Aktualne wydarzenia makroekonomiczne

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Gaduła
Posty: 360
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Komentarz walutowy 30/08/18

czwartek 30 sie 2018, 10:47

Kolejny dzień, kolejne rekordy na Wall Street. Notowania spółek technologicznych ciągną indeksy S&P500 oraz Nasdaq na nowe historyczne maksima. Jednak nie wszystkie wiadomości z globalnej gospodarki są dobre. Azja wydaje się odczuwać już piętno wojny handlowej, rynki wschodzące dalej przechodzą przez bardzo turbulentny okres.

wersja html: https://comparic.pl/komentarz-walutowy- ... ci-z-azji/

Publikacja indeksów PMI z Chin dopiero przed nami (w nocy poznamy pierwsze dwa z czterech za sierpień) i nie ma pewności, czy postępujące od początku roku spowolnienie w Chinach było faktycznie kontynuowane w sierpniu, jednak dzisiejsze dane z Australii i Nowej Zelandii, gospodarek dość mocno uzależnionych od koniunktury w Chinach, nie napawają optymizmem. W Australii w drugim kwartale odnotowano silny spadek inwestycji prywatnych (-2,5% q/q), który nie był zrównoważony niewielką pozytywną rewizją danych za pierwszy kwartał. Jeszcze gorzej jest w Nowej Zelandii, gdzie wskaźnik nastrojów w biznesie sporządzany przez bank centralny spadł do -50,3 pkt., poziomu niewidzianego od 2008 roku, a zarazem silnie kryzysowego. Wzmacnia to ostatnią retorykę RBNZ, sugerującą większą szansę na obniżkę niż podwyżkę stóp procentowych. Może to zatem wskazywać, że jeszcze przed nałożeniem ceł na import o wartości 200 mld USD z Chin (czym grozi obecnie administracja Trumpa), azjatycka gospodarka (będąca przecież istotnym motorem światowego wzrostu w tej dekadzie) łapie zadyszkę.

Na rynkach wschodzących ubiegły tydzień był nieco spokojniejszy, gdyż w Trucji mieliśmy święto. Jednak powrót tego kraju na rynek ponownie sprzyja wzrostowi zmienności. Od początku tygodnia lira straciła już niemal 10%, w czym „pomogła” decyzja agencji Moody’s o obniżeniu oceny wiarygodności tureckich banków. Tymczasem tureckie władze nadal żyją w równoległej rzeczywistości. Minister finansów, będący krewnym prezydenta Erdogana, powiedział wczoraj, że turecka gospodarka ma się dobrze i nie ma istotnych zagrożeń systemowych, co jest oczywistą fikcją. Dodał co prawda, iż uczyni opanowanie inflacji swoim priorytetem, a w przyszłym tygodniu ma się wybrać do Londynu, jednak rynek oczekuje czynów, a nie słów. Czyny widać w Argentynie, gdzie stopy procentowe wywindowane zostały do poziomu 45%, jednak wobec ogólnie niesprzyjającej atmosfery na rynkach wschodzących oraz ryzyka przed wyborami w Brazylii w Ameryce Południowej również jest gorąco. To sprawia, że pomimo rekordowych poziomów na Wall Street i wzrostów na EURUSD (a zatem dwóch czynników, które zwykle sprzyjają złotemu) polska waluta traci dziś na wartości.

Czwartkowy kalendarz to głównie dane o inflacji. W USA poznamy odczyty inflacji PCE za lipiec. To właśnie ta miara, a nie wyższa inflacja CPI stanowią cel dla Fed. Inflacja PCE bez uwzględnienia cen energii i żywności wyniosła w czerwcu 1,9% r/r, zaś w lipcu powinna wynieść 2%. Jerome Powell podkreślił w swoim wystąpieniu w Jackson Hole, że powrót inflacji w okolice celu uzasadnia podwyżki stóp, ale jednocześnie dodał, że inflacja stabilizuje się, sygnalizując brak potrzeby pośpiechu. To, przynajmniej w ostatnich dniach, przyczyniło się do umiarkowanego osłabienia dolara. Dane z USA poznamy o 14:30, zaś 30 minut wcześniej opublikowany zostanie wstępny szacunek inflacji w Niemczech. Tu również spodziewana jest stabilizacja inflacji, która miałaby wynieść 2%.

Czwartkowy poranek przynosi przecenę wszystkich walut rynku wschodzącego wobec dolara. Najmocniej, bo ok. 1,5% traci oczywiście lira. Przecena złotego jest na szczęście znacznie bardziej symboliczna. O 9:15 euro kosztuje 4,2905 złotego, dolar 3,6679 złotego, frank 3,7770 złotego, zaś funt 4,7788 złotego.
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Gaduła
Posty: 360
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Brytyjskie PMI przemysłowe najniżej od ponad dwóch lat

poniedziałek 03 wrz 2018, 11:19

Brytyjskie PMI przemysłowe najniżej od ponad dwóch lat

Punktualnie o godzinie 10:30 poznaliśmy kwietniowe rezultaty wskaźnika PMI przemysłowego dla UK. Jak wynika z publikacji IHS Markit i CIPS, Wielka Brytania kontynuuje trwającą od listopada ub. tendencję spadkową.

Jak się okazuje, dzisiejszy odczyt na poziomie 52,8 okazał się bowiem gorszy zarówno od poprzedniej publikacji (54,0) jak również od i tak już pesymistycznych prognoz (53,9). Ponadto, negatywny wydźwięk tej publikacji wzmacnia również ujemna rewizja poprzedniego odczytu do 53,8 z 54,0.

“W sierpniu wyniki brytyjskiego sektora wytwórczego wyglądały na coraz słabsze. W związku ze spowolnieniem tempa wzrostu produkcji i nowych zamówień, główny PMI spadł do najniższego poziomu od ponad dwóch lat a tempo tworzenia nowych miejsc pracy spadło do niemal zera (…) Popyt zagraniczny zmniejszył się po raz pierwszy od kwietnia 2016 r., pomimo słabości funta szterlinga, w świetle doniesień o wolniejszym wzroście gospodarczym na świecie i coraz bardziej niepewnym otoczeniu handlowym. Napływ nowych miejsc pracy zarówno ze źródeł krajowych, jak i zagranicznych będzie musiał zostać wzmocniony, jeśli w nadchodzących miesiącach produkcja ma ponownie nabrać tempa. W ostatnich miesiącach optymizm producentów co do perspektyw na nadchodzący rok słabnie. Przewiduje się, że oczekiwana poprawa w zakresie wzrostu nowych zamówień eksportowych i wprowadzania nowych produktów będzie stymulować przyszłą ekspansję, jednak producenci wyrażają również rosnące zaniepokojenie niepewną sytuacją dot. Brexitu” – komentował Rob Dobson z IHS Markit.

tabela wykres: https://comparic.pl/brytyjskie-pmi-prze ... dwoch-lat/

“Słabsze tendencje zarówno w zakresie produkcji, jak i nowych zamówień wpłynęły na tworzenie nowych miejsc pracy, ponieważ większe korporacje ograniczyły zatrudnienie nowych pracowników. Osłabił się także optymizm biznesowy. Ceny skupu nadal gwałtownie rosły, co było spowodowane niedoborami surowców i pogarszającymi się wynikami dostawców. W sytuacji, gdy stłumiona gospodarka światowa zagrożona jest nasilającymi się wojnami handlowymi i niepewnością o Brexit, nie jest jasne, skąd będą pochodzić przyszłe możliwości utrzymania dobrej kondycji tego sektora.” – dodał Duncan Brock, dyrektor w CIPS.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że tak jak można się było spodziewać, słabe dane przyczyniły się do pogłębienia trwającej od ubiegłego tygodnia deprecjacji funta szterlinga.
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Gaduła
Posty: 360
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

PMI dla brytyjskiego sektora budowlanego poniżej oczekiwań. Kabel na nowych minimach

wtorek 04 wrz 2018, 10:51

O godzinie 10:30 poznaliśmy wskaźnik PMI dla sektora budowlanego Wielkiej Brytanii publikowany przez instytut Markit oraz CIPS. Prognozy zakłady, że w sierpniu sektor budowlany w UK nadal będzie się rozwijał, jednak na nieco niższym poziomie niż miało to miejsce w lipcu.

wykresy: https://comparic.pl/pmi-dla-brytyjskieg ... -minimach/

Opublikowane dane wskazują na skromny wzrost w aktywności budowlanej, jednakże odczyt na poziomie 52,9 w sierpniu jest niższy od lipcowego wyniku (55,8) oraz oczekiwań rynkowych (55,0).
Autor raportu dotyczącego budowlanego PMI, Tim Moore komentował:
“Sektor budowlany w sierpniu powrócił do wolniejszej fazy wzrostu, a letni efekt nadrabiania zaległości zaczął się rozwijać po opóźnieniu projektów związanym z niekorzystnymi warunkami pogodowymi jakie miały miejsce na początku 2018 roku.”

Kabel na nowych minimach

Notowania pary walutowej GBPUSD po słabszym odczycie makro osunęły się do nowych minimów. Tym samym kontynuowany jest trend spadkowy po odbiciu od kluczowego oporu blisko 1.3050.

Jak widać na wykresie 30-minutowym poniżej, kurs od początku tygodnia respektuje kanał średnich EMA 10/20, który działa jako dynamiczny opór. Dalsze spadki mogą zaprowadzić notowania do wsparcia w okolicach 1.2800/10.
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Gaduła
Posty: 360
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Brytyjskie PMI usługowe wspiera wzrost gospodarczy

środa 05 wrz 2018, 10:22

Po nienajlepszych wynikach PMI usługowego dla Europy Kontynentalnej, o 10:30 poznaliśmy sierpniowe rezultaty tego samego wskaźnika dla UK. Jak wynika z publikacji IHS Markit i CIPS, po rozczarowujących danych PMI przemysłowego i budowlanego, które poznaliśmy w poniedziałek i wtorek, dane dot. sektora usług w Wielkiej Brytanii okazały się nie lada zaskoczeniem.Jak się okazuje, pomimo i tak już optymistycznych prognoz zakładających wzrost wartości wskaźnika do poziomu 53,9 z 53,5 raportowanego przed miesiącem, ostatecznie, w sierpniu odnotowano jego wzrost aż do 54,3. Świadczy to o pozytywnym wzroście aktywności sektora usługowego w UK.

wykresy: https://comparic.pl/brytyjskie-pmi-uslu ... spodarczy/

“Po rozczarowaniu sierpniowych badań PMI w sektorze produkcyjnym i budowlanym, następuje szybszy wzrost sektora usług. Dane wskazują, że gospodarka jest na dobrej drodze, aby w trzecim kwartale br. osiągnąć wzrost gospodarczy na poziomie 0,4% (…) Szybszy wzrost zamówień i zatrudnienia w sektorze usług równoważą spowolnienia zarówno w sektorze wytwórczym, jak i budowlanym, ale także podkreślają stopień, w jakim gospodarka stała się bardziej zależna od usług wspierających wzrost gospodarczy, a w szczególności od sektora usług finansowych. Jak dotąd w tym roku usługi finansowe osiągnęły lepsze wyniki niż wszystkie inne sektory” – komentuje Chris Williamson, Główny Ekonomista w IHS Markit.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że w skutek powyższego raportu pojawiła się silna reakcja popytowa sygnalizująca potencjalne odrzucenie testowanego obecnie wsparcia.
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Gaduła
Posty: 360
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Poranny przegląd rynków – Uwaga na Super Czwartek z EBC i BoE

czwartek 13 wrz 2018, 08:50

W końcu szykuje się ciekawa sesja europejska. Od rana pojawią się ważne publikacje makroekonomiczne ze strefy euro, nacisk będzie postawiony na dane inflacyjne. Nie powinny one jednak mocno poruszyć rynkiem, ponieważ znacznie ważniejsze będą decyzje banków centralnych: najpierw o 13:00 Banku Anglii, a niedługo później – o 13:45 – Europejskiego Banku Centralnego. Warto obserwować dziś zachowanie funta oraz euro.

Polityka EBC znów bez zmian?

Lipcowe spotkanie Europejskiego Banku Centralnego jest uważane za najmniej istotne od dawna. Analitycy zastanawiają się, czy dziś w końcu poznamy jakieś szczegóły dotyczące planu zakończenia QE. Ciekawe będą również prognozy poszczególnych wskaźników gospodarczych. Nomura spodziewa się delikatnego obniżenia oczekiwanego wzrostu PKB na 2018 i 2019 rok. Ogólnie jednak język publikowanego oświadczenia powinien być pozytywny.

EBC raczej pozostanie pewne co do działania stosowanej polityki oraz wzrostu inflacji. Morgan Stanley uważa, że Bank powoli będzie przygotowywał rynki na zmianę obecnej polityki i rozpoczęcie jej zacieśniania. Najbliższa podwyżka stóp powinna mieć miejsce w drugiej połowie przyszłego roku, co do tego są zgodne wszystkie duże instytucje.

O 14:30 będzie miała miejsce sesja pytań i odpowiedzi z prezesem EBC – Mario Draghim. Wtedy może rozjaśni się więcej kwestii dotyczących polityki monetarnej Banku. EURUSD przez całą noc poruszał się raczej płasko, ale powinniśmy się spodziewać większych ruchów w okolicach ogłaszania decyzji.

wykresy, tabele: https://comparic.pl/poranny-przeglad-ry ... ku-anglii/

Nie samym Brexitem UK żyje

Choć najgorętszym tematem w Wielkiej Brytanii są negocjacje w sprawie Brexitu, to dziś warto skupić się na posunięciach Banku Anglii. Choć rynki nie spodziewają się zmian w stopach procentowych, to i tak może dojść do większej zmienności na funcie. GBPUSD od ponad tygodnia stabilnie rośnie, para zdołała powrócić nad okrągły poziom 1,30.
RBC jest zdania, że w związku z okresem, który prezes BoE Mark Carney określił jako “czas krytyczny” dla negocjacji Brexitowych, jest mało prawdopodobne, aby spotkanie Banku przyniosło jakiekolwiek zmiany w zakresie polityki monetarnej lub wytycznych. RBC oczekuje, że główne przesłanie dotyczące “stopniowego i ograniczonego” wzrostu stóp procentowych w nadchodzących latach pozostanie aktualne, ale jak zauważono na ostatnim spotkaniu, wynik negocjacji z UE stanowi obecnie kluczowy wpływ na zdolność instytucji do zastosowania się do tych wytycznych.
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Gaduła
Posty: 360
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Poranny przegląd rynków – czy czeka nas spokojny tydzień handlowy?

poniedziałek 17 wrz 2018, 08:24

W ostatnich dniach uwaga rynków skupiona była głównie na posiedzeniach banków centralnych. W najbliższym tygodniu entuzjaści polityki pieniężnej również nie będą rozczarowani, ponieważ w jednym ze skandynawskich państw ma dojść do pierwszej od kilku lat podwyżki stóp procentowych. Oprócz tego kalendarz makroekonomiczny będzie należał raczej do pustych, a rynki skupią się główni na inflacji z UK i Kanady, po tym jak ostatni odczyt pokazał, że tempo wzrostu cen zbliżyło się do górnej granicy celu inflacyjnego. Ponadto, w piątek opublikowane zostaną indeksy PMI z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Brytyjska inflacja i sprzedaż detaliczna

W środę o godzinie 10:30 brytyjski ONS zaprezentuje sierpniowe wyniki sprzedaży detalicznej dla lokalnej gospodarki. Według prognoz analityków dynamika w ujęciu miesięcznym ma przyspieszyć po lipcowej stagnacji, w skali całego roku spodziewana jest jednak delikatna deprecjacja z 2,5% r/r do 2,4% r/r.

tabele, wykresy: https://comparic.pl/poranny-przeglad-ry ... -handlowy/

Jeżeli publikacje pokryją się z zaprezentowanymi prognozami, wtedy reakcja rynku może być stonowana. Co więcej silniejszy wpływ na kurs funta szterlinga może posiadać czwartkowy odczyt sprzedaży detalicznej, gdzie spodziewane są silniejsze wahania:

Bazowa sprzedaż detaliczna m/m: prognoza -0,2%, poprzednio 0,9%
Bazowa sprzedaż detaliczna r/r: prognoza 2,4%, poprzednio 3,7%
Sprzedaż detaliczna m/m: prognoza -0,1%, poprzednio 0,7%
Sprzedaż detaliczna r/r: prognoza 2,3%, poprzednio 3,5%

Decyzja Norges Banku

Dane i wydarzenia z Norwegii rzadko znajdują się na liście trzech kluczowy raportów tygodnia, jednak tym razem jest inaczej. Oczekuje się, że Norges Bank po raz pierwszy od 2011 roku podniesie koszt pieniądza. Bank już w czerwcu ogłosił, że taki ruch nastąpi w trakcie wrześniowego posiedzenia. Ostatni raport inflacyjny z Norwegii pokazał, że tempo wzrostu cen znajduje się sporo powyżej celu (przypomnijmy, że Norges Bank obniżył cel inflacyjny na początku tego roku), co dodatkowo wspiera jastrzębią postawę bankierów centralnych. Podwyżka stóp wydaje się być pewna, tak więc inwestorzy skupią się na komunikacie i będą starali się ocenić czy czeka nas dalsze zacieśnianie monetarne. Kluczowe rynki: USDNOK, EURNOK.

Korona norweska testowała w sierpniu wielomiesięczne minima, by w bieżącym miesiącu wyraźnie umocnić się wobec dolara amerykańskiego. Cenę USD/NOK zatrzymała strefa wsparcia w okolicach 8,20:
Inflacja z Kanady

W dużej mierze Bank Kanady podąża za działaniami swojego odpowiednika zza południowej granicy. Oczekuje się, że Rezerwa Federalna podniesie we wrześniu stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych przez co bankierzy centralni z Kanady mogą zdecydować się na podobny ruch w trakcie październikowego posiedzenia. Ważne jednak, żeby dane makroekonomiczne również potwierdzały słuszność takiego działania. Główny miara kanadyjskiej inflacji CPI znalazła się przy górnej granicy celu inflacyjnego w poprzednim miesiącu. Jeśli najbliższe dane potwierdzą silne tempo wzrostu cen może to dodatkowo zachęcić Bank Kanady do działania w celu zapewnienia stabilności cen. Kluczowe rynki: USDCAD, EURCAD.
Indeksy PMI z Europy i Stanów Zjednoczonych

Indeksy PMI ze strefy euro nie miały najlepszego początku roku, a kolejne odczyty pokazywały postępujące pogorszenie nastrojów. Podczas gdy indeksy z USA rosły w pierwszej połowie roku to po osiągnięciu szczytu w maju dołączyły do swoich europejskich odpowiedników w ruchu spadkowym. Wraz z nasilającą się Wojną Handlową inwestorzy będą uważnie obserwować publikację tych danych w celu wyłapania pierwszych oznak potencjalnego kurczenia się gospodarki. Konsensus rynkowy zakłada, że indeksy pozostaną na poziomach podobnych do poprzedniej publikacji.

Oprócz sierpniowego „incydentu” Eurodolar od czerwca porusza się w zwężającej konsolidacji, której dolne ograniczenie wyznaczają dołki majowe na 1,1530, natomiast górne linia trendu łącząca coraz to niższe maksima:
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Gaduła
Posty: 360
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Eskalacja wojny handlowej! Trump nakłada 10% cła na 200 mld USD importu z Chin

wtorek 18 wrz 2018, 09:16

Donald Trump podjął krok, o którym mówił od dawna. Parę godzin temu ogłosił nałożenie cła w wysokości 10% na import z Chin o łącznej wartości 200 mld USD. Nie jest to duże zaskoczenie, ponieważ wspominał o tym kroku od dawna. Nowe opłaty mają wejść w życie od przyszłego poniedziałku. Co więcej, na koniec roku planowana jest podwyżka cła do 25%. To na razie najsilniejszy cios w wojnie handlowej między USA a Chinami.

https://comparic.pl/eskalacja-wojny-han ... tu-z-chin/

Napięcie rośnie

10% cła na import z Chin wejdzie w życie 24 września i wzrośnie do 25% pod koniec roku, tak wynika z opublikowanego oświadczenia. Taryfy celne będą dotyczyć tysięcy towarów, począwszy od bagażu po owoce morza, rozszerzając wpływ agresywnej polityki taryfowej Trumpa po raz pierwszy do szerokiej populacji amerykańskich konsumentów.

“Przez wiele lat amerykańskie straty były oszałamiające” – powiedział Trump w poniedziałek po południu przed ogłoszeniem decyzji, odnosząc się do deficytu handlowego USA z Chinami. “Po prostu nie możemy już do tego dopuścić”.

Wprowadzenie nowego cła nie jest dużym zaskoczeniem, ponieważ było sygnalizowane przez amerykańskiego prezydenta już od czerwca. Parę dni temu zakończył się okres konsultacji publicznych dotyczących planowanych taryf. Zaskakiwać może jednak fakt o planach dotyczących podwyższenia ceł na przełomie roku.

Chińczycy nadal bez odpowiedzi

Chiński urzędnik ds. papierów wartościowych powiedział, że Chiny zastosują narzędzia polityki fiskalnej i monetarnej by zmniejszyć efekt działania amerykańskich taryf. Jego zdaniem działania USA wypalą rykoszetem i to właśnie największa gospodarka świata najbardziej na tym ruchu straci. Chińczycy wciąż liczą na pozytywne rozwiązanie konfliktu w pokojowej atmosferze podczas negocjacji.

Na razie czekamy jednak na oficjalną odpowiedź Chin. Wcześniej władze Kraju Środka sygnalizowały odwet w postaci taryf celnych na 60 mld USD amerykańskiego importu. Trump zapowiedział, że jeśli dojdzie do takiej decyzji, Stany wprowadzą dodatkowe cło na kolejne towary o wartości 267 mld USD. Chiński wiceprezydent ma umówione na wtorkowy poranek w Pekinie spotkanie dotyczące nowych opłat.
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Gaduła
Posty: 360
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Poranny przegląd rynków – brak zmian w polityce BoJ

środa 19 wrz 2018, 08:34

Poranny przegląd rynków – brak zmian w polityce BoJ

W nocy z wtorku na środę byliśmy świadkami kolejnej decyzji monetarnej Bank of Japan. Zgodnie z prognozami, BoJ nie zmienił swojej retoryki, a stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie -0,1%. Jak reaguje jen?

Praktycznie… nie zareagował. Dzisiejsze posiedzenie oraz publikacja oświadczenia monetarnego najwyraźniej nie zaskoczyły w żaden sposób uczestników rynku, a ci wciąż walczą o ustalenie kierunku przyszłych zmian na USDJPY:

BoJ nie zmienia również swojego podejścia do skupu obligacji rządowych. Rentowności tych papierów wciąż mają być utrzymywane w rejonie zera, a sam skup ma pozostać elastyczny co oznacza, że Bank Japonii będzie dostosowywał liczbę skupionych obligacji w zależności od potrzeb.

https://comparic.pl/poranny-przeglad-ry ... ityce-boj/

Dzisiejsza decyzja Banku została przegłosowana 7-2 i nie obyło się bez komentarzy ze strony samych decydentów. Harada przyznaje, że na chwilę obecną przyzwolenie na odchylenia w poziomach rentowności JGB są zbyt ambitnym posunięciem i jego zdaniem BoJ musi wprowadzić dalsze środki zaradcze. Poziomem inflacji martwi się z kolei Kataoka, który wątpi by dynamika wzrostu cen w gospodarce wzrosła do 2 procent w najbliższej przyszłości.

Chiny reagują na działania Trumpa

Wprowadzenie przez amerykańską administrację nowych ceł na poziomie 10% na chińskie towary o wartości $200 mld i zapowiedź podwyżki opłat do 25% w styczniu jeśli Chiny nie zgodzą się grać fair spotkało się z wyraźną reakcją Pekinu.

Chiny wprowadzają cła odwetowe na produkty importowane z USA. Jak na razie, nowymi opłatami zostały objęte towary warte około $60 mld. Ogłoszenie przez stronę amerykańską wprowadzenia nowych opłat celnych spotkało się z delikatnym entuzjazmem ze strony inwestorów, którzy doprowadzili w trakcie wczorajszej sesji do stworzenia nowego, lokalnego szczytu. Niedźwiedzie co prawda skorygowały wzrosty i wtorkowa świeca zamknęła się na poziomie otwarcia tego tygodnia, lecz chiński odwet może te spadki pogłębić.
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Darro
Gaduła
Posty: 390
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Poranny przegląd rynków – japońska inflacja zaskakuje

piątek 21 wrz 2018, 08:31

Poranny przegląd rynków – japońska inflacja zaskakuje

Dzisiejszy poranek w Europie będzie bogaty pod względem wydarzeń makroekonomicznych. Najpierw poznamy PKB Francji, a potem PMI dla przemysłu i usług z Francji, Niemiec i dla całej strefy euro. Polska z kolei opublikuje dane dotyczące sprzedaży detalicznej. Nocne ogłoszenie inflacji w Japonii okazało się pozytywnym zaskoczeniem, ceny bazowe rosną szybciej od oczekiwań rynku. S&P poprawia prognozę ratingu dla Australii.

wykresy tabele: https://comparic.pl/poranny-przeglad-ry ... zaskakuje/

Dane inflacyjne z Japonii

Inflacja bazowa wzrosła w ujęciu rocznym w Japonii o 1,3%. Przewyższyło to i tak już odważne oczekiwania analityków w wysokości 1,1%. Poprzednio rezultat wyniósł jedynie 0,9%. To najwyższy wynik od lutego tego roku.

Pozostałe wskaźniki były już zgodne z prognozami. Inflacja z wyłączeniem świeżej żywności wyniosła 0,9% (poprzednio 0,8%), a z wykluczeniem żywności i energii jest na poziomie 0,4%. To wzrost tego wskaźnika jest najistotniejszy dla Banku Japonii. Osiągnięcie 2% wydaje się obecnie nieosiągalne.

Saruyi Shirai – była członek BOJ – jest tego samego zdania. W artykule dla Nikkei wspomniała, że szanse na osiągnięcie celu inflacyjnego są niskie. Bank Japonii powinien zrewidować swój program QQE. Zanim bank centralny zacznie normalizować swoją politykę monetarną, powinien zwiększyć elastyczność swoich celów cenowych.

Dodała również, że BOJ nie powinien oficjalnie porzucać celu w wysokości 2%, lecz w praktyce niech celuje w okolice 1%. Będzie to akceptowalna wysokość inflacji przez opinię publiczną.
Rating Australii poprawia się

Agencja Standard and Poor’s zachowała rating Australii na poziomie AAA, przy czym prognoza została podniesiona z negatywnej na stabilną. Uzasadniono to faktem, że obecne działania rządu powinny przywrócić nadwyżkę budżetową na początku przyszłej dekady. Wzrost przychodu rządu powinien być stabilny dzięki silniejszemu rynkowi pracy oraz stosunkowo korzystnym cenom surowców.

Ceny nieruchomości nieco spadły, spowolnienie w tym zakresie nie powinno ciążyć na wysokości wydatków konsumenckich ani na jakości aktywów systemu finansowego. AUDUSD nie reagował na publikację ratingu. Aussie w tym tygodniu umocnił się w stosunku do dolara amerykańskiego.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość