Działania niezgodne z prawem

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Portal Comparic
Maniak Forex
Posty: 1961
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Działania niezgodne z prawem

poniedziałek 29 kwie 2019, 09:35

CBŚP zatrzymuje 6 kolejnych osób odpowiedzialnych za fikcyjny obrót złotem. W grze 65 mln zł

Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP śledztwo, którego przedmiotem jest działalność zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw gospodarczych w związku z fikcyjnym obrotem złotem. Zgromadzony w toku postępowania materiał dowodowy pozwolił na zatrzymanie 6 kolejnych osób w tej sprawie

CBŚP: Zarzuty i środki zapobiegawcze

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw, jak też popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Wobec trzech podejrzanych, na wniosek prokuratora, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

https://comparic.pl/cbsp-zatrzymuje-6-k ... 65-mln-zl/

Blisko 65 milionów złotych zwrotu podatku VAT

W toku śledztwa ustalono, że jedna ze spółek działających w województwie śląskim, w okresie zaledwie roku tj. od listopada 2012 roku do listopada 2013 roku, generowała bardzo wysokie kwoty VAT do zwrotu, dokonując wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów do kontrahentów z Czech, Belgii i Francji.

We wskazanym okresie była to łączna kwota prawie 65 milionów złotych, która została zwrócona na rachunek spółki. Wszczęcie śledztwa w tej sprawie umożliwiło jednakże wstrzymanie zwrotu podatku VAT w kwocie 15 milionów złotych.
Sposób działania grupy

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił na ustalenie, że w kraju funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza, która miała na celu popełnianie przestępstw polegających na pozorowaniu działalności gospodarczej w zakresie obrotu złotem. W tym celu zakładane były firmy „słupy”, których rolą było wystawianie fikcyjnych faktur na sprzedaż złota, oraz przyjmowanie fikcyjnych faktur, stwierdzających jego rzekome nabycie. Na kanwie tak fikcyjnie spreparowanej dokumentacji handlowej, dokonywane były transfery środków finansowych pomiędzy tymi podmiotami. Jednym z głównych celów procederu okazało się pozorowanie dokonywania dostaw wewnątrzwspólnotowych – sprzedaży złota do innych krajów Unii Europejskiej. To zaś stanowiło podstawę do występowania przez ustalone polskie firmy o zwrot podatku naliczonego do właściwych urzędów skarbowych.
99% fikcyjnych transakcji

Jak ustalono, złoto nie pochodziło od dostawców wskazanych na fakturach zakupu. Aż 99% transakcji było fikcyjnych i służyło wyłącznie do uzyskania przez spółkę faktur „kosztowych”. Podatek VAT ujawniony na tych fakturach nie był faktycznie płacony przez dostawców.

Z drugiej zaś strony spółka – odbiorca finalny towaru w kraju – dostarczała towar swoim zagranicznym odbiorcom, wewnątrzwspólnotowo ze stawką podatku VAT – „0” i jednocześnie występowała o zwrot rzekomo „zapłaconego” wcześniej podatku.
Złoto miało być przetapiane na granulat

Podmioty, od których spółka rzekomo kupowała złoto, poprzez łańcuszek od 4 do 5 pośredników, zazwyczaj były podmiotami zagranicznymi, z siedzibą we Francji, na Słowacji czy w Niemczech i sprzedawały złoto do Polski ze stawką podatku VAT „0”. W Polsce złoto pojawiało się jako złoto inwestycyjne, zwolnione od zapłaty podatku VAT na podstawie art. 122 ustawy o VAT. Było to złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych. W jednej z firm-pośredników złoto to było rzekomo „przetapiane” na granulat złota. Ten granulat był już obłożony stawką 23% VAT i taki towar „fakturowo” skupowała opisywana spółka. Dało jej to podstawę do ubiegania się o zwrot podatku naliczonego, rzekomo zapłaconego podczas zakupu granulatu złota.
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości