Forex - kilka zasad jakich nauczyłem się przestrzegać

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wojtek_ea
Maniak Forex
Posty: 1119
Rejestracja: sobota 10 mar 2012, 17:45
Lat na Forex: 7
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: PL/UK
Kontakt:

Forex - kilka zasad jakich nauczyłem się przestrzegać

środa 11 kwie 2012, 08:12

Poniższy tekst jest wstępem do Jurnala opisującego moją pracę na bazie systemu Symphonie.

Poniżej wypunktuje z krótkim uzasadnieniem ogólne zasady mojej pracy manualnej na Forex. Zasady są uniwersalne i tak naprawdę dotyczą dowolnego systemu pracy manualnej w oparciu o AT i Day Trading.

Co więcej, zasady te były już wielokrotnie opisane przez różnych Autorów w wielu książkach i na wielu forach. Są powtarzane przez Wszystkich Wszędzie, a mimo to często nie mogą się przebić do świadomości początkujących Traderów.

Poniżej zebrałem, tylko te których aktualnie przestrzegam w pracy manualnej z zmodyfikowanym Symphonie. Wspomagają one też mój sposób pracy manualnej dostosowany do moich potrzeb i oczekiwań oraz sposobu pracy na Forex.

Dodam jeszcze, że sporo stratnych pipsów poszło się bujać zanim sam uwierzyłem w te oczywistości.

1. Pracujemy tylko w czasie kiedy rynek posiada największą płynność. Niby oczywiste - co to jednak oznacza w praktyce ?
Mamy to szczęście że jesteśmy w PL i bez żadnego wysiłku możemy pracować na całej sesji europejskiej i początku sesji USA. Mój cykl życiowy jest taki, że wstaje około 6 rano i z reguły około 6.30 siadam do kompa. Tak wczesny początek ma dnia na Forex ma też pewną zaletę. Mianowicie pozwala dość często załapać się na poranny ruch na przełomie sesji Azjatyckiej i Europejskiej lub otwarciu europejskiej. Czasami plan pipsów jest wykonany do 10 rano dzięki temu.

2. Pracuje wg. planu - plan to ilości pipsów na dzień.
Dla mnie plan jest jeden: norma pipsów na dzień – kiedy wyrobię swoją dzienną normę pipsów nie otwieram nowych pozycji – koniec i kropka. Zdarza się, że jak mam jeszcze otwarte pozycje na plusie to je zamykam i koniec dnia na Forex, jak widzę dynamikę to spokojnie czekam, aż zrealizują TP lub BE.

Komentarz – są dni kiedy plan wykonuje się rano lub w południe, ale zdarzają się też dni kiedy system AT nie daje sygnału otwarcia pozycji na całej sesji europejskiej i dopiero otwarcie USA lub ich komunikaty dają sygnał AT. Sztuka cierpliwego czekania jest tym czego najtrudniej było mi się nauczyć.

3. Inne prawie ogólne zasady mojej pracy dla Day Trading z zmodyfikowanym Symphonie (same oczywistości)

a. Zdarza się, że nie pracuje na Forex w poniedziałki – nie mam nic przeciwko poniedziałkom – jednaj jeśli muszę coś zaplanować do załatwienia, powiedzmy w urzędach zawsze jest to poniedziałek,
b. Nigdy nie otwieram nowych pozycji po godzinie 17 (inaczej zamknięciu sesji w EU) po południu, ostatnio nie mam nawet okazji,
c. Nigdy nie pracuje w pierwszy piątek miesiąca – wiadomo,
d. Zawsze sprawdzam rano czy nie ma świąt bankowych danego dnia ,
e. Jeśli rozpoczynam dzień na Forex to zawsze mam czas – oznacza to, że tego dnia nie mam zaplanowanych żadnych zajęć, które zmusiły by mnie do odejścia o komputera zanim sam nie zechcę,
f. Nigdy nie otwieram pozycji większych jak wynika z zasad zarządzania kapitałem,
g. Nigdy nie odchodzę od kompa jeśli mam otwarte pozycje nie mające ustawionego już BE. Zdarza się jednak nawet często, że jeśli mam wyrobioną normę pipsów, potrafię odejść o kompa i zostawić dalekie TP – rodzaj hazardu – albo zaliczy TP albo BE ale bez straty więc spokojnie mogę zając się czymś innym,
h. Zawsze mam SL – temat jednak wymaga omówienia osobnego bo mój osobisty stosunek do SL jest specyficzny. Punkt ustawienia SL zależy od systemu AT jakim się posługujemy więc sprawa jest indywidualna,
i. Bezpośrednio przed danymi i po nich nie otwieram pozycji – będzie omówione przy zasadach pracy z Symphonie.

4. News Ekonomiczne z rynku i ich zastosowanie w pracy z AT.
Mój pogląd na rynkowe news ewoluował wraz z wzrostem wiedzy o rynkach Finansowych i Forex i Giełdzie. Na końcu stałem się wyznawcą teorii o delikatnie mówiąc małej ich przydatności na Forex w Day Tradingu opartym na AT.

Czytam codziennie wieczorem lub rano, a czasem na bieżąco komplet wybranych news ekonomicznych i prognoz AT publikowanych przez wybranych Brokerów czy dostępnych na portalach Forex i Blogach. Szukam tam jednak tylko wskazówek o tym, że rynek zbliża się do jakiegoś naprawdę kluczowego punktu zwrotnego, może jakiejś interwencji lub złamania. Pozostałe news traktuje tylko jako zakłócenie ruchu waluty - czyli wspomagające spekulację. Bo przecież musi się ruszać by Wszyscy zarabiali. Jak się nie rusza to trzeba coś wymyślić. Naprawdę wielcy decydujący o kierunku poruszania się walut znają te news znacznie wcześniej i mają od dawna zajęte pozycje. Tylko niewielka cześć news jest niespodziewana i ma znaczenie takie by spowodować trwałe odwrócenie aktualnego trendu waluty. Od tego jest SL właśnie.

Praca z AT na niskich TF, a o takiej teraz mówimy nie wymaga śledzenia news. Wystarczy że nie wchodzimy krótko przed i przez pewien czas po news w pozycje. Czasami warto zamknąć też pozycje przed publikacją. Jednak w sposobie pracy jaki opisuje jest to rzadkie zjawisko.

Osobnym tematem są Analizy Techniczne publikowane w różnych miejscach. Czytając je można się wiele nauczyć o różnych podejściach do rynku - polecam.

To chyba wszystko w tym poście - jak patrzę na dzisiejszy dzień nic mi nie przychodzi na myśl. Reszta dotyczy już konkretnie stosowanej strategi Symphonie z potwierdzeniem i zasad otwierania i zamykania pozycji.

Następny Temat już wkrótce - Zawartość mojej Template pod MT4 http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.php?f=18&t=1147
Największe ograniczenie zysków Tradera tkwi w jego umyśle.

no avatar
maryha22
Posty: 24
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 20:10

Re: Forex - kilka zasad jakich nauczyłem się przestrzegać

środa 11 kwie 2012, 18:25

wojtek w ciagu dnia jest troche tych wiadomosci z jakiej strony korzystasz do zobaczenia jakie sa wiadomosci i ktore wiesz ze sa wazne ze jestes w tym momencie poza rynkiem??

Awatar użytkownika
wojtek_ea
Maniak Forex
Posty: 1119
Rejestracja: sobota 10 mar 2012, 17:45
Lat na Forex: 7
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: PL/UK
Kontakt:

Re: Forex - kilka zasad jakich nauczyłem się przestrzegać

środa 11 kwie 2012, 18:59

W pierwszym poście o Symhonie napisałem - FFCal - kalendarz wydarzeń ekonomicznych bezpośrednio na wykresie w MT4 - pobiera dane z ForexFactory, jednak te dane FF zasysa jeszcze z innego serwisu, ale nie sprawdzałem od kogo.

Mam ustawione wyświetlanie dwu wyższych poziomów oraz konferencji. Od razu widzę w MT4 czy nie zbliżają się news jakieś.

Przed ważnymi zaplanowanym news prawie zawsze pojawia się mini konsola doskonale widoczna na TF5. Wtedy właśnie czasami Symhonie potrafi dać błędny sygnał - jeśli jest przed news po prostu nie otwieram pozycji i czekam na następny sygnał.
Największe ograniczenie zysków Tradera tkwi w jego umyśle.

Awatar użytkownika
Klara
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 25 cze 2012, 21:28
Lat na Forex: 1
Rodzaj rachunku: Rachunek demonstracyjny

Re: Forex - kilka zasad jakich nauczyłem się przestrzegać

wtorek 26 cze 2012, 10:30

Ale myślisz, że takie reguły sprawdziłyby się w przypadku każdego? Bo mi się wydaje, że akurat takie zasady działają w Twoim przypadku, ale to nie dla każdego... chociażby dlatego, że każdy ma różny rytm dnia i inaczej analizuje. Ale i tak gratuluję znalezienia swojego systemu, ja mam nadzieję, że też kiedyś mi się uda.

no avatar
SAMCZYK
Stały Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: wtorek 31 lip 2012, 12:13
Lokalizacja: DE

Re: Forex - kilka zasad jakich nauczyłem się przestrzegać

sobota 04 sie 2012, 22:51

Wojciechu, wspomniałeś o ważnych poziomach, przełamaniach ewentualnych itd. Można się dowiedzieć na jakich przedziałach czasowych sprawdzasz ważne poziomy? Zainteresowało mnie to właśnie, zwłaszcza że grasz (jak mi się wydaje) na małych TFach.

Awatar użytkownika
T-REX
Stały Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 10:46

Re: Forex - kilka zasad jakich nauczyłem się przestrzegać

niedziela 05 sie 2012, 16:52

Klara pisze:Ale myślisz, że takie reguły sprawdziłyby się w przypadku każdego? Bo mi się wydaje, że akurat takie zasady działają w Twoim przypadku, ale to nie dla każdego... chociażby dlatego, że każdy ma różny rytm dnia i inaczej analizuje. Ale i tak gratuluję znalezienia swojego systemu, ja mam nadzieję, że też kiedyś mi się uda.
Nie wiem czy to skrót myślowy czy błąd, ale na wszelki wypadek spróbuję wyjaśnić coś (moim zdaniem) ważnego. Błaha sprawa która bardzo pomogła mi się (na miarę moich skromnych możliwości) rozwinąć:
Rozróżnijmy dwie rzeczy które wiele osób niepotrzebnie łączy se sobą:
1 SYSTEM - zespół zasad i/lub wskaźników który daje sygnał na otwarcie i zamknięcie pozycji. Jest ich pełno w necie przetestuj kilka i wybierz ten który w najłatwiejszy do zrozumienia i opanowania sposób pokaże Ci sygnał.
2 STRATEGIA - czyli metoda wykorzystania systemu w taki sposób aby dawał on profity. To nie prawda, że traci się przez zły system. To strategia filtrowania sygnałów, zarządzania ryzykiem i wielkością pozycji dają Ci przewagę na rynku.
Przykładowo system daje co pewien czas sygnały. Twoim zadaniem jest sprawdzenie ile musisz zaryzykować wchodząc na dany sygnał (SL), czy ryzyko jest dla Ciebie opłacalne czyli czy potencjalny zakres ruchu ceny i związane z nim TP da nam większy zysk od potencjalnej straty.
Możesz mieć super system, ale jeśli będziesz grała zbyt ryzykowną strategią (np: brak zabezpieczenia pozycji: SL lub hedge)najczęściej poniesiesz porażkę. Filtrowanie sygnałów to nic innego jak znajomość paru reguł którymi trzeba kierować się na rynku. Większość systemów dobrze działa w trendzie.System w pewnych chwilach jak np: konsolidacja może dać sygnał fałszywy ponieważ amplituda i okres fali jaką jest cena ciągle się zmieniają. Mogą być zbyt krótkie w stosunku do czułości systemu i wtedy sygnał zostanie przesunięty. Kończy się to kupowaniem na górce i sprzedawaniem w dołku = straty.
Moim zdaniem strategia inwestowania i trzymanie się jej zasad jest najważniejszym i najtrudniejszym składnikiem profitowego tradingu.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości