money management, optymalne podejscie

ODPOWIEDZ
no avatar
alki
Posty: 7
Rejestracja: sobota 06 lip 2013, 17:59

money management, optymalne podejscie

środa 21 sie 2013, 19:08

witam,

Na rynku forex radze sobie calkiem, nie narzekam. Jednak sierpien (do tej pory strata 30% wartosci portfela - makabra), sciagnal mnie i usadzil mocno na ziemi.
Skłonilo mnie to do zapytania jak wy obliczacie swoja stawke na pozyje.

Moje zarzadzanie portfelem, opiera sie o wyznaczaniu stawki na poczatku kazego miesiaca.
Zalozmy ze rozpoczynam miesiac z portfelem 1000$, wowczas gram 1% tj.10$, wartosci portfela, przez caly miesiac nie zwiekszajac stawki ani nie zmniejszajac. Zalozmy ze miesiac zakonczyl sie zyskiem 40%, wowczas stawke na nowy okres gry wyliczam od kwoty 1.400$, 1% czyli 14.

Jak to jest w waszym przypadku, chetnie przeczytam na temat waszych osobistych doswiadczen.

no avatar
wojtek1976
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 20:32
skype: wojtek10065
Lat na Forex: 7
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Wrocław

Re: money management, optymalne podejscie

wtorek 27 sie 2013, 07:20

Jeśli zajmujesz się daytradingiem to nie dopuszczalnie jest ryzyko większe niż 0.2% na trade tak robią oczywiście zawodowi traderzy oczywiscie mówie tu o rachunkach od 100 tyś.

Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Re: money management, optymalne podejscie

wtorek 27 sie 2013, 09:32

Powiem tak. Ja mam max wtopę 5% w ciągu dnia i 10% w ciągu tygodnia. Z tym, że często ucinam pozycje wcześniej. Przeważnie wchodzę za 2-3%, czasem wczesne wejście za połowę, a na dobry sygnał trzymam 5% double barrel :devil: !strzelam!

Osobiście wolę maksymalizować zyski dokładkami do zysku, niźli ryzykiem w obrębie kapitału.
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

Awatar użytkownika
wdfx
Gaduła
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 08 lis 2012, 12:01

Re: money management, optymalne podejscie

wtorek 27 sie 2013, 11:09

Ryzykowany % powinien zależeć od kapitału oraz rodzaju i skuteczności systemu - zatem dla każdego będzie inny. Jednak moim zdaniem 5% na trejd to już brawura. Ja mam 1% + % od x wygranych trejdów. Chodzi o to, że podczas dobrej passy mam większy lewar a w gorszych dniach ograniczam ryzyko.
The Winner Takes It All

Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Re: money management, optymalne podejscie

wtorek 27 sie 2013, 11:32

wdfx: w pewnym sensie brawura... wiele zależy od filtrowania sygnałów i dopasowywania wielkości pozycji do jakości sygnału. Druga sprawa - tradujesz 1% kasy na FX. Ja traduję częścią oszczędności, ale w tej części inwestuję agresywnie. W lipcu miałem 10 strat pod rząd, jednak kapitał nie obsunął się o 50%, a jedynie o 10%. Po tygodniu porażki i stracie 10%, to kolejne 10% nie jest tą samą kwotą. Ponad te 10 strat miałem też zyskowne trade'y. Balance to fala i w prawidłowym wydaniu nie jest stroma. Kiedy obmyślasz MM, sprawdź krzywą zysków strat, skuteczność, cykl fal. Być może trzeba nieco wypłaszczyć tę krzywą - zmniejsz %. Jeśli jakość sygnałów jest zróżnicowana, może warto zróżnicować stawki.

Druga kwestia: ile DD wyrzuca Cię z gry - odbiera Ci dyscyplinę psychiczną do kontynuowania tradingu zgodnie z założeniami. 10 strat pod rząd, po 2% kapitału startowego przykładowo. Czyli DD wynosi po 10 stratach 20%. Wielu ludzi przy takim DD, czy trochę większym (np. 30%), zrezygnowałoby z systemu. Odrobienie tych 20% wymaga zarobienia 25% z pozostałego kapitału. Przy czym łatwiej stracić niż zarobić. Jaki jest sens zatem zamrażać całe 80% kapitału, gdy w wielu przypadkach się go nie wykorzysta?

Powszechnie lansowany model MM jest w pewnym stopniu ułomny - być może przez duże uproszczenie. Może też chodzi o ochronę kapitału początkujących. Dalej, jeśli ktoś inwestuje całe oszczędności w FX, to już sam ten fakt wydaje się być brawurą i rzeczywiście restrykcyjny mały procencik będzie wskazany.

Kończąc, MM jest sprawą bardzo indywidualną i bardzo ważną. Dobór metod i modyfikacja ich to kluczowy element i bez tego ciężko o poważny, dobry trading oraz właściwą higienę psychiczną. Dlatego cieszę się, że ten temat powstał i mamy możliwość go przedyskutować.
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

Awatar użytkownika
fxblanker
Stały Bywalec
Posty: 69
Rejestracja: środa 29 paź 2014, 14:24
Lat na Forex: 7
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: money management, optymalne podejscie

czwartek 09 kwie 2015, 21:33

Witam,
Sporo podstaw i ciekawych porad można też znaleźć w Blogu portalu Strefa Forex np. http://strefaforex.pl/zasady-zarzadzania-kapitalem/
KISS - Keep It Simple, Stupid

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: money management, optymalne podejscie

piątek 10 kwie 2015, 06:20

http://comparic.pl/poczatki-gry-gieldzi ... a-pozycji/

W artykułach tego nie pisałem, ale mam dodatkowe zabezpieczenie dwóch strat dziennie. Czyli jeżeli jakiegoś dnia mam dwa razy SL, to już więcej nie gram. Proste i skuteczne.
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości