Bitcoin dla opornych ;)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Portal Comparic
Stały Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Bitcoin dla opornych ;)

środa 30 maja 2018, 18:02

Lekcja 1: Czym jest Bitcoin? Podstawy rewolucji finansowej


Miło nam poinformować, że już od dziś na łamach portalu Comparic.pl gościć będzie nowy cykl edukacyjny “Środy z Bitcoinem”. Dzięki naszej współpracy z LUNO przez najbliższych kilkanaście tygodni będziemy uczyć i bawić. Udowodnimy, że zagadnienia związane z kryptowalutami da się przedstawić w sposób prosty, miły i co najważniejsze
W ciągu najbliższych kilkunastu tygodni opowiemy m.in. o tym:

Czym jest Bitcoin?
Skąd wziął się Bitcoin?
Bitcoin jako system płatności?
Bitcoin jako cyfrowe złoto?
Bitcoin jako internet?
O zarabianiu, kupowaniu i wydobywaniu Bitcoina
W jaki sposób obliczana jest cena Bitcoina?
Czy Bitcoin jest używany przez przedsiębiorców?
Czym jest “kopanie” Bitcoina?
Co to są klucze prywatne?
Jak mogę zabezpieczyć Bitcoin?
Jakie ryzyko wiąże się z Bitcoinem

więcej na portalu:

https://comparic.pl/lekcja-1-czym-jest- ... inansowej/
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Stały Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Lekcja 2: Skąd wziął się Bitcoin? Początki systemu

środa 30 maja 2018, 18:06

Lekcja 2: Skąd wziął się Bitcoin? Początki systemu

W minionym tygodniu powiedzieliśmy sobie czym jest Bitcoin. Dziś przyszedł czas, aby wyjaśnić skąd on się wziął?
Skąd wziął się Bitcoin? Początki systemu

Bitcoin został “Stworzony” przez osobę, lub też grupę osób zwaną “Satoshi Nakamoto”.

Czy ktokolwiek wie kim on jest/oni są?

Pomimo, iż wiele osób aktywnie szuka, pojawia się wiele publikacji i doniesień, do tej pory nie wiadomo kim jest tajemniczy “twórca”.

Czy ma to jakiekolwiek znaczenie?

Żadnego! Satoshi zaprojektował system Bitcoin jako “open source”. Oznacza to, że cały kod jest dostępny dla wszystkich, bez jakichkolwiek ograniczeń. Istnieje również powszechne, błędne przekonanie, że Satoshi stworzył Bitcoina samodzielnie. Podobnie jak większość wielkich przełomów, wynalazek Satoshiego powstał na barkach gigantów. Zanim Bitcoin powstał, ogromna praca wykonana była przez najlepszych inżynierów, naukowców i matematyków.
Satoshi połączył wszystkie te prace w jeden spójny system. Jak każdy dobry naukowiec, odwołuje się on (oni) do wszystkich źródeł w oryginalnym opisie Bitcoina. Chociaż nie wiemy, kto stworzył BTC, wiemy na czym on polega i – co ważniejsze – jak działa.

cała lekcja tu : https://comparic.pl/lekcja-2-skad-wzial ... i-systemu/
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Stały Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

CIA może posiadać informacje na temat tożsamości Satoshiego Nakamoto

poniedziałek 18 cze 2018, 08:09

Dokładnie 31 października 2008 roku opublikowany został manifest Satoshi Nakamoto, który opisuje konkretne zasady działania sieci Bitcoin. To właśnie ta data uznana została jako oficjalne narodziny pierwszej, najpopularniejszej i jak dotąd największej kryptowaluty o nazwie Bitcoin. Pomimo, że od tego czasu minęło już niemal 10 lat, to w dalszym ciągu nie wiadomo kim jest tajemniczy Satoshi Nakamoto.

Powszechnie uznaje się, że jest to osoba bądź grupa osób, które połączyły pracę kilku wybitnych naukowców w jeden spójny system.

Wiele osób związanych z kryptowalutami wciąż stara się ustalić tożsamość Nakamoto. Póki co nikomu oficjalnie się to nie udało i postać ta (bądź grupa osób) wciąż pozostaje anonimowa. Nie oznacza to jednak, że na świecie nie ma osób, które wiedzą kim jest autor BTC.

Daniel Oberhaus, który zajmuje się głównie fizyką, energią oraz oczywiście kryptowalutami złożył oficjalny wniosek do Federalnego Biura Śledczego (FBI) oraz do Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), prosząc o informacje na temat tożsamości Satoshiego Nakamoto.

Przyznał on, że podczas gdy jego prośba z FBI jest nadal rozpatrywana, otrzymał już tzw. “odpowiedź Glomara” (termin z prawodawstwa amerykańskiego) od CIA. Agencja nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła jednak czy posiada jakiekolwiek informacje na ten temat:

“Wniosek został odrzucony, przy czym agencja oświadcza, że nie może potwierdzić ani zaprzeczyć istnieniu żądanych dokumentów.”
Kim (nie) jest Satoshi Nakamoto?

Kwestia tożsamości Satoshiego Nakamoto jest jedną z największych tajemnic w społeczności kryptograficznej od czasu wprowadzenia Bitcoina w 2008 roku. Według Oberhausu w wielu raportach medialnych podejmowano próbę “ujawnienia” osoby lub grupy osób, stojących za stworzeniem najpopularniejszej wirtualnej waluty, ale “bez większego powodzenia”.

Pierwsza próba ujawnienia tożsamości Satoshi sięga października 2011 roku, zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Satoshi zamilkł i przestał się udzielać na forach i grupach dyskusyjnych. Joshua Davis napisał artykuł “The New Yorker”, który sugerował, że Nakamoto jest trzydziestojednoletnim fińskim badaczem w Helsińskim Instytucie Technologii Informacyjnych Vili Lehdonvirta. Osoba ta ostatecznie przyznała jednak, że ​​nie jest Nakamoto, dodając, że “nawet gdyby nim był, to i tak by się do tego nie przyznał.”

W 2014 roku Newsweek poinformował o japońsko-amerykańskim nazwisku Satoshi Nakamoto w Kalifornii, które po odkryciu przez dziennikarzy zostało uznane za twórcę Bitcoina. Po długim dochodzeniu odkryto jednak, że nie jest on “prawdziwym” Satoshi.

W tym samym roku pisarz finansowy, Dominica Frisby w książce zatytułowanej “Bitcoin – Przyszłość Pieniądza?” poświęcił cały rozdział dokładnemu opisaniu swoich poszukiwań i prób zdemaskowania Nakamoto. Po dogłębnej analizie ponad 80 tysięcy słów opublikowanych przez Nakamoto w różnych miejscach w Internecie, Frisby uznał, że jedynym kandydatem zdolnym do stworzenia najpopularniejszej kryptowaluty był Nick Szabo. Sam zainteresowany podziękował za takie porównanie, lecz przyznał jednak, że nie on jest Satoshim Nakamoto.

Kolejny raz informacja pojawiła się pod koniec 2015 roku. Legendarnym Nakamoto miał być pochodzący z Australii, Craig Wright, który jeszcze przed powstaniem BTC pisał prace naukowe poświęcone wirtualnym walutom. W jednym ze swoich artykułów publicznie ogłosił, że jest Satoshim. Australijski informatyk i biznesmen wygłosił jednak wiele kontrowersyjnych oświadczeń w ciągu całej swojej kariery, przez co społeczność kryptowalutowa podchodziła do rewelacji ze sporym dystansem. Ostatecznie w maju 2016, samozwańczy Nakamoto wydał oświadczenie, w którym wycofywał się ze wcześniejszych stwierdzeń, najprawdopodobniej nie ma więc nic wspólnego z powstaniem koncepcji Bitcoina.

Niespełna rok później Alexander Muse napisał na swoim blogu Cryptomuse, że Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) za pomocą stylometrii zidentyfikowała prawdziwą tożsamość Satoshi Nakamoto. Muse poinformował jednak, że Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) nie potwierdzi publicznie tej informacji nawet gdyby znał prawdziwą tożsamość Satoshiego Nakamoto.

Ostatni raz pogłoski o poznaniu prawdziwej sylwetki twórcy kryptowalut pojawiły się pod koniec zeszłego roku. Według doniesień stażysty SpaceX miał nim być właściciel kosmicznego przedsiębiorstwa i producent samochodów elektrycznych, Elon Musk.

Do stworzenia cyfrowej waluty miałby skłonić go kryzys z 2008 roku. Chociaż historia wydaje się nie mieć silniejszych podstaw, to szybko została podchwycona przez media ekonomiczne. Pogłoski zostały zdementowane przez samego zainteresowanego kilkanaście godzin później.

https://comparic.pl/kryptowaluty-na-wee ... -nakamoto/
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość