Poradnik: Na co zwracac uwage przed szkoleniem\inwestycją.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
esco
Gaduła
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 21:29

Poradnik: Na co zwracac uwage przed szkoleniem\inwestycją.

niedziela 05 sie 2012, 07:54

Na co należy szczególnie zwracać uwagę:

Szkolący powinien określić dokładnie przedmiot szkolenia - Nie kupuj kota w worku

Czy szkolenie jest z systemu który gwarantuje faktyczna statystyczna przewagę czy raczej z wiedzy ogólnej, obsługi platformy działania rynków?

Agresywne zapewnianie o tym że autor robi dużą kasę a jednocześnie szkolenie za kilkaset złotych a jednocześnie brak konkretów powinny raczej rozbudzać podejrzenia niż wizje przyszłych ogromnych zysków.

Poniższe punkty powinny budzić podejrzenia w przypadku publikowanych (nie tylko tutaj) ofert szkoleń \ zarządzania środkami

Szeroko pojęta chęć zachowania anonimowości:
  • Brak możliwości podpisania umowy
  • Brak danych teleadresowych firmy
  • Brak możliwości kontaktu poza internetem
  • Ukrywanie swojego "dobrego imienia" poprzez tworzenie kolejnych multikont na forach gdzie oferowane są szkolenia\inwestycje
  • sprzedawanie tego samego szkolenia anonimowo pod rożnymi nickami
Zachowywanie anonimowości z dużym prawdopodobieństwem oznacza chęć uniknięcia przyszłej odpowiedzialności wobec klientów. W połączeniu z brakiem jasno zdefiniowanego przedmiotu szkolenia i brakiem umowy tworzy mieszankę wybuchową pretensji i żali wobec szkolącego.

Powiązania z brokerami
  • Linki referencyjne sugerujące powiązania z brokerami
W przypadku jeśli szkolący \ trader poleca usługi konkretnych brokerów należy zwrócić uwagę na obiektywne opinie o danym brokerze. Szczególnie w przypadku brokerów typu MM (market maker) istnieje otwarty konflikt interesów. (strata klientów jest zyskiem brokera)
  • Konieczność wpłaty na zagraniczne konta
W takiej sytuacji należy zwrócić szczególna uwagę. Posiadanie zagranicznych kont w egzotycznych państwach może być zarówno optymalizacją podatkową jak i elementem oszustwa. W takich wypadkach należy zwrócić szczególna uwagę na wiarygodność szkolącego.
  • Tajemniczość a jednocześnie zapewnienia o niesamowitej skuteczności autorskiego systemu (często połączone z śmiesznie małą cena szkolenia)
  • Obietnica zysków pozbawionych ryzyka
  • Prezentowanie idealnych wejść na wykresach historycznych (np. idealnie na knotach świec)
  • Kpiące odpowiedzi przy próbie uzyskania powyższych informacji w stylu:"Nikomu to wcześniej nie przeszkadzało"
W powyższych przypadkach należy zadać sobie pytania:
  • Dlaczego szkolący nie zarabia na rynku?
  • Po co traderowi dodatkowe środki od przypadkowych osób skoro z opisywanymi wynikami to inwestorzy powinni się o niego bić?
Na te i inne pytania padają zazwyczaj rożne odpowiedzi. Brak środków, brak odpowiedniej psychiki, chęć szkolenia i kontaktów z ludźmi. Ich sens pozostawiam ocenie czytających.
Ostatnio zmieniony niedziela 05 sie 2012, 13:22 przez esco, łącznie zmieniany 1 raz.
"Anyone who believes in indefinite growth in anything physical, on
a physically finite planet, is either mad - or an economist." - Kenneth Ewart Boulding

Awatar użytkownika
esco
Gaduła
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 21:29

Re: Poradnik:Na co zwracac uwage przed szkoleniem\inwestycją

niedziela 05 sie 2012, 08:00

Witam
Postanowiłem tutaj przenieść post z Navi ponieważ wielokrotnie spotykałem się z ogromna naiwnością początkujący osób zarówno wobec szkolących jak i brokerów, traderów przyjmujących środki w zarządzanie. Często są to osoby bez jakiegokolwiek doświadczenia w dziedzinie szeroko pojętego marketingu i metod prowadzenia biznesu w branży finansowej.

Domyślam się po przeczytaniu kilku postów administracji forum że każdy początkujący powinien samodzielnie oceniać szkolącego bez patrzenia na jego przeszła reputacje. Wszak każdy z czasem może się zmienić a oszustwa i manipulacje informacjami są normalna częścią rynku.

Rozumiem że model forum zakłada że najważniejsze jest dobre imię około branżowego "biznesu". Jeśli post jest niezgodny z polityką budowania forum jako "medium społecznościowego" proszę o usunięcie.

Pozdrawiam Esco

Pozwole sobie odpowiedzieć w tym temacie:
T-REX pisze: To co robicie w tej chwili na tym forum dla mnie można podciągnąć pod nękanie. Weźcie lepiej swoje zabawki na navi i tam zbawiajcie świat ile dusza zapragnie.SAMCZYK zrobił w życiu na pewno parę dobrych rzeczy inne wyszły mu raczej kiepsko. To nie znaczy że możecie być jego sędziami.
Nikogo nie sadzę. Pokazuje fakty z przeszłości tak aby każdy mógł ocenić sam.
T-REX pisze:
Od ostatniego bana na navi zachowywał się ok, nawet wniósł trochę fajnych rzeczy na tamto forum co ostatnio nie zdarza się często. Mimo to, że nie złamał regulaminu na żadnym z forów przyjebaliście się jak gwóźdź do słupa żeby tylko wykazać swoją wyższość. Bo może zacząć zarabiać na szkoleniach a Wy przecież nie możecie do tego dopuścić. Macie misję do spełnienia więc wszyscy muszą wiedzieć co z niego za ziółko. Bo wy jesteście dobrzy i prawi i wy będziecie decydować kto jest tutaj sk...synem.
A czy ja gdziekolwiek oceniam jego obecny wkład "po banie"? Tak jak mówię każdy powinien przeczytać i sam sobie wyrobić opinie.

Jeszcze jedno pytanie szczególnie do Ciebie T-REX. Czy prowadząc firmę np sklep zatrudniłbyś na sprzedawce byłego złodzieja? Prowadząc fundusz inwestycyjny osoby oskarżone o inside trading? Jakbyś się czuł gdybyś odkrył zatajaną przeszłość pracowników którym powierzałeś część odpowiedzialności za swój biznes?

Oczywiście rozumiem każdemu należy się szansa. Dlatego pozostawiam odpowiedzi na te pytania dla Ciebie.
Ja akurat w biznesie pośrednio miałem do czynienia z podobnymi sytuacjami i mam swoje bardzo wyraźne zdanie.

Oczywiście rozumiem że idea "medium społecznościowego" zakłada ze ważniejsza są prawa "pracowników" niż "pracodawców" jakimi są de facto ludzie wykupujący szkolenia, zakładający konto u brokerów, czy dający pieniądze w zarządzanie.
"Anyone who believes in indefinite growth in anything physical, on
a physically finite planet, is either mad - or an economist." - Kenneth Ewart Boulding

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Poradnik:Na co zwracac uwage przed szkoleniem\inwestycją

niedziela 05 sie 2012, 09:40

Witam.
esco pisze:Oczywiście rozumiem że idea "medium społecznościowego" zakłada ze ważniejsza są prawa "pracowników" niż "pracodawców" jakimi są de facto ludzie wykupujący szkolenia, zakładający konto u brokerów, czy dający pieniądze w zarządzanie.
Źle rozumiesz :) Jak będą ku temu przesłanki na pewno Wojtek, Microbi czy ja będziemy interweniować. Jednak narazie nie ma ku tememu powodów.
Przedstawiłeś nam informacje o SAMCZYK'u. OK. Wszyscy wiemy, że Zicmar, Vinci itd. szkolą (lub już nie). OK. Jest dużo informacji na temat każdej szkolącej osoby w internecie i każdy może wybrać co mu się podoba lub też dać sobie spokój ze szkoleniami.

Naprawdę nie ma sensu tego ciągnąć dalej Esco, bo będzie to wyglądało jakbyś jakąś kurcjatę przeciwko szkolącym prowadził, a z pewnością tak nie jest. Chyba, że źle Cię zrozumiałem? :)

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
wojtek_ea
Maniak Forex
Posty: 1119
Rejestracja: sobota 10 mar 2012, 17:45
Lat na Forex: 7
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: PL/UK
Kontakt:

Re: Poradnik:Na co zwracac uwage przed szkoleniem\inwestycją

niedziela 05 sie 2012, 09:50

Dziś po publikacji pierwszego posta w tym temacie odbyłem 30 minutową miłą rozmowę z Esco, gdzie wyjasniliśmy sobie poglądy na widzenie świata, jednak nie mogę się powstrzymać by nie napisać tego poniżej.
-----------------------
Witam na naszym forum kolegę Esco - dla nie zorientowanych Moderatora z innego forum poświęconego forexowi pod adresem: http://www.forex-nawigator.biz/dyskusje/index.php

To takie specyficzne ocenzurowane forum, gdzie usuwa się każdy post zawierający link do naszego forum o adresie forum.rynek-forex.pl - jeśli nie wierzycie napiszcie na Navi posta z linkiem do naszego forum i zobaczymy jak długo się utrzyma przed skasowaniem ?? (właśnie dziś skasowano mojego posta na Nawi i to nie po raz pierwszy)

Cóż, tak się zastanawiam, co Cię do nas sprowadza Esco? Przychodzą mi na myśl różne teorie:

1. Teoria spiskowa - jesteś w delegacji przyszedłeś tu siać zamęt na konkurencyjnym Forum ?

2. Poczucie misji - masz misję do spełnienia - walka z szkoleniami, ludźmi i zarabiającymi systemami ?

3. Odchodzisz z Nawigatora - znacie ten żart ?, że by nie dostać ostrzeżenia na Nawi lub Bana trzeba być moderatorem lub potencjalnym kursantem u jedynie słusznie szkolących ? - może się poszerza grono objętych zakazem pisania ?

4. Będziesz szukał zleceń - jako programista będziesz oferował tak trochę po cichu swoje usługi programistyczne w zakresie pisania EA (widziałem przez Google ofertę z Allegoro jaka tam kiedyś była) - ale u nas nie musisz się ukrywać !!! - jest dział z reklamami gdzie możesz dać swoją ofertę, założymy nawet pod-forum z ofertami pomocy przy budowie EA i programowaniu jeśli potrzeba ?

5. Będziesz pomagał - czyli dzielił się konkretną wiedzą w zakresie Forexu z osobami uczącymi się i potrzebującymi pomocy, jako programista, będziesz pomagał osobą poszukującym rozwiązań problemów z własnym EA i strategiami, może nawet założysz Dziennik gdzie podzielisz się innymi swoją zarabiającą strategią.

Mam nadzieję, że pierwsze 4,5 punkta to nieprawda - ma nadzieję, że będzie nam miło gościć Ciebie tutaj, bo będziesz realizował punk 5 oraz/lub oficjalnie drugą część punktu 4.

----------------------------
Co do Twojego pierwszego posta to niestety nawet po jego poprawieniu nie zgadzam się z częścią Twoich tez, co omówię wieczorem w dodatkowym poście tutaj http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.p ... 3741#p3754

Pozdrawiam
Wojtek

Awatar użytkownika
esco
Gaduła
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 21:29

Re: Poradnik:Na co zwracac uwage przed szkoleniem\inwestycją

niedziela 05 sie 2012, 10:28

MaRCHeW pisze: Naprawdę nie ma sensu tego ciągnąć dalej Esco, bo będzie to wyglądało jakbyś jakąś kurcjatę przeciwko szkolącym prowadził, a z pewnością tak nie jest. Chyba, że źle Cię zrozumiałem? :)
Wiem że nie ma sensu.Od dawna już nie jestem nastolatkiem chcącym zbawiać świat. Nie będę prowadził publicznej masowej "krucjaty" na tym forum. Nie mam na to czasu i nerwów.

Jednak uważam ze każdy ma prawo wiedzieć z kim "zawiera transakcje".
Dlaczego zainterweniowałem w tym konkretnym przypadku? Każdy może to ocenić na własna rękę czytając temat na navi.

Edit:

Po rozmowie z założycielem forum wojtek_ea postanowiłem wprowadzić poprawki w pierwszym poście. Jeżeli ktoś z użytkowników ma dodatkowe sugestie zapraszam do podzielenia się w wątku lub na PRV.

Podkreślam również że nie jest moim celem zdyskredytowanie systemu Ichimoku czy innych systemów opartych na średnich.
Nie znam i nie używałem tego systemu więc nie wypowiadam się na jego temat.
Jedyne co chciałem osiągnąć to danie możliwości samodzielnego wyrobienia zdania o szkolącym jak najszerszemu gronu osób.
Ostatnio zmieniony niedziela 05 sie 2012, 13:45 przez esco, łącznie zmieniany 1 raz.
"Anyone who believes in indefinite growth in anything physical, on
a physically finite planet, is either mad - or an economist." - Kenneth Ewart Boulding

Awatar użytkownika
T-REX
Stały Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 10:46

Re: Poradnik:Na co zwracac uwage przed szkoleniem\inwestycją

niedziela 05 sie 2012, 13:44

Esco- Jesteś dla mnie spoko facetem i kopalnią wiedzy. Bardzo szanuję i doceniam to co robisz na navi. Tym niemniej to nie jest "Nawigator", nie odbierz tego jako wyganianie do swojej piaskownicy ale to forum ma po prostu inną formę. Mam podejrzenie graniczące z pewnością że obecna dyskusja prowadzona na navi miała by miejsce w dziale "kosz". Sądzę, iż moje zdanie podziela mnóstwo userów z obydwu forów. I moim zdaniem to jedna z istotnych różnic. Za to na ostatnich stronach tematu "Szkolenia-czy warto"(navi) widzę nabijanie się w mniej więcej takim sensie: Patrzcie! Marchewę, Wojtka ea i Microbiego poj...ło, założyli se forum na którym jest pełno oszustów a oni to firmują i jeszcze klepią po plerach tych złodziejów zachęcając do dalszego naciągania naiwnych. Ja w każdym razie tak to odczytuję. "Nawigator" to pierwsze w pełni profesjonalne forum w jakim uczestniczyłem. To właśnie tutaj nauczyłem się filtrować pewne wypowiedzi tak aby nie nabrać się na reklamę. Pomogli mi w tym bardziej doświadczeni koledzy i moderatorzy którym serdecznie dziękuję. O wiedzy na temat rynków finansowych nie ma co wspominać nawet: klasa sama w sobie. Gdyby to forum to wydać w formie książki zawierając w niej poruszone tematy związane z tradingiem była by tak droga, że nawet sam Warren Bufet nie miałby na nią kasy. To forum jest na razie bardziej grupą wsparcia. Nie ma co cmokać nad journalami, każdy orze jak może, Kłopoty w zarządzaniu depozytem wręcz krzyczą z każdego prawie dziennika. Jest tu znacznie mniej doświadczonych osób które mogłyby lub chciały coś doradzić. Tym niemniej każdy ma tu nową szansę, i dopóki nie przekroczy czerwonej linii jest traktowany jednakowo. Rozumiem, że niektóre osoby stąd nie spełniają wysokich standardów Nawigatora.Dlatego tam już ich nie ma co powinno być i (jest) dla niektórych powodem do zadowolenia. Stąd też znikną jeśli udowodni im się nieczyste zagrania- jestem tego pewien.
Wiele osób uważa iż "Nawigator" jest w tej chwili w bocznym trendzie. Wszystko zostało już opisane, nowe strategie to powielane stare po niewielkim liftingu. Nie widzę też specjalnych chęci do niesienia pomocy tym którzy zaczynają lub mają problemy. Starym wyjadaczom nie chce się już powtarzać w koło tego samego- przykre choć zrozumiałe. Uważam, że oba fora mogłyby wzajemnie się uzupełniać i ewoluować. Pytanie tylko czy ci doświadczeni ludzie z navi będą zaglądać tu tylko żeby się wypierdzieć, bo na starych śmieciach nie ma komu skoczyć na klatę?

Edit: chyba znowu napisałem nie w tym dziale co trzeba, pisane na szybko od serca. Idę ostro na bana ... :lol: proszę o przeniesienie w odpowiednie miejsce.

Awatar użytkownika
wojtek_ea
Maniak Forex
Posty: 1119
Rejestracja: sobota 10 mar 2012, 17:45
Lat na Forex: 7
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: PL/UK
Kontakt:

Re: Poradnik:Na co zwracac uwage przed szkoleniem\inwestycją

niedziela 05 sie 2012, 15:05

Tu rozwinę myśl z tego postu http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.p ... 3752#p3741

Muszę przeprosić ESCO - pierwszy post w tym temacie został poprawiony przez niego i właściwie z wszystkim się zgadzam.

Poza jednym - szkolący nie musi mieć firmy. Można w zgodzie z prawem i przepisami podatkowymi prowadzić szkolenia robiąc to w oparciu o umowy cywilno prawne w różnej formie.

Osobiście znam przypadek kiedy szkoli pracownik brokera (analityk - taki co to nawet w telewizji bywa) i robi to w oparciu o takie umowy i nie ma firmy.

Ale jeszcze jedno - nikt, żaden szkolący nie może zagwarantować !!! i nie musi !!!, że uczeń pojmie o co chodzi szkolącemu oraz, że będzie umiał wykorzystać na realnym rynku zdobytą wiedzę.

Z Forexem jak ze zwykłą szkołą, wielu zaczyna i nie wszyscy kończą. A spośród tych co skończyli tylko niewielki procent nauczyło się skutecznie materiału i odniesie sukces. Uczniowie są różni i wielu nie ogarnia po prostu rozległości tematu.

Wiele winy jest też po stronie szkolących, którzy często nie zwracają uwagi na bardzo ważne sprawy z zakresu podstaw. Ale i szkolenia są różne. Ktoś weźmie udział w szkoleniu dla zaawansowanych gdzie omawia się przykładowo tylko jakąś strategię, a nie ma podstawowej wiedzy o rynkach finansowych i niezależnie od szkolenia musi polec. Potem ma pretensje, że zmarnował kasę i wyżala się na forach - takich przypadków jest multum.

Pozdrawiam
Wojtek

no avatar
Ciekawy
Posty: 35
Rejestracja: sobota 04 sie 2012, 23:16

Re: Poradnik:Na co zwracac uwage przed szkoleniem\inwestycją

niedziela 05 sie 2012, 18:23

wojtek_ea pisze:To takie specyficzne ocenzurowane forum, gdzie usuwa się każdy post zawierający link do naszego forum o adresie forum.rynek-forex.pl - jeśli nie wierzycie napiszcie na Navi posta z linkiem do naszego forum i zobaczymy jak długo się utrzyma przed skasowaniem ??
Oj wydaje mi się, że tutaj popuściłeś trochę wodzę fantazji... ;)

poniżej dowód...
http://www.forex-nawigator.biz/dyskusje ... 804#494804

Pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
wojtek_ea
Maniak Forex
Posty: 1119
Rejestracja: sobota 10 mar 2012, 17:45
Lat na Forex: 7
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: PL/UK
Kontakt:

Re: Poradnik: Na co zwracac uwage przed szkoleniem\inwestycj

niedziela 05 sie 2012, 18:34

Ciekawy pisze:Oj wydaje mi się, że tutaj popuściłeś trochę wodzę fantazji... ;)
Oj wcale nie - wczoraj postawiłem posta tutaj http://www.forex-nawigator.biz/dyskusje ... hp?t=21199 i znikł jak kamień, nawet w koszu go nie było.

Szkoda, że nie zrobiłem zrzutu na dowód, ale wczoraj to była taka prywatna prowokacja, bo chciałem sprawdzić czy nadal usuwają. Nie było tego tematu tutaj jeszcze.

Ale mam pytanie do Ciebie przy okazji
- czy byłeś na szkoleniu Zicmara ? - czy kiedykolwiek zapłaciłeś mu za coś ??

Pozdrawiam
Wojtek

Awatar użytkownika
esco
Gaduła
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 21:29

Re: Poradnik: Na co zwracac uwage przed szkoleniem\inwestycj

niedziela 05 sie 2012, 18:39

Oficjalne stanowisko (regulamin) wobec usuwanie postów z Navigatora:usuwane są wszelkie linki przekierowujące dyskusje.
Dyskusja może toczyć się w jednym miejscu z odwołaniami do innego forum jednak nie mogą następować próby przeniesienia dyskusji.
"Anyone who believes in indefinite growth in anything physical, on
a physically finite planet, is either mad - or an economist." - Kenneth Ewart Boulding

Awatar użytkownika
wojtek_ea
Maniak Forex
Posty: 1119
Rejestracja: sobota 10 mar 2012, 17:45
Lat na Forex: 7
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: PL/UK
Kontakt:

Re: Poradnik: Na co zwracac uwage przed szkoleniem\inwestycj

niedziela 05 sie 2012, 19:20

:-P Oficjalne stanowisko redakcji http://forum.rynek-forex.pl/

W postach można umieszczać dowolne linki do źródeł internetowych zawierających materiały dotyczące forex lub tematu dyskusji lub po prostu wskazujących inne źródła wiedzy i poszerzające dyskusję.

W tym szczególnie do innych Forów Forex (jak Nawigator) , portali internetowych, witryn, blogów, a nawet witryn komercyjnych o ile nie będzie to próba nieoficjalnej reklamy.

Na http://forum.rynek-forex.pl/ nie trzeb się chować z reklamami - jest stosowny dział i każda osoba lub firma lub osoba ją reprezentująca może umieścić nieodpłatnie reklamę produktów potencjalnie przydatnych użytkownikom forum jak przykładowo http://www.ceneo.pl/1869238

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości