Pomiędzy Teorią a Praktyką

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 38 – 29.09.2019

poniedziałek 30 wrz 2019, 09:28

W mijającym tygodniu analizowałem dwie pary walutowe związane z GBP – funtem brytyjskim. Obie pary wydały mi się najbardziej przewidywalne ze względu na formacje Price Action jakie na wykresach tych par się pojawiły.

Na GBPJPY mieliśmy objęcie bessy, na GBPUSD kanał wzrostowy i z obu formacji notowania wybiły dołem. Dodatkowo rosnąca niepewność co do formy w jakiej UK ma opuścić Unię Europejską ma raczej negatywny wpływ na siłę funta co w przypadku tych par sugerowało kontynuację spadków.

W analizie “GBPJPY – objęcie bessy na D1” pisałem między innymi : ” Piątkowa (20.09) świeca dzienna utworzyła formację objęcia bessy, a dzisiejsze notowania wskazują na wybicie dołem z tej formacji i prawdopodobieństwo powrotu do spadków trwających od marca br. Wybiciu z formacji towarzyszy malejący MACD Zasięg spadków może być limitowany najbliższą strefą popytu zaczynająca się na poziomie 132.90, a po jej ewentualnym pokonaniu, oporem wspomnianej formacji podwójnego dna 130.70 (niebieska linia), które teraz może okazać się wsparciem dla spadającej ceny.”

wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 9-09-2019/

Jak widać na załączonym wykresie cena spadła nawet trochę niżej niż w analizie przewidywałem. Dalsze spadki są możliwe, ale dopiero po pokonaniu ważnego poziomu 132.15.

Druga analiza: “GBPUSD – będzie krwawa łaźnia?” – dotyczyła popularnego “kabla”. Tu mieliśmy dość klarowną sytuację, cena pokonała wsparcie kanału i kierowała się na południe.

W analizie pisałem tak: ” … rozpoczął się powrót do spadków, cena wybiła dołem ze wspomnianego kanału i prawdopodobnie w czasie najbliższych sesji ten kierunek będzie utrzymany. Najbliższa strefa popytu zaczynająca się na 1.2320 to pierwszy cel podaży, a jeśli dojdzie do jej pokonania, możemy spodziewać się ataku na 1.22, gdzie znajduje się ważny poziom wsparcia i oporu.”

Jak widać na załączonym wykresie cena osiągnęła pierwszy cel i z dużym prawdopodobieństwem kolejny 1.22 jest w zasięgu w czasie najbliższych sesji, zwłaszcza, że wcześniej nie zauważyłem formacji RGR, której linia szyi 1.2387 została skutecznie pokonana i wspiera to scenariusz spadkowy.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 39 – 05.10.2019

sobota 05 paź 2019, 20:03

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 39 – 05.10.2019

W tym tygodniu analizowałem dwie pary walutowe, funta brytyjskiego i dolara nowozelandzkiego w relacji do dolara USA.W obu przypadkach prognozowałem kierunek w jakim podąży cena analizując formacje Inside Bara, które pojawiły się na wykresach dziennych tych instrumentów.

GBPUSD 01-05.10.2019

wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 5-10-2019/

Na tej parze w poniedziałek doszukałem się fałszywego wybicia z IB. Pisałem tak:-“Na wykresie H4 utworzyła się formacja Inside Bar, z którego próba wybicia górą zakończyła się dzisiaj niepowodzeniem. Aktualnie cena znajduje się blisko dolnej krawędzi formacji i ewentualne wybicie dołem może doprowadzić do dalszych spadków. Możliwe, że jeszcze w tym tygodniu zobaczymy notowania pary w okolicach 1.2210.”

Na zamieszczonych powyżej wykresach porównawczych widać, że prognoza się sprawdziła z dokładnością do kilku pipsów.

NZDUSD 03-05.10.2019

wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 5-10-2019/

Tu również mieliśmy formację Inside Bara i gdy robiłem analizę w środę, cena wybiła już w górę. Pisałem tak: “…w tym tygodniu pojawiły się oznaki korekty wzrostowej. Dzienne świece z wtorku i środy utworzyły formacje Inside Bara, a dzisiejsza wskazuje na wybicie górą z tej formacji. Na wykresie D1 i H4 trwają dywergencje wzrostowe co dodatkowo wspiera byczy scenariusz. Prawdopodobnym celem kupujących może być najbliższa strefa podaży zaczynająca się na poziomie 0.6320…”

Cena przekroczyła przewidywany poziom 0.6320 o 15p po czym nastąpiły spadki. Sesja piątkowa zakończyła się na poziomie 0.6210. Być może nastąpi re-test pokonanego oporu IB (0.6270), ale kolejny tydzień może okazać się również wzrostowy i cena dotrze do 0.6360 gdyż nadal trwa dywergencja na wykresie D1.

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 40 – 12.10.2019

poniedziałek 14 paź 2019, 00:38

Tydzien 40-ty tego roku, a szczególnie jego ostatnie dwa dni przyniosły ponadnormatywną zmienność na brytyjskim funcie i parach z nim powiązanych. Tygodniowa świeca na kablu jest największą w tym roku, wyniosła ponad 500p, i zapowiada kolejne wzrosty w przyszłym tygodniu. Niewątpliwie to nagłe ożywienie spowodowały ostatnie rozmowy pomiędzy premierami Irlandii i UK i zbliżenie stanowisk dotyczących backstopu pomiędzy Irlandią i Irlandią Płn.. Dodatkowego impulsu do wzrostów dostarczył dzisiejszy komunikat EU, że rozmowy o porozumieniu brexitowym będą zintensyfikowane co wzbudziło nadzieję na wyjście UK z UE z umową.

W tym tygodniu mając na względzie zbliżający się termin wyjścia UK z UE i spodziewając się zaskakujących ruchów na rynku walut europejskich, więcej uwagi poświęciłem parom z antypodów.

Analizowałem australijskiego (AUD) i nowozelandzkiego (NZD) dolara w parze z USD.

Analizując AUDUSD w poniedziałek, spodziewałem się wzrostów bazując na formacji Inside Bara i dywergencji wzrostowej na wykresie dziennym.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 2-10-2019/

Pisałem tak: ” Patrząc na AUDUSD od strony czysto technicznej widzimy, że w zeszłym tygodniu pojawiły się próby korekty ostatnich spadków. Zakres poniedziałkowej świecy dziennej okazał się niepokonany przez kolejne dni, powstała formacja Inside Bara. Jest duże prawdopodobieństwo, że cena opuści formację kierując się na północ. Taki scenariusz wspiera bycza dywergencja na D1.”

Jak widać na powyższym wykresie porównawczym cena jest już poza obszarem IB, ale jak na razie ruchy są dość ograniczone i do planowanego w analizie poziomu 0.6860 jeszcze brakuje
60p.

W środę przyjrzałem się drugiej parze z antypodów – NZDUSD. Tu dojrzałem formacje Price Action – trójkąt symetryczny.

Pisałem tak: “ Gdy spojrzymy na (poniżej) wykres H4 – zauważymy, że notowania utworzyły formację trójkąta symetrycznego, z którego bardzo prawdopodobne jest wybicie górą. Pokonanie oporu trójkąta będzie równoznaczne z pokonaniem strefy podaży. Scenariusz wzrostowy wspiera dywergencja wzrostowa na wykresie dziennym. Wybicie dołem zaneguje scenariusz wzrostowy.”
wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 2-10-2019/

Tu podobnie jak w poprzedniej analizie przewidując północny kierunek wybicia z formacji podpierałem się byczą dywergencją na wykresie dziennym. Zanim jednak to wybicie w górę nastąpiło, rynek przetestował wsparcie trójkąta tworząc fałszywe wybicie.

Reasumując powyższe analizy wydaje się, że w obu przypadkach w przyszłym tygodniu kierunek będzie kontynuowany, gdyż nadal mamy wzrostowe dywergencje na wykresach dziennych.

ODPOWIEDZ