Pomiędzy Teorią a Praktyką

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Pomiędzy Teorią a Praktyką - 20/10/18

niedziela 21 paź 2018, 22:14

Ach ta Teresa May…znowu namieszała i to na koniec tygodnia. Postanowiła odpuścić sprawę granicy Irlandia/Irlandia Płn. i funt z radości podskoczył o 65p w ciągu trzech minut… Mnie to niestety wcale nie uradowało, wręcz przeciwnie, bo będąc jeszcze chwile wcześniej zadowolonym z wyników kończącego się tygodnia…już nie jestem…a przynajmniej nie aż tak, a dlaczego poniżej wyjaśniam.

I go zbudowali…

W analizie z wtorku 17/10/18 “GBPAUD – RGR w budowie” sugerowałem spadki podpierając swoje przewidywania tworzącą się formacją RGR, która zazwyczaj wieszczy spadki i jest to często formacja odwrócenia trendu. W czwartek formacja stała się faktem, cena dotarła a nawet naruszyła linię szyi. Cały piątek to spadki, które osiągnęły w szczytowym momencie 100p liczone od “szyi”. Bardzo charakterystyczne dla tej formacji była świeca z godz 10 rano, gdy nastąpił retest pokonanej linii szyi i cena po odbiciu przyspieszyła ruch na południe. Analiza prawidłowa, rynek ją pozytywnie zweryfikował, natomiast moje rozegranie takie sobie, uzbierałem zaledwie 65p. Już po napisaniu tego podsumowania, pojawiła się wiadomość o ustępstwach Teresy May w negocjacjach Brexitowych co spowodowało nagłą aprecjacje funta i przy okazji GBPAUD podskoczył blisko o 100p co jest kolejnym dowodem, że pary z funtem to “gorący kartofel” i lepiej za długo nie trzymać.

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-praktyka-20-10-18/

Analizując we wtorek GBPCHF: “Inside Bar i fałszywe wybicie” dopatrzyłem się dwóch formacji Price Action: – cyt: Na wykresie w powiększeniu możemy zaobserwować ciekawą sytuację występowania dzień po dniu dwóch formacji Price Action – Inside Bar utworzony w czwartek i wyżej wspomniany piątkowy Outside Bar (objęcie bessy). Biorąc pod uwagę tą kombinację formacji dużo wskazuje, że to zapowiedź możliwych spadków. Warto przyglądać się rozwojowi sytuacji na tej parze i w wypadku udanego testu dolnego ograniczenia IB i pojawienia się maksimum na MACD przymierzyć się do shorta gdzie górne ograniczenie IB może służyć jako poziom dla SL.”
No i zaczęło się nieźle, tydzień otworzył się 60p luką spadkową, a w ciągu dnia jeszcze pogłębił spadki do 90p od poziomu zamknięcia w piątek. I na tym spadki się zatrzymały. W następnych dniach cena wróciła do wnętrza formacji,potem ponownie ją opuściła i tak przez cały tydzień para znajdowała się w konsolidacji o zakresie około 120p, by zakończyć tydzień na tym samym poziomie co w zeszły piątek. Nadal na wykresie Daily MACD ma tendencje spadkowa i na taką liczę w przyszłym tygodniu w przypadku tej pary…Dobrze by było gdyby rynek podążył w kierunku południowym, bo otworzyłem dwa shorty i oba są aktualnie na minusie ( dzięki wspomnianej pani Teresie M.).
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Pomiędzy Teorią a Praktyką - 27/10/18

niedziela 28 paź 2018, 20:41

W mijającym tygodniu opublikowałem trzy analizy, przypatrzmy się zatem jak zweryfikował je rynek, czy udało nam sie przewidzieć dalsze losy trzech par walutowych NZDUSD, GBPCHF i USDJPY.

NZDUSD
Poniedziałek 22.10 – analiza “NZDUSD – potrójna dywergencja na wykresie dziennym”
Rozważałem dwie wersje wydarzeń, bardziej spodziewając się wzrostów, ale ponieważ linia trendu nie była jeszcze pokonana to brałem pod uwage i wariant przeciwny- cyt” Należy obserwować oscylator MACD, w przypadku pojawienia się niższego słupka (czerwonego) i utworzenia maksimum może powstać dywergencja spadkowa (-), cena może nie dotrzeć do wspomnianej strefy podaży i zacząć zawracać. W przypadku gdy para nie upora się ze wspomniana linią trendu, a MACD zacznie maleć, będzie to potwierdzony mocny sygnał sprzedaży.”

wykresy porównawcze:https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-praktyka-27-10-18/

No i taka wersja wydarzeń okazała się właściwą. Pojawiło się maksimum na MACD, wspomniany czerwony (niższy słupek), powstała dywergencja i para zaczęła spadać. Analiza poprawna, ale realizacja prawie żadna (+4p), nie skorzystałem zbytnio ze spadków. Nadal liczę na wzrosty w nadchodzącym tygodniu.


GBPCHF

Środa 24.10 – “GBPCHF – udany retest po wybiciu z trójkąta” . Moje zainteresowanie tą parą trwa już trzeci tydzień i przyznam, że warto było poświecić czas na jej szczegółowe analizowanie, gdyż w każdym przypadku potwierdzały się wcześniejsze przewidywania dające możliwość rozegrania zyskownych zleceń.

We wspomnianej analizie przewidywałem spadki – cyt:” Na wykresie H4 widzimy, że cena po wybiciu wsparcia trójkąta zawróciła i przetestowała je już jako opór od spodu, a świeca testująca ma długi górny knot sygnalizujący ,że retest jest skuteczny. Prawdopodobne są dalsze spadki w kierunku najbliższego wsparcia, które znajduje się w okolicy 1.2815, MACD na D1 nadal zniżkuje co wspiera aktualnie scenariusz spadkowy.” Analiza dobra, wykonanie też (+150p).

wykresy porównawcze:https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-praktyka-27-10-18/

USDJPY
Czwartek 25.10 – “USDJPY – na linii trendu wzrostowego.”
Pomimo, że od napisania minęły zaledwie dwie sesje, to częściowo już się zrealizował scenariusz nakreślony w tej analizie. Para po początkowej próbie odbicia się od linii trendu, dzisiaj ją pokonała, a spadki sięgnęły poziomu 111.40 po czym cena zawróciła do pokonanego wsparcia (linii trendu), które teraz stanowi dynamiczny opór. Analiza dobra, wykonanie też (+88p). Przyszły tydzień będzie prawdopodobnie również pod znakiem spadków, przynajmniej do poziomów wyznaczonych w czwartkowej analizie.

https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-praktyka-27-10-18/
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – 03/11/18

poniedziałek 05 lis 2018, 10:24

W środę skończył się październik, jeśli ktoś pamięta czasy PRL-u to zapewne nie obce jest mu hasło z tamtych lat ; “Październik miesiącem oszczędzania” i obowiązkowe dla każdego ucznia książeczki SKO (foto). Dzień oszczędzania przypada na 31 października. Święto jest jednym z najstarszych inicjatyw edukacyjnych na świecie, a jej głównymi pomysłodawcami byli przedstawiciele 29 największych banków w Europie. W czasie odbywającej się konferencji w Mediolanie stwierdzili, iż aby zapewnić stabilny oraz długotrwały rozwój społeczeństw trzeba propagować ideę oszczędzania. Był wówczas 1924 rok. U nas przyjęło się to święto średnio… w USA wcale, bo mają w ten dzień Halloween ;).Za to w piątek w USA były payrollsy – wynik wysoki 250tys. o 60tys. wyższy niż zakładały prognozy co zaowocowało wzmocnieniem dolara USD w stosunku do innych walut światowych. Spójrzmy więc jak wpłynęły one na moje analizy z poniedziałku i czwartku.

https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-praktyka-03-11-18/

Poniedziałek, 29/10/18 –“AUDUSD – 3 w 1 – konfluencja zdarzeń wskazuje na wzrosty”

Analizując w poniedziałek tą parę przewidywałem wzrosty opierając swoje przypuszczenia na trzech czynnikach: cyt:“Wydaje się, że wzrosty są bardzo prawdopodobne, co wynika z konfluencji zdarzeń:

– Outside Bar utworzony jest przez świecę wzrostową
– świeca tworząca OBar jest jednocześnie wzrostowym Pin Barem
– trwa dywergencja (+) na D1
Okazji do otwarcia zlecenia Buy szukałbym jak najbliżej zielonej strefy wsparcia o ile cena tam dotrze. Drugą opcją jest potwierdzone wybicie z formacji OBara”.

Nic dodać, nic ująć- konfluencja pokazała moc. Cena po dotarciu do “zielonej strefy” odbiła do góry, a wzrosty osiągnęły poziom drugiej strefy podaży 0.7260 znacznie przekraczając oczekiwania. Niestety działo się to głównie 1 listopada i większość czasu spędziłem poza domem – dlatego udało mi się utargować zaledwie 60p z możliwych 200p. Analiza trafna ,wykonanie zadowalające.

Czwartek, 01/11/18 – “USDCHF – w strefie podaży”

W tej analizie pisanej do południa warunkiem dla spadków było utrzymanie kształtującego się maksimum na histogramie MACD do zamknięcia sesji. Przewidywałem też zasięg spadków i jako potencjalny TP i poziom, gdzie cena może zawrócić wskazałem: cyt: Celem dla ewentualnych spadków może być strefa popytu 0.9975-60, która niebawem pokrywać się będzie z dynamicznym wsparciem tworzonym przez ograniczenie kanału wzrostowego, w którym ostatnio para się porusza (niebieska kropkowana linia). Możliwe, że dojdzie do konfluencji wsparć i w tym miejscu nastąpi reakcja popytu.”

I tak dokładnie rynek się zachował, co widać na wykresach porównujących stan opisany w analizie i aktualny. Wspomniałem tez o jeszcze jednym czynniku wspierającym moje spadkowe nastawienie, który ujawniam teraz – jest to dywergencja spadkowa (-) utworzona pomiędzy wykresem ceny a MACD na Daily – chodzi o maksima z 10.05 i 31.10. Analiza trafna i pomimo, że minęła tylko jedna doba udało się wykorzystać spadki i zaksięgować 40p. Wydaje się, że w przyszłym tygodniu spadki będą kontynuowane.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – 10/11/18

poniedziałek 12 lis 2018, 14:40

Analiza techniczna z założenia zajmuje się tylko sytuacją widzianą na wykresie i jego historycznym przebiegiem. Są jednak dni, kiedy analizując rynek, należy brać pod uwagę dane makro, a szczególnie te zaznaczone w kalendarzu na czerwono. Jak ważne są te dane makro przekonałem się w tym tygodniu. Do czasu ogłoszenia decyzji FOMC o wysokości stóp% i wydania komunikatu cena EURUSD zachowywała się zgodnie z założeniami analizy… natomiast co się działo od godz 20:00 … przeczytasz poniżej…

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-praktyka-10-11-18/

USDCHF
Poniedziałek, 05.11 – “USDCHF – dywergencja na wykresie dziennym “

W tej analizie przewidywałem spadki opierając swoje przypuszczenia na: – cyt:“Zachowanie się ceny przy tej strefie (zielonej) wskazuje na słabnięcie “byków” i to, że do gry wkroczyli sprzedający. Dodatkowo trwa dywergencja spadkowa (-) MACD.
Na wykresie H4, MACD również utworzył dzisiaj maksimum i zaczyna maleć co sugeruje dalsze spadki.”

Pokusiłem się również o określenie warunków dla zlecenia sell na wypadek realizacji scenariusza spadkowego, cyt: “Z układu poziomów na wykresie możemy wstępnie ustalić dla zlecenia Sell:

Stop Loss powyżej 1,0080,
TP w okolicy wsparcia ( dolne ograniczenie) kanału wzrostowego, aktualnie 0.9980
poziom wejścia na rynek wg uznania, im bliżej zielonej strefy tym lepiej dla stosunku Risk/Reward.”

Założenia okazały się właściwe, cena powędrowała na południe docierając do wskazanego TP i po odbiciu od wsparcia kanału ponownie spadła, aż do kolejnego wsparcia na poziomie 0.9950. Analiza trafna , wykonanie niedostateczne , ponieważ straciłem -39p, a powód taki, że po zamknięciu pierwszego zlecenia na plus +44p otworzyłem następne licząc na dalsze spadki, które przynosi aktualnie stratę -83p ( jeszcze w grze ).
Czwartek, 08.11.18 –“EURUSD – próba wybicia z klina spadkowego”

W tej analizie niestety przewidywania, że para powróci do wzrostów nie potwierdziły się. Pisałem o tej parze tak -cyt:” Wydaje się bardzo prawdopodobne, że wzrosty będą kontynuowane, a poziomem negującym scenariusz wzrostowy, czyli w naszym wypadku poziomem SL, będzie strefa popytu zaczynająca się na poziomie 1.1380. Celem dla wzrostów może być okrągły poziom 1.1500. Należy uwzględnić również dane makro – dzisiejsze (20:00) posiedzenie FED na którym zapadną decyzje dotyczące stóp % w USA. Spodziewany jest brak podwyżki stóp, większy wpływ na ruch tej pary może mieć komunikat wydany po ogłoszeniu decyzji.”.

Wspomniana decyzja o stopach % dała o sobie znać w sposób dotkliwy dla założeń mojej analizy. Rynek wybrał scenariusz spadkowy, a notowania po pokonaniu wspomnianego poziomu SL=1.1380 powędrowały na południe do ostatniego dołka zabrakło jedynie 15p.

Na co warto zwrócić uwagę, co prawda post factum, ale może przydać się na przyszłość, to sprawdzenie się założeń strategii Over Balance (OB) , która bazuje na porównaniu korekt w trendzie. Na dolnym wykresie zaznaczyłem korekty zielonymi prostokątami. Analiza nie udana jeżeli chodzi o wyznaczenie kierunku, prawidłowe natomiast było wyznaczenie poziomu SL, jego pokonanie skutkowało dalszymi spadkami negującymi sens zleceń buy. Utargowałem co prawda na tej parze 1.8%, ale mam otwarte jedno zlecenie, które jest aktualnie na minusie.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – 18/11/18

poniedziałek 19 lis 2018, 15:14

Miniony tydzień zdecydowanie należał do funta brytyjskiego, gdzie zmienność nastrojów w zależności od tonu relacji dotyczących Brexitu i umowy “rozwodowej” z UE, powodowała znaczne ruchy dzienne, to w górę to w dół, przekraczające nawet 250p. Spodziewając się, że do czasu zakończenia tych przepychanek notowania na GBP będą bardziej przypadkowe niż zazwyczaj, skupiłem się na wg. mnie bardziej stabilnych i przewidywalnych parach.

Poniedziałek, 12.11 – “AUDUSD – dywergencja sugeruje spadki”

W tej analizie przewidywałem spadki, opierając się na trwającej dywergencji na wykresie H4-cyt:“Na wykresie H4 trwa wyraźna dywergencja spadkowa. Celem ewentualnych spadków może być górne ograniczenie kanału, które teraz będzie dla notowań wsparciem znajdujące sie na poziomie 0.7150. Warto zwrócić uwagę na średnią EMA144, która również może stanowić dynamiczny opór i notowania mogą po dotarciu do niej zmienić kierunek na północny, zwłaszcza, że wcześniej była dosyć dokładnie testowana (wykres H4).

wszystkie wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-praktyka-18-11-18/

Przewidywania się sprawdziły, a średnia EMA144 ponownie spełniła rolę dynamicznego wsparcia. Jest to doskonały przykład, że jeżeli średnia EMA144 wcześniej była respektowana jako dynamiczne wsparcie/opór to może być brana pod uwagę, przy kolejnym kontakcie z ceną jako punkt zwrotny notowań. Analiza skuteczna, ale nie grałem tym razem na tej parze, miałem otwarte inne zlecenia.

Środa, 14.11.2018 – “USDCHF – kierunek wsparcie kanału wzrostowego”

Była to już trzecia analiza tej pary w listopadzie i również skuteczna jak poprzednie. Kierunek i zasięg spadków wskazałem prawidłowo – cyt:”Analizując wykres H4 zauważymy, że świeca , która ustanowiła maksimum tego roku jednocześnie spowodowała powstanie maksimum na MACD, czym rozpoczęła dywergencję spadkową (wykres/MACD). Bardzo prawdopodobne wydaja się być spadki w kierunku wsparcia kanału, które aktualnie znajduje się w okolicach 1.000.” Cena pokonała już wsparcie kanału i być może po lekkiej korekcie spadki będą kontynuowane do kolejnego wsparcia na poziomie 0.9950.

Na podstawie publikowanych analiz uzbierałem 173p.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: Pomiędzy Teorią a Praktyką 24/11/18

niedziela 25 lis 2018, 23:36

Nadal Brexit i zawirowania związane z co rusz nowymi informacjami płynącymi to z nad Tamizy to z Brukseli, powodują całkowicie nieprzewidywalne ruchy na parach z GBP. Zostawiłem więc na boku tego “gorącego kartofla” i spojrzałem na waluty z Azji i antypodów. Nie wszystko jeszcze się spełniło z moich analiz, ale było trochę mniej czasu na to, bo ten tydzień po prostu był “forexowo” krótszy… Wall Street i Tokio miało trochę wolnego i wykresy chwilami prawie zamierały.

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-praktyka-23-11-18/

Poniedziałek, 19.11 – “USDJPY – opuszczamy kanał wzrostowy?”

Tak jak w tytule, przewidywałem , że notowania opuszczą kanał wzrostowy i nastąpią spadki – cyt:”… dynamika ostatnich spadków i to, że MACD na wykresie Daily i H4 maleje sugeruje, że może nastąpić wybicie z tej konsolidacji i kontynuacja spadków zapoczątkowanych pod koniec zeszłego tygodnia, a ich najbliższym celem może być strefa popytu 112.10.”

Analizując tą parę pokusiłem się też o dość szczegółowy opis jak zaplanować ewentualne zlecenie sell, gdzie bym postawił Stop Lossa i planował Take Profit.
Napisałem między innymi tak:-“Planując zlecenie sell musimy przeanalizować wykres na niższym interwale by określić potencjalne Take Profit, Stop Loss i miejsce wejścia na rynek.
Zielona strefa pokonana w piątek stanowiła wcześniej 5-cio krotnie wsparcie i teraz najprawdopodobniej może stać się lokalnym oporem, dlatego to nad nią powinien się znaleźć poziom SL. Okazało się, że wspomniana strefa wytrzymała napór kupujących i SL okazał się bezpieczny.

Skorzystałem na początkowych spadkach i uzbierałem w sumie ponad 100p. Pojawiła się w środę kolejna okazja do sell, gdyż nastąpiło przewidywane w analizie przecięcie EMA144 ze strefą oporu -cyt:”Warto tez zwrócić uwagę na średnią EMA144, była ona respektowana na H1 jako dynamiczne wsparcie dla ceny i po jej pokonaniu już dwukrotnie jako opór. Być może to w jej okolicy będzie dobre miejsce
na nasze zlecenie sell, a jeszcze lepiej gdyby zielona strefa i wspomniana średnia stworzyły konfluencje oporów czyli po prostu się przecięły.”
Traktując to jako kolejne potwierdzenie siły tego oporu otworzyłem dzisiaj kolejne sell z nadzieją na dotarcie do pierwotnie zakładanego celu jakim jest wsparcie 112.10
Środa, 21.11 – “NZDUSD – Inside Bar i malejący MACD

Przytoczę tu fragment analizy, który wyjaśnia sytuacje na wykresie:-“W tym tygodniu ( wykres D1) poniedziałkowe notowania w całości zmieściły się w zasięgu poprzedzającej świecy dziennej z piątku tworząc formację Inside Bara. Dzisiaj dolne ograniczenie IB zostało nieznacznie pokonane, a świeca dzienna utworzyła maksimum na oscylatorze MACD. Może to zapowiadać dalsze spadki.Gdy przyjrzymy się wykresowi H4 zauważymy, że od początku tego miesiąca notowania poruszały się w kanale wzrostowym. Pokonanie jego dolnego ograniczenia ( wsparcie kanału) otworzy drogę do najbliższego wsparcia na poziomie 0.6730.
Trwająca dywergencja spadkowa, wspiera scenariusz spadkowy.”

Prognoza sprawdziła się, cena po początkowej próbie odbicia od wsparcia kanału doszła w okolice 50% IBara i wróciła do spadków. Na co warto zwrócić uwagę w najbliższych dniach: cena nie dotarła jeszcze do wspomnianego poziomu wsparcia 0.6730, warto będzie przy jakimś pullbacku ponowić sell.

Na podstawie publikowanych analiz uzbierałem 222 p.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – 01/12/18

poniedziałek 03 gru 2018, 02:21

W tym tygodniu nadal trwały spadki na ropie. Cena WTI spadła już poniżej 50USD i utworzyła kolejne minimum tego roku 49.30. Musiało to się odbić na notowaniach tak zwanych walut “surowcowych” do których zalicza się kanadyjski dolar CAD. Jaki to miało wpływ na moje analizy opisuję poniżej:

Tydzień 26-30.11.2018

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-praktyka-01-12-18/

W tym tygodniu parze USDCAD poświęciłem dwie analizy. W pierwszej ” USDCAD – Inside Bar wskaże kierunek ?” wypatrzyłem Inside Bara i dalszy kierunek notowań miał się wyjaśnić po wybiciu z formacji. Ponieważ trwała dywergencja spadkowa spodziewałem się, że cena opuści IB dołem. Rynek jednak wybrał inna opcję, “zlekceważył” moje przewidywania i ruszył na północ pokonując górny limit formacji, po czym wrócił do jej wnętrza sugerując, że było to fałszywe wybicie.

W czwartek przyjrzałem sie ponownie tej parze i w art.- “USDCAD – a jeśli to fałszywe wybicie…?” , przeanalizowałem nowy układ na wykresie i ponownie w oparciu o to tytułowe fałszywe wybicie skłaniałem się do spadków.

Jak widać na załączonych wykresach rynek ponownie mnie “zawiódł” i nastąpiło kolejne pokonanie górnego limitu IB i ponownie cena wróciła do wnętrza formacji. Reasumując: obie analizy okazały się nietrafione, bardziej znaczące dla tej pary okazują się być wsparcie i opór kanału wzrostowego, które do tej pory powstrzymały wzrosty i spadki. Również strefa podaży (niebieska), wydaje się być niepokonana od czewca br. Być może jest to mało odkrywcze… ale nadal stawiam na spadki pomimo dotychczasowych strat -77p. Nietrafione analizy miały oczywisty wpływ na wyniki tego tygodnia.
tabela: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-praktyka-01-12-18/
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Maniak Forex
Posty: 1996
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Re: Pomiędzy Teorią a Praktyką

poniedziałek 17 gru 2018, 09:30

W tym tygodniu dwie analizy, obie udane ale nie było łatwo… czuje się już nadchodzący okres świąt i koniec roku, notowania coraz bardziej krążą w konsolidacjach.

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-praktyka-15-12-18/

NZDJPY 10-15.12.2018
W analizie z poniedziałku – :“NZDJPY – możliwe dalsze spadki, wspiera je dywergencja” przewidywałem spadki. Na podstawie wykresu H1 starałem się przewidzieć jak mogą wyglądać następne ruchy na tej parze walut. Nie doceniłem jednak siły popytu i cena w korekcie wyszła ponad planowany poziom Stop Lossa. Jednak ostatecznie, a stało się to w piątek, notowania gwałtownie zawróciły i przełamały wsparcie kanału podążając na południe , spełniając moje przewidywania i potwierdzając, że dywergencje na D1 mają “moc”. Trzymanie się tej strategii pozwoliło zarobić 50p.
AUDCAD 12-15.12.2018

Środa,12.12.18 – “AUDCAD – Dywergencja na D1 wspiera spadki” Tak jak w tytule, nie widziałem innej opcji jak SELL. Pisałem: “Aktualnie trwa dywergencja (MACD) na D1 co skłania mnie do nastawienia się na kolejne spadki i po raz kolejny celem może być poziom wsparcia 0.9570.” Przebieg notowań potwierdził przewidywania bardzo dokładnie. Niestety nie zarobiłem na tym ruchu, bo miałem w tym czasie otwarte inne zlecenia i lewar 30:1 nie pozwolił na otwieranie kolejnych.

Patrząc na wyniki tego tygodnia, który przyniósł straty ze zleceń na parach innych niż analizowane nasuwa się prosty wniosek: trzeba grać to co jest dobrze przeanalizowane i zgodne ze strategią, a nie szukać przypadkowych “okazji”, które okazują się być stratne. Czasami mniej znaczy więcej. Prawdopodobnie byłem w tym tygodniu pod wpływem FOMO…, które opisałem w osobnym artykule.
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – 23/12/18

poniedziałek 24 gru 2018, 16:35

W mijającym, przedświątecznym tygodniu, bazując na strategii PA+MACD tylko jedna para wydała mi się interesująca, spełniająca jej (strategii) założenia, dając nadzieję na dobry setup.

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-praktyka-23-12-18/

Podpierając się sytuacją makro pisałem w analizie z dnia 20.12 –“NZDJPY – dywergencja wskazuje na kontynuacje spadków” : –“Dzisiaj FED podniósł stopy procentowe do 2.5% co spowodowało dalsze spadki na Wall Street. Zazwyczaj spadki na giełdzie umacniają japońskiego Jena. Dodatkowo ogłoszone w nocy dane z Nowej Zelandii wskazują na spadek PKB z 2.8 do 2.6% w skali roku co jest niekorzystne dla krajowej waluty. Aktualna sytuacja makroekonomiczna wskazuje,że spadki na parze NZDJPY mogą być kontynuowane, zwłaszcza, że wspiera je trwająca dywergencja spadkowa na D1. Najbliższy poziom oporu 75.60 może być celem sprzedających.”

Wykres porównujący sytuację z dnia pisania analizy i końcowy z piątku wskazuje, że przewidywania się sprawdziły, a cena spadła na znacznie niższe poziomy od spodziewanych. Ja niestety nie skorzystałem z okazji, gdyż czekałem na wejście po korekcie… do której nie doszło i notowania “odjechały” szybko na południe. Nie chciałem ulec FOMO… i trochę teraz żal 😉 Ale spodziewając się umocnienia jena, shortując na innej parze z jego udziałem – USDJPY – trochę pipsów uzbierałem.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Maniak Forex
Posty: 1996
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – 31/12/2018

piątek 04 sty 2019, 06:20

Ostatnie dni grudnia, ostatnie dni bieżącego roku to okres świąteczny, przerywany pojedynczymi dniami aktywności na rynkach finansowych, a co za tym idzie notowania walut czy surowców poruszają się w konsolidacjach o niewielkim zakresie. Praktycznie od 21 grudnia mieliśmy tylko 4 dni handlowe i to też w niepełnym wymiarze godzinowym, sesje kończyły się wcześniej niż zazwyczaj. Zobaczmy jak w tym leniwym okresie realizuje się scenariusz mojej jedynej (z wyżej podanych przyczyn ) w minionym tygodniu analizy.

Analiza z 26.12 – “OIL.WTI – czy ropa powstanie z kolan?” – Przewidywałem w niej możliwość korekty wzrostowej: “Z wykresu dziennego wynika, że dzisiejsza świeca jest Outside Barem, czyli tak zwanym objęciem hossy, zazwyczaj zapowiadającym zmianę trendu, a przynajmniej korekty. Dodatkowo rozpoczęła się dywergencja wzrostowa na MACD co wspiera sygnał do wzrostów. Analizując poniższy wykres H4 wydaje się możliwym, że w trakcie prawdopodobnej korekty ostatnich spadków cena może powrócić do trójkąta, z którego nastąpiło wybicie 17 grudnia. Przyjmując wsparcie tego trójkąta jako najbliższy cel popytu, poziom 50.20 wydaje się osiągalny. W przypadku gdyby jednak cena cofnęła się poniżej lokalnej (zielonej) strefy popytu 44.55 to scenariusz wzrostowy może przestać być aktualny, co czyni to dobrym poziomem dla Stop Lossa dla zleceń kupna.”

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-pra ... 1-12-2018/

Z porównania wykresów z 26 i 31 grudnia wynika, że scenariusz wzrostowy nadal ma szanse realizacji, gdyż pomimo kilku prób podaży, lokalna strefa popytu (zielona) nie została trwale pokonana. Notowania od 26 grudnia zawierają się w zakresie świecy dziennej co tworzy kolejna formacje Price Action – Inside Bara. Warto w czasie najbliższych sesji obserwować ruchy ceny na tym instrumencie, gdyż trwałe pokonanie poziomu 46.75 będzie jednocześnie wybiciem ze wspomnianej formacji IB, co może dać impuls do dalszych wzrostów wspieranych trwającą dywergencja na D1. Nastrój świąteczny niska płynność i ogólny zastój w notowaniach spowodował, że nie składałem żadnych zleceń w minionym tygodniu.
Ropa będąca jednym z najważniejszych surowców naturalnych dla gospodarek światowych często bywa narzędziem w rekach polityków i jej cena jest bardzo mocno uzależniona od wydarzeń tak makroekonomicznych jak i mających podłoże polityczne. O wpływie tych czynników na jej cenę można przeczytać tu.
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – 11/01/2019

poniedziałek 14 sty 2019, 02:08

Okres świąteczny mamy już za sobą, świat finansów wrócił do pracy co mogliśmy zauważyć choćby w nocy 3/4 stycznia gdzie “flash crash” na parach z JPY, AUD i NZD spowodował duże zamieszanie i skoki po 400 pipsów na skorelowanych instrumentach. Również miniony tydzień przyniósł zwiększona zmienność na większości par, a dzienne zakresy ruchu przekraczały 100p.

Jeszcze trochę o ropie…

W dzisiejszym weekendowym podsumowaniu wrócę jeszcze do analizy z 26 grudnia poświęconej OIL.WTI. Wtedy w “OIL.WTI – czy ropa powstanie z kolan?” przewidywałem wzrosty bazując na powstałej formacji Outside Bar i wzrostowej dywergencji cyt: ” Z wykresu dziennego wynika, że dzisiejsza świeca jest Outside Barem, czyli tak zwanym objęciem hossy, zazwyczaj zapowiadającym zmianę trendu, a przynajmniej korekty. Dodatkowo rozpoczęła się dywergencja wzrostowa na MACD co wspiera sygnał do wzrostów. Analizując poniższy wykres H4 wydaje się możliwym, że w trakcie prawdopodobnej korekty ostatnich spadków cena może powrócić do trójkąta, z którego nastąpiło wybicie 17 grudnia.”

Trochę to trwało, okres świąteczny nie sprzyjał dużej zmienności, musieliśmy uzbroić się w cierpliwość i w końcu… w środę po 10 dniach handlowych “przepowiednia” się spełniła co widać na załączonym poniżej wykresie.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-pra ... 1-01-2019/
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: Pomiędzy Teorią a Praktyką

poniedziałek 21 sty 2019, 13:04

Zdecydowanie mijający tydzień upłynął pod znakiem politycznych rozgrywek około Brexitowych i shutdownu rządu USA. Lubie ryzyko, ale rozsądek podpowiadał żeby nie bawić się odbezpieczonym granatem, więc odstawiłem na bok pary z tymi walutami i skupiłem się na crossach. Od strony technicznej najciekawiej mogło się dziać na EURNZD, albowiem pojawił się tam charakterystyczny kształt formacji RGR, dlatego tej parze poświęciłem więcej uwagi.

[DAX30] 07-18.01.2019

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-pra ... 8-01-2019/

Wróćmy jednak najpierw do nierozwiązanej w zeszłym tygodniu zagadki jaka było zawarta w analizie z 7 stycznia br. – “DAX30 – Price Action vs Over Balance – kto będzie górą ?”

Wykres porównujący stan z 7.01 i aktualny z 18.01 mówi sam za siebie. Co prawda DAX-owi zajęło to aż 10 sesji, ale w końcu otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie OverBalance czy Price Action+MACD. Możemy dzisiaj wydać werdykt – tym razem zwycięstwo po stronie Price Action, a przebieg notowań (czerwone strzałki) bardzo zgodny z założeniami tej strategii.
EURNZD 14-18.01.2019

W przypadku tej pary w analizie z 14 stycznia-“EURNZD – RGR na H4” pisałem: “Na wykresie H4 ukształtowała się formacja RGR, linia szyi na poziomie 1.6846 została już pokonana. Dodatkowo pokonana została również linia trendu poprowadzona po dołkach grudniowych (5 i 12) co może zapowiadać dalsze spadki. Celem dla podaży może być najbliższa strefa popytu zaczynająca się na poziomie 1.6556. Dla zleceń sprzedaży Stop Loss powinien znajdować się powyżej linii szyi i ponad ostatnim minimum 1.6885.”

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-pra ... 8-01-2019/

Analiza częściowo już się sprawdziła , notowania spadły o 110 pipsów, ale aktualnie cena zawróciła do pokonanej linii szyi i jak na razie sądząc po byczym pinbarze na H4 nie zapowiada się, żeby chciała w najbliższym czasie spadać. Zdążyłem trochę pipsów nazbierać, ale wszystko pozamykane i będę obserwował z boku dalszy rozwój sytuacji na tej parze.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: Pomiędzy Teorią a Praktyką

niedziela 27 sty 2019, 16:10

To był trudny tydzień na rynkach walut. Polityka wiodła prym , dolewając oliwy do ognia a waluty jak fajerwerki dostarczały niezapomnianych wrażeń (w kolejności występowania) – głosowania w parlamencie UK dotyczących umowy rozwodowej z Unią Europejską (GBP). Posiedzenie ECB i rajdy i zjazdy na EUR… a na koniec tygodnia glosowanie w USA – otwarty czy dalej zamknięty ma być rząd- debata… 2 głosowania, Trump przegrywa oba…no i na koniec trzecie głosowanie dzisiaj -O.K.- na trzy tygodnie otwierają rząd tymczasowo, a dolar to w górę to w dół… Jen też reagował skokami po 40p… normalnie rolercoaster… a my detaliści w tym całym zamieszaniu szukaliśmy odpowiedzi … jak grać? w górę czy w dół ?

NZDCAD 21-26.01.2019

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-pra ... 6-01-2019/

NZDCAD Daily – linia szyi formacji RGR została w poniedziałek nieznacznie pokonana ale świeca dzienna zamknęła sie ponad nią, dodatkowo tworząc wzrostowy pinbar.

W tym tygodniu przyjrzyjmy się analizie z poniedziałku: “NZDCAD – RGR kompletny, nadchodzą spadki?”. Gdy pisałem analizę w poniedziałek, cena akurat dotarła do linii szyi ( poziom wsparcia formacji) i ważyły się losy tej pary. Bardziej przekonany byłem do wersji spadkowej i nie czekając na skuteczne pokonanie wspomnianego wsparcia otworzyłem zlecenie sell.

Jak to się skończyło widać na załączonych wykresach… Cena co prawda przebiła o 15 pipsów decyzyjny poziom, ale powróciła ponad i dzienna świeca przybrała kształt pinbara wzrostowego. Na tym przykładzie widać jak ważne jest wstrzymanie się ze zleceniami do skutecznego i trwałego pokonania poziomu. Za skuteczne możemy uznać dopiero wtedy gdy świeca dzienna zamknie się za pokonywanym poziomem.

Co więcej, zaznaczyłem w drugiej części poniedziałkowej analizy, że w przypadku utworzenia się dywergencji wzrostowej na H4, należy poczekać do jej zakończenia… no i taka dywergencja się pojawiła, w czasie gdy już grałem na spadki. Efekt końcowy to SL na -120p. Strata boli, ale po to ten cykl weryfikacji analiz prowadzę, by analiza “post factum” pozwalała wyciągnąć wnioski na przyszłość:

nie składamy zlecenia dopóki nie mamy potwierdzonego pokonania ważnego poziomu (świeca dzienna zamyka się za pokonywanym poziomem)
jak się pojawia dywergencja na H4 czy D1 wskazująca na przeciwny kierunek niż mamy zlecenie to lepiej je zamknąć i poczekać do zakończenia korekty.
trzymanie się powyższych zasad oszczędzi nasze nerwy i konto.

Poniżej efekty nie trzymania się zasad… : https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-pra ... 6-01-2019/
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 5 – 02/02/2019

poniedziałek 04 lut 2019, 01:32

Kolejny tydzień pod znakiem politycznych wydarzeń wpływających na rynki finansowe. W USA tymczasowo na 3 tygodnie otwarto rządowe instytucje, więc był wysyp zaległych danych makro. Posiedzenie FED i wstrzymanie się od podwyżek stóp% – dolar słabnie. Głosowanie dot. umowy rozwodowej EU-UK, coraz mniej konkretów za to większe zamieszanie, wydaje się, że wiemy mniej niż kilka miesięcy temu jak, kiedy i czy UK opuści Unię. Dzisiejsze payrolsy – mocne (304tys.) i początkowo dolar się wzmocnił, szczególnie to było widać po Jenie i złocie. Po południu euforia trochę przygasła. Niełatwe jest życie tradera w dzisiejszych czasach…

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-pra ... 2-02-2019/

W mijającym tygodniu w poniedziałkowej analizie poświęconej tej parze – “EURUSD – powrót do konsolidacji”, pisałem: “Na wykresie H4 widzimy, że reakcja popytu przy okrągłym poziomie 1.13 była silna i cena pokonała poprzednie maksimum bez problemu. Dodatkowo opcję wzrostową wspiera bycza dywergencja uaktywniona tym zwiększonym popytem.” Wzrosty stały sie faktem, i para zyskała w maksymalnym wychyleniu 110p.

Zakładając wzrosty, radziłem szukać okazji do longa w okolicy średniej EMA144, cyt: “Aby znaleźć dobre miejsce na dołączenie do wzrostów, warto przyjrzeć się wykresowi H1, gdzie średnia EMA144, która ostatnio zadziałała jak silny dynamiczny opór, może nam określić poziom wejścia stając się wsparciem dla powracającej do niej ceny”. Wykres zamieszczony poniżej obrazuje jak rynek dokładnie spełnił moje przypuszczenia dodatkowo uruchamiając lokalną strefę popytu.
W tej analizie – “GBPJPY – Wybicie z Inside Bara sugeruje dalsze spadki” pisanej już po posiedzeniu FED i decyzji o nie podnoszeniu stóp%, para GBPJPY wydała mi się najbardziej czytelną. Dopatrzyłem się nie tylko, że cena opuszcza Inside Bara, ale również, że powstał mały RGR na wykresie H4. Stawiałem na spadki i nawet z niezłym wynikiem, ale dzisiejsze mocne payrolsy całkowicie zmieniły obraz na wykresach i cena gwałtownie zawróciła. Aktualnie mam kolejnego shorta na tej parze, obecnie na minusie, SL jeszcze się trzyma i znajduje się powyżej linii ramion. Tydzień można by zaliczyć do udanych gdyby nie ta otwarta pozycja.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Maniak Forex
Posty: 1996
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 6 – 09/02/2019

poniedziałek 11 lut 2019, 09:23

Zaczyna się weekend i tradycyjnie nadeszła pora na podsumowanie analiz z mijającego tygodnia. To już 34-te z kolei takie weekendowe podsumowanie mające na celu zweryfikowanie “teorii” czyli Analizy Technicznej danego instrumentu z tym co zrobił rynek czyli “praktyki”. Co prawda w tym tygodniu ukazały się trzy, ale ostatnia dopiero dzisiaj więc nie będziemy się nią zajmować, przypatrzymy się tym, które ukazały sie w poniedziałek i środę.

SREBRO
Analizując w niedzielny wieczór ten szlachetny metal przewidywałem spadki bazując na powstałym pinbarze na wykresie dziennym i objęciu bessy z wykresu H4 cyt:”Gdy spojrzymy na wykres H4 możemy zauważyć, że wspomniany pinbar z wykresu dziennego, na wykresie H4 jest formacją objęcia bessy, gdzie świeca obejmująca powstała na oporze (górnej krawędzi) kanału. Jest to ważna informacja , gdyż formacje PA, które powstają na ważnych poziomach mają większą wagę od powstających w mniej znaczących miejscach.
Nastawiam się na spadki na tym metalu, gdzie najbliższym celem podaży może być poziom popytu w okolicy 15,65″.

Okazało się, że kierunek i zasięg ruchu dokąd ewentualne spadki mogą dotrzeć określiłem bardzo precyzyjnie, gdyż wskazany w analizie poziom 15,65 został osiągnięty, co widać na załączonych powyżej wykresach.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-pra ... 9-02-2019/

GBPJPY – zobaczmy jak sprawdziła się analiza pisana w środę : “GBPJPY – RGR na H4 – czy potwierdzi spadki?”. Spojrzenie na wykres powyżej daje nam odpowiedź jednoznaczną.

Notowania tej pary przebiegły zgodnie z tym co wtedy napisałem cyt:” Patrząc na wykres D1 możemy zauważyć, że ten tydzień zapowiada się spadkowo, o czym może świadczyć poniedziałkowy PinBar i dzisiejsza świeca dzienna , która utworzyła na MACD maksimum (oscylator zaczął maleć). Dodatkowo na wykresie H4 możemy dojrzeć również formację RGR, co prawda trochę skośną… ale jednak wszystkie poziomy zdają się spełniać warunki przyjęte dla tego typu formacji. Linia szyi została pokonana i cena aktualnie oscyluje w jej pobliżu. Najbliższy poziom wsparcia znajduje się około 100p niżej czyli 141.30-40. Jeśli retest linii szyi okaże się skuteczny można pomyśleć o zleceniu sell.”

Zakres ruchu nieznacznie przekroczył przewidywany poziom wsparcia i wyniósł 115p.

Ten tydzień mogę uznać za udany, bo nie tylko sprawdził się kierunek, ale również przewidywany zakres ruchu ceny.
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką”-Tydzień 7 – 16/02/2019

poniedziałek 18 lut 2019, 03:00

Siódmy tydzień 2019r. nie należał do udanych. Nie trafiona analiza (teoria) USDCHF przyniosła straty realne (praktyka). Flash crash na franku na przywitanie w niedzielną noc nie ułatwił nam tradingu. Druga analiza była bardziej opisowa niż decyzyjna, ale wyszło na dobre, że wstrzymałem się od zagrania… brak zlecenia to też zlecenie jak to niektórzy mówią.

Tydzień na tej parze rozpoczął się mocnym akcentem, na otwarciu kurs skoczył w górę do 1.01, a następnie w szybkim tempie spadł rysując 100p pin bara. Analizując wykres od strony technicznej w art:” USDCHF – Flash crash na otwarciu sesji ” pisałem:” Ponieważ w zeszłym tygodniu była duża nierównowaga pomiędzy sprzedającymi a kupującymi ( 93%/7%) można uznać, że było to zagranie pod zamknięcie stop lossów. Od strony technicznej dywergencja na H4 wskazuje, że możemy spodziewać się spadków, najbliższa pozioma strefa popytu zaczyna się na poziomie 0.9930 czyli 80p niżej niż aktualnie i może ona być pierwszym celem dla sprzedających…”

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 6-02-2019/

Prawda okazała się niestety inna. Kurs w ciągu następnych dni jeszcze dwa razy atakował poprzednie maksimum , spadków się nie doczekałem. Aktualnie cena oscyluje pomiędzy linią lokalnego trendu wzrostowego a poziomem ostatniego maksimum 1.01. Zlecenia sell przyniosły stratę. Wyciągając wnioski z tej porażki – błędnym założeniem w tej analizie było uznanie świeczki nocnej jako pinbara, należało go zignorować i traktować jako zjawisko spowodowane niska płynnością jaka panuje o tej porze i rozpatrywać wykres pod kontem istniejącego trendu wzrostowego.
Analiza tej pary: “NZDCHF – Double Top, RGR a może Inside Bar ? ” była pisana tuż przed decyzja banku RBNZ dotycząca polityki monetarnej w tym wysokości stóp procentowych w Nowej Zelandii. W danym momencie na wykresie można było wskazać aż trzy formacje Price Action – Double Top, oRGR i Inside Bara. Kierunek w jakim ruszą notowanie po komunikacie RBNZ były zagadką, więc zalecałem wstrzymanie się od zleceń do tego czasu. I chyba to był dobry pomysł, gdyż kusiło mnie wejście w sell co okazało by się porażką, albowiem cena wystrzeliła z Inside Bara mocno na północ. Wniosek z tej analizy taki, że wskazana jest cierpliwość i unikanie handlu przed ważnymi danymi. Aktualnie cena ponownie atakuje opór kanału spadkowego, a z formacji PA jedynie ostał się oRGR.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiedzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 8 – 23/02/2019

sobota 23 lut 2019, 12:02

“Pomiedzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 8 – 23/02/2019

W analizie z 18.02 “ EURUSD – czy Pin Bar zapowiada korektę ?” spodziewałem się wzrostów. Swoje przypuszczenia opierałem na powstałym byczym pin barze na wykresie dziennym i dywergencji wzrostowej która pojawiła się na wykresie H4 – ” Na wykresie H4 pojawiła się dywergencja wzrostowa i można zauważyć, że cena pokonała lokalną linię trendu spadkowego, co może wspierać wzrosty i pokrywa się z wnioskami z analizy wykresu Daily.”

Patrząc na załączone wykresy porównawcze możemy stwierdzić, że teoria pokryła się z praktyką, rynek wybrał kierunek zgodny z analizą.

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-pra ... 3-02-2019/

Druga analiza z mijającego tygodnia:” USDCHF – Objęcie Bessy może zwiastować kontynuację spadków” bazowała na formacjach Inside Bara i Objęcia Bessy (IB i OB). Pisałem tak: “Mamy dwie formacje price action zawarte jedna w drugiej: Inside Bara utworzonego przez świecę z 11 lutego i zawartej w nim Objęcia Bessy, które utworzyła wczorajsza spadkowa świeca dzienna. Warto szczególnie zwrócić uwagę na tą ostatnią formację, gdyż powstała zaraz po spadkowym pin barze i daje dość mocny sygnał sprzedażowy.”

Patrząc na wykresy porównujące sytuacje z dnia gdy pisałem analizę i teraz czyli po zamknięciu rynków możemy stwierdzić jedynie, że do gwałtownej wyprzedaży jeszcze nie doszło, kolejne sesje były wybitnie konsolidacyjne o zakresie około 30p. Ponieważ zakładałem spadki, otwierałem zlecenia za każdym razem, gdy cena wracała do OB co w efekcie pozwoliło mi uzbierać na koniec tygodnia trochę pipsów, ale nadal czekam na zdecydowany ruch na południe.

W tym tygodniu uzbierało się trochę więcej zleceń niż w zeszłym:
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: Pomiędzy Teorią a Praktyką

poniedziałek 04 mar 2019, 09:13

Pod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


USDCHF 21.02-01.03.2019

wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-pra ... 2-03-2019/

Przyznam, że gdy pisałem tą analizę -"USDCHF – Objęcie Bessy może zwiastować kontynuację spadków" nie spodziewałem się, że będę musiał czekać ponad tydzień na realizacje zawartych w analizie prognoz. A prognozowałem kontynuację spadków na podstawie dwóch formacji Price Action : "Na wykresie dziennym, gdy patrzymy nań pod kątem Analizy Technicznej, stworzyła się ciekawa sytuacja. Mamy dwie formacje price action zawarte jedna w drugiej: Inside Bara utworzonego przez świecę z 11 lutego i zawartej w nim Objęcia Bessy, które utworzyła wczorajsza spadkowa świeca dzienna. Warto szczególnie zwrócić uwagę na tą ostatnią formację, gdyż powstała zaraz po spadkowym pin barze i daje dość mocny sygnał sprzedażowy". Po kilkudniowej konsolidacji cena zdecydowała się podążyć w "moim" kierunku i pokonała drogę 80p. Aktualnie notowania wracają do poziomu parytetu 1:1 USD:CHF.


USDJPY 25.02-01.03.2019

wykres:https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-pra ... 2-03-2019/


Analizując tą parę : "USDJPY – wybicie z Inside Bara wskaże kierunek?" , zgodnie z tytułem o dalszych losach miało zadecydować wybicie z tej podstawowej formacji Price Action. Bardziej spodziewałem się wybicia dołem, ale warunkiem wejścia w rynek było potwierdzone to zamknięciem świecy dziennej poniżej lub powyżej zakresu IB - "Na wykresie dziennym możemy zauważyć, że świeca z 20.02 zawiera w swoim zakresie notowania z kolejnych sesji tworząc formacje Inside Bara. Zgodnie ze strategią PA+MACD, jeśli wybiciu z Inside Bara będzie towarzyszyć pojawienie się na histogramie MACD maksimum i oscylator zacznie maleć – możemy spodziewać się spadków. Dlatego warto śledzić notowania tej pary i dołączyć po potwierdzonym pokonaniu dolnego ograniczenia IB znajdującego się na poziomie 110.50."

To była teoria..a praktyka okazała się trochę bardziej skomplikowana... kurs szamotał się w obrębie formacji przez kilka dni i pierwsze wybicie z IB nastąpiło górą, potem cena wróciła do formacji , następnie wybiła dołem, okazało sie to być fałszywym wybiciem - bo bez potwierdzenia i zamknięcie dziennej świecy nastąpiło w IB... no i ostatecznie w środę cena wybiła na północ i dynamicznie wspinała się do końca tygodnia. Trzeba przyznać, że bardzo spektakularne okazało się to wybicie z IB bo w 2 dni para zyskała 120p.




Wszystkie odcinki cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką” są zebrane w osobnym wątku na naszym forum w dziale Dzienniki Traderów. Tam również znajdziecie wskaźnik MACD_2color i rysujący strefy popytu i podaży #SUPDEM w wątku: Moje ulubione strategie.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

"Pomiędzy Teorią a Praktyką" Tydzien 10-ty 09/03/2019

niedziela 10 mar 2019, 18:13

Tydzień nr.10/2019 już się kończy, z wydarzeń wartych odnotowania to na pewno trudno pominąć posiedzenie EBC i co miesięczne “payrolsy” w USA. Pierwsze wydarzenie przyniosło osłabienie Euro – mizerne prognozy dotyczące PKB i inflacji, połączone z faktem, że TLTRO zakończy się dopiero w marcu 2021 r., mocno podziałały na wyobraźnię inwestorów – już po południu szacunki na podwyżkę stóp przesunęły się z marca na czerwiec 2020 r – więcej można przeczytać tutaj. Drugie wydarzenie – pomimo bardzo niskiego odczytu 20 tys. przy spodziewanym 180 tys. nowych miejsc pracy w sferze pozarolniczej, nie osłabiło w sposób znaczny USD. Mając na względzie te dwa wydarzenia skupiłem się na analizowaniu crossów bez EUR i USD, na których w trakcie tych danych zmienność jest mniejsza.

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 8-03-2019/

W poniedziałkowej analizie – “CADJPY – retest 3 letniej linii trendu wzrostowego” przewidywałem spadki : – ” Notowania zeszłego tygodnia (wykres powyżej) uformowały świecę z dużym górnym knotem wskazującym na odrzucenie linii trendu wzrostowego poprowadzonej po minimach 2016 i 2018.Analizując wykres czterogodzinny zauważymy, że cena zbliża się do lokalnej linii trendu trwającego od początku lutego br. i jej pokonanie może doprowadzić do dalszych spadków do najbliższego poziomu popytu 83.65 “

Analiza okazała się jak najbardziej trafna, spadki nastąpiły, a ich zakres znacznie przewyższył wstępne szacunki, bo pokonaniu wspomnianego poziomu popytu 83.65 cena spadła aż do 82.30.

Na tej parze notowania przebiegały bardziej zaskakująco niż na CADJPY i długo nie chciały spełnić moich oczekiwań co do kierunku i zasięgu.

W analizie ” GBPCHF- Objęcie Bessy i dywergencja zapowiadają spadki “ pisałem: “Dzisiejsza świeca dzienna objęła swoim zakresem piątkową, tworząc formacje Objęcia Bessy – (Outside Bar), która umiejscowiona blisko ostatniego szczytu, zgodnie ze strategią PA+MACD, może być zapowiedzią dalszych spadków. Scenariusz spadkowy wspiera również dywergencja na MACD, która pojawiła się już w piątek na wykresie dziennym.”
Następne sesje wskazywały na walkę pomiędzy popytem i podażą, cena początkowo wybiła dołem, by wrócić do OB i następnie na krótko wyskoczyć ponad formację. Rynek kilkukrotnie zawracał w obrębie OB, próbując odwieść mnie od otwartego shorta, ale trwająca dywergencja spadkowa na D1 podpowiadała -“trzymaj, będą spadać”. No i doczekałem się, bo piątkowe “payrolsy” dodały pewności podaży i cena ostatecznie dynamicznie opuściła dołem wspomniane w analizie Objęcie Bessy. Spadki trwają i istnieje duże prawdopodobieństwo że dotrą do najbliższej strefy popytu 1.3030.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 12 – 23/03/2019

poniedziałek 25 mar 2019, 10:14

Tydzień znaczony decyzją FED o pozostawieniu stóp procentowych. Pomimo tego, że rynek spodziewał się takiej decyzji to jednak mocno gołębia retoryka i informacja o wstrzymaniu się od podwyżek do końca 2019r. spowodowała dużą zmienność na rynku walut. W tym tygodniu pomimo bardzo niepewnej sytuacji politycznej w UK i zmiennych nastrojów związanych z Brexitem zaryzykowałem analizy par z funtem brytyjskim w roli głównej. Kolejne odcinki sagi “Brexit” nie dały odpowiedzi kiedy, czy i jak to nastąpi, więc analizowanie par “funtowych” okazało się mało efektywne.

Na pierwszy ogień poszedł popularny kabel czyli GBPUSD. Na wykresie tygodniowym pojawiło się objęcie hossy co mogło sugerować, że w następnym tygodniu notowania znajda się wyżej. W poniedziałkowej analizie pisałem: “Jak dalej potoczą się losy GBPUSD w dużej mierze zależy od rozwiązań Brexitowych jakie przyjmie parlament brytyjski w najbliższych dniach.
Gdyby jednak spojrzeć na wykres i rozpatrywać przyszłe ruchy na tej parze tylko pod względem technicznym – to analizując wykres H1 (poniżej) możemy założyć, że dopóki cena znajduje się ponad średnią EMA144 i poziomem wsparcia 1.3200 to nastawienie jest pro-wzrostowe.”

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 9489380-2/

Początkowo cena zachowywała się zgodnie z analizą, bo po dotarciu do średniej EMA144 nastąpiła reakcja popytowa, która przyniosła wzrost o 100p do strefy podaży na poziomie 1.3310, ale potem już było tylko coraz gorzej i w rezultacie cena zakończyła tydzień w okolicy 1.3200 czyli o 60p niżej niż w poprzednim tygodniu.

Druga analiza dotyczyła innej pary z funtem – “GBPJPY – Próby pokonania wsparcia kanału wzrostowego“. Pisałem:-“Jeżeli nastąpi skuteczne przełamanie wsparcia to możemy spodziewać się dalszych spadków do najbliższej strefy popytu 144.00. Oprócz czysto technicznego spojrzenia na wykresy, w okresie gdy ważą się losy Brexitu, para wymaga również uważnego śledzenia wiadomości płynących z UK”.

Na załączonych wykresach widać, że zabrakło zaledwie 10p do osiągnięcia celu, cena po dotarciu opisanej strefy popytu odbiła w kierunku pokonanego wsparcia kanału i chwilowo porusza się w konsolidacji w jego (wsparcia) okolicy.

Ogólnie nie najlepiej wypadł ten tydzień, są jeszcze otwarte zlecenia na minusie co w sumie daje niewielki przyrost konta.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości