Forex, jako podstawowe źródło utrzymania – Część V

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wojtek_ea
Maniak Forex
Posty: 1119
Rejestracja: sobota 10 mar 2012, 17:45
Lat na Forex: 7
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: PL/UK
Kontakt:

Forex, jako podstawowe źródło utrzymania – Część V

piątek 23 mar 2012, 11:19

Szkolenia jako źródło wiedzy o Forex i inwestowaniu na rynkach walutowych.

Szkolenia, webinaria, LTR są płatne i bezpłatne - oczywistość. Te bezpłatne organizują najczęściej Brokerzy lub są elementem reklamy dla szkoleń płatnych lub dodatkiem do reklam jakiś innych usług, np. promocja książki itp.

Powiem krótko – biorę udział we większości szkoleń bezpłatnych, LTR do jakich uda mi się dotrzeć – zawsze można poznać inne spojrzenie, inne podejście, czasami dowiedzieć się coś nowego, oderwać od komputera czy czasem zobaczyć innych ludzi. Czasami można w necie znaleźć wartościowe nagrania szkoleń - bezpłatnie – warto się wysilić i poszukać, ten czas na pewno nie będzie zmarnowany.

Szkolenia płatne Forex

Tu najpierw muszę coś wyjaśnić - niestety większość osób (w tym przeciwnicy szkoleń płatnych) nie rozumieją podstawowej sprawy, – co kupuje w się w ramach szkolenia płatnego ?

Większość osób – myśli, że na szkoleniu kupujemy wiedzę – nic bardziej błędnego. Po co płacić za coś, co jest bezpłatne i powszechnie dostępne ? Na szkoleniach kupujemy czas – i to nie czas wykładowcy - swój Własny czas.

Płacimy za to, że ktoś oszczędza nasz czas przez przedstawienie nam w formie skondensowanej i wyselekcjonowanej wiedzy na zdobycie, której samodzielnie musielibyśmy przeznaczyć znacznie więcej czasu który przecież kosztuje.

Tu pojawia się jeszcze następujący problem z tym, kto prowadzi szkolenia – są szkolenia nauczycielskie i szkolenie "Experckie".

Szkolenia nauczycielskie – wykładowca jest nauczycielem – ma bardzo szeroką wiedzę w temacie, jednak najczęściej teoretyczną, zebrane doświadczenia, jednak najczęściej nie swoje tylko innych .

Szkolenie "Expreckie" – wykładowca ma oprócz wiedzy teoretycznej wiedzę praktyczną, własne doświadczenia, udokumentowane sukcesy w dziedzinie, z jakiej wykłada.

Teraz trochę złych wieści

Szkolenia Forex maja wysokie ceny – nie tylko w PL, – o, ale także za granicą gdzie ceny są 2-5 razy większe jak w PL. Zwłaszcza szkolenia "Experckie" mają wysokie ceny.

Szkolenia Forex w większości są nieprzydatne dla osób początkujących bez pewnego podstawowego zakresu wiedzy. Brak podstawowej wiedzy z zakresu walut, ekonomi, gospodarki, finansów i bankowości najczęściej nie pozwala zrozumieć Forex, które jest z tym powiązane.

W praktyce nawet, jeśli szkolenie jest teoretycznie dla początkujących osoby nie mające podstaw nie będą w stanie rozumieć części zagadnień. Takie osoby mogą odnieść sukces tylko wtedy, jeśli potem będą inwestowały za pomocą systemu, w który będą wierzyć. Jak znaczna go modyfikować będzie MC. (wspominałem wcześniej)

Najwięcej z szkoleń może wynieść osoba, która maj już trochę praktyki na Forex i wiedzę teoretyczną zawartą na forach, nawet jeśli nie odnosi sukcesów lub zalicza MC.

Jest wiele sposobów pracy na Forex. Szkolenia nie są uniwersalne, najczęściej dotyczą jednego sposobu inwestowania. Może to być PA, LT, Ichimoku, Świece, Harmoniczne, S/R i inne lub szklenia na których Autor uczy swojej strategi jaką wypracował na podstawie doświadczeń dość często będącą połączeniem elementów wielu systemów.

Dość trudno zasięgnąć tez opinii o przydatności szkolenia.
Teoretycznie fora powinny być takim miejsce, gdzie można znaleźć osoby które przeszły szkolenia. Jednak tematy o szkoleniach są najczęściej trolowane negatywnie lub pozytywnie i rzadko kto to napisz tak: Brałem udział – było OK. polecam lub Brałem udział i było źle bo ….. nie polecam.

Niestety 95% wypowiedzi w temacie danego szkolenia zamieszczają osoby które nie brały w nim udziału.

Reasumując – nie bardzo wierze w szkolenia dla początkujących które z mechanika samochodowego, gospodyni domowej, urzędnika, nauczyciel itp zrobią Tradera.Chyba że będzie to szklenie z założenia uczące dogłębnie tylko jednego systemu gry który potem mechanicznie będzie powielany bez wprowadzani żadnych modyfikacji przez grającego.

Szkolenia są bardzo przydatne dla osób które widzą już sporo o Forex i chcą pogłębić wiedzę lub nauczyć się czegoś konkretnego sposobu pracy.

Krótko o moich doświadczeniach

Pierwsze moje szkolenie – teoretycznie dla początkujących - kiedy dziś spojrzę z perspektywy czasu. Wykładowca znał temat, przekazał wiedzę, zaprezentował nawet działający system inwestycyjny – dostałem za co zapłaciłem – problem w tym że ja nie miałem podstaw by ogarnąć wszystko o czym była mowa. Z drugiej strony wykładowca nie poruszył kluczowych zagadnień dla osób początkujących co zresztą może być trudne czasowo, pomimo, że szkolenie było bezpośrednie i maiło razem chyba 30 h – powiem krótko zmarnowałem pieniądze. Nie było by tak, gdym przed tym szkoleniem miał zaliczony "kurs" z któregoś z forów – czyli gdybym skorzystał z rady jakiej udzieliłem Wam w poprzednim części - przynajmniej jedno Forum Forex całe od najstarszego do najnowszego postu przeczytać.

Drugie moje płatne szkolenie Forex - prowadził Niedźwiedź (mam nadzieję, że niektórzy domyślą się o kogo chodzi (nie pomylcie przypadkiem z Sebą)) – było super, wiele tematów, konkretna widza, prawda o rynku, świetny nauczyciel, psycholog i trener z doświadczeniem w przekazywaniu wiedzy w dużych ilościach i szybko. Było to jakieś 2 lata temu – nie jestem jednak pewien czy dziś jest tak samo dobrze – bo z tego co widzę na publicznej części Niedźwiedź przeszedł na ciemną stronę mocy, co może mieć wpływ na to co oferuje na szkoleniach. Dodam jednak, że zaliczyłem wtedy jeszcze 2 inne szkolenia Niedźwiedzia, tym razem internetowe – było super.

Trzeci szkolenie stosunkowo niedawno też było OK- było specjalistyczne o jednym sposobie inwestowania – wykładowca naprawdę znał temat zakresu szkolenia, umiał przekazać wiedzę itp. Miałem jednak wrażenie , że jak każdy specjalista nie dostrzegł innych możliwości. Był jakby zafiksowany na jeden sposób inwestowania, może miał rację zobaczymy w przyszłości. Szkolenie dotyczyło inwestowania w trochę dłuższej perspektywie jak Day Trading..

Podsumuję – jeśli za szkolenie płacimy pieniędzmi zarobionymi już na Forex to żadna złotówka nie będzie zmarnowana .

Jeśli jednak uczymy się dopiero Forex i szkolenie ma być inwestycją byłbym bardzo ostrożny. Trzeba sporo wiedzieć by skorzystać z szkolenia. Zakres wiedzy potrzebnej jest tak szeroki że szklący najczęściej pomijają podstawy co skutkuje niezrozumieniem zagadnień - jeśli jesteście początkujący lepiej weźcie urlop i skorzystajcie z mojej rady dotyczącej samodzielnego zdobywania wiedzy poprzez przyłożenie się do przeczytania jednego forum w całości.

Na tym kończę część ogólną - następny artykuł w przyszłym tygodniu:

Biznes plan – liczymy pipsy i prawdziwe pieniądze.
Największe ograniczenie zysków Tradera tkwi w jego umyśle.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości