Cena i czas - reszta to iluzja.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grio
Stały Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 21:58

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 12 wrz 2012, 18:54

zzz pisze:Moim zdaniem,w 60-80% działa,kwestia sprowadza się do PROFESJONALNEGO dopracowania i doprecyzowania danego trendu...,
kwestia polega na tym czy np. rozmawiamy o interwale rocznym czy np. tickowym....
Pozdrawiam.
Ok. ja piszę przez pryzmat tego wątku. Napiszę może jak ja to widzę ale odnosząc się tylko do strumienia w czasie. Jako, że rynek ma strukturę "boczniaka" (możemy tak ustawić interwał) że jego SR będzie na max i min danego TF'a "boczniaka". . Druga wersja jest taka, że SR nie będzie na identycznym poziomie cenowym bo może to być uzależnione dodatkowo od czasu a więc SR jest wyznaczony w tym momencie przez zakres fali w czasie + interwał (rozpatrywany).
Niechętnie o tym piszę bo nie jest to niczym poparte a jedynie taka refleksja.
SR'y oczywiście działają w zwykłej analizie, zwłaszcza te potwierdzone, często jednak nie działają. Dla mnie przynajmniej. Żeby zrozumieć ten temat staram się właśnie wyrzucić swoje dotychczasowe spojrzenie na tego typu narzędzia. SR jest dla mnie na obecną chwilę kreską która zadziała albo i nie. Może służyć jedynie do próby ubrania rynku w zakresy cenowe ale jest to tak samo złudne jak TF'y.
Sorry ale chyba zaczęliśmy śmiecić w wątku :-P

no avatar
brother
Stały Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2012, 12:59

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 12 wrz 2012, 21:14

Grio fajnie, że wrzuciłeś jak to widzisz, ja widzę podobnie z tym, że problemem jest jak sam napisałeś zastosować to na wykresach. I nie chodzi o znaczenie białej średniej na mniejszym TF, tylko o ten schemat(cykl?) od którego to wszystko się zaczyna. Bo jak już wspominałeś, granie po wystąpieniu momentum(impulsu) jest "zwykłym" spojrzeniem (chociaż koncepcja Freuda z impulsem i korektą była bardzo sensowna). Ja też widzę więcej ZL które działają, ale jak teraz wiadomo, nie tego mamy szukać. Tak więc znowu powraca pytanie jak określić "aktualnie budowany" TF, do tego musimy określić kierunek(ale tu pewnie wystarczy zwykłe spojrzenie na wyższy TF np D1 i określenie trendu). Co do patrzenia w nowy sposób, to czasami mam wrażenie, że dzięki fibo TF widać więcej, a czasami zdaję sobie sprawę, że w sumie na razie nie wiem jak odpowiednio "spojrzeć" na wykres i tak w kółko.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 12 wrz 2012, 21:40

Witam.
brother pisze:I nie chodzi o znaczenie białej średniej na mniejszym TF, tylko o ten schemat(cykl?) od którego to wszystko się zaczyna.
brother pisze:Tak więc znowu powraca pytanie jak określić "aktualnie budowany" TF, do tego musimy określić kierunek(ale tu pewnie wystarczy zwykłe spojrzenie na wyższy TF np D1 i określenie trendu
Brother ja mam wrażenie, że cały czas skupiasz się tylko na tym punkcie "od którego chcesz zacząć", czyli trochę myślisz w ten sam płaski 2 wymiarowy sposób.
Jeżeli cena jest czymś ciągłym, a spojrzysz na rysunek Grio, to te punkty widać jak na dłoni. W naszym modelu Fibo - który jest uproszczonym modelem, bo inaczej byśmy nie ogarnęli wszystkich TF'ów - te punkty występują tak samo, jednak z powodu swojego uproszenia nie możemy przyjmować, że one zawsze wyglądają tak samo na naszych TF'ach.
Dlatego nie radzę Ci szukać "identycznego" schematu na TF'ach fibo. Ten schemat istnieje, ale bez wizualizacji ceny w 3D trudno go rozpoznać.
Jednak indicator ze średnimi powinien Ci w tym pomóc.

Dla przykładu. Widzisz pewien układ średnich, który wielokrotnie na historii dawał dużo zarobić przy niskim ryzyku. Schemat ten powtarzał się wielokrotnie. Czasami był identyczny czasami różnił się minimalnie czasami znacząco (był podobny jednak brakowało np. 10-15 pipsób by był identyczny).
Jeżeli jednak przesuniesz TF'y o kilka pozycji czasowych do tyłu ten schamat będzie identyczny jak pierwotny.

Teraz ktoś może powiedzieć, że jeżeli nie widzi dokładnych schematów na TF'ach fibo, to nigdy nie będzie pewien czy akurat "to wejście będzie ok".
Można się z tym zgodzić, jednak z pomocą przychodzą nam dwa rozwiązania:
1. Rozwinać sobie wiecej TF'ów przed wejściem by mieć lepszy pogląd dot. otwarcia pozycji.
2. Zastosować MM oparty na Fibo, który daje nam niesamowitą przewagę nad rynkiem (i nie mam tu na myśli martingala! Bardziej piramidowanie zyskownych pozycji, w sposób oparty na tych samych trójwymiarowych zasadach związanych z ceną i czasem).

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
grio
Stały Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 21:58

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

środa 12 wrz 2012, 22:29

Brother, też mam z tym problem. Czyli jak to wrzucić na wykres. Coraz częściej mam wrażenie, że chodzi tu o wychwycenie pewnych momentów zwrotnych przy pomocy układania fal (średnich) na niższych interwałach. Tzn. oczekujemy początek fali np M8. Schodzimy niżej, na M5 a po obserwacjach widzę, że jeszcze niżej czyli M3. Kiedy fala M3 zaczyna swój zwrot możemy zejść np na M1 i poczekać na sygnał odwracania spirali w naszą stronę (tutaj zauważyłem, że często działa tradycyjne ZL). Musimy jednak wiedzieć na jakim etapie tworzenia jesteśmy wyżej (M13 M21) bo możemy być na ułożeniu średnich do odwrotu.Co rozumiem przez "ułożenie średnich"? Ciężko mi to wytłumaczyć. Chyba najprościej to wtedy, gdy cena respektuje wiązkę danego TF, ma podobne wychylenia w stosunku do średnich i jeśli tak jest to wiemy w jakim momencie następuje odwrót. Chyba nikt nie zrozumiał:).
Zauważyłem, że zasięg danego TF'a jest zmienny, prawdopodobnie uzależniony od czasu. Dzięki średnim możemy oszacować zasięg trejdu. Oszacowanie może się nie sprawdzić ponieważ czas powstawania fali może się zmienić. Średnie powinny nas" poinformować" o zakończeniu fali sygnalizując układanie nowego TF'a. Brrr, naprawdę nie wiem jak to wszystko opisać.
Testuję to od 3 dni, wygląda obiecująco. Póki co muszę się z tym "oswoić", może wtedy będę umiał to jaśniej przekazać. Analizuję to w takich przedziałach TF jak opisałem powyżej.
Najlepiej jednak było mi zacząć na skupieniu się od M5 w dół do M1 i z M1 zabierać falę (dziś późnym popołudniem z takiej fali można było zbierać ok. 6p)
To co napisałem w tym poście może być bzdurą bo cały czas metodą prób i błędów próbuję to ogarnąć.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 13 wrz 2012, 08:03

Witam.
grio pisze:Brother, też mam z tym problem. Czyli jak to wrzucić na wykres. Coraz częściej mam wrażenie, że chodzi tu o wychwycenie pewnych momentów zwrotnych przy pomocy układania fal (średnich) na niższych interwałach. Tzn. oczekujemy początek fali np M8. Schodzimy niżej, na M5 a po obserwacjach widzę, że jeszcze niżej czyli M3. Kiedy fala M3 zaczyna swój zwrot możemy zejść np na M1 i poczekać na sygnał odwracania spirali w naszą stronę (tutaj zauważyłem, że często działa tradycyjne ZL). Musimy jednak wiedzieć na jakim etapie tworzenia jesteśmy wyżej (M13 M21) bo możemy być na ułożeniu średnich do odwrotu.Co rozumiem przez "ułożenie średnich"? Ciężko mi to wytłumaczyć. Chyba najprościej to wtedy, gdy cena respektuje wiązkę danego TF, ma podobne wychylenia w stosunku do średnich i jeśli tak jest to wiemy w jakim momencie następuje odwrót. Chyba nikt nie zrozumiał:).
Zauważyłem, że zasięg danego TF'a jest zmienny, prawdopodobnie uzależniony od czasu. Dzięki średnim możemy oszacować zasięg trejdu. Oszacowanie może się nie sprawdzić ponieważ czas powstawania fali może się zmienić. Średnie powinny nas" poinformować" o zakończeniu fali sygnalizując układanie nowego TF'a. Brrr, naprawdę nie wiem jak to wszystko opisać.
Testuję to od 3 dni, wygląda obiecująco. Póki co muszę się z tym "oswoić", może wtedy będę umiał to jaśniej przekazać. Analizuję to w takich przedziałach TF jak opisałem powyżej.
Najlepiej jednak było mi zacząć na skupieniu się od M5 w dół do M1 i z M1 zabierać falę (dziś późnym popołudniem z takiej fali można było zbierać ok. 6p)
To co napisałem w tym poście może być bzdurą bo cały czas metodą prób i błędów próbuję to ogarnąć.
Normalnie jestem zafascynowany Twoim tokiem myślenia Grio. Mam wrażenie, że odbieramy na tych samych falach :)
Naprawdę fajnie to wszystko ubierasz w słowa i obrazy. Mi pewne sprawy jest ciężko wytłumaczyć (ubrać w słowa), a Tobie to idzie bardzo dobrze :)
Dzięki!!!

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 13 wrz 2012, 08:22

Witam.
freud00 pisze:Generalnie dobrze byłoby gdyby zrobić takie podsumowanie wszystkich teorii, które każdy tutaj opisał i znaleźć punkty wspólne. Podejrzewam, że część rzeczy, o których piszemy w jakimś stopniu przybliża nas do tego o co chodzi autorowi wątku. Ewentualnie czy Ty Marchewa możesz wymienić jakieś elementy, o których tutaj gadamy, pokrywające się z tym czego szukamy? Fajnie byłoby zrobić jakiś fundament pod kolejne poszukiwania. Boję się trochę, że nie bardzo wiadomo,w którą stronę pójść, a kierunków jest kilka,np.: można pójść w stronę stricte techniczną i szukać po prostu schematu na wykresach, albo w stronę rozumienia mechaniki "budowania TF" i "powstawania świeczek" - to strona filozoficzna, ewentualnie można zagłębić się w same średnie i studiując ich zachowania dojść do pewnych zależności, czyli droga Zicmara.
W pierwszej kolejności chciałbym powiedzieć, że ten wątek nie powstał po to bym kładł strzałki, w którą stronę iść, by wszyscy mogli sobie łatwą drogą dojść do celu.
Jeżeli ktoś widzi wiele dróg to niestety będzie musiał je przejść by stwierdzić samemu co działa, a co nie i samemu nabrać doświadczenia.
Fundamenty są tu wypisane. Reszta to zwykła ciężka praca z wykresami.
freud00 pisze:Raczej skłaniałbym się do sytuacji gdzie mamy do czynienia z pewną sekwencją czy też modelem, może bardziej cyklem, który ma swój przebieg w czasie i wykazuje jakieś cechy charakterystyczne. Ale przede wszystkim czas. To czego szukamy, moim zdaniem, ma dać nam informację gdzie jesteśmy. I dopiero na tej podstawie możemy wnioskować pewne rzeczy opierając się na powtarzalności zjawisk.
Skoro mowa tu o tym, że "szukana zależność" jest dobrze widoczna przy zastosowaniu techniki ZL, a także średnich to ja to widzę tak:
ZL można nazwać cyklem. Jest impuls - korekta i kontynuacja ruchu wygenerowanego przez momentum albo jego negacja. Przyjmując, że każda świeca buduje się w taki sam sposób, można szukać tego cyklu (impuls - korekta - kontynuacja lub negacja) w każdej świecy, przyjmując, że musi zostać zbudowana w taki sposób. Właśnie za pomocą takich mikro cykli. Rynek jest fraktalny - więc pewne prawa, które działają na nim, mogą okazać się uniwersalne i można je zastosować właśnie po to aby zrozumieć budowę świecy. Cykl ten można opisać za pomocą ZL jak i średnich, które muszą zrobić poszukiwany przez nas układ oddający sekwencję (impuls - korekta - kontynuacja lub negacja). O sekwencji piszę w uproszczeniu, żeby w ogóle znaleźć jakiś punkt zaczepienia i kierunek poszukiwań. Powiedzmy, że ta sekwencja jest umowna i może być opisana na kilka różnych sposobów. Ja podałem ten, który jest mi najbardziej naturalny.

Dlatego być może MArchewa pisze o tym, że FX to jeden wielki bocznia. Bo rynek ciągle robi to samo. Ciągle powtarza tą samą sekwencję na coraz to wyższych interwałach.
Dokładnie tak jest jak napisałeś.
freud00 pisze:To co pisał Grio o spiralach wyższego TF i niższych TF, które muszą "wyrobić" swój zasięg i jedne spirale budują kolejne, wyższe spirale, można porównać właśnie do mojego spojrzenia na ZL. Gdzie na niższym TF mamy korektę, po której można szukać wejścia zgodnie z impulsem z tego TF ale okazuje się, że zagramy wtedy przeciw impulsowi z wyższego TF, który miażdży tamten z niższego TF. Oczywiście nie wykluczam, że moja teoria to Forex-Fiction.

MArchewa czy wykresy Point And Figure to dobry kierunek uwolnienia ceny i czasu od iluzji?
Twoja teoria to normalne zachowanie ceny :)
Wykresy Point and Figure zawsze najlepiej nadawały się do ZL. Jednak ja skoncenotrowałem się na średnich, bo patrząc na średnie widzę gdzie są istotne ZL. Bez średnich byłbym "ślepy na FX". Jednak z tego co widzę są osoby, które bardzo dobrze sobie radzą na samych ZL i bardzo dobrze czują ZL (Klonmarcin z Navi), choć z tego co czytam On też ma swoje potwierdzienia, które mówią mu o istotności danego poziomu.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

no avatar
hering
Stały Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2012, 13:12

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 13 wrz 2012, 09:33

grio pisze:Brother, też mam z tym problem. Czyli jak to wrzucić na wykres. Coraz częściej mam wrażenie, że chodzi tu o wychwycenie pewnych momentów zwrotnych przy pomocy układania fal (średnich) na niższych interwałach. Tzn. oczekujemy początek fali np M8. Schodzimy niżej, na M5 a po obserwacjach widzę, że jeszcze niżej czyli M3. Kiedy fala M3 zaczyna swój zwrot możemy zejść np na M1 i poczekać na sygnał odwracania spirali w naszą stronę (tutaj zauważyłem, że często działa tradycyjne ZL). Musimy jednak wiedzieć na jakim etapie tworzenia jesteśmy wyżej (M13 M21) bo możemy być na ułożeniu średnich do odwrotu.Co rozumiem przez "ułożenie średnich"? Ciężko mi to wytłumaczyć. Chyba najprościej to wtedy, gdy cena respektuje wiązkę danego TF, ma podobne wychylenia w stosunku do średnich i jeśli tak jest to wiemy w jakim momencie następuje odwrót. Chyba nikt nie zrozumiał:).
Zauważyłem, że zasięg danego TF'a jest zmienny, prawdopodobnie uzależniony od czasu. Dzięki średnim możemy oszacować zasięg trejdu. Oszacowanie może się nie sprawdzić ponieważ czas powstawania fali może się zmienić. Średnie powinny nas" poinformować" o zakończeniu fali sygnalizując układanie nowego TF'a. Brrr, naprawdę nie wiem jak to wszystko opisać.
Testuję to od 3 dni, wygląda obiecująco. Póki co muszę się z tym "oswoić", może wtedy będę umiał to jaśniej przekazać. Analizuję to w takich przedziałach TF jak opisałem powyżej.
Najlepiej jednak było mi zacząć na skupieniu się od M5 w dół do M1 i z M1 zabierać falę (dziś późnym popołudniem z takiej fali można było zbierać ok. 6p)
To co napisałem w tym poście może być bzdurą bo cały czas metodą prób i błędów próbuję to ogarnąć.
Wydaje mi sie, ze rozumiem Twoj tok myslenia nt. ukladania srednich. Moglbys wrzucic jakies screeny pokazujace to co napisales, ulatwiloby to jeszcze bardziej zobrazowac Twoja koncepcje, byloby super :) Dzieki

no avatar
zzz

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 13 wrz 2012, 15:35

grio pisze:
zzz pisze:Moim zdaniem,w 60-80% działa,kwestia sprowadza się do PROFESJONALNEGO dopracowania i doprecyzowania danego trendu...,

Pozdrawiam.
Ok. + interwał (rozpatrywany).
w wątku :-P
No... właśnie tu jest klucz moim zdaniem w tej dyskusji... czy rozmawiamy np. o interwale rocznym czy np. tickowym..// notabene bardzo ciekawej/// .

Pozdrawiam.

no avatar
slimakterium
Gaduła
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 22 lip 2012, 08:08

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 13 wrz 2012, 17:23

esco pisze:Każdemu kto chce lepiej zrozumieć czym są średnie polecam nałożenie średniej przesuniętej o pół okresu w lewo np 50 shift - 25.
zastanawiałem się jaki wydźwięk miał mieć ten post esco - czy średnie sekuje czy wręcz przeciwnie - propaguje ?

nakładałem średnie z shiftem 50% o okresach i na tfach wszelkiej maści, np. tak:

średnie jakie znamy:
Obrazek

i średnie z shiftem 50%:
Obrazek

i jeszcze obecnie:

shift 0%
Obrazek

shift 50%
Obrazek

... i podstawowa obserwacja jest taka że przy zastosowaniu średnich bez przesunięcia wydaje się jakby średnia/średnie oscylowały wokół ceny (zwłaszcza te o niskiej okresowości) a przy zastosowaniu przesunięcia wydaje się jakby to cena oscylowała wokół średnich, które to dążą do przebywania w skupieniu/w wiązce;

co więcej - dostrzegamy tu pewne hmm... prawidłowości geometryczne: cena oscylując wokół wiązki średnich jakby "dąży" do zrealizowania pewnego odzwierciedlenia względem pewnego punktu/osi - coś na kształt symetrii środkowej:
Obrazek

oczywistym jest że zaobserwujemy takie "figury" wyłącznie na historii i raczej nie ma to wartości prognostycznej ale unaocznia to w pewien sposób stwierdzenie że rynek jest boczniakiem

no avatar
zzz

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 13 wrz 2012, 17:51

slimakterium pisze:
esco pisze:Każdemu

oczywistym jest że zaobserwujemy takie "figury" wyłącznie na historii i raczej nie ma to wartości prognostycznejiem
Ma to zdecydowanie WARTOŚĆ prognostyczną...
kwestia o jakim interwale rozmawiamy...//rocznym czy np. tickowym...///
Pozdrawiam.

PS. oczywiście nie piszemy o skuteczności 100%
Jeżeli jednak piszemy o skuteczności 100% to ja się wyłączam....

Awatar użytkownika
grio
Stały Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 21:58

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 13 wrz 2012, 18:46

MaRCHeW pisze:Normalnie jestem zafascynowany Twoim tokiem myślenia Grio. Mam wrażenie, że odbieramy na tych samych falach :)
Naprawdę fajnie to wszystko ubierasz w słowa i obrazy. Mi pewne sprawy jest ciężko wytłumaczyć (ubrać w słowa), a Tobie to idzie bardzo dobrze :)
Dzięki!!!
Dziękuję. Bardzo mi miło:)
hering pisze:Wydaje mi sie, ze rozumiem Twoj tok myslenia nt. ukladania srednich. Moglbys wrzucic jakies screeny pokazujace to co napisales, ulatwiloby to jeszcze bardziej zobrazowac Twoja koncepcje, byloby super :) Dzieki
Oczywiście schodząc niżej będziemy już w fajnej wiązce wzrostowej.


Jakoś głupio mi to wklejać na forum bo cały czas to ćwiczę i mam momenty, że mi się wszystko miesza i nie jestem pewny czy prawidłowo określiłem sytuację czy może próbuję coś "nagiąć". Pewnie to kwestia obycia z systemem.

PS. screeny trzeba oglądać od dołu bo wyświetlają się w odwrotnej kolejności:)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
brother
Stały Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2012, 12:59

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 13 wrz 2012, 21:19

MaRCHeW pisze:Witam.


Brother ja mam wrażenie, że cały czas skupiasz się tylko na tym punkcie "od którego chcesz zacząć", czyli trochę myślisz w ten sam płaski 2 wymiarowy sposób.
Jeżeli cena jest czymś ciągłym, a spojrzysz na rysunek Grio, to te punkty widać jak na dłoni. W naszym modelu Fibo - który jest uproszczonym modelem, bo inaczej byśmy nie ogarnęli wszystkich TF'ów - te punkty występują tak samo, jednak z powodu swojego uproszenia nie możemy przyjmować, że one zawsze wyglądają tak samo na naszych TF'ach.
Dlatego nie radzę Ci szukać "identycznego" schematu na TF'ach fibo. Ten schemat istnieje, ale bez wizualizacji ceny w 3D trudno go rozpoznać.
Jednak indicator ze średnimi powinien Ci w tym pomóc.
Jest w tym dużo racji, trudno jest mi to wszystko zdefiniować i cały czas patrzę ja na zwykłe średnie(gmma itp), nawet na rysunku który wrzucił Grio widzę cały czas 2D.

Grio, czy w tych screenach, które wrzuciłeś widzisz gdzieś zasadę budowy w 3D?Bo jak patrzę na obraz to widzę "tylko", średnie które mogą zawrócić? Ogólnie to widzę na D1 i wzwyż trend wzrostowy i wg. tej logiki należałoby grać na korektach, ale to jest zwykłe standardowe spojrzenie.

no avatar
leszczu
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 11 wrz 2012, 13:05

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 13 wrz 2012, 23:59

Jestem w trakcie czytania tego wątku i mam wrażenie, że chyba jest to najważniejszy wątek o rynku, który czytałem , także mam nadzieję, że Marchew nie przestanie się tutaj udzielać i chciałem podziękować za całą wiedzę, którą do tej pory tutaj przekazał.
A Ci wszyscy którzy oczekują rozwiązań podanych na tacy to weźcie się ogarnijcie ludzie.
Potraktujcie poszukiwania jako fascynującą przygodą i wyzwanie.

A teraz pytanie - jak zrobić, żeby mając otwarty jeden wykres 1 minutowy widzieć na nim kilka niestandardowych TFów - da radę jakoś przerobić MTF Candel?

Awatar użytkownika
freud00
Posty: 47
Rejestracja: piątek 07 wrz 2012, 17:29
skype: batszebka
Lat na Forex: 3
Lokalizacja: Białystok

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 14 wrz 2012, 06:42

leszczu pisze:A teraz pytanie - jak zrobić, żeby mając otwarty jeden wykres 1 minutowy widzieć na nim kilka niestandardowych TFów - da radę jakoś przerobić MTF Candel?
- Leszczu, potraktuj poszukiwania jako fascynującą przygodę i wyzwanie :D

A tak na poważnie, to właśnie nie chodzi o podanie na tacy. Każdy inaczej widzi rynek i nawet jeżeli byśmy wszyscy korzystali z 1 metody to wyniki mogłyby się znacząco różnić. No chyba, że w Metodzie Marchewy nie ma w ogóle uznaniowości. Ja mam zakorzenione patrzenie na rynek pod kątem szeroko pojętego ZL. I od tej strony patrzę na to co zaproponował autor wątku. Chcę połączyć to z moją dotychczasową wiedzą i doświadczeniem i stworzyć na tej podstawie...własną metodę.

W kwestii Twojego pytania, ja próbowałem modyfikacji z Custom Candle. Trzeba trochę posiedzieć nad dobraniem kolorów i ustawień świeczek, tak żeby to było wszystko ładnie skontrastowane, było czytelne i wtedy można się bawić kilkoma TF'ami. Ja doszedłem do 4 custom candle, które dałem radę ogarniać, żeby się nie zlewały.

pozdro
Freud

no avatar
hering
Stały Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2012, 13:12

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 14 wrz 2012, 08:30

Dzieki grio za screeny, teraz jeszcze lepiej widac co miales na mysli.
Ja jeszcze nie umiem, nie widze, w ktorym momencie powinno byc optymalne wejscie tzn. live, bo na historii to wiadomo, ze wszystko wszystko ladnie mi sie uklada.
brother pisze:Jest w tym dużo racji, trudno jest mi to wszystko zdefiniować i cały czas patrzę ja na zwykłe średnie(gmma itp), nawet na rysunku który wrzucił Grio widzę cały czas 2D.

Grio, czy w tych screenach, które wrzuciłeś widzisz gdzieś zasadę budowy w 3D?Bo jak patrzę na obraz to widzę "tylko", średnie które mogą zawrócić? Ogólnie to widzę na D1 i wzwyż trend wzrostowy i wg. tej logiki należałoby grać na korektach, ale to jest zwykłe standardowe spojrzenie.
Ja mam tak samo. Wydaje mi sie to jak typowa gra z trendem. Wyzszy TF long wiec szukamy na nizszym longa itd. Dla mnie 3D w tej dyskusji to cena, czas i multiTF. Rysunek z postu http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.php?p=5280#p5280 przemawia do mnie i umiem sobie to wyobrazic, ale tez na plaszczyznie tzn. w jednej plaskiej fali sa mniejsze fale, z wieksza czestotliwoscia itp. Jezeli chodzi o typowe 3D przedstawione u Ciebie http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.php?p=4371#p4371 to tego nie ogarniam. Dlatego czasami dochodze do wniosku, ze nasze 3D to zwykly MTF...

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 14 wrz 2012, 08:43

Witam.
hering pisze:Dla mnie 3D w tej dyskusji to cena, czas i multiTF. Rysunek z postu http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.php?p=5280#p5280 przemawia do mnie i umiem sobie to wyobrazic, ale tez na plaszczyznie tzn. w jednej plaskiej fali sa mniejsze fale, z wieksza czestotliwoscia itp. Jezeli chodzi o typowe 3D przedstawione u Ciebie http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.php?p=4371#p4371 to tego nie ogarniam. Dlatego czasami dochodze do wniosku, ze nasze 3D to zwykly MTF...
No bo to jest zwykły MTF. W jednym z postów w tym wątku pisałem, że 3D to cena, czas i przestrzeń (czyli Twój multiTF). Jednak my korzystamy tylko z kilku TF'ów dla uproszczenia - model Fibo. Dlaczego Fibo? Bo jak już wiesz jak cena porusza się w czasie, to model ten nadaje się do tego idealnie.
Gdybyś zwizualizował sobie jak to wszystko wygląda w jednym płynnym ruchu w 3D (wszystkie TF'y z odstępem np. 1 minuty) miałbyś pełny obraz jak kształtuje się cena w czasie. Bez tego cały czas patrzycie na TF'y jak na obrazki 2D i chyba tylko Grio jako jedyny przeskoczył lub jest już blisko przeskoczenia tej bariery.
W każdym razie pisałem, że łatwo nie będzie i że nie każdy przejdzie przez ten mur.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

no avatar
leszczu
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 11 wrz 2012, 13:05

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 14 wrz 2012, 09:02

freud00 pisze:
leszczu pisze:A teraz pytanie - jak zrobić, żeby mając otwarty jeden wykres 1 minutowy widzieć na nim kilka niestandardowych TFów - da radę jakoś przerobić MTF Candel?
- Leszczu, potraktuj poszukiwania jako fascynującą przygodę i wyzwanie :D

Freud

:lol:
Pojechane. Mistrz riposty. Ale podoba mi się.
Ale przyznasz, że jest różnica w pytaniu o przeróbkę kodu wskaźnika pomiędzy pytanie o naturę rynku? :-P

Dobra, w każdym razie po przespaniu się z tym co tu przeczytałem uformowałem pewną koncepcję.
Skoro możemy przyjąć, że mamy nieskończenie wiele Tfów to nie można powiedzieć, żeby jakiś był ważniejszy od innego - bo dlaczego świeczki np. 7 minutowe mają być lepsze albo gorsze np. od 9 minutowych?

Znając ograniczenie MT4 i wiedząc, że może formować świece oparte tylko na minutach przyjąłem, że maksymalnym dostępnym TFem jest 5 min. I teraz w zależności od tego co każdy używa (bo Marchew pisał tutaj o średnich, sporo osób pisze o ZL, ale podejrzewam że większość systemów w mniej lub bardziej udany sposób pokazuje to samo) wybieram te sygnały które zadziałały na M5. SKoro zadziałały to pewnie dlatego, że czynniki z mniejszych interwałów czyli M4,M3,M2,M1 stanowiły wypadkową dla tego co na tym interwale widać, a jeśli nie zadziałały to znaczy że musiało mieć to jakieś uzasadnienie z kolei na wyższym interwale - ale tak się można bawić do usranej śmierci przeglądając interwały od M1 do M9999 albo i wyżej (a właściwie to czemu nie świeczki sekundowe np. 5 sekundowe 8-) ) dlatego myślę, że trzeba przyjąć pewne ograniczenia i szukać uzasadnienia w dół krok po kroku.
Oczywiście mogę się mylić (i wcale bym się nie zdziwił gdyby tak było - zresztą nie po raz pierwszy :lol: :cry: ) i zastrzegam, że to teza robocza do weryfikacji.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 14 wrz 2012, 09:09

Witam.
leszczu pisze:Skoro możemy przyjąć, że mamy nieskończenie wiele Tfów to nie można powiedzieć, żeby jakiś był ważniejszy od innego - bo dlaczego świeczki np. 7 minutowe mają być lepsze albo gorsze np. od 9 minutowych?
Dokładnie tak jest. M9 nie jest ważniejsze od M7. Jednak każdy TF'ma swój zakres ruchu. Im mniejszy TF tym ten zakres jest mniejszy.
Poza tym przyjęcie ciągu Fibo jako modelu, też nie wzięło się z sufitu. Cena rozchodzi się w czasie falami - to jest jak kamień rzucony w wodę - zataczając coraz większe kręgi.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

no avatar
hering
Stały Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2012, 13:12

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 14 wrz 2012, 10:55

MaRCHeW pisze:Witam.
hering pisze:Dla mnie 3D w tej dyskusji to cena, czas i multiTF. Rysunek z postu http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.php?p=5280#p5280 przemawia do mnie i umiem sobie to wyobrazic, ale tez na plaszczyznie tzn. w jednej plaskiej fali sa mniejsze fale, z wieksza czestotliwoscia itp. Jezeli chodzi o typowe 3D przedstawione u Ciebie http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.php?p=4371#p4371 to tego nie ogarniam. Dlatego czasami dochodze do wniosku, ze nasze 3D to zwykly MTF...
No bo to jest zwykły MTF. W jednym z postów w tym wątku pisałem, że 3D to cena, czas i przestrzeń (czyli Twój multiTF). Jednak my korzystamy tylko z kilku TF'ów dla uproszczenia - model Fibo. Dlaczego Fibo? Bo jak już wiesz jak cena porusza się w czasie, to model ten nadaje się do tego idealnie.
Gdybyś zwizualizował sobie jak to wszystko wygląda w jednym płynnym ruchu w 3D (wszystkie TF'y z odstępem np. 1 minuty) miałbyś pełny obraz jak kształtuje się cena w czasie. Bez tego cały czas patrzycie na TF'y jak na obrazki 2D i chyba tylko Grio jako jedyny przeskoczył lub jest już blisko przeskoczenia tej bariery.
W każdym razie pisałem, że łatwo nie będzie i że nie każdy przejdzie przez ten mur.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Widac, ze nie mam daru przekazywania swoich mysli jak grio :) . Chodzilo mi o to, ze nasze 3D to MTF (jak juz kiedys mowiles), a nie jak byl kiedys pokazany rysunek "przestrzennego DNA".
Przestrzen dla mnie to jest wtedy, gdy patrze na jeden TF i "podswiadomie" widze jego budowe tzn. jak sie ksztaltuje dany wycinek czasu na nizszym TF.

Awatar użytkownika
freud00
Posty: 47
Rejestracja: piątek 07 wrz 2012, 17:29
skype: batszebka
Lat na Forex: 3
Lokalizacja: Białystok

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 14 wrz 2012, 11:15

Marchew,

Staram się wyjść po za moje widzenie rynku przez pryzmat ZL i spróbować patrzeć w taki sposób jak większość zainteresowanych tematem, czyli w kontekście średnich.
W związku z tym nasunęła mi się taka kwestia. Czy Twój "układ" czy też schemat, jest dla Ciebie jednocześnie triggerem do zajęcia pozycji czy w ogóle rozgraniczasz wejście na: 1)odpowiedni układ średnich 2)jakiś trigger? Rozumiem, że precyzyjnym sygnałem do zajęcia pozycji może być układ średnich na niskich TF'ach i wtedy jest on jednocześnie triggerem. Ale pytam bo nie jestem pewien czy tak jest.
Czy czas, w rozumieniu czasu pozostałego do zakończenia danego TF'u sygnalizowany przez indykator jest w tej kwestii kluczowy i łączy się bezpośrednio z triggerem?

pozdro
Freud

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości