EA bez zmiennych i optymalizacji

ODPOWIEDZ
no avatar
leszczu
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 11 wrz 2012, 13:05

EA bez zmiennych i optymalizacji

środa 19 wrz 2012, 20:15

Na nawigatorze podjąłem ostatnio temat optymalizacji EA ale widocznie nikomu nie chce się odpisywać.
W każdym razie przerabiam to na swoich EA i powiem, że bywa to denerwujące i frustrujące.
Poza tym zerknąłem do książki Pardo i zastanawiam się czy jest możliwe stworzenie strategii (którą oczywiście można by zautomatyzować) która nie posiadałaby żadnych STAŁYCH parametrów (typu SL, TP, okres wskaźnika itd.) wymagających optymalizacji a dostosowywałaby się dynamicznie do rynku.
Co uważacie?

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: EA bez zmiennych i optymalizacji

środa 19 wrz 2012, 20:33

Witam.
leszczu pisze:zastanawiam się czy jest możliwe stworzenie strategii (którą oczywiście można by zautomatyzować) która nie posiadałaby żadnych STAŁYCH parametrów (typu SL, TP, okres wskaźnika itd.) wymagających optymalizacji a dostosowywałaby się dynamicznie do rynku.
Co uważacie?
Pewnie można, tylko czy będzie profitowa?
Jak chcesz otwierać i zamykać pozycje jeżeli np. okresy wskaźników będą różne. Co będzie decydować o tym, że akurat dany okres wskaźnika jest tym, który EA ma brać pod uwagę? Dużo pytań jest Leszczu przy takim projekcie.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

no avatar
leszczu
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 11 wrz 2012, 13:05

Re: EA bez zmiennych i optymalizacji

środa 19 wrz 2012, 20:37

MaRCHeW pisze:Witam.
leszczu pisze:zastanawiam się czy jest możliwe stworzenie strategii (którą oczywiście można by zautomatyzować) która nie posiadałaby żadnych STAŁYCH parametrów (typu SL, TP, okres wskaźnika itd.) wymagających optymalizacji a dostosowywałaby się dynamicznie do rynku.
Co uważacie?
Pewnie można, tylko czy będzie profitowa?
Jak chcesz otwierać i zamykać pozycje jeżeli np. okresy wskaźników będą różne. Co będzie decydować o tym, że akurat dany okres wskaźnika jest tym, który EA ma brać pod uwagę? Dużo pytań jest Leszczu przy takim projekcie.

Pozdrawiam
Karol Marchewka
Wydaje mi się, że taka strategie najprawdopodobniej musiałby bazować na czynnikach, których nie da się dowolnie dobierać czyli na wartościach świecy OHLC i relacjach pomiędzy nimi z uwzględnieniem np. wyższego TFu.
Maksymalny purytanizm.
Miał ktoś z takim czymś do czynienia?

Awatar użytkownika
wdfx
Gaduła
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 08 lis 2012, 12:01

Re: EA bez zmiennych i optymalizacji

wtorek 05 lut 2013, 14:57

Niby się da ale powstaje pewien paradoks. SL TP okresy etc można liczyć w zależności od warunków ale te warunki jednak Ty musisz zdefiniować - i powstaje pole do optymalizacji.

Proponuję na początek rozpoznać rytm rynku i zrobić kilka wariantów zarządzania pozycją;
up/dn oraz;
- rynek b. zmienny
- rynek zmienny
- rynek spokojny
The Winner Takes It All

Awatar użytkownika
wojtek_ea
Maniak Forex
Posty: 1119
Rejestracja: sobota 10 mar 2012, 17:45
Lat na Forex: 7
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: PL/UK
Kontakt:

Re: EA bez zmiennych i optymalizacji

środa 06 lut 2013, 21:49

leszczu pisze:Na nawigatorze podjąłem ostatnio temat optymalizacji EA ale widocznie nikomu nie chce się odpisywać.
W każdym razie przerabiam to na swoich EA i powiem, że bywa to denerwujące i frustrujące.
Poza tym zerknąłem do książki Pardo i zastanawiam się czy jest możliwe stworzenie strategii (którą oczywiście można by zautomatyzować) która nie posiadałaby żadnych STAŁYCH parametrów (typu SL, TP, okres wskaźnika itd.) wymagających optymalizacji a dostosowywałaby się dynamicznie do rynku.
Co uważacie?
Czyli EA samo adaptacyjne - czyli sztuczna inteligencja na sieci neuronowej ? a może EA na pracujące tabeli wzorców i dopasowujące wzorce do sytuacji na rynku ?
Cóż temat raczej nieosiągalny jak się wydaje.

Ale może zamiast tego zbuduj EA z takim algorytmem:
5 pips codziennie !!! - tylko 5 pips i ani pipsa więcej - jedna transakcja dziennie na 5 pips ale jak już otworzy to musi mieć 100% sukcesu - może można stworzyć zestaw warunków otwarcia pozycji i zarządzania nią ,który to zagwarantuje - może będzie łatwiej takie EA zrobić ?

A teraz pomyśl, że te 5 pips wejdzie codziennie na 10 parach walutowych (czyli tylko 10 transakcji po jednej dziennie na każdej parze ?? - no ale nie codziennie mogą być warunki - no niech wejdzie tylko na 5 parach.... Dalej nie będę pisał , ale pomarzyć można - taki automat byłby lepszy od kopalni złota.
Pozdrawiam
Wojtek
Największe ograniczenie zysków Tradera tkwi w jego umyśle.

Awatar użytkownika
wdfx
Gaduła
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 08 lis 2012, 12:01

Re: EA bez zmiennych i optymalizacji

czwartek 07 lut 2013, 09:24

Nie ważne jaką otwierasz pozycję tylko kiedy.

Trudniej jest ustalić kiedy nie grać niż na jakich zasadach otwierać, 5 czy 10 pips codziennie niby pryszcz ale statystyka jest nieugięta.
The Winner Takes It All

Awatar użytkownika
wdfx
Gaduła
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 08 lis 2012, 12:01

Re: EA bez zmiennych i optymalizacji

czwartek 07 lut 2013, 09:34

Powiem więcej z perspektywy czasu muszę przyznać, że najtrudniej jest nie grać. Swędzą łapy wyprzedza się sygnały łamie zasady kisi straty lub za wcześnie zamyka.

Dla EA wystarczy rozpoznać rytm rynku, ustalić czas kiedy ryzyko jest opłacalne i statystyka będzie po naszej stronie.
The Winner Takes It All

no avatar
leszczu
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 11 wrz 2012, 13:05

Re: EA bez zmiennych i optymalizacji

sobota 23 lut 2013, 18:10

tluszczofil pisze:ja kiedys napisalem EA która pracowała na renko zgodnie z zasadami renko. czyli swieczka w gore otwarcie L, jak w dół to S.
Tam nie bylo czego ooptymalizować, wiec jak widać się da :)
Też kiedyś napisałem takie EA, ale statystyka jest tutaj na zero - przyjrzyj się dokładnie a będziesz wiedział dlaczego.
Poza tym jest tak jak napisał WDFX - SL i TP i już mamy zabawę w optymalizację.
Minęło trochę czasu od kiedy założyłem ten wątek - niestety moje poszukiwania nie posunęły się ani trochę na przód.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości