Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

Awatar użytkownika
Husar
Posty: 43
Rejestracja: sobota 16 lis 2013, 21:27
Lat na Forex: 1
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 12:42

Witam
Czytałem wczoraj wpisy, że MM mogą nawet mieć odchylenia kilkunastopipsowe od ceny rzeczywistej (na rynku międzybankowym).
Ale to nie jest tak, że jeśli taki broker zrobiłby odchylenie właśnie te kilkanaście pipsów to potem nie miałby życia bo rozpętałaby się burza na forach itp.? Przecież takiego brokera można sprawdzić chociażby patrząc na cenę na rachunku demo u jakiegoś brokera ECN np. BRE ECN. Co myślicie?
Moje posty nie są rekomendacjami. Decyzje podejmowane przez inwestorów muszą być samodzielne.

Pozdrawiam serdecznie,
Husar

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 13:35

Bzdura jakiej dawno nie słyszałem.

Zresztą tak na logikę, niby w którą stronę broker ma zrobić odchylenie ceny? Oczywiście powiesz, że w stronę gdzie masz SL, tyle tylko że tam gdzie masz SL ktoś inny ma TP. Poza tym no właśnie można sprawdzać notowania w kilku miejscach jednocześnie, polecam tak zrobić, zobaczysz że takich odchyleń nie ma praktycznie W OGÓLE. Wszędzie są takie same ceny, odchylenia to max kilka pips, ale kilkanaście to się nie zdarza.

Zawsze uważałem że problem z brokerami MM jest wyolbrzymiony i ludzie w ten sposób tłumaczą sobie swoje porażki.
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

Awatar użytkownika
Husar
Posty: 43
Rejestracja: sobota 16 lis 2013, 21:27
Lat na Forex: 1
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 13:44

Dziękuję za odpowiedź. Mam bardzo podobne zdanie do Twojego :)
Sam sprawdzałem ceny u różnych brokerów i faktycznie nie ma zbyt różnic, chciałem jednak zapytać czy może ktoś ma inne zdanie.

Jednocześnie zachęcam innych do wypowiedzi, jeśli chcą coś dodać na ten temat :)
Moje posty nie są rekomendacjami. Decyzje podejmowane przez inwestorów muszą być samodzielne.

Pozdrawiam serdecznie,
Husar

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 14:03

Witam :)

Broker MM może manipulować ceną w taki sposób jaki mu się podoba. Mówię tu o brokerach MT4. Mogą nie przyjmować zleceń (wysyłać requoty), dać poślizgi, rozszerzać spread, tworzyć tzw. szpile, kategoryzować klientów. Mogą praktycznie wszystko bo to oni tworzą rynek, a Ty podpisując umowę zgadzasz się na takie warunki.

Spójrz sobie na filmik obrazujący co można zrobić na platformie MT4: http://www.youtube.com/watch?v=bGWAEX5x ... e=youtu.be

Pytanie czy wszyscy brokerzy MT4 używają takich narzędzi. Pewnie nie, ale zdecydowana większość tak.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
Husar
Posty: 43
Rejestracja: sobota 16 lis 2013, 21:27
Lat na Forex: 1
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 14:22

Hehe fajny filmik. Jednak wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne, żeby tak to się odbywało. Raczej nie spotykam się z rekwotowaniem poza momentami gdy rynek szaleje po danych a mam konta u MM na MT4

Broker na MT4 może ma techniczne możliwości aby zrobić z ceną co chce ale gdy zrobi za dużo to moim zdaniem opinia traderów np. na takim forum jak to go zje i nie będzie mógł dalej normalnie funkcjonować na rynku :)
Moje posty nie są rekomendacjami. Decyzje podejmowane przez inwestorów muszą być samodzielne.

Pozdrawiam serdecznie,
Husar

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 14:39

Witam :)
Husar pisze:Hehe fajny filmik. Jednak wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne, żeby tak to się odbywało. Raczej nie spotykam się z rekwotowaniem poza momentami gdy rynek szaleje po danych a mam konta u MM na MT4

Broker na MT4 może ma techniczne możliwości aby zrobić z ceną co chce ale gdy zrobi za dużo to moim zdaniem opinia traderów np. na takim forum jak to go zje i nie będzie mógł dalej normalnie funkcjonować na rynku :)
Kilka lat temu takie numery były na porządku dziennym. Konkurencja była mała to nikt się nie przejmował głosami "oburzonych".
Dzisiaj sytuacja wygląda całkiem inaczej. Klient ma duży wybór, dlatego jeśli już mamy do czynienia z tego typu praktykami to są one robione "delikatnie" i w zakamuflowany sposób, tak by klientowi ciężko było dojść czy faktycznie przegrał z rynkiem czy z brokerem.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
Husar
Posty: 43
Rejestracja: sobota 16 lis 2013, 21:27
Lat na Forex: 1
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 15:00

No kilka lat temu, całkiem możliwe.
Teraz ogólnie poziom MM się poprawił ale warto wiedzieć, że broker pod MT4 może takie sztuczki robić =D
Ty Karolu nie używasz MT4?
Moje posty nie są rekomendacjami. Decyzje podejmowane przez inwestorów muszą być samodzielne.

Pozdrawiam serdecznie,
Husar

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 15:15

Witam :)
Husar pisze:No kilka lat temu, całkiem możliwe.
Teraz ogólnie poziom MM się poprawił ale warto wiedzieć, że broker pod MT4 może takie sztuczki robić =D
Ty Karolu nie używasz MT4?
Staram się unikać tej platformy.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
Husar
Posty: 43
Rejestracja: sobota 16 lis 2013, 21:27
Lat na Forex: 1
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 15:54

A możesz napisać z jakich korzystasz?
Jakie możesz polecić?
Moje posty nie są rekomendacjami. Decyzje podejmowane przez inwestorów muszą być samodzielne.

Pozdrawiam serdecznie,
Husar

Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 16:50

Jasonbourne: cena ma to do siebie, że kwotowana jest w dwóch wartościach. Bid/Ask. Dzięki temu broker może zmienić cenę w obie strony.
Swego czasu porównywałem kwotowania, także tickowe brokera MM ze stałym spreadem i STP. Wtedy postanowiłem "nigdy więcej MM". Już sam stały spread to jest manipulacja ceną, ale sam też daje okienko do manipulacji.
Kilkunastopipsowe różnice spotkałem, podczas danych.
Inny problem to badtick'i czy skoki ceny ask, które są niemal niewidoczne -> wykres rysowany jest po bid.
Jasonbourne: Tobie się wydaje, że ludzie winią MM za swoje porażki, a ja uważam, że osoby grające u brokerów z 2-3 pipsowym spreadem i całą paletą narzędzi do manipulacji są same sobie winne :wink: bo strzelają sobie w kolano przed maratonem i potem wykrwawiają się w bólach.
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

Awatar użytkownika
Microbi
Główny Moderator
Posty: 1223
Rejestracja: piątek 09 mar 2012, 16:12
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 17:53

Grałem jakiś czas u XE, spread ok 2 pips, skalpiłem nawet, mają szybką egzekucję , pomijam fakt kosztów, ale jeśli idzie o gre mimo że to MM nie zauważyłem żeby w jakimś stopniu to przeszkadzało, są wyjątki że brokerzy grają w kulki, ale zdecydowana większość to skargi niedoświadczonych graczy że przez broka ich wycina itd, potem idą do ECN czy STP i tu też następuje zdziwienie że nie jest tak super, co do danych to chyba normalne że są różnice w spreadzie, nic nowego. Liczy się co oferuje brok, wolę dobry MM niż kiepski ECN ( przykład Aliora )
Nie zarabiasz na FX ? Zmień nastawienie, nie kombinuj , to wszystko prostsze niż Ci się wydaje.

http://demotywatory.pl/1420500/Hulk-Im-your-father

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 18:27

Marcin_N pisze:Jasonbourne: cena ma to do siebie, że kwotowana jest w dwóch wartościach. Bid/Ask. Dzięki temu broker może zmienić cenę w obie strony.Kilkunastopipsowe różnice spotkałem, podczas danych. Inny problem to badtick'i czy skoki ceny ask, które są niemal niewidoczne -> wykres rysowany jest po bid. Jasonbourne: Tobie się wydaje, że ludzie winią MM za swoje porażki, a ja uważam, że osoby grające u brokerów z 2-3 pipsowym spreadem i całą paletą narzędzi do manipulacji są same sobie winne :wink: bo strzelają sobie w kolano przed maratonem i potem wykrwawiają się w bólach.
Odpowiem krótko, bo wiem że temat budzi emocje, a z emocjami dyskutuje się ciężko, a i tak przeważnie to strata czasu.

Bad ticki - dobry broker usuwa wszelkie konsekwencje finansowe po bad tickach, miałem kilka takich sytuacji. Dealing desk można łatwo zauważyć, po prostu zlecenia wchodzą wolniej. Ceny bid/ask przecież są widoczne, jak ktoś ma potrzebę je obserwować.

Zasadniczo wiadomo, że żaden broker nie jest idealny, jednak moim zdaniem tak naprawdę nie ma to wielkiego wpływu na zysk/stratę. Proponuję zrobić proste doświadczenie, tą samą strategią grać u kilku brokerów i zobaczyć czy będą jakieś różnice finansowe. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić system, który w ECN zarabia nie wiadomo ile na plus, a w MM jest stratny. Ale może takie strategie istnieją.

Moim zdaniem ludzie źle się czują ze świadomością, że MM zarabia na ich stracie, bo cały czas podejrzewają że ich oszukuje żeby zarobić, co wcale nie musi być prawdą. Bo naprawdę, po co oszukiwać leszczy jak i tak wszystko stracą? Wystarczy im nie przeszkadzać. No taka prawda.
W ECN ludzie czują się dobrze, bo mają poczucie braku konfliktu interesów, chociaż z tego co czytam, w ECN też są różne dziwne akcje i wcale nie jest idealnie. No ale wtedy się tłumaczy, że się nie da idealnie, bo taki jest rynek, ale ta sama akcja u MM to zaraz oszustwo. No przecież to są takie dyskusje na takim poziomie.

Moim zdaniem dyskusja o MM i ECN to przeważnie dyskusja o emocjach. Mimo że temat poruszany wiele razy, jakoś nigdy nie widziałem jakichś sensownych, poważnych i przede wszystkim ZRÓWNOWAŻONYCH argumentów przeciw MM, popartych faktami, screenami itp tylko takie emocjonalne pokrzykiwanie.

Yoda zaraz powie, że znowu wyjeżdżam z kobietami, ale porównanie jest po prostu idealne. Moim zdaniem, osoby narzekające na MM przypominają mi mężczyzn, którzy narzekają że najpiękniejsze kobiety lecą tylko na kasę. A tak naprawdę po prostu nie umieją ich poderwać, a swoje niepowodzenia tłumaczą brakiem pieniędzy.
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 18:56

Witam :)
jasonbourne pisze:Moim zdaniem ludzie źle się czują ze świadomością, że MM zarabia na ich stracie, bo cały czas podejrzewają że ich oszukuje żeby zarobić, co wcale nie musi być prawdą. Bo naprawdę, po co oszukiwać leszczy jak i tak wszystko stracą? Wystarczy im nie przeszkadzać. No taka prawda.
W ECN ludzie czują się dobrze, bo mają poczucie braku konfliktu interesów, chociaż z tego co czytam, w ECN też są różne dziwne akcje i wcale nie jest idealnie. No ale wtedy się tłumaczy, że się nie da idealnie, bo taki jest rynek, ale ta sama akcja u MM to zaraz oszustwo. No przecież to są takie dyskusje na takim poziomie.

Moim zdaniem dyskusja o MM i ECN to przeważnie dyskusja o emocjach. Mimo że temat poruszany wiele razy, jakoś nigdy nie widziałem jakichś sensownych, poważnych i przede wszystkim ZRÓWNOWAŻONYCH argumentów przeciw MM, popartych faktami, screenami itp tylko takie emocjonalne pokrzykiwanie.
Masz rację, po co oszukiwać tych co tracą? Nie ma sensu bo i tak stracą. Problem jest z tymi co zarabiają.
Jak chcesz faktów, screenów itp. z naszego podwórka to poczytaj sobie np. ten wątek: http://forex-nawigator.biz/forum/forex- ... 23728.html

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 20:04

No ale wtedy się tłumaczy, że się nie da idealnie, bo taki jest rynek, ale ta sama akcja u MM to zaraz oszustwo.
Logicznie rzecz biorąc, jeśli zlecenie ECN trafia na rynek, a MM nie, to różne uzasadnienie wydaje się naturalne.

Weźmy inny przykład. W tym roku zrobiłem 1000 transakcji. Załóżmy, że tradowałem u ECN, a kopiowałem do MM.
U ECN mam spread+opłaty średnio 1 pips na trade, a u MM 2 pipsy. Ostatecznie u ECN szło mi raz dobrze, raz źle i wyszedłem ostatecznie na 0... a u MM?
Odpowiem krótko, bo wiem że temat budzi emocje, a z emocjami dyskutuje się ciężko, a i tak przeważnie to strata czasu.
U kogo?
Jakoś trudno mi sobie wyobrazić system, który w ECN zarabia nie wiadomo ile na plus, a w MM jest stratny.
A umiesz sobie wyobrazić system, który zarabia średnio 1 pips na transakcję? Albo takiego tradera, który lubi po 1000 transakcji mieć 1000 pips więcej oddane w prowizjach? To nawet nie chodzi o "od zera do tradera". Zmień broka i już będziesz żył pełną piersią, nie opędzisz się od kasy i dziewczyn. Chodzi o profesjonalne podejście do tego co robimy. Jak do biznesu. Prawda?
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 21:57

Marcin_N pisze:A umiesz sobie wyobrazić system, który zarabia średnio 1 pips na transakcję? Albo takiego tradera, który lubi po 1000 transakcji mieć 1000 pips więcej oddane w prowizjach? To nawet nie chodzi o "od zera do tradera". Zmień broka i już będziesz żył pełną piersią, nie opędzisz się od kasy i dziewczyn. Chodzi o profesjonalne podejście do tego co robimy. Jak do biznesu. Prawda?
Systemy skalpujące i systemy grające na danych nie działają u brokerów MM, to wiadomo od dawna przecież. Wielkość prowizji każdy może sobie porównać, i wybrać najlepszą ofertę dla siebie, mimo wszystko chyba jednak spread nigdy nie był istotą dyskusji ECN vs. MM.
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

Awatar użytkownika
Husar
Posty: 43
Rejestracja: sobota 16 lis 2013, 21:27
Lat na Forex: 1
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 21:59

Odnosząc się do różnic tej samej strategii u MM i ECN:

Skalpując pewnie lepszy będzie ECN.

Przy grze długoterminowej (na D1+) praktycznie nie będzie różnicy. Może minimalnie lepiej sprawdzi się ECN.

Nie uważacie jednak, że przy niektórych strategiach lepszy jest dobry MM? Przykładem jest gra na danych makro. MM oferuje często konta ze stałym spreadem a jak patrzyłem jak się zachowuje spread w BRE ECN podczac danych to się trochę przeraziłem :) Co myślicie?
Moje posty nie są rekomendacjami. Decyzje podejmowane przez inwestorów muszą być samodzielne.

Pozdrawiam serdecznie,
Husar

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 22:12

Teraz przejrzałem sobie pobieżnie wątek o BRE ECN, bo aż mnie zainteresowały dwukrotnie niższe koszty, ale to chyba nie jest dwa razy taniej. Niech chce mi się tego przeliczać, ale jeżeli jak na Oandzie jest przeważnie 1 pips na E/U, poniżej 2 na wszystkich parach które mnie interesują (nie interesują mnie pary z większym spreadem, bo spread jest za duży właśnie) to w takim ECN może chyba nawet drożej wyjść.

Marcin już powiedział że jest wrogiem stałego spreadu, chociaż ja nie rozumiem co jest złego w stałym spreadzie.
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

Awatar użytkownika
Husar
Posty: 43
Rejestracja: sobota 16 lis 2013, 21:27
Lat na Forex: 1
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

niedziela 17 lis 2013, 22:20

Stały spread jest super jeśli nam się bardziej opłaca - tak jak pisałem np. podczas danych makro.
Oczywiście jak ktoś handluje w trakcie sesji europejskiej na np. na edku i kablu i wchodzi w oparciu o technikę to faktycznie stały spread jest dla niego zbrodnią! :D
Moje posty nie są rekomendacjami. Decyzje podejmowane przez inwestorów muszą być samodzielne.

Pozdrawiam serdecznie,
Husar

no avatar
zzz

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

poniedziałek 18 lis 2013, 22:52

Tak Karol,nic się nie zmieniło,praktycznie dalej jest to samo,metody zostały te same,tylko robione to jest delikatniej.
Praktycznie,jak zrobię dobrą analizę to mnie w 10-30 % wywali na stopach S/L cenami których nigdy i nigdzie nie było,mało tego ,nikt o tym nie wie,tych cen nie widział na oczy... i tych cen nie widział...,dopiero musisz dzwonić do brokera i się dowiesz że akurat w tym momencie mu się uwidziało ..,rozszerzyć spred o 3-5-10 pipsów...// każdy może sobie wpisać dowolną liczbę..hahaha..///
dlatego z utęsknieniem czekam na CME w Europie i rozliczanie transakcji przez Bank Centralny UK,ponieważ . wszystkie dane i ceny są przezroczyste,a NAJWAŻNIEJSZE dla mnie jest że STOPY S/L ZOSTAJĄ JAKO ZLECENIA RYNKOWE kiedy cena jest osiagnieta.

Pozdrawiam
Ps,aby było jasne,nie gram pod dane,inwestuje na spokojnym rynku.

Awatar użytkownika
Husar
Posty: 43
Rejestracja: sobota 16 lis 2013, 21:27
Lat na Forex: 1
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy MM może faktycznie znacząco manipulować ceną?

wtorek 19 lis 2013, 00:30

Można spytać u jakiego broksa grasz, że robi takie akcje?
Moje posty nie są rekomendacjami. Decyzje podejmowane przez inwestorów muszą być samodzielne.

Pozdrawiam serdecznie,
Husar

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości