Cena i czas - reszta to iluzja.

ODPOWIEDZ
no avatar
malsehen
Stały Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: sobota 04 sie 2012, 11:25

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 14 wrz 2012, 12:23

MaRCHeW pisze:
Gdybyś zwizualizował sobie jak to wszystko wygląda w jednym płynnym ruchu w 3D (wszystkie TF'y z odstępem np. 1 minuty) miałbyś pełny obraz jak kształtuje się cena w czasie. Bez tego cały czas patrzycie na TF'y jak na obrazki 2D i chyba tylko Grio jako jedyny przeskoczył lub jest już blisko przeskoczenia tej bariery.
Pozdrawiam
Karol Marchewka
Widać nie pozostaje nic innego, jak zastosowanie się do wskazówki ze strony 5, w innym wypadku jest to bicie głową w mur.
MaRCHeW pisze:Ja jestem programistą i lubię sobie ułatwiać pewne rzeczy, jesli mogę je zautomatyzować. Dlatego najlepiej zobrazować to jak porusza cię cena w 3 wymiarach, porzez napisanie programu. Bieżemy dane Dukasa, wybieramy sobie jakiś okres do tesów (np. 5H, ta opcja powinna być konfigurowalna dla różnych TF'ów), każdy kolejny krok to np. jedna minuta (czyli każda kolejna świeca jest mniejsza o 1 minutę, ta opcja też powinna być konfigurowalna) Na pierwszym planie będzie świeca 5H, następna świeca to już świeca 299M itd. Wykres będzie ruchomy i będzie pokazywał jak buduje się każda świeca. Będzie widać OHCL itd. Dobrze wtedy widać ZL.
Coś mi się wydaje, że z osób w tym temacie próbujących rozwiązać tę łamigłówkę nie ma programisty, bo już dawno coś takiego ktoś by tu wrzucił. Niestety dla kogoś bez umiejętności programowania, a do takich się zaliczam jest to rzecz mega trudna.
Obrazek

no avatar
brother
Stały Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2012, 12:59

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 14 wrz 2012, 12:52

malsehen pisze:
MaRCHeW pisze:
Gdybyś zwizualizował sobie jak to wszystko wygląda w jednym płynnym ruchu w 3D (wszystkie TF'y z odstępem np. 1 minuty) miałbyś pełny obraz jak kształtuje się cena w czasie. Bez tego cały czas patrzycie na TF'y jak na obrazki 2D i chyba tylko Grio jako jedyny przeskoczył lub jest już blisko przeskoczenia tej bariery.
Pozdrawiam
Karol Marchewka
Widać nie pozostaje nic innego, jak zastosowanie się do wskazówki ze strony 5, w innym wypadku jest to bicie głową w mur.
MaRCHeW pisze:Ja jestem programistą i lubię sobie ułatwiać pewne rzeczy, jesli mogę je zautomatyzować. Dlatego najlepiej zobrazować to jak porusza cię cena w 3 wymiarach, porzez napisanie programu. Bieżemy dane Dukasa, wybieramy sobie jakiś okres do tesów (np. 5H, ta opcja powinna być konfigurowalna dla różnych TF'ów), każdy kolejny krok to np. jedna minuta (czyli każda kolejna świeca jest mniejsza o 1 minutę, ta opcja też powinna być konfigurowalna) Na pierwszym planie będzie świeca 5H, następna świeca to już świeca 299M itd. Wykres będzie ruchomy i będzie pokazywał jak buduje się każda świeca. Będzie widać OHCL itd. Dobrze wtedy widać ZL.
Coś mi się wydaje, że z osób w tym temacie próbujących rozwiązać tę łamigłówkę nie ma programisty, bo już dawno coś takiego ktoś by tu wrzucił. Niestety dla kogoś bez umiejętności programowania, a do takich się zaliczam jest to rzecz mega trudna.
Próbowałem sam sobie zrobić taki ruchomy wykres, ale bez umiejętności programowania jest to trudne. Można sobie ustawić ten TF i potem co minutę mniejszy w każdym oddzielnym oknie(potem na maksa zbliżasz świece tak żeby było widać tylko ostatnią), ale zmieści się tylko kilkanaście świec i nawet jak wrzucisz mały interwał np 1 minutę to i tak nie obejmiesz na jednym ekranie całości, no i nie widać w ten sposób ZL.

no avatar
malsehen
Stały Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: sobota 04 sie 2012, 11:25

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 14 wrz 2012, 13:02

Właśnie, również próbowałem w alior, a obecnie w protraderze na osobnych oknach jednak to mija się z celem, to jest nadal 2D.
Wydaje mi, że od strony programistycznej to samo opisanie warunków nie jest trudne, ale dla laika problem stwarza już samo ruszenie tz. czy można to zrobić na mt4 w mql, czy na innej platformie w innym języku.
Obrazek

Awatar użytkownika
Autystyczny
Stały Bywalec
Posty: 179
Rejestracja: czwartek 13 wrz 2012, 21:03
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 14 wrz 2012, 19:18

Witam
Bardzo zainteresował mnie ten wątek.
Na razie jeszcze nie ogarniam całości.
Spróbuję wnieść coś od siebie.
MaRCHeW pisze:
Gdybyś zwizualizował sobie jak to wszystko wygląda w jednym płynnym ruchu w 3D (wszystkie TF'y z odstępem np. 1 minuty)
Może chodzi o coś takiego?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
grio
Stały Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 21:58

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 14 wrz 2012, 19:34

MaRCHeW pisze:Witam.
hering pisze:Dla mnie 3D w tej dyskusji to cena, czas i multiTF. Rysunek z postu http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.php?p=5280#p5280 przemawia do mnie i umiem sobie to wyobrazic, ale tez na plaszczyznie tzn. w jednej plaskiej fali sa mniejsze fale, z wieksza czestotliwoscia itp. Jezeli chodzi o typowe 3D przedstawione u Ciebie http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.php?p=4371#p4371 to tego nie ogarniam. Dlatego czasami dochodze do wniosku, ze nasze 3D to zwykly MTF...
No bo to jest zwykły MTF. W jednym z postów w tym wątku pisałem, że 3D to cena, czas i przestrzeń (czyli Twój multiTF). Jednak my korzystamy tylko z kilku TF'ów dla uproszczenia - model Fibo. Dlaczego Fibo? Bo jak już wiesz jak cena porusza się w czasie, to model ten nadaje się do tego idealnie.
Gdybyś zwizualizował sobie jak to wszystko wygląda w jednym płynnym ruchu w 3D (wszystkie TF'y z odstępem np. 1 minuty) miałbyś pełny obraz jak kształtuje się cena w czasie. Bez tego cały czas patrzycie na TF'y jak na obrazki 2D i chyba tylko Grio jako jedyny przeskoczył lub jest już blisko przeskoczenia tej bariery.
W każdym razie pisałem, że łatwo nie będzie i że nie każdy przejdzie przez ten mur.

Pozdrawiam
Karol Marchewka
Witam. Grio jeszcze niestety nie przeskoczył :-P . Wczoraj myślał, że jest po drugiej stronie muru ale dziś z pewnością nie. Wracałem też do moich poprzednich postów z rysunkiem zastanawiając się jak to ogarniałem. Dopiero pod wieczór zacząłem wyłapywać zależności między TF'ami. Faktycznie przypomina mi to stereogramy o których była mowa. Wpatrując się dostrzegamy 3D, chwila dekoncentracji i znika. Wpatrujemy się więc ponownie, wiemy jak się to robi więc czekamy na efekt i zza mgły wyłania się. Póki chcemy go widzieć utrzymujemy stan umysłu na pewnym poziomie, jednak chwila nieuwagi i znów znika. Przy każdej kolejnej próbie jest już lepiej aż spojrzenie 3D na dany obrazek jest "normalką". Przynajmniej ja tak mam.
Innej rady nie ma niż tej którą dał Karol. Trzeba wpatrywać się w wykresy.

http://funny.pinger.pl/m/1321414

no avatar
leszczu
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 11 wrz 2012, 13:05

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 14 wrz 2012, 20:44

Autystyczny pisze:Witam
Bardzo zainteresował mnie ten wątek.
Na razie jeszcze nie ogarniam całości.
Spróbuję wnieść coś od siebie.
MaRCHeW pisze:
Gdybyś zwizualizował sobie jak to wszystko wygląda w jednym płynnym ruchu w 3D (wszystkie TF'y z odstępem np. 1 minuty)
Może chodzi o coś takiego?
Marchwi :mrgreen: chodziło o to, żeby rysować jednocześnie wszystkie TF'y od M1 do M300 (h5).
Umiałbyś coś takiego zrobić dla bazy przykładowo 300 świeczek M1?

Naszkicowałem taki dziadoski rysunek.
Świeczka bazowa to 1m.
Czyli mamy 1 świecę 1 min jako pojedyńczy obiekt.
2 świece 1 min to dwa obiekty dające jedną świecę 2min.
3 świece 1 min to trzy obiekty dające jedną świecę 3 min.
4 świece 1 min to cztery obiekty dające jedną świecę 4 min.
itd itp.

To przypomina te radzieckie laleczki Matrioszki.
Zerknij na screeny.

A Majowie to jednak ciekawa cywilizacja.
Na samym szczycie masz świeczkę M1.
A samym dole świeczkę M7.

Myślę, że jakbyśmy choćby widzieli jak się buduje 30 interwałów jednocześnie (M10, M20, M30, M40, M50 itd.) to już by nam dużo dało.
Może się znajdzie jakiś programista altruista :-P
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
hering
Stały Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2012, 13:12

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 14 wrz 2012, 21:47

Mam takie nieodparte wrazenie, ze juz wszystko zostalo w tym watku powiedziane, pokazane (rys. grio), jedynie trzeba to ladnie wylowic :)
Teraz nalezaloby ta wizje 3D ksztaltowania sie ceny przerzucic na realne wykresy i probowc to "widziec", bo oto nam glownie chodzi. Proponuje wrzucac screeny z malymi komentarzami, abysmy wspolnie mogli podjac jakas interpretacje tych srednich w kontekscie MTF. Z czasem ogolny schemat bedzie juz latwiej wychwytywalny, przynajmniej mam taka nadzieje.

Zalaczam dwa obrazki. Dlaczego akurat ten moment zaznaczylem?

1. Chcialbym tam w tych rejonach wejsc w pozycje :)
2. Sugerowalem sie tez rysunkami grio, jego ukladaniem sie srednich do odwrotu.

Analizujac poszczegolne TF np. 8m nie "przemawia" do mnie aby wybrac kierunek up.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
leszczu
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 11 wrz 2012, 13:05

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 15 wrz 2012, 09:38

A ja myślę, że przyglądanie się średnim może być trochę mylące bo średnie to tylko narzędzie, interpretacja tego w jaki sposób jednocześnie tworzą się świece na różnych TFach i chyba właśnie tak należałoby do tego podejść. Zrozumieć przyczynę tego wszystkiego.

Awatar użytkownika
T-REX
Stały Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 10:46

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 15 wrz 2012, 11:20

leszczu pisze:A ja myślę, że przyglądanie się średnim może być trochę mylące bo średnie to tylko narzędzie, interpretacja tego w jaki sposób jednocześnie tworzą się świece na różnych TFach i chyba właśnie tak należałoby do tego podejść. Zrozumieć przyczynę tego wszystkiego.



Mnie też wydaje się, że szukacie czegoś czarodziejskiego a zamiast złotej rybki jest stary but na haczyku. Co mówią Ci same średnie? mnie nic...cena goni wokół średnich i w niektórych powtarzalnych momentach wiesz w jakim położeniu będzie za chwilę względem nich. I to cała tajemnica. Gdy wiesz jaki może być następny ruch to grasz, nie wiesz to siedzisz na "ręcach" dojście do tego zajmuje niektórym lata.W rozpatrywaniu TF-ów jest pewien mylący aspekt: pamiętajcie, że za tym wszystkim stoją ludzie dokonujący transakcje na rynku, to nie jest zaszyfrowana wiadomość od obcych tylko wykres strachu i chciwości tych po drugiej stronie kabla. I dlatego fibo, średnie czy co tam chcecie raz działa a raz nie. linie trendu są respektowane albo przebijane. Pamiętajcie też, że to wszystko statystyka którą można uprościć do banału. Jak sądzę nie trzeba wcale patrzeć na WSZYSTKIE TF-y tylko wiedzieć na którym interwale jest trend góra albo dół.W sieci jest na pewno pełno wskaźników które to pokazują.

Awatar użytkownika
T-REX
Stały Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 10:46

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 15 wrz 2012, 13:09

leszczu pisze:
Myślę, że jakbyśmy choćby widzieli jak się buduje 30 interwałów jednocześnie (M10, M20, M30, M40, M50 itd.) to już by nam dużo dało.
Może się znajdzie jakiś programista altruista :-P
odniosłem się do tego, chcą 134 TFy na wykresie niech mają, cały czas sobie powtarzam - nie pisać do wyznawców wpatrzonych w Marchewę jak w Boga i cały czas nie wytrzymuję. Czekają na grala, są niereformowalni, potrzebują mistycznego objawienia do bycia traderami.

Ups! to miała być prywatna wiadomość ale na skutek problemów z netem tak się nie stało. W obecnej sytuacji nie będę udawał że tego nie napisałem Naprawdę tak myślę chłopaki, przykro mi jeśli kogoś uraziłem.

no avatar
hering
Stały Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2012, 13:12

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 15 wrz 2012, 14:07

leszczu pisze:A ja myślę, że przyglądanie się średnim może być trochę mylące bo średnie to tylko narzędzie, interpretacja tego w jaki sposób jednocześnie tworzą się świece na różnych TFach i chyba właśnie tak należałoby do tego podejść. Zrozumieć przyczynę tego wszystkiego.
Ale przeciez wiemy, ze niezaleznie od TF swieca buduje sie tak samo. TF to nic innego jak podzielenie strumienia ceny na jednakowe okresy. W zalezenosci jak ja podzielimy to nakladajac dane wykresy na siebie otrzymamy podobny obraz jak tu http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.php?p=5280#p5280 . Srednie poprostu lepiej ta falowosc pokazuja.
T-REX pisze: odniosłem się do tego, chcą 134 TFy na wykresie niech mają, cały czas sobie powtarzam - nie pisać do wyznawców wpatrzonych w Marchewę jak w Boga i cały czas nie wytrzymuję. Czekają na grala, są niereformowalni, potrzebują mistycznego objawienia do bycia traderami.


Sorry, ale nie czuje sie wyznawca Karola. Teoria mi sie podba i tyle. Czy jestem nie reformowalny, bo nie patrze tak samo na rynek jak Ty tzn. nie obralem jedynej i slusznej drogi? Jest tysiace systemow, watkow itd., wiec nikt nie zmusza Cie do meczenia sie i czytania wypocin innowiercow i ich nawracania. Jesli nie masz nic konkretnego do powiedzenia w tym temacie to prosze Cie abys nie robil OT, dzieki.

no avatar
leszczu
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 11 wrz 2012, 13:05

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 15 wrz 2012, 14:16

Nie wiem kogo uważasz za wyznawcę kogoś innego. Ja osobiście nigdy nie zadałem sobie pytania, które pojawiło się w tym wątku, dlatego uważam go za ciekawy, a swoją drogą mam też swoje spojrzenie dużo bardziej przyziemne, którego się trzymam i rozwijam je od dłuższego czasu.
W każdym razie, uważam, że skoro nie masz nic stricte do powiedzenia na ten temat to daj sobie luz a tym wątku albo załóż swój.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 15 wrz 2012, 15:13

Witam.
T-REX pisze:
leszczu pisze:
Myślę, że jakbyśmy choćby widzieli jak się buduje 30 interwałów jednocześnie (M10, M20, M30, M40, M50 itd.) to już by nam dużo dało.
Może się znajdzie jakiś programista altruista :-P
odniosłem się do tego, chcą 134 TFy na wykresie niech mają, cały czas sobie powtarzam - nie pisać do wyznawców wpatrzonych w Marchewę jak w Boga i cały czas nie wytrzymuję. Czekają na grala, są niereformowalni, potrzebują mistycznego objawienia do bycia traderami.

Ups! to miała być prywatna wiadomość ale na skutek problemów z netem tak się nie stało. W obecnej sytuacji nie będę udawał że tego nie napisałem Naprawdę tak myślę chłopaki, przykro mi jeśli kogoś uraziłem.
Żenująca wypowiedź T-REX. Mówiąc w ten sposób uwłaczasz swojej inteligencji i inteligencji osób, które zainteresowane są wątkiem.
Wątek powstał po to byśmy sobie podyskutowali na temat rynku i tego jest kształtuje się cena. Wszyscy Ci, którzy się zainteresowali tematem, zrobili to pewnie dlatego, że to co znaleźli gdzieś indziej nie działa, jest dla nich nieciekawe lub też nie spełnia ich oczekiwań. Zrobili to też pewnie z wrodzonej ciekawości.

Z Twojej wypowiedzi mam rozumieć, że tylko Twoje dywagacje na temat rynku są jedynie słuszne, prawdziwe i jesteś mocno zdziwiony dlaczego kogoś może interesować coś innego niż tylko Twoja prawda objawiona?

Osoby, które zainteresowały się tematem, dostały narzędzia by móc temat zgłębiać samemu. Tych, których temat nie interesuje nikt nie zmusza do czytania tego wątku. Ciebie także!. Jak Ci temat nie leży do załóż swój i tam opisz swój punkt widzenia.

Jeszcze raz powtarzam. To jest temat o pewnym podejścu do rynku. Nie jest to jakieś mistyczne podejście, jak co niektórzy do tego podchodzą. Nie ma tu czary mary i hokus pokus.
Ponadto, jak ktoś myśli, że otrzyma tutaj gotowy system, to tylko traci czas, a jeżeli komuś nie odpowiada forma dyskusji, to niech nie czyta wątku. Bardziej klarownie chyba się nie da wyjaśnić.

Czy tak trudno Ci zrozumieć, że ludzie interesują się różnymi rzeczami, nie tylko tym co Ty? Co Ci przszkadza w tym, że ktoś ma proste podejście do rynku i twierdzi, że rynek to loteria i emocje, a ktoś ma inne podejście i twierdzi, że rynek to nie jest loteria. Tak trudno Ci to zaakceptować?

EDIT:
Dodam jeszcze, że nikt nikogo nie zmusza do czytania i pisania w tym wątku, ja kasy za nic nie biorę, szkoleń prowadzić nie będę, kto był zainteresowany tematem dostał narzędzie (za darmo z prośbą by go nie przekazywać czy rozpowszechniać). Więc o co Ci chodzi T-REX? Przejmujesz się, że inni tracą czas czytając ten wątkek. Jeśli nawet to pamiętaj, że to jest ich czas - nie Twój!, a forum jest od dyskusji na różne tematy, nie tylko na takie, które Tobie odpowiadają.

Przeczytaj swoją niedawną wypowiedź:
T-REX pisze:Ciekawy, Esco, ja też jestem na tym forum, być może za chwilę założę journala, i być może nawet (być może...) coś z tego mi wyjdzie. Nie krępujcie się więc proszę, tylko od razu napiszcie o mnie całą prawdę i tylko prawdę, obrońcie prze de mną cały internet bo jeszcze kiedyś zostanę guru... A tego pewnie nikt by nie chciał, bo mógłbym napisać książkę albo rozpocząć szkolenia. A przecież nie wolno mi bo nie zostałem jeszcze namaszczony na jedynie słusznym forum. Wiecie wszystko najlepiej więc nie musicie się ograniczać - sprawdźcie np: czy SAMCZYK nie ma konta na allegro bo przecież może równie dobrze oszukiwać na tamtym portalu.na Facezbuku też przydałby się warning bo może naciąga znajomych na kasę. To co robicie w tej chwili na tym forum dla mnie można podciągnąć pod nękanie. Weźcie lepiej swoje zabawki na navi i tam zbawiajcie świat ile dusza zapragnie.SAMCZYK zrobił w życiu na pewno parę dobrych rzeczy inne wyszły mu raczej kiepsko. To nie znaczy że możecie być jego sędziami. Od ostatniego bana na navi zachowywał się ok, nawet wniósł trochę fajnych rzeczy na tamto forum co ostatnio nie zdarza się często. Mimo to, że nie złamał regulaminu na żadnym z forów przyjebaliście się jak gwóźdź do słupa żeby tylko wykazać swoją wyższość. Bo może zacząć zarabiać na szkoleniach a Wy przecież nie możecie do tego dopuścić. Macie misję do spełnienia więc wszyscy muszą wiedzieć co z niego za ziółko. Bo wy jesteście dobrzy i prawi i wy będziecie decydować kto jest tutaj sk...synem. O koledze Ciekawym to już wolę pomilczeć, Esco sory, ale po Tobie spodziewałem się większej klasy. Dlaczego nie widzisz, że ktoś stara się rozwinąć, czemu po prostu nie śledzisz tematu dłużej tylko od razu skaczesz do gardła. Nie rozumiem dlaczego komuś przeszkadza to, że na tym forum jak na razie nie ma dymów i dziwna sprawa- tym kimś jest właśnie moderator "konkurencji".
I porównaj ją ze swoją ostatnią wypowiedzią w tym wątku.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

no avatar
brother
Stały Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2012, 12:59

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 15 wrz 2012, 16:49

T-REX trzeba mieć więcej odwagi w życiu, następnym razem pisz co myślisz nie za plecami, a wprost:) a o ludzi marnujących swój czas się nie martw.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 15 wrz 2012, 17:40

Witam.
T-REX pisze:Mnie też wydaje się, że szukacie czegoś czarodziejskiego a zamiast złotej rybki jest stary but na haczyku. Co mówią Ci same średnie? mnie nic...cena goni wokół średnich i w niektórych powtarzalnych momentach wiesz w jakim położeniu będzie za chwilę względem nich. I to cała tajemnica.
To, że Tobie średnie nic nie mówią nie powinno być wyznacznikiem dla innych.
Siedzę na Forexie już 8 lat dzień w dzień. Naprawdę dużo już widziałem i myślę, że mało już mnie może zaskoczyć na rynku (ale wiadomo rynek to rynek :mrgreen: )
Nawet 1000 pipsowa świeca na M15 czy H1 nie zrobi na mnie wrażenia (bo już takową widziałem :mrgreen: ), choć też kiedyś czytałem na pewnej grupie dyskusyjnej, że takie coś nie jest możliwe na rynku.

Spędzając tyle godzin przed ekranem zawsze dziwiły mnie pewne zachowania ceny. Looknij na screena, który załączyłem. Dlaczego cena pomimo fatalnych danych na edku leci pięknie wgórę? Przecież nie można tego tłumaczyć tylko tym, że za tym stoi jakiś grubas, który chce wyczyścić nam stopy? Banki też przecież są w Europie i Stanach i wszyscy widzą jakie są dane i nastroje? Przecież, też są inne państwa, hedge foundy i instytucje, które też mają swoje interesy w tym by cena była tam gdzie musi być.
Czy nigdy nie interesowało Cię dlaczego cena walnie w dół później zasówa do góry do ZL (na określonym TF'ie) i znowu leci w dół? Lub przebija określony ZL, który wydaje się nie do przebicia i mając go centralnie w d......e leci sobie dalej?
Czy zdajesz sobie sprawe, że rynek w 2004-2005 wyglądał całkowicie inaczej niż teraz. Że dzisiaj za transakcjami coraz częściej nie stoi człowiek tylko algorytm, a instytucje finansowe o wiele częściej szukają matematyków i programistów zamiast traderów czy ekonomistów.
Na rynku mamy tylko trendy i konsole. Dlaczego?

Być może Ciebie to nie interesuje. Mnie jedank tak i stąd wziął się ten wątek o cenie, czasie, cyklach oraz zachowaniu się ceny w czasie.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

PS. Nawet taka decyzja Fed o QE, jest pochodną pewnego cyklu na rynku (np. złych informacji itp.) i pewnych oczekiwań, które przekazywane przez określony czas musiały spowodować reakcję.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 15 wrz 2012, 19:01

Witam.

Ostatecznie odpowiadając na post T-REX'a, chciałbym napisać, że wątek ma za zadanie pokazać trochę odmienne podejście do rynku.
Zdaję sobie sprawę z tego, że każdy z nas ma pewne swoje zakorzenione już informacje i punk widzenia rynku i że ciężko jest zmienić swoje podejście do tego co przez cały czas jest wszędzie wałkowane. Kązdy też podchodzi do tego wątku w na swój sposób go interpretując.
Zmiana podejścia wymaga czasu, to jest jak z etapami ewolucji tradera i nic się tu nie przyśpieszy.

Jedna z osób, która jest zainteresowana tym wątkiem, napisała do mnie na PW cyt.:
Zastanawiam się tylko nad jedną rzeczą. Kiedy byłeś na moim obecnym etapie, czyli wiedziałeś, że coś tam jest ale nie wiedziałeś jak znaleźć. Co się zmieniło w momencie kiedy to odkryłeś i znalazłeś? Czy to było raczej: "eureka" ! ! ! Czy raczej: "zawsze o tym wiedziałem ale nie umiałem tego udowodnić". Nie wiem czy wiesz o co mi chodzi. Mam na myśli skalę odkrycia i zasięg rewolucji w tradingu związany właśnie z tym odkryciem.
Zrozumienie tego o czym tu piszemy wymaga czasu oraz pewnej zmiany w patrzeniu na cenę i nie będzie to ani „Eureka!”, ani „zawsze o tym wiedziałem”. Po prostu to przyjdzie z czasem.
Porównać to mogę do nauki języka obcego. Ucząc się języka, wpierw staramy się sklecić jakieś pojedyncze zdania, później mówimy coraz więcej jednak nie zawsze poprawnie, aż z czasem idzie nam już całkiem dobrze.
Tak samo będzie w tym przypadku. Żadnej rewolucji, tylko ewolucja.

Większość osób ciągle szuka nowych systemów, wskaźników itp., skacząc „z kwiatka na kwiatek”. Jednym z niezaprzeczalnych plusów tego wątku jest to, że w końcu przestajemy szukać, a skupiamy się na jednym i w tym się doskonalimy. Z pewnością takie podejście jest lepsze i może zaowocować w przyszłości. Dlatego też ten wątek nie należy trakować jako kilkudniowy wątek, gdzie wszystko zostanie opisane, wyjaśnione i można go zamknąć by przejść do kolejnego :)

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 15 wrz 2012, 20:11

Witam.
freud00 pisze:Staram się wyjść po za moje widzenie rynku przez pryzmat ZL i spróbować patrzeć w taki sposób jak większość zainteresowanych tematem, czyli w kontekście średnich.
W związku z tym nasunęła mi się taka kwestia. Czy Twój "układ" czy też schemat, jest dla Ciebie jednocześnie triggerem do zajęcia pozycji czy w ogóle rozgraniczasz wejście na: 1)odpowiedni układ średnich 2)jakiś trigger? Rozumiem, że precyzyjnym sygnałem do zajęcia pozycji może być układ średnich na niskich TF'ach i wtedy jest on jednocześnie triggerem. Ale pytam bo nie jestem pewien czy tak jest.
Czy czas, w rozumieniu czasu pozostałego do zakończenia danego TF'u sygnalizowany przez indykator jest w tej kwestii kluczowy i łączy się bezpośrednio z triggerem?
Możesz tylko wyjaśnić co to jest "tigger"?

Czas do końca świecy nie jest czymś kluczowym ale poprostu lubię wiedzieć ile jeszcze muszę czekać do zakończenia jakiejś świecy w modelu Fibo.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 15 wrz 2012, 20:17

Witam.
grio pisze:
MaRCHeW pisze:Witam.
hering pisze:Dla mnie 3D w tej dyskusji to cena, czas i multiTF. Rysunek z postu http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.php?p=5280#p5280 przemawia do mnie i umiem sobie to wyobrazic, ale tez na plaszczyznie tzn. w jednej plaskiej fali sa mniejsze fale, z wieksza czestotliwoscia itp. Jezeli chodzi o typowe 3D przedstawione u Ciebie http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.php?p=4371#p4371 to tego nie ogarniam. Dlatego czasami dochodze do wniosku, ze nasze 3D to zwykly MTF...
No bo to jest zwykły MTF. W jednym z postów w tym wątku pisałem, że 3D to cena, czas i przestrzeń (czyli Twój multiTF). Jednak my korzystamy tylko z kilku TF'ów dla uproszczenia - model Fibo. Dlaczego Fibo? Bo jak już wiesz jak cena porusza się w czasie, to model ten nadaje się do tego idealnie.
Gdybyś zwizualizował sobie jak to wszystko wygląda w jednym płynnym ruchu w 3D (wszystkie TF'y z odstępem np. 1 minuty) miałbyś pełny obraz jak kształtuje się cena w czasie. Bez tego cały czas patrzycie na TF'y jak na obrazki 2D i chyba tylko Grio jako jedyny przeskoczył lub jest już blisko przeskoczenia tej bariery.
W każdym razie pisałem, że łatwo nie będzie i że nie każdy przejdzie przez ten mur.

Pozdrawiam
Karol Marchewka
Witam. Grio jeszcze niestety nie przeskoczył :-P . Wczoraj myślał, że jest po drugiej stronie muru ale dziś z pewnością nie. Wracałem też do moich poprzednich postów z rysunkiem zastanawiając się jak to ogarniałem. Dopiero pod wieczór zacząłem wyłapywać zależności między TF'ami. Faktycznie przypomina mi to stereogramy o których była mowa. Wpatrując się dostrzegamy 3D, chwila dekoncentracji i znika. Wpatrujemy się więc ponownie, wiemy jak się to robi więc czekamy na efekt i zza mgły wyłania się. Póki chcemy go widzieć utrzymujemy stan umysłu na pewnym poziomie, jednak chwila nieuwagi i znów znika. Przy każdej kolejnej próbie jest już lepiej aż spojrzenie 3D na dany obrazek jest "normalką". Przynajmniej ja tak mam.
Innej rady nie ma niż tej którą dał Karol. Trzeba wpatrywać się w wykresy.

http://funny.pinger.pl/m/1321414
Nie żebym chciał Ci kadzić Grio ale naprawdę lubię czytać Twoje wpisy :mrgreen:
Nie ma się czym przejmować. Pamiętasz jak patrzyłeś na te obrazy i gdy pierwszy raz udawało Ci się zobaczyć jakiś zarys tego co jest "w środku", jednak po chwili obraz niknął, bo oczy nagle uciekły na bok i skupienie prysło?
Będzie dobrze, z czasem to przyjdzie kierunek masz jak najbardziej słuszny!

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 15 wrz 2012, 20:24

Witam.
leszczu pisze:Marchwi :mrgreen: chodziło o to, żeby rysować jednocześnie wszystkie TF'y od M1 do M300 (h5).
Umiałbyś coś takiego zrobić dla bazy przykładowo 300 świeczek M1?

Naszkicowałem taki dziadoski rysunek.
Świeczka bazowa to 1m.
Czyli mamy 1 świecę 1 min jako pojedyńczy obiekt.
2 świece 1 min to dwa obiekty dające jedną świecę 2min.
3 świece 1 min to trzy obiekty dające jedną świecę 3 min.
4 świece 1 min to cztery obiekty dające jedną świecę 4 min.
itd itp.

To przypomina te radzieckie laleczki Matrioszki.
Zerknij na screeny.

A Majowie to jednak ciekawa cywilizacja.
Na samym szczycie masz świeczkę M1.
A samym dole świeczkę M7.

Myślę, że jakbyśmy choćby widzieli jak się buduje 30 interwałów jednocześnie (M10, M20, M30, M40, M50 itd.) to już by nam dużo dało.
Może się znajdzie jakiś programista altruista :-P
Koncepcyjnie tak to ma wyglądać. Jednoczesny ruch wszystkich interwałów do czasu zbudownia ostatniego przez nas wybranego (od najmniejszego do największego). Dobrze jest jeśli można sobie zatrzymać, cofnąć dla lepszego wglądu i wyłapania pewnych zależności.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 15 wrz 2012, 20:25

Witam.
leszczu pisze:A ja myślę, że przyglądanie się średnim może być trochę mylące bo średnie to tylko narzędzie, interpretacja tego w jaki sposób jednocześnie tworzą się świece na różnych TFach i chyba właśnie tak należałoby do tego podejść. Zrozumieć przyczynę tego wszystkiego.
A ja myślę, że od dziś zmienisz zdanie :mrgreen:

Pozdrawiam
Karol Marchewka

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości