Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

Awatar użytkownika
Adam_R
Stały Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: wtorek 14 lip 2015, 19:36
Lat na Forex: 2
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

piątek 15 kwie 2016, 19:13

Cześć

Jak dobrze wiecie, na Comparic popularnością cieszą się przeglądy Price Action autorstwa Marcina Wenusa. Również cenię sobie akcję cenową i postanowiłem sprawdzić zarówno siebie jak i Was z tej dziedziny.

Oczywiście przygotowując dzisiejszy case znałem od razu wynik, jednak Wy macie okazję przeżyć symulację rzeczywistego handlu ;)

Na czym polega zabawa? W załączniku znajduje się kawałek czystego wykresu. Nie wiadomo co to za interwał, jaka to para walutowa, ani tego czy to wykres aktualny (powiedzmy z mijającego tygodnia) czy na przykład z przed dwóch lat. Waszym zadaniem jest wyznaczenie odpowiednich wsparć i oporów oraz opisanie co bym zrobił gdybym był przed monitorem. Proszę Was o wyznaczenie kierunku pozycji jaką byście zajęli (długa, krótka, pas) oraz orientacyjnego miejsca zleceń zabezpieczających oraz take profit.

Inwencja pisarska na plus! :joy:

Jeśli temat chwyci w ciągu następnych dni opublikuję dalszą część wykresu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
rzep
Stały Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: czwartek 14 kwie 2016, 13:53

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

sobota 16 kwie 2016, 19:12

fajny pomysł, lubię takie rebusy, więc mimo, że jestem nowicjuszem na forum wyrwę się pierwszy.
Obrazek
upload gifs
Cena stanęła na oporze , który wcześniej był wsparciem. Wydaje się więc , że to świetne miejsce na sell, bo ogólnie rynek w spadku, ruch w górę mocno na wyczerpaniu (przebity kanał lub jak kto woli górna linia klina), trzy mocne pchnięcia , zapowiadające zwykle ruch w przeciwną stronę. W razie otwarcia pozycji S wsparciami, gdzie można realizować zysk są dwa zaznaczone obszary. SL na górze korpusu ostatniej świecy i TP na początku pierwszego obszaru wsparcia. Osobiście jednak nie lubię otwierać pozycji po takich mocnych ruchach, bo nie wiadomo, czy nie kryją się za tym jakieś fundamenty. Ten ruch w górę od przecięcia linii zaznaczonej na fioletowo zmienia się na rosnący. Czyli ja nie otworzyłbym w tym momencie pozycji, poczekałbym na spadek do pierwszego wsparcia zaznaczonego na niebiesko i jeśli wsparcie wytrzymałoby a świece wskazywałyby na możliwość kontynuacji ruchu w górę to zawarłbym transakcję L, gdyby jednak cena przeleciała poniżej tego pierwszego obszaru szukałbym możliwość S.
Prostota jest trudniejsza od komplikacji: trzeba się ciężko napracować nad wydobyciem czystej myśli.

Awatar użytkownika
akhh
Moderator Forum
Posty: 4450
Rejestracja: czwartek 07 cze 2012, 08:46
skype: ComparicFX
Lat na Forex: 12
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

niedziela 17 kwie 2016, 19:43

1.png
Ja umiem tylko rysować w MT4 ;)

Natomiast też dołączę się do zabawy nie wiedząc co to za wykres. Natomiast z tej perspektywy sytuacja wydaje się oczywista.

Trend spadkowy, korekta do oporu -> z większym prawdopodobieństwem spadki, ale nie ma jeszcze sygnału sprzedaży.

"Rysunek" ;) na górze to dalsze zachowanie ceny.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Comparic - Portal o rynku Forex, Opcjach Binarnych i CFD na akcje.

Więcej na Comparic.pl

Awatar użytkownika
Bfx
Gaduła
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 28 sie 2014, 13:11
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek demonstracyjny
Lokalizacja: Muszyna

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

niedziela 17 kwie 2016, 20:07

Nie wiadomo czym jest ten spadek po lewej. Aktualnie idą w górę wiec obstawiam górę. :bigsmile:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adam_R
Stały Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: wtorek 14 lip 2015, 19:36
Lat na Forex: 2
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

poniedziałek 18 kwie 2016, 09:15

Cieszę się, że Wam się spodobał pomysł ;) Stay tuned ponieważ mam jeszcze 11 slajdów z tego przykładu :joy:

Choć jestem autorem i wiem jak ostatecznie wygląda case, to postaram się bezstronnie opisać mój tok myślenia:

Obecnie wykres wygląda jak korekta większego ruchu. Martwi mnie jednak liczba nowych lokalnych szczytów (3) nie wpisujących się w prostą korektę ABC. Cena zatrzymała się na oporze i stworzyła świecę przypominającą pinbar, jednak dla mnie to za mało na otworzenie pozycji.
Scenariusz:
a) umieszczenie zlecenia oczekującego sell poniżej minimum ostatniej świecy podażowej pod warunkiem, że stosunek RR przewyższa 2. SL umieszczony standardowo, tuż powyżej szczytu poprzedniej świecy, TP - zielona linia.
To byłaby pozycja bardzo spekulatywna (łapiemy korektę) dlatego starałbym się być tu bardzo ostrożny.


b) Mierząc zasięg ostatniej korekty (A) i odmierzając identyczny odcinek od lokalnego szczytu dostajemy strefę wsparcia w której nie tylko kończy się największa dotychczasowa korekta (100%), ale swoje ekstrema miało kilka wcześniejszych świec. Dlatego w tym miejscu umiejscowiłbym TP pierwszej krótkiej pozycji oraz zlecenie buy limit z SL poniżej ostatniego lokalnego dołka (nie zaznaczony niestety) a TP powyżej szczytu 3.

EDIT: Kolejny slajd już dzisiaj po południu! ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Tomasz-20021
Główny Moderator
Posty: 1707
Rejestracja: czwartek 09 sty 2014, 10:42

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

poniedziałek 18 kwie 2016, 13:31

pomysl swietny ale bez innych tf to takie bladzenie we mgle. Co z tego, ze osiagamy jakis poziom skoro na innym interwale cena moze byc posrodku niczego. Temat super i napewno bede sledzil tylko czy nie lepiej rozgrywac tego na live?
"Panie Edison, dlaczego nie rezygnuje pan po 5000 porażek?”, Edison: „Młody człowieku, nie rozumie pan, to nie porażka. Znalazłem tylko 5000 sposobów, które nie działają. Dzięki czemu jestem o 5000 prób bliżej rozwiązania”.

Awatar użytkownika
Adam_R
Stały Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: wtorek 14 lip 2015, 19:36
Lat na Forex: 2
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

poniedziałek 18 kwie 2016, 15:27

Tomasz-20021 pisze:pomysl swietny ale bez innych tf to takie bladzenie we mgle. Co z tego, ze osiagamy jakis poziom skoro na innym interwale cena moze byc posrodku niczego. Temat super i napewno bede sledzil tylko czy nie lepiej rozgrywac tego na live?
Jasne, inne TF są często bardzo pomocne. Ale jak sam zwróciłeś uwagę często "na innym interwale cena może być pośrodku niczego". Chcesz wejść na M15 patrzysz na M30 - jest OK. Włączasz H4 - "nieee, no... pozycja bez sensu jesteśmy nigdzie".
To tylko zabawa i tak to traktujmy ;) załóżmy też, że interesuje nas jedynie ten interwał, który widzimy i pozycja będzie do niego dopasowana.


A teraz prezentuję drugi slajd wykresu - w moim przypadku, prawdopodobnie byłbym już w shorcie (aktywowane zlecenie oczekujące) i choć martwią mnie te świece, to jednak trzymałbym SL w pierwotnym miejscu z nadzieją, że rynek pójdzie jednak w moją stronę... a Wy? Zmieniacie swoją opinię po tych dwóch świecach? ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Tomasz-20021
Główny Moderator
Posty: 1707
Rejestracja: czwartek 09 sty 2014, 10:42

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

poniedziałek 18 kwie 2016, 15:41

zabawa zabawa ale i tak bez podparcia sie o inne tf to 50/50 (pomijajac juz ustawianie tp i sl)... Cokolwiek nie zgadne bedzie to wiecej przypadek niz PA.

No i jeszcze druga sprawa - posilkujesz sie wykresami gdzie znasz prawa strone (tylko ty). Opisales wszystko pieknie ze zleceniami oczekujacymi (a jakze - odpalonymi :))) - tylko to dalej sa analizy na historii. Nie fajniej bedzie na live?
"Panie Edison, dlaczego nie rezygnuje pan po 5000 porażek?”, Edison: „Młody człowieku, nie rozumie pan, to nie porażka. Znalazłem tylko 5000 sposobów, które nie działają. Dzięki czemu jestem o 5000 prób bliżej rozwiązania”.

Awatar użytkownika
Adam_R
Stały Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: wtorek 14 lip 2015, 19:36
Lat na Forex: 2
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

poniedziałek 18 kwie 2016, 16:07

Tomasz-20021 pisze:zabawa zabawa ale i tak bez podparcia sie o inne tf to 50/50 (pomijajac juz ustawianie tp i sl)... Cokolwiek nie zgadne bedzie to wiecej przypadek niz PA.

No i jeszcze druga sprawa - posilkujesz sie wykresami gdzie znasz prawa strone (tylko ty). Opisales wszystko pieknie ze zleceniami oczekujacymi (a jakze - odpalonymi :))) - tylko to dalej sa analizy na historii. Nie fajniej bedzie na live?
Napisałem, że staram się zachować bezstronność i faktycznie tak bym postąpił gdybym nie znał prawej strony wykresu. Uwierz - przykład dobrałem tak, że kilka niespodzianek się pojawi :bigsmile:

Analizę live masz wszędzie - FB, Comparic etc. Zaraz pojawią się wpisy "ale Stoch jest wykupiony", albo "w czwartek EBC - raczej shorty". Zamysł był taki, że trenujemy tylko PA. Temat widzę robi się coraz bardziej popularny i jeśli będzie taka wola, to pomyślimy nad kolejnymi, ciekawszymi i bardziej edukacyjnymi przykładami ;)

EDIT: dam sobie spokój też z własnymi analizami. Będę publikował tylko kolejne slajdy - następny już jutro po południu ;)

Awatar użytkownika
Tomasz-20021
Główny Moderator
Posty: 1707
Rejestracja: czwartek 09 sty 2014, 10:42

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

poniedziałek 18 kwie 2016, 16:21

Adam tak jak ci pisalem - temat fajny - PA zawsze mnie krecilo. Faktycznie - wlasne analizy, kiedy wiesz co bedzie - sa powiedzmy szczerze naciagane (chocbys bil sie w piers, ze nie podgladasz). W tym momencie twoja aktywnosc na forum skurczy sie do wrzucania kolejnych slajdow - co jest bez sensu. Bierz rowniez udzial w zabawie tylko w troche zmienionej formie.
"Panie Edison, dlaczego nie rezygnuje pan po 5000 porażek?”, Edison: „Młody człowieku, nie rozumie pan, to nie porażka. Znalazłem tylko 5000 sposobów, które nie działają. Dzięki czemu jestem o 5000 prób bliżej rozwiązania”.

no avatar
rzep
Stały Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: czwartek 14 kwie 2016, 13:53

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

poniedziałek 18 kwie 2016, 16:34

Mnie odpowiada taka forma zabawy bo przecież to nie konkurs. Dzięki Adam, że ci się chciało, jestem za kontynuowaniem i nie będę grymasił - twoje uwagi też ciekawe. Sugerowałbym jedynie ustalić tempo publikowania wykresów np. 1 dziennie wieczorem. Co do wykresu to mamy równowagę jak rakieta stojąca na ogniu :) bo wciąż widzę L . Te dwa bary potwierdzają wyczerpanie ostatniego ruchu w górę. Zwykle IB (tu prawie podwójny) zapowiada odwrócenie, więc to z kolei sygnał na sell , ale dla mnie to by było za mało miejsca w dół na zyskowne S. Czekam na głębszą korektę do pierwszego wsparcia i wtedy najchętniej L.
Prostota jest trudniejsza od komplikacji: trzeba się ciężko napracować nad wydobyciem czystej myśli.

Awatar użytkownika
Adam_R
Stały Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: wtorek 14 lip 2015, 19:36
Lat na Forex: 2
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

wtorek 19 kwie 2016, 09:06

Tomasz-20021 pisze:Adam tak jak ci pisalem - temat fajny - PA zawsze mnie krecilo. Faktycznie - wlasne analizy, kiedy wiesz co bedzie - sa powiedzmy szczerze naciagane (chocbys bil sie w piers, ze nie podgladasz). W tym momencie twoja aktywnosc na forum skurczy sie do wrzucania kolejnych slajdow - co jest bez sensu. Bierz rowniez udzial w zabawie tylko w troche zmienionej formie.
Przemyślałem sprawę i będę jedynie komentować wpisy innych - pytania czemu tak, nie inaczej etc. ;)
rzep pisze:Mnie odpowiada taka forma zabawy bo przecież to nie konkurs. Dzięki Adam, że ci się chciało, jestem za kontynuowaniem i nie będę grymasił - twoje uwagi też ciekawe. Sugerowałbym jedynie ustalić tempo publikowania wykresów np. 1 dziennie wieczorem. Co do wykresu to mamy równowagę jak rakieta stojąca na ogniu :) bo wciąż widzę L . Te dwa bary potwierdzają wyczerpanie ostatniego ruchu w górę. Zwykle IB (tu prawie podwójny) zapowiada odwrócenie, więc to z kolei sygnał na sell , ale dla mnie to by było za mało miejsca w dół na zyskowne S. Czekam na głębszą korektę do pierwszego wsparcia i wtedy najchętniej L.
!Brwoo!

Dziś wieczorem wrzucę kolejny slajd ;)

Awatar użytkownika
Adam_R
Stały Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: wtorek 14 lip 2015, 19:36
Lat na Forex: 2
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

wtorek 19 kwie 2016, 19:27

Slajd numer 3

Przyznać się, komu ta długa biała świeca pokrzyżowała plany? :joy:
Mnie pewnie już by wycięło, bo pierwsze dwa wyglądały IMO prospadkowo.

Mile widziane kolejne analizy i opinie ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
rzep
Stały Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: czwartek 14 kwie 2016, 13:53

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

wtorek 19 kwie 2016, 19:50

No własnie. Już po tym nieudanym wybiciu w dół pierwszego bara z dwóch pokazanych w poprzednim kroku nabrałem pewności co do kierunku, jednak taki ostry odpał nie daje szans na wejście. Jak tak dalej pójdzie to w tej zabawie pozostanę bez pozycji. Opór zaznaczyłem na czerwono, wsparcie zielono. Ostatnia świeca to piękny OB, ale jesteśmy za wysoko i obawiam się , że PRO też tak to widzą. Czekam na zejście do zielonej linii i wtedy z przyjemnością L chyba że bez zwłoki walną w czerwone opory, może wtedy się wkurzę i S (bo na razie S po wybiciu ostatniego swinga na niebiesko bez szans)
Obrazek
upload gifs
Prostota jest trudniejsza od komplikacji: trzeba się ciężko napracować nad wydobyciem czystej myśli.

Awatar użytkownika
Adam_R
Stały Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: wtorek 14 lip 2015, 19:36
Lat na Forex: 2
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

wtorek 19 kwie 2016, 20:40

rzep pisze:No własnie. Już po tym nieudanym wybiciu w dół pierwszego bara z dwóch pokazanych w poprzednim kroku nabrałem pewności co do kierunku, jednak taki ostry odpał nie daje szans na wejście. Jak tak dalej pójdzie to w tej zabawie pozostanę bez pozycji. Opór zaznaczyłem na czerwono, wsparcie zielono. Ostatnia świeca to piękny OB, ale jesteśmy za wysoko i obawiam się , że PRO też tak to widzą. Czekam na zejście do zielonej linii i wtedy z przyjemnością L chyba że bez zwłoki walną w czerwone opory, może wtedy się wkurzę i S (bo na razie S po wybiciu ostatniego swinga na niebiesko bez szans)
Obrazek
upload gifs
Mówi się, że brak pozycji to też pozycja :joy: Przyznam Ci, że również w tym momencie byłbym skołowany, bo mamy wystrzał i choć siła jest, to otwieranie longów byłoby IMO nieefektywne. Mógłbyś wyjaśnić mi czemu akurat tak poprowadzony opór? (ja tam bym strefę widział, ale może masz inne podejście)

no avatar
rzep
Stały Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: czwartek 14 kwie 2016, 13:53

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

wtorek 19 kwie 2016, 20:58

Adam_R pisze: Mógłbyś wyjaśnić mi czemu akurat tak poprowadzony opór? (ja tam bym strefę widział, ale może masz inne podejście)
Każdy nabiera jakiś swoich nawyków. Ja bardzo lubię śledzić rynek na walutach po korpusach świec (knoty traktuję jako szum i bliżej się im przyglądam w momencie testów). Wnętrze tego swinga z którego poprowadziłem opór wygląda na wyjątkowo silną strefę bo stanowi jak widać podwójny szczyt (tam się poprzednio rozegrała ostra walka, więc pokonanie tego będzie wyjątkowo trudne)
Prostota jest trudniejsza od komplikacji: trzeba się ciężko napracować nad wydobyciem czystej myśli.

no avatar
Goldeneyes
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2014, 15:58
Lat na Forex: 1
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

wtorek 19 kwie 2016, 21:27

Mówi się, że brak pozycji to też pozycja
Święte słowa. Ja jako początkująca adeptka nie zawsze radzę sobie jeszcze z emocjami i chwilami łapię się na tym, że jestem chora, bo nie mam żadnej otworzonej pozycji :aaaa:. No i na siłę otwieram, co często kończy się twardym powrotem do rzeczywistości.

A temat ciekawy. Zgłębiam Price Action i będę śledziła temat, bo wykresy to nadal dla mnie trochę jak wiedza magiczna :conf:
Wiem, że jeszcze bardzo mało wiem

Awatar użytkownika
Adam_R
Stały Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: wtorek 14 lip 2015, 19:36
Lat na Forex: 2
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

środa 20 kwie 2016, 16:44

rzep pisze:
Adam_R pisze: Mógłbyś wyjaśnić mi czemu akurat tak poprowadzony opór? (ja tam bym strefę widział, ale może masz inne podejście)
Każdy nabiera jakiś swoich nawyków. Ja bardzo lubię śledzić rynek na walutach po korpusach świec (knoty traktuję jako szum i bliżej się im przyglądam w momencie testów). Wnętrze tego swinga z którego poprowadziłem opór wygląda na wyjątkowo silną strefę bo stanowi jak widać podwójny szczyt (tam się poprzednio rozegrała ostra walka, więc pokonanie tego będzie wyjątkowo trudne)
Wybacz, nie widzę tam podwójnego szczytu, ani oporu :wtf: mógłbyś pokazać mi to jakoś inaczej?
Goldeneyes pisze:
Mówi się, że brak pozycji to też pozycja
A temat ciekawy. Zgłębiam Price Action i będę śledziła temat, bo wykresy to nadal dla mnie trochę jak wiedza magiczna :conf:
Nie krępuj się, wrzucaj to co widzisz. Chyba, że nic nie widzisz... to wtedy jak najbardziej warto poznać spojrzenie innych :gj:

Awatar użytkownika
akhh
Moderator Forum
Posty: 4450
Rejestracja: czwartek 07 cze 2012, 08:46
skype: ComparicFX
Lat na Forex: 12
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

środa 20 kwie 2016, 17:20

Jako, że ja lubię proste sytuacje dla mnie nie ma tutaj wątpliwości. Czekam na dalszy wzrost i test od góry oporu, który ta biała świeca wybiła.

Jedyna możliwość zagrania shorta to wyraźny sygnał sprzedaży - ale tutaj musiałbym znać TF ;)
Comparic - Portal o rynku Forex, Opcjach Binarnych i CFD na akcje.

Więcej na Comparic.pl

Awatar użytkownika
Adam_R
Stały Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: wtorek 14 lip 2015, 19:36
Lat na Forex: 2
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Uważasz, że znasz Price Action? [zabawa edukacyjna]

środa 20 kwie 2016, 19:52

Akhh pisze: wyraźny sygnał sprzedaży
Taki wystarczy? ;)

Jak w tym momencie widzicie ten wykres? Dalej longi? Przewrotka na sell?
Kolejne slajdy będą już zawierały po kilka świec - przyspieszamy trochę ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości