price action próby spekulacji

ODPOWIEDZ
no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: price action próby spekulacji

czwartek 30 kwie 2015, 17:15

WheatFuture, było juz tak pieknie, na otwarciu rynku w USA mega swieca w dol, wybilo na SL. A ja glupi nie zauwazylem poprzedniego wsparcia i aktualnego oporu, moglem sie domyslec. Korzystam do wykresow z 3 komputerow i 1 fona, na kazdym co innego narysowanego i stad takie hocki klocki.
Przyklad jak z ksiazki "forex dla poczatkujacych frajerow".
Na reszcie dramat.

2 pozycje na €$. Pierwsza to spinkałem i wziałem marne 4 pipsy. Jak tylko kliknalem na krzyzyk to za 10 sek. poszlo wybicie w gore a mnie szczena w doł. Teraz popołudniu jedna pozycja na przebicie przez 1,12 w dol i dywergencje na RSI. Zamkniete z palca jak przestalo sie ruszac w dol.

EuroStoxx50 - zabawa z brzytwa, pochlastalem sie, tzn. konto jest teraz na poziomie 33€. Jak zwykle przyczyna jest jedna i tam sama: OVERTRADING :facep:
Dalem sie zlapac w konsolidacje i zaliczylem dwa SL, mimo, ze pozycje przez pewien czas byly zyskowne. Jak lapnalem drugiego to konto bylo jeszcze na 107€ czyli do przezycia ale postanowilem ODRABIAC straty i zaczelo sie gonienie rynku. I zrobilem najgorsza rzecz z mozliwych, czyli usrednilem strate. Efekt znany i nielubiany :swear:

Mam ogromny problem z zarzadzaniem ryzykiem, tzn. w teorii wiem duzo ale w praktyce nie mam o tym pojecia !problem!
I z chciwością - chcę więcej i więcej.

A miałem wczoraj pomysła aby dzisiejszy dzień odpuścić sobie. :tears:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: price action próby spekulacji

piątek 01 maja 2015, 05:24

Jeszcze jedna pozycja ze wczoraj zamknieta na SL, OilMini - jesli powstal dosyc dobry pinbar to czy ta nastepna swieca neguje go?
Stan konta 23€ :weak: :facep: !problem!

Idzie weekend - musze przemyslec sprawy dyscypliny. Widze, ze ponownie tutaj dalem d... zaslepiony mozliwymy zyskami.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Bfx
Gaduła
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 28 sie 2014, 13:11
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek demonstracyjny
Lokalizacja: Muszyna

Re: price action próby spekulacji

piątek 01 maja 2015, 06:21

irmentruda pisze:...jesli powstal dosyc dobry pinbar to czy ta nastepna swieca neguje go?...
Nie obserwuje tego instrumentu ale widząc opór który zaznaczyłeś, uważam ten pinbar nie jest dobry. Prawidłowo powinien on się pojawic po odrzuceniu ceny od opóru. A tutaj poprzedzająca go świeczka pokazała, że w tym miejscu nie ma już oporu. A sam pinbar prawdopodobnie powstał na skutek powrotu ceny do przebitego poziomu, w celu retestu. Inaczej mówiąc ten pinbar nie powstał po reakcji na strefę tylko po przebiciu strefy, czyli w powietrzu, bez lokalizacji.

no avatar
Wojtek19761
Stały Bywalec
Posty: 75
Rejestracja: piątek 19 gru 2014, 18:09
skype: wojtek10065
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Wrocław

Re: price action próby spekulacji

piątek 01 maja 2015, 06:49

Szukaj świec kontynuacji trendu a nie zakończenia go.

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: price action próby spekulacji

piątek 01 maja 2015, 07:37

Tez mi się tak wydaje, to pinbar pullbackowy jak juz tak na chłodno na to patrzę. Jest za wysoko i cena nie wraca poniżej zaznaczonego oporu. Na eurostoxxie zrobiłem short właśnie pod takiego pullbackowego pinbara i miałem rację ale wcześniej mnie wywaliło mnie na sl.

Awatar użytkownika
cajto
Stały Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: wtorek 11 wrz 2012, 21:51
Lat na Forex: 3
Lokalizacja: Inny wymiar

Re: price action próby spekulacji

piątek 01 maja 2015, 14:33

irmentruda pisze:... chciałbym mieć jakiś feedback czy to co robię ma sens.
Wybacz szczerość, ale na chwilę obecną nie widzę żadnego sensu prowadzenia dalszej gry w ten sposób.

Nie masz systemu, nie wiesz gdzie ustawić SL, TP, kiedy przejść na BE, nie wiem czy są jeszcze instrumenty na których nie grałeś, większość wejść robisz na telefonie (na kilku calach masz za...stą perspektywę wykresu), masz problemy z dyscypliną skutkiem czego jest Overtrading, wejścia z kapelusza i kolejne straty.

Dopóki nie dorobisz się systemu który będziesz w pełni rozumiał będziesz ciągle kręcił sie w kółko, twoja frustracja będzie narastała.
Zostaw sobie kilka majorsów i zacznij na nich grzebać, szukaj powtarzalnych schematów i porównuj je z kontekstem w jakim występują, tam są informacje o ustawianiu SL i TP.
Wiem, że to oklepane frazesy, ale bez tego... sam widzisz.

Nie piszę tego bo gdzieś to wyczytałem, sam przechodziłem przez podobne perypetie. Czasem żeby mocno pójść do przodu trzeba się trochę cofnąć.

Powodzenia.

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: price action próby spekulacji

piątek 01 maja 2015, 21:08

cajto pisze:
irmentruda pisze:... chciałbym mieć jakiś feedback czy to co robię ma sens.
Wybacz szczerość, ale na chwilę obecną nie widzę żadnego sensu prowadzenia dalszej gry w ten sposób.

Nie masz systemu, nie wiesz gdzie ustawić SL, TP, kiedy przejść na BE, nie wiem czy są jeszcze instrumenty na których nie grałeś, większość wejść robisz na telefonie (na kilku calach masz za...stą perspektywę wykresu), masz problemy z dyscypliną skutkiem czego jest Overtrading, wejścia z kapelusza i kolejne straty.

Dopóki nie dorobisz się systemu który będziesz w pełni rozumiał będziesz ciągle kręcił sie w kółko, twoja frustracja będzie narastała.
Zostaw sobie kilka majorsów i zacznij na nich grzebać, szukaj powtarzalnych schematów i porównuj je z kontekstem w jakim występują, tam są informacje o ustawianiu SL i TP.
Wiem, że to oklepane frazesy, ale bez tego... sam widzisz.

Nie piszę tego bo gdzieś to wyczytałem, sam przechodziłem przez podobne perypetie. Czasem żeby mocno pójść do przodu trzeba się trochę cofnąć.

Powodzenia.
Zgadza się, kompletnego systemu nie mam, nie mam gdzie się tego nauczyć i jestem zmuszony sam się go dorobić metodą prób i błędów. Przechodziłem różne gotowce dostępne na różnych forach i stronach, cudowne kolorowe indykatory - nic to nie wnosiło.
Na fonie to rzeczywiście porażka, przydaje się do przestawienia na BE ale nie do planowania transakcji.
Dzięki za uwagi.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
michosz
Pasjonat Forex
Posty: 582
Rejestracja: piątek 19 paź 2012, 18:10
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: price action próby spekulacji

piątek 01 maja 2015, 23:21

Najlepszy system to najmniej skomplikowany system :)
Ja gram sobie PA D1.
Na stres nie narzekam, spokojna gra.
MM 2-3% konta. Zlecenia większość oczekujące. I czekam co wpadnie.
Co do telefonu to nawet nie korzystam, skoro gram na D1 to nie ma sensu moim zdaniem.
Życzę odnalezienia systemu, cierpliwości i konsekwencji, a sukces przyjdzie sam,
Pozdrawiam

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: price action próby spekulacji

sobota 02 maja 2015, 15:05

michosz pisze:Najlepszy system to najmniej skomplikowany system :)
Ja gram sobie PA D1.
Na stres nie narzekam, spokojna gra.
MM 2-3% konta. Zlecenia większość oczekujące. I czekam co wpadnie.
Co do telefonu to nawet nie korzystam, skoro gram na D1 to nie ma sensu moim zdaniem.
Życzę odnalezienia systemu, cierpliwości i konsekwencji, a sukces przyjdzie sam,
Pozdrawiam
Cześć. I do tego samego też dążę - aby system był jak najprostszy i mozna go było zastosowac na kazdej platformie. Dlatego PA tez jest mi tutaj najblizsze chociaz samo pojecie Price Action jest z tego co widze bardzo szerokie. Czytam ksiazke Ala Brooksa o PA i w niej to jest pokazane troszke inaczej niz do tej pory mialem o tym wyobrazenie.
Problem mam z dyscyplina.
Pozdrawiam.

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: price action próby spekulacji

sobota 02 maja 2015, 18:57

Dwie pozycje majowe:

OilMini - stwierdziłem, ze pozycja została otwarta zbyt nisko, ponosze zbyt duze ryzyko i zamknałem na BE. Powinienem wczesniej to oceniac a nie po otwarciu pozycji. +0,39% depozytu.
2015-05-01 OILMn-JUN15H1.png
Wheat - short na zniesieniu OutsideBara w tym zołtym prostokacie. TP zostało dobrze ustawione lecz nie uwzglednilem sporego spreadu na tym instrumencie i cena zaczela wracac, zamkniete z palca. +70% depozytu :)
2015-05-01 WHEAT-JUL15H1.png
Stan konta 39€.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: price action próby spekulacji

niedziela 03 maja 2015, 18:05

Wykres "zysku" od początku tego depozytu (luty).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: price action próby spekulacji

poniedziałek 04 maja 2015, 10:29

Stan konta -0,82€ :?
Zbyt duże ryzyko a co za tym idzie brak marginesu na błąd.

Awatar użytkownika
michosz
Pasjonat Forex
Posty: 582
Rejestracja: piątek 19 paź 2012, 18:10
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: price action próby spekulacji

poniedziałek 04 maja 2015, 11:30

irmentruda pisze: stwierdziłem, ze pozycja została otwarta zbyt nisko, ponosze zbyt duze ryzyko i zamknałem na BE. Powinienem wczesniej to oceniac a nie po otwarciu pozycji.
To znaczy, że nie masz planu. Takim sposobem prędzej czy później doprowadzisz do MC.
Słusznie stwierdzasz, że powinieneś ocenić ryzyko przed otwarcią transakcj. Wtedy wiesz co może się stać. Masz trzy opcje. SL , TP lub BE. Ale BE to też sobie trzeba zaplanować kiedy przestawiać np. jeśli masz zysk równy SLowi wtedy możesz przestawiać sobie na BE lub jak sam sobie zaplanujesz według własnego uznania, strategii itd.
Najpierw ustal % jaki ryzykujesz np. 3 % i na każdą transakcję ryzykuj tyle samo.
Procent składany zrobi swoje.
Wiem, że myśli, iż w jednej transakcji możesz zarobić 70% wywołują ogromną radość, ale prędzej czy później ta radość może zamienić się we wściekłość. Musisz zachować chłodny umysł, co jest najtrudniejsze.
Ani zyski ani straty na pojedynczych transakcjach nie mogą wywoływać w Tobie emocji.
Ustal kiedy wchodzisz w transakcję, kiedy wychodzisz i ciągle się musisz trzymać tego samego.
Strategia nie jest najważniejsza, ale ciągłe stosowanie tego samego.

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: price action próby spekulacji

poniedziałek 04 maja 2015, 18:30

dzisiejsze wejscia:

eurostoxx - jazda w dol na depozycie, bez komentarza, koniec z indexami poki nie bedzie na to kapitalu zapewniajacego rozsadny MM (tj. jakies 1% na SL na wykresie H1).

GBPUSD - trzy wejscia, pierwsze wyciete na klasycznej wycince stopow, nastepnie BE i znow BE.
NZDUSD - tutaj dałem sie złapac w konsole, zakładałem fałszywe wybicie linii trendu spadkowego i powrot pod linie, do tego strefa oporu (czerwone pole) i kontynuacja spadkow. Zamkniete z palca na stracie - i dobrze, inaczej zlapalbym SLa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: price action próby spekulacji

wtorek 05 maja 2015, 16:00

michosz pisze:
irmentruda pisze: stwierdziłem, ze pozycja została otwarta zbyt nisko, ponosze zbyt duze ryzyko i zamknałem na BE. Powinienem wczesniej to oceniac a nie po otwarciu pozycji.
Wiem, że myśli, iż w jednej transakcji możesz zarobić 70% wywołują ogromną radość, ale prędzej czy później ta radość może zamienić się we wściekłość. Musisz zachować chłodny umysł, co jest najtrudniejsze.
Ani zyski ani straty na pojedynczych transakcjach nie mogą wywoływać w Tobie emocji.
Ustal kiedy wchodzisz w transakcję, kiedy wychodzisz i ciągle się musisz trzymać tego samego.
Strategia nie jest najważniejsza, ale ciągłe stosowanie tego samego.

Wiesz co, to jest najmadrzejsza rzecz o fx i rynkach gieldowych, jaka do tej pory przeczytalem.


Dzisiaj wzialem sie za typowy daytrayding na M5 na €$ wg jednej konkretnej tradycyjnej metody z SL nie wiekszym niz 2 € na 0,01 lota - udalo sie zapanowac w pewnym momencie nad emocjami wlasnie dzieki temu, ze kazda strata nie powodowala zadnego grymasu ani skrzywienia a kazdy zysk nie wlaczal syndromu boga. Do duzych pieniedzy trzeba jednak dojrzec, zwlaszcza wlasnych.
Daytrayding na M5 to +4,68€ zysku. Stan depozytu -2,23€ (korzystam z darmowego marginu brokera).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek 05 maja 2015, 20:35 przez irmentruda, łącznie zmieniany 1 raz.

no avatar
Nazare931
Stały Bywalec
Posty: 206
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 19:48

Re: price action próby spekulacji

wtorek 05 maja 2015, 20:23

Polecam Ala Brooksa, w książce są zamieszczone dokładne rzeczy na co warto zwrócić uwagę i nie typowe formację Price Action. Al również opisuje jak ma wyglądać najwyższej jakości sygnały. :)

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: price action próby spekulacji

wtorek 05 maja 2015, 20:25

Nazare931 pisze:Polecam Ala Brooksa, w książce są zamieszczone dokładne rzeczy na co warto zwrócić uwagę i nie typowe formację Price Action. Al również opisuje jak ma wyglądać najwyższej jakości sygnały. :)
Witam, jestem w polowie lektury, na liniach kanalow trendowych :)

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: price action próby spekulacji

środa 06 maja 2015, 20:16

Dzis 10 pozycji na M5 na EURUSD.
2015-05-06 EURUSDM5.png
1) rozgrzewka po pinbarze, zamkniete z palca ze strachu +1,5 pipsa.
2) pozycja na pinbarze na strefie wsparcia z wykresu H1, +27 pipsow, na tym mozna zakonczyc dzien, prawda? TP na wielotygodniowej linii trendu spadkowego z D1 skorygowanej o ostatni szczyt z 1 maja.
3) błedne wejscie pod oporem w oparciu o 2BarReversal ale brak tu kontekstu dla tego ukladu swiecowego, -15 pipsow.
4) prawidłowy układ swiecowy, dobry sygnal we wlasciwym kontekscie, zamkniete bo musialem wyjsc i nie chcialem zostawic pozycji samej a po czesci dlatego, ze strach kazal widziec w tej drugiej czerwonej swiecy poczatek konsolidacji, +1,6 pipsa.
5) pozycja pod zejscie ceny pod linie trendu z H1 i pullback od linii trendu w dol, zamkniete z palca jak pojawil sie tam chwilowy popyt, +6 pipsow.
6) dobry sygnal we wlasciwym kontekscie: nowy wyzszy dolek zgodny z trendem kilkudziesieciogodzinnym, odbicie poprzedniego dolka od RN 1.1200 oraz dwa pinbary tworzace tzw. kusze. Zamkniete z palca jak cena stracila impet i zaczela konsolidowac. +20 pipsow.
7 i 8) dwie podobne pozycje, wyciete w podobny sposob, wejscia po swiecach wskazujacych na podaz pod nowa skorygowana linia trendu lecz jak widac, nie powinno sie shortowac zaraz nad strefa oporu. -10 i -11,2 pipsa. Gdyby SLe byly delikatnie wieksze w okolicy 15 pipsow bylaby szansa zamknac to przynajmniej na BE.
9) kolejne uparte wejscie wg tej samej zasady co 7 i 8. Zamkniete z palca ze strachu przed strata. +1,8 pipsa. Te trzy pozycje byly sprzeczne z ukladem swiec na H1 gdzie jednoznacznie preferowano wzrosty na odbiciu od linii trendu wielogodzinnego.
10) wejscie na zniesieniu swiecy trendowej, pomieszaly mi sie godziny i chcialem to zamknac z palca przed ADP az tu nagle trzasnelo, mialem szczescie i nie zamknelo tego na waskim SL (12 pipsow). Przez moment nie mialem juz pozycji ale nie bylem w stanie stwierdzic czy zostala zamknieta na sl czy na tp. TP moglo byc zdecydowanie wyzej w czerwonej strefie oporu z wykresu H4. +22 pipsy.

Na wykresie zaznaczylem wyznaczanie zasiegu ruchu wg Ala Brooksa - zreszta bardzo proste, pewnie nie on to wymyslil ale ladnie opisal. Zolty kanal trendowy - dwa szczyty i jeden dolek, gorna linia rownolegle w dol i mamy zasieg nowego nizszego dolka tj. punkt D. Nawet liczba swiec zgadza co do 1 na impulsie AB i CD. Dla zwolennikow harmonicznosci i fibo juz odpowiadam, ze odcinek BC stanowi 61,8% AB co do piksela.

Calosc EURUSD to +41,1 pipsa, wszystko 0.01 lota.

Bylo jeszcze jedno wejscie na NZDUSD, zamkniete z palca na stracie -8,5 pipsa. Niby mialo rosnac, ale spadlo i zaczelo sie konsolidowac.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: price action próby spekulacji

czwartek 07 maja 2015, 20:39

Witam wszystkich zainteresowanych moimi zmaganiami.
Dzis byl kolejny dzien daytradingu na M5. Dlaczego znow niski interwal mimo, ze wczesniejszych przestawien na H4 i D1? Bo chce przekonac sie, ze problem lezy w mojej glowie i emocjach a nie systemie. Tzn. ja jestem o tym przekonany ale chce empirycznie sprawe zalatwic.
Screena nie mam bo zostal na pendrivie. W plecy -73 pipsy, tylko eurusd. Za duzo wejsc przy trudnym rynku, dzis na M5 robily sie same trojkaty, swiece wariowaly, konsolidacje, wybicia, falszywe wybicia, PA totalnie powariowalo, jak po 12 zaczela sie jazda w dol na ok. 90 pipsow to akurat nie bylo mnie przy platformie, jak wrocilem to zaczalem lapac nieszczesne dolki. Jak mnie powycinalo na ostatnim dolku i wylaczylem to wszystko w pizdu to akurat trend zluzowal i poszla korekta w gore.
Czego nauczylem sie dzis?
1. Szukac KONTYNUACJI ruchu.
2. Dac sobie spokoj, jak cena zaczyna wariowac i robic slupki po 10 lub 20 pipsow zaraz obok siebie gora dol.
3. Linia trendu z kilku dni lub tygodni jest zdecydowanie wazniejsza od linii trendu z kilku godzin i to pod dlugoterminowa linie trendu beda inni grac.
4. Zdecydowanie zmniejszyc ilosc wejsc.
5. Przed otwarciem platformy zrobic sobie "briefing" jak piloci przed startem. Nie tylko poziomy s/r, LT, formacje ale tez dyscyplina, co robimy a czego nie wolno robic.
Pzdr.

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: price action próby spekulacji

piątek 08 maja 2015, 21:00

Dziś dobrze zacząłem a wyszło jak zwykle. Jak zwykle muszę wszystko sam przetestować. Na piątkowym popołudniowym rynku nie powinno się działać.
Muszę cały ten tydzień wydrukować i postudiować co było dobrze a co było źle.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości