Turecka LIra

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Portal Comparic
Maniak Forex
Posty: 1961
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Turecka LIra

piątek 10 sie 2018, 08:29

Turcja pozbywa się złudzeń – lira na rekordowych minimach

Turecka lira runęła w dół po obawach o pogorszenie relacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz pędzącej inflacji. Nie pomogły zapewnienia rządu o walce z zastojem gospodarczym. Tylko podczas wczorajszej sesji USDTRY podrożało o ponad 5%, a akcje najważniejszego tureckiego indeksu pogłębiły spadki z poprzedniej sesji.
Turcja pozbywa się złudzeń

Gwałtowny spadek liry jest w dużej mierze spowodowany rewizją celów ekonomicznych kraju. Rząd zmienił prognozy wzrostu gospodarczego na najbliższe lata z 5,5% do 3,6%. Decyzja ta jest skutkiem działań ministra Finansów i Skarbu Państwa. Berat Albayrak podjął kroki w celu naprawy wrażliwej gospodarki, która znacznie ucierpiała po nałożonych w zeszłym tygodniu przez Stany Zjednoczone sankcjach.

https://comparic.pl/lira-turecka-na-rekordowym-dolku/

Choć to dobra wiadomość, że w końcu podjęto jakieś kroki w celu poprawy sytuacji kraju, inwestorzy są sceptyczni co do przedstawionego planu. Tim Ash z BloueBay Asset Management komentuje: „To kwestia wiary w spełnienie deklaracji. Albayrak musi przestawić szczegółowy plan dotyczący cięcia deficytu w tym roku. Dobrze mieć cele, ale nie należy zapominać, że turecki bank centralny ustawił cel inflacyjny na poziomie 5%, a nie udało się go osiągnąć ani razu w ciągu ostatniej dekady”.

Nieufność inwestorów widać nie tylko po kursie liry tureckiej, ale również największego indeksu giełdowego w kraju, który stracił od początku roku ponad 40% swojej wartości.
Nic nie trafia do Erdogana

Niższa projekcja wzrostu doleje oliwy do ognia w sporze między tureckim prezydentem Tayyipem Erdoganem a Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz innymi instytucjami ostrzegającymi, że największa gospodarka Bliskiego Wschodu przegrzewa się.

Erdogan nie zgadza się z wnioskiem, że niższy wzrost gospodarczy może być odpowiedzią. Jest przeciwnikiem podwyższenia stóp procentowych, w trakcie ostatniej kampanii wyborczej wspierał pomysł stymulacji fiskalnej. Uważa się również za dumnego przywódcę, który uwolnił kraj od amerykańskiej hegemonii.

Według Christiana Maggio z TD Securities, jeśli nie dojdzie do silnej podwyżki stóp, kraj popadnie w głęboki kryzys. Główna stopa procentowa Turcji wynosi 17,75%. Maggio sądzi, że musi dojść do drastycznej podwyżki co najmniej do 30%.
Euro w odwrocie wobec obaw o dużą ekspozycję banków na Turcję

“Para EURUSD spadła poniżej poziomu 1,1450, co było związane z przełamaniem ważnego poziomu wsparcia w okolicach 1,1500, co mogło uruchomić zlecenia zabezpieczające i jedynie przyśpieszyć deprecjację europejskiej waluty. Ruch ten rozpoczął się w momencie, kiedy europejski regulator wyraził swoje obawy o to, że europejskie banki mogą mieć dużą ekspozycję na Turcję, co nie służy ich kondycji finansowej w momencie silnej deprecjacji liry. Banki z dużą ekspozycją na Turcję to przede wszystkim UniCredit, BBVA oraz BNP Paribas. Oczywiście tak duża reakcja na europejskiej walucie może być przesadzona, dlatego można oczekiwać pojawienia się pewnych ruchów korekcyjnych w późniejszym czasie. Tak naprawdę jednak kluczowe będzie to jak zamknie się tygodniowa świeca. Bez wątpliwości naruszone zostało kluczowe wsparcie dla EURUSD. Co więcej na tygodniowym interwale daje się dostrzec potencjalna spora formacja RGR, z lekko niewyraźnym lewym ramieniem i obecnym testem linii szyi” – czytamy w porannej analizie zespołu XTB.
Umocnienie dolara i awersja do ryzyka doprowadziła do jeszcze większej deprecjacji na tureckiej lirze. W tym przypadku para USDTRY osiągnęła poziom 5,75 dzisiejszego poranka. Sama lira traciła ponad 3,0% w stosunku do amerykańskiej waluty. Przypomnijmy, że dzisiaj minister finansów w Turcji ma zaprezentować wizję “nowej gospodarki”, chociaż rynek ma sporo wątpliwości, że doprowadzi do nawet do chwilowego oddechu na tureckiej lirze. Ogólnie widać spore wątpliwości, co do dalszej kondycji tureckiej gospodarki. Instrument, który obrazuje prawdopodobieństwo upadku tureckiej gospodarki, np. 5 letni CDS notowany w dolarach wzrósł do poziomu 370 punktów bazowych – najwyższego od marca 2009 roku.
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości