Pomiędzy Teorią a Praktyką

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 13 – 30/03/2019

sobota 30 mar 2019, 19:09

Cyrk “Brexitowy” trwa, głosowania kolejnych poprawek do poprawek powodują takie zamieszanie, że mało kto już wie o co w tym wszystkim chodzi. Posłowie nie chcą hard Brexitu, ale nie zgadzają się na umowę z Unią wypracowaną przez rząd Teresy May…a czas się kończy, do wyjścia z UE coraz bliżej…Pat? No cóż jest takie powiedzenie -“Zgoda buduje, niezgoda rujnuje…” więc funt ogólnie popadł w niełaskę. Wniosło to ożywczy powiew na skonsolidowane ruchy par i zwiększona zmienność jaka pojawiła się w tym tygodniu może zadowolić najwybredniejszych traderów.

W poniedziałkowej analizie “GBPJPY – wyjście z Inside Bara wskaże kierunek”, pisałem:”Na wykresie H4 możemy zauważyć, że notowania poruszają się w konsolidacji, cena znajduje się w połowie IB, a wybicie z formacji może zadecydować o kierunku w jakim podążą notowania w najbliższych sesjach. Biorąc pod uwagę, że na wykresie Daily trwa dywergencja spadkowa i notowania dwukrotnie pokonywały wsparcie kanału, bardziej prawdopodobne wydaje mi się wybicie dołem z IB. Najbliższa strefa popytu zaczynająca się od 142.50 może być celem dla podaży.”

wykresy porównawcze https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 0-03-2019/

Niestety nic jeszcze się nie wyjaśniło, cena cały tydzień miotała się w obrębie wspomnianego, blisko 220p Inside Bara. Ponieważ nadal trwa dywergencja spadkowa na wykresie dziennym, być może w kolejnym tygodniu dojdzie do pokonania wsparcia IB i cena podąży na południe. Na pewno duży wpływ na dalsze losy notowań będą miały doniesienia z brytyjskiego parlamentu.

Tą parę analizowałem już 10.03, wtedy przewidywałem spadki w kierunku linii trendu wzrostowego, która pod koniec miesiąca stała się wsparciem klina zwyżkującego.

W czwartkowej analizie-“GBPAUD – Czy wsparcie klina wytrzyma napór podaży?” pisałem:-“Na wykresie H4 zauważymy, że cena podąża w stronę najbliższej strefy popytu, która zaczyna się na poziomie 1.8425, tam też znajduje się aktualnie wsparcie wspomnianej formacji klina zwyżkującego. Pokonanie tego wsparcia może być impulsem do dalszych spadków, a ich zasięg w pierwszym ruchu może sięgnąć 180p.”
Tutaj w odróżnieniu od poniedziałkowej analizy GBPJPY, realizacja nastąpiła z dużą dynamiką, bo już w czasie azjatyckiej sesji nastąpił atak na wspomniane w analizie wsparcie klina zwyżkującego. Idealnym sygnałem do dołączenia do spadków było pojawienie się świecy z długim górnym knotem (na wykresie H4), której maksimum odbiło się od średniej EMA144. Cena wybiła dołem z klina i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec spadków, które są wspierane rosnącym zagrożeniem hard Brexitem po kolejnym, przegranym przez rząd Teresy May, głosowaniem w parlamencie UK.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: Pomiędzy Teorią a Praktyką

sobota 06 kwie 2019, 10:45

W czternastym tygodniu 2019, tradycyjnie już, jak to obserwujemy od kilku miesięcy, na notowania miały wpływ głosowania w parlamencie UK dotyczące sposobu wyjścia z Unii Europejskiej, a w piątek mieliśmy dodatkową atrakcję, poznaliśmy dane z rynku pracy w USA tzw. “payrolsy” – czyli przyrost miejsc pracy w marcu w sektorach poza rolniczych. Payrolsy okazały się być lepsze o 20 tys. od przewidywanych i wyniosły 196tys.

Rynek nie zareagował zbyt mocno , ceny walut wahały się w granicach 30-50p, najlepiej pod tym względem jeżeli chodzi o zmienność wypadły pary z funtem brytyjskim – czyli między innymi te o których poniżej można przeczytać.

GBPAUD 01-06.04.2019

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-pra ... 6-04-2019/

GBPAUD – analizowałem tą parę w 13-tym tygodniu, w analizie “GBPAUD – Czy wsparcie klina wytrzyma napór podaży? – 28/03/2019” zwracając uwagę na formację wznoszącego się klina i próby pokonania wsparcia tej formacji. W poniedziałek po raz kolejny zainteresowałem się tą parą, tym razem skupiając się na wykresie H4 (Retest pokonanego wsparcia).

Spodziewając się kontynuacji spadków pisałem tak: “Gdy spojrzymy na wykres H4 możemy wytypować poziomy pomiędzy którymi rozegra się walka pomiędzy popytem i podażą. Kolorem niebieskim zaznaczona jest strefa 1.8520-40, której pokonanie może skierować notowania na północ, natomiast w przypadku gdy podaż osiągnie przewagę, strefa popytu na poziomie 1.8230 może być celem sprzedających”.

Rynek jednak zanim skierował się w typowana przeze mnie stronę, wykonał ruch w górę, pokonując wspomnianą “niebieską” strefę o 75p co automatycznie uruchomiło stop lossa na zleceniu short. Zdecydowanie niedoszacowałem siłę popytu. Po osiągnięciu poziomu 1.8610 cena ponownie zaczęła spadać i dotarła w piątek w okolice 1.8300. To jednak chyba nie koniec spadków i w przyszłym tygodniu po korekcie będzie można przymierzyć się do kolejnych zleceń sprzedaży.

GBPJPY 04-06.04.2019

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-pra ... 6-04-2019/

Tą parę wybrałem do grania w czwartek, bo sytuacja na wielu pozostałych była mało czytelna i ogólnie mało zmienna. Zamieszanie około Brexitowe dolewa oliwy do ognia, pary z funtem są aktualnie w czołówce jeśli chodzi o zmienność, a ta kusi…

W analizie “GBPJPY- pokonuje wsparcie kanału” pisałem:-“Na wykresie H4 widać wyraźnie, że dzisiejszy dzień należał do podaży i cena spadło o 80p. Jeśli ta tendencja się utrzyma, najbliższym celem niedźwiedzi może być okrągły poziom 145.00 i ewentualnie kolejny 144.00“. Ta przewaga podaży wzmogła się po pokonaniu wsparcia kanału w którym para poruszała się od początku roku.

Przyglądając się wykresowi H4 dzisiaj, zaznaczyłem linią przerywaną kanał krótkoterminowy, mniejszy od tego z czwartkowej analizy, gdyż daje on lepszy obraz jak po re-teście wsparcia kanału (świeca pin-bar) nastąpiły dość dynamiczne spadki, które mogą być kontynuowane w przyszłym tygodniu. Należy uwzględnić wydarzenie jakie nas czeka 10 kwietnia – czyli nadzwyczajny szczyt UE decydujące o tym czy uznany zostanie wniosek Theresy May o odłożenie terminu wyjścia z Unii do czerwca 2019.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

"Pomiędzy Teorią a Praktyką" - tydzień 17-ty

niedziela 28 kwie 2019, 22:01

Ze względu na świąteczny poniedziałek, ten tydzień był trochę krótszy pod względem handlowym. Wtorek też nie należał do zbyt zmiennych dlatego dopiero po dłuższym poszukiwaniu okazji tradingowych, wieczorem para AUDJPY utworzyła formację Inside Bara dając nadzieje na ciekawy setup bazujący na strategii Price Action+MACD.

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 6-04-2019/

W analizie “AUDJPY – wyjście z Inside Bara może zwiastować spadki”– pisałem:-“Pierwsza większa świeca spadkowa z 18.04 wraz z kolejną utworzyły formację Inside Bara. Dzisiejsza świeca dzienna wyraźnie wskazuje na skuteczne wybicie z tej formacji, a oscylator MACD wskazuje na dalsze spadki.Na wykresie H4 cena spadła poniżej średniej EMA144 i z dużym prawdopodobieństwem skieruje się do najbliższego wsparcia zaczynającego się na poziomie 78.75. ”

Rynek postąpił dokładnie tak jak opisałem w analizie, po re-teście IB od dołu cena poleciała do wspomnianego w analizie wsparcia i po pokonaniu go dotarła do następnej strefy popytu, w sumie wykonując ruch o zasięgu 120p przekraczając “plan” o 50p. Ja też skorzystałem z umocnienia się jena, ale na innej parze.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 18 – 04/05/2019

niedziela 05 maja 2019, 21:48

Mijający tydzień popularnie nazywany “długim weekendem” z racji dodatkowych dwóch wolnych dni od pracy nie obfitował w zbyt ważne wydarzenia w kraju nad Wisłą. Ale za granicą świat finansów nie próżnował ( no może poza Japonia, która świętuje 10 dni z rzędu). Trzy główne wydarzenia tego tygodnia – środowe posiedzenie FED, czwartkowe Bank of England i piątkowe payrolsy zadbały o to by na rynkach pojawiła się zwiększona zmienność.

Przyjrzyjmy się jak sprawdziły się analizy par: poniedziałkowa USDJPY i wtorkowa USDCHF.

W analizie: “USDJPY – Inside Bar i dywergencja sygnalizują spadki” – pisałem tak:
“Gdy spojrzymy na wykres H4 zauważymy,że:
– po osiągnięciu maksimum tego roku notowania cofnęły się wskazując na odrzucenie poziomu 112.17
– w piątek pojawiła się świeca o długim górnym knocie, która wskazuje na udany re-test pokonanej lokalnej linii trendu wzrostowego. Mając na względzie trwającą na wykresie dziennym dywergencję spadkową na MACD możemy z dużym prawdopodobieństwem oczekiwać spadków w kierunku najbliższej strefy popytu 111.00, a po jej pokonaniu następnym celem może być 110.25″

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 4-05-2019/

Załączone wykresy potwierdzają, że analiza była trafna, i to dwukrotnie ;), bo po piątkowych payrollsach cena ponownie dotarła do wskazanej w analizie strefy popytu 111.00. Pojawił się kolejny pin bar, który może wskazywać, że to nie koniec spadków na tej parze.

We wtorkowej analizie skupiłem się głównie na Inside Barze i Objęciu Bessy, które wskazywały na spadki. Pisałem tak: – “świeca dzienna z 23.04 utworzyła formacje Inside bara, gdyż przez kolejne dwa dni notowania nie były w stanie pokonać jej ekstremów. Notowania 26.04 co prawda pokonały górny limit IB ustanawiając maksimum tego roku, ale na koniec dnia wróciły do wnętrza tej formacji wskazując na tzw. fałszywe wybicie, tworząc dodatkowo objęcie bessy. Dzisiejsza świeca dzienna zapowiada się spadkowo, MACD zaczyna maleć…spadkowa dywergencja na MACD zwiększa prawdopodobieństwo wybicia z IB dołem i celem podaży może być najbliższe wsparcie zaczynające się na poziomie 1.0124. “

Zaledwie 24h po napisaniu tych słów, scenariusz się zrealizował z dokładnością co do pipsa, po czym nastąpiła presja popytu i cena wróciła do IB. Po piątkowej publikacji danych z rynku pracy USA, para ponownie wróciła do spadków. Na bazie tych analiz uzbierałem w tym tygodniu ponad 200p:
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 19 – 11/05/2019

poniedziałek 13 maja 2019, 12:53

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 19 – 11/05/2019

W mijającym tygodniu analizowałem trzy pary walutowe USDJPY, USDCHF i AUDUSD. Dwie pierwsze zgodnie z zasadami Price Action i jej podstawowymi formacjami, a tą ostatnią w trochę w inny sposób, mianowicie skorzystałem ze wskaźnika envelopes, który miał mi wskazać najbliższą przyszłość notowań na tej parze. Co z tego się sprawdziło, a co nie, opisuje w kolejnym, już 43-cim co tygodniowym artykule z cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką”.

Analiza która ukazała się w poniedziałek jak wskazuje tytuł: “USDJPY i USDCHF – możliwe dalsze umocnienie Jena i Franka” dotyczyła dwóch par i na obu przewidywałem spadki. Poniższe wykresy pokazują, że nie pomyliłem się i wróżby sprawdziły się w obu przypadkach.

USDJPY bardzo szybko zrealizował scenariusz spadkowy, co widać na pierwszym wykresie porównawczym. W tym przypadku (teoretyczną) podstawą do nastawienia się na spadki było :”Na wykresie H4 pojawił się spadkowy pin bar negujący poziom 111.70 i cena, po możliwej małej korekcie wzrostowej ( w kierunku dolnej granicy IB), może zacząć podążać w kierunku najbliższej strefy popytu 110.20. Zlecenia sell ze Stop Lossem powyżej 111.70 mogą okazać się dobrym pomysłem na najbliższe sesje.”

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 1-05-2019/

USDCHF – W tej poniedziałkowej analizie spadki przewidywałem opierając się na świeżo utworzonej formacji Objęcia Bessy – (Outside Bar) – zaznaczona niebieskim prostokątem. Pisałem tak: ” … piątkowa świeca dzienna utworzyła formację objęcia bessy (outside bar) i przy malejącym oscylatorze MACD jest to dość mocny sygnał do kontynuacji spadków. Ponownie strefa popytu 1.01240 może stać się miejscem walki popytu z podażą co może skutkować kolejna korektą wzrostową. Jednak gdyby doszło do pokonania tego poziomu , spadki mogą stać się bardziej dynamiczne…”.

Tu początkowo przebieg notowań nie był tak jednoznaczny jak w przypadku poprzedniej pary, zanim doszło do spadków, rynek próbował ustanowić kolejne maksimum wystawiając moją cierpliwość na próbę. Ale wszystko dobrze się skończyło, cena po wyjściu z OB przetestowała go od dołu ( to ta przewidywana w analizie korekta) i cena poleciała w dół aż miło było patrzeć.
AUDUSD – kolejna analiza z mijającego tygodnia, bardzo świeża, bo pisana w czwartek po południu. Tu analizując sytuację na wykresie wspomogłem się wskaźnikiem “envelopes” – “AUDUSD – oczekiwanie na korektę wg Envelopes”. Jak stosować ten wskaźnik opisane jest w kilku art. na Grupie Traderów na facebooku, więc nie będę się tu szerzej rozpisywał. Na podstawie poniższych wykresów z czwartku i dzisiejszym możemy stwierdzić, że i tym razem teoria została potwierdzona praktyką, a cena ruszyła we wskazanym kierunku pokonując drogę 40 pipsów.
zostanie dokończony.

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 1-05-2019/

Jak widać na powyższych przykładach, nie ma jednej uniwersalnej strategii, która może być stosowana w day tradingu. Warto mieć ich kilka i w zależności od tego co dyktuje rynek, dobierać najbardziej odpowiednią do aktualnej sytuacji na wykresie. Dotyczy to oczywiście zwolenników analizy technicznej… bo pozostali traderzy maja inne sposoby na wygrywanie z rynkiem.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 21-szy – 25.05.2019

niedziela 26 maja 2019, 23:24

W tym tygodniu analizowałem dwie waluty krajów znajdujących się po przeciwnych stronach globu i prognozowałem ich kurs w stosunku do dolara USA. Były to australijski dolar (AUD) i szwajcarski frank (CHF)

AUDUSD 19-25.05.2019
Pierwsza para – AUDUSD – po dość długim okresie spadków dotarła do wsparcia kanału spadkowego, w którym notowania poruszają się od początku roku. Pomimo, że to wsparcie nieznacznie zostało pokonane, jednak nastawiałem się na wzrosty, a uzasadniłem to tak w poniedziałkowej analizie:-“Wyniki (niedzielnych) wyborów wskazują, że premier Scott Morrison i jego partia wybory wygrała i będzie miała większość w australijskim parlamencie co może wpłynąć na poprawę nastrojów na parach z AUD. Potwierdzeniem zmiany trendu będzie pojawienie się na koniec dnia minimum i wzrostowego “słupka” na histogramie MACD.”Dodatkowo skorzystałem ze wskaźnika envelopes, wg. którego też można było nastawiać się na wzrosty, gdyż cena znajdowała się na jego dolnej krawędzi.
Rynek potwierdził moje przypuszczenia i po dwóch dniach niezdecydowania, rynek ruszył pod koniec tygodnia w górę. Pojawił się wyczekiwany wzrostowy MACD, a notowania w piątek dotarły do górnej krawędzi envelopes.

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 5-05-2019/

Tą parę analizowałem we wtorek: “USDCHF – notowania w formacji Inside Bar” – i zgodnie z informacją w tytule, rozpatrywałem możliwość wybicia z IB w kierunku południowym. Pisałem tak:- “Aktualnie cena po kolejnym zanegowaniu górnego limitu IB zmierza na południe i jeśli pokona dolny limit IB to będzie on klasyczną formacją kontynuacji spadków wg. zasad Price Action. Jeżeli do takiego wybicia dojdzie to celem może być najbliższa strefa popytu zaczynająca się na 1.0012. “

Jedno spojrzenie na powyższy wykres pokazujący sytuację z wtorku i z piątku, i widzimy że analiza sprawdziła się i to dość dokładnie, bo cena w piątek zatrzymała się na wskazanym poziomie 1.0012. Jedynie co mogło trochę potrzymać w niepewności sprzedających, to kolejne dwa re-testy górnego limitu (1.0120) Inside Bara, które również jak dwa poprzednie skończyły się odrzuceniem tego poziomu, i ostatecznie skierowały notowania w dół.

Tydzień można zaliczyć do udanych, zagrania w oparciu o te dwie analizy dały blisko 150p.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiedzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 22-gi – 31.05.2019

poniedziałek 03 cze 2019, 00:20

ZŁOTO – szlachetny metal, znany ludzkości od kiedy to Egipcjanie w 3600 r.p.n.e posiedli umiejętność wytapiania tego cennego kruszcu. Dlaczego właśnie złota ludzkość tak pożąda? Bo po pierwsze, złoto to pierwiastek bardzo rzadko występujący na ziemi. Całe dotychczas wydobyte złoto zmieściłoby się w sześcianie o boku 20 metrów i wadze 172 tys ton. W bryle o takich wymiarach pomieściłaby się cała biżuteria oraz złoto bulionowe zgromadzone dotychczas przez ludzi. Po drugie złoto, to niezwykle plastyczny i doskonale przewodzący metal, używany w elektronicznych urządzeniach dzięki szczególnej własności jaką jest nie reagowanie z powietrzem, wilgocią i innymi korozyjnymi utleniaczami. Po trzecie…patrz punkt pierwszy…;). Jednak nie te cechy złota skłoniły mnie do analizy jego ceny. To ciekawe formacje Price Action jakie pojawiły się na wykresie skusiły by się tym instrumentem zainteresować.

GOLD 29-31.05.2019
wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 1-05-2019/

W środę 29.05 opublikowałem analizę ZŁOTA, którym zainteresowałem się, gdy na wykresie utworzyły się dwie formacje świecowe – klin zniżkujący i Inside Bar. Trudno było zdecydowanie postawić na jakiś konkretny kierunek, ale z zachowania ceny bardziej prawdopodobny wydawał się ruch w górę, a pisałem tak: –“Na wykresie H4 możemy dość dokładnie zobaczyć, że pierwsze wybicie z klina nie było kontynuowane i cena zawróciła do formacji. Tydzień temu nastąpiła druga próba i jak na razie cena znajduje się ponad oporem klina, który został przetestowany skutecznie dzisiaj w nocy – co skutkowało odbiciem od tego oporu, który teraz posłużył jako wsparcie dla ceny.
Wydaje się, że decydujący o dalszym kierunku ceny Złota, będzie kierunek w jakim nastąpi wybicie z IB. Jak na razie wszystko wskazuje, że nastąpi ono w górę.”

Sytuacja pokazana na załączonym wykresie potwierdza zgodność teorii z praktyką, kierunek okazał się dobrze przewidziany, natomiast zasięg ruchu okazał się być bardziej okazały niż zakładany. Po raz kolejny formacje klina i Inside Bar sprawdziły się i rynek zachował się zgodnie z teorią, czyli zasadami Price Action.

GBPNZD 27-31.05.2019

wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 1-05-2019/

Tą parą zainteresowałem się nie tylko ze względu na sporą zmienność w porównaniu z innymi instrumentami forex, ale również powstałą formacją Inside Bar. Zakładałem dwa możliwe scenariusze w zależności od tego w którą stronę nastąpi wybicie z tej formacji, jednak oba w efekcie końcowym miały skierować notowania na południe.

W poniedziałkowej analizie GBPCHF pisałem tak:-“Gdy spojrzymy na poniższy wykres H4, możemy rozpatrywać dwa scenariusze, zależne od kierunku w jakim notowania wybija ze wspomnianej formacji IB.
Na wykresie zaznaczyłem scenariusz wzrostowy – “niebieski” i spadkowy –“czerwony”. Mając na względzie, że w czasie ostatnich spadków pojawiły się dwa wyraźne pin bary, wskazujące na wyraźną niechęć rynku do wzrostów, analizowany IB prawdopodobnie okaże się formacją kontynuacji spadków, dlatego scenariusz “czerwony” wydaje się bardziej prawdopodobny. “

Jak widać na załączonym obrazku, żaden ze scenariuszy się nie zrealizował, a cena nadal porusza się w IB. Na co jednak warto zwrócić uwagę, to kolejna próba pokonania górnej półki IB, zakończona utworzeniem pin bara, trzeciego w tym miesiącu. Tworzą one lokalną linię trendu spadkowego (niebieska linia) i w przecięciu z górą Inside Bara stworzyła się konfluencja oporów.
Do podobnej sytuacji ( konfluencji oporów) doszło dzisiaj na USDCAD… a jak to wpłynęło na notowania pozostawiam do oceny czytelnikom tego artykułu. Ja tej parze poświęcę następną analizę, która pojawi się na początku przyszłego tygodnia
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 23-ci – 07.06.2019

poniedziałek 10 cze 2019, 11:27

W tym tygodniu zainteresowały mnie dwie pary -walutowa (AUDUSD ) i surowcowa (SREBRO). Do analizowania wykresów skłoniły mnie pojawiające się tam formacje Price Action- “cup&handle” i Inside Bar. Poniżej opis jak sprawdziły się te formacje w zderzeniu z realnym rynkiem… czyli czy Analiza Techniczna jeszcze działa?

AUDUSD 03-07.06.2019

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 7-06-2019/

Na AUDUSD, potocznie nazywanym “kiwi” zaobserwowałem dość rzadko występującą formację “filiżanki”. Jest to formacja odwrócenia trendu, a ponieważ utworzyła się na wsparciu kanału spadkowego, uznałem ja za “valid” czyli ważną.
W poniedziałkowej analizie AUDUSD pisałem tak:-“…gdy spojrzymy na wykres H4. Tu pojawiła się formacja “filiżanki” – dość mało znana i niezbyt często występująca na wykresach, aczkolwiek potrafi być niezwykle skuteczną. Co prawda wzrost napięcia polityczno-handlowego USA-China może w każdej chwili zniweczyć moje prognozy i kawa się wyleje… to jednak mimo istniejącego ryzyka postawiłbym na wzrosty. Celem może być najbliższa strefa podaży 0.7020“.

Patrząc na powyższy wykres porównujący sytuację z poniedziałku i aktualną, możemy jednoznacznie stwierdzić, że “filiżanka” sprawdziła się jako sygnał zmiany trendu, bo cena od poniedziałku wzrosła o 80p, poruszając się w sugerowanym przez tą formację kierunku.


SILVER 06.06-07.06.2019

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 7-06-2019/

W kolejnej analizie, która pojawiła się na portalu wczoraj, czyli w czwartek, opisałem sytuację na SREBRZE. Opisałem to tymi słowami:-” W poniedziałek cena opuściła IB górą i wszystko wskazuje na dalszy ruch na północ. Wczorajsza świeca dzienna miała kształt spadkowego pin bara, ale ponieważ nie znajduje się on na żadnym ważnym poziomie, wg. mnie nie jest sygnałem do spadków.Na wykresie H1 możemy określić prawdopodobne cele popytu i podaży, czyli poziomy w zakresie których cena srebra może się w czasie najbliższych sesji poruszać.
W przypadku gdyby popyt osiągnął przewagę i korekta byłaby kontynuowana, cena może osiągnąć poziom 15.05, gdzie znajduje się dość silny opór. Gdyby jednak podaż miała zwyciężyć – poziom 14.70 może okazać się decydujący o tym czy korekta się zakończy i cena podąży na południe”.

Analizując aktualny wykres ceny srebra, widzimy, że cena dotarła do 15.00$/oz po czym po krótkim okresie konsolidacji wystrzeliła w górę osiągając przewidywany w analizie cel 15.05$/oz. Aktualnie pokonała ten poziom i wędruje dalej na północ. Nie wątpliwie przyczyniły się do tego słabe dane z rynku pracy w USA, gdzie payrollsy były o 100 tys. nowych miejsc pracy niższe od spodziewanych.

Pomimo trafnych analiz ,nie utargowałem zbyt wiele pipsów… głównie z powodu pogody…nie sposób było usiedzieć w domu przed komputerem ;). Ponieważ zakończył się turniej na grupie traderów na FB, zainteresowanym podaje do wglądu konto konkursowe, gdzie większość zleceń bazowało na analizach z kwietnia i maja br. i którego statystyki znajdują się pod tym linkiem: Trading Skill III.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Maniak Forex
Posty: 1996
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 24-ty – 15.06.2019

niedziela 16 cze 2019, 21:45

W tym tygodniu analizowałem dwie pary walutowe: USDCAD i EURNZD. Niestety tym razem nie do końca sprawdziły się przewidywania, rynek zweryfikował moje analizy i zrobił swoje nie zważając na moje dywagacje.

W analizie z poniedziałku: “USDCAD -zapowiada się Long Squeeze” – zakładałem dalsze spadki bazując na sentymencie, który wskazywał na znaczną dysproporcje pomiędzy zleceniami short a long (5%/95%). Spodziewałem się, że zanim cena zacznie zawracać, jeszcze jednego mocnego impulsu na południe tzw.”long squeezu” w celu pozamykania Stop Lossów większości longów. Niestety takiego ruchu cena nie wykonała i po pojawieniu się niewielkiej luki spadkowej w poniedziałek, została ona uzupełniona i cena powędrowała na północ. Analiza nie udana, nasuwa się wniosek na przyszłość, że opierając analizę na sentymencie, warto żeby była jeszcze poparta jakąś formacją PA, której w tym wypadku nie było.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 5-06-2019/

Druga analiza w tym tygodniu- :“EURNZD – re-test wsparcia kanału i Objęcie Bessy”, była oparta wyłącznie o formacje Price Action. Na bazie powstałej formacji Objęcia Bessy wskazywałem na duże prawdopodobieństwo kontynuacji spadków. Spadki co prawda nastąpiły, przebieg notowań początkowo był “książkowy” – cena przetestowała OB od spodu i podążyła na południe, jednak ich zakres był znacznie mniejszy niż zakładany. Nie doceniłem siły wsparcia, na poziomie 1.7147, które jest naniesione na drugim wykresie. Wsparcie okazało się na tyle mocne, że wypchnęło cena ponad poprzedni szczyt i cena wydaje się podążać po raz kolejny w kierunku pokonanego kanału negując chwilowo scenariusz spadkowy. Piszę “chwilowo” gdyż w przypadku pojawienia się kolejnego maksimum na MACD, niższego niż poprzednie, powstanie dywergencja spadkowa i notowania mogą powrócić do spadków.
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 25-ty – 21.06.2019

sobota 22 cze 2019, 12:51

Minął kolejny tydzień potyczek z rynkiem, zweryfikujemy dwie analizy. Pierwsza z poniedziałku dotyczyła ropy OIL.WTI. Byliśmy świeżo po tajemniczych wybuchach na dwóch tankowcach, USA sugeruje , że były to miny podłożone przez Iran, jak było naprawdę pewnie nigdy się nie dowiemy… komuś wyraźnie zależy na wywołaniu konfliktu w cieśninie Ormuz. Mierząca w najwęższym miejscu 33 kilometry cieśnina Ormuz to najważniejsza droga pozwalająca na transport ropy z Zatoki Perskiej. Być może powodem była chęć podbicia niskiej ceny ropy, która po tych incydentach znacznie zdrożała. Spójrzmy więc na wykresy, czy oddają to co się dzieje w polityce.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 1-06-2019/

W poniedziałkowej analizie zaznaczyłem strefę pomiędzy 51.10-54.50 gdzie wcześniej cena ropy konsolidowała dwukrotnie i ponownie w tym rejonie od dwóch tygodni nie była w stanie tych granic przekroczyć. Zalecałem wstrzymanie się ze zleceniem do momentu pokonania którejś z granic i faktycznie warto było poczekać, gdyż po wybiciu z konsolidacji cena dynamicznie ruszyła na północ. Aktualnie cena zbliża się do strefy podaży znajdującej się na poziomie 59$ za baryłkę.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 1-06-2019/

Druga analiza to środowa: “EURNZD – Gdy Objęcie Bessy i dywergencja idą w parze”. Stawiałem na spadki, opierając się na konfluencji zdarzeń, jakimi była formacja Objęcia Bessy i dywergencja na MACD. Pisałem tak:” Aktualnie sytuacja wydaje się być dość klarowna, prawdopodobieństwo dalszych spadków bardzo duże, gdyż powstaniu tej formacji towarzyszy pojawienie się dywergencji spadkowej na MACD co tworzy konfluencję sygnałów i jest mocnym wsparciem dla scenariusza spadkowego.“. Niestety rynek nie zachował się zgodnie z moimi przewidywaniami i po nieskutecznym wybiciu ( 20p) dolnego limitu formacji dynamicznie powędrował na północ. Czy kolejne dni przyniosą kontynuacje wzrostów przekonamy się niebawem, gdyż w nocy 25/26.06 bank RBNZ ogłosi decyzje dot. stóp procentowych w Nowej Zelandii co niewątpliwie wpłynie na notowania tej pary.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 26 – 28.06.2019

środa 03 lip 2019, 11:12

W pierwszej analizie w tym tygodniu:” AUDUSD – dywergencja wzrostowa na D1” przewidywałem wzrosty. Swoje prognozy opierałem na silnej dywergencji wzrostowej na wykresie dziennym oraz częściowo na informacjach płynących z RBA wskazujących na chęć kontynuowania dotychczasowej polityki pieniężnej, co rynek przyjął jako korzystny sygnał dla australijskiej waluty.

Pisałem tak: “Przechodząc do wykresu na niższym interwale H4, możemy wyznaczyć potencjalne poziomy Take Profit i Stop Loss. Jeżeli cena podąży zgodnie z dywergencja z wykresu dziennego, celem popytu może być poziom 0.7000, gdzie znajduje się najbliższa strefa podaży…”

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 8-06-2019/

Na powyższym wykresie możemy stwierdzić, że cele określone w analizie zostały spełnione. Warto też zwrócić uwagę na zaznaczone na czerwono dwie formacje Inside Bar. W obu przypadkach mamy do czynienia z zanegowaniem ważnego poziomu, które prowadzi do dynamicznego wybicia z formacji.

Druga analiza w mijającym tygodniu to :” EURAUD – wybicie z Inside Bara wskaże nam kierunek ?”. Prognozowałem spadki po wybiciu z dość ciekawej formacji jaką rynek wyrysował w poprzedzających analizę dniach – “…dzienna świeca okazała się być “matką” dla kilku kolejnych tworząc podwójną formację: Objęcia Hossy dla świecy poprzedzającej i Inside Bara dla kolejnych dwóch dni. Jak zwykle w takiej sytuacji ważne dla dalszych losów tej pary będzie forma i kierunek wybicia z IB. Aktualnie cena znajduje się poniżej dolnej krawędzi IB co może sugerować dalsze spadki. Scenariusz spadkowy wspiera niedźwiedzia dywergencja na wykresie MACD.”

Ponieważ jeszcze niewiele czasu upłynęło od analizy to i realizacja scenariusza spadkowego jest dopiero w toku. Jak na razie cena wybiła z IB i spadła o 100p prawie realizując pierwszy cel. Dopóki trwa dywergencja na Daily możemy w przyszłym tygodniu nastawiać się na dalsze spadki, najlepiej po jakiejś wzrostowej korekcie.

USDCAD 10-28.06.2019

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 8-06-2019/

Ponieważ mamy koniec miesiąca, pokuszę się dodatkowo o podsumowanie analizy z początku czerwca pary walutowej “USDCAD -zapowiada się Long Squeeze”.

Spadki dzisiaj dotarły do celu jaki w tej analizie wyznaczyłem… ale zanim do tego doszło mieliśmy wręcz książkowy przykład re-testu pokonanej linii trendu, któremu towarzyszyła formacja Objęcia Bessy po której nastąpiły gwałtowne spadki.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – (Tydzień 27) – 06.07.2019

poniedziałek 08 lip 2019, 00:27

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – (Tydzień 27) – 06.07.2019

W mijającym tygodniu niewątpliwie największym wydarzeniem dla notowań walut były piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Popularne “payrollsy” okazały się być znacznie lepsze od oczekiwań i zdecydowanie umocniły USD w stosunku do wszystkich pozostałych walut. Spójrzmy więc jak sprawdziły się moje analizy w konfrontacji z realnym rynkiem.

AUDUSD – 2 w 1 – Outside i Inside Bar (OIB) na Daily – w tej analizie w oparciu o podwójną formację Out i Inside Bar zakładałem możliwość wzrostów do najbliższej strefy podaży. Pisałem: “Prawdopodobne jest wybicie góra z formacji, gdzie celem może być dość blisko położona strefa podaży 0.7050, a jeśli i ona zostanie zdobyta, popyt może pchnąć ceną do następnej znajdującej się kolejne 100p wyżej. Tak to wygląda na tą chwilę teoretycznie… ale należy mieć na względzie środowe (03.07) odczyty ISM Non-Manufacturing PMI dla USA i payrollsy, które nas czekają w piątek 14:30. Szczególnie te drugie dane mogą wywrócić rynek i skierować notowania w najmniej oczekiwany kierunek.”

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 6-07-2019/

Pierwszy etap, czyli wzrosty do strefy podaży został zrealizowany, cena po wybiciu z formacji dotarła do 0.7047, ale notowania na koniec sesji wróciły do wnętrza formacji. W piątek, po ukazaniu się danych z USA, gdzie payrollsy wyniosły 220 tys, czyli w czerwcu przybyło 60 tys. więcej miejsc pracy w sferze poza rolniczej niż przewidywano, cena zdecydowanie zawróciła na południe docierając do dolnej granicy formacji OIB, na MACD pojawiło się maksimum i wskaźnik zaczął maleć. Powrót do wzrostów aktualnie mało prawdopodobny, celem może być poziom wsparcia 0.6940.


Druga analiza, którą napisałem w czwartek to: “GBPAUD – czy będzie re-test Outside Bara ?”. Na tej parze cena wybiła dołem z Outside Bara i podążąła na południe. Pisałem tak: “W poniedziałek (01.07) dzienna świeca utworzyła formację Objęcia Hossy (Outside Bar) (B) z której już we wtorek nastąpiło zdecydowane wybicie na południe.Ponieważ cena nie dotarła do najbliższej znaczącej strefy popytu, wydaje się, że rynek zawrócił w kierunku pokonanego wczoraj IB i decydującym o dalszym kierunku będzie re-test jego minimum znajdującego się na poziomie 1.8045. Warto więc poczekać na jutrzejsze zachowanie się ceny, sporo może się wyjaśnić po najważniejszych danych tego dnia czyli informacji z rynku pracy w USA – payrollsów, które będą publikowane o godz. 14:30.” Ponieważ minęła dopiero doba od analizy, niewiele ze scenariusza w niej opisanego zdążyło się spełnić, jak na razie cena pokonała drogę 40p w kierunku wspomnianego poziomu 1.8045 i są duże szanse, że ten kierunek utrzyma w poniedziałek.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Pomiędzy Teorią a Praktyką” – (Tydzień 28) – 13.07.2019

poniedziałek 15 lip 2019, 02:52

W analizie z wtorku : “CADJPY – potrójny poziom konfluencji” pisałem tak: “… W piątek (05.07) nastąpiło pokonanie linii trendu spadkowego, a wczorajsza świeca dzienna okazała się być świecą “matką” dla dzisiejszej tworząc formację Inside Bara. Możemy wyznaczyć też linię trendu krótkoterminowego wzrostowego w jakim cena od początku czerwca kierowała się na północ. Miejsce przecięcia tych dwóch linii trendu i dolnej granicy IB znajduje się na poziomie 82.75, więc mamy potrójną konfluencję wsparć, pokonanie tego poziomu będzie mocnym sygnałem SELL i być może będziemy świadkami końca korekty wzrostowej, a para powróci do spadków…”.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 3-07-2019/

Okazało się, że w mijającym tygodniu nie doczekaliśmy się pokonania wspomnianej konfluencji wsparć, również górny limit IB nie został pokonany, a notowania poruszały się w wąskiej konsolidacji o zakresie około 60p. Być może miały na to wpływ informacje makro – Bank of Canada nie obniżył stóp %, ale podtrzymał gołębie nastawienia do polityki monetarnej… więc w sumie nie było powodu do gwałtownych reakcji na kursie CAD. Notowania z wtorku i na koniec piątku mijającego tygodnia znalazły się na tym samym poziomie 82.81. Jedyne co zmieniło się, to pojawiło się maksimum na MACD na wykresie dziennym i wersja spadkowa z analizy nadal jest aktualna.

AUDCAD 11-13.07.2019

wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 3-07-2019/

W analizie z czwartku (11.07) pisałem: “Wczorajsza świeca dzienna objęła swoim zasięgiem świecę wtorkową tworząc formacje Objęcia Hossy (Outside Bar). W czasie dzisiejszych notowań pojawiła się dywergencja wzrostowa na wykresie dziennym oscylatora MACD.Gdy spojrzymy na wykres H4 – tu również mamy dywergencję wzrostową, która rozpoczęła się dobę wcześniej. Formacje typu Inside czy Outside Bar jeśli powstają na ważnym poziomie i są wspierane dywergencją maja dużą sprawdzalność, stąd oceniam prawdopodobieństwo rozpoczęcia korekty wzrostowej na duże.”

Z wykresów zamieszczonych powyżej wynika że wszystko poszło zgodnie z planem i w odróżnieniu od pierwszej analizy ta realizuje się dość szybko po już po jednej dobie mamy wybicie z OB i cena wzrosła o 30p. Wygląda na to, że i początek przyszłego tygodnia będzie wzrostowy, przynajmniej do czasu osiągnięcia strefy podaży 0.9170.

Sezon wakacyjny trwa, brakuje dynamiki na rynkach, to i zyski niewielkie, ale na bazie tych dwóch analiz 50p uzbierałem.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką”- (Tydzień 29) – 27.07.2019

niedziela 28 lip 2019, 21:58

“Pomiędzy Teorią a Praktyką”- (Tydzień 29) – 27.07.2019

W tym tygodniu zamieściłem analizy dwóch par walutowych, GBPNZD i EURUSD.

Poniedziałkowa analiza:”GBPNZD – dywergencja wskazuje na korektę” okazała się bardzo trafna. Pisałem w niej między innymi: “Gdy spojrzymy na wykres H4, możemy zauważyć, że utworzyła się dywergencja wzrostowa, i cena podąża na północ. Prawdopodobnym celem popytu będzie poziom 1.8510 gdzie znajduje się najbliższa lokalna strefa podaży, a po jej skutecznym pokonaniu poziom wsparcia/oporu 1.8600.”

wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 7-07-2019/

Gdy spojrzymy na wykres porównujący stan z poniedziałku i aktualny możemy stwierdzić, że plan został wykonany z nadwyżką, cena po pokonaniu oporu na 1.8600 doszła do 1.8625. Aktualnie dywergencja na H4 już się zakończyła i pokonany opór (1.86) może okazać się wsparciem dla spadającej ceny.

Druga analiza tego tygodnia, która ukazała się w piątek po posiedzeniu ECB: “EURUSD – Objęcie Hossy na wykresie dziennym” zakłada wzrosty na tej parze po wybiciu z formacji Objęcia Bessy. Jak na razie do wybicia nie doszło , musimy poczekać z weryfikacją analizy do następnego tygodnia, aż rynek wykona jakiś znaczący ruch.
AUDCAD 11-27.07.2019
Warto natomiast wrócić do analizy z 11 lipca pary “AUDCAD – dywergencja i objecie hossy” – tu sytuacja rozwijała się dość dynamicznie i powyższy wykres potwierdza skuteczność formacji dwu świecowej jaką jest Objęcie Hossy w połączeniu z dywergencją wzrostową pomiędzy ceną a wskaźnikiem MACD.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką”- (Tydzień 31) – 10.08.2019

poniedziałek 12 sie 2019, 08:28

W analizie z poniedziałku:“GBPUSD – bycza dywergencja daje nadzieję na korektę wzrostową” – opierając się na powstałym Inside Barze i dywergencji wzrostowej na wykresie H4 spodziewałem się korekty i wzrostów przynajmniej do wsparcia klina z którego cena wybiła dołem tydzień wcześniej.

GBPUSD 05-10.08.2019
wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 0-08-2019/

Pisałem tak:“Gdy przejdziemy do wykresu H4, to widzimy, że trwa bycza dywergencja, która wspiera scenariusz wzrostowy z interwału dziennego. Jeżeli nastąpi wybicie górą, a MACD zacznie rosnąć na D1, będzie to okazja do otwarcia zlecenia buy. Celem popytu może być wsparcie klina zniżkującego, który cena opuściła bardzo dynamicznie na początku zeszłego tygodnia.W przypadku ewentualnego wybicia dołem cena może zatrzymać się na strefie popytu zaczynającej się od poziomu 1.2040.”

Rynek jednak miał inny pomysł dla tej pary i po kilkudniowym pobycie w IB i nieskutecznych próbach wybicia górą, w końcu w piątek wybił dołem i nawet silna strefa popytu zaczynająca się na poziomie 1.2040 nie była w stanie zatrzymać sprzedających. Niewątpliwie do tak silnych spadków przyczyniły się słabe wyniki gospodarcze w UK, między innymi po raz pierwszy od 2012 Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii spadł w drugim kwartale 2019 roku o 0,2 proc. kw/kw.To pierwszy spadek PKB Wielkiej Brytanii kw/kw od 2012 r. cena dotarła już do 1.2020 i niewiele brakuje do ustanowienia minimum wszech czasów, które znajduje się od 15.01.2017 na poziomie 1.1985.

USDJPY 07-10.08.2019 wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 0-08-2019/

Druga analiza tego tygodnia dotyczyła pary : “USDJPY – Objecie hossy na D1 ale spadki bardziej prawdopodobne”.

Pisałem tak:” (…)na USDJPY utworzyła się wczoraj formacja objęcia hossy na wykresie dziennym, a jednak zachowanie się ceny i oscylatora MACD wskazuje na możliwość kontynuacji spadków, co jest kolejnym przykładem, że dalsze losy tej pary będą zależne od kierunku wybicia z formacji i jej usytuowania na wykresie, a nie jej nazwy wynikającej z rodzaju świecy obejmującej, w tym przypadku wzrostowej.”

Rynek do końca tygodnia nie podjął decyzji w jakim kierunku mają podążyć notowania, cena nadal nie wyszła poza zakres Objęcia Hossy. MACD na wykresie dziennym nadal “czerwony”, więc nadal spadki są dla mnie bardziej prawdopodobne.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” Tydzień 32 – 17.08.2019

niedziela 18 sie 2019, 23:40

Mijający tydzień był o jeden dzień handlowy krótszy ze względu na czwartkowe święto, obchodzone nie tylko w Polsce. Zamieściłem dwie analizy, obie okazały się dość trafne, i pomimo wspomnianego święta zmienność okazała sie zadowalająca i ceny pokonały ponad 100p od stanu wyjściowego – czyli poziomu w jakim się znajdowały, gdy robiona była analiza.

GBPUSD 12-17.08.2019

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 7-08-2019/

Analizując “kabla” -szukałem odpowiedzi na pytanie zadane w tytule: “GBPUSD- dywergencja na H4, będzie mała korekta?“. Pisałem tak: “gdy spojrzymy na wykres H4, zauważymy, że cena odbiła się od wsparcia kanału spadkowego i utworzyła się bycza dywergencja na oscylatorze MACD, co może zapowiadać korektę wzrostową. Warto obserwować tą parę i w przypadku gdyby na zakończenie dnia pojawiło się minimum na MACD na wykresie dziennym i wskaźnik zacznie rosnąć, można zaryzykować otwarcie zlecenia BUY z celem w okolicy oporu kanału, w którym aktualnie cena się znajduje.”

Jaka była odpowiedź rynku wystarczy spojrzeć na wykres porównawczy powyżej… Okazało się, że korekta się pojawiła i nie tylko został osiągnięty cel podany w analizie, ale nawet przekroczony o 50p.

Co dalej ? Ponieważ MACD nadal świeci na “zielono” na D1 i są sygnały, że Szkocka Partia Narodowa chce współpracować z labourzystami w celu uniknięcia “hard brexitu”, jest prawdopodobne, że funt brytyjski może w czasie najbliższych sesji trochę zyskać na wartości wobec pozostałych walut.
GBPJPY 16-17.08.2019
Druga analiza pary GBPJPY pojawiła się w piątek o 1:00 rano, więc mogło się wydawać, że nie wiele czasu miał rynek, żeby spełnić scenariusz nakreślony w analizie… a jednak dali radę i cena wybiła z obu formacji wspomnianych w analizie ( Inside Bar i Objęcie Hossy). Co prawda cena na zakończenia dnia lekko wróciła do IB ale nadal znajduje się ponad OH… dlatego warto zajrzeć do tej analizy, bo jakiś czas rynek będzie prawdopodobnie poruszał się zgodnie z jej założeniami.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiedzy Teorią a Praktyką” (Tydzien 33) – 23.08.2019

niedziela 25 sie 2019, 22:05

“Pomiedzy Teorią a Praktyką” (Tydzien 33) – 23.08.2019

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia dla rynków finansowych było opublikowanie protokołów z posiedzenia FOMC i spotkania elity finansjery w Jackson Hole. Protokół z lipcowego posiedzenia FOMC wypadł nieco jastrzębio w zderzeniu z aktualna sytuacja na rynkach, ale trzeba pamiętać, że były sporządzany w innej rzeczywistości (na dzień przed eskalującym sporem handlowym USA-Chiny). Tylko dwóch członków Komitetu opowiadało się za cieciem o 50 pb, za to „kilku” chciało zostawić stopy procentowe bez zmian, co jednak jest spójne z późniejszymi komentarzami Fedowców. Przemówienie Powela w Jackson Hole wydało się być bardziej “gołębie”, ruchy na rynku były stosunkowo stonowane. Początkowo akcje rosły, dolar trochę tracił w stosunku do innych walut, ale po około godzinie osłabienie dolara nabrało tempa i to nie pod wpływem wystąpienia szefa FEDu a dzięki pogłoskom, że Trump ma ogłosić ważne informacje dotyczące wojny celnej z Chinami.

Spójrzmy jak sprawdziły się moje analizy, i jak wyżej opisane zdarzenia wpłynęły na ich skuteczność.

Tą parą walutową interesowałem się już w zeszłym tygodniu, a w ten poniedziałek ponownie zrobiłem analizę sytuacji na wykresie i pisałem tak:“Ostatnio dość często mamy do czynienia z podwójnymi formacjami, tzn. w Inside Barach tworzą się Outside Bary i odwrotnie. Taki właśnie przypadek pojawił się w zeszłym tygodniu na GBPJPY. Patrząc na MACD, na obu interwałach D1 i H4 sentyment jest wzrostowy. Można spodziewać się dalszych wzrostów po skutecznym wybiciu ceny z IB…”

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 3-08-2019/

Przypuszczenia okazały się być słuszne, ale musieliśmy poczekać do czwartku, żeby ten scenariusz się ziścił. Na powyższym wykresie porównawczym widać że wybicie było “konkretne” a jego zasięg wyniósł 135p do momentu, gdy pojawiły się pierwsze doniesienia z Jackson Hole.

W przypadku tej pary, moje zainteresowanie wzbudziła dywergencja wzrostowa na D1 i objęcie hossy, które w przypadku wybicia górą z formacji tworzyły by konfluencję zdarzeń wspierającą scenariusz wzrostowy. Pisałem tak: ” Na parze USDCHF ( dolar do franka szwajcarskiego), wczorajsza świeca dzienna objęła swoim zasięgiem świecę wtorkową, tworząc formacje Price Action -Objęcie Hossy ( wzrostowy Outside Bar). Na wykresie dziennym trwa dywergencja wzrostowa, która zgodnie ze strategią PA+MACD wspiera możliwość wybicia z formacji górą”.

Takie wybicie nastąpiło w czasie sesji azjatyckiej ( w nocy) i cena powędrowała 40p w górę…niestety nie dotarła do planowanego w analizie poziomu 0.99 . Wieści, że Trump planuje ogłosić jakieś rewelacje dot. handlu z Chinami, spowodowało wzrost ryzyka na rynkach i tradycyjnie frank stał się “save heaven” , stąd nagły zwrot notowań i cena pary USDCHF znacznie spadła.Tą rewelacją okazało się, że prezydent USA planuje cło 25% na cały import z Chin co może dalej umacniać franka i jena.

Patrząc na aktualną sytuację na wykresie, możemy zauważyć ,że utworzyła się formacja objęcia bessy, gdyż dzisiejsza świeca spadkowa całkowicie objęła swoim zakresem wczorajszą co może sugerować dalsze spadki w poniedziałek.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” Tydzień 34 – 31.08.2019

środa 04 wrz 2019, 03:26

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” Tydzień 34 – 31.08.2019

Ten tydzień nie był zbyt łaskawy dla moich analiz, jedna okazała się całkowicie sprzeczna z tym co rynek zrobił, druga jedynie przewidziała kontynuacje ruchu po wybiciu z formacji objęcia hossy.

AUDNZD 26-30.08.2109
wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 0-09-2019/

Zacznijmy więc od tej nieudanej. “AUDNZD – wybicie dołem z klina wznoszącego”. W poniedziałek pisałem tak:
-“Na wykresie H4 możemy wytyczyć linię równoległą do oporu klina z którego cena wybiła w piątek, która może okazać się wsparciem kanału wzrostowego. Na MACD trwa aktualnie dywergencja spadkowa, która sugeruje ,ze jeśli nastąpi pokonanie wsparcia kanału to spadki będą kontynuowane do najbliższej strefy popytu zaczynającej się na poziomie 1.0480.”

Zakładałem wejście w shorta po wybiciu z kanału… ale to wybicie dołem okazało się pułapką , czyli mieliśmy do czynienia z tak zwanym fałszywym wybiciem i cena powędrowała mocno w górę.

Trzeba sobie zadać pytanie czy na etapie pisania analizy można było uniknąć błędnych wniosków. Jedyne co mi przychodzi na myśl to to, że dywergencja na bazie której przewidywałem spadki była już dość “stara”, to znaczy że wartość MACD zbliżała się już do zera, co powinno wzbudzić we mnie podejrzenie, że nie za bardzo już można na nią stawiać jako potwierdzenie spadkowego nastawienia na tej parze.


NZDUSD 27-30.08.2019
wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 0-09-2019/

Druga analiza pisana we wtorek: “NZDUSD – objęcie hossy i fałszywe wybicie” była neutralna i zalecała wstrzymanie się ze zleceniem do czasu wybicia z formacji Objęcia Hossy. Pisałem między innymi tak: ” Na wykresie H4 poniżej, widzimy, że cena jest w konsolidacji od kilku dni i potwierdzone wybicie w którąkolwiek stronę może wskazać kierunek na kilka następnych sesji.Warto zatem poczekać na zamknięcie świecy dziennej i podjąć decyzję, gdy cena wyjdzie poza obręb konsolidacji ( objęcia hossy)”.

No i tak to mniej więcej przebiegło – cena wybiła dołem i po re-teście pokonanego wsparcia powędrowała dalej na południe. Dzisiaj na koniec dnia pojawiła się dywergencja wzrostowa na H1 i H4 co może zapowiadać głębszą korektę na tej parze.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 35 – 06.09.2019

poniedziałek 09 wrz 2019, 09:00

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 35 – 06.09.2019

Pierwszy tydzień września pokazał, że nastroje wakacyjne już mamy za sobą, wróciła zmienność, pojawiły się oznaki ożywienia tak na giełdach jak i na rynku forex.
Nadal z czołówek mediów, czy to tradycyjnych gazet czy internetowych, nie znika temat Brexitu.

Forsowany przez Borisa Johnsona termin wyjścia z Unii 31.X.2019 z umową lub bez niej nie znajduje wystarczającego poparcia w parlamencie. Szykują się nowe wybory, w poniedziałek prawdopodobnie zapadną decyzje w tej sprawie. Nie pozostaje to bez wpływu na notowania brytyjskiego funta. Po przegłosowaniu w przez Izbę Gmin ustawy blokującej wyjście z UE bez umowy, GBP odzyskał siły i dość mocno odbił, bo aż o 400p od tegorocznego dna ustanowionego na 1.1960.

Oczywiście tradycyjnie jak to w pierwszy piątek miesiąca –“payrollsy”. Rynek trochę został zaskoczony, bo okazały się o 30 tys. miejsc pracy niższe niż oczekiwano. Dolar w stosunku do pozostałych par zaczął trochę tracić, jedynie funt w zasadzie nic nie zyskał co sugeruje, że rynek czeka na poniedziałkowe wieści z parlamentu UK.

W tym tygodniu analizowałem parę NZDUSD, która od blisko 6 tygodni poruszała się w silnym trendzie spadkowym i wg. założeń mojej strategii PA+MACD pojawiały się znaki świadczące o początkach korekty. Spójrzmy na wykresy poniżej jak rynek zweryfikował moje teoretyczne rozważania.

wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 6-09-2019/

W analizie z poniedziałku: “NZDUSD – możliwa korekta po 6 tygodniach spadków” – pisałem tak:” Na wykresie powyżej (…) mamy dywergencje wzrostową, która rozpoczęła się w piątek po południu w trakcie sesji amerykańskiej, a dzisiejsza sesja azjatycka potwierdziła jej kontynuację.Gdy spojrzymy na wykres H1 to zauważymy, że cena wybija górą z kanału spadkowego. I tu również mamy dywergencje wzrostową na cena/MACD. Jeśli ruch w górę będzie kontynuowany to najbliższa strefa podaży 0.6340 może być pierwszym celem trwającej aktualnie korekty.”

Najbliższa strefa podaży nie stawiała długo oporu i cena poleciała znacznie wyżej – 160p – od momentu pokonania górnej krawędzi kanału. Można uznać że strategia zadziałała i analiza się sprawdziła.

Warto przyjrzeć się wykresowi H1 i spojrzeć nań pod kątem mojej drugiej strategii opartej na EMA144.

Zgodnie z założeniami tej strategii (opis jest tu) – jeśli cena respektuje średnią jako opór to po jej zdecydowanym pokonaniu (silny impuls) jest duże prawdopodobieństwo, że zadziała jako wsparcie przy pierwszym kontakcie z ceną i możemy w jej okolicy szukać wejścia w longi.

Na załączonym wykresie widać, że w tym przypadku tak się właśnie stało i cena po re-teście średniej powędrował w górę zgodnie z kierunkiem w jakim średnia została pokonana.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 36 – 14.09.2019

poniedziałek 16 wrz 2019, 15:34

Niewątpliwie wydarzeniem tygodnia dla rynku forex byly decyzje ECB co do dalszej polityki monetarnej. Prezes Draghi na koniec swojej kadencji zdecydował się na przeforsowanie kolejnego szerokiego pakietu luzowania monetarnego. Są w nim takie elementy jak uatrakcyjnienie pożyczek dla banków (TLTRO), obniżka stopy depozytowej z -0,4 do -0,5%, wprowadzenie 0% dla banków do pewnego limitu oraz powrót program skupu ilościowego (QE) w rozmiarze 20 mld euro miesięcznie. Dla rynku walut jednak największe znaczenie ma to, co dzieje się ze stopami procentowymi. Tu oficjalnie mamy obniżkę stopy depozytowej o 10 punktów bazowych.

Mając na względzie to wydarzenie, spodziewając się zamieszania na parach z Euro, swoje zainteresowanie skierowałem na mniej podatne na te wiadomości instrumenty GOLD i NZDUSD.


GOLD 09-14.09.2019
wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 4-09-2019/

Poniedziałkową analizę GOLD oparłem na formacji Objęcia Bessy, która pojawiła się na wykresie tygodniowym. Pisałem tak:“…dodatkowo mamy trwającą niedźwiedzią dywergencję co razem z malejącym MACD na wykresie tygodniowym wskazywałoby na dalsze spadki ceny złota. Warunkiem zajęcia pozycji short w tym wypadku może być pokonanie strefy konfluencji czyli obszaru pomiędzy 1500-1497 $/oz.”Na podstawie przebiegu notowań kończącego się tygodnia możemy stwierdzić, że nastąpiło skuteczne wybicie dołem ze wspomnianej w analizie formacji objęcia bessy i przyszły tydzień może przynieść dalsze spadki na tym instrumencie.




NZDUSD 11-14.09.2019

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 4-09-2019/

Analizę NZDUSD oparłem na strategii EMA144. Pisałem tak: “ Patrząc na wykres H1 pod kątem strategii EMA144, zauważymy, że wcześniej cena dość dokładnie respektowała tą średnią jako dynamiczny opór, a po jej pokonaniu jako wsparcie. Notowania zbliżają się już do średniej, co zgodnie z założeniami wspomnianej strategii daje nam sygnał do zajęcia pozycji BUY, gdyż średnia teraz pełni rolę wsparcia. Dopiero pokonanie średniej i poziomu 0.6400 może świadczyć o zanegowaniu scenariusza wzrostowego, dlatego nasz SL powinien znajdować się w okolicy ostatniego lokalnego minimum 0.6360, a TP przy najbliższej strefie podaży 0.6480.”

Rynek jednak nie skorzystał z mojej wzrostowej wersji i średnią EMA144 pokonał bez większego problemu. Ostatnią nadzieją dla kupujących jest strefa wsparcia 0.6370/0.6360 i powstanie formacji odwróconego RGR. W środę w przyszłym tygodniu FED ogłosi decyzję o poziomie stóp procentowych w USA, co niewątpliwie zatrzęsie rynkiem i prawdopodobnie to wydarzenie będzie miało znacznie większy wpływ na notowania walut niż teoretyczne rozważania i zasady Analizy Technicznej.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość