Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

czwartek 29 sie 2013, 08:49

Na razie wygląda jak zwijanie się na koniec miesiąca. Edek obrywa chyba najbardziej. Klasycznie: co nie chce iść w górę, idzie w końcu w dół.
Dołek gdzieś zostanie kupiony ale gdzie to jeszcze zobaczymy. Może 1.32

W sumie to nawet dobrze - takie odchudzanie przed sezonem :-)
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

no avatar
Mariusz2011
Posty: 6
Rejestracja: piątek 16 sie 2013, 07:10

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

czwartek 29 sie 2013, 09:12

Mogą zejść niżej i tak w przedziale 1,30 - 1,32 wrzesień będzie się toczył aż wyjaśni się QE i wtedy w zależności czy i ile kierunek się określi, teraz nikt nie chce sprzedawać/kupować aby nie zostać z pozycją. Rynek zweryfikuje ale tak właśnie myślę. Ze poziom równowagi jest najbezpieczniejszy na czekanie. Chyba że dzisiaj dane..., ale to już gdybanie.
Dzięki Marcin za wczorajszego kabla, poziomy :joy: . który dalej mnie zastanawia co do kierunku, ale przypuszczam że jak edek zejdzie niżej to jak ruszy kabel to rączki może urwać, kto zasad forex bhp nie zastosuje.

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

czwartek 29 sie 2013, 10:18

Powtórka z wątku w trading floor:
Orderbooks:

AUDUSD http://www.forexlive.com/blog/2013/08/2 ... 29-august/
GBPUSD http://www.forexlive.com/blog/2013/08/2 ... 29-august/
EURUSD http://www.forexlive.com/blog/2013/08/2 ... 29-august/
i duża opcja na edku
http://www.forexlive.com/blog/2013/08/2 ... usd-today/

To tak na razie, późnej będę wrzucał tylko tam.
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
Sildra
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 09:56

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

czwartek 29 sie 2013, 10:50

Dzień Dobry,

Tak sobie na szybko przejrzałem dzisiejsze wykresy i w zasadzie z tych sensownych, z których cokolwiek rozumiem, najlepiej wygląda złoto. W sumie to gra pod LT i nie każdy ją lubi. Ja lubię i wyznaję :gj:

W tym przypadku warto obserwować cenę w kontekście LT i dobrego lokalnego SR. Przebicie obydwu na raz to dobry sygnał na eSkę.

Wracam do realnej pracy pozostawiając 10% procesów mózgowych na śledzenie tegoż powyższego.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
- Dzień dobry! Chciałbym kupić drzwi. Są drzwi?
- A jak pan tu wszedł?
- Przez drzwi.
- Czyli?
- Są........ to poproszę.
http://www.youtube.com/watch?v=_Rf9yfrO0ZQ

Awatar użytkownika
Neo
Pasjonat Forex
Posty: 690
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 20:56
Lat na Forex: 4
Lokalizacja: Matrix

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

czwartek 29 sie 2013, 14:10


no avatar
slimakterium
Gaduła
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 22 lip 2012, 08:08

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

piątek 30 sie 2013, 09:41

ciekawostka:

kończymy miesiąc - do dziś mamy na eu baaaardzo słabiutki range: 45% monthly = ~264 pips,
ja wiem że sezon urlopowy itp. ale mało który sierpień był tak mizerny
zakładając że Oni chcieliby wyciągnąć miesięczną świecę to statystycznie byłoby 'lżej' wyciągnąć ją do dołu

Obrazek

like i said - it's just ciekawostka : )

Awatar użytkownika
Mighty Baz
Gaduła
Posty: 289
Rejestracja: poniedziałek 12 mar 2012, 13:47

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

piątek 30 sie 2013, 09:44

wrocilem z wakacji, takze musze zlapac rytm, od poniedzialku zaczne sie udzielac :))
DAYTRADER
外汇交易是简单

Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

piątek 30 sie 2013, 09:47

Dzięki Slimakterium! Faktycznie ciekawe spostrzeżenie.

Mighty: witamy w reaktywowanych pogaduchach! :cheers:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

Awatar użytkownika
Neo
Pasjonat Forex
Posty: 690
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 20:56
Lat na Forex: 4
Lokalizacja: Matrix

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

piątek 30 sie 2013, 13:02

http://xpuls.pl/kto-posiada-polskie-obligacje-skarbowe/
Ktoś mi powie łopatologicznie co znaczy, że rząd umorzy obligacje 3mane przez OFE :?:
Tzn.: iż pieniądze emerytów które je kupiły przepadną = zmniejszy się Polski dług :?:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek 30 sie 2013, 13:27 przez Neo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

piątek 30 sie 2013, 13:15

Nie mam tam konta. Mógłbyś wkleić fragment?
Umorzenie może się też odbyć za rekompensatą. To wszystko zależy jak będzie to uregulowane. Trudno mi sobie wyobrazić, żeby takie umorzenie samo w sobie było zgodne z prawem...
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

no avatar
Mariusz2011
Posty: 6
Rejestracja: piątek 16 sie 2013, 07:10

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

piątek 30 sie 2013, 13:42

Pewnie jak rząd przejmie aktywa OFE to stanie się posiadaczem własnych obligacji, które sobie umorzy...., obniżając progi bezpieczeństwa i dalej hulaj dusza...

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

piątek 30 sie 2013, 21:49

Mighty Baz pisze:wrocilem z wakacji, takze musze zlapac rytm, od poniedzialku zaczne sie udzielac :))
Witamy, witamy :cheers:

Tak się właśnie spodziewałem: po co tracić czas na jakieś fx pierdoły w tak piękne lato?
Mam nadzieję, że wakacje były udane :gj:

Co do złota to wyobraź sobie, że wreszcie przyszedł renesans: już nie jest takie be jak z miesiąc czy dwa temu.
Wieloletnia bańka na papierowym złocie pod QE Infinity wreszcie całkowicie odparowała.
Teraz kręci się nowe lody, nawet wyczesani do zera mali spekulanci powstali z grobu :lol:

Ciekawy moment bo dopiero co walnęło w krótkoterminowy sufit i robi korektę którą IMHO warto kupić.
Tylko gdzie?.. no właśnie, tutaj mi brakowało Twojej deski kreślarskiej :mrgreen:
Adam Button z forexlive mówi, że na razie dobre wsparcie do kupna jest ok. $1385..
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
Neo
Pasjonat Forex
Posty: 690
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 20:56
Lat na Forex: 4
Lokalizacja: Matrix

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

piątek 30 sie 2013, 23:10

Na złocie póki co z kanału wypadliśmy dołem i zatrzymaliśmy się na 23.6 FIBO ostatnich wzrostów.
Całość póki co przypomina korektę prostą, moment odwrotu oczywiście nie jest przypadkowy, gdyż wypadł on przy mocnych oporach oraz przy potencjalnej linii szyi na interwale dziennym.
1344/42 wygląda na bardzo atrakcyjne miejsce gdzie moglibyśmy się zatrzymać po wybiciu z kanału co równocześnie jest 38% FIBO od dołka z 27 czerwca.

A to oczywiście pretekst do korekty, czyli fundamenty:
Potwierdziły się doniesienia z RPA – tamtejsi górnicy z kopalń złota ogłosili strajk, żądając dużego wzrostu płac. Za strajkiem stoi centrala związkowa, która skupia ponad 60% pracowników sektora. RPA jest piątym największym na świecie producentem złota. Cena kruszcu na razie nie zareagowała znacząco na te doniesienia.
Z kolei na EuroDolarze, interwał H1 tworzy nam się piękny oRGR, w ramach realizacji wcześniejszego RGR-a.
Wydaje się zbyt piękne aby było prawdziwe zważywszy również na fakt iż duża ilość graczy zaczęła się pozycjonować już pod ograniczenie QE, co jest niemal pewne choćby słuchając członków FED-u, a także po danych oraz wielu stopach do wyczyszczenia.
Z drugiej strony gospodarka EU radzi sobie coraz lepiej, w Chinach prawdopodobnie (sądząc po danych) Bank Chin ponownie, cichaczem wpompował trochę gotówki w rynek, a retoryka FED-u pomimo ograniczenia programu skupu aktywów nadal pozostaje gołębia i nie oznacza podnoszenia stóp procentowych w górę, a także wątek Syrii, który został stłumiony przez wycofanie się głównego sojusznika USA - UK.
Te argumenty traktował bym jako alternatywę, nie scenariusz bazowy przy ogólnej poprawie rynków EU i USA, gdyż kluczowym wydaje się być ogólny powstały trend, pozycjonowanie pod niego graczy. Porównując poprawę obu gospodarek warto wziąć pod uwagę wczorajsze dane, które pozytywnie zaskoczyły pomimo mocnego ich zrewidowania.

Warto poczytać co mówi Goldman Sachs:
Bank w ostatnim czasie przedstawił stosunkowo obszerny raport odnośnie oczekiwań do działań FED. Oto jego kluczowe punkty:

Cięcie QE3 wyniesie 10-15mld USD.
FED skupi się raczej na ograniczaniu zakupów obligacji skarbowych, niż MBSów. Według ostatnich badań zakupy MBSów są skuteczniejsze w obniżaniu stóp procentowych na rynku nieruchomości.
FED powinien wprowadzić coś w rodzaju forward guidance odnośnie cięć QE3. Zmieni się styl komunikacji.
Jednak poprzez kończenie luzowania bank w III kwartale przewiduje drobne zwolnienie gospod. USA:
Bank zakłada, że w trzecim kwartale gospodarka USA wzrośnie o 1,5 proc. wobec poprzedniego założenia na poziomie 1,7 proc.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Mighty Baz
Gaduła
Posty: 289
Rejestracja: poniedziałek 12 mar 2012, 13:47

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

sobota 31 sie 2013, 11:14

nie wiem gdzie to wrzucic na forum: http://forexindicatortips.blogspot.com/ ... ators.html

a propos złota , silne wsparcie jest w okolicach 1360-1372, choć wg mnie za szybko cena poszybowała do góry, praktycznie bez problemu przebijając opór na poziomie 1409, co może sugerować dalsze wzrosty. By złota wykonało silniejszy ruch spadkowy, to powinniśmy zobaczyć retest ostatniego szczytu. Strajkami w kopalniach bym się w ogóle nie podniecał, bo wyglądają na nienaturalne, specjalnie podgrzewane przez kartele.
Jak widać gadki o wojnie w Syrii dobrze wpływają na USD, co jest dość dziwne, bo rosnąca cena ropy powinna go dołować. Kiedy widzę taki rozjazd miedzy cenami ropy i USD, to nasuwa się podejrzenie, że grube ryby szykują nam niezłą jazdę na surowcach w najbliższych tygodniach, co prawdopodobnie jest związane z "przemyśleniami" FED na temat zawężenia QE. Ostatnio duże pisze się o spowolnieniu gospodarki w USA, którego konsekwencją może być kontynuacja polityki skupu aktywów na tym samym poziomie, co jest zgodne z tzw akomodacyjną optyką FED. Jeszcze trwają wakacje, więc kluczowe wskaźniki pojawią się dopiero pod koniec września.
DAYTRADER
外汇交易是简单

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

sobota 31 sie 2013, 12:00

Neo pisze: A to oczywiście pretekst do korekty, czyli fundamenty:
Potwierdziły się doniesienia z RPA – tamtejsi górnicy z kopalń złota ogłosili strajk, żądając dużego wzrostu płac. Za strajkiem stoi centrala związkowa, która skupia ponad 60% pracowników sektora. RPA jest piątym największym na świecie producentem złota. Cena kruszcu na razie nie zareagowała znacząco na te doniesienia.
Nie sądzę aby ktokolwiek się tym w ogóle przejął. Takie rzeczy już nie raz się zdarzały i będą zdarzać, szczególnie w RPA.
I jeżeli już miałoby to mieć realny wpływ na ceny to UP, a nie DOWN gdyż ogranicza to podaż i pompuje koszty wydobycia (przestoje i straty).
Już prędzej pretekstem jest Syria, a konkretnie "zwijanie" oczekiwań co do skali ataku ze strony USA&Co. Oczywiście jeżeli szukać na siłę jakiegoś pretekstu :wink:
Neo pisze:...duża ilość graczy zaczęła się pozycjonować już pod ograniczenie QE, co jest niemal pewne choćby słuchając członków FED-u
Nie za bardzo rozumiem co tutaj jest pewne? Jedyne pewne o czym ja wiem to to, że nic nie jest pewne.
Wypowiedzi i dane są przynajmniej mieszane i jeżeli miałeś okazję poczytać te kawałki które podrzucałem przez ostatnie parę tygodni to prędzej można się spodziewać, że FOMC we wrześniu nie zrobi nic z QE, a i później (do końca roku) niekoniecznie cokolwiek istotnego, może jakieś kosmetyczne zmiany. Zaś o zmianie forward guidance (niech mi ktoś podpowie jak to najlepiej przetłumaczyć na nasze!) na co niektórzy w zapale się powoływali można zapomnieć na długie miesiące.

Ponad to ci co mieli się pozycjonować zrobili to już przed wakacjami. Mówię o poważnych pieniądzach. Krótkoterminowa zaś spekuła z pamięcią 4kB motająca się od ściany do ściany może wywołać tylko krótkotrwałą zmienność w "reakcji" na dane takie lub śmiakie w połączeniu z tym ich zero-jedynkowym tapirowaniem.

Natomiast rozpoczyna się nowy sezon i to co się działo w wakacje można odłożyć ad acta. Rozpoczyna się nowa gra większymi pieniędzmi, też spekuły ale o ciut dłuższym horyzoncie, za to z bardzo konkretnym celem: zarobieniem na bonus za 2013 rok. Zostały na to tylko 3 miesiące. To są pieniądze które potrafią więcej. Musimy jednak chwilę poczekać żeby zobaczyć jakie mają pomysły.
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

sobota 31 sie 2013, 13:05

Forward Guidance, nieco karkołomny termin, tłumaczymy w redakcji jako instrukcje lub wskazówki wyprzedzające !Tak!
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

Awatar użytkownika
Neo
Pasjonat Forex
Posty: 690
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 20:56
Lat na Forex: 4
Lokalizacja: Matrix

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

sobota 31 sie 2013, 13:16

Nie za bardzo rozumiem co tutaj jest pewne? Jedyne pewne o czym ja wiem to to, że nic nie jest pewne.
Wypowiedzi i dane są przynajmniej mieszane i jeżeli miałeś okazję poczytać te kawałki które podrzucałem przez ostatnie parę tygodni to prędzej można się spodziewać, że FOMC we wrześniu nie zrobi nic z QE, a i później (do końca roku) niekoniecznie cokolwiek istotnego, może jakieś kosmetyczne zmiany. Zaś o zmianie forward guidance (niech mi ktoś podpowie jak to najlepiej przetłumaczyć na nasze!) na co niektórzy w zapale się powoływali można zapomnieć na długie miesiące.
Czytasz co mówią członkowie FED w ostatnich 2 tyg. czwartkowe DANE, no i wszelkie serwisy :?:
Nic nie jest 100% pewne, ale czytając to to wydaje się to być pewne na 99,9%.
A co do Syrii też chyba najmniejszy czynnik jest ta skala, a sam fakt jet najważniejszya USA zaatakuje najprawdopodobniej dziś lub jutro pomimo tego iż nie ma poparcia nikogo.
Swoją drogą jakie macie zdanie na ten temat?
Bo moim zdaniem jednoznacznie wynika iż najlepszym rozwiązaniem są rządy Al Assada i polityka Rosji.
My cywilizacja zachodnia tak jesteśmy karmieni tą papką że Rosja zawsze jest Bee ...

Ktoś ma wypowiedź Bullarda z wczoraj ?
Ostatnio zmieniony sobota 31 sie 2013, 13:27 przez Neo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

sobota 31 sie 2013, 13:24

Nigdzie nie widzę. Jak się pojawi, to pewnie w pierwszej kolejności tutaj:
http://www.stlouisfed.org/
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

Awatar użytkownika
Neo
Pasjonat Forex
Posty: 690
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 20:56
Lat na Forex: 4
Lokalizacja: Matrix

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

sobota 31 sie 2013, 13:28

Wczoraj o 15 mówił, więc było a nie będzie. Może nie słowo w słowo, ale recenzja.
WSJ fajnie zawsze pisze, ale wczoraj nie czytałem na moim Feedzie na ich stronie muszę poszukać...

Jak ktoś znalazł to niech poda tu linka bo jakoś tak pobieżnie tam tego nie widzę...
Mighty Baz pisze:Jak widać gadki o wojnie w Syrii dobrze wpływają na USD, co jest dość dziwne, bo rosnąca cena ropy powinna go dołować. Kiedy widzę taki rozjazd miedzy cenami ropy i USD, to nasuwa się podejrzenie, że grube ryby szykują nam niezłą jazdę na surowcach w najbliższych tygodniach, co prawdopodobnie jest związane z "przemyśleniami" FED na temat zawężenia QE. Ostatnio duże pisze się o spowolnieniu gospodarki w USA, którego konsekwencją może być kontynuacja polityki skupu aktywów na tym samym poziomie, co jest zgodne z tzw akomodacyjną optyką FED. Jeszcze trwają wakacje, więc kluczowe wskaźniki pojawią się dopiero pod koniec września.
Choć pierwszy pisałem tu iż powodem umocnienia $ może być konflikt w Syrii, tak napisałem to zanim pomyślałem.
Też mi wydaje się to bardziej dziwne jak normalne. Są to same wydatki dla USa, ale widać region bliżej EU i bardziej jej zagraża - zdecydowanie.
Może Alex coś więcej ma do powiedzenia w tej materii?

Awatar użytkownika
alx
Maniak Forex
Posty: 7292
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 09:56
Lat na Forex: 5
Lokalizacja: Itokawa

Re: Pogaduchy przy kawie... - reaktywacja!

sobota 31 sie 2013, 16:34

Neo pisze:Czytasz co mówią członkowie FED w ostatnich 2 tyg. czwartkowe DANE, no i wszelkie serwisy :?:
Nie tylko przez ostatnie dwa tygodnie ale przez ostatnie ze cztery lata. Zarówno to co mówią jak i ten dane (dlaczego niby te czwartkowe to były DANE, a wszystkie inne to tylko dane? FOMC będzie podejmował długoterminowe decyzje na podstawie jednostkowych danych?)
I to przede wszystkim to co mówią członkowie FOMC (co nie jest tożsame z FED), a szczególnie przewodniczący który jako jedyny ma prawo wypowiadać się za cały komitet (choć tylko w tej części w której jest konsensus). O czym już tyle razy wspominałem...
Natomiast jak to natychmiast przekręcają "wszelkie" serwisy pokazuję tutaj i w poprzednich Pogaduchach też od bardzo długiego już czasu.
Oczywiście zdarza się jednak znaleźć bardziej poważne analizy i jak na takie natrafię to podrzucam.
Rozumiem, że miałeś okazję się z nimi zapoznać?
Szczególnie z tą ostatnią? Fakt że była długa, ale temat też nie jest taki prosty jak go usiłuje pokazywać zero-jedynkowy młyn medialny. Już nie wspomnę o wnioskach.

O Bullardzie wczoraj była wzmianka, że będzie coś mówił i na tym się skończyło.
Ale cokolwiek by on nie powiedział i tak to nic nie zmienia bo każdy z nich za wyjątkiem Bernanke mówi tylko w swoim imieniu.
Nie można tego ekstrapolować na stanowisko FOMC.

Mamy teraz tradycyjny korowód przemów członków FOMC przed posiedzeniem i jak zwykle jest medialne liczenie "szabel" kto za, kto przeciw zwijaniu QE. Jest to świetna zabawa dla żurnalistów, ale nie można tego brać na poważnie bo jeszcze raz: każdy z nich przedstawia swój punkt widzenia, oczekiwania czy domysły (EDIT: no chyba, że trzeba od czasu do czasu wylać kubełek zimnej wody na gorące głowy ale wtedy to jest zawsze zgodne z dotychczasowym stanowiskiem całego komitetu). Najlepszym przykładem jest właśnie Bullard który przez długie lata trzymał "jastrzębią" stronę, a niedawno przeszedł na "gołębią" i z rozbrajającą szczerością przyznał, że gdyby ktoś podążał za jego radami to straciłby mnóstwo pieniędzy :bigsmile:
Co z tego wyjdzie to się okaże po posiedzeniu na którym będą uzgadniać i głosować wspólne stanowisko. A co uradzą dowiemy się wydanego po posiedzeniu komunikatu.

EDIT: jak dla mnie to na 99% jest "pewne" że nie będzie zwijania na najbliższym posiedzeniu. No może na 75%, gdyby było 99% to postawiłbym na to wszystko co mam :wink: Sądzę to na podstawie właśnie tych wypowiedzi oraz wyjaśnień ludzi którzy zajmują się tymi zagadnieniami znacznie dłużej niż ja wiem o tym, że FOMC jest na świecie.
Ostatnio zmieniony sobota 31 sie 2013, 16:47 przez alx, łącznie zmieniany 1 raz.
Od dwa, przez pięć do dziewięć...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości