Notatki z książki "Podstawy ekonomii" Eweliny Nojszewkiej:
Czynniki wytwórcze - obejmują zasoby ludzi i wszystkich rzeczy wykorzystywanych do produkcji dóbr i usług w celu zaspokojenia potrzeb ludzkich. Dzieli się je na cztery grupy: ziemię, pracę, kapitał i przedsiębiorczość.
Koszt alternatywny - jest to najkorzystniejsza możliwość, z której zrezygnowano przy dokonaniu konkretnego wyboru.
Makroekonomia - zajmuje się problemami funkcjonowania gospodarki jako całości.
Mikroekonomia - koncentruje się na decyzjach podejmowanych przez pojedyncze podmioty gospodarcze lub na poszczególnych rynkach.
Dobra komplementarne - są to takie dobra, które konsumowane są razem, np. samochód i benzyna.
Efekt dochodowy - polega na tym, że skutek wzrostu ceny danego dobra konsumenci mogą kupić go mniej przy nie zmienionych dochodach, co prowadzi do zmniejszenia wielkości popytu; spadek ceny działa w kierunku odwrotnym.
Efekt substytucyjny - polega na tym, że na skutek wzrostu ceny danego dobra konsumenci kupują go mniej, gdyż wybierają dobra relatywnie tańsze, co oznacza, że wielkość popytu na dane dobro maleje; spadek ceny działa w kierunku odwrotnym.
Krzywa popytu - pokazuje graficznie ilości dobra, jakie ludzie chcą kupić, czyli wielkość popytu przy każdym poziomie ceny w danym okresie.
Krzywa podaży - pokazuje graficznie ilość dobra, jakie producenci chcą dostarczyć na rynek, czyli wielkość podaży, przy każdym poziomie ceny w danym okresie.
Popyt - (ang. demand) jest to pojęcie przedstawiające całkowitą zależność między wielkością zapotrzebowania na dany produkt lub czynnik wytwórczy a jego ceną.
Podaż - (ang. supply) jest to pojęcie przedstawiające całkowitą zależność między wielkością oferowaną danego produktu lub czynnika wytwórczego a jego ceną.
Prawo popytu - głosi, że wzrostowi ceny dobra towarzyszy spadek wielkości popytu, a spadkowi ceny - wzrost wielkości popytu.
Prawo podaży - głosi, że wzrostowi ceny dobra towarzyszy wzrost wielkości podaży, a spadkowi ceny - spadek wielkości podaży.
Spadek popytu - wywoływany jest spadkiem dochodów konsumentów, cen innych dóbr lub zmianą jakiegokolwiek innego czynnika zmniejszającego zainteresowanie danym dobrem i powoduje, że wielkość popytu na to dobro maleje przy każdej cenie; przedstawiany jest jako przesunięcie krzywej popytu na lewo.
Spadek podaży - wywoływany jest wzrostem kosztów produkcji, ograniczeniem dostępności czynników wytwórczych lub zmianą jakiegokolwiek innego czynnika skłaniającego do zmniejszenia jego produkcji i powoduje, że wielkość podaży maleje przy każdej cenie; ilustrowany jest przesunięciem krzywej podaży w lewo.
Substytuty (dobra substytucyjne) - są to takie dobra, które mogą się wzajemnie zastępować, gdyż zaspokajają tę samą potrzebą, np. masło i margaryna.
Wzrost popytu - wywoływany jest wzrostem dochodów konsumentów, cen i innych dóbr lub zmianą jakiegokolwiek innego czynnika zwiększająca zainteresowanie danym dobrem i powoduje, że wielkość popytu na dane dobro rośnie przy każdej cenie; przedstawiany jest jako przesunięcie krzywej popytu na prawo.
Wzrost podaży - wywoływany jest spadkiem kosztów produkcji, udoskonaleniem technologii lub zmianą jakiegokolwiek innego czynnika zachęcającego do wzrostu produkcji i powoduje, że wielkość podaży danego dobra rośnie przy każdej cenie; ilustrowany jest przesunięciem krzywej podaży na prawo.
Cena równowagi - jest to jedyna cena, przy której wielkość popytu równa się wielkości podaży, a więc przy tej cenie nie pojawiają się ani nadwyżki, ani niedobory.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.