Pomiędzy Teorią a Praktyką

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 38 – 29.09.2019

poniedziałek 30 wrz 2019, 09:28

W mijającym tygodniu analizowałem dwie pary walutowe związane z GBP – funtem brytyjskim. Obie pary wydały mi się najbardziej przewidywalne ze względu na formacje Price Action jakie na wykresach tych par się pojawiły.

Na GBPJPY mieliśmy objęcie bessy, na GBPUSD kanał wzrostowy i z obu formacji notowania wybiły dołem. Dodatkowo rosnąca niepewność co do formy w jakiej UK ma opuścić Unię Europejską ma raczej negatywny wpływ na siłę funta co w przypadku tych par sugerowało kontynuację spadków.

W analizie “GBPJPY – objęcie bessy na D1” pisałem między innymi : ” Piątkowa (20.09) świeca dzienna utworzyła formację objęcia bessy, a dzisiejsze notowania wskazują na wybicie dołem z tej formacji i prawdopodobieństwo powrotu do spadków trwających od marca br. Wybiciu z formacji towarzyszy malejący MACD Zasięg spadków może być limitowany najbliższą strefą popytu zaczynająca się na poziomie 132.90, a po jej ewentualnym pokonaniu, oporem wspomnianej formacji podwójnego dna 130.70 (niebieska linia), które teraz może okazać się wsparciem dla spadającej ceny.”

wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 9-09-2019/

Jak widać na załączonym wykresie cena spadła nawet trochę niżej niż w analizie przewidywałem. Dalsze spadki są możliwe, ale dopiero po pokonaniu ważnego poziomu 132.15.

Druga analiza: “GBPUSD – będzie krwawa łaźnia?” – dotyczyła popularnego “kabla”. Tu mieliśmy dość klarowną sytuację, cena pokonała wsparcie kanału i kierowała się na południe.

W analizie pisałem tak: ” … rozpoczął się powrót do spadków, cena wybiła dołem ze wspomnianego kanału i prawdopodobnie w czasie najbliższych sesji ten kierunek będzie utrzymany. Najbliższa strefa popytu zaczynająca się na 1.2320 to pierwszy cel podaży, a jeśli dojdzie do jej pokonania, możemy spodziewać się ataku na 1.22, gdzie znajduje się ważny poziom wsparcia i oporu.”

Jak widać na załączonym wykresie cena osiągnęła pierwszy cel i z dużym prawdopodobieństwem kolejny 1.22 jest w zasięgu w czasie najbliższych sesji, zwłaszcza, że wcześniej nie zauważyłem formacji RGR, której linia szyi 1.2387 została skutecznie pokonana i wspiera to scenariusz spadkowy.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 39 – 05.10.2019

sobota 05 paź 2019, 20:03

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 39 – 05.10.2019

W tym tygodniu analizowałem dwie pary walutowe, funta brytyjskiego i dolara nowozelandzkiego w relacji do dolara USA.W obu przypadkach prognozowałem kierunek w jakim podąży cena analizując formacje Inside Bara, które pojawiły się na wykresach dziennych tych instrumentów.

GBPUSD 01-05.10.2019

wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 5-10-2019/

Na tej parze w poniedziałek doszukałem się fałszywego wybicia z IB. Pisałem tak:-“Na wykresie H4 utworzyła się formacja Inside Bar, z którego próba wybicia górą zakończyła się dzisiaj niepowodzeniem. Aktualnie cena znajduje się blisko dolnej krawędzi formacji i ewentualne wybicie dołem może doprowadzić do dalszych spadków. Możliwe, że jeszcze w tym tygodniu zobaczymy notowania pary w okolicach 1.2210.”

Na zamieszczonych powyżej wykresach porównawczych widać, że prognoza się sprawdziła z dokładnością do kilku pipsów.

NZDUSD 03-05.10.2019

wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 5-10-2019/

Tu również mieliśmy formację Inside Bara i gdy robiłem analizę w środę, cena wybiła już w górę. Pisałem tak: “…w tym tygodniu pojawiły się oznaki korekty wzrostowej. Dzienne świece z wtorku i środy utworzyły formacje Inside Bara, a dzisiejsza wskazuje na wybicie górą z tej formacji. Na wykresie D1 i H4 trwają dywergencje wzrostowe co dodatkowo wspiera byczy scenariusz. Prawdopodobnym celem kupujących może być najbliższa strefa podaży zaczynająca się na poziomie 0.6320…”

Cena przekroczyła przewidywany poziom 0.6320 o 15p po czym nastąpiły spadki. Sesja piątkowa zakończyła się na poziomie 0.6210. Być może nastąpi re-test pokonanego oporu IB (0.6270), ale kolejny tydzień może okazać się również wzrostowy i cena dotrze do 0.6360 gdyż nadal trwa dywergencja na wykresie D1.

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 40 – 12.10.2019

poniedziałek 14 paź 2019, 00:38

Tydzien 40-ty tego roku, a szczególnie jego ostatnie dwa dni przyniosły ponadnormatywną zmienność na brytyjskim funcie i parach z nim powiązanych. Tygodniowa świeca na kablu jest największą w tym roku, wyniosła ponad 500p, i zapowiada kolejne wzrosty w przyszłym tygodniu. Niewątpliwie to nagłe ożywienie spowodowały ostatnie rozmowy pomiędzy premierami Irlandii i UK i zbliżenie stanowisk dotyczących backstopu pomiędzy Irlandią i Irlandią Płn.. Dodatkowego impulsu do wzrostów dostarczył dzisiejszy komunikat EU, że rozmowy o porozumieniu brexitowym będą zintensyfikowane co wzbudziło nadzieję na wyjście UK z UE z umową.

W tym tygodniu mając na względzie zbliżający się termin wyjścia UK z UE i spodziewając się zaskakujących ruchów na rynku walut europejskich, więcej uwagi poświęciłem parom z antypodów.

Analizowałem australijskiego (AUD) i nowozelandzkiego (NZD) dolara w parze z USD.

Analizując AUDUSD w poniedziałek, spodziewałem się wzrostów bazując na formacji Inside Bara i dywergencji wzrostowej na wykresie dziennym.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 2-10-2019/

Pisałem tak: ” Patrząc na AUDUSD od strony czysto technicznej widzimy, że w zeszłym tygodniu pojawiły się próby korekty ostatnich spadków. Zakres poniedziałkowej świecy dziennej okazał się niepokonany przez kolejne dni, powstała formacja Inside Bara. Jest duże prawdopodobieństwo, że cena opuści formację kierując się na północ. Taki scenariusz wspiera bycza dywergencja na D1.”

Jak widać na powyższym wykresie porównawczym cena jest już poza obszarem IB, ale jak na razie ruchy są dość ograniczone i do planowanego w analizie poziomu 0.6860 jeszcze brakuje
60p.

W środę przyjrzałem się drugiej parze z antypodów – NZDUSD. Tu dojrzałem formacje Price Action – trójkąt symetryczny.

Pisałem tak: “ Gdy spojrzymy na (poniżej) wykres H4 – zauważymy, że notowania utworzyły formację trójkąta symetrycznego, z którego bardzo prawdopodobne jest wybicie górą. Pokonanie oporu trójkąta będzie równoznaczne z pokonaniem strefy podaży. Scenariusz wzrostowy wspiera dywergencja wzrostowa na wykresie dziennym. Wybicie dołem zaneguje scenariusz wzrostowy.”
wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 2-10-2019/

Tu podobnie jak w poprzedniej analizie przewidując północny kierunek wybicia z formacji podpierałem się byczą dywergencją na wykresie dziennym. Zanim jednak to wybicie w górę nastąpiło, rynek przetestował wsparcie trójkąta tworząc fałszywe wybicie.

Reasumując powyższe analizy wydaje się, że w obu przypadkach w przyszłym tygodniu kierunek będzie kontynuowany, gdyż nadal mamy wzrostowe dywergencje na wykresach dziennych.

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” tydzień 41 – 19.10.2019

poniedziałek 21 paź 2019, 10:41

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” tydzień 41 – 19.10.2019

Niewątpliwie mijający tydzień dostarczył sporo wrażeń handlującym na funcie brytyjskim i jego parach. Zbliżający się termin wyjścia UK z UE i napływ coraz to nowych informacji o stanie rozmów pomiędzy zainteresowanymi stronami – dolewał oliwy do ognia – funt rósł w dawno nie widzianym tempie. Ostatnie dwie świece tygodniowe to blisko 800p na plus dla GBP/USD.

Ale wiadomo, że to jeszcze nie koniec emocji na tej walucie. W sobotę zapadnie kolejna ważna decyzja – parlament UK będzie głosował nad przyjęciem (lub nie) podpisanego w czwartek “dealu rozwodowego”. Spodziewając się takich niecodziennych ruchów na tych parach wolałem skupić się na bardziej przewidywalnych instrumentach chwilowo mniej podatnych na wiadomości ze świata polityki, chociaż mam wrażenie, że za prezydentury Donalda Trumpa coraz mniej jest takich instrumentów …:(

wykres SILVER https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 9-10-2019/

W poniedziałek analizowałem SREBRO. Wtedy cena zbliżała się do oporu kanału spadkowego i górnego limitu Inside Bara (górny wykres).

Pisałem tak: “Na wykresie H4 możemy zauważyć, że aktualnie cena znajduje się w ważnym miejscu. Górne ograniczenie IB pokrywa się ze strefą podaży (niebieska) i dodatkowo w tym miejscu przechodzi opór kanału spadkowego. Taka konfluencja zazwyczaj zwiększa zainteresowanie rynku i w przypadku pokonania tych oporów możemy spodziewać się napływu większej ilości zleceń kupna, lub w przypadku odrzucenia – zleceń sprzedaży. Warto zatem obserwować zachowanie się ceny tego surowca i dołączyć po pojawieniu się odpowiedniego sygnału price action. Trwałe pokonanie tego oporu może skierować rynek do ceny na poziomie 18.57. gdyby jednak cena skutecznie pokonała dolny poziom IB (17.32) warto będzie zająć pozycje short z celem 17.03.”

Patrząc na aktualną sytuacje, możemy stwierdzić, że konfluencja oporów wytrzymała napór kupujących i cena zawróciła w kierunku dolnego limitu IB , pokonała go ale dotarła tylko do 17.14 i zawróciła na północ. Aktualnie na zamknięciu sesji piątkowej cena jest kilka centów powyżej oporu kanału. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będziemy obserwować dalszy wzrost ceny tego szlachetnego metalu.

wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 9-10-2019/

Druga analiza z mijającego tygodnia to “AUDUSD – pora na korektę ?” i pisałem w niej tak:

“Na wykresie H1 możemy zauważyć, że cena znajduje się pod kolejną lokalną linią trendu spadkowego. W przypadku jej pokonania możemy spodziewać się kontynuacji korekty wzrostowej. Za scenariuszem wzrostowym przemawia dzisiejsza informacja o bliskim zawarciu umowy handlowej USA Chiny i dodatkowo dywergencja wzrostowa na wykresie dziennym.”

Powyższy wykres dowodzi, że korekta wzrostowa była kontynuowana, nadal mamy dywergencje wzrostową na wykresie Daily, zapowiada się więc, że to nie jest ostatnie słowo kupujących.

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” tydzień 42 – 26.10.2019

poniedziałek 28 paź 2019, 11:35

Czwartkowe decyzje ECB o utrzymaniu dotychczasowej polityki monetarnej na nie zmienionym poziomie i publikacja w tym samym czasie danych gospodarczych z USA wniosły trochę ożywienia w kursach walut. Ogólnie większość z nich osłabiła się w stosunku do dolara, EUR o blisko 50p, a funt brytyjski ponad 120p.

W tym tygodniu analizowałem dwie pary walutowe USDCAD i EURUSD.
Pierwsza para zachowała się zgodnie z przewidywaniami, natomiast w przypadku EURUSD sytuacja jak na razie niewyjaśniona, na rozstrzygnięcie w którą stronę notowania ruszą, poczekamy prawdopodobnie do środy wieczorem (30.10.2019) czyli posiedzenia FED-u i decyzji o wysokości stóp % w USA.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 6-10-2019/

W poniedziałkowej analizie :“USDCAD – pokonane wsparcie kanału” prognozowałem spadki, a swoje przypuszczenia opierałem na skutecznym pokonaniu wsparcia długoterminowego kanału wzrostowego.

Pisałem tak:”Na wykresie dziennym (powyżej) cena wybiła dołem z formacji Inside Bara, utworzonego przez świecę z 11 października br. i jednocześnie pokonała wsparcie wspomnianego kanału wzrostowego. Oscylator MACD jest w fazie spadkowej co wspiera dalsze spadki na tej parze. Pierwszym celem podaży może być najbliższa strefa popytu 1.3050.”

Jak widać na wykresach (powyżej), cena dotarła do planowanego wsparcia w ostatnich godzinach piątkowej sesji. Pytanie co dalej, czego możemy się spodziewać na tej parze? Prawdopodobnie do środy czyli decyzji FED-u będziemy obserwować konsolidację i próbę re-testu pokonanego wsparcia kanału, ale kolejne spadki do poziomu 1.2930 raczej nieuniknione.
Druga analizowana para to EURUSD. Tym razem zrobiłem ją w formie wideo, ponieważ analizowałem 4 kolejne wykresy od MN do H4, co w wersji pisanej było by dość długie i trochę zagmatwane. Na koniec tygodnia cena znalazła się na poziome 1.1070, czyli już bardzo blisko, według mnie, decyzyjnego poziomu w pobliżu którego spodziewam się odpowiedzi na pytanie, gdzie podąży kurs tej pary w następnych tygodniach. Do oceny tej analizy wrócimy za kilka dni gdy coś się wyjaśni, być może impulsem będzie środowe posiedzenie FED-u, a może wcześniej wieści płynące z Parlamentu UE związane z Brexitem.
Przy okazji zapraszam na webinar:

Portal Comparic.pl razem z Brokerem XM mają przyjemność zaprosić Państwa na specjalny webinar ” Strategia EMA144″. Spotkanie odbędzie się we wtorek (29.10.2019 roku) o godzinie 20:00 i będzie prowadzone przez Dariusza Dargo.

https://comparic.pl/strategia-ema144-da ... 19-o-2000/

W czasie wykładu przedstawię zasady strategii opartej na średniej wykładniczej EMA144, która okazuje się dość dokładnie odwzorowywać sytuację na wykresie danego instrumentu i potrafi generować skuteczne sygnały transakcyjne. Uczestnicy wykładu dowiedzą się między innymi:

co to jest średnia krocząca
dlaczego akurat EMA144
średnia jako dynamiczne wsparcie/opór
przykłady setupów na różnych interwałach czasowych
jak dobrać odpowiedni TF do tej strategii

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Kontakt:

Re: Pomiędzy Teorią a Praktyką

niedziela 03 lis 2019, 21:51

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” tydzień 43/2019

Kończy się tydzień,który upłynął pod znakiem publikacji ważnych danych makroekonomicznych z USA. W środę rynek czekał na decyzję FED ustalającą stopy procentowe, przewidywana przez rynek obniżka o 0.25p bazowych okazała się faktem. W piątek opublikowano dane z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się być lepsze od oczekiwanych o 30 tys. nowych miejsc pracy w sektorze poza rolniczym, co początkowo wzmocniło dolara w stosunku do pozostałych walut, ale już godzinę po publikacji dolar zaczął słabnąć i na koniec sesji był już pod kreską.

W tym tygodniu analizowałem dwie pary USDCHF i NZDUSD. W obu przypadkach analizy opierałem na formacjach price action- Inside Bar i Objęcie Hossy.

USDCHF 28.10-02.11.2019

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/kursy-nzd-kiwi-i-fr ... olara-usd/

W analizie z poniedziałku: “USDCHF – czy to koniec korekty wzrostowej ?” pisałem tak: “Na wykresie H1 widzimy , że korekta ostatnich spadków przybrała formę kanału wzrostowego. Jeśli wybicie z IB ( z wykresu H4) nastąpi dołem to celem może być wsparcie wspomnianego kanału, a po jego pokonaniu najbliższa strefa popytu zaczynająca się na poziomie 0.9915. MACD tez jest w fazie spadkowej.

Na załączonym wykresie widać, że odpowiedź na pytanie zawarte w tytule analizy jest -tak. Przewidywania się sprawdziły i cena poruszała się do końca tygodnia w kierunku w jakim opuściła Inside Bara. Co prawda początkowo była próba wybicia górą, ale cena po dotarciu do strefy podaży (niebieska) skierowała się na południe wybijając z IB dołem.

NZDUSD 30.10-02.11.2019

wykresy: https://comparic.pl/kursy-nzd-kiwi-i-fr ... olara-usd/

Druga analiza tego tygodnia to:“NZDUSD – czy kiwi znów zakwitnie?”, i jak widać na załączonych wykresach (powyżej) , NZD popularnie nazywany “kiwi” ładnie nam rośnie i zmierza do najbliższego poziomu S/R.

Pisałem tak: “Gdy spojrzymy na wykres dzienny, widzimy, że tu również mamy formację objęcia hossy – (niebieski prostokąt). Formacja została utworzona przez dzisiejszą świecę dzienną. Niewątpliwie wpływ na tak bycze nastawienie na tej parze miały dzisiejsze decyzje FED o zmniejszeniu stóp % w USA.Sygnałem do dalszych wzrostów będzie skuteczne pokonanie górnej granicy obu Outside Barów znajdującej się na poziomie 0.6390.
Prawdopodobny cel popytu to najbliższy poziom wsparcia/oporu 0.6480″.

Poziom 0.6390 został pokonany w czasie sesji azjatyckiej, a w czasie londyńskiej re-testowany i do końca tygodnia kurs NZDUSD już dość zdecydowanie piął się w górę docierając do 0.6450. Przyszły tydzień też zapowiada się wzrostowo, ale możemy spodziewać się jeszcze jednego re-testu poziomu 0.6390.

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Kontakt:

"Pomiędzy Teorią a Praktyką” tydzień 44/2019

wtorek 12 lis 2019, 18:16

Dwie analizy z mijającego tygodnia były oparte na formacjach RGR ( H&S) i Objęciach Bessy czyli spadkowych Outside Barów. Jednak sprawdziła się tylko jedna z nich, “EURAUD – pokonane wsparcie rocznego kanału”, natomiast w przypadku drugiej analizy “USDJPY -Objęcie Bessy na weekly” – rynek jeszcze nie potwierdził ani nie zaprzeczył jej trafności…

wykresy USDJPY i EURAUD https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... n-44-2019/

W analizie tej pary pisałem tak: ” Na parze USDJPY ostatnia świeca tygodniowa utworzyła formację objęcia bessy.Świeca matka formacji ma swoje maximum powyżej okrągłego poziomu 109.00, gdzie zarazem przebiega linia szyi formacji oRGR, jednak zamknięcie tygodnia znajduje się poniżej tego ważnego poziomu, (świeca ma długi górny knot) co sugeruje jego odrzucenie. Na oscylatorze MACD trwa dywergencja spadkowa, co skłania mnie do nastawienia się na shortowanie tej pary. Na dołączonym wideo wskazuję jeszcze jeden powód dla którego scenariusz spadkowy uznaje za bardziej prawdopodobny i dlaczego poziom 108.40-50 może okazać się dobrym miejscem do otwarcia zlecenia.”

No i zgodnie z analizą otworzyłem shorta na 108.40… i aktualnie mam -80p. Ostatnią “deska ratunku” jest opór klina wzrostowego w jakim para się porusza… jego wyraźne pokonanie będzie jednoznaczne z zamknięciem zlecenia ze stratą. Jest jeszcze druga ewentualność, że nieudane (czwartkowe i piątkowe) próby pokonania oporu formacji OB mogą wskazywać na fałszywe wybicie i cena zawróci na południe już w poniedziałek.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... n-44-2019/

Analizując tą parę zwróciłem uwagę na formację RGR i pokonane wsparcie kanału wzrostowego. Pisałem tak: “Dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem spadków, cena pokonała wsparcie i aktualnie znajduje się blisko 50p poniżej, tworząc formację PA -objęcie bessy. Może to wskazywać na dalsze spadki. Dodatkowo możemy zauważyć formacje RGR, dla której wsparcie kanału jest linią szyi.Zaznaczony na czerwono prostokąt to wspomniana formacja objęcia bessy. Jeśli cena pokona jego dolną granicę to możemy spodziewać się spadków o kolejne 110p do najbliższej strefy popytu zaczynającej się na poziomie 1.5930. Wejścia w shorta szukałbym przy ewentualnym re-teście pokonanego wsparcia kanału.”

Cena kontynuowała spadki, dotarła do 1.5970 i zawróciła w kierunku pokonanej linii szyi i wsparcia kanału, które teraz stanowić będą opór. Nadal jestem nastawiony na spadki i po pojawieniu się oznak słabości (w postaci pin bara) na niższych interwałach otworze kolejnego shorta.

ODPOWIEDZ