Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

no avatar
penisol
Posty: 33
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 15:45

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

niedziela 02 lis 2014, 19:36

NIe podoba mi sie w tekscie inormacja o przymusie zachowania dokumentow, dzieki ktorym osiagniete zostaly dochody.
Zglaszam deklaracje do skarbowego, a pozniej zamykam rachunek, nie jest moim problemem udowadanianie jakie byly te faktyczne transakcje, nie ma przepisu jak w dzialalnosci gospodarczej trzymania ksiag przez 5 lat.
Przychod jest zadeklarowany, podatek oplacony jesli US uwaza ze za malo niech szuka w Australii, a jesli akurat kwota wplywow z kot zagranicznych zgadza sie z wartosciami z deklaracji to cya.
Nie mowiac juz o sytucji kiedy ktos zaklaa konto w UK wplaca tam fizycznie srodki i fizycznie wyplaca, tam nuie ma podatkow od spread bettingu a polski US predzej sie posra niz bedzie scigal za cos co jest legalnie i nieopodatkowane z gdonie z brytyjskim prawem.

no avatar
psychologtlumu
Posty: 37
Rejestracja: niedziela 04 sty 2015, 18:57

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

niedziela 04 sty 2015, 19:01

Niestety penisol przepisy sa jasne w tym zakresie. Jesteśmy zobowiązani do przechowywanias tych dokumentów dla własnego bezpieczeństwa. I nie ma tutaj najmniejszego znaczenia, czy nasz broker upadł, uciekł czy opala się na Maledwiach.

Awatar użytkownika
michosz
Pasjonat Forex
Posty: 582
Rejestracja: piątek 19 paź 2012, 18:10
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

sobota 10 sty 2015, 20:36

Witam !
Jestem zielony jeśli chodzi o rozliczenia PIT.
Jeśli gram w XM , a oni nie przysyłają żadnych PIT-ów to skąd mam go wziąć ?
Od XM dostałem odpowiedź , że dane mogę wygenerować poprzez raport roczny.
Ale PIT wystarczy, że pobiorę z internetu ? PIT-38 ? Wypełnię , wyślę i wszystko będzie w porządku ?
Dochody tylko z forex-u.
Czy można rozliczyć się przez internet ? Jak tak , to gdzie ? Prosiłbym o link.
I proszę o wyrozumiałość :)
dziekuje z góry i pozdrawiam !

Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

poniedziałek 12 sty 2015, 08:42

Cześć. Zobacz proszę tutaj.

Ja się nigdy nie rozliczałem przez internet, ale zdaje się, że jest taka możliwość:
http://www.finanse.mf.gov.pl/systemy-in ... deklaracje

Tu FAQ co do drogi elektronicznej:
http://www.finanse.mf.gov.pl/systemy-in ... odpowiedzi

Zasadniczo składasz/wysyłasz PIT 37 (jak masz jakieś dochody z tytułu pracy/zlecenia/dzieła) i PIT-38 z tytułu dochodów z kapitału (giełda/Forex) - sam wypełniasz, zasadniczo nic własnego nie załączasz chyba że załączniki urzędowe do PIT-ów dot. ulgi, etc. Raport sobie możesz zapisać na dysk na wypadek, gdyby Cię wzywali do przedstawienia kwitów. W przypadku PIT-38 obowiązkowe jest zarówno wykazanie zysku, jak i straty - to jest ważne, bo czasem ludzie nie wykazują strat myśląc, że nie trzeba a np. polskie DMy wysyłają informację o uzyskanych dochodach/poniesionych stratach do klienta ORAZ urzędu skarbowego, więc potem się kończy wezwaniami, a nawet karami.

W tym roku trzeba bardzo uważać, bo rząd chce zapełnić budżet i mogą się sypać mandaty.

Jakby ktoś z Was był doradcą podatkowym/znał doradcę podatkowego i zechciał pomóc czytelnikom portalu oraz użytkownikom forum, to proszę o kontakt: marcin.nowogorski@comparic.pl , myślę że dogadamy się na jakąś wzajemność :wink:
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

Awatar użytkownika
michosz
Pasjonat Forex
Posty: 582
Rejestracja: piątek 19 paź 2012, 18:10
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

poniedziałek 12 sty 2015, 11:40

Wielkie dzięki Marcin za odpowiedź !
Myślę, że pierwszy raz będę się rozliczał tradycyjnie.
Czyli wystarczy pobiorę PIT-38 np. stąd http://www.pit.pl/pit-38/
Wypełnię wszystko i wyśle do swojego US i będzie OK ?
A ten podatek 19% ? Muszę wysłać im pieniądze ? I w jaki sposób ?
Przepraszam za te pytanie, ale musicie zrozumieć , bo nigdy się nie rozliczałem.

Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

poniedziałek 12 sty 2015, 14:35

Czyli wystarczy pobiorę PIT-38 np. stąd
Osobiście używałem programów do wypełniania PIT. Prowadzą człowieka niemal za rączkę. Do pewnego stopnia skomplikowania dają świetnie radę.
Wypełnię wszystko i wyśle do swojego US i będzie OK ?
Jeśli nie przepadnie w międzyczasie. Możesz wysłać poleconym zachowując dowód nadania i kopię zeznania, albo możesz wysłać też za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
A ten podatek 19% ? Muszę wysłać im pieniądze ? I w jaki sposób ?
W systemie bankowym powinieneś mieć specjalny typ przelewu do urzędu skarbowego i tam masz odpowiedni formularz. Jeśli nie, to polecam dowiedzieć się np. telefonicznie we właściwym US lub na jego stronie internetowej, na jaki rachunek to trzeba przelać i jakim tytułem. Zasadniczo zapłata podatku odbywa się właśnie w ten sposób. Można też razem z PIT-36 lub PIT-37 złożyć wniosek o zarachowanie nadpłaty z tego tytułu na poczet należnego podatku z PIT-38. Np. na PIT-37 masz zwrot 1000 zł, a na PIT-38 masz 9000 do zapłacenia. To wnioskujesz o rozliczenie jednego przez drugie i zostaje Ci 8000 do zapłaty.
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

Awatar użytkownika
MarcinPakulski
Stały Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: piątek 05 wrz 2014, 11:36
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

wtorek 20 sty 2015, 18:13

Witam. Załóżmy że przychód wyniósł 10tys, koszt uzyskania przychodu 5tys, czyli dochód wyniósł 5tys. W Pit 8c otrzymanym od brokera jest tylko tyle napisane a nie ma nic o prowizjach które zabrał broker. Jak wygląda sprawa z tym swapem i innymi kosztami zawierania transakcji? Czy mam to sam policzyć i odjąć to od dochodu czy mam zapłacić 19% z 5tys. ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
akhh
Moderator Forum
Posty: 4450
Rejestracja: czwartek 07 cze 2012, 08:46
skype: ComparicFX
Lat na Forex: 12
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

wtorek 20 sty 2015, 19:29

W koszcie uzyskania przychodu powinno być to uwzględnione. Wszystkie koszty związane z obłsugą, porwizjami etc.
Comparic - Portal o rynku Forex, Opcjach Binarnych i CFD na akcje.

Więcej na Comparic.pl

Awatar użytkownika
raposo
Główny Moderator
Posty: 602
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 19:39
skype: pawel.mosionek
Lat na Forex: 11
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

środa 21 sty 2015, 10:49

Prowizje zazwyczaj są już wliczane w bilans pozycji więc nie ma jak tego drugi raz odliczyć ;).

Garść informacji dla początkujących w rozliczeniach. Powinno się Wam przydać:
http://forexclub.pl/edukacja/podatki/na ... je-ogolne/
- RABATY u brokerów ECN STP
- Forex Club Tools
- Program Podatek
ForexClub.pl
- Tickmill (-10%) - IC Markets (-21%) - XTB (Pakiet książek) - Dukascopy (narzędzia do JForex) - LMAX (-20%) - FxPro (do -15%)

no avatar
Piter80
Gaduła
Posty: 269
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 21:04

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

piątek 23 sty 2015, 11:40

Witam
Czy orientuje sie ktos jakie sa podatki od FX na Teneryfie?Poniewaz rozwazam przeprowadzke.
A w necie nie moge znalezc zadnych konkretow .
Pozdrawiam
"Kazdy dzien jest idealny,by zrozumiec.Nauczyc sie tego tu,co naprawde chcemy umiec."

Awatar użytkownika
Tomasz-20021
Główny Moderator
Posty: 1707
Rejestracja: czwartek 09 sty 2014, 10:42

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

piątek 23 sty 2015, 11:42

Zapytaj Sebastiana Urbanskiego :D
"Panie Edison, dlaczego nie rezygnuje pan po 5000 porażek?”, Edison: „Młody człowieku, nie rozumie pan, to nie porażka. Znalazłem tylko 5000 sposobów, które nie działają. Dzięki czemu jestem o 5000 prób bliżej rozwiązania”.

Awatar użytkownika
Tomasz-20021
Główny Moderator
Posty: 1707
Rejestracja: czwartek 09 sty 2014, 10:42

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

piątek 23 sty 2015, 12:23

Piter80 pisze:Witam
Czy orientuje sie ktos jakie sa podatki od FX na Teneryfie?Poniewaz rozwazam przeprowadzke.
A w necie nie moge znalezc zadnych konkretow .
Pozdrawiam
a tak serio to powinno Ci pomoc. Na dole masz link do miejscowych biur podatkowych. Mozesz sie z nimi skontaktowac zeby potwierdzic czy wszystko sie zgadza w tabelkach. Pzdr i wyslij kartke :D

http://canaries.angloinfo.com/informati ... gains-tax/
"Panie Edison, dlaczego nie rezygnuje pan po 5000 porażek?”, Edison: „Młody człowieku, nie rozumie pan, to nie porażka. Znalazłem tylko 5000 sposobów, które nie działają. Dzięki czemu jestem o 5000 prób bliżej rozwiązania”.

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

piątek 23 sty 2015, 12:25

Akhh pisze:Dlatego jednak najlepiej mieć konto w PLN ;)
Tak, tylko po ostatnich wydarzeniach jest to dylemat na zasadzie:

Chcesz mieć łatwy pit i debet czy trudny pit ale bez debetu?
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

no avatar
Piter80
Gaduła
Posty: 269
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 21:04

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

piątek 23 sty 2015, 16:26

Dzieki Tomasz ale z takimi stawkami podatku to chyba wybiore Pl
Pozdrawiam
"Kazdy dzien jest idealny,by zrozumiec.Nauczyc sie tego tu,co naprawde chcemy umiec."

no avatar
psychologtlumu
Posty: 37
Rejestracja: niedziela 04 sty 2015, 18:57

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

piątek 20 lut 2015, 23:08

Ja wybieram PL. A w Hiszapnii miało być niby tak tanio i przyjaźnie z podstkami.

no avatar
Piter80
Gaduła
Posty: 269
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 21:04

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

poniedziałek 23 lut 2015, 13:44

Dokladnie w uk tez mial byc raj podatkowy.A wyglada to tak:
Do 11 tys £-o%
Od 11 tys do 32(albo 34 nie pamietam)- 18%
Powyzej 32 tys £-38% jezli dobrze zapamietalem.

Chyba jednak ta Polandia z plasma stawka nie jest taka zla.:)
Pozdrawiam
"Kazdy dzien jest idealny,by zrozumiec.Nauczyc sie tego tu,co naprawde chcemy umiec."

Awatar użytkownika
fxteam
Posty: 18
Rejestracja: czwartek 05 mar 2015, 17:53
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Kontakt:

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

czwartek 05 mar 2015, 18:11

No jeśli szukacie niskich podatków to chyba zostają Seszele, Belize albo inne wyspy Marshalla :) Z tym, że w przypadku takich zabiegów po pierwsze trzeba zarabiać większe pieniądze, a po drugie tak jak pisał kolega w początkowych postach skorzystać z usług dobrej kancelarii. Coraz więcej krajów zacieśnia współpracę podatkową i zamyka w ten sposób różne furtki umożliwiające "korzystne opodatkowanie".

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

niedziela 15 mar 2015, 20:31

miałem w 2014 konto realne z darmowym depozytem w XM (25€ na start po otwarciu konta bez zasilenia wlasnymi pieniedzmi). Ten "darmowy" depozyt przechulalem dosyc szybko w ciagu jednego miesiaca - powstala strata. Teraz chce rozliczyc sie za caly 2014, sumarycznie mam strate (poczatki na fx, zrealizowalem straty z GPW) i glowne pytanie: czy strate powstala przez obracanie darowanym depozytem przez brokera nalezy uwzglednic w zeznaniu podatkowym? Jak domyslam sie, te 25€, ktore broker uzyczyl do dyspozycji na koncie bylo totalnie wirtualne skoro jest market makerem. Jesli uwzglednie strate z tego konta to w nastepnych 5 latach bede mial wieksza kwote do pomniejszenia ewentualnego dochodu, zatem pomniejsze ewentualny nalezny podatek dla tego Niby-Kraju a to juz moze zabolec prowincjonalnego urzednika skarbowego. Czy ktos jest madry z tego? W sumie chodzi o głupie 25€ ale nie chce miec z tego powodu czynnych zalow itp. spraw.
Jest ktos madry z tego?

Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

wtorek 17 mar 2015, 08:40

Cześć wszystkim. Odnośnie rozliczania zarobków z rynków kapitałowych, to na FX Cuffs wykładała pani Barbara Mierosławska, która specjalizuje się w tej dziedzinie i prowadzi również swojego bloga - szczegóły tutaj:
http://comparic.pl/fxcuffs-zagrozenia-w ... odow-z-fx/

Z tego co widzę, to pani Barbara za 2 dni poprowadzi webinar z tej tematyki:
http://getall.pl/p,100,2302,51dd60,77.html
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

no avatar
psychologtlumu
Posty: 37
Rejestracja: niedziela 04 sty 2015, 18:57

Re: Zarobki z rynku FX a problem ich opodatkowania

wtorek 17 mar 2015, 11:07

Ja mam takie pytanie. Czy ktoś z was wie co zrobić z "dochodem" z social trading. Niby tego dużo nie było ale zawsze to kilka tysięcy. Kasę dostałem na inne konto niż to u brokera. Kasa przyszła z konta cypryjskiego. Jak to teraz ująć i czy w ogóle ujmować. Troszkę zostałem zostawiony sam sobie.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości