Moja interpretacja PA

Awatar użytkownika
oldT
Posty: 48
Rejestracja: piątek 11 paź 2013, 11:40
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Moja interpretacja PA

niedziela 27 paź 2013, 10:08

Witam.
W dzienniku przedstawię swoje spojrzenie i interpretację zachowań rynku w oparciu o metody zaprezentowane przez Ala Brooksa. Joe Rossa i Lance Beggsa.
Traduje na koncie rzeczywistym i kładę na stół realną gotówkę. Używam czystego wykresu z naniesionym EMA20 + pivoty. Używam również obszarów demand/supply , lini i kanałów trendowych.
Interwał 15 minut, czas 8:15 - 13:00, 3 pary - edek, kangur, ujek
Zapraszam wszystkich gotowych na mozolną i niełatwą drogę wczesnego odczytywania nastrojów rynku. Ze swojej strony obiecuję nie ściemniać , czyli umieszczę tu również stratne trady, ale też nie umieszczę od razu informacji o otwarciu pozycji bo to rozprasza i dokłada stresu.
Jeśli uznasz , że to jest coś warte nagrodą dla mnie będą twoje pytania, zachęty w stylu "no nieźle" a przynajmniej rady "postaraj się bardziej". Nie zjadłem wszystkich rozumów, zmagam się z wieloma własnymi ograniczeniami, rynek zatłukł we mnie zarozumialstwo , więc jeśli masz rady , też pisz śmiało. Jednak jako gospodarz wątku - malkontentom, "wszystkolepiejwiedzącym" i "życzliwym" za rady żebym zajął się czymś innym czy z fałszywymi wyrazami współczucia dziękuję i poproszę administratora o moderację wątku.
Zamiast rozpisywać się o zasadach od razu opiszę ujka z piątku. Pozycję otwierałem na edku z wynikiem BE, ale widziałem co się dzieje na ujku i oceniałem tak jak poniżej. Co prawda chciałem to zrobić w wątku Price Action Al Brooks - viewtopic.php?f=27&t=2359 ale postanowiłem nie dyskutować z besserwisserami i proszę, żeby pozostali w swojej piaskownicy.
No to czytamy:
Obrazek
Początek sesji dla mnie to świeca nr 2. Do godziny 8 mieliśmy zjazd do 97 z ostatecznym odbiciem od pivot s2. Korekta miała formę 2 odcinków (2 legs). O wejściu w S oczywiście nie było mowy bo rynek był w konsolidacji.
Nauczyłem się mechanicznie zauważać takie miejsca i używam tu z jednej strony metody słupka pomiarowego Joe Rossa. Kiedy zauważam, 3 i więcej świece , które znacząco się pokrywają to zaznaczam sobie taki obszar prostokątem o wysokości pierwszego słupka (to jest właśnie słupek pomiarowy)
Uznaje , że mamy do czynienia z konsolą do momentu dopóki któraś świeca nie wyjdzie zarówno otwarciem jak i zamknięciem poza zaznaczony obszar.
Nie jest wybiciem z konsoli wyjscie poza zaznaczony obszar samym ogonem czy tylko jednym końcem korpusa). Zaznaczenie konsoli nie oznacza , że nie mogę tam otworzyć pozycji, ale obowiązuje wyjątkowa ostrożność. W mojej praktyce ta metoda wyjątkowo dobrze się sprawdza.
Druga metoda wizualna proponowana przez Brooksa polega na obseracji korpusów. Jeżeli w znacznym stopniu zachodzą na siebie to znaczy, że momentum siada i otwieranie pozycji staje się ryzykowne. Wyjątkowo paskudną formą konsoli jest drut kolczasty (barb wire) ale o tym przy innej okazji.
Rynek zjechał we wspomnianej konsoli do 3 i po jej zamknięciu można było myśleć o L (cena nie dała rady zjechać niżej i przebiła linię trendu spadkowego). Sama 3 jest raczej kiepskim barem sygnalnym (na barach sygnalnych podejmujemy decyzję i otwieramy pozycję na jego wybicie zleceniem market stop) , bo ma mały korpus i stosunkowo spore ogony świadczące o niezdecydowaniu rynku. W tym momencie stajemy się jednak czujni. Rynek odbił od dolnej krawędzi konsolidacji (co samo w sobie jest niezłym sygnałem do L) ale wciąż nie widać oznak siły kupujących i słabości sprzedających. Od tego momentu rynek tworzy na 4 kolejnych świecach perfekcyjną linię mikrotrendu (to niebieskie). To oznaka konsekwencji kupujących. Kolejna świeca pod nr 4 tworzy właśnie formację micro trendline. Dawno nie widziałem tak wyraźnego testu na siłę kupujących i słabość sprzedających. Przebicie tego mikrotrendu w dół zostaje błyskawicznie odrzucone , więc nie ma wątpliwości - jedziemy w górę.
Czy to widziałem w trakcie - TAK, dlaczego więc nie wziąłem ? - bo wygrał u mnie dogmatyzm nad czytaniem i intuicją. Świeca nr 4 to outsidebar (minimalny , ale jednak) a ja za Brooksem na OB nie wchodzę. Czy powinienem to przemyśleć ? - oczywiście, ale to wymaga jasnego przedefiniowania mojego trading planu i na razie tego nie zrobię. Dalej było już łatwo - w górę z małym zawahaniem przy breakout teście i finał na high of the day.
Reasumujac: tak właśnie będę próbował odczytywać nastawienie rynku, takich wpisów możecie się spodziewać przez rok choć pewnie nie codziennie (otwieram 10-15 pozycji miesięcznie). Uważni adepci PA dostrzegą na opisanym wyżej wykresie pewnie więcej argumentów za L (choćby formację 123), więc zapraszam do uzupełniania moich opisów. Niech nic co ma związek z zdroworozsądkowym czytaniem i interpretacją rynku nie będzie nam obce. W końcu jak mawia Brooks wszystko co się dzieje na rynku i co jest prawdopodobne że się wydarzy musimy postrzegać jak w szarej mgle. Elastyczność i szybka analiza jest w warunkach tak dużej niepewności warunkiem przetrwania.
Pozdrawiam i zapraszam.
Jak mam czas to siedzę i myślę.
Jak nie mam czasu to tylko siedzę.

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moja interpretacja PA

niedziela 27 paź 2013, 10:38

Dlaczego akurat EMA 20?
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

Awatar użytkownika
oldT
Posty: 48
Rejestracja: piątek 11 paź 2013, 11:40
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Moja interpretacja PA

niedziela 27 paź 2013, 10:57

jasonbourne pisze:Dlaczego akurat EMA 20?
Parę lat temu tak zacząłem , bo tak zaproponował Brooks. Dziś mogę od siebie dodać, że mniejszy okres (jak np 14) powodowałby bardziej "nerwowe" zachowanie średniej z nieustannym przecinaniem ceny a to skutkowałoby rozkojarzeniem uwagi. Z kolei większy (np 50) byłby dużo bardziej odsunięty od ceny i słabo reagował na szybsze akcje rynku. Istotne jest , że EMA20 nie służy do automatycznego zawierania transakcji lecz obserwacji zachowania ceny. Do tego nadaje się idealnie. Jeśli ktoś jednak stwierdzi , że jemu do czytania rynku nie jest potrzeba żadna średnia to też mu przyznam rację, choć w "szkole" Brooksa jest parę bardzo skutecznych formacji opartych o bezpośrednie odbicia od EMA i szkoda byłoby je zwyczajnie tracić.
Jak mam czas to siedzę i myślę.
Jak nie mam czasu to tylko siedzę.

Awatar użytkownika
longtrader
Maniak Forex
Posty: 3705
Rejestracja: niedziela 14 lip 2013, 07:58

Re: Moja interpretacja PA

niedziela 27 paź 2013, 14:12

Fajny dziennik się zapowiada, czytałem kiedyś sporo Rossa, haki i te sprawy, jest taka strona w necie poświęcona tylko technikom Rossa, sporo filmów, ale dawno chyba nieaktualizowana - tradingeducators.pl

Szkoda, że nie grasz na wyższych TF.
Audaces Fortuna Iuvat.

Awatar użytkownika
oldT
Posty: 48
Rejestracja: piątek 11 paź 2013, 11:40
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Moja interpretacja PA

poniedziałek 28 paź 2013, 12:57

longtrader pisze:Fajny dziennik się zapowiada, czytałem kiedyś sporo Rossa, haki i te sprawy, jest taka strona w necie poświęcona tylko technikom Rossa, sporo filmów, ale dawno chyba nieaktualizowana - tradingeducators.pl

Szkoda, że nie grasz na wyższych TF.
Byłem pierwszym uczniem Maćka i w ramach mentoringu spędziłem pod jego okiem cały 2009 rok. Potem poszedłem w swoją stronę.
Warto uczyć się od innych (sam spędzam naprawdę dużo czasu ucząc się i czytając) Wszystko to jednak trzeba oceniać krytycznie i samemu weryfikować czy działa dla ciebie. Co do interwału , to ja sam próbowałem od dniowych do 5 minutowych. Jaki leży ci najbardziej to kwestia charakteru, temperamentu, możliwości czasowych.
Na dziś koniec, brak pozycji.
Na kangurze Obrazek były co prawda jakieś próby wybicia z konsoli, ale to było blisko maksimum dnia, pivot S1 i maksimum z piątku a dodatkowo świeca sygnalna nr 4 to lipa bez momentum. Podobnie na edku
Na ujku Obrazek taka sama konsola u dołu której utworzył się dodatkowo barb wire , czyli konsola z doji. Kompletne niezdecydowanie rynku. Szkoda czasu, idę na spacer.

Wnioski (dopisane następnego dnia)
Bez dwóch zdań przespałem kangura. Przy silnych oporach, w obszarach extremum dnia zwiększyć uwagę i w razie potrzeby oznaczać kąt i ekspansje swingów. Lekcja do odrobienia: Obrazek
Jak mam czas to siedzę i myślę.
Jak nie mam czasu to tylko siedzę.

Awatar użytkownika
oldT
Posty: 48
Rejestracja: piątek 11 paź 2013, 11:40
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Moja interpretacja PA

wtorek 29 paź 2013, 13:36

Wejście na kangurze Obrazek zakończone niestety na -0,5 R
Spodziewałem się odbicia od dolnego ograniczenia konsolidacji, ale jak widać już na drugiej świecy ruch wzrostowy utknął formując doji z jednoczesnym testem wybicia mojej świecy sygnalnej. 3 świeca po moim wejściu jest już mocno spadkowa co zanegowało moje nadzieje na wybicie w górę. Po zamknięciu 3 świecy wyszedłem ręcznie ze stratą połowy SL.
Wnioski:
1. Nie zliczę już ile razy wejścia kontrujące kończyły się stratą. Może kiedyś wreszcie do cholery się tego oduczę. Sytuacje , kiedy rynek coś daje za darmo (świeca sygnalna , miała top poniżej wcześniejszych swingów , więc potencjalnie dawała więcej zarobić na wybiciu w górę od wcześniejszych prób) muszę traktować podejrzliwie. Jedyna pociecha to przynajmniej prawidłowa obrona.
2. Na ujku Obrazek deja vu sytuacji z piątku. Uformowanie mikro trendu, wyjście ponad EMA, próba zejścia w dół z wybiciem mikrotrendu z natychmiastowym odrzuceniem i wyjście na IB w górę. Widziałem, obserwowałem, nie zająłem z powodu bliskich oporów (pivot, swing, góra konsoli). Dobra czysta sytuacja z przekonującym odrzuceniem prób zjazdu w dół.
Do zapamiętania !!!
Jak mam czas to siedzę i myślę.
Jak nie mam czasu to tylko siedzę.

Awatar użytkownika
oldT
Posty: 48
Rejestracja: piątek 11 paź 2013, 11:40
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Moja interpretacja PA

środa 30 paź 2013, 13:04

dzień bez historii.
Jedynie na edku pod 1 nieśmiała próba wybicia Obrazek
Niestety świeca sygnalna była spadkowa , z zamknięciem poniżej EMA20 , zasięg do pivota tylko 1,5 R , a wszystko to w totalnej konsoli azjatyckiej ze słabym testem co tam czai się niżej. Wejście w L o niskim prawdopodobieństwie , więc odpadało. Wnioski: wszystko OK,
Jak mam czas to siedzę i myślę.
Jak nie mam czasu to tylko siedzę.

Awatar użytkownika
oldT
Posty: 48
Rejestracja: piątek 11 paź 2013, 11:40
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Moja interpretacja PA

piątek 08 lis 2013, 12:07

Po parodniowym odpoczynku czas wrócić do zarabiania.
Trade z wczoraj na edku niestety ze stratą 0,25 R : Obrazek .
Tą jazdę w dół zafundował oczywiście ECB, ale czujny trader PA dostrzegł zapowiedź zjazdu na świecy nr 1 (ogony u dołu i góry świecy wskazują na niezdecydowanie rynku więc się wstrzymałem). Na świecy nr 2 wchodziłem bo stanowiła złożenie EMA + breakout pullback + reversal. Na zamknięciu świecy nr 3 (która sama w sobie jest niezłym sygnałem do sprzedaży) przestawiłem minimalnie zbyt agresywnie SL , no i rynek wierzgnął ostatnim tickiem zgarniając SL. trudno , bywa, muszę staranniej przestawiać SL (powinienem przestawić na górze białej świecy przed 3 ).
Dzisiaj siedzę w L na ujku od 98,19. Mimo, że nie kiszę tradu dłużej niż 3 świece, to to wygląda obiecująco , więc czekam.
Jak mam czas to siedzę i myślę.
Jak nie mam czasu to tylko siedzę.

no avatar
sokratgc
Stały Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 15:28
Lat na Forex: 2
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Moja interpretacja PA

piątek 08 lis 2013, 12:41

Jak dla mnie silne momentum spadkowe negujące longi. Niby dolar się umacnia, ale ktoś wpompował ostro kasy w krótkie pozycje i myślę, że tak łatwo jej nie odda. Jakie masz tp na tym ujku?

Awatar użytkownika
oldT
Posty: 48
Rejestracja: piątek 11 paź 2013, 11:40
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Moja interpretacja PA

piątek 08 lis 2013, 12:45

sokratgc pisze:Jak dla mnie silne momentum spadkowe negujące longi. Niby dolar się umacnia, ale ktoś wpompował ostro kasy w krótkie pozycje i myślę, że tak łatwo jej nie odda. Jakie masz tp na tym ujku?
Wszystko to prawda> To jest trade kontrujący, więc bliskie TP 98,37. Ale kończy mi się cierpliwość.
No i koniec z R -0,25 Obrazek
wybicie było słabiutkie więc może urośnie a może spadnie a my nie jesteśmy od wróżenia więc szkoda czasu, pogoda piękna, czas do lasu.
Ostatnio zmieniony piątek 08 lis 2013, 12:59 przez oldT, łącznie zmieniany 1 raz.
Jak mam czas to siedzę i myślę.
Jak nie mam czasu to tylko siedzę.

no avatar
sokratgc
Stały Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 15:28
Lat na Forex: 2
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Moja interpretacja PA

piątek 08 lis 2013, 12:50

Wszyscy czekają na 14.30
Będzie wielkie sprzątanie...

Awatar użytkownika
oldT
Posty: 48
Rejestracja: piątek 11 paź 2013, 11:40
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Moja interpretacja PA

wtorek 12 lis 2013, 13:48

Wejście na kangurze Obrazek
zakończone na -1 R
Spodziewałem się odbicia od podwójnego dna utworzonego przez świece nr 1 i 2. Według Brooksa lepiej jeśli świeca nr 2 ma dół poniżej nr 1 (chodzi o to, żeby rynek sprawdził już co czai się poniżej) bo w przeciwnym wypadku może oznaczać jedynie korektę (a jesteśmy wyraźnie w trendzie spadkowym) i tak się właśnie stało. Skusiłem się na L na świecy nr 3 , bo tworzyła IIB i choć widziałem trend spadkowy to go zignorowałem bo byłem znudzony długą nieobecnością na rynku. Cóż kara zasłużona, wyrok wykonany. Byłem o krok od otwarcia S na kangurze na świecy nr 4 tworzącej górę konsolidacji, ale szczęśliwie powstrzymałem chęć odegrania. Kangur siedzi w zbyt wąskiej konsoli.
Jak mam czas to siedzę i myślę.
Jak nie mam czasu to tylko siedzę.

Awatar użytkownika
oldT
Posty: 48
Rejestracja: piątek 11 paź 2013, 11:40
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Moja interpretacja PA

sobota 16 lis 2013, 12:55

Dużo mnie kosztuje ten kolejny wpis. Po tylu latach :facep: taki brak dyscypliny.
W trakcie długiego weekendu 11.11 miałem czas przemyśleć swój trading. Lubię PA według Brooksa, ale po paru latach zmagań na niskich interwałach muszę odpocząć więc zdecydowałem się przejść na parę miesięcy na H1. To jest OK, więc środa i czwartek popykałem na demo a w piątek powrót na real. Rynek dawał nadzieję na pogranie na ujku no i dalsza powiastka dotyczy tego wykresu : Obrazek .
To dobry przykład co się może przydarzyć i z czym przychodzi się zmagać. Świeca nr 1 idealne wejście L (Breakout pullback + EMA + breakout test wcześniejszego wybicia + ładna świeca z silnym odrzuceniem niższej ceny). Wbiłem sobie jednak do głowy, że zejście było zbyt głębokie, świadczy o słabości kupujących a gwałtowne odrzucenie ceny (skąd długi dolny cień) to wynik słabości sprzedających , ale nie siły kupujących. W efekcie takiego nastawienia uznałem, że cena nie przejdzie testu wybicia w dół na poziomie 100,215. Głupota jakich mało, nie rozumiem gdzie ja tu widziałem szansę na S. Myślenie typowo życzeniowo - nie wziąłem L na świecy 1 , więc się do tego nie przyznam i konsekwentnie brnę w bzdurę z S na dodatek w środku świecy 2. Kiedy się opamiętałem byłem -0,7R. Drugie wejście w S na świecy nr 3 było poprawne. (przebicie kanału, minimalne fałszywe wybicie w górę na świecy poprzedzającej (rynek sprawdził co mamy wyżej) dwie świece o tym samym dole wskazujące, że przebicie w dół przyśpieszy ruch. Zasięg mały, bo trade kontrujący , więc idealne wyjście na teście wybicia świecy nr 1, wynik +1,5 R. Mała rehabilitacja po wtopie (niestety nie pierwszej i nie ostatniej)
Jak mam czas to siedzę i myślę.
Jak nie mam czasu to tylko siedzę.

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moja interpretacja PA

sobota 16 lis 2013, 13:39

Jedno stratne wejście to taki problem?
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

no avatar
Terminator
Maniak Forex
Posty: 1188
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:33
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Moja interpretacja PA

sobota 16 lis 2013, 14:16

Chcesz krytykę czy pochwałę tego co zrobiłeś?

Awatar użytkownika
oldT
Posty: 48
Rejestracja: piątek 11 paź 2013, 11:40
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Moja interpretacja PA

sobota 16 lis 2013, 15:15

Terminator pisze:Chcesz krytykę czy pochwałę tego co zrobiłeś?
pisz co naprawdę sądzisz.
jasonbourne pisze:Jedno stratne wejście to taki problem?
to nie chodzi o stratę. Tu chodzi o ten delikatny margines pomiędzy zarabianiem a traceniem
Jak mam czas to siedzę i myślę.
Jak nie mam czasu to tylko siedzę.

no avatar
Terminator
Maniak Forex
Posty: 1188
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:33
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Moja interpretacja PA

sobota 16 lis 2013, 22:47

Spoko.

1,2,3 tam nie ma nic! Zupełnie. Kurs sie rozpad w szerokości i tam robiąc albo usiłując robić trejd sam sobie w kolano strzelarz.
Jak patrze tylko na ten tf, to sytuacja 1 z mojego screena była dogodna, 2 jest spóżniona ale dalej zarabia. W tym momencie, jak się wykres skończył jest bardziej L niż S.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
overall
Stały Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: poniedziałek 21 paź 2013, 20:45
Lat na Forex: 8

Re: Moja interpretacja PA

sobota 16 lis 2013, 23:01

oldT pisze: Kiedy się opamiętałem byłem -0,7R. )

hehe no czasem tak bywa, zwłaszcza, ze zrobiłem podobny blad wchodząc w usdjpy na spadki mimo ze znajomym mowilem, żeby pozamykali stratne pozycje bo nie widze zadnego punktu zwrotnego póki co i gdy oni pozamykali straty to ja wszedłem w S bo dostrzegłem rgra na d1 chfjpy i LT na audjpy gdzie również powchodzilem i polowa piątku to już sama strata po czym ogarnalem downa, zamknąłem wszystkie ze stratą i natychmiast otworzyłem wręcz przeciwną, z tym, ze na audusd która ladnie pokryla straty.... ogolnie czasem miewam takie dni, ze sam nie wiem czemu ja to gralem, naszczescie już co raz rzadziej :)

pozdrawiam

Awatar użytkownika
oldT
Posty: 48
Rejestracja: piątek 11 paź 2013, 11:40
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Moja interpretacja PA

wtorek 19 lis 2013, 13:51

wczoraj bez pozycji, dzisiaj BE na ujku Obrazek
Pomimo braku zysku jestem bardzo zadowolony. Na swoim obecnym etapie zwracam największą uwagę na całość procesu związanego z tradem niż stricte jego wynik. W pełni zdawałem sobie sprawę, że wejście nie jest doskonałe (breakout pullback + EMA + L2 +IOI) jednak świeca sygnalna dawała parę pipsów więcej niż poprzednia spadkowa a podarunki od rynku traktuje podejrzliwie, ponadto cofnięcie do EMA było dość głębokie i skutecznie przetestowało breakout wczorajszego minimum, więc szansa na spadki malała. Dobre prowadzenie trailling stopa. Chciałbym mieć zawsze takie pozbawione emocji podejście, a kasa pojawi się prędzej czy później.
Jak mam czas to siedzę i myślę.
Jak nie mam czasu to tylko siedzę.

no avatar
Terminator
Maniak Forex
Posty: 1188
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:33
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Moja interpretacja PA

środa 20 lis 2013, 19:47

Jak tam dziś gra według ala ? :joy:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości