Wall Street - Newsy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Portal Comparic
Gaduła
Posty: 427
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Wall Street - Newsy

piątek 12 paź 2018, 10:51

Środowy krach zmniejszył majątki najbogatszych o 100 mld USD

Po wczorajszym komentarzu prezydenta USA Donalda Trumpa mocno zawrzało na rynkach finansowych. Silne spadki na indeksach amerykańskich, które straciły 3-4% wartości w ciągu jednego dnia w opinii prezydenta były wywołane przez „restrykcyjną politykę FED, który zwariował”. Jednak pomimo zacieśniania polityki monetarnej przez FED i podnoszenia stóp procentowych, inwestorzy podzielili się na tych, co popierają obecną politykę i na tych, którzy woleliby pozostawienia niskich stóp przez dłuższy okres.
Winny FED

Prezydent USA Donald Trump nie jest osamotniony w obwinianiu Rezerwy Federalnej za środowe spadki na rynkach akcji, ponieważ wielu inwestorów przypisuje podwyżki stóp jako przyczynę wywołania ostatnich zawirowań rynkowych.

– Martwimy się o wiele rzeczy – przychodzą na myśl wojny handlowe i sankcje na ropę naftową – ale nie martwimy się o politykę ilościowego zacieśniania. Duże bilanse sugerują małą wyprzedaż na rynku obligacji i ograniczony transfer do innych klas aktywów – napisał Ethan Harris, główny ekonomista Bank of America, który wcześniej pracował w nowojorskim FED,
Stracił 9,1 mld USD podczas jednej sesji

Podczas, gdy 10-letnie obligacje skarbowe USA osiągnęły najwyższy poziom od 7 lat, rynki akcji podczas środowej sesji zanotowały największy spadek od wyprzedaży widzianej w lutym tego roku.

500 najbogatszych ludzi na świecie w środę straciło łącznie 99 mld USD, co było drugim największym spadkiem Indeksu Bloomberga.

W sumie 17 milionerów straciło ponad 1 miliard dolarów, a owa “rzeź” była rozłożona równo na sektory. Warren Buffett z firmy Berkshire Hathaway Inc. był jednym z największych przegranych pod względem procentowym, ponieważ jego wartość netto spadła o 4,5 miliarda dolarów, czyli o 4,9 procent. 67 najbogatszych potentatów technicznych na świecie, w tym Bill Gates i Mark Zuckerberg, stracili łącznie 32,1 miliardy dolarów.

Amerykańscy miliarderzy byli najmocniej dotknięci – strata 55,5 miliarda dolarów to większy wynik niż jakikolwiek inny kraj reprezentowany w indeksie.

Wśród najbardziej poszkodowanych środowej przeceny znaleźli się:

Jeff Bezos -9,1 mld USD
Bernard Arnault -4,5 mld USD
Warren Buffet -4,5 mld USD
Mark Zuckerberg -2,5 mld USD

Poniżej średniej, pomimo podwyżek stóp

Jednak wielu inwestorów uważa, iż podnoszenie stóp nie obciąża mocno rynków. W ocenie analityków z banku America Corp. zmniejszenie bądź nawet zaprzestanie skupowania obligacji przez banki centralne (FED, EBC, BoE i BoJ) spowoduje zmniejszenie łącznego bilansu o zaledwie 4 proc. do końca 2020 roku. Oznacza to, że wokół globalnego systemu finansowego pozostało dużo płynności, co w dalszym ciągu wspiera światową gospodarkę.

Jeśli przyjrzeć się głównej stopie procentowej – o której Trump wielokrotnie mówił, że zbyt szybko jest podnoszona przez FED – pozostaje ona w dalszym ciągu poniżej historycznych średnich. Drabinka podnoszenia stóp przez FED jest nieznacznie pozytywna, po uwzględnieniu inflacji. W strefie euro i Japonii stopy nominalne, nie mówiąc już o realnych, pozostają ujemne.

Rekordowa wycena obligacji skarbowych, silne spadki na indeksach giełdowych i obligacjach korporacyjnych wskazują na wzrost niepokoju wśród inwestorów. To wszystko sprawia, że odwrót od bardziej ryzykownych aktywów może być bardziej bolesny, a kampania QT (polityka zacieśniania) może być bardziej agresywna niż większość przypuszcza.

– Rynki ryzykownych aktywów mogą zmierzać w kierunku wzburzonych wód – napisał Hans Redeker, globalny szef strategii walutowej w Morgan Stanley.

https://comparic.pl/srodowy-krach-zmnie ... 0-mld-usd/
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość