Cena i czas - reszta to iluzja.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

poniedziałek 20 sie 2012, 21:18

Witam.

Temat się fajnie rozkręcił :mrgreen: Każdy z Was w tym co pisze ma sporo racji, dlatego propnuję cały czas przyglądać się wykresom. Narzędzia macie. Im dłużej będziecie się przyglądać tym więcej schamatów wyłapiecie. Tak, system opiera się na schematach + MM oparty o Fibo - nic ponadto. Jednak do zrozumienia schematów potrzebne jest spędzenie jak najwięcej czasu na obserwacji średnich, bo to da nam obraz jak zachowuje się cena w czasie. Im więcej będziecie siedzieć, tym więcej będziecie widzieć i rozumieć.
Osoby, które mają narzędzia na pewno już zauważyły pewne zależności i schematy. Jednak na początku ma się wrażenie, że trudno jest ogranąć to wszystko w całość. IMHO to jest jak z nauką języka obcego. Na początku trudno jest się wysłowić, jednak z czasem każdy zaczyna mówić coraz lepiej, płynniej i używa coraz większy wachlarz słów. Tu będzie tak samo.

Jak tylko uporam się z zakładaniem firmy i zamykaniem pewnych spraw, postaram się dać więcej screenów z przykładami.

Na koniec chciałbym wrócić do tego obrazka: http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.php?p=3049#p3049

Nie bierzcie go dosłownie bo przecież cena nie porusza się w czasie tak idealnie, jednak w tym obrazku jest bardzo dużo z tego jak falami tworzone są wyższe TF'y na niższych TF'ach, niższe TF'y na jeszcze niższych TF'ach itd, itd. Przyglądnijcie się jak układają się średnie i jak się poruszają na niższych TF'ach gdy np. kończy się trend (czyli kończy się kształtowanie wyższego TF'u lub tzw. spirali).

Pozdrawiam
Karol Marchewka

no avatar
hering
Stały Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2012, 13:12

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 11:33

MaRCHeW pisze: Przyglądnijcie się jak układają się średnie i jak się poruszają na niższych TF'ach gdy np. kończy się trend (czyli kończy się kształtowanie wyższego TF'u lub tzw. spirali).
Niby proste pytanie i wypadaloby powiedziec, ze odpowiedz tez taka powinna byc ale niestety tak nie jest. Czasami mi sie wydaje, ze wystepuje "cisza brzed burza". Wszytsko uklada sie w jednym kierunku i potem impuls, ktory pociaga za soba cene w przeciwnym kierunku jaki do tej pory byl. Wiemy, ze cena to jeden dlugi strumien, a TF to tylko podzielenie tego strumienia na rowne czesci, wiec ten impuls wystepuje jednoczesnie na wszystkich TF, dlatego wizualizacja tego na wyzszym TF moze sugerowac jakies opoznienie (tzn. ze wpierw na nizszym TF impuls nastapil, czyli pare swiec wczesniej a potem dokladnie to widac na wyzszym TF - chyba troche namieszalem w tym opisie :) )

Co rozumiemy tez pod pojeciem "konczy sie trend"? Czasami srednie pokazuja juz down a cena (swiece) jeszcze lekko idzie w gore, wiec czym sie tu kierowac...

no avatar
brother
Stały Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2012, 12:59

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 12:03

Co rozumiemy tez pod pojeciem "konczy sie trend"? Czasami srednie pokazuja juz down a cena (swiece) jeszcze lekko idzie w gore, wiec czym sie tu kierowac...
Dywergencje?

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 14:33

Witam.
hering pisze:
MaRCHeW pisze: Przyglądnijcie się jak układają się średnie i jak się poruszają na niższych TF'ach gdy np. kończy się trend (czyli kończy się kształtowanie wyższego TF'u lub tzw. spirali).
Niby proste pytanie i wypadaloby powiedziec, ze odpowiedz tez taka powinna byc ale niestety tak nie jest. Czasami mi sie wydaje, ze wystepuje "cisza brzed burza". Wszytsko uklada sie w jednym kierunku i potem impuls, ktory pociaga za soba cene w przeciwnym kierunku jaki do tej pory byl. Wiemy, ze cena to jeden dlugi strumien, a TF to tylko podzielenie tego strumienia na rowne czesci, wiec ten impuls wystepuje jednoczesnie na wszystkich TF, dlatego wizualizacja tego na wyzszym TF moze sugerowac jakies opoznienie (tzn. ze wpierw na nizszym TF impuls nastapil, czyli pare swiec wczesniej a potem dokladnie to widac na wyzszym TF - chyba troche namieszalem w tym opisie :) )
Najlepiej pokaż screeny z opisem bo tak to trudno zrozumieć, choć generalnie wiem o co Ci chodzi :)
hering pisze:Co rozumiemy tez pod pojeciem "konczy sie trend"? Czasami srednie pokazuja juz down a cena (swiece) jeszcze lekko idzie w gore, wiec czym sie tu kierowac...
No właśnie. Średnie pokazują z pewnym wyprzedzeniem tego co się dzieje na rynku.
Poza tym, zobacz też, które średnie pokazują down, a które jeszcze up. Będziesz miał odpowiedź.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
grio
Stały Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 21:58

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 17:21

Doszedłem dokładnie do tych samych wniosków co hering. Też nie wiem czy to dobry kierunek ale drążymy dalej.
Tak nawiasem mówiąc to spojrzenie na rynek strasznie wciąga:)
Zauważyłem też taką prawidłowość, że jeśli cena (właściwie średnie) znajdują się w stanie "cisza przed burzą" czyli biała owija się delikatnie wokół wiązki na niskich interwałach to potem następuje wystrzał a po wystrzale biała wraca z powrotem na drugą stronę wiązki.
Jeszcze odnośnie powtarzających się schematów. Tzn jak to rozumieć?
1 .Szukamy określonego "zachowania" średnich na niskich interwałach żeby zobaczyć co dzieje się na wyższych?
2. Szukamy określonego "zachowania" średnich na niskich interwałach żeby zobaczyć czy kończy/zaczyna się trend na wyższym?
3. Szukamy określonego "zachowania" średnich na niskich interwałach żeby zobaczyć jaka świeca tworzy się na wyższym interwale?

A może to jest tak, że wszystkie 3p?
Co myślicie?

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 19:09

Witam.
grio pisze:Tak nawiasem mówiąc to spojrzenie na rynek strasznie wciąga:)
Skąd ja to znam? :mrgreen:
grio pisze:Zauważyłem też taką prawidłowość, że jeśli cena (właściwie średnie) znajdują się w stanie "cisza przed burzą" czyli biała owija się delikatnie wokół wiązki na niskich interwałach to potem następuje wystrzał a po wystrzale biała wraca z powrotem na drugą stronę wiązki.
To są sygnały kończenia się budowy świec na danym interwale.
grio pisze:Jeszcze odnośnie powtarzających się schematów. Tzn jak to rozumieć?
1 .Szukamy określonego "zachowania" średnich na niskich interwałach żeby zobaczyć co dzieje się na wyższych?
2. Szukamy określonego "zachowania" średnich na niskich interwałach żeby zobaczyć czy kończy/zaczyna się trend na wyższym?
3. Szukamy określonego "zachowania" średnich na niskich interwałach żeby zobaczyć jaka świeca tworzy się na wyższym interwale?
Mam taką zasadę, żę analizę zaczynam od najwyższego interwału. To daje mi pogląd czego mogę w danym dniu oczekiwać.
Później przechodzę do niższych TF'ów ale nie schodzę poniżej M8 i gram pod tę analizę.
Niższe TF'y traktuję bardziej poglądowo do otwarcia i zamknięcia pozycji.

Trzeba też umieć wyczuć (to przychodzi z czasem), które interwały zaczynają się kształtować (te są wtedy ważniejsze od pozostałych).

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
T-REX
Stały Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 10:46

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 19:18

grio pisze:
1 .Szukamy określonego "zachowania" średnich na niskich interwałach żeby zobaczyć co dzieje się na wyższych?
2. Szukamy określonego "zachowania" średnich na niskich interwałach żeby zobaczyć czy kończy/zaczyna się trend na wyższym?
3. Szukamy określonego "zachowania" średnich na niskich interwałach żeby zobaczyć jaka świeca tworzy się na wyższym interwale?

A może to jest tak, że wszystkie 3p?
Co myślicie?
Po pierwsze w tych trzech punktach uzupełniłbym
A. Szukamy określonego zachowania średnich w stosunku do CENY na ...
B. Szukamy określonego zachowania CENY w stosunku do średnich na...

Bo zależy nam przede wszystkim na informacji co zrobi cena. Właściwie skoro chcemy przewidywać przyszłość czyli uprawiać kuglarstwo, wróżenie lub analizę to zaczął bym od punktu B, bo jak mniemam patrząc na średnie chcemy wydedukować co za chwilę się stanie więc defacto po jakim ułożeniu średnich cena ruszy znacznie i w którą stronę. Po drugie których średnich bo jest ich tysiące albo nawet setki :mrgreen:Może jakiś przykład... Na rysunku poniżej widać parę rzeczy: cena wybija z konsoli i zaiwania po najszybszej średniej. Najdłuższa ze świeczek wybija daleko po za "strefę przyciągania" tej linii (skalą porównawczą może być odległość między innymi średnimi- znaczna różnica). Następuje korekta I ja zawsze, ZAWSZE akurat wtedy odpalam platformę :lol: dalej, mamy jazdę po średniej, wybicie ale już o mniejszym zasięgu, spadek, chwilowa jazda po średniej i dalszy spadek, wybicie w górę i konsola. Obraz nie jest perfekcyjny - powiem szczerze: znam najlepiej średnie Zicmara a te nimi nie są, ale na Jego ustawieniach jestem w stanie wziąć ten ruch startując z ostatniego wybicia lub pierwszej średniej po ostatnim wybiciu i bardzo często dochodzę do pierwszej szybkiej średniej z wyższego TF-a. 3-10 pipsów nie rzuca na cycki ale zawsze to jakiś początek dnia. Powtarzalne do bólu, ostatnie wybicie przed konsolą jest często dłuższe niż na dołączonym obrazku i też czasem daje zarobić. Oczywiście wypada tu wspomnieć o nieznanym RR (choć zawsze zamykam lub przesuwam SL-a gdy cena dojdzie do najbliższej średniej, braku statystyk i innych, o których liczni życzliwi zaraz tu przypomną. Z góry uprzedzam, że tematem była "powtarzalność schematów cena+ średnie". To po prostu jeden z nich, ktoś zagra a inny nie. Najładniej wygląda na M1, co mogło by oznaczać iż szumy czasem pomagają :lol: . Oczywiście 100% uznaniowości nie wypieram się tego, głębokość poszczególnych ruchów zależy od wcześniejszego ułożenia średnich i występują warianty. Korekta w dół może być większa albo mniejsza podobnie jak ostatnie wybicie może przebić poprzednie maximum ceny. Przedstawione na zdjęciu średnie pochodzą z navi z jakiegoś journala o robieniu 1% :mrgreen: autorstwa bodajże Zeussa (właśnie sprawdzałem ale journal chyba poszedł do piachu). Strzałki absolutnie nic nie znaczą. Po prostu pierwszy wykres ze średnimi jaki wgrałem z szablonów. Widać że te średnie są trochę za szybkie do tej sytuacji choć mogły by się od biedy nadać. Być może rozsądnym było by wypatrzenie paru setupów i dobranie optymalnych średnich do każdego z nich (nie rozkminiałem jeszcze tego). Ważne jest znalezienie jakiegoś powtarzalnego schematu, dobranie odpowiednich wskaźników które pokażą z jak największym prawdopodobieństwem że właśnie się zaczyna (średnie, ZL,Fibo, itp) no i ... MAMY SYSTEM...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
zzz

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 19:20

MaRCHeW pisze:Witam.
grio pisze:Tak nawiasem mówiąc to spojrzenie na rynek strasznie wciąga:)
Skąd ja to znam? :mrgreen:



Mam taką zasadę, żę analizę zaczynam od najwyższego interwału. To daje mi pogląd czego mogę w danym dniu oczekiwać.
Później przechodzę do niższych TF'ów ale nie schodzę poniżej M8 i gram pod tę analizę.
Niższe TF'y traktuję bardziej poglądowo do otwarcia i zamknięcia pozycji.

Trzeba też umieć wyczuć (to przychodzi z czasem), które interwały zaczynają się kształtować (te są wtedy ważniejsze od pozostałych).

Pozdrawiam
Karol Marchewka
Dokładnie Karol,nic dodać...
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 19:25

Witam.
T-REX pisze:
grio pisze:
1 .Szukamy określonego "zachowania" średnich na niskich interwałach żeby zobaczyć co dzieje się na wyższych?
2. Szukamy określonego "zachowania" średnich na niskich interwałach żeby zobaczyć czy kończy/zaczyna się trend na wyższym?
3. Szukamy określonego "zachowania" średnich na niskich interwałach żeby zobaczyć jaka świeca tworzy się na wyższym interwale?

A może to jest tak, że wszystkie 3p?
Co myślicie?
Po pierwsze w tych trzech punktach uzupełniłbym
A. Szukamy określonego zachowania średnich w stosunku do CENY na ...
B. Szukamy określonego zachowania CENY w stosunku do średnich na...

Bo zależy nam przede wszystkim na informacji co zrobi cena. Właściwie skoro chcemy przewidywać przyszłość czyli uprawiać kuglarstwo, wróżenie lub analizę to zaczął bym od punktu B, bo jak mniemam patrząc na średnie chcemy wydedukować co za chwilę się stanie więc defacto po jakim ułożeniu średnich cena ruszy znacznie i w którą stronę. Po drugie których średnich bo jest ich tysiące albo nawet setki :mrgreen:Może jakiś przykład... Na rysunku poniżej widać parę rzeczy: cena wybija z konsoli i zaiwania po najszybszej średniej. Najdłuższa ze świeczek wybija daleko po za "strefę przyciągania" tej linii (skalą porównawczą może być odległość między innymi średnimi- znaczna różnica). Następuje korekta I ja zawsze, ZAWSZE akurat wtedy odpalam platformę :lol: dalej, mamy jazdę po średniej, wybicie ale już o mniejszym zasięgu, spadek, chwilowa jazda po średniej i dalszy spadek, wybicie w górę i konsola. Obraz nie jest perfekcyjny - powiem szczerze: znam najlepiej średnie Zicmara a te nimi nie są, ale na Jego ustawieniach jestem w stanie wziąć ten ruch startując z ostatniego wybicia lub pierwszej średniej po ostatnim wybiciu i bardzo często dochodzę do pierwszej szybkiej średniej z wyższego TF-a. 3-10 pipsów nie rzuca na cycki ale zawsze to jakiś początek dnia. Powtarzalne do bólu, ostatnie wybicie przed konsolą jest często dłuższe niż na dołączonym obrazku i też czasem daje zarobić. Oczywiście wypada tu wspomnieć o nieznanym RR (choć zawsze zamykam lub przesuwam SL-a gdy cena dojdzie do najbliższej średniej, braku statystyk i innych, o których liczni życzliwi zaraz tu przypomną. Z góry uprzedzam, że tematem była "powtarzalność schematów cena+ średnie". To po prostu jeden z nich, ktoś zagra a inny nie. Najładniej wygląda na M1, co mogło by oznaczać iż szumy czasem pomagają :lol: . Oczywiście 100% uznaniowości nie wypieram się tego, głębokość poszczególnych ruchów zależy od wcześniejszego ułożenia średnich i występują warianty. Korekta w dół może być większa albo mniejsza podobnie jak ostatnie wybicie może przebić poprzednie maximum ceny. Przedstawione na zdjęciu średnie pochodzą z navi z jakiegoś journala o robieniu 1% :mrgreen: autorstwa bodajże Zeussa (właśnie sprawdzałem ale journal chyba poszedł do piachu). Strzałki absolutnie nic nie znaczą. Po prostu pierwszy wykres ze średnimi jaki wgrałem z szablonów. Widać że te średnie są trochę za szybkie do tej sytuacji choć mogły by się od biedy nadać. Być może rozsądnym było by wypatrzenie paru setupów i dobranie optymalnych średnich do każdego z nich (nie rozkminiałem jeszcze tego). Ważne jest znalezienie jakiegoś powtarzalnego schematu, dobranie odpowiednich wskaźników które pokażą z jak największym prawdopodobieństwem że właśnie się zaczyna (średnie, ZL,Fibo, itp) no i ... MAMY SYSTEM...
Sorry T-REX ale strasznie ciężko się to czyta (zlewasz wszystko w jedną całość i w sumie nie wiem do końca o co chodzi).

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 19:30

Witam.
MaRCHeW pisze:Trzeba też umieć wyczuć (to przychodzi z czasem), które interwały zaczynają się kształtować (te są wtedy ważniejsze od pozostałych).
Dodam jeszcze, że w momencie jak zaczynają się kształtować wyższe interwały (np. od H1 w górę), średnie na niższych interwałach (od M8 do M34) zachowują się w określony sposób. Przyglądajcie się im, powinniście zobaczyć zależności.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
T-REX
Stały Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 10:46

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 19:33

Postaram się pokazać to na obrazku ale raczej jutro, screnpresso musiałem odinstalować więc ciężko zrobić to szybko ładnie i przejrzyście.

no avatar
zzz

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 19:33

Karol,nie wiem czy kumam właściwie...
T-REX chodzi o to że .. ///właściwie skoro chcemy przewidywać przyszłość czyli uprawiać kuglarstwo///
Jeżeli ktoś nie rozumie AT oraz statystyki to obawiam się że się nie dogadacie...

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 19:38

Witam.
zzz pisze:
MaRCHeW pisze:Witam.
grio pisze:Tak nawiasem mówiąc to spojrzenie na rynek strasznie wciąga:)
Skąd ja to znam? :mrgreen:



Mam taką zasadę, żę analizę zaczynam od najwyższego interwału. To daje mi pogląd czego mogę w danym dniu oczekiwać.
Później przechodzę do niższych TF'ów ale nie schodzę poniżej M8 i gram pod tę analizę.
Niższe TF'y traktuję bardziej poglądowo do otwarcia i zamknięcia pozycji.

Trzeba też umieć wyczuć (to przychodzi z czasem), które interwały zaczynają się kształtować (te są wtedy ważniejsze od pozostałych).

Pozdrawiam
Karol Marchewka
Dokładnie Karol,nic dodać...
Pozdrawiam.
Tak, tylko, że to iż traktuję niższe TF'y bardziej poglądowo nie oznacza, że one są jakieś inne lub niepotrzebne. Na nich cena w czasie zachowuje się dokładnie tak samo jak na pozostałych TF'ach. Chodzi tylko o skalę. Nie lubię poprostu skalpować po kilka pipsów. Jak już wchodzę to ruch musi być od 15 pipsów w górę (mówię od Edku bo tylko na nim traduję).

Pozdrawiam
Karol Marchewka

no avatar
brother
Stały Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2012, 12:59

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 19:44

Tak, tylko, że to iż traktuję niższe TF'y bardziej poglądowo nie oznacza, że one są jakieś inne lub niepotrzebne. Na nich cena w czasie zachowuje się dokładnie tak samo jak na pozostałych TF'ach. Chodzi tylko o skalę. Nie lubię poprostu skalpować po kilka pipsów. Jak już wchodzę to ruch musi być od 15 pipsów w górę (mówię od Edku bo tylko na nim traduję).
To jak już się pogubiłem, bo zrozumiałem, że to właśnie małe TF budują większe i one są ważniejsze.

Awatar użytkownika
T-REX
Stały Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 10:46

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 19:47

ZZZ ja wzrokowcem jestem, tacy też są do czegoś potrzebni na świecie. Z matmy natomiast noga w dodatku lewa. Radzę sobie jak mogę :mrgreen: .Układ jest bardzo powtarzalny. Być może za bardzo odbiegłem od tematu Karola chciałem tylko podać jakiś schemat wykorzystujący średnie i opisując go w telegraficznym skrócie. Chciałem wyjaśnić trochę czego szukać (przynajmniej tak jak ja to widzę) Przykład gralem nie jest ale to pierwsza rzecz którą nauczyłem się rozpoznawać mimo opierdalanek Zicmara żeby nie grać przeciwko trendowi. Ma związek z tematem o tyle, że rozwija się z niego kontynuacja trendu albo ruch przeciwny. Jest DLA MNIE bardzo charakterystyczny, ale właśnie ... dla mnie. To wymaga opatrzenia, dostosowania spostrzegania ceny razem ze średnimi. Nikogo nie namawiam do grania tym, ba, ostatnio skłaniam się do grania jedynym schematem na który naprawdę warto patrzeć. Nazywa się on TREND :lol: .

no avatar
zzz

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 19:55

brother pisze:
Tak,

To jak już się pogubiłem, bo zrozumiałem, że to właśnie małe TF budują większe i one są ważniejsze.
Moim zdaniem jest odwrotnie...
T-REX rozumiem Ciebie DOSKONALE...,ja dokładnie też...// nauczyciel z matmy i z fizyki których widuję w Kościele mówią że jestem w tym temacie anty talęciem....i abym dał sobie spokój...///.
T-REX czego mogę Tobie radzić to nie inwestować przeciwko trendowi...i KONIECZNIE zapoznać się z statystyką....

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 20:04

Witam.
brother pisze:
Tak, tylko, że to iż traktuję niższe TF'y bardziej poglądowo nie oznacza, że one są jakieś inne lub niepotrzebne. Na nich cena w czasie zachowuje się dokładnie tak samo jak na pozostałych TF'ach. Chodzi tylko o skalę. Nie lubię poprostu skalpować po kilka pipsów. Jak już wchodzę to ruch musi być od 15 pipsów w górę (mówię od Edku bo tylko na nim traduję).
To jak już się pogubiłem, bo zrozumiałem, że to właśnie małe TF budują większe i one są ważniejsze.
Tak jest w istocie rzeczy. Tylko czy jesteś w stanie to wszystko ogarnąć?
Jak zaczniesz wyczuwać/widzieć za pomocą średnich, który interwał jest aktualnie "na topie" nie będziesz potrzebował zchodzić za często na niższe interwały.

Założę się, że teraz najwięcej właśnie skupiasz się na tych niższych interwałach :mrgreen:

Przykładowo. Jeśli widzę, że buduje się interwał H1, to sygnałów do zajęcia pozycji szukam na M13 lub M21. Jak widzę, że buduje się interwał M21, to sygnałów szukam na M5 i M8. Jak już widzę, że mam sygnał do zajęcia pozycji, to sprawdzam jeszcze niższe interwały od M1 do M5 by "sprecyzować" wejście - to wszystko jest właśnie tym "ogniskiem", o którym pisał Polarice.
Porównaj to też, z tą spiralą, której obrazek niedawno załączyłeś. Tak to mniej więcej wygląda.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
T-REX
Stały Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 10:46

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 20:08

MaRCHeW pisze:Witam.

Tak to mniej więcej wygląda.

Pozdrawiam
Karol Marchewka
I może więcej wyjaśnia niż moje wypociny :mrgreen:
Karol widzę, że wątek dopiero teraz się rozkręca

Pozdro

no avatar
brother
Stały Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2012, 12:59

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 20:45


Założę się, że teraz najwięcej właśnie skupiasz się na tych niższych interwałach :mrgreen:
Założyłem sobie, że skoro wszystkie TF budują się tak samo to będę obserwował niskie TF ze względu na możliwość zaobserwowania większej ilości schematów niż na wyższych TF. Potem obserwowałem duży TF i konkretną średnią, gdy najszybsza uderzała w inne patrzyłem co dzieje się w tym momencie na niższych itd, ale masz rację trudno to wszystko obserwować naraz.
Jak zaczniesz wyczuwać/widzieć za pomocą średnich, który interwał jest aktualnie "na topie" nie będziesz potrzebował zchodzić za często na niższe interwały.
Na to nie wpadłem, nie zastanawiałem się nad tym, który TF jest na "topie" czyli który jest aktualnie budowany. Muszę to przemyśleć bo to pewnie jest kluczowe, jeśli wiemy co jest aktualnie budowane to możemy zobaczyć schemat budowy( tak jak pisał Polarice, zaczynamy od fundamentu, a nie od dachu, jeśli widzimy cały "dom" nie wiemy jak budowane były poszczególne jego elementy tylko odnosimy się do całości i tak też patrzymy. Dzięki za rozjaśnienie tej kwestii.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 22 sie 2012, 20:52

Witam.
brother pisze:

Założę się, że teraz najwięcej właśnie skupiasz się na tych niższych interwałach :mrgreen:
Założyłem sobie, że skoro wszystkie TF budują się tak samo to będę obserwował niskie TF ze względu na możliwość zaobserwowania większej ilości schematów niż na wyższych TF. Potem obserwowałem duży TF i konkretną średnią, gdy najszybsza uderzała w inne patrzyłem co dzieje się w tym momencie na niższych itd, ale masz rację trudno to wszystko obserwować naraz.
Twoje założenie jest jak najbardziej słuszne i normalne. Dlatego chciałem się założyć, bo sam tak samo robiłem :mrgreen: Ale tak musi być. Każdy przechodzi tę samą drogę.
brother pisze:
MaRCHeW pisze:Jak zaczniesz wyczuwać/widzieć za pomocą średnich, który interwał jest aktualnie "na topie" nie będziesz potrzebował zchodzić za często na niższe interwały.
Na to nie wpadłem, nie zastanawiałem się nad tym, który TF jest na "topie" czyli który jest aktualnie budowany. Muszę to przemyśleć bo to pewnie jest kluczowe, jeśli wiemy co jest aktualnie budowane to możemy zobaczyć schemat budowy( tak jak pisał Polarice, zaczynamy od fundamentu, a nie od dachu, jeśli widzimy cały "dom" nie wiemy jak budowane były poszczególne jego elementy tylko odnosimy się do całości i tak też patrzymy. Dzięki za rozjaśnienie tej kwestii.
To przychodzi z czasem, dlatego od początku tego wątku twierdziłem, że wyłożenie wszystkiego na tacy i tak nic nie da. Czas musi zrobić swoje.

BTW. Warto co jakiś czas sobie przeczytać jeszcze raz posty Polarice, bo im dłużej się tym zajmujesz tym bardziej logiczne zacznie Ci się wydawać wszystko to o czym on pisał. I nie będzie to już takie zagadkowe jak na początku się mogło wydawać.

Mało tego, co jakiś czas warto też przeczytać cały ten wątek jeszcze raz. Bo to co kiedyś wydawało Ci się mało istotne lub nawet nie zwróciłeś na to uwagi, teraz może całkowicie zmienić postać rzeczy.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości