Określenie trendu - pytanie

ODPOWIEDZ
no avatar
GabrielRosa
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 28 lis 2013, 15:45

Określenie trendu - pytanie

poniedziałek 30 maja 2016, 08:59

Witam,

Przeszukałem różne fora, strony, szkolenia i inne cuda wianki. Na FX siedzę od bardzo bardzo dawna ... Niestety wciąż mało zyskownie. Przeszedłem przez wskaźniki, strefy popytu i podaży, wiele wątków FF, długo by opowiadać. W ostatnim czasie doszedłem do wniosku, że wracam do podstaw i zadałem sobie pytanie, gdzie jest mój największy problem. Otóż problem mam z określeniem trendu....

Stwierdziłem, że wrócę do podstaw - trend - najpierw spróbuję nauczyć się określać kto jest w danym momencie stroną dominującą. Kupujący czy sprzedający, bez wnikania w samo wejście tylko określenie po której stornie stanąć. Dalej doszedłem do tego, że określenie tego w danym momencie to za mało, muszę jeszcze określić ramy czasowe, w sensie ile czasu do tyłu od teraz i ile czasu do przodu mnie interesuje, bo patrząc na ostatnie 12 godzin tendencja może być spadkowa, ale patrząc na ostatnie 120h (5dni) aktualnie możemy być w korekcie spadkowej ogólnej tendencji wzrostowej ... Z drugiej strony, jeżeli "dobrze trafię" to muszę wiedzieć na jaki zakres czasu / ilość pipsów gram, żeby wyjść. Nie mogę wchodzić na m1 i grać w1, bo będę miał 999 stratnych i 1 zyskowną, a to bez sensu. Mój problem polega jednak na tym, że nie potrafię jakoś sensownie określić tego zakresu czasu wstecz i do przodu w którym powinien osiągnąć cel, lub zamknąć bo skończył się czas / zakres według założeń.

No wiec wiemy już że to będzie h1 - jak teraz określić, ile świec wstecz mnie interesuje celem wyznaczenia strony rynku ? Czy tyle samo świec do przodu dajemy na realizację scenariusza ? Czy więcej, czy może mniej ? Czy bierzemy pod uwagę wszystkie świece, czy tylko te z godzin pracy de/uk/usa ? Interesuje mnie tylko jeden interwał, bo w sumie po co mi patrzeć co jest na d1, skoro ja gram na spadki w korekcie dziennego wzrostowego, ale też biorę zysk z kilku świeczek, a nie liczę na kilkudniowy swing .. Po drugie, jak wyznaczyć "obiektywnie" tendencję na tym zakresie czasu (powiedzmy 24 ostatnie świece - chociaż wydaje mi sie, żę to za mało). Jak słyszę o dołkach i szczytach, to mnie rzuca, bo każdy to wyznacza inaczej, przykład
1 metoda - mamy dołek, kurs odbija i przez jakiś czas jest ponad minimum, potem je przebija, wiec szczyt to najwyższy poziom od wyznaczonego dołka i miejsca w ktorym zostało przebite
2 metoda - świeca, której high jest większe niż high poprzedniej i kolejnej daje nam szczyt i na odwrót
To tylko dwie metody, a już według nich możemy się pogubić ... Teraz trend
1 metoda - wykorzystując dołki i szczyty z metod opisanych wyżej
2 metoda - patrząc na high i low świec -> wyższe high i wyższe low - up, niższe high i niższe low - down - dwa pozostałe przypadki to inside bar i outside bar


Panowie, podsumowując. Po tym wszystkim co już przeszedłem, dochodzę do wniosku, że wykres zawiera wszystko co potrzebuję, a potrzebuję cenę i czas, zmianę ceny w czasie ... Problem polega na tym, że o ile to już wiem, to jeszcze nie wiem jak z tego wyciągnąć takie informacje, które pozwolą mi zarobić. Chciałbym, żeby mój sposób określenia chociażby na start dominującej strony rynku był "obiektywny", ciężko mi jest to wyjaśnić, ale spróbuję. Dla mnie obiektywnym jest coś na zasadzie - definiuję zasady - przekazuję zasady 100 ludziom, każdy z tych 100 ludzi zachowa się dokładnie tak samo - idealny przykład otwórz krótką po przebiciu o 0,1 pips low poprzedniej świecy. Nie ma tutaj miejsca na "subiektywną ocenę i różne możliwe scenariusze zachowania".

Załączam dzisiejszy aktualny wykres gbp/usd. Wykres jest w tf h1. Patrząc na cały zakres obrazka mamy praktycznie brak ruchu ceny, ale najpierw ona spadała, potem rosła, a potem znów spadała. Sumarycznie jesteśmy w punkcie zero, ale kto sprzedał, a potem kupował, a potem znów sprzedawał zarobił. Oczywiście można powiedzieć, że widzę trend spadkowy, potem wzrostowy, a potem znów spadkowy, ale pytanie, jak to określić, jakie przyjąć założenia i analogicznie jak teraz wyjść z moich krótkich ...

Wybaczcie długi post, ale siedzę już nad tym tyle czasu i próbuję to jakoś sensownie ułożyć sobie w głowie, ale nie umiem i stąd prośba o pomoc ...

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: Określenie trendu - pytanie

poniedziałek 30 maja 2016, 09:45

Wrzuć sobie chmurę ichimoku np. 7 28 119 i problem sam się rozwiąże. Jak cena idzie przeciw chmurze to masz początek korekty. Jeśli z przy tym chmura zmienia kolor to jest duża możliwość zmiany trendu. Ja większy problem widzę w tym czy trend jeszcze trwa czy juz skończył się i teraz będzie rozwalka po SL.

no avatar
GabrielRosa
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 28 lis 2013, 15:45

Re: Określenie trendu - pytanie

poniedziałek 30 maja 2016, 10:48

Witam,

Żadnych wskaźników :). Dziękuję za odpowiedź, wiem, że wskaźniki są pochodną ceny i czasu, ale jednak chce zostać przy czystym wykresie. Kiedyś znalazłem takie coś : https://www.mql5.com/en/articles/219

Ale nie umiem z tego niczego sensownego zbudować :(.

no avatar
Dan
Stały Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: niedziela 04 paź 2015, 12:07
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Określenie trendu - pytanie

poniedziałek 30 maja 2016, 11:38

Twój wykres GBPUSD się nie załączył? Jak możesz to wrzuć kilka swoich wykresów na których wyznaczałeś trend wraz z opisem.

Awatar użytkownika
wdfx
Gaduła
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 08 lis 2012, 12:01

Re: Określenie trendu - pytanie

poniedziałek 30 maja 2016, 12:20

Określanie sztywnej ilości świeczek wydaje mi się błędem, ponieważ impulsy i korekty nie bywają jednakowe. Spróbuj może metody Overbalance opiera się ona w 100% na cenie, jest obiektywna i przede wszystkim prosta. Kiedy największa korekta w danym trendzie zostaje wybita jest to sygnał możliwej zmiany trendu.

http://analizy.investio.pl/overbalance- ... ia-trendu/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
The Winner Takes It All

no avatar
GabrielRosa
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 28 lis 2013, 15:45

Re: Określenie trendu - pytanie

poniedziałek 30 maja 2016, 13:13

Witam,

A skąd wiemy, że największa już miała miejsce ?

no avatar
GabrielRosa
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 28 lis 2013, 15:45

Re: Określenie trendu - pytanie

poniedziałek 30 maja 2016, 13:25

wykres kabla
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: Określenie trendu - pytanie

poniedziałek 30 maja 2016, 15:54

Miało nie być wskaźników a masz średnia na wykresie

no avatar
GabrielRosa
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 28 lis 2013, 15:45

Re: Określenie trendu - pytanie

poniedziałek 30 maja 2016, 17:35

Witam,

napisałem to co bym chciał, na tę chwile nie mam pomysłu, jak określać trend, a średnia w niczym tutaj nie pomaga niestety ..

no avatar
Kazik
Stały Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: piątek 18 kwie 2014, 06:21

Re: Określenie trendu - pytanie

poniedziałek 30 maja 2016, 19:56

Myślę, że większość zaawansowanych (nie wszyscy)
traderów używa średnich ( jednej lub dwóch) do
określenia trendu. To najprostsza metoda. Mało subiektywna.

Inni używają linie trendu. Dość subiektywna.
Niektórzy teorii Dowa.
Najbardziej subiektywna to TFE.

Jak najprostsza metoda nic Ci nie pomaga, to zastanów się
czy to jest dla Ciebie.

no avatar
GabrielRosa
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 28 lis 2013, 15:45

Re: Określenie trendu - pytanie

poniedziałek 30 maja 2016, 20:33

Witam,

Faktycznie nad tym także się zastanawiam, ale wracając do średnich. Być może nie umiem z nich po prostu korzystać, czy możesz mi podać jak według Ciebie z tych średnich / średniej miałbym skorzystać ?

no avatar
Kazik
Stały Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: piątek 18 kwie 2014, 06:21

Re: Określenie trendu - pytanie

poniedziałek 30 maja 2016, 21:10

Chyba nie chcesz abym przepisywał internet


https://r-brokers.pl/documents/10162/17 ... oczace.pdf
https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=enc ... dnie+krocz%
C4%85ce

Trzeba zaczynać od definicji trendu i zrozumieć, że w każdym momencie
istnieje wiele trendów, zwykle o sprzecznych kierunkach, zależnych od TF.

Awatar użytkownika
wdfx
Gaduła
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 08 lis 2012, 12:01

Re: Określenie trendu - pytanie

wtorek 31 maja 2016, 07:39

GabrielRosa pisze:Witam,

A skąd wiemy, że największa już miała miejsce ?
Bezsensowne pytanie, a skąd wiadomo czy jutro będzie lepiej?

Metoda jest podobna do teorii Dowa, polega na mierzeniu korekt(fakt dokonany) a nie przewidywaniu pięć posunięć do przodu, jeżeli kolejna korekta jest większa od poprzednich to są możliwe dwa scenariusze; pogłębiona korekta lub zmiana kierunku trendu. W obu tych przypadkach czeka się na potwierdzenie a w pozostałych panujący dotychczas trend ma się dobrze.
The Winner Takes It All

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: Określenie trendu - pytanie

wtorek 31 maja 2016, 08:14

GabrielRosa pisze:Witam,

Faktycznie nad tym także się zastanawiam, ale wracając do średnich. Być może nie umiem z nich po prostu korzystać, czy możesz mi podać jak według Ciebie z tych średnich / średniej miałbym skorzystać ?
Nie patrz czy cena jest nad czy pod srednia tylko czy średnia jest odpowiednio nachylona. Jak masz dwie średnie to patrz na ich wzajemna relacje. Albo rysuj sobie poziomy. Jak cena przebija je w górę to masz rosnący a jak w dół to spadkowy. Proste rzeczy są trudne w zastosowaniu.

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: Określenie trendu - pytanie

wtorek 31 maja 2016, 08:15

Ale w moim przypadku lepiej sprawdza się chmura Ichimoku lub chmura średnich.

no avatar
Kazik
Stały Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: piątek 18 kwie 2014, 06:21

Re: Określenie trendu - pytanie

wtorek 31 maja 2016, 09:08

irmentruda pisze:
GabrielRosa pisze:Witam,

Faktycznie nad tym także się zastanawiam, ale wracając do średnich. Być może nie umiem z nich po prostu korzystać, czy możesz mi podać jak według Ciebie z tych średnich / średniej miałbym skorzystać ?
Nie patrz czy cena jest nad czy pod srednia tylko czy średnia jest odpowiednio nachylona. Jak masz dwie średnie to patrz na ich wzajemna relacje. Albo rysuj sobie poziomy. Jak cena przebija je w górę to masz rosnący a jak w dół to spadkowy. Proste rzeczy są trudne w zastosowaniu.

A czy to całe Ichimoku Nie jest oparte na średnich ? (moim zdaniem jest)
Teraz nie pamiętaj jakich i jak zmodyfikowanych.
Bo jak to zapodałem to w biurze to wszyscy byli zszokowani.
Potem przeczyli ale kiwali głowami :bambam:

Bo im się wydało, że coś niesamowitego odkryli. !szok!

Awatar użytkownika
wdfx
Gaduła
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 08 lis 2012, 12:01

Re: Określenie trendu - pytanie

wtorek 31 maja 2016, 09:50

jest wiele sposobów interpretacji średnich, Greg Michalowski ma ciekawe podejście;

https://www.youtube.com/watch?v=Mj04PeaK0Bs

https://www.youtube.com/watch?v=c5ox-llzrUI
The Winner Takes It All

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: Określenie trendu - pytanie

wtorek 31 maja 2016, 09:51

Tak. To tez są średnie kroczace ale ze średnich arytmetycznych wartości min max z założonych okresów. Chmura jest prxetworz eniem podstawowych linii i przesunięciem.

Awatar użytkownika
Little Scalper
Gaduła
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 19:54
Lat na Forex: 0

Re: Określenie trendu - pytanie

poniedziałek 13 cze 2016, 16:03

Trend. - określamy horyzont czasowy w którym trend nas interesuje.

Open horyzontu czasowego / Close horyzontu czasowego

Close > Open = trend rosnący
Close < Open = trend malejący
Close = Open = brak trendu

To czy horyzontem będzie kolejny tick względem poprzedniego, czy to co będzie za rok czasu to już zależy od Ciebie o Twojego podejścia. Mierząc fale nie możesz się określić bo nie możesz przewidzieć na sztywno jej końca, widzisz to dopiero wtedy kiedy się spełni a nawet i z kolejną do przodu.

To w jaki sposób zniekształcisz wykres, poprzez jakie wskaźniki też zależy tylko od Ciebie jednak tym logicznej zasady trendu jaką opisałem nie zmienisz i zawsze będzie ona kolidowała z wskaźnikami jakich będziesz używał.
Na świecie jest tylu frajerów że cfaniaków na nich nie starczy.
Wole porozmawiać szczerze z chamem a jeżeli kulturalnie pier....ć głupoty.
Nie szkoła a życie uczy.

no avatar
max99
Posty: 40
Rejestracja: wtorek 28 sty 2014, 22:27

Re: Określenie trendu - pytanie

wtorek 14 cze 2016, 20:39

Określenie Trendu nie istnieje. Musisz sobie określić sam.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości