Artykuły edukacyjne - strategie / psychologia / MM

Awatar użytkownika
kwfx
Pasjonat Forex
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Artykuły edukacyjne - strategie / psychologia / MM

czwartek 07 gru 2017, 08:11

Trójkąty są bardzo popularne jeśli chodzi o price action. Jest jednak sporo nieporozumień związanych z tym, co naprawdę pokazują, a także jak prawidłowo je interpretować. Trójkąty mogą Ci sporo powiedzieć na temat dynamiki rynku, zmiany momentum oraz równowagi między bykami i niedźwiedziami – o ile wiesz czego szukasz. Więcej w temacie...

https://comparic.pl/handlowac-trojkaty- ... radeciety/

Awatar użytkownika
kwfx
Pasjonat Forex

sobota 09 gru 2017, 10:39

kwfx pisze:
czwartek 04 maja 2017, 12:04
Trochę o programie Forex Tester 3. Najlepsze narzędzie do testów i symulacji?

https://comparic.pl/forex-tester-3-najl ... symulacji/

Wracają do artykułu, być może kogoś zainteresuję 100-dolarowa zniżka na Forex Tester 3. Więcej na:

https://comparic.pl/forex-tester-3-tans ... 0-dolarow/

Awatar użytkownika
kwfx
Pasjonat Forex

czwartek 21 gru 2017, 08:47

Jak możesz wykorzystać ostatnią godzinę sesji do podejmowania świadomych decyzji?

https://comparic.pl/__trashed-21/

no avatar
Dorota55
Kontakt:

piątek 29 gru 2017, 23:07

Niezwykle ciekawy temat, chętnie dołączę się do dyskusji.

Awatar użytkownika
kwfx
Pasjonat Forex

czwartek 04 sty 2018, 09:38

Weszliśmy w Nowy Rok i wielu ludzi rozpoczyna go z postanowienia, wysokimi ambicjami i wielkimi planami. Jednak gdy już nadejdzie luty, wszyscy powrócą do normalności, a dobre intencje zostaną zapomniane. I tak do końca 2018 r., wtedy wszystko...

https://comparic.pl/4-kroki-zbudowania- ... radeciety/

no avatar
DonatKrystian
Lat na Forex: 0
Kontakt:

środa 10 sty 2018, 15:53

tego szukałem, dzięki wielkie :)

Awatar użytkownika
kwfx
Pasjonat Forex

czwartek 18 sty 2018, 09:04

Profesjonaliści robią to, co musza zrobić. Nie zawsze czują do tego zapał i czasami kusi ich porzucenie własnej rutyny, ale tego nie robią. Napędzają się i nie robią sobie wymówek.

https://comparic.pl/9-prostych-wskazowe ... radeciety/

Awatar użytkownika
kwfx
Pasjonat Forex

czwartek 25 sty 2018, 08:44

Większa pewność siebie pozwala na większą cierpliwość między transakcjami. Nasuwa ci się pytanie, w jaki sposób możesz to zrobić?

Jeśli jesteś pewien swoich umiejętności, nie będziesz czuł się zmuszony do handlowania każdego dnia. Twój średni zysk na transakcję wzrośnie, a średnia strata się zmniejszy, pozwalając ci handlować z mniejszą częstotliwością.

Oto jak zacząć działać:

https://comparic.pl/3-kluczowe-czynniki ... n-bennett/

Awatar użytkownika
kwfx
Pasjonat Forex

poniedziałek 05 lut 2018, 11:41

Handel kryptowalutami. Czy analiza techniczna działa na tym rynku?

https://comparic.pl/handel-kryptowaluta ... radeciety/

no avatar
nanapaul

czwartek 15 lut 2018, 13:40

I used to hold up until the point when 23 and at exactly what point did I take a gander at the day. Be that as it may, it's as of now a genuinely late hour and it's smarter to do it toward the beginning of the day with a new personality

Awatar użytkownika
kwfx
Pasjonat Forex

czwartek 01 mar 2018, 09:42

Dywergencja jako koncepcja handlowa, która w połączeniu z innymi narzędziami może być fundamentem do stworzenia strategii tradingowej.

https://comparic.pl/handlowac-dywergenc ... radeciety/

Awatar użytkownika
kwfx
Pasjonat Forex

poniedziałek 26 mar 2018, 09:08

“Jakie jest znaczenie płynności i zmienności rynku? Czy są ze sobą powiązane?”

Odpowiedź:

https://comparic.pl/powiazane-sa-ze-sob ... n-bennett/

Awatar użytkownika
kwfx
Pasjonat Forex

czwartek 26 kwie 2018, 11:08

Zrozumienie tego, co robią inni traderzy, jak patrzą na wykresy i jak postrzegają informacje, ma kluczowe znaczenie w tradingu. Trader, który jest świadomy schematów działania innych uczestników rynku, a także powszechnie znanych koncepcji, może wykorzystać je na swoją korzyść. Poniżej właśnie jednak z takich koncepcji...

https://comparic.pl/efekt-grupowania-zl ... radeciety/

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Gaduła

Overtrading. Jak się przed nim uchronić? – Justin Bennett

czwartek 07 cze 2018, 06:41

Jak mogę przerwać overtrading? Z takim pytaniem do Justina Bennetta zwrócił się jeden z czytelników portalu DailyPriceAction.com – David.

Dowiedzmy się zatem, co odpowiedział Justin Bennett.

Kiedy po raz pierwszy znalazłem się na rynku Forex w 2007 roku, handlowałem na wykresie 15-minutowym. Jak można się było spodziewać, otwierałem po kilka pozycji każdego dnia.
Przeszedłem nawet okres, w którym budziłem się o godzinie 3 nad ranem (czasu EST), by nie przegapić otwarcia w Londynie. Lubię co prawda wcześnie wstawać, ale nie aż tak wcześnie.
Częściowo dlatego, że używałem 15-minutowego wykresu uważałem, że większa liczba transakcji przyniesie większy zysk.

Ma to sens, prawda?

Jeśli możesz zarobić dwa lub trzy procent na transakcji, która trwa dwa tygodnie, dlaczego by nie zrobić tego samego w dwie godziny?
Myliłem się. Trading intraday jedynie o wiele szybciej uszczuplił mój kapitał.
Być może twoja historia podobna jest do mojej. Założę się, że większość inwestorów na rynku Forex to przeżyło.
Dobrą wiadomością jest jednak to, że istnieje kilka prostych sposobów na uniknięcie tego rodzaju sytuacji – nie tylko poprzez handel na wykresach dziennych, ale także za pomocą innych technik, które zamierzam wam pokazać. Są one niewiarygodnie proste, ale wystarczająco potężne, by pokonać overtrading.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak powstrzymałem overtrading, a także jak ty możesz to zrobić.
Overtrading – ulegasz mu?

Zanim przejdziemy do ‘głównego dania’ dzisiejszej lekcji, zdefiniujmy najpierw, co znaczy ulegać overtradingowi.
Krótko mówiąc, overtrading to zbyt częste zawieranie transakcji.
Jak być może wiesz, najlepsi traderzy na świecie wykazują się nieprzyzwoitą cierpliwoścą. To dlatego, że jakościowe setupy wymagają czasu, by się zmaterializować.

Efektywni traderzy o tym wiedzą, więc pozostają cierpliwi i czekają na potwierdzenie.
Nie ma znaczenia, czy setup będzie potrzebował trzy dni, czy trzy tygodnie. Liczy się ochrona kapitału, a zapewnia się ją poprzez czekanie na potwierdzenie przed wejściem.

Średnio podejmuje się od pięciu do dziesięciu setupów miesięcznie. To wszystko!
Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, handluję na 22 parach walut i przez 90% czasu trzymam się interwału dziennego.

To powinno dać dobry punkt wyjścia, jeśli obserwujesz podobny koszyk par walutowych. Jeśli tak robisz, a w zeszłym miesiącu zawarłeś 40 transakcji, nie ma wątpliwości, że ulegasz overtradingowi.

Będziesz jednak wiedzieć jeśli handlujesz zbyt często. Jeśli wychodzisz ze stratą, ale w głębi duszy wiesz, że nie powinieneś brać tej pozycji, to masz silny sygnał mówiący o tym, że częstotliwość zawieranych przez ciebie transakcji jest zbyt wysoka.

A jeśli to uczucie pojawia się kilka razy w miesiącu, z całą pewnością ulegasz overtradingowi.
Teraz, gdy wiemy już co to jest overtrading pozwól, że podzielę się z tobą kilkoma prostymi sposobami na pozbycie się tego złego nawyku.

1. Planuj swój tydzień z wyprzedzeniem

Jednym z najlepszych sposobów na handel z mniejszą częstotliwością jest planowanie swojego tygodnia z wyprzedzeniem. Dla mnie najlepiej jest, kiedy robię to podczas weekendu.
Po przeprowadzeniu analizy, należy zidentyfikować potencjalne setupy. W ten sposób, jeśli ujawni się coś wartościowego, będziesz wiedział, że masz działać zgodnie z planem i nie podejmiesz decyzji pod wpływem impulsu.
Ci, którzy spróbowali takiego podejścia mówili mi, że ich trading poprawił się niemal natychmiast.
Co więcej, ci sami traderzy przyznali, że znacznie zmniejszył się ich poziom stresu i niepokoju odkąd zaczęli wcześniej planować swoje transakcje.

Zamiast gonić za setupami przez cały tydzień, mogą po prostu usiąść i czekać na pojawienie się jakościowego setupu. Właśnie to podejście typu “poczekamy i zobaczmy” zadziałało niesamowicie dobrze zarówno dla mnie jak i setek innych traderów handlujących na rynku Forex.

2. Handluj tylko na wykresie dziennym
Załóżmy przez chwilę, że handlujesz na 20 parach walutowych i korzystasz z wykresu 1-godzinnego.

Daje to 480 świec, które można śledzić przez 24 godziny. Oczywiście, nie będziesz przy komputerze dla każdej z nich, jednak nawet jeśli zmniejszymy ten wynik o połowę, to wciąż 240 świeczek każdego dnia.
Porównaj to z interwałem dziennym, która obejmuje w tym przypadku tylko 20 świec w ciągu 24 godzin.
Które środowisko według ciebie bardziej przyczynia się do overtradingu?
Myślę, że zgodzisz się, iż śledzenie setek świec każdego dnia sprawia, że jesteś znacznie bardziej podatny, by stać się ofiarą overtadingu.
Jestem zwolennikiem utrzymywania prostoty. To dlatego wiele lat temu pozbyłem się wskaźników i jest to również powód, dla którego handluje na interwale dziennym.

Jedną z najczęstszych obaw jakie pojawiają się u osób, które chcą dołączyć do mojej społeczności, jest liczba setupów, które rozgrywamy każdego miesiąca.
Rozumiem to. Jeśli obserwujesz 20 par walutowych, to tylko 20 świec każdego dnia. Jak, na Boga, mógłbyś handlować na tyle, by uzyskać znaczny zwrot z inwestycji?

Wiesz co?

Handel z mniejszą częstotliwością to dobra rzecz. To jeden z powodów, dla których interwał dzienny poprawi twój trading. Przez spowolnienie działania, możesz planować transakcje z wyprzedzeniem, co wyklucza emocje z tradingu.
Jeśli nadal nie jesteś przekonany, w porządku. Proszę jednak, byś chociaż spróbował handlu na wykresach dziennych. Z tego co wiem, właśnie to może stanowić brakujące ogniwo.

3. Określ tygodniowy limit

Bardziej nieszablonowym podejściem wykorzystywanym do uchronienia się przed overtradingiem jest ustalenie dla siebie tygodniowego limitu w handlu.
A działa to tak…
Na początku każdego tygodnia daj sobie limit dwóch lub trzech setupów. Po osiągnięciu tego limitu musisz przestać handlować, dopóki nie zacznie się nowy tydzień.
Możesz użyć tu dowolnej liczby. Jednak zachęcam cię, byś nie przekraczał trzech setupów na tydzień, jeśli handlujesz na interwale dziennym.
Korzystanie z tygodniowego limitu zaowocuje tymi trzema rezultatami, które pomogą ci w robieniu postępu:

1. Wymusisz na sobie zaplanowanie transakcji. Z uwagi na to, że będziesz mieć ograniczoną liczbę możliwości, będziesz chciał się upewnić, że każdy z nich jest warta zachodu.

2. Będziesz rzadziej oddawać zyski. Najbardziej narażony na overtrading jesteś po zyskownych transakcjach. Jeśli wiesz, że masz jeszcze przed sobą tylko jedną lub dwie transakcje w danym tygodniu, po zyskownym ‘trejdzie’ będziesz bardziej cierpliwy.

3. Będziesz mniej skłonny do handlu przez pierwsze 24 godziny nowego tygodnia. Poniedziałki są zazwyczaj jednymi z najgorszych dni do handlowania, ponieważ kupujący i sprzedający wciąż wdrażają się po weekendzie. Zatem jeśli wiesz, że możesz handlować tylko dwa razy w tym tygodniu, mało prawdopodobne będzie, że wykorzystasz jedną z transakcji już na starcie.

cd: https://comparic.pl/overtrading-jak-sie ... n-bennett/
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Gaduła

Wpływ emocji na nasze decyzje inwestycyjne

środa 25 lip 2018, 08:25

Przez wielu znawców tematu psychologia inwestowania uznawana jest za czynnik decydujący o tym czy dany inwestor trafia do grupy zarabiających czy też tracących na rynku. Strategii i zarządzania pozycją, czyli dwóch pozostałych elementów procesu inwestycyjnego, można się szybko nauczyć. Z emocjami, przekonaniami i systemem wartości, które maja duże znaczenie w inwestowaniu już tak łatwo nie jest. Każdy z nas jest inny, a tym samym będzie miał inne problemy związane z tradingiem.

Na początku są oczekiwania – każdy z nas rozpoczynając przygodę z inwestowaniem oczekuje, że będzie zarabiał. Najczęściej nawet nie dopuszczając myśli, że może stracić cześć lub całość swojego depozytu. Strata, która może być zaskakująca, wpływa demotywująco i prowadzi do podejmowania kolejnych nietrafnych decyzji wynikających z emocji a nie rynkowych faktów. Zrozumienie i zaakceptowanie faktu, że aby zarabiać trzeba także tracić pieniądze może zająć dużo czasu i pochłonąć wiele środków. Ten paradoks wynika z konieczności zarządzania stratą
i utrzymywania jej w stałej relacje z zyskami.

https://comparic.pl/wplyw-emocji-na-nas ... y-webinar/

Innym ważnym aspektem związanym z psychologia inwestowanie jest znajomość samego siebie w kontekście popełnianych błędów. Ludzie zwykle nie lubią się do nich przyznawać, gdyż czują się wtedy niekomfortowo, są zestresowani i spada ich samocena.
W literaturze dość powszechnie znajdziemy sugestie, że powinno się szukać okazji inwestycyjnej tam, gdzie potencjalne nagrody (zysk) są trzykrotnością straty. Jest to zasadne, ale dla inwestorów długoterminowych, którzy zwykle osiągają skuteczność 30%-40%. Oznacza to, że są gotowi na siedem stratnych transakcji z każdych dziesięciu. Jeżeli strata wiąże się ze stratą pieniędzy, co może być klasyfikowane jako błąd, to osoba, która ma dużą awersję do porażek nie poradzi sobie z tą sytuacją. Dla takich inwestorów o wiele lepsze jest podejście daytradingowe gdzie szybciej realizuje się zysk, dzięki czemu jest więcej zyskownych transakcji.

Niby proste, ale bez autorefleksji i analizy zasad funkcjonowania rynków finansowych trudno dojść do logicznych wniosków i wyeliminować lub ograniczyć czynnik emocjonalny. Dla przykładu można podać dwóch inwestorów – jeden właśnie zamknął transakcję z ogromnym zyskiem, drugi ze stratą. Czy mają podobne stany emocjonalne przed zawarciem kolejnej transakcji? Czy obaj dokonają rzetelnej analizy otwieranej pozycji?

Ciekawym zjawiskiem jest selektywny dobór informacji. Codziennie na rynek napływa tysiące newsów, komentarzy i opinii. Czy osoba, która posiada otwarte transakcje dokładnie tak samo interpretują wiadomości rynkowe jak ktoś, kto jest aktualnie poza rynkiem? Idąc dalej tym tropem ciekawie może wyglądać sytuacja, kiedy mając dużą stratę zaczynamy wybierać czy wręcz szukać informacji, które będą uzasadniały dalszy sens trzymania tej pozycji. Nadzieja – nie zawsze jest dobrym doradcą, a można nawet zaryzykować stwierdzenie, że często jest ona destruktywna w procesie inwestycyjnym.

Psychologia inwestowania – weź udział w darmowym webinarze Letniej Szkoły Giełdowej: http://bitly.com/2yUfCjl

Im szybciej każdy inwestor zda sobie sprawę z realiów, w jakich musi funkcjonować i pogodzi się z faktem, że często musi stanąć przeciwko analitykom i komentatorom, aby systematycznie zarabiać pieniądze, tym szybciej stanie się świadomym traderem. Nie łatwo wziąć odpowiedzialność za własny błąd. Jest to jednak niezbędne, aby rozpocząć proces świadomego zarządzania swoimi emocjami. Przykładem może być utrata połączenia internetowego z serwerem naszego brokera. Być może nie jest to nasza bezpośrednia wina, ale to Ja, jako inwestor mogę stracić pieniądze w wyniku tego zdarzenia. A wystarczy mieć zainstalowana platformę w telefonie czy pod ręka numer do działu obsługi klienta. Czy to zmniejszy czynnik stresu w tradingu? Oczywiście, że tak. I każdy z nas powinien znaleźć jak najwięcej podobnych przykładów i przygotować się na nie.

Temat psychologii inwestowania często jest pomijany przez poczatkujących inwestorów. Związane to jest z permanentnym poszukiwaniem najlepszej strategii otwierania pozycji. Warto jednak kompleksowo zajmować się zarówno tworzeniem strategii, warunkami zarządzania pozycjami jak i swoim podejściem to inwestowania.

Paweł Śliwa, DM mBanku
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

ODPOWIEDZ