W dniu dzisiejszym obok badania ZMIDEX, opisanego tydzień temu w tym temacie, także nowe badania dotyczące giełdy pochodzące ze strony naszego partnera Invest Tracer. Dzisiaj jest to kompas inwestycyjny.
Kompas inwestycyjny jest narzędziem służącym do innowacyjnego sposobu prezentacji notowań instrumentów finansowych. Jesteśmy przyzwyczajeni do obserwacji notowań na wykresach tradycyjnych. Kompas inwestycyjny wprowadza notowania w ruch kołowy. Wskazówka kompasu kręci się w koło w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara informując inwestora, w jakiej fazie rynku znajduje się obserwowany instrument finansowy. Blat kompasu podzielony jest na sześć stanów rynku (faz): akumulacji, wczesnego trendu wzrostowego, dojrzałego trendu wzrostowego, dystrybucji, wczesnego trendu spadkowego oraz dojrzałego trendu spadkowego. Każda z tych faz ma bardzo ważne znaczenie interpretacyjne dla inwestora. Dodatkowo każdą fazę cyklu podzielono na, pod-fazy, aby dokładniej identyfikować aktualne wskazania kompasu.
Kompas inwestycyjny dostępny jest w trzech horyzontach inwestycyjnych: krótkoterminowym: (dane 15 minutowe) dla wybranych najbardziej popularnych serii notowań (indeksów, walut, surowców, najbardziej płynnych spółek), średnioterminowym (dane dzienne) dla wszystkich instrumentów finansowych, dla których dostępne są notowania w czasie rzeczywistym oraz notowania dzienne, długoterminowym (dane miesięczne na koniec miesiąca kalendarzowego).
Dzięki wyznaczeniu trzech horyzontów inwestycyjnym możliwe jest ustalenie cyklu dominującego i wyznaczanie właściwego momentu otwarcia pozycji zgodnie z makroekonomicznym cyklem koniunkturalnym Kitchina w gospodarce trwającym średnio około 4 lata. Wysoka zbieżność przebiegu indeksu z barometrem koniunktury giełdowej WigTracer pozwala wnioskować, że jest to cykl dominujący również w odniesieniu notowanych na niej instrumentów finansowych. Cykle średnio i krótkoterminowy są odpowiednio cyklami niższego rzędu i znajdują zastosowanie w inwestowaniu w krótszym horyzoncie inwestycyjnym.
Już pod koniec spadków, które zaczęły się w 2007 roku kompas zaczął pokazywać obszar akumulacji. Niedługo potem rozpoczął się trend wzrostowy.
Wcześniej, kiedy indeks osiągał nowe szczyty, kompas już miał za sobą fazę dystrybucji oraz wczesny trend spadkowy. Już po pierwszych spadkach w 2007 roku wskazywał na dojrzały trend spadkowy.
Teraz aktualne wskazanie kompasu na dzień dzisiejszy:
Kompas wskazuje na obszar akumulacji na indeksie WIG20.
http://www.investtracer.com
——————–
Badania ZMIDEX:
„Być albo nie być”
Być albo nie być… optymistą – to problem, który w ubiegłym tygodniu zdawali się zadawać sobie respondenci. Kolejne badanie upłynęło bowiem pod znakiem sceptycyzmu. Po przyspieszających odczytach z ostatnich 4 tygodni, wyniki krótkoterminowe po raz pierwszy dostały zadyszki, co widać po osłabionej o ponad 30% medianie. Spadek WIG20 w ostatnim tygodniu o ponad 2%, czy odwołane IPO ze względu na brak zainteresowania inwestorów nadszarpnęły optymizm respondentów na tyle, że niektórzy z ekspertów wydają się zastanawiać, czy należy dać parkietowi jeszcze jedną szansę? Te problemy wydają się na razie nie dotyczyć długoterminowych nastrojów, które trzymają poziom z ubiegłego tygodnia.
Piotr Cymcyk http://www.zmid.org.pl
Zapraszamy na kolejne „Protokoły giełdowe” w każdy wtorek, już za tydzień kolejne nowe badanie sytuacji na naszej GPW.
http://comparic.pl/listings/protokol-gi ... ow-na-gpw/
Protokół giełdowy nr 2: obszar akumulacji i pogorszenie nast
- longtrader
- Maniak Forex
- Posty: 3705
- Rejestracja: niedziela 14 lip 2013, 07:58
Protokół giełdowy nr 2: obszar akumulacji i pogorszenie nast
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Audaces Fortuna Iuvat.
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości