Czy świece mają sens na forexie?

ODPOWIEDZ
no avatar
Marcin_Lachowski
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 18 sie 2016, 19:25

Czy świece mają sens na forexie?

poniedziałek 14 lis 2016, 02:27

W przypadku formacji świecowych istotną sprawą są relacje pomiędzy otwarciem i zamknięciem. To ma sens w przypadku rynków notowanych w systemie dziennym, jak na przykład akcje na GPW. W takich przypadku sesja giełdowa stanowi pewną całość wyraźnie oddzieloną od poprzedniej i następnej sesji. O pewnej całości wyraźnie oddzielonej od innych całości można mówić w przypadku forexu, ale tylko w ujęciu tygodniowym. Nie ma tu wątpliwości co do cen otwarcia i zamknięcia. W takim przypadku świece i formacje świecowe na pewno mają sens.

Inaczej jest w przypadku wykresów intradziennych oraz rynków funkcjonujących 24 godziny na dobę jak forex. Co to właściwie znaczy otwarcie i zamknięcie jeśli rynek działa na okrągło? Przecież jeśli zmienimy ustawienia np. z 5 min na 6 min (teoretycznie, bo większość programów nie daje takiej możliwości) to otrzymamy zupełnie inne formacje. Mam wątpliwości czy w takim wypadku należy kierować się konkretnymi formacjami jak harami, czy zasłona ciemnej chmury.

Ja sam używam świec na wykresach intra i na fx, ale nie zwracam większej uwagi na konkretne formacje. Seria długich białych czy czarnych korpusów świadczy o silnym trendzie tak jak w klasycznej analizie. Konsolidacja może być natomiast zarówno serią szpulek, jak i długimi korpusami białymi i czarnymi. I to właściwie wszystko co odczytuję z świecowych wykresów intra.

Co o tym sądzicie? Czy macie podobne wątpliwości? I jeśli tak, to co powinniśmy zrobić?
Marcin Lachowski
Publicysta Comparic.pl

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy świece mają sens na forexie?

wtorek 15 lis 2016, 09:46

Nie do końca, bo różni brokerzy otwierają i zamykają tydzień niekoniecznie o tych samych godzinach, jest to wszystko dosyć umowne i co za tym idzie niepewne. Z moich doświadczeń wynika, że najlepiej sprawdzają się na foreksie świece H1, są ładne formacje, można odnaleźć odchylenia statystyczne, jest to sensowna podstawa aby zbudować zyskowny system. Jednocześnie nie rozumiem dlaczego tak wiele osób używa świec H4, u różnych brokerów wyglądają inaczej, poza tym pojawia się oczywiste pytanie: dlaczego akurat H4? A nie H2, H3, H7, czy może H5 i 1/2???
Poza tym można w ogóle nie używać świec.
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

no avatar
Laguna
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 09:38

Re: Czy świece mają sens na forexie?

sobota 19 lis 2016, 23:10

Używanie świec H4 wynika z kilku kwestii. Przede wszystkim jest to interwał pośredni pomiędzy dziennym a godzinowym.Ponieważ doba ma 24h, więc najwygodniej jest używać interwału, którym można podzielić przez 24, aby uzyskać świece o takich samych parametrach trwania. Dlatego sensowne byłoby używanie również świec 6h czy 8h, ale jak pewnie dobrze wiesz najpopularniejsza platforma czyli mt4 nie posiada takich interwałów. Stąd popularność 4h. To że świece 4h wyglądają inaczej u różnych brokerów ze względu na różnice czasowe nie ma znaczenia w długim dystansie, ponieważ uzyskasz podobną liczbę sygnałów u każdego z nich w odpowiedniej próbce. Niektórzy, aby zwiększyć wiarygodność takich świec, działają na czasie londyńskim wychodząc z założenia, że tam jest generowany największy obrót, ale w dystansie to bez znaczenia, co można łatwo sprawdzić robiąc testy. Interwały od H1 w dół są uniwersalne i wszędzie wyglądają tak samo

Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Re: Czy świece mają sens na forexie?

poniedziałek 21 lis 2016, 10:13

Na FX przyjmuje się otwarcia/zamknięcia poszczególnych sesji (Tokyo, Londyn, USA), ale można też patrzeć na dni, jako na przejście wszystkich sesji od ok. 1:00 naszego czasu do około 22:00.
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Czy świece mają sens na forexie?

wtorek 22 lis 2016, 10:59

Również, mimo korzystania z wykresów świecowych nie zwracam ostatnio uwagi na jakieś konkretne formacje, a patrzę głównie na układ dołków szczytów oraz cen zamknięcia.

Patrzyłem wcześniej na jakieś formacje (np. z wykresu dziennego), a kiedy miałem wątpliwości, schodziłem na niższy interwały (np. H4) i patrzyłem na rozkład danej formacji na niższym interwale. Jeśli było to, to co chciałem widzieć to ok, a jeśli nie - odpuszczałem sobie taką formację. Lubię też przełączać się na wykres liniowy żeby skupić się tylko na tym jak wyglądają ceny zamknięcia.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości