Pomiędzy Teorią a Praktyką

Awatar użytkownika
Darro
Gaduła
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 13 – 30/03/2019

sobota 30 mar 2019, 19:09

Cyrk “Brexitowy” trwa, głosowania kolejnych poprawek do poprawek powodują takie zamieszanie, że mało kto już wie o co w tym wszystkim chodzi. Posłowie nie chcą hard Brexitu, ale nie zgadzają się na umowę z Unią wypracowaną przez rząd Teresy May…a czas się kończy, do wyjścia z UE coraz bliżej…Pat? No cóż jest takie powiedzenie -“Zgoda buduje, niezgoda rujnuje…” więc funt ogólnie popadł w niełaskę. Wniosło to ożywczy powiew na skonsolidowane ruchy par i zwiększona zmienność jaka pojawiła się w tym tygodniu może zadowolić najwybredniejszych traderów.

W poniedziałkowej analizie “GBPJPY – wyjście z Inside Bara wskaże kierunek”, pisałem:”Na wykresie H4 możemy zauważyć, że notowania poruszają się w konsolidacji, cena znajduje się w połowie IB, a wybicie z formacji może zadecydować o kierunku w jakim podążą notowania w najbliższych sesjach. Biorąc pod uwagę, że na wykresie Daily trwa dywergencja spadkowa i notowania dwukrotnie pokonywały wsparcie kanału, bardziej prawdopodobne wydaje mi się wybicie dołem z IB. Najbliższa strefa popytu zaczynająca się od 142.50 może być celem dla podaży.”

wykresy porównawcze https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 0-03-2019/

Niestety nic jeszcze się nie wyjaśniło, cena cały tydzień miotała się w obrębie wspomnianego, blisko 220p Inside Bara. Ponieważ nadal trwa dywergencja spadkowa na wykresie dziennym, być może w kolejnym tygodniu dojdzie do pokonania wsparcia IB i cena podąży na południe. Na pewno duży wpływ na dalsze losy notowań będą miały doniesienia z brytyjskiego parlamentu.

Tą parę analizowałem już 10.03, wtedy przewidywałem spadki w kierunku linii trendu wzrostowego, która pod koniec miesiąca stała się wsparciem klina zwyżkującego.

W czwartkowej analizie-“GBPAUD – Czy wsparcie klina wytrzyma napór podaży?” pisałem:-“Na wykresie H4 zauważymy, że cena podąża w stronę najbliższej strefy popytu, która zaczyna się na poziomie 1.8425, tam też znajduje się aktualnie wsparcie wspomnianej formacji klina zwyżkującego. Pokonanie tego wsparcia może być impulsem do dalszych spadków, a ich zasięg w pierwszym ruchu może sięgnąć 180p.”
Tutaj w odróżnieniu od poniedziałkowej analizy GBPJPY, realizacja nastąpiła z dużą dynamiką, bo już w czasie azjatyckiej sesji nastąpił atak na wspomniane w analizie wsparcie klina zwyżkującego. Idealnym sygnałem do dołączenia do spadków było pojawienie się świecy z długim górnym knotem (na wykresie H4), której maksimum odbiło się od średniej EMA144. Cena wybiła dołem z klina i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec spadków, które są wspierane rosnącym zagrożeniem hard Brexitem po kolejnym, przegranym przez rząd Teresy May, głosowaniem w parlamencie UK.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Gaduła
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Kontakt:

Re: Pomiędzy Teorią a Praktyką

sobota 06 kwie 2019, 10:45

W czternastym tygodniu 2019, tradycyjnie już, jak to obserwujemy od kilku miesięcy, na notowania miały wpływ głosowania w parlamencie UK dotyczące sposobu wyjścia z Unii Europejskiej, a w piątek mieliśmy dodatkową atrakcję, poznaliśmy dane z rynku pracy w USA tzw. “payrolsy” – czyli przyrost miejsc pracy w marcu w sektorach poza rolniczych. Payrolsy okazały się być lepsze o 20 tys. od przewidywanych i wyniosły 196tys.

Rynek nie zareagował zbyt mocno , ceny walut wahały się w granicach 30-50p, najlepiej pod tym względem jeżeli chodzi o zmienność wypadły pary z funtem brytyjskim – czyli między innymi te o których poniżej można przeczytać.

GBPAUD 01-06.04.2019

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-pra ... 6-04-2019/

GBPAUD – analizowałem tą parę w 13-tym tygodniu, w analizie “GBPAUD – Czy wsparcie klina wytrzyma napór podaży? – 28/03/2019” zwracając uwagę na formację wznoszącego się klina i próby pokonania wsparcia tej formacji. W poniedziałek po raz kolejny zainteresowałem się tą parą, tym razem skupiając się na wykresie H4 (Retest pokonanego wsparcia).

Spodziewając się kontynuacji spadków pisałem tak: “Gdy spojrzymy na wykres H4 możemy wytypować poziomy pomiędzy którymi rozegra się walka pomiędzy popytem i podażą. Kolorem niebieskim zaznaczona jest strefa 1.8520-40, której pokonanie może skierować notowania na północ, natomiast w przypadku gdy podaż osiągnie przewagę, strefa popytu na poziomie 1.8230 może być celem sprzedających”.

Rynek jednak zanim skierował się w typowana przeze mnie stronę, wykonał ruch w górę, pokonując wspomnianą “niebieską” strefę o 75p co automatycznie uruchomiło stop lossa na zleceniu short. Zdecydowanie niedoszacowałem siłę popytu. Po osiągnięciu poziomu 1.8610 cena ponownie zaczęła spadać i dotarła w piątek w okolice 1.8300. To jednak chyba nie koniec spadków i w przyszłym tygodniu po korekcie będzie można przymierzyć się do kolejnych zleceń sprzedaży.

GBPJPY 04-06.04.2019

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-pra ... 6-04-2019/

Tą parę wybrałem do grania w czwartek, bo sytuacja na wielu pozostałych była mało czytelna i ogólnie mało zmienna. Zamieszanie około Brexitowe dolewa oliwy do ognia, pary z funtem są aktualnie w czołówce jeśli chodzi o zmienność, a ta kusi…

W analizie “GBPJPY- pokonuje wsparcie kanału” pisałem:-“Na wykresie H4 widać wyraźnie, że dzisiejszy dzień należał do podaży i cena spadło o 80p. Jeśli ta tendencja się utrzyma, najbliższym celem niedźwiedzi może być okrągły poziom 145.00 i ewentualnie kolejny 144.00“. Ta przewaga podaży wzmogła się po pokonaniu wsparcia kanału w którym para poruszała się od początku roku.

Przyglądając się wykresowi H4 dzisiaj, zaznaczyłem linią przerywaną kanał krótkoterminowy, mniejszy od tego z czwartkowej analizy, gdyż daje on lepszy obraz jak po re-teście wsparcia kanału (świeca pin-bar) nastąpiły dość dynamiczne spadki, które mogą być kontynuowane w przyszłym tygodniu. Należy uwzględnić wydarzenie jakie nas czeka 10 kwietnia – czyli nadzwyczajny szczyt UE decydujące o tym czy uznany zostanie wniosek Theresy May o odłożenie terminu wyjścia z Unii do czerwca 2019.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

ODPOWIEDZ