Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

no avatar
Bobry
Stały Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 22:07

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

poniedziałek 23 lut 2015, 18:47

Witam,
mam, w sumie moim zdaniem, ciekawą rozmowę odnośnie tego tematu.
Z,tego co, zrozumiałem,UK rozwiązła FSA Financial Services Authority// coś jak nasze KNF/, i wprowadziła FCA
http://en.wikipedia.org/wiki/Financial_ ... _Authority
zatrudniając Prezesów i kontrolerów z Banków USA.
Jest to ciekawe rozwiązanie w Europie,stwarzające szanse w jakieś dającej się przewidzieć przyszłości , na powstanie, przynajmniej zalążków podstaw jakieś normalnej bankowości w Europie, ja po tej rozmowie jestem bardzo zbudowany, jest to, dokładnie to, o co mi chodzi, wydaje mi się że UK zrozumiała na czym nowoczesna bankowość polega,jakie są wyzwania nowoczesnej bankowości aby nadążyła za nowoczesną ekonomią świata,i zrozumienie że nowoczesna bankowość to krwiobieg nowoczesnej gospodarki.
Jest taka anegdota / nie, wiem czy prawdziwa, chociaż mój rozmówca zaklina się że prawdziwa/ że jak UK rozwiązała FSA, i powołała FCA, sprowadziła na Prezesa FCA z USA, jednego z lepszych bankowców USA ,ten , gdy zobaczył co się dzieje w Europejskiej bankowości,a,dodatkowo usłyszał,//tak, się złożyło w czasie/ że Prezydent, NRF powiedział że handlowanie obligacjami Państwowymi to zbrodnia, ten bankowiec ,po prostu zapłakał z przerażenia co się w Europie dzieje....
Ps, myślę, że te działania UK,próbują nadążyć za tym co się dzieje w bankowości Azji, USA /Dood Frank,/ oraz zaleceniami Państw G-7
Dokładnie o to chodzi w tym temacie,musimy się uzbroić w cierpliwość, prędzej czy, póżniej bankowość , usługi bankowe, będą też dostępne w Polsce...
http://www.onestopbrokers.com/2015/02/2 ... rs-regime/
Martin Wheatley, prezes FCA, powiedział:

"Nasze podejście jest napędzany przez chęć zapewnienia, że ​​firmy są zarządzane w sposób, który odzwierciedla dobre zarządzanie i promuje kulturę i prawo zachowania. O wąskim SMR pozwoli FCA skoncentrowanie środków regulacyjnych na osoby odpowiedzialne za kluczowe obszary biznesu i komisji rady. Chcemy te uprzywilejowane osoby być pociągnięty do odpowiedzialności za podejmowanie decyzji i nadzorujących. To jest to, co ludzie w sektorze bankowym i poza spodziewać.

"NeDS odgrywają istotną rolę w zapewnianiu wyzwanie i niezależnego nadzoru dyrektorów wykonawczych. W tym wszystkie nowo powstających demokracji w nowym systemie groziłoby niezamierzony skutek zmiany całego charakter tej ważnej roli

no avatar
Bobry
Stały Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 22:07

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

środa 04 mar 2015, 16:56

Spotkałem się z totalną nagonką na FX,\
zarówno w śród znajomych, jak i na forach internetowych, typu ,że,FX jest to brudne bagno dla frajerów,że banki, brokerzy to oszuści,reklamy kłamliwe itp., a, to jest niesprawiedliwe dla FX !!!.
Trzeba to sprostować i wyjaśnić,
a, wyjaśnienie jest bardzo proste.
1-Trzeba grać z rozsądną dżwignią.
2- Walczyć o prawdziwą bankowość w Polsce, i jej ogólną dostępność dla nas,przynajmniej jeden bank lub broker w Polsce musi powstać...
3-Mocno się musimy edukować.
Ludzie teraz wylewają kubły pomyj na FX,a, jeżeli ich się zapyta co zrobili w tej sprawie,co zorbili aby powstała bankowość w Polsce,czy poruszali mocno te tematy gdzie tylko się da, czy się edukują?,
to tylko spuszczają głowy,
niestety , nikt nic za nas tego nie zrobi, trzeba się organizować chociażby przez SII, i wspólnie wymuszać rozwiązania prawne,następnie bankowe, następnie techniczne , aby w końcu powstała prawdziwa / a, nie czekoladopodobna/ bankowość inwestycyjna w Polsce.
Jeżeli tak się stanie jak napisałem niżej
http://forum.comparic.pl/viewtopic.php? ... &start=400

a, my sami będziemy odpowiedzialni,będziemy stosowali odpowiednią dżwignię ,
wtedy, unikniemy takich sytuacji i takich nieszczęść jakie opisujecie.
Pozdrawiam,
Ps, uważam te , bezpardonowe ataki na FX, w stosunku do prawdziwych banków i brokerów za jakieś totalne nieporozumienie..., i niezrozumienie o czym samemu się pisze...,
PS, moim zdaniem na przykładzie Banku JP Morgan, oraz FX regulowanego , tragiczny 15-01-2015
pokazał,że jeżeli inwestujemy w sposób odpowiedzialny,FX zdał jako rynek ,ten egzamin wzorowo!!!,przynajmniej,tak, jak ja rozumiem podstawową bankowość i usługi bankowe i brokerskie.

no avatar
Bobry
Stały Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 22:07

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

piątek 06 mar 2015, 10:36

istotne uzupełnienie tego tematu,przedstawił Kolega rem,
http://forex-nawigator.biz/forum/bre-fo ... ml#p748333
w ,sumie,jeżeli mamy brak możliwości składania zleceń marketem oczekującym,
to ,w jakimś małym sensie też może pomóc
TOP LIMIT ma sens czy nie, powinno być opcją do wyboru dla tradera i jego strategii.
To, że taka opcja występuje na wszystkich cywilizowanych giełdach, mocna sugeruje, że tego typu zlecenie ma sens.
Trader ma w ten sposób zabezpieczenie, że w przypadku spike'a lub nagłego i krótkotrwałego rozszerzenia spreadu, jego STOP nie zostanie zrealizowany, tak jak to było w przypadku Leonardo, z 70 pipsowym poślizgiem(stratą), ale np. z maksymalną stratą 5 czy 10 pipsów (zależnie od tego, jakie zlecenie STOP LIMIT złożyłby trader).

no avatar
Bobry
Stały Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 22:07

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

niedziela 08 mar 2015, 09:04

Oj, działo się w tym temacie wyjątkowo dużo,a ,oj... działo się....,chyba najwięcej w historii tego tematu,a, nawet więcej , chyba w ogóle,najwięcej jeżeli chodzi o FX w Polsce.... to wniosło..., a,dla mnie bardzo dużo to wniosło...
znacznie do przodu ten temat poszedł dzięki temu,to dużo rozwiązuje
http://forum.comparic.pl/viewtopic.php? ... 697#p45697

Serdecznie dziękuję Kolegom Camaro69,rem,forexpolska za rozwinięcie tego tematu i wszelkie Wasze wyjaśnienia, wiele zrozumiałem
Cytuję Kolegów
http://forex-nawigator.biz/forum/roznic ... ml#p748646


Z praktycznego punku widzenia, zakładanie konta u brokera w USA ma sens tylko gdy się mieszka za Atlantykiem. ( No, chyba że broker ma swój serwer w Europie.)
Mieszając w Polsce z reguły będziemy mieli lag do serwera w USA czy innej Australii na poziomie ponad 200ms, co w przypadku gorących momentów na rynku będzie generować opóźnienia wykresów i składnych zleceń nawet powyżej 2 minut (takie miałem).
Graniczna dopuszczalna wartość laga wynosi max 150-160ms, ale lepiej, aby było poniżej 100ms, więc z tego punktu widzenie serwer MUSI być w Europie.



Kolega rem przypomniał o jednym z dwóch głównych problemów tych którzy chcą konto w USA z Polski.

Lagi do serwera będą bardzo duże i jeśli tylko schodzi się poniżej wykresu 15 minutowego / gra na danych to bez serwera VPS + robota się nie obejdzie.Inaczej zawsze będzie się ostatnim z kolejce do realizacji zlecenia.
Pozwoli nam to lepiej zrozumieć ten temat.
Kolega Forex polska napisał
Otwieranie konta u brokera z USA nic nie da jak jest wogle możliwe dla mieszkających w Polandi,
czyżby Kolega, miał podobne watpliwości jak ja, że FX regulowany, niby od 2004 roku jest w Polsce legalny,a , poprzez niuanse prawne mimo upływu 27 lat, dalej jest nielegalny, co mnie niektórzy dyrektorzy sugerowali?.
Pozdrawiam

no avatar
Tommip
Gaduła
Posty: 293
Rejestracja: piątek 20 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Silesia

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

poniedziałek 09 mar 2015, 14:43

Możesz sobie pisać co chcesz...ale ten temat powinien brzmieć inaczej,mianowicie ,,Walka o uczciwe zarobki w PL ''.Bo do tego się to sprowadza.Wszystko da sie ominąć,zakładanie rachunku jest ultra łatwe a lagi (fakt tragiczne ale i tak dużo lepsze niż do serwerów OSE sorry dziś już JPX ) da się ominąć poprzez serwery VPS.Chicago ma światłowody z 1 GB/s + 1 ms lag więc... no problem. Problem jest taki ...że wymagania kapitałowe są takie że w PL spełni je tylko niewielki procent inwestorów czyli jakiś promil całej ludności.I nie ma to nic wspólnego z rynkiem samym w sobie a poziomem zamożności Polaków ...

no avatar
Bobry
Stały Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 22:07

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

poniedziałek 09 mar 2015, 21:33

camaro69 pisze:Możesz sobie pisać co chcesz...ale ten temat powinien brzmieć inaczej,mianowicie ,,Walka o uczciwe zarobki w PL ''.Bo do tego się to sprowadza.Wszystko da sie ominąć,zakładanie rachunku jest ultra łatwe a lagi (fakt tragiczne ale i tak dużo lepsze niż do serwerów OSE sorry dziś już JPX ) da się ominąć poprzez serwery VPS.Chicago ma światłowody z 1 GB/s + 1 ms lag więc... no problem. Problem jest taki ...że wymagania kapitałowe są takie że w PL spełni je tylko niewielki procent inwestorów czyli jakiś promil całej ludności.I nie ma to nic wspólnego z rynkiem samym w sobie a poziomem zamożności Polaków ...
Zgadzam się z Tobą,dokładnie o to chodzi mi w tym temacie,niemniej, jeżeli nie będzie usług bankowych , nie będzie w Polsce bankowości,najdalej 200-500 kilometrów od naszego miejsca zamieszkania, to niestety nie da problemu o którym piszesz rozwiązać,a powodów jest tysiące , od takich drobnych, jak np. włącza się aktualizacja Windowsa, i zamraża się platforma na pół dnia, już widzę jak 98% Polaków technicznym językiem angielskim dzwonią do USA i proszą o techniczne rozwiązanie problemu od ich informatyków...,
a skończywszy na moich ostatnich doświadczeniach z najlepszym niby bankiem eksportowym, walutowym w Polsce odnośnie NDF,ok. 15 lat temu zawierałem tam takie transakcje,
a, teraz w tym samym banku nie wiedzą co to jest NDF, i proponują mi subfundusze lub kontakt z ich biurem maklerskim, to jest po prostu niewyobrażalna tragikomedia do kwadratu,
to, oznacza, że nie tylko zostało zmarnowane 27 lat,to oznacza ,że realnie się cofneliśmy dwa razy tyle...
Tutaj upatruję konsekwencję i żródła problemów o których Ty piszesz.
camaro69, pierwsze trzeba zbudować bankowość w Polsce,a, jak ona będzie zbudowana,
dopiero wtedy można próbować pomału rozwiązywać problemy, o których TY piszesz, czyli budowaniu wartości dodanej inwestorów, a to się przełoży że wymagania kapitałowe będzie stopniowo mogło większy procent inwestorów spełnić.
Myślałem wiele nad tym, wierz mi, bez zbudowania w Polsce normalnej bankowości, normalnych usług bankowych nie da się tego zrobić.

Pozdrawiam,
Ps, przynajmniej, żeby chociaż jeden bank lub broker powstał w Polsce,wtedy stopniowo damy sobie radę.

no avatar
Bobry
Stały Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 22:07

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

czwartek 12 mar 2015, 14:49

Bobry pisze: )
Mieszając w Polsce z reguły będziemy mieli lag do serwera w USA czy innej Australii na poziomie ponad 200ms, co w przypadku gorących momentów na rynku będzie generować opóźnienia wykresów i składnych




Pozdrawiam
Jeżeli ktoś tak jak ja miałby ten problem,testujcie tak,analizy robić na serwerach w Europie, ping będzie ok 28,przetestuję to wszystko na najważniejszych danych
a, zlecenia kierować na rynek FX regulowany,na dobrym stacjonarnym łączu, ping będzie 148-152
jeżeli macie światłowody ,ping spada do 125- 127 największe opóżnienia na światłowodzie są między Berlinem a, Chicago, może ktoś z Was, ma pomysł, aby na światłowodzie to jeszcze przyspieszyć?,na, pewno to wniesie dużo do tego tematu,na banki na razie nie możemy liczyć,nie rozumieją tematu, musimy liczyć tylko na siebie,
Pozdrawiam

no avatar
Tommip
Gaduła
Posty: 293
Rejestracja: piątek 20 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Silesia

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

piątek 13 mar 2015, 19:56

Jak ktoś chce to może miec ping 0/1 jeśli gra intra już za 240 zł miesięcznie .Gorzej jesli ktoś gra w Osace czy HK - nie zdajesz sobie sprawy że nikogo to jednak nie interesuje ? :D

no avatar
Bobry
Stały Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 22:07

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

sobota 14 mar 2015, 13:30

camaro69 pisze:Jak ktoś chce to może miec ping 0/1 jeśli gra intra już za 240 zł miesięcznie .Gorzej jesli ktoś gra w Osace czy HK - nie zdajesz sobie sprawy że nikogo to jednak nie interesuje ? :D
Prosiłbym Ciebie, abyś rozwinął to co napisałeś,ja to testowałem w jedynej firmie w danym Województwie, i tak wyszło jak napisałem,jeżeli jedyna Firma w dawnym Województwie ma to co ma, korzystając dodatkowo ze specjalistycznego sprzętu, niedostępnego dla klientów TP, Netii, Vectry , praktycznie niedostępnego dla nikogo, dlaczego piszesz że to jest ogólnie dostępne?.
Bardzo proszę rozwiń to, i gdzie można taką usługę z gwarantowanym CIR w tak niskim pingu za 240 zł wykupić?.
Pozdrawiam,

Ps, jeżeli to prawda co napisałeś, to jest bardzo istotne w tym temacie, byłby to pierwszy krok,
ja, na ten temat rozmawiałem z, jednym z głównych inżynierów sieci w Polsce, kosztowało to w 2013 roku, ok. 20 tyś miesięcznie, a, testy które robiłem na kompie i - 5 były ok. 125-127
piszesz że za 240 zł można mieć 0.1 to byłaby bomba dla tego tematu,
camaro69,bardzo Ciebie proszę, wyrzuć wszystko co wiesz na ten temat nawet wątki wydające się z nieistotne w tym temacie,.

no avatar
Bobry
Stały Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 22:07

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

poniedziałek 16 mar 2015, 12:29

camaro69,napisałeś że że za 240 zł można mieć 0.1 proszę Ciebie, napisz gdzie się zwrócić w tej sprawie?>
ja, próbowałem wszelkich możliwości w Polsce, rozmawiałem z głównymi inżynierami sieci,jest jedyna w moim byłym Województwie firma która posiada gwarantowany CIR, nawet jak studzienki zleje lub złomiarze ukradną kabel, to CIR gwarantowany będzie, kosztowało to w 2013 roku ok. 20 tyś miesięcznie, teraz jest to nieporównywalnie taniej,dzięki uprzejmości tej firmy , mogłem testować szybkość dostępu do rynku regulowanego FX, przeciętnie było to 125-127
Pozdrawiam

no avatar
Bobry
Stały Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 22:07

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

sobota 28 mar 2015, 13:19

Dowiedziałem się ,że na FX regulowanym, ok. 40% zleceń pojawia się między 1/ tysięczną sekundy, a pół sekundy, to jest ważne dla nas, ponieważ jeżeli bank aktualizuje w ciągu sekundy 20 razy, to praktycznie rozwiązuje problemy.

no avatar
Bobry
Stały Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 22:07

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

niedziela 12 kwie 2015, 09:08


no avatar
Bobry
Stały Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 22:07

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

środa 15 kwie 2015, 15:03

Tak, widzę normalną, przyszłą bankowość http://www.cmegroup.com/trading/leading-products.html
z, depozytem 3 day margin call

no avatar
Bobry
Stały Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 22:07

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

sobota 18 kwie 2015, 14:06

Uzupełnienie przez Kolegę Camaro69 BASEL 3 ,tylko ja, te 40% zleceń w 1/1000 sekundy widzę jako plus DLA NAS !,nawet jak tych zleceń nie zdążą realizować. http://forex-nawigator.biz/forum/os-fiz ... ml#p759154

no avatar
Bobry
Stały Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 22:07

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

środa 22 kwie 2015, 00:24

Camaro69, 90 % z tego nie jest realizowane za to w każdym przypadku zagrożenia natychmiast wycofywane.
Dla nas najważniejsze, że te oferty REALNIE się pojawiają w 1/1000 sekundy

no avatar
Tommip
Gaduła
Posty: 293
Rejestracja: piątek 20 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Silesia

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

środa 22 kwie 2015, 11:22

Jak moga się pojawiać realnie jak zaraz znikają ? :)

http://www.bbc.com/news/business-32406056

A financial trader has been arrested in the UK after US authorities accused him of contributing to the 2010 Wall Street "flash crash".

To właśnie tak się robi przekręty

no avatar
Bobry
Stały Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 22:07

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

czwartek 23 kwie 2015, 15:45

Mylisz się,dla nas najważniejsze jest aby było jak najwięcej ofert w 1/1000 sekundy,a że są wycofywane, to dla nas jest bez znaczenia!./A, ten ścigany prawnie przekręt, tylko potwierdza słuszność tego tematu !,nawet jak UK nie wyda tego maklera do USA,pamiętam dokładnie ten przekręt i płynność była cały czas, mimo tego przekrętu.../camaro69 krótko , Oni wycofują w 1/999 sekundy,ale nie wiedzą kiedy Ty składasz...
Dobra wiadomość, dowiedziałem się nieoficjalnie że GPW rozważa dostęp do FX regulowanego CME,w sumie to też rozwiązałoby problem powstania prawdziwej bankowości w Polsce..Pozdrawiam

no avatar
Bobry
Stały Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 22:07

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

niedziela 26 kwie 2015, 10:11

Widzę że FED, USA , czyta ten wątek i z niego się uczy,miło mi.
Zmiany które będą zachodzić w USA idealnie oddają sens tego tematu i zalecenia G-20 oraz Basel III
http://finance.yahoo.com/news/volcker-s ... 10378.html
Zgodnie z zaleceniami Völcker Sojuszu, Rezerwa Federalna będzie główną odpowiedzialność za utrzymanie stabilności finansowej. Jednakże organ nie powinien być "nadmiernie skoncentrowane" w jednej z agencji, grupa utrzymuje. Nowy, niezależny organ nadzorczy Prudential by przejąć funkcje nadzorcze teraz wykonywane przez Fed, Urząd Kontrolera FX Waluty i Federal Deposit Insurance Corp. dla banków, i przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Commodity Futures Trading dla domy maklerskie, fundusze rynku pieniężnego i futures dealerzy.

SEC, podstawowym regulatorem rynków papierów wartościowych, a CFTC, który nadzoruje kontraktów terminowych i opcji rynków i giełd, będą scalane, dodając do tego budowanie bankowości w oparciu o rozwiązania FX CME.

no avatar
Bobry
Stały Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 22:07

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

środa 29 kwie 2015, 14:20

Oj, teraz chyba zszokuję Forumowiczów,
miałem możliwość testowania bezpośrednio na CME FX,powiem tak, szok nieprawdopodobny na PLUS!,
ale to mało, makler o zainteresowaniach informatycznych mnie prowadził i dużo mi wyjaśnił...,
mam najlepszą sieć internetową, kablową stabilne łącze w moim byłym Województwie. , a, tu się okazuje że na CME wykazuje,mają taką możliwość aby to sprawdzić,okazuje się że ja nie mam żadnego internetu sieciowego !!!.// powtarzam żadnego internetu sieciowego!!!/
Pytanie, w takim razie gdzie są wszystkie organy w Polsce że do tego dopuszczają?.
za co Polacy Płacą?.
Kto realnie kontroluje prawdziwość internetu?.
Gdzie Polacy, mają się zwrócić, jak chcą korzystać z prawdziwego internet?.
Realia w Polsce są takie że,
1- mamy bankowość, usługi bankowe na poziomie czekoladopodobnym.
2- mamy brokerów i BM na poziomie czekoladopodobnym.
Dzisiaj, po przeprowadzonych wiarygodnych testach w USA, dowiedziałem że nawet internet mamy na poziomie czekoladopodobnym.
Moja rada dla młodych, jak nie chcecie się kopać z koniem ,to uciekać z tego wariatkowa...
A,pozostałym staruszką ,jak ja, proponuję abyśmy się w tym wątku wymieniali informacjami dotyczącymi prawdziwej bankowości, prawdziwych usług bankowych, prawdziwych brokerów , i teraz poszerzam to o prawdziwy internet..po autoryzowanych testach na CME FX.Pozdrawiam

no avatar
macierewicz
Gaduła
Posty: 330
Rejestracja: czwartek 26 lip 2012, 12:59

Re: Walka o prawdziwą bankowość w Polsce - dziennik Zzz

środa 29 kwie 2015, 15:51

Bobry pisze:Widzę że FED, USA , czyta ten wątek i z niego się uczy,miło mi.
Chyba będzie nowa stopka...
"...nie pytaj mnie kto , z zarządzających NBP ,czy zarządzających funduszami leczy się na to,ponieważ są to rzeczy intymne i NIGDY ich nie ujawnię !!!," - zz

Zablokowany

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości