Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

poniedziałek 20 paź 2014, 13:58

Tylko czy można tłumaczyć/publikować materiały z jego zamkniętego forum? Ma ktoś wiedzę na ten temat?

Awatar użytkownika
Tomasz-20021
Główny Moderator
Posty: 1707
Rejestracja: czwartek 09 sty 2014, 10:42

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

poniedziałek 20 paź 2014, 14:18

kwfx pisze:Tylko czy można tłumaczyć/publikować materiały z jego zamkniętego forum? Ma ktoś wiedzę na ten temat?
poczytaj ta dyskusje plus linki w nim zawarte. Sam czekam na oficjalna odpowiedz on Kapitana Jacka. Mam juz zgode chyba wszystkich adminow z tamtego forum - wszyscy zapewniaja, ze jest ok. Jednak bez zgody samego autora wciaz mam zwiazane rece.

http://forum.dobreprogramy.pl/legalno%C ... e-t478416/
"Panie Edison, dlaczego nie rezygnuje pan po 5000 porażek?”, Edison: „Młody człowieku, nie rozumie pan, to nie porażka. Znalazłem tylko 5000 sposobów, które nie działają. Dzięki czemu jestem o 5000 prób bliżej rozwiązania”.

Awatar użytkownika
akhh
Moderator Forum
Posty: 4450
Rejestracja: czwartek 07 cze 2012, 08:46
skype: ComparicFX
Lat na Forex: 12
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

poniedziałek 20 paź 2014, 16:13

Z zamkniętego forum absolutnie nic nie powinno się pokazywać.

Jeśli chodzi o Kapitana to wydaje mi się, że możesz tłumaczyć Tomek. Dlatego, że posty na forum stają się własnością forum. Natomiast wiadomo, że lepiej mieć wszystko dopięte.
Comparic - Portal o rynku Forex, Opcjach Binarnych i CFD na akcje.

Więcej na Comparic.pl

Awatar użytkownika
Tomasz-20021
Główny Moderator
Posty: 1707
Rejestracja: czwartek 09 sty 2014, 10:42

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

poniedziałek 20 paź 2014, 16:25

Akhh pisze:Z zamkniętego forum absolutnie nic nie powinno się pokazywać.

Jeśli chodzi o Kapitana to wydaje mi się, że możesz tłumaczyć Tomek. Dlatego, że posty na forum stają się własnością forum. Natomiast wiadomo, że lepiej mieć wszystko dopięte.
wszyscy z tamtego forum przedstawiaja CJ jako czlowieka, ktory z wielka checia dzieli sie swoja wiedza. Wszyscy zgodnie powtarzaja, ze recza, ze on sie zgodzi a wrecz bedzie zachwycony takim pomyslem. Problem z tym, ze oni nie sa autorami. Czasem rzeczy potrafia przybrac tak nieoczekiwany obrot, ze az ciezko uwierzyc. Jesli pojawilby sie jakikolwiek kwas to ja osobiscie bede mial najwiekszy klopot. I co wtedy?

Poruszylem tam niebo i ziemie zeby skontaktowac sie z CJ. Jeden z Adminow mial wyslac mu maila choc nie ukrywal, ze nie jest pewien czy ten mail jest wciaz aktywny. Wierze, ze ta wiadomosc jakos dotrze do CJ bo najwazniejsi na forum znaja juz temat. Bede Was informowal na biezaco jesli cokolwiek sie zmieni. Ja jestem zwarty i gotowy, moge zaczac tlumaczenia chocby i dzis jednak pewnych spraw sie nie przeskoczy.

PS: tak na marginesie - probowal ktos skontaktowac sie z CJ na wlasna reke?
"Panie Edison, dlaczego nie rezygnuje pan po 5000 porażek?”, Edison: „Młody człowieku, nie rozumie pan, to nie porażka. Znalazłem tylko 5000 sposobów, które nie działają. Dzięki czemu jestem o 5000 prób bliżej rozwiązania”.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

SUKCES W TRADINGU TO PODRÓŻ, NIE CEL

poniedziałek 27 paź 2014, 09:07

Sukces w tradingu to PODRÓŻ, nie CEL

Życie jak mówią jest podróżą, a nie celem samym w sobie. To samo można powiedzieć o tradingu. W rzeczywistości ten stary aforyzm pomoże ci zrozumieć jak odnieść sukces jako trader, jeśli oczywiście na to pozwolisz.

Jak często czujesz się sfrustrowany lub nawet wściekły na rezultaty swojego tradingu? Zarobiłeś jakieś pieniądze na rynku, a następnie wszystko co zarobiłeś - straciłeś. Uczucie, które cię ogarnia gdy to się dzieję to coś czego nie zrozumie nikt inny, chyba że mu też się to przydarzyło, uczucie to graniczy z rozpaczą.

Co jeśli powiem ci, że można uniknąć tego uczucia jako rezultat twojego postępu w tradingu? Co jeśli powiem ci, że jest sposób na wyeliminowanie negatywnych emocji i uczuć, które często mącą twój umysł kiedy handlujesz?

'Klucz' znajduje się w mentalnej zmianie, którą musisz uczynić. Musisz mniej skupiać się na pieniądzach i zyskach, a więcej na samym procesie, grze; Ostatecznym teście zwanym tradingiem ...

Psychologiczna 'pułapka' w tradingu

Oto 'wielka tajemnica' tradingu, o której nikt ci nie powie, gdy uczysz się jak handlować: "Nie będziesz zarabiać pieniędzy z tradingu jeśli jesteś w niego zaangażowany tylko po to, by zarabiać pieniądze!"

Potraktuj to jak swego rodzaju umysłową 'pułapkę'

Musisz mieć prawdziwą pasję i zainteresowanie tradingiem, jego procesem, umysłowymi testami, których dostarcza, dosłownie wszystkim. Tak właśnie odnosi się długoterminowy sukces w czymkolwiek w życiu, w tradingu nie ma żadnej różnicy.

Jeśli nie masz pasji i zainteresowania tradingiem, będziesz wpadał w pułapkę koncentrowania się na pieniądzach i zyskach, a to z kolei nie sprzyja odpowiedniemu stanowi umysłu, niezbędnemu w tradingu. Pomyśl o poniższych punktach, które pomogą ci lepiej zrozumieć to o czym wcześniej napisałem ...
- Kiedy nadmiernie koncentrujesz się na zarabianiu pieniędzy na rynku, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że ulegniesz over-tradingowi, a to z kolei prosta droga do wyczyszczenia swojego konta. Jeśli pozwolisz chciwości i 'potrzebie handlowania' dać z siebie co najlepsze, skończysz uprawiając hazard, aż ostatecznie stracisz wszystkie pieniądze.

- Zbyt duże skupienie na pieniądzach i zyskach spowoduje również, że będziesz podejmował zbyt duże ryzyko na transakcję. Ryzykowanie zbyt dużo na pozycję jest prostą drogą do sprawienia, że jest się zbyt podatnym na emocje. Przez ryzykowanie więcej niż możesz sobie pozwolić, by czuć się komfortowo, będziesz zbyt mocno przywiązany do swoich transakcji, by podejmować racjonalne decyzje w miarę ich rozwoju. W rzeczywistości będziesz przyklejony do monitora, oglądając każdy mały tick, który porusza się na twoją niekorzyść, co spowoduje, że będziesz działał bezmyślnie i wprowadzisz zbyt duży bałagan do transakcji, zamiast zostawić rynek w spokoju i wrócić następnego dnia, by sprawdzić jak się sprawy mają.

- Gdy pozbędziesz się koncentrowania na pieniądzach i zyskach, będziesz miał czas na skupienie się na mechanice rynku czyli na stawaniu się dobrym traderem. Czy to nie ma logicznego sensu, że aby zarabiać pieniądze na rynku musisz najpierw stać się dobrym traderem? Oczywiście, że tak, pomyślisz sobie teraz. A jednak dlaczego tak niewielu traderów koncentruje się na tym, by faktycznie zostać dobrym traderem? Dzieje się tak ponieważ są za bardzo skoncentrowani na zarabianiu pieniędzy! Są tak zaślepieni i podekscytowani zyskami i symbolem $$$$$, że zapominają o poświęceniu niezbędnego czasu i wysiłku, by nauczyć się i opanować strategię handlową i praktykować prawidłowe zarządzanie pieniędzmi, które jak na ironię są jedynym sposobem, aby pieniądze znalazły się na ich rachunku handlowym.

- Pamiętaj o tym, co powiedziałem na wstępie; Trading jest podróżą, nie celem. Co oznacza, że zasadniczo, by stać się konsekwentnie zarabiającym traderem, musisz skupić się na samym procesie tradingu, a nie na zarabianiu pieniędzy. Gdy tylko naprawdę będziesz zainteresowany procesem tradingu i twój cel zmieni się z 'zarabiania pieniędzy' na 'stanie się dobrym traderem', pieniądze zaczną gromadzić się na twoim koncie jako rezultat tego procesu. Zbytnie skupienie na 'celu' jakim jest 'zarabianie pieniędzy z tradingu' prowadzi prosto do rozwinięcia w sobie złych nawyków tradingowych.

Profesjonalni traderzy są autentycznie zainteresowani tradingiem

Profesjonalni traderzy widzą w handlu grę, wyzwanie, coś co kochają, ostateczny sprawdzian umysłu 'oni kontra świat'. Trading to coś, czego 90% ludzi nie potrafi robić z powodzeniem przez dłuższy czas; ogromne wyzwanie, by uchwycić ocean zysków. Jeśli to wyzwanie cię nie ekscytuje, nie czynisz swoją pasją i zainteresowaniem bycie coraz lepszym traderem, to znaczy, że trading po prostu nie jest dla ciebie.

Trading na pewno nie jest systemem szybkiego zarabiania, pomimo tego co myśli wielu początkujących. Jeśli w końcu stajesz się zarabiającym traderem, to dlatego, że jesteś prawdziwie zainteresowany wyzwaniem jakim jest trading i chcesz być w tym dobry. Fakt, że dzieje się tak, byś zarabiał pieniądze, potencjalnie dużo pieniędzy jest miły, ale mówię ci, że w pierwszej kolejności musisz mieć odpowiednie myślenie, gdzie nie dbasz o pieniądze i nie ważne jak 'dziwnie' to mogło zabrzmieć, to prawda.

To naprawdę nie różni się od żadnej innej profesji czy specjalistycznych umiejętności na świecie. Dla przykładu, aby stać się szanowanym i odnoszącym sukcesy chirurgiem, nie koncentrujesz się wyłącznie na pieniądzach, oczywiście . . . każdy się z tym zgodzi. Chirurg przez lata musi się koncentrować na procesie, na edukacji i trenowaniu, by stać się dobrym chirurgiem. Następnie jako rezultat zainteresowania i pasji, napędzany był przez całe niezbędne szkolenie i w ostateczności stał się szanowanym i odnoszącym sukcesy chirurgiem. Proces stawania się profesjonalnym traderem niczym się w tej kwestii nie różni ...

Nie staniesz się odnoszącym sukcesy traderem tylko dlatego, że 'chcesz'. Staniesz się nim ponieważ jesteś zainteresowany i pasjonujesz się tradingiem oraz chcesz włożyć niezbędny czas i wysiłek, by rozwijać swoje umiejętności. Fakt, że w ten sposób zarobisz dużo pieniędzy, musi być jak musztarda po obiedzie, a nie jak bardzo czasochłonny cel.

Twoim czasochłonnym celem jako tradera, powinno być stanie się najlepszym z najlepszych traderów. Jeśli rzeczywiście to zrobisz i 'zignorujesz' pieniądze i zyski, jak na ironię będą one przyciągane do twojego rachunku handlowego w coraz większej ilości i przez cały czas.

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: SUKCES W TRADINGU TO PODRÓŻ, NIE CEL

poniedziałek 27 paź 2014, 09:46

kwfx pisze:Twoim czasochłonnym celem jako tradera, powinno być stanie się najlepszym z najlepszych traderów.
Ogólnie artykuł bardzo fajny, ale nie mogę się zgodzić z tym zdaniem, choć to zależy jeszcze co autor miał dokładnie na myśli.

Moim zdaniem celem każdego tradera powinno być zbudowanie systemu o jak najwyższej wartości oczekiwanej, a żeby to zrobić najpierw trzeba bardzo dobrze zrozumieć koncepcję której się używa.
I rzeczywiście, najpierw koncentrujemy się na jak najlepszym zrozumienie wybranej koncepcji, później koncentrujemy się na budowie systemu, i wow, pojawia się kasa, chociaż w ogóle o niej nie myśleliśmy.

To są oczywiście niuanse, ale moim zdaniem jeżeli chcemy być najlepszym traderem to ciągle porównujemy się z innymi, co może jest motywujące w pracy handlowca, ale na rynku niekoniecznie. Lepiej się skupić na swojej teorii i na swoim systemie.

Co mnie obchodzą wyniki innych osób? I tak się kasą nie podzielą. :aaaa:
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: SUKCES W TRADINGU TO PODRÓŻ, NIE CEL

poniedziałek 27 paź 2014, 18:13

jasonbourne pisze:Ogólnie artykuł bardzo fajny, ale nie mogę się zgodzić z tym zdaniem, choć to zależy jeszcze co autor miał dokładnie na myśli.
Wydaje mi się, że autor miał na myśli właśnie to o czym piszesz, by stać się jak najlepszym traderem w swoim mniemaniu. Nie chodziło mu raczej o porównywanie się z innymi. Być może moje tłumaczenie tego zdania nie oddało sensu jego wypowiedzi, także dzięki za zwrócenie uwagi. Teraz mamy to doprecyzowane :)

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

wtorek 28 paź 2014, 11:03

Czyli trading jako nieustanne doskonalenie samego siebie oraz swojego systemu, a zysk jest produktem ubocznym takiego działania. No jak najbardziej.
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

no avatar
Kazik
Stały Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: piątek 18 kwie 2014, 06:21

Re: SUKCES W TRADINGU TO PODRÓŻ, NIE CEL

wtorek 28 paź 2014, 11:29

kwfx pisze:
jasonbourne pisze:Ogólnie artykuł bardzo fajny, ale nie mogę się zgodzić z tym zdaniem, choć to zależy jeszcze co autor miał dokładnie na myśli.
Wydaje mi się, że autor miał na myśli właśnie to o czym piszesz, by stać się jak najlepszym traderem w swoim mniemaniu. Nie chodziło mu raczej o porównywanie się z innymi. Być może moje tłumaczenie tego zdania nie oddało sensu jego wypowiedzi, także dzięki za zwrócenie uwagi. Teraz mamy to doprecyzowane :)

Z tego co przeczytałem to będzie 200 stron
Jak "cię kocham teściowo"
i innych "mądrości"
a na końcu stara maksyma....
"kupuj na dołkach sprzedawaj na górkach"
Tak mi dopomóż Boże.....i odpuść....
nam wszelką głupotę.....zaiteresowania FX.


!Dobrze! !Dobrze! !szok!

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: SUKCES W TRADINGU TO PODRÓŻ, NIE CEL

wtorek 28 paź 2014, 12:12

Kazik pisze: Z tego co przeczytałem to będzie 200 stron
Jak "cię kocham teściowo"
i innych "mądrości"
a na końcu stara maksyma....
"kupuj na dołkach sprzedawaj na górkach"
Tak mi dopomóż Boże.....i odpuść....
nam wszelką głupotę.....zaiteresowania FX.
Trochę zainteresowania może się jednak przydać ;) Wszak nie każde dołki warto kupować i nie każde 'górki' sprzedawać :)

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Trading na rachunku rzeczywistym nauczy cię więcej niż na de

poniedziałek 03 lis 2014, 08:47

TRADING NA REALNYM KONCIE NAUCZY CIĘ WIĘCEJ OD TRADINGU NA DEMO

Jestem za tym, aby ludzie ćwiczyli swoją strategie na koncie demo. Mam 15 tysięcy uczniów i ich wspólnym mianownikiem jest to, że handlują oni na koncie demo zbyt długo. Wreszcie ich konto demo rośnie oraz zdobywają solidne 'obycie' z wykresami i doświadczenie, ale gdy tylko zaczynają spekulować na rachunku rzeczywistym zaczynają też szybko tracić pieniądze. Ten artykuł ma dać ci pewien wgląd w to, dlaczego to robią i jak tego uniknąć, który miejmy nadzieję uchroni cię przed tym ...

Trading na rachunku demo z pewnością powinien ci towarzyszyć, nie zrozum mnie źle. Ale koniec końców, jeśli nie wskoczysz na głęboką wodę i nie zmoczysz stóp, nigdy nie rozwiniesz niezbędnych umysłowych umiejętności, które pozwalają odnieść sukces na rynku. Tak jak pilot nie może całe życie latać na symulatorze lub lekarz, który praktykuje wyłącznie w warunkach laboratoryjnych, tak ty nie możesz zbyt długo działać na rachunku demo jeśli chcesz odnieść sukces w realnym świecie tradingu.

KONTO DEMO TO NIE TO SAMO CO KONTO RZECZYWISTE

Konto demo jest tylko symulacją, innymi słowy to konto nie jest 'prawdziwe' i nie odzwierciedla żywych warunków rynkowych (oczywiście dlatego nazywane jest kontem demo). Dokładniej mówiąc, konto demo pokazuje często inne ceny, realizację zleceń, poziomy stop loss, itp. Nigdy nie zdobędziesz tego samego 'perfekcyjnego' doświadczenia na rachunku demo jakie uzyskasz na rachunku rzeczywistym.

Więc co to oznacza dla ciebie? Po prostu to znaczy, że handel na demo nie nauczy cię tak dobrze i tak dużo jak trading na koncie rzeczywistym. Jeśli twoim celem jest konsekwentny trading i zarabianie prawdziwych pieniędzy, musisz rozpocząć grę na koncie rzeczywistym. Kiedy już nauczysz się efektywnej strategii powinieneś tylko ćwiczyć na koncie demo przez okres jedno do trzech miesięcy, zanim wdrożysz ją na rachunku rzeczywistym.

WAŻNA UWAGA: Tylko dlatego, że powiedziałem, iż powinieneś ruszyć na 'głęboką wodę' i spróbować tradingu na rachunku rzeczywistym po 1-3 miesiącach to NIE znaczy, że powinieneś ryzykować dużo pieniędzy, nawet jeśli masz dużo do zaryzykowania. GORĄCO POLECAM ryzykowanie jedynie niewielkich kwot wyrażonych w walucie twojego rachunku , którymi nie będziesz zbytnio przejmował się po stracie. Szczególnie gdy zaczynasz trading na rachunku rzeczywistym, krytycznie ważną rzeczą jest aby ryzyko na transakcję było bardzo niewielkie, ponieważ musisz poczuć się komfortowo z obsługą platformy handlowej i różnicami w funkcjonowaniu rachunku demo a rachunku rzeczywistego.

Wreszcie, jak zbudujesz doświadczenie i pewność siebie małymi kwotami, możesz zwiększyć twoje ryzyko na transakcję, dopasowując je do własnych zdolności tradingowych oraz tolerancji na ryzyko. Ważne aby pamiętać, że poziom ryzyka na transakcję będzie się znacznie różnił u traderów. Wbrew temu co twierdzi się na wielu witrynach internetowych, po prostu nie ma systemu zarządzania ryzykiem, który będzie działał idealnie dla każdego tradera. To dlatego jestem zwolennikiem mierzenia ryzyka w walucie twojego rachunku (np. w złotówkach, dolarach), a nie procentowo czy też w pipsach, ponieważ osobistą sprawą każdego tradera jest jego poczucie komfortu w przypadku potencjalnej starty w danej transakcji.

W pewnym momencie, musisz zmusić się do przejścia na konto rzeczywiste, nie daj się uwięzić na demo na zawsze. Nie daj się zwieść fałszywym pozorom. Przekonywanie twojego mózgu, że jesteś dobry na demo, tylko przenosi to na rzeczywisty rachunek gdzie twoja wydajność tonie jak kamień w wodzie. Nie jest to ani produktywne ani mądre posunięcie. To podkreśla pytanie, na które odpowiem w następnym rozdziale: dlaczego ludzie, którzy dobrze grają na demo, tracą pieniądze gdy przechodzą na rachunek rzeczywisty.

BŁĘDNE POZORY RODZĄ FAŁSZYWĄ PEWNOŚĆ SIEBIE

Jak powiedzieliśmy powyżej, konto demo nie działa dokładnie tak samo jak konto live i z pewnością nie zbudujesz dzięki niemu prawdziwych umiejętności umysłowych potrzebnych w tradingu, nie takich jak na koncie rzeczywistym.

Głównym powodem tego, że traderzy radzą sobie lepiej na demo niż na koncie rzeczywistym jest po prostu to, że emocje nie mącą ich osądu i nie wpływają na ich decyzje tradingowe... albowiem tam po prostu nie są zaangażowane jakiekolwiek emocje.

Nie jesteś przywiązany do pieniędzy znajdujących się na koncie demo, nawet jeśli tradujesz tą samą kwotą, którą planujesz handlować na koncie rzeczywistym i trzymasz się restrykcyjnie planu - to wciąż nie będzie to samo. Traderzy często skarżą się na spocone dłonie i przyspieszone bicie serca kiedy pierwszy raz zawierają transakcje 'na żywo', dzieje się tak dlatego, że powaga sytuacji wreszcie zaczeła zmieniać zarówno ich stan psychiczny jak i fizyczny.

Nie zawsze oczywiste dla ludzi jest, że handlowanie 'papierowymi pieniędzmi' jest głównym powodem, dla którego faktycznie zarabiają na swoich kontach demo. Część rzeczy, które nie mają konsekwencji w świecie tradingu na demo powoduje, że traderzy włączają je do prawdziwej gry, te rzeczy to:
- ustalanie wielkości pozycji bez żadnego racjonalnego lub logicznego wytłumaczenia, czego nie powinni robić na koncie rzeczywistym
- rozwijanie pewności siebie i zdolności na podstawie fałszywych warunków rynkowych.

Podczas handlu prawdziwymi pieniędzmi czujesz emocjonalne wzloty i upadki, na demo tego nie doświadczysz. Dlatego też zdolności i pewność siebie rozwijana na demo niekoniecznie pomoże ci w rzeczywistym świecie tradingu, a nawet może ci zaszkodzić.

Traderzy mają skłonność do przechodzenia na konto rzeczywiste z fałszywą pewnością siebie i dużą nadzieją zbudowaną na złudnych przesłankach, a to może spowodować, że zaczynają tracić realne pieniądze ponieważ nie rozumieją w pełni związanego z tym ryzyka, albowiem na koncie demo tak naprawdę go nie podejmowali.

Im szybciej przejdziesz na konto rzeczywiste tym lepiej dla ciebie. Nie musisz od razu wpłacać wielkiej kwoty, zacznij od małego konta i buduj je, wtedy zyskasz zrozumienie o co tak naprawdę chodzi w realnym świecie tradingu.

Profesjonalny piłkarz w zawodowej drużynie piłkarskiej, który miał zły sezon wraca do treningu, ale może nigdy nie dostać szansy zagrania ponownie na żywo. Jak zatem może z powrotem znaleźć się w 'prawdziwej' grze?

Lekarz nigdy nie zdobędzie prawdziwego doświadczenia jeśli nie będzie leczył prawdziwych pacjentów. Jeśli lekarz popełni błąd może powrócić do nauki i treningu, ale jeśli nie wróci do pracy z pacjentami, nigdy nie poczuje jak to naprawdę jest.

JAK PRAWIDŁOWO ZACZĄĆ TRADING NA RACHUNKU RZECZYWISTYM

Jeśli grasz w pokera dla zabawy, bez zaangażowania realnej gotówki - myślisz i czujesz się inaczej niż gdybyś grał ze stawką $500. To samo ma zastosowanie w tradingu. Będziesz myślał i czuł się inaczej handlując na koncie demo w przeciwieństwie do konta rzeczywistego. Tak więc to, że jesteś dobry na koncie demo, niekoniecznie oznacza, że będziesz równie dobry w handlu na koncie real. ryzykując ciężko zarobione pieniądze. To czego uczysz się na demo nie będzie miało znaczenia jeśli nie możesz trade'ować równie dobrze na rachunku rzeczywistym. Przechodzenie na rachunek rzeczywisty jest istotne i lepiej zrobić to wcześniej niż później, ale jest kilka ważnych rzeczy do rozważenia zanim zaczniesz realny trading.

Jak na ironię, kluczem do pomyślnego tradingu na realnym koncie jest odtworzenie tego samego 'odłączonego' stanu umysłu, gdzie nie utożsamiamy się z naszymi transakcjami, a który naturalnie występuje kiedy handlujesz na demo. Chociaż nie wierzę, że możliwe jest 100-stu procentowe oderwanie się od swoich transakcji tak jak ma to miejsce na demo, to sądzę, że można być cholernie blisko tego stanu.

OTO KILKA WSKAZÓWEK, jak zmniejszyć wpływ emocji na rzeczywisty trading...

- Zacznij od małych pozycji i zwiększaj je jak zyskasz prawdziwe doświadczenie i pewność siebie, a twoja krzywa kapitału zacznie piąć się w górę. Nawet rozpoczęcie od małego poziomu ryzyka pozwoli ci poczuć i zdobyć umiejętności do handlowania na rachunku rzeczywistym. Nie ma potrzeby abyś wchodził na rynek ryzykując sporą część twojego kapitału, wręcz nie powinieneś tego robić! Nie zwiększaj też pozycji zbyt szybko, jest to ogromny błąd, który popełnia wielu traderów.

- Zaakceptuj, że strata jest częścią tradingu i naucz się radzić sobie z nią przez właściwe zarządzanie pieniędzmi. Fakt, że będziesz miał stratne zagrania tak naprawdę nie wpływa na ciebie do czasu, gdy zaczniesz handlować na koncie rzeczywistym ponieważ na demo nie czuje się straty.

- Najpierw ucz się i ćwicz prostą metodę handlu - proponuje Price Action, której uczę na moim kursie. Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, upewnij się, iż można śmiało powiedzieć, że poznałeś ją dokładnie zanim rozpoczniesz trading na żywo. Nie improwizuj, musisz używać konta demo przez 1 do 3 miesięcy jak już wcześniej wspominałem, ale nie zostawaj na nim dłużej gdyż wyświadczysz sobie 'niedźwiedzią przysługę'. Prędzej czy później musisz podjąć decyzję by wskoczyć i zacząć 'pływać', ponieważ jeśli nie nauczysz się jak pływać z 'dużymi rybami', nigdy nie zdobędziesz umiejętności potrzebnych, aby utrzymać się na powierzchni 'oceanu', który jest trading w realnym świecie.

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trading na rachunku rzeczywistym nauczy cię więcej niż n

poniedziałek 03 lis 2014, 09:04

kwfx pisze:Jak na ironię, kluczem do pomyślnego tradingu na realnym koncie jest odtworzenie tego samego 'odłączonego' stanu umysłu, gdzie nie utożsamiamy się z naszymi transakcjami, a który naturalnie występuje kiedy handlujesz na demo. Chociaż nie wierzę, że możliwe jest 100-stu procentowe oderwanie się od swoich transakcji tak jak ma to miejsce na demo, to sądzę, że można być cholernie blisko tego stanu.
Dokładnie, też często używałem takiego porównania.
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

DLACZEGO NUDA NA FOREXIE JEST PIĘKNA

poniedziałek 10 lis 2014, 12:16

Dlaczego na Forexie nuda jest piękna

Jeśli prawidłowo tradujesz na Forexie, powinieneś być znudzony. Powinieneś przez większość czasu nie robić nic i musisz nauczyć się ogarniać to, że powinieneś się z tego cieszyć, ponieważ jak wyjaśnię w dzisiejszej lekcji, znudzony trader to często odnoszący sukcesy trader.

Nuda w tradingu jest 'piękna' ponieważ zwykle oznacza, że zarabiasz pieniądze w długim terminie. W przeciwieństwie do traderów, którzy są na emocjonalnej karuzeli wzlotów i upadków, definiowanej przez wyższe szczyty i jeszcze niższe dołki rynku, odnoszący sukcesy traderzy mniej więcej wiedzą, czego mogą się spodziewać każdego dnia, gdy zaczynają handlować w swoim trading roomie. Oni wiedzą co zrobią jeśli wydarzy się X, Y albo Z, mają plan, kontrolują samych siebie bardziej niż pozwalają kontrolować się emocjom związanym z wzrostami i spadkami na rynku, tak więc dla nich, handel jest w zasadzie nudny.

Pieniądze są przyciągane do traderów, którzy potrafią się kontrolować, a nie do tych, którzy tradują bez spójności, logiki i dyscypliny. Samokontrola jest zazwyczaj nudna ponieważ oznacza nie poddawanie się pokusom i chwilowym emocjom. Jednak, jak pewnie wiesz, samokontrola jest również sposobem na osiągnięcie długoterminowych celów, które mogą zmienić twoje życie i są dużo bardziej znaczące niż jakiekolwiek chwilowe pokusy.

Podyskutujmy zatem o tym, dlaczego nuda w tradingu jest 'piękna', tak żebyś mógł się nauczyć dlaczego musisz prowadzić 'nudny' trading jeśli chcesz zacząć zarabiać pieniądze na rynku...

Trading nie jest twoją dzienną/nocną rozrywką.

Zbyt często traderzy szukają uciechy z rynku i nawet jeśli nie robią tego celowo, sposób w jaki handlują, dostarcza im tej rozrywki. Trading z pewnością powinien być przyjemny, zwłaszcza jeśli zarabiasz pieniądze każdego miesiąca, ale doświadczanie 'uciechy' i coraz większego dreszczu emocji to nie są te rezultaty, których powinno się szukać.

Bazując na moich doświadczeniach i obserwacjach mogę powiedzieć, że jeśli czujesz uciechę albo ekscytację dzięki tradingowi, bądź ostrożny, to jest znak, że tradujesz nieprawidłowo i w długim terminie doprowadzi cię to do upadku, zarówno pod względem finansowym jak i psychicznym.

Jeśli podczas każdego tygodnia na rynku czujesz ekscytację, dreszcz emocji, złość lub frustrację to znaczy, że nie handlujesz w odpowiedni sposób, a wynikiem twoich doświadczeń jest zbytnie rozemocjonowanie. Twój tradingowy umysł każdego dnia powinien być jasny, spokojny i stosunkowo nudny - jeśli twój trading przebiega w odpowiedni sposób. Jeśli spekulujesz w ten sposób przez dłuższy okres czasu, powiedzmy 6 miesięcy do roku, w końcu zobaczysz spójne wyniki i zyski i w tym momencie jest naprawdę OK doświadczanie satysfakcji i zadowolenia ze swojego postępu w tradingu.

Tak więc powinieneś być skupiony na długoterminowym odczuwaniu zadowolenia i satysfakcji z wyników swoich spekulacji, a to przyjdzie tylko wtedy jeśli twoje codzienne/tygodniowe doświadczenia nie są wyznaczane przez wzloty i upadki, ale przez spójność i odczuwanie bycia 'znudzonym', które jest rezultatem tradingu ze stosowną cierpliwością i dyscypliną. Trading tym sposobem prowadzi do swego rodzaju szczęścia w tej dziedzinie, którego nie osiągniesz w inny sposób.

Nudna rutyna tradingowa każdego dnia, to dobra rutyna

Trading to nie kasyno, to też nie gra i nie jest po to, by nas zabawiać. Musimy pokazać się w 'biurze' i wykonać transakcję, następnie pozwolić rynkowi pracować. Musimy mieć jakieś inne zajęcia, tak żeby trading nie był jedynym źródłem naszego psychicznego pobudzenia i emocji.

Dzienna rutyna tradera powinna być nudna i nie powinniśmy z tym walczyć lub starać się szukać sposobu na uwolnienie się od tego uczucia. Jeśli czujesz się znudzony w swoim tradingu prawdopodobnie oznacza to, że jesteś na właściwej ścieżce.

Jeśli pozwalamy tradingowi, by stał się naszym głównym źródłem psychicznego pobudzenia, może to doprowadzić do uzależnienia, over-tradingu i obsesyjnego spoglądania na wykresy. Trzeba robić wszystko co możliwe, by znaleźć inne wyjście... w przeciwnym razie poniesiesz finansowe konsekwencje.

Transakcje potrzebują czasu, więcej czasu niż ci się wydaje

Typowy wśród detalicznych traderów jest brak zrozumienia jak długo 'układają' się transakcje i typowe jest dla nich, że kwestionują to co robią, gdy nic się nie dzieje, np. brak otwartych transakcji i sygnałów. To prawie jakby chcieli lub potrzebowali, by coś się działo, a to kończy się na wymuszaniu tego 'czegoś', a takie działanie nazywamy over-tradingiem. Nie możesz robić czegoś nudnego w nienudny sposób i szczerze mówiąc obserwowanie jak rozwijają się zyskowne transakcje jest boleśnie nudne, gdy ogląda się je przez szereg dni i tygodni (to kolejny powód, by nie siedzieć obserwując swoje transakcje!), ogarnij to, a gdy to poczujesz, to znaczy, że prawdopodobnie wszystko robisz dobrze. Jeśli twoje serce nie pracuje nadmiernie szybko i nie czujesz motyli w brzuchu (nie czujesz niczego)... to dobre miejsce dla twojego rozwoju jako tradera ponieważ to prawdopodobnie znaczy, że handlujesz w stosowny sposób.

Musisz handlować tak jakbyś miał ogromne konto

Wiele czytających ten artykuł osób prawdopodobnie traduje na małym rachunku i codziennie staje twarzą w twarz z pokusą, by najszybciej jak to możliwe, rozbudować swoje konto. To uczucie może spowodować, że ulegniesz over-tradingowi i podejmiesz zbyt duże ryzyko na transakcje, co w rezultacie spowoduje, że stracisz pieniądze tak szybko jak to możliwe, zamiast je zarobić. Handlowanie w ten sposób jest również bardzo ekscytujące, nie będzie to więc niespodzianką, że powoduje utratę pieniędzy.

Napisałem wcześniej artykuł o tym, by trade'ować jakby się było menedżerem funduszu hedgingowego. Myśl o tym jakbyś miał pod kontrolą miliony dolarów, a ponadto część z tych pieniędzy należy do potężnych inwestorów, którzy oczekują przyzwoitego zysku na koniec roku, nie powinieneś wtedy brać na siebie głupiego ryzyka to znaczy ulegać over-tradingowi czy przelewarowaniu. Zasadniczo byłbyś wtedy nastawiony na stosunkowo niewielkie, skalkulowane do posiadanej kwoty ryzyko, co uczyniłoby twój trading nudnym w każdym dniu. Tak właśnie powinieneś handlować teraz, nawet jeśli masz na swoim koncie tylko 2.000$, musisz symulować jak by to były 2.000.000$.

Zasady sukcesu w tradingu są takie same; jeśli możesz handlować skutecznie przez rok na koncie z depozytem 2.000$, powinieneś robić to równie dobrze na koncie z 2.000.000$. W rzeczywistości jednak jest tak, że większość ludzi z kontem gdzie depozyt wynosi 2.000$, wyczyści je w 3 lub 4 miesiące ponieważ handlują zbyt podekscytowani, co jest rezultatem ciężkich starań, by zarobić zbyt dużo pieniędzy w zbyt krótkim czasie.

Pomyśl o tym w ten sposób, ekscytowanie się w tradingu jest bezpośrednim rezultatem zbyt ryzykownej gry w stosunku do wielkości twojego rachunku. Tak więc, jeśli prawidłowo zarządzasz ryzykiem i nie doprowadzasz do over-tradingu, powinieneś czuć się znudzony każdego dnia, w którym działasz na rynku. Powinieneś wiedzieć, że im więcej dni i tygodni skutecznie czujesz się znudzony swoim tradingiem, tym większa szansa na osiągnięcie długoterminowego sukcesu na rynku, który przyniesie ci głęboką satysfakcje i szczęście, którego nigdy nie dostaniesz jeśli zamiast tego tradujesz w ogromnym podekscytowaniu, bujając się na emocjonalnej huśtawce.

By dostać się na drogę do uczynienia twojego tradingu 'nudnym', musisz nauczyć się prostej metody tradingowej, która nie powoduje zakłopotania i bałaganu na wykresach. Prosty, a można nawet powiedzieć 'nudny' charakter price action jest możliwie najlepszą reprezentacją tego, dlaczego w tradingu 'nuda jest piękna'.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

poniedziałek 17 lis 2014, 12:01

TRIK W ZARZĄDZANIU PIENIĘDZMI, O KTÓRYM NIGDY NIE SŁYSZAŁEŚ

Istnieje aspekt w tradingu, który ma tendencję do tego by przejść niezauważonym obok wielu traderów i jest to coś co być może powoli niszczy twój rachunek handlowy (szczerze mówiąc, prawdopodobnie już to robi). Jako traderzy mamy do czynienia z cyframi na monitorze komputera; cyfrowa reprezentacja naszych ciężko zarobionych pieniędzy. W konsekwencji często zapominamy o wpływie tego, że tak naprawdę nie dotykamy, nie widzimy, nie czujemy obecności i zapachu pieniędzy, które akurat zarabiamy lub tracimy. Wpływ tego, że nie masz fizycznej interakcji z pieniędzmi na koncie handlowym kiedy tracisz lub zarabiasz jest bardzo rzeczywisty i bardzo znaczący...

Podstawowym problemem związanym z tym, że nie dotykasz, czujesz lub widzisz pieniędzy, które tracisz lub zarabiasz na każdej transakcji jest to, że stajesz się niewrażliwy na znaczenie tego wszystkiego w rzeczywistym świecie.

FIZYCZNE PIENIĄDZE KONTRA CYFROWE PIENIĄDZE

Pozwól, że zapytam... który z dwóch następujących scenariuszy uczyni cię bardziej wściekłym (lub wywoła inne spośród emocji)?

1) Jesteś przy bankomacie i wypłacasz właśnie 500$ ze swojego konta, jest noc w twoim mieście. Nagle ktoś podbiega, uderza cię i zabiera pieniądze, które wypłaciłeś, po czym ucieka.

2) Siedzisz sobie w bieliźnie we własnym domu przed komputerem i popijasz piwko. Zauważasz, że na EURUSD uruchomiło się zlecenie stop loss, które zamknęło twoją pozycję otwartą przed dwoma dniami, a w rezultacie straciłeś 500$.

Jestem gotów się założyć, że wybrałeś scenariusz nr 1 jako ten, który uczyniłby cię bardziej wściekłym. Jednak w obu przypadkach utracono tę samą kwotę, skąd więc tak odmienna reakcja? W scenariuszu nr 1 pieniądze są bardziej realne, były w twoich rękach, dotykałeś ich, a może nawet czułeś ich zapach; miałeś z nimi fizyczne połączenie. Natomiast w scenariuszu nr 2, po prostu widziałeś cyfrową reprezentację twoich pieniędzy pomniejszoną o 500$, ale faktycznie nie czułeś ich fizycznej utraty.

Wiem co możesz sobie w tej chwili myśleć, może to być coś w stylu "Czuję pieniądze gdy je tracę lub zarabiam Nial, nie potrzebuje trzymać ich w rękach by czuć ich wpływ". Wiem że tak łatwiej o tym myśleć, ponieważ sam tak kiedyś myślałem, ale prawda jest taka, że jeden z największych powodów, dla którego ludzie tracą pieniądze na rynku to aspekt kojarzący się z przysłowiem 'co z oczu, to z serca'. Gdy tracisz pieniądze na transakcji, ma to dużo mniejszy wpływ na ciebie niż utrata ich równowartości w wyniku napadu przy bankomacie i tak samo z zarobionymi na rynku pieniędzmi, będą one mniej ważnie niż gdybyś znalazł kupę gotówki podczas spaceru w parku... nawet jeśli kwoty byłyby równe.

JAK POCZUĆ PRAWDZIWY WPŁYW WYGRANYCH I STRAT W TRADINGU

Wiem, że to może zabrzmi głupio, ale wysłuchaj mnie, ponieważ to działa. Kiedy zacząłem swoją przygodę z tradingiem, wałczyłem z zarządzaniem pieniędzmi tak jak w pewnym momencie robi to większość traderów, wtedy wymyśliłem małą "sztuczkę", która sprawiła, że wpływ każdej wygranej i przegranej wydał się bardziej 'realny' i przekonujący. Wziąłem po prostu dwa duże słoiki (można również użyć misek lub tak naprawdę dowolnego pojemnika) i umieściłem w nich moje żetony do pokera o wartości odpowiadającej mojemu kontu handlowemu. Do różnych kolorów żetonów przypisane były inne wartości i zrobiłem tak, że łączna wartość wszystkich żetonów odpowiadała w 100% wartości mojego rachunku.

Następnie napisałem 'ZYSK' i 'STRATA' na dwóch kawałkach taśmy i przykleiłem po jednym na każdy ze słoików. Po każdej transakcji umieszczałem odpowiednią wartość wyrażoną w żetonach z mojego 'konta' do słoika 'ZYSK' lub 'STRATA', oczywiście zależnie od wyniku transakcji. Ustawiłem te słoiki na moim biurku, przy którym dokonywałem transakcji, tak że kiedy zaczynałem analizować rynek, rozważać wejście, zajmować pozycję czy też ją zamykać - zawsze miałem je przed oczami.

Efekt tej sztuczki był taki, że miałem "NAMACALNY" sposób na to, by poczuć zysk lub stratę każdej zawieranej transakcji; Miałem coś, co mogłem dotknąć i na co mogłem popatrzeć. Nie widziałem wyłącznie wirtualnie zwiększających się lub zmniejszających cyfr na koncie. Miałem materialne przypomnienie o mojej zdolności do skutecznego tradingu lub o jej braku. Co najważniejsze, żetony i słoiki reprezentowały moją zdolność do zarządzania pieniędzmi i trzymania się trading planu.

KWESTIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

Jeżeli nie jesteś najbardziej zdyscyplinowaną osobą na Ziemi, prawdopodobnie walczysz z trzymaniem się własnej strategii i byciem cierpliwym w oczekiwaniu na setup o wysokim prawdopodobieństwie. Prawdopodobnie walczysz również z konsekwentnym utrzymaniem ryzyka na transakcję w pewnej maksymalnej wysokości. Głównym powodem, dla którego walczysz z tymi rzeczami, tak jak robi to większość traderów jest to, że nie ma rzeczy ani osoby, przed którą jesteś za to odpowiedzialny.

Kiedy każdego dnia idziesz do pracy, twój szef również tam jest. Jeśli robisz coś źle, albo coś głupiego - możesz zostać zwolniony... jesteś przed kimś odpowiedzialny. Jako trader, jesteś odpowiedzialny wyłącznie przed sobą i dla wielu z nas oznacza to, że pozwalamy abyśmy się 'ślizgali', dużo częściej niż powinniśmy, zamiast zachowywać się jak prawdziwy "trading boss". Owo 'ślizganie' oznacza wchodzenie na rynek na podstawie 'kaprysu', gdy nie ma odpowiednich setupów bądź też podwajanie ryzyka tylko dlatego, że chcesz odrobić straty. Nie ma to żadnych konsekwencji poza utratą pieniędzy, których nawet nie dotknąłeś ani nie widziałeś. Tak więc widzimy, że taki trading może nas sparaliżować i uczynić nieczułymi na realny wpływ utraty lub zarobienia gotówki w rzeczywistym świecie.

Zarządzanie pieniędzmi może być jednym z najtrudniejszych aspektów w tradingu dla większości traderów. Tak więc posiadanie 'rekwizytów', które zastąpią prawdziwe pieniądze, takich jak żetony do pokera lub pieniądze z gry Monopoly, mogą dodać element realności do twojego tradingu, którego w przeciwnym razie nie odczujesz. Prawidłowe zarządzanie twoimi pieniędzmi na rynku obraca się wokół 'czucia' i zrozumienia PEŁNEGO WPŁYWU twoich wygranych oraz strat, a użycie żetonów lub pieniędzy z gry Monopoly jest świetnym sposobem na ciągłe przypominanie, że NAPRAWDĘ straciłeś PRAWDZIWE PIENIĄDZE, na które ciężko pracowałeś, albo że właśnie zarobiłeś pieniądze, których możesz użyć, by poprawić jakość swojego życia (tak więc nie uprawiaj hazardu ze swoimi zyskami!).

'UJRZENIE' własnej zdolności zarządzania pieniędzmi jest przełomowe

Sztuczka z żetonami, o której mówiłem wyżej, może ci pomóc w byciu odpowiedzialnym gdy podejmujesz decyzje handlowe. Wszakże, nikt poza tobą nie zna wyników twoich transakcji, tak więc posiadanie fizycznej reprezentacji sztucznych pieniędzy w twoim domu, pomoże ci utrzymać się w grze i pozostać zdyscyplinowanym. Jeśli mieszkasz z innymi ludźmi, którzy wiedzą, że zajmujesz się tradingiem, łatwo jest utrzymać w tajemnicy przed nimi swoje wyniki albo nawet skłamać o tym jak 'dobrze' ci się wiedzie i zwyczajnie pomijać mówienie im o stratnych transakcjach. Niemniej jednak jeśli masz dwa duże pojemniki z żetonami (lub pieniędzmi z Monopoly), w których trzymasz swój tradingowy wynik, każdy w twoim domu może zobaczyć twoje rezultaty i każdy będzie widział, że złamałeś zasady zarządzania pieniędzmi, a to z kolei da ci jeszcze więcej odpowiedzialności.

Łatwo jest zapomnieć, że zeszło się z obranej ścieżki i handluje bez zdyscyplinowania, szczególnie gdy straty są wygodnie schowanie w historii twojego konta na platformie MT4, na którą po prostu nie zaglądasz jeśli nie chcesz tego robić. Gdy jednak użyjesz 'żetonów', by zapisywać ścieżkę swoich wygranych i strat, masz realne przypomnienie o twojej zdolności do handlowania zgodnie ze strategią i dyscypliną, jeśli złamiesz swoje założenia, masz wtedy przed oczami coś co udowadnia ci, że nie posiadasz dyscypliny niezbędnej do skutecznego tradingu.

Produkcja dyscypliny

Głównym punktem dzisiejszej krótkiej lekcji jest stwierdzenie:
Utrzymanie dyscypliny w zarządzaniu pieniędzmi może być trudne, ponieważ kiedy dokonujesz transakcji, wszystko robione jest na komputerze, co sprawia że nie ma tam realnego, fizycznego odczuwania zysków lub strat. Zatem traderzy stają się 'sparaliżowani' swoimi zwycięstwami, co powoduje, że nadużywają zysków. Stają się także 'sparaliżowani' przez straty, które wydają się mieć mniejsze znaczenie niż jeśli ktoś faktycznie zabrałby im realne pieniądze z rąk.

Aby przeciwdziałać 'paraliżowi' spowodowanemu zarobionymi lub straconymi pieniędzmi, możesz użyć pieniędzy z gry Monopoly lub żetonów do pokera, tak jak opisałem powyżej, co sprawi, że twoje transakcje wydadzą się 'bardziej prawdziwe'. To bardzo skuteczna 'sztuczka' lub narzędzie, które może doprowadzić do tego, że staniesz się zdyscyplinowanym traderem, a kiedy w końcu zdyscyplinowanie stanie się twoim nawykiem, nie będziesz już nawet potrzebował tych żetonów czy pieniędzy z gry Monopoly.

By uczynić to ćwiczenie jeszcze bardziej skutecznym, wynagradzaj się na koniec każdego miesiąca jeśli podążałeś za swoją strategią bez łamania zasad zarządzania pieniędzmi, a do tego korzystałeś z 'żetonów' lub 'pieniędzy z gry Monopoly'. Kup sobie coś lub w inny sposób nagródź się za bycie zdyscyplinowanym i trzymającym się planu traderem, a w końcu zaczniesz się cieszyć z dyscypliny i rutyny, którą w sobie rozwinąłeś. Jeśli chcesz konsekwentnie zarządzać swoimi pieniędzmi w tradingu, będziesz musiał pokonać jego najtrudniejszą część, która wiąże się właśnie z tym aspektem. Następnie, wszystko co musisz zrobić, to połączyć tę dyscyplinę z efektywną strategią rynkową taką jak price action.

no avatar
mateusz145
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 12:14

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

czwartek 20 lis 2014, 20:25

trzymasz poziom!;). Świetne tłumaczenia...świetnych tekstów. Dzięki WIELKIE!:)

no avatar
Xkr
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 05 cze 2014, 00:43

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

piątek 21 lis 2014, 00:35

Popieram, swetnie sie to czyta, czekam na wiecej!

no avatar
Extra
Posty: 22
Rejestracja: sobota 02 lis 2013, 20:53

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

piątek 21 lis 2014, 08:01

Co za brednie z tym zarządzaniem pieniędzmi.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

piątek 21 lis 2014, 08:17

Extra pisze:Co za brednie z tym zarządzaniem pieniędzmi.
Przetestowałeś? :)

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

piątek 21 lis 2014, 10:25

Extra pisze:Co za brednie z tym zarządzaniem pieniędzmi.
Zgadzam się z kolegą co akurat nie często mi się zdarza. To nie jest artykuł o zarządzaniu pieniędzmi tylko o słoikach. Poza tym nie jest prawdą, że większość ludzi traci pieniądze na rynku ponieważ nie mają z nimi fizycznego kontaktu.
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

piątek 21 lis 2014, 10:44

jasonbourne pisze:
Extra pisze:Co za brednie z tym zarządzaniem pieniędzmi.
Zgadzam się z kolegą co akurat nie często mi się zdarza. To nie jest artykuł o zarządzaniu pieniędzmi tylko o słoikach. Poza tym nie jest prawdą, że większość ludzi traci pieniądze na rynku ponieważ nie mają z nimi fizycznego kontaktu.
Ja jestem w trakcie testów i przyznam, że 'obraz' swoich wyników przed oczami w trakcie analizowania, daję trochę do myślenia, więcej będę mógł powiedzieć trochę później.

Co do tego, że większość ludzi traci pieniądze ponieważ nie mają z nimi fizycznego kontaktu - też się nie zgadzam. Na to moim zdaniem wpływ ma zdecydowanie więcej czynników. Natomiast porównanie dwóch scenariuszy straty z początku artykułu jest mocno trafione, chyba że na kimś nie robi żadnego wrażenia strata w wyniku napaści, a strata tej samej wielkości na forexie wręcz przeciwnie :)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości