Cena i czas - reszta to iluzja.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szulczas
Gaduła
Posty: 258
Rejestracja: piątek 23 mar 2012, 19:00

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 14 lip 2012, 19:02

brother pisze:
Panowie jesteście już tak blisko :) Przyglądnij się świeczkom na różnych TF'ach (od najmniejszejgo do największejgo jaki masz u siebie). Jak one dla Ciebie wygladają? Widzisz między nimi różnicę?

Wizualnie nie ma różnicy tylko czas powstawania i zmienność jest inna.
brother dobrze napisal...tak samo jak pokazal bym Ci jakis wykres bez podania jaki to TF to za chiny bys nie powiedzial czy to M5 czy D1

Jedyne co to mozemy okreslic ze akurat ten TF jest dla mnie szumem porównując go z wyzszymi TF'ami

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 14 lip 2012, 19:21

szulczas pisze:
brother pisze:
MaRCHeW pisze:Panowie jesteście już tak blisko :) Przyglądnij się świeczkom na różnych TF'ach (od najmniejszejgo do największejgo jaki masz u siebie). Jak one dla Ciebie wygladają? Widzisz między nimi różnicę?

Wizualnie nie ma różnicy tylko czas powstawania i zmienność jest inna.
brother dobrze napisal...tak samo jak pokazal bym Ci jakis wykres bez podania jaki to TF to za chiny bys nie powiedzial czy to M5 czy D1

Jedyne co to mozemy okreslic ze akurat ten TF jest dla mnie szumem porównując go z wyzszymi TF'ami
Brawo Panowie. Pierwszy checkpoint osiągnięty. Jutro jedziemy dalej :mrgreen:

W międzyczasie przyglądnijcie się tym świeczkom i trendom jakie w nich panują oraz jak się tworzą na wyższych i niższych TF'ach. Bo przecież jeśli niezależnie od TF'a różnicy nie ma, to cena i czas muszą je jakoś kształtować.

Najlepszą do tego celu jest platforma bez ograniczeń w tworzeniu TF'ów.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 14 lip 2012, 19:56

Witam.

Dodam jeszcze, że jeżeli by się komuś chciało to byłoby dobrze przeczytać pierwsze posty jeszcze raz i później patrzeć na wykresy :-P

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 10:47

Witam.
brother pisze:Trendy tworzą się zazwyczaj w jeden sposób wybijając nowy HH potem dojście do HL i wybicie kolejnego HH(w dół analogicznie odwrotnie).
Tak dokładnie, a kolejne HL my widzimy na wykresie w postaci początku kolejnej świecy na wyższym TF'ie, która to świeca musi zostać odpowiednio zbudowana.

TF'y trzeba rozpatrywać jak siatkę i nie ograniczać się tylko do tych podstawowych z MT4. Ponieważ każda świeca na kolejnym wyższym TF'ie musi zostać odpwiednio zbudowana (a jak wiemy świece na wszystkich TF'ch wyglądają tak samo), dlatego cena na niższych TF'ach musi się odpowiednio "ułożyć".

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 11:50

Witam.
brother pisze:
TF'y trzeba rozpatrywać jak siatkę i nie ograniczać się tylko do tych podstawowych z MT4. Ponieważ każda świeca na kolejnym wyższym TF'ie musi zostać odpwiednio zbudowana (a jak wiemy świece na wszystkich TF'ch wyglądają tak samo), dlatego cena na niższych TF'ach musi się odpowiednio "ułożyć".
Tylko teraz pozostaje najważniejsze pytanie co to znaczy "odpowiednio zbudowana(ułożona)" i jakie mniejsze TF pozwalają to zauważyć w większych TF.
hehe :-P Wszystko ma być na tacy podane? :-P Patrz i obserwuj. Używaj tyle TF'ów ile dasz radę ogarnąć. Ogądaj jak otwierają się świece na wyższych TF'ach i co się wtedy i później dzieje ze świecami na mniejszych TF'ach.

Looknij też na swojego screena, który pokazuje jak kształtuje się dzienna świeca. Ta zasada generalnie dotyczy wszystkich świec nazwijmy je "trendowych". Looknij tez co się dzieje ze świecami i jak są budowane w przypadku, gdy budowa świecy nie przebiega w ten sposób jak jest na screenshocie. Co się wtedy dzieje i dlaczego tak się dzieje.

W sumie to jest robota dla robota :mrgreen: Ale można to ogarnąć.

Później przejdziemy do kolejnego "checkpointa" :mrgreen:

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 13:10

Witam.

Znowu patrzysz tylko przez pryzmat jednej świecy - czyli dwuwymiarowo. Zacznij patrzeć na świece w 3 wymiarach (cena, czas i świeczki z TF'ów) - taka 3-wymiarowa siatka.
Olej kompletnie takie żeczy jak "Londyn zrobił to, to NY tamto". To nie ma kompetnie znaczenia. Looknij też do tej dyskusji: http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.php?p=2622#p2622

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 13:29

Witam.

Takie patrzenie nie jest łatwym zadaniem i wymaga całkowitej smiany zwoich przyzwyczajeń jakie dotychczas miałeś patrząć na wykresy.

Mogę to porónać tylko do patrzenia w stereogramy. To przychodzi z czasem dlatego nawet gdybym Ci "podał wszystko na tacy" to i tak by to nic nie dało.

http://www.stereogramy.com/

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 14:24

Witam.

Wpierw odinstaluj MT4.
Póżniej wybierz sobie pewien docinek czasowy. Zaczynając od największej świecy np. 15 świec H8 i schodź z TF'ami niżej, patrząc co się działo w przeciągu tych 15 świec (stworzysz sobie taki 3-wymiarowy obraz).

Lub też weź screena, którego przedstawiłeś wyżej ustaw go tak na wykresie by to ZL było początkiem nowej świecy (nie umiem Ci z wykresu powiedzieć jaki to może być TF). I analizuj dlaczego tak się stało, przechodząć przez coraz niższe TF'y.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
szulczas
Gaduła
Posty: 258
Rejestracja: piątek 23 mar 2012, 19:00

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 17:26

MaRCHeW pisze: Mogę to porónać tylko do patrzenia w stereogramy

łooo stary... jak Ty juz to tak widzisz to grubo.... ;) No ja sie teraz nie dziwie skad taki avatar masz ;)

A ponoc jak sam pisales masz bardzo prostacki sys do grania... a tu sie coraz niebezpieczniej robi zaglebiajac sie w swiece ;)

analizujac to co piszesz to widze to tak ze schodzac z wyzszy TF widzimy caly czas te same swiece... i jedyne co to swiadomosc ze przerzucilismy sie pietro nizej mowi nam ze sa to swieczki nizszego rzedu. Tworzy nam sie ich w danych przedziale czasowym wiecej... wiecej moze byc potencjalnych wejsc... wiecej jakis formacji... sr... itd

Piszac o 3 wymierze czyli siatce masz na mysli ze jakis "zlepek" swiec tworzy nam jedna wieksza sieczke ktora tak naprawde z kilkona swoimi sasiadkami znowy tworzy jedna wieksza itd. ?

Porownales to do patrzenia w stereogramy... jesli patrzymy na nie ot tak... to wiadomo ze widzimy jakies powtarzajace sie bochomazy... ale jesli wyterzymy wzrok... ewentualnie zacznemy zezowac zauwarzymy jakis obraz 3D... cos rochomego itd. czy chcesz nam powiedziec ze patrzac na swieczki cos tam widzisz?? ;)

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 19:11

Witam.
szulczas pisze:Piszac o 3 wymierze czyli siatce masz na mysli ze jakis "zlepek" swiec tworzy nam jedna wieksza sieczke ktora tak naprawde z kilkona swoimi sasiadkami znowy tworzy jedna wieksza itd. ?
Dokładnie. Coś na kształt obrazka poniżej.
szulczas pisze:Porownales to do patrzenia w stereogramy... jesli patrzymy na nie ot tak... to wiadomo ze widzimy jakies powtarzajace sie bochomazy... ale jesli wyterzymy wzrok... ewentualnie zacznemy zezowac zauwarzymy jakis obraz 3D... cos rochomego itd. czy chcesz nam powiedziec ze patrzac na swieczki cos tam widzisz?? ;)
To był tylko przykład tego, że jeżeli nie umiesz patrzeć w stereogramy, to nie będziesz w stanie zrozumieć tego czym one są. Nawet jak ktoś Ci będzie mówił jak na nie patrzeć to i tak nic nie da.
Chodzi mi o to, że pewne rzeczy przychodzą z czasem i z doświadczeniem. Początki niestety są bardzo chaotyczne, obciążone ciężarem zbędnej wiedzy, którą się gdzieś kiedyś wyczytało i zaakceptowało, a teraz trudno ją odrzucić.

Co do systemu, to jest on prosty jak się go już zna. Z drugiej strony nie napisałem nigdzie, że go tu przedstawię. Do pewnych rzeczy każdy musi dojść samemu.

Pozdrawiam
Karol Marchewka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
szulczas
Gaduła
Posty: 258
Rejestracja: piątek 23 mar 2012, 19:00

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 20:18

zaczynam powoli domyslac sie co chcesz na przekazac... tylko obawiam sie ze dojdziemy do pewnego momentu i staniemy przed sciana na ta chwile nie do przejscia.

Jak sam piszesz
MaRCHeW pisze: Chodzi mi o to, że pewne rzeczy przychodzą z czasem i z doświadczeniem. Początki niestety są bardzo chaotyczne, obciążone ciężarem zbędnej wiedzy, którą się gdzieś kiedyś wyczytało i zaakceptowało, a teraz trudno ją odrzucić.
to jest wlasnie jakies opatrzenie sie z tym cholerstwem i patrzenie jak na te stereogramy.

No nic... trzeba dalej psuc wzrok gapiac sie godzinami w monitor i wtapiac sie w wykresy ;)

Awatar użytkownika
wojtek_ea
Maniak Forex
Posty: 1119
Rejestracja: sobota 10 mar 2012, 17:45
Lat na Forex: 7
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: PL/UK
Kontakt:

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 20:28

MaRCHeW pisze:Co do systemu, to jest on prosty jak się go już zna. Z drugiej strony nie napisałem nigdzie, że go tu przedstawię. Do pewnych rzeczy każdy musi dojść samemu.
A szkoda ? - zupełnie nie rozumiem po co zaczynałeś ten temat ?
Największe ograniczenie zysków Tradera tkwi w jego umyśle.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 20:44

Witam.
szulczas pisze:zaczynam powoli domyslac sie co chcesz na przekazac... tylko obawiam sie ze dojdziemy do pewnego momentu i staniemy przed sciana na ta chwile nie do przejscia.
Niektórzy już stoją przed tą ścianą, niektórzy jeszcze szukają wyjścia. W każdym razie na pewno nie wszyscy je znajdą :)

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 20:47

Witam.
wojtek_ea pisze:
MaRCHeW pisze:Co do systemu, to jest on prosty jak się go już zna. Z drugiej strony nie napisałem nigdzie, że go tu przedstawię. Do pewnych rzeczy każdy musi dojść samemu.
A szkoda ? - zupełnie nie rozumiem po co zaczynałeś ten temat ?
Bo jak już się zrozumie zasady to myślę, że nie będzie problemu aby samemu stworzyć system dopasowany do własnych potrzeb.
Chociażby ZL się bardzo dobrze do tego nadaje. Ja używam średnich.

Do obserwacji jak tworzą się świece gorąco polecam: MultiCharts lub FXCM Strategy Trader.

Pozdrawiam
Karol Marchewka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 21:00

Witam.

Powiem szczerze, że to właśnie dzięki Zicmar'owi jestem w tym miejscu gdzie jestem. Jego podejście do zagadnień związanych ze średnimi oraz widzenie rynku, skłoniło mnie do głębszego przyjrzenia się wykresom. Ja skupiłem się na średnich w swoim systemie. Jednak uważam, że ZL też będzie pięknie do niego pasował.

Wątek ten nie jest reklamą Jego systemu. Bardziej podziękowaniem.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

no avatar
Polak
Posty: 40
Rejestracja: wtorek 05 cze 2012, 12:48

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 21:03

A ja myślę że bardzo dobrze że autor zmusza nas do myślenia, być może niektórych to zniechęci, ale z doświadczenia wiem że lepiej jest jak samemu się coś zrozumie niż ktoś miałby nam próbować wcisnąć jakąś teorię, po tych kilku postach dostałem sporo motywacji, pewnie autor dyskusji nie zakończy na tym i każdy jeszcze czegoś się dowie, lub sam doda coś od siebie ;)
Być może będzie to jeden z ciekawszych wątków na tym forum.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
szulczas
Gaduła
Posty: 258
Rejestracja: piątek 23 mar 2012, 19:00

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 21:04

MaRCHeW pisze:
Powiem szczerze, że to właśnie dzięki Zicmar'owi jestem w tym miejscu gdzie jestem. Jego podejście do zagadnień związanych ze średnimi oraz widzenie rynku, skłoniło mnie do głębszego przyjrzenia się wykresom.
czyli lecisz poprostu na srednich czy pokazuja Ci kierunek a wejscia robisz na podstawie czegos innego ?? ja tu myslalem ze masz zaprzagniete do walki 23 kompy a tu srednie?? :shock: oczywiscie naprostrze sysy sa najskuteczniejsze ;)

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 21:11

Witam.
szulczas pisze:
MaRCHeW pisze:
Powiem szczerze, że to właśnie dzięki Zicmar'owi jestem w tym miejscu gdzie jestem. Jego podejście do zagadnień związanych ze średnimi oraz widzenie rynku, skłoniło mnie do głębszego przyjrzenia się wykresom.
czyli lecisz poprostu na srednich czy pokazuja Ci kierunek a wejscia robisz na podstawie czegos innego ??
Tak, używam średnich do wejścia i wyjścia. One pokazują mi jak kształtuje się cena na wyższym TF'ie. Ale jak już wspomniałem średnie nie muszą być tym wyznacznikiem. ZL też pięknie dziala.
Trzeba poprostu zacząć "obejmować" jak kształtuje się cena na TF'ach by można było dobrze wejść i wyjść z pozycji.
Screen, który pokazałem przedstawia tylko średnie, które stosuję. To, że jest to tylko na jednym TF'ie nic nie znaczy. Jeden TF nic Ci nie pokaże.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 21:19

Witam.
szulczas pisze:ja tu myslalem ze masz zaprzagniete do walki 23 kompy a tu srednie?? :shock: oczywiscie naprostrze sysy sa najskuteczniejsze ;)
Najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie robota. Jednak do obliczeń wszystkich TF'ów pewnie potrzebne by były właśnie te 23 kompy ;) Mózg ludzki ma swoje dobre i złe strony. Z jednej strony obejmuje jednym spojrzeniem bardzo dużo informacji, z drugiej strony łatwo się dekoncentruje. A jak już jest zmęczony to zaczyna kombinować ;)

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 21:22

Witam.
brother pisze:A ja myślałem, że Marchew udostępni jakąś bardziej zaawansowaną wiedzę, ale widać coś musi zostawić dla siebie. Meritum jest takie, że doszliśmy do punktu wyjścia na ten moment.
Oj Brother. Jeszcze nic nie zrozumiałeś, a już wiesz wszystko? :)
Dlaczego twierdzisz, że doszliśmy do punktu wyjścia. Nawet jeszcze nie miałeś okazji przyglądać się wykresom bo dopiero co rynek ruszył :)

Pozdrawiam
Karol Marchewka

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości