CFD na DAX-a, głupie pytanie ;)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wirus
Stały Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: środa 10 paź 2012, 18:30
skype: Wirus
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

CFD na DAX-a, głupie pytanie ;)

wtorek 27 sty 2015, 19:58

Głupie pytanie: czy ktoś mógłby mi objaśnić czy istnieje jakiś związek między CFD na DAX-a a indeksem DAX? Notowania zdaję się, że się nie pokrywają, ale czy na CFD jest tak, że duży kontrakt rusza ceną? Czy odnośnikiem jest wartość indeksu?

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: CFD na DAX-a, głupie pytanie ;)

wtorek 27 sty 2015, 21:31

Wirus pisze:Głupie pytanie: czy ktoś mógłby mi objaśnić czy istnieje jakiś związek między CFD na DAX-a a indeksem DAX? Notowania zdaję się, że się nie pokrywają, ale czy na CFD jest tak, że duży kontrakt rusza ceną? Czy odnośnikiem jest wartość indeksu?
Przecież CFD to bucketshop, nie ruszy ceną bo Twój kontrakt zawierasz z brokerem lub brokerem Twojego brokera a nie we Frankfurcie. Musisz sprawdzić w specyfikacji instrumentu czy ten DAX co masz jest oparty o Futures (i to ktory jeszcze) czy index kasowy.
w XM Ger30 March15 rozni sie aktualnie od Ger30-Cash o 2,9 pkt.

Awatar użytkownika
Wirus
Stały Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: środa 10 paź 2012, 18:30
skype: Wirus
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: CFD na DAX-a, głupie pytanie ;)

wtorek 27 sty 2015, 21:55

Rozumiem, tylko skąd broker bierze cenę CFD? Przecież jeśli sam ją ustala, to duże zamówienie może mieć wpływ. Broker podaje informację np. "Cena instrumentu * EUR 25", ale skąd bierze tę cenę, to już nie mogę się dokopać.

XTB podaje np.: "cena oparta jest na notowaniach kontraktu na index odzwierciedlający 30 największych niemieckich spółek" i tyle wyjaśnień.

no avatar
JAREK67
Pasjonat Forex
Posty: 621
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2012, 21:25
skype: jarekpa67
Lat na Forex: 11

Re: CFD na DAX-a, głupie pytanie ;)

wtorek 27 sty 2015, 21:59

I chodzą właściwie noga w nogę.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Wirus
Stały Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: środa 10 paź 2012, 18:30
skype: Wirus
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: CFD na DAX-a, głupie pytanie ;)

wtorek 27 sty 2015, 22:06

Jarku, ale co jest na tym wykresie?

Znalazłem w Bossa:
"Instrument oparty o kontrakt futures na indeks DAX notowany na giełdzie we Frankfurcie. Cena instrumentu x 10 EUR"
Ale nadal nie ma skąd brana jest cena. Sprawdzałem kiedyś CFD z indeksem, to był rozjazd. Stąd moje rozterki ;)

Awatar użytkownika
raposo
Główny Moderator
Posty: 602
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 19:39
skype: pawel.mosionek
Lat na Forex: 11
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: CFD na DAX-a, głupie pytanie ;)

wtorek 27 sty 2015, 22:16

Na indeksach się nie gra. NIGDY. Gra się na instrumentach pochodzących (pochodnych) od tych indeksów. Są to CFD, futures, opcje...
Indeks to koszyk akcji spółek giełdowych, które mają określoną wagę. Poczytaj regulamin naszej giełdy. Wszystko, wraz z formułami matematycznymi, jest w nim zawarte. Każda giełda ma swoje formuły.

Są rozjazdy każdego z tych instrumentów pochodnych, bo każdy z nich to INNY instrument. A skoro jest inny to może mieć inną cenę. To już kwestia popytu i podaży. Oraz tego, że może opierać się o inny walor jak kolega wcześniej napisał. Ba, może być nawet CFD oparte o inne CFD. Wolna wola skoro to rynek nieregulowany ;).

Są jeszcze inne fanaberie takie jak spread czy godziny handlu. Niektórzy brokerzy kończą handel swoimi CFD kilka minut przed końcem sesji danego instrumentu bazowego.

Albo CFD i wysoki lewar, albo rynek regulowany i wysoki wolumen minimalny (i siłą rzeczy niski lewar) + gratis realny wolumen transakcji.
- RABATY u brokerów ECN STP
- Forex Club Tools
- Program Podatek
ForexClub.pl
- Tickmill (-10%) - IC Markets (-21%) - XTB (Pakiet książek) - Dukascopy (narzędzia do JForex) - LMAX (-20%) - FxPro (do -15%)

Awatar użytkownika
Wirus
Stały Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: środa 10 paź 2012, 18:30
skype: Wirus
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: CFD na DAX-a, głupie pytanie ;)

wtorek 27 sty 2015, 22:22

raposo pisze:Indeks to koszyk akcji spółek giełdowych
No to zostałem potraktowany jak idiota, dziękuję !smail! Niestety, nadal nie wiem skąd brokerzy biorą cenę CFD...

Przepraszam, chyba wprowadzam w błąd; oczywiście nie chodzi mi o cenę kontraktu tylko wartość CFD. O to, co jest na wykresie - dlaczego np. DAX ma w danej chwili wartość 10290 a CFD 10420?

Awatar użytkownika
raposo
Główny Moderator
Posty: 602
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 19:39
skype: pawel.mosionek
Lat na Forex: 11
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: CFD na DAX-a, głupie pytanie ;)

środa 28 sty 2015, 10:40

Wybacz jeśli tak się poczułeś ;). Ale staram Ci się to wytłumaczyć od podstaw tyle, że na to 'nowe' pytanie już odpowiedź też padła ;).
- RABATY u brokerów ECN STP
- Forex Club Tools
- Program Podatek
ForexClub.pl
- Tickmill (-10%) - IC Markets (-21%) - XTB (Pakiet książek) - Dukascopy (narzędzia do JForex) - LMAX (-20%) - FxPro (do -15%)

Awatar użytkownika
Wirus
Stały Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: środa 10 paź 2012, 18:30
skype: Wirus
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: CFD na DAX-a, głupie pytanie ;)

środa 28 sty 2015, 10:48

Ależ ja nie czuję się urażony, tylko skomentowałem fakt !smail! Bardzo dobrze, że starasz sę tłumaczyć na poziomie adekwatnym do zadanego pytania :bigsmile: jednak moja wrodzona gamoniowatosć nie pozwala mi tej odpowiedzi zobaczyć :facep: Jeśli chodzi Ci o ten fregment, to nie zrozumiałem :wtf:
Albo CFD i wysoki lewar, albo rynek regulowany i wysoki wolumen minimalny (i siłą rzeczy niski lewar) + gratis realny wolumen transakcji.

Awatar użytkownika
raposo
Główny Moderator
Posty: 602
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 19:39
skype: pawel.mosionek
Lat na Forex: 11
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: CFD na DAX-a, głupie pytanie ;)

środa 28 sty 2015, 12:57

Nie, chodzi mi o:
Są rozjazdy każdego z tych instrumentów pochodnych, bo każdy z nich to INNY instrument. A skoro jest inny to może mieć inną cenę. To już kwestia popytu i podaży. Oraz tego, że może opierać się o inny walor jak kolega wcześniej napisał. Ba, może być nawet CFD oparte o inne CFD. Wolna wola skoro to rynek nieregulowany ;).

Są jeszcze inne fanaberie takie jak spread czy godziny handlu. Niektórzy brokerzy kończą handel swoimi CFD kilka minut przed końcem sesji danego instrumentu bazowego.
Zapomniałem też dodać, że jeśli CFD oparty jest o kontrakt futures to też zależy o jaką konkretnie serię.
- RABATY u brokerów ECN STP
- Forex Club Tools
- Program Podatek
ForexClub.pl
- Tickmill (-10%) - IC Markets (-21%) - XTB (Pakiet książek) - Dukascopy (narzędzia do JForex) - LMAX (-20%) - FxPro (do -15%)

Awatar użytkownika
Wirus
Stały Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: środa 10 paź 2012, 18:30
skype: Wirus
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: CFD na DAX-a, głupie pytanie ;)

środa 28 sty 2015, 13:13

Wydaje mi się, że to akurat rozumiem i stąd moje pytanie:
czy na CFD jest tak, że duży kontrakt rusza ceną?
Jeśli jest jak piszesz powyżej:
...każdy z nich to INNY instrument. A skoro jest inny to może mieć inną cenę. To już kwestia popytu i podaży.
to: a) jest to wolny rynek i duży kontrakt może zachwiać ceną, a wykres CFD na DAX-a może być zupełnie inny niż wykres DAX-a; b) rynek jest sterowany, wartość w punktach czy pipsach ustala broker, ale wtedy byłaby to śmierdząca sprawa !smail! W przypadku a) byłaby jeszcze jedna ciekawostka, że CFD mogłoby działać poza godzinami notowań indeksu, a wtedy po otwarciu wartość CFD powinna dążyć do wyrównania z wartością indeksu. Krótko mówiąc: patrzymy jak różni się wartość DAX-a na otwarciu od CFD na DAX-a i otwieramy pozycję dążącą do wyrównania. 100% skuteczności :eager:

Mógłbyś to omówić na konkretnym przykładzie, chociażby CFD na DAX u Dukasa?

Awatar użytkownika
raposo
Główny Moderator
Posty: 602
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 19:39
skype: pawel.mosionek
Lat na Forex: 11
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: CFD na DAX-a, głupie pytanie ;)

środa 28 sty 2015, 14:43

Mogę to omówić ogólnie, bo takie zastosowanie będzie wszędzie. Instrument pochodny (IP) pochodzi od czegoś - nazwijmy to instrumentem bazowym (IB). Więc IP nie może być kwotowany kiedy IB nie jest. IB może być wszystko - indeks, opcja, kontrakt futures danej serii, a nawet inne CFD, czyli wtedy miałbyś CFD bazujące na CFD. Sposób wyliczenia każdego z tego instrumentu może być różny, tak jak i spready, które też wpływają na widoczny na platformie kurs. Na futures masz wolumen, który kształtuje wartość tego instrumentu bazowego, na CFD niezbyt. A pytanie jaki jest instrument bazowy dla danego CFD już należy skierować do brokera, bo jak wspomniałem, każdy może mieć inaczej. Stąd różnice ;).
- RABATY u brokerów ECN STP
- Forex Club Tools
- Program Podatek
ForexClub.pl
- Tickmill (-10%) - IC Markets (-21%) - XTB (Pakiet książek) - Dukascopy (narzędzia do JForex) - LMAX (-20%) - FxPro (do -15%)

Awatar użytkownika
Wirus
Stały Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: środa 10 paź 2012, 18:30
skype: Wirus
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: CFD na DAX-a, głupie pytanie ;)

środa 28 sty 2015, 17:10

raposo pisze:IP nie może być kwotowany kiedy IB nie jest.
Ale DAX jest kwotowany między 09:00 a 17:30 CET, a CFD na DAX-a od 8 rano nawet do 22-giej, a gdzieniegdzie chyba i dłużej? Rozumiem, że IP może być oparte na IP, ale chyba któreś z kolei IP musi być oparte na realnym instrumencie?
Sposób wyliczenia każdego z tego instrumentu może być różny
Tak, każdy broker to podaje.
A pytanie jaki jest instrument bazowy dla danego CFD już należy skierować do brokera, bo jak wspomniałem, każdy może mieć inaczej
To brokerzy też podają. Nie podają tylko skąd biorą wartości na wykresie. Bo raczej nie z instrumentu bazowego, bo się nie zgadza. Myślałem, że tu się dowiem; trudno, poszukam gdzie indziej !smail! Widzę, że temat jest trudny, bo mało kto się wypowiada.

Coś znalazłem; na razie futures, szukam dalej !smail!
DAX-Future

Terminkontrakt, bei dem Käufer und Verkäufer sich verpflichten, ein dem DAX-Index nachgebildetes Portfolio bei Fälligkeit zu einem festgelegten Preis zu liefern bzw. abzunehmen.

Man unterscheidet bei DAX®-Future-Kontrakten zwei Geschäftsarten: Eine Long-Position bezeichnet die Pflicht, bei Fälligkeit den vereinbarten Preis zu zahlen und das DAX-Portfolio abzunehmen; bei einer Short-Position verpflichtet man sich, das DAX-Portfolio zu liefern – im Gegenzug erhält der Lieferant den Kaufpreis. Normalerweise werden jedoch die DAX-Anteile nicht real geliefert, sondern es wird ein Barausgleich vorgenommen.

Future-Kontrakte auf DAX werden börsentäglich auf Eurex gehandelt. Der Wert eines Kontraktes entspricht dem 25fachen des aktuellen Future-Standes in Euro. Verfallstermine der Kontrakte sind jeweils der dritte Freitag im März, Juni, September und Dezember.

Der Preis eines Future-Kontraktes richtet sich nach Angebot und Nachfrage, wobei die Marktteilnehmer ihre Erwartungen über den abgezinsten Indexstand zum Verfallstermin antizipieren. Der DAX-Future notiert daher höher als der DAX-Index. Die Differenz ist normalerweise umso größer, je weiter der Verfallstermin in der Zukunft liegt. Zum Verfallstermin entsprechen sich die Stände von DAX und DAX-Future.

Anleger, die einen DAX-Future kaufen, müssen ein separates Konto mit Sicherheitsleistungen bei ihrer Bank führen (Margin-Konto). Jeder Punkt Differenz zum Kaufwert des DAX-Future wird diesem Konto mit 25 Euro belastet bzw. angerechnet. Reichen die Sicherheitsleistungen der Bank nicht mehr aus, so muss der Anleger Geld "nachschießen". Tut er dies nicht, kann die Bank den Kontrakt sofort veräußern.

Awatar użytkownika
raposo
Główny Moderator
Posty: 602
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 19:39
skype: pawel.mosionek
Lat na Forex: 11
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: CFD na DAX-a, głupie pytanie ;)

środa 28 sty 2015, 18:18

Bo to nie wykres instrumentu bazowego tylko pochodnego. Dla mnie to bardzo logiczne ;).

A indeks działa w wymienionych godzinach. Kontrakty futures dłużej. Voila.
- RABATY u brokerów ECN STP
- Forex Club Tools
- Program Podatek
ForexClub.pl
- Tickmill (-10%) - IC Markets (-21%) - XTB (Pakiet książek) - Dukascopy (narzędzia do JForex) - LMAX (-20%) - FxPro (do -15%)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 13 gości