy, gdzies tu na comparicu widziałem takie coś czy ktoś bardziej obeznany w mapie serwisu jest w stanie napisać kto z wielkich miał na krótko CHF i czy ktokolwiek z nich w co wątpię miał na długo ? Ciekawi mnie też jak brokery ściągać będą zadłużenia po klientach i ilu teraz poznało moc levara tą złą moc jak im konta wyminusowały na wielokrotność depozytu hahahaha aż mnie ciarki przechodzą jak pomyśle o tym jakie to niestabilne i jak w każdej chwili jedno zdanie może wywrócić życie wielu ludzi do góry nogami.

Połowa stycznie a tu takie akcje nic tylko się cieszyć z tego co będzie dalej co ? :poser: :poser:
Na świecie jest tylu frajerów że cfaniaków na nich nie starczy.
Wole porozmawiać szczerze z chamem a jeżeli kulturalnie pier....ć głupoty.
Nie szkoła a życie uczy.

Awatar użytkownika
Tomasz-20021
Główny Moderator
Posty: 1707
Rejestracja: czwartek 09 sty 2014, 10:42

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

piątek 16 sty 2015, 20:14

jest jeszcze problem z tymi, ktorzy nie mieli pozycji z chf. Do teraz nie wiadomo co z ich depozytami. Znaczy sie sama platforma chodzi bez zadnych problemow. Nie wiadomo natomiast co z wyplatami. Niby pieniadze klientow byly na osobnych kontach bla bla bla. Na biezaco sledze sprawe alpari i fxcm. W tym drugim mam/mialem konto, o godzinie 13 zlozylem polecenie wyplaty calosci. Wszystkie maile potwierdzajace dostalem bla bla bla a pieniedzy na koncie bankowym jak nie bylo tak nie ma. Zazwyczaj szlo to duzo duzo szybciej. Ludze sie jeszcze nadzieja, ze iich serwery sa mega zajete bo podejrzewam, ze kazdy przy zdrowych zmyslach ucieka z tonacego okretu. Nie wyglada to dobrze i strasznie sp##### mi nadchodzacy weekend :/
"Panie Edison, dlaczego nie rezygnuje pan po 5000 porażek?”, Edison: „Młody człowieku, nie rozumie pan, to nie porażka. Znalazłem tylko 5000 sposobów, które nie działają. Dzięki czemu jestem o 5000 prób bliżej rozwiązania”.

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

piątek 16 sty 2015, 20:20

Little Scalper pisze:Ale akcje zrobili z frankiem, dobrze że go uwolnili bo przed tym zrobieniem na sztywno 1.2 była to całkiem bardzo dobra waluta w crosach do grania z tydzień dwa tak myślę go wybuja, spread opadnie do 1-2, płynność będzie ogromna, zmienność powyżej 150 i będzie nowy faworyt na daytrading straszne jest tylko to co stało się z tymi wszystkimi wykiwanymi pewniaczkami którzy to dostali magiczny system na tacy by skupować przy płocie, bo patrząc sobie teraz na wykres a z trudem to przychodzi przy takim skalowaniu widzę że zanim tąpło ktoś miał dobra podkładkę bo spadło poniżej 1.20 gdzie wielu pewnie kupowało na wariata. Zastanawiają mnie pozycje wielkich graczy, gdzies tu na comparicu widziałem takie coś czy ktoś bardziej obeznany w mapie serwisu jest w stanie napisać kto z wielkich miał na krótko CHF i czy ktokolwiek z nich w co wątpię miał na długo ? Ciekawi mnie też jak brokery ściągać będą zadłużenia po klientach i ilu teraz poznało moc levara tą złą moc jak im konta wyminusowały na wielokrotność depozytu hahahaha aż mnie ciarki przechodzą jak pomyśle o tym jakie to niestabilne i jak w każdej chwili jedno zdanie może wywrócić życie wielu ludzi do góry nogami.

Połowa stycznie a tu takie akcje nic tylko się cieszyć z tego co będzie dalej co ? :poser: :poser:
Tutaj zaczyna się to co ja byłem w stanie opisać w tym temacie
http://forum.comparic.pl/viewtopic.php?p=43239#p43239
Jak to piszą urzędasy: "z późn. zm." :wink:

Co zaś do samej (nowej) zmienności na franku, skali na wykresie itp. to niedawno właśnie dopisałem:
http://forum.comparic.pl/viewtopic.php?p=43293#p43293
z obrazkami :joy:
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
Little Scalper
Gaduła
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 19:54
Lat na Forex: 0

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

piątek 16 sty 2015, 20:22

o widzisz zapomniałem jeszcze o brokerach ilu właśnie brokerów popłyneło, taki wycisk, niedawno rubla zawieszali teraz franka może być chwilowa pańka, takie wydarzenie mogło wielu otworzyć oczy jakie to wszystko jest ryzykowne i nieprzewidywalne i brokery mogą mieć fale zleceń wypłaty depozytów dlatego mogą zwlekać. Alpari to chyba kozacka firma nie powinno być problemu ale fxcm nie znam mam nadzieje że nie za duże depozyty miałeś :tongue:

/a widzisz 259 nie było mnie 2 dni i taki zszokowany patrze co się stało, jeszcze nie przeglądałem forum musiałem szybko napisać swoje odczucia, dzięki za linki już czytam. Coś umiera po to by nowe mogło narodzić się, CHFJPY chcę 2 rzeźnika tam widzieć, frankensztajn, godżilla, niech kreatywni obmyślą pseudo tego crossa by się powoli przyjmował u mass, czuje że to będzie to :eager:
Na świecie jest tylu frajerów że cfaniaków na nich nie starczy.
Wole porozmawiać szczerze z chamem a jeżeli kulturalnie pier....ć głupoty.
Nie szkoła a życie uczy.

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

piątek 16 sty 2015, 20:27

Tomasz-20021 pisze:jest jeszcze problem z tymi, ktorzy nie mieli pozycji z chf. Do teraz nie wiadomo co z ich depozytami. Znaczy sie sama platforma chodzi bez zadnych problemow. Nie wiadomo natomiast co z wyplatami. Niby pieniadze klientow byly na osobnych kontach bla bla bla. Na biezaco sledze sprawe alpari i fxcm. W tym drugim mam/mialem konto, o godzinie 13 zlozylem polecenie wyplaty calosci. Wszystkie maile potwierdzajace dostalem bla bla bla a pieniedzy na koncie bankowym jak nie bylo tak nie ma. Zazwyczaj szlo to duzo duzo szybciej. Ludze sie jeszcze nadzieja, ze iich serwery sa mega zajete bo podejrzewam, ze kazdy przy zdrowych zmyslach ucieka z tonacego okretu. Nie wyglada to dobrze i strasznie sp##### mi nadchodzacy weekend :/
O tym też pisałem, zaczyna się tutaj:
http://forum.comparic.pl/viewtopic.php?p=43253#p43253
Ale nie ma co wpadać w panikę - kilku, w tym paru dobrze znanych umoczyło ale nawet i w ich przypadkach depozyty są bezpieczne bo będąc regulowanymi brokerami mieli to na wymaganym prawem oddzielnym koncie.
Tak więc wypłaty są bezpieczne choć z drugiej strony czy ktoś będzie mógł coś wypłacić czy nie będzie zależało od tego co mu zostało na koncie po tym całym zamieszaniu...
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

piątek 16 sty 2015, 20:30

Little Scalper pisze: /a widzisz 259 nie było mnie 2 dni i taki zszokowany patrze co się stało, jeszcze nie przeglądałem forum musiałem szybko napisać swoje odczucia, dzięki za linki już czytam.
Spoko - w końcu nie każdy musi się gapić w ekran 24/5 :wink: , dlatego właśnie podesłałem Ci te linki :cheers:
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
Little Scalper
Gaduła
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 19:54
Lat na Forex: 0

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

piątek 16 sty 2015, 20:44

ale ten czas leci, ta interwencja na sztywno miała miejsce w 2011 to już tyle lat a pamiętam jak by to wczoraj było to trochę przytłaczające bo gdzie są moje miliony o których sobie marzyłem że będę z wykresów wyciągał co ? :facep: :facep:

no właśnie nie ma co się dziwić Szwajcarom, skoro ECB chce drukować i skupować ześmiecając EUR to czemu szwajcarzy mają być głównym wierzycielem, nie dziwie im się wszyscy tak pewnie teraz będą obstawiać że skoro 70-80% ich kraju to export to coś zrobią by CHF nie było drogie, pewnie każdy teraz kombinuje że trzeba będzie dużo im płacić za to że można u nich trzymać forse w obligacjach czy coś a żeby odstraszyć a ja się nie zdziwie jak oni zaczną drukować dalej i skupować wszystko co popadnie metale, towary a ich głównym towarem exportowym stanie sie drukowany FRANK o byle jak największych nominałach by na papierze zaoszczędzić, ja bym tak robił :facep: nie no ciekawe ale czyli co ? EURCHF 0.80 EURUSD 1.00 GBPCHF 1.1.

Ciekawi mnie jeszcze jedna kwesta CHFRUB i jak tam rosyjscy kredytowicze we frankach tam dopiero musi być ból.
Ostatnio zmieniony piątek 16 sty 2015, 20:46 przez Little Scalper, łącznie zmieniany 1 raz.
Na świecie jest tylu frajerów że cfaniaków na nich nie starczy.
Wole porozmawiać szczerze z chamem a jeżeli kulturalnie pier....ć głupoty.
Nie szkoła a życie uczy.

Awatar użytkownika
Tomasz-20021
Główny Moderator
Posty: 1707
Rejestracja: czwartek 09 sty 2014, 10:42

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

piątek 16 sty 2015, 20:45

No zobaczymy. Mnie mialo co zostac bo nie uczestniczylem w jatce na chf (przynajmniej nie na tym koncie). Jeszcze dodatkowo krew zalewa bo weszly mi fajne nowe drabinki, pierwsze w tym roku. Depo roslo az sie czlowiekowi chcialo zyc a tu taki dzwon na weekend. Teraz pytanie do bardziej doswiadczonych, do kogos kto zetknal sie z podobna sytuacja w przeszlosci. Chodzi mi o sutuacje kiedy padal broker regulowany - co dzialo sie z depozytami klientow? Poki co dla mnie te wszelkie regulacje to kawalek papieru a wiadomo ten przyjmue wszystko. Zero kontaktu z obsluga, zero oswiadczen. Moze panikuje troche ale kto ny zachowal spokoj s takiej sutuacji?

Ps: Little jak jestes w szoku po poczytaniu comparic to wejdz na ff - wlosy stana deba. Obiecuje
"Panie Edison, dlaczego nie rezygnuje pan po 5000 porażek?”, Edison: „Młody człowieku, nie rozumie pan, to nie porażka. Znalazłem tylko 5000 sposobów, które nie działają. Dzięki czemu jestem o 5000 prób bliżej rozwiązania”.

Awatar użytkownika
Little Scalper
Gaduła
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 19:54
Lat na Forex: 0

Re: Trading 11 - 16 stycznia 2015

piątek 16 sty 2015, 20:52

nie no wiesz, mój szok jest akurat pozytywny bo mi to niczym nie wadzi a wręcz ciesze się z powrotu dobrej waluty do spekulacji, ja wiem ja pamiętam jak było wtedy kiedy ogłosili na sztywno jaki był lament ile kont na debetach itd stało sie to samo tylko w 2 stronę a o tragediach ludzkich nie muszę czytać bo jestem sobie to w stanie wyobrazić jak 1 Lot mogł zrobić debet 80k PLN hahaha a żeby 1 Lota otworzyć nie tzreba było mieć więcej jak 1500 zł przy 1:500 więc jest moc, tych co mają kredyty też mi nie jest szkoda bo to takie samo ryzyko, kredyt w innej walucie to czysty forex, ciekawe czy dzisiaj sobie moge kredyt we frankach wziąć ? pewnie nie, pare lat temu Ci we frankach spłacali mniej jak Ci w PLN dzisiaj jest na odwrót, jest sprawiedliwie :rotfl:

Musisz czekać na swoją kolej a który jesteś do wypłaty ja nie wiem, pewnie to standardowa sytuacja jak w każdej firmie, upadłośc, syndyk, śledzctwo itd. Broker musi posiadać jakiś kapitał zakładowy takie zabezpieczenie jak się nie ogarnoł i go ostro zminusowało to raczej forsy nie zobaczysz, jeśli to jeszcze jakiś krzak cyprysjki hehe. Dzwoń do nich zobacz czy się dodzwonić da jak sygnału nie będzie to sobie nie obiecuj, forsa znikła razem z nurem franka. !bzdura!

a teraz doczytałem no kto mądry z obsługi to już u nich wyskoczył przez okno !bzdura! !bzdura! jeden słup został na pożarcie zostawiony przez reszte po uczciwym lsoowaniu reszta rozdziela w pośpiechu forse między sobą jak już nie znikła gdzieś za granicami zmieniając nazwiska !bzdura! !bzdura!
jest rympał to brokera nie ma, czekaj jeszcze na error 404 zamiast ich strony !bzdura! !bzdura!
Na świecie jest tylu frajerów że cfaniaków na nich nie starczy.
Wole porozmawiać szczerze z chamem a jeżeli kulturalnie pier....ć głupoty.
Nie szkoła a życie uczy.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości