Początki gry na giełdzie

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Początki gry na giełdzie

wtorek 10 wrz 2013, 15:51

Jeżeli mamy już wybrany nasz sygnał transakcyjny, przechodzimy do badań statystycznych. Jak zachowuje się cena po naszym sygnale? Może jest korekta? Może przeważnie znosi 0,618 sygnału? Może inną wartość? Z jakim prawdopodobieństwem się to dzieje? Jeżeli nasz system składa się z jednego sygnału to samo robimy dla TP. Jaki zasięg ma ruch cen po naszym sygnale? Z jakim prawdopodobieństwem? Moim zdaniem, aby mieć w miarę miarodajne wyniki należy zbadać co najmniej 100 sygnałów. Na podstawie takich obliczeń ustalamy SL i TP, jeżeli jest taka potrzeba, również sposób przestawiania na BE. Istotne jest moim zdaniem, aby skupić się na rozkładzie prawdopodobieństwa, a nie próbować zgadywać za każdym razem jak najlepiej ustawić SL i TP.
Nawet jeżeli czasami zgadniemy, na dłuższą metę się to nie sprawdzi.

Jeżeli wszystko jest ok, system ma niezłą częstotliwość i dobrą wartość oczekiwaną, zaczynamy grać. Po ok. 100 transakcjach sprawdzamy czy rozkład prawdopodobieństwa jest mniej więcej taki jak zakładaliśmy. Jeżeli nie, wprowadzamy zmiany, jeżeli to nie pomaga, być może należy szukać innego systemu.

Zasadniczo moim zdaniem na początku grania nowym systemem mogą się pojawiać jakieś emocje, ale raczej nie dłużej niż 2-3 miesiące. Jeżeli po takim czasie system wciąż nas stresuje, należy go zmienić na inny, niezależnie od jego skuteczności.

I w sumie tyle. Taki mój przepis jak kroku po kroku dojść od zera do sensownego systemu transakcyjnego, który nie tylko będzie zarabiał, ale również, a może przede wszystkim da nam mnóstwo radości, przyjemności i satysfakcji.

Być może nawet więcej niż mój ulubiony ludek

:aaaa: :aaaa: :aaaa: :aaaa: :aaaa: :aaaa:
Ostatnio zmieniony środa 11 wrz 2013, 13:29 przez jasonbourne, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Początki gry na giełdzie

środa 11 wrz 2013, 13:28

Napiszę jeszcze kilka zdań bardziej szczegółowo żeby dla osoby początkującej było bardziej zrozumiałe.

Powiedzmy, że zdecydowaliśmy ustawiać TP na podstawie ekspansji Fibonacciego. Zauważyliśmy również, że do naszego systemu pasują najlepiej dwie ekspansje, powiedzmy A i B. Tutaj mogę dodać, że system może mieć oczywiście kilka poziomów TP, ale moim zdaniem raczej nie więcej niż 5, bo to już się robi zbyt skomplikowane. My mamy dwa TP, ekspansja A i B. Celowo nie podaję wartości Fibonacciego, żeby nic nie sugerować. Na podstawie badań statystycznych (co najmniej 100 sytuacji) wiemy że po naszym sygnale cena dochodzi:
a) do ekspansji A w 50% przypadków
b) do ekspansji B w 25% przypadków
c) w pozostałych 25% przypadków ruch cen jest za mały, aby dawał sensowny zysk

Jak w takiej sytuacji ustawić TP? Proste. Na początku trzeba uwzględnić aspekt emocjonalny. Jeżeli lubimy mieć często TP, gramy tylko na ekspansję A. Jeżeli dłuższe trzymanie pozycji nie robi na nas wrażenia, może warto zaatakować ekspansję B? Przecież dr Van Tharp pisał, że należy grać z dużym współczynnikiem R. Ale właśnie? Czy zawsze warto grać z dużym współczynnikiem R?
To zależy. Jeżeli w naszej sytuacji na ekspansji A uzyskamy R=5, natomiast na ekspansji B będzie R=8, oczywiście ekspansja A jest lepsza. Chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego. Jeżeli natomiast na ekspansji A mamy R=4, a na ekspansji B R=16, nasz TP na ekspansji B daje dwukrotnie wyższy zysk niż na ekspansji A, mimo że TP osiągamy dwa razy rzadziej.

Moim zdaniem, chyba widać wyraźnie co nam daje statystyka. Jesteśmy jak pokerzysta który widzi ile pieniędzy jest na stole, ile musi dołożyć aby grać, przelicza swoje szanse i generalnie wie co ma zrobić. Swoją drogą naprawdę nie myślałem że Piotr gra w Texas Holdem.;) No, no, a taki spokojny, ułożony farmaceuta się wydawał.;)

Wracając do TP, takie statystyki sprawiają, że już nie ma miejsca na wahanie, wątpliwości i rozterki wewnętrzne niczym dziewczyna na pierwszej randce, która się zastanawia:" Dać mu już dzisiaj czy jeszcze poczekać?" Sytuacja jest jasna i klarowna. Proste obliczenia wystarczają, żeby nie tylko ustalić TP i SL, ale również, a może przede wszystkim mieć pewność że nasze ustawienia są optymalne.
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

no avatar
Untoucheble
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 24 lis 2013, 08:25

Re: Początki gry na giełdzie

niedziela 24 lis 2013, 08:47

@Jasonbourne
Fajne opracowanie. Czy masz w planach dalszy ciag? Przegladam forum i widze, ze duzo wnosisz swojego doswiadczenia. Dla kogos kto ma przed soba jeszcze dluga droge na rynkach - (nie mowie ze akurat ja) - to jestes guru i bardzo pomagasz! Tak trzymac!
No i zolw wygral z zajacem.

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Początki gry na giełdzie

niedziela 24 lis 2013, 21:59

W planach mam już cztery randki na grudzień. :aaaa: W ciągu ostatnich 3 miesięcy bardzo zaniedbałem niuńki i zaczyna mi ich brakować. :aaaa:

Tak bardziej poważnie, właśnie skończyłem testy Czarodziejki 2.0 Na razie tylko na E/U, z nieznanych mi przyczyn Czarodziejka, ani 1.0 ani wersja 2.0 w ogóle nie działa na usd/jpy, wstępne statystyki wyglądają tragiczne. Trochę lepiej na usd/cad, ale też bez rewelacji. Może z czasem zacznę testy na GBP/USD, bo coś czuję że może być dobrze, podobnie (a może lepiej?) jak na e/u.

Obecnie bardzo ograniczam grę na rzecz pracy i niuniek. Spróbuję coś tam pograć z doskoku, zobaczymy jak to będzie szło.

Co do wątku, dalszego ciągu nie będzie bo uważam temat za wyczerpany, chociaż oczywiście potraktowany bardzo ogólnikowo. Ale szczegóły znajdują w literaturze, wymienionej choćby w tym wątku.

Mam głębokie przekonanie, że droga jaką tutaj opisałem jest drogą idealną od zera do sensownego systemu transakcyjnego. Jednocześnie szczegółowy obraz systemu, zasada działania, teoria na której się opiera, parametry techniczne typu R, SL, TP są kwestią bardzo indywidualną, zależną od naszej inteligencji, pomysłowości, błyskotliwości, od naszej osobowości i potrzeb emocjonalnych, a nawet od takich rzeczy czy mamy wystarczająco dużo seksu. :aaaa:
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

no avatar
Renton_DM
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2014, 18:24
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Re: Początki gry na giełdzie

piątek 11 kwie 2014, 21:38

Przed wejściem na parkiet trzeba mieć jakiś plan inwestycyjny. Albo opracować go samemu albo zbudować w oparciu o doświadczenie innych traderów np. technika Minera czy DiNapolego. Na forex strategia inwestowania to podstawa, nie zapominając o stoploss.

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Początki gry na giełdzie

sobota 12 kwie 2014, 11:14

Renton_DM pisze:Przed wejściem na parkiet trzeba mieć jakiś plan inwestycyjny. Albo opracować go samemu albo zbudować w oparciu o doświadczenie innych traderów np. technika Minera czy DiNapolego. Na forex strategia inwestowania to podstawa, nie zapominając o stoploss.
Czy to na pewno miało być w moim wątku? :aaaa:
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

no avatar
piosek
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 26 maja 2013, 08:29

Re: Początki gry na giełdzie

piątek 27 cze 2014, 04:00

Witam,

dla zainteresowanych uwagi o bledach, perfekcyjnych trade setupach i skutecznym tradowaniu

https://www.youtube.com/watch?v=Graa3nBKUAA

pozdr.Piotr

Awatar użytkownika
cajto
Stały Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: wtorek 11 wrz 2012, 21:51
Lat na Forex: 3
Lokalizacja: Inny wymiar

Re: Początki gry na giełdzie

niedziela 29 cze 2014, 15:26

Heh, dopiero teraz przeczytałem temat, choć minął prawie rok od pierwszego postu.

Nie lubię zbytnio słodzić, ale to co napisał Jason jest mistrzowskie. Bez zbędnego pitolenia, jasno i przejrzyście, a co najważniejsze - prawdziwie. To nie tak, że jemu coś się wydaje, pisze tak, jak jest naprawdę.
jasonbourne pisze:
Moim zdaniem, ideałem do którego warto i należy dążyć, jest sytuacja, w której niezależnie czy inwestujemy 1000 zł, sto tys. czy milion nasze samopoczucie i emocje są dokładnie takie same jak na koncie demo, czyli praktycznie w ogóle ich nie ma.

Właśnie po to jest psychologia inwestowania, aby ten cel osiągnąć.
To jest sedno.


PS. Nie myślałeś o przeklejeniu tego do Nawi, do działu dla początkujących? Może dzięki temu kilku "inwestorów" z trzymiesięcznym stażem inaczej popatrzyłoby na siebie i swoją grę.
Więcej ludzi miałoby z tego pożytek.

@Terminator - nie odpaliłem pierwszego rachunku miesiąc temu, wiec pozwól że sam będę decydował co bym chciał, a co nie.
Ostatnio zmieniony niedziela 29 cze 2014, 18:06 przez cajto, łącznie zmieniany 1 raz.

no avatar
Terminator
Maniak Forex
Posty: 1188
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:33
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Początki gry na giełdzie

niedziela 29 cze 2014, 16:59

Ha. Zero emocji? Nie chciałbyś tego.

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Początki gry na giełdzie

niedziela 29 cze 2014, 19:06

cajto pisze: Nie myślałeś o przeklejeniu tego do Nawi, do działu dla początkujących? Może dzięki temu kilku "inwestorów" z trzymiesięcznym stażem inaczej popatrzyłoby na siebie i swoją grę.
Więcej ludzi miałoby z tego pożytek.
No nie, jakoś nie odczuwam potrzeby "niesienia kaganku oświaty" na forum Nawi, bo przeważnie jak coś tam napisałem na poważnie to przeważnie byłem za to później wyzywany. Dlatego już od dłuższego czasu piszę tam sobie tylko dla jaj, np. o podciąganiu na drążku. Też ciekawy temat, a budzi znacznie mniej kontrowersji. :aaaa:
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

no avatar
markoxpolo
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 02 wrz 2014, 05:11

Re: Początki gry na giełdzie

wtorek 02 wrz 2014, 05:21

Jaką polecacie książkę dla początkujących traderów?
_______________________
http://www.fuko.pl/ksiegowosc/prowadzen ... firme.html

Awatar użytkownika
akhh
Moderator Forum
Posty: 4450
Rejestracja: czwartek 07 cze 2012, 08:46
skype: ComparicFX
Lat na Forex: 12
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Początki gry na giełdzie

wtorek 02 wrz 2014, 09:17

Ja proponuję od wywiadów z traderami, żeby zobaczyć z czym to się je i który rynek wydaje się bardziej odpowiedni.
Comparic - Portal o rynku Forex, Opcjach Binarnych i CFD na akcje.

Więcej na Comparic.pl

Awatar użytkownika
Damian_C
Pasjonat Forex
Posty: 782
Rejestracja: piątek 17 sty 2014, 16:10
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Początki gry na giełdzie

wtorek 02 wrz 2014, 11:45

markoxpolo pisze:Jaką polecacie książkę dla początkujących traderów?
Sprawdź sobie to: http://dlabystrzakow.pl/ksiazki/forex-d ... forebv.htm

Forex dla bystrzaków według mnie jedna z lepszych pozycji pod względem cena do jakości :)

Awatar użytkownika
longtrader
Maniak Forex
Posty: 3705
Rejestracja: niedziela 14 lip 2013, 07:58

Re: Początki gry na giełdzie

poniedziałek 15 wrz 2014, 15:25

Mała książeczka, która podbija rynek.
Audaces Fortuna Iuvat.

Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Re: Początki gry na giełdzie

sobota 20 wrz 2014, 07:18

Na rozpoczęcie weekendu proponujemy artykuł o czytaniu wykresów. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, co to w ogóle znaczy "czytanie wykresu"? Zapraszamy do lektury:

http://comparic.pl/czytac-wykresy-wykres-prawde-powie/
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

Awatar użytkownika
Marcin_N
Opiekun Forum
Posty: 2526
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 14:16

Re: Początki gry na giełdzie

sobota 08 lis 2014, 23:25

Kolejny weekend i kolejne weekendowe artykuły. Cyklu Jason'a tu nie zamieszczam, bo ma swój własny wątek.

Analiza wielu interwałów (MTF). Czyli jak przygotować się do nowego tygodnia?
http://comparic.pl/analiza-interwalow-m ... -tygodnia/

Otwieranie transakcji: Jedno kliknięcie czy decyzja pełna dylematów?
http://www.xm.com/pl/entering-trade-one ... llema-5815
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Nowogórski
Publicysta Comparic.pl

no avatar
invest35
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 13 lis 2014, 08:46
Kontakt:

Re: Początki gry na giełdzie

czwartek 13 lis 2014, 08:48

Ja już trochę siedzę na Forexie ale wciąż nie czuję się specem - 8 lat to niby dużo, ale jednak każdego dnia uczę się nowości.
Porady inwestycyjne - http://www.forexmentor.pl

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat Forex
Posty: 814
Rejestracja: piątek 30 sie 2013, 15:13
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Warszawa

Re: Początki gry na giełdzie

czwartek 13 lis 2014, 10:02

Moim zdaniem to ile lat ktoś gra nie ma aż tak dużego znaczenia. Chociaż oczywiście jak ktoś gra parę miesięcy trudno mówić o większym doświadczeniu. Decydujące znaczenie ma jednak co się robi w tym czasie, bo można spędzić wiele miesięcy czy nawet lat pracując nad koncepcjami, które są z góry skazane na porażkę. Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie co zrobić żeby zarabiać w dłuższym terminie, mieć zyski co rok i to najlepiej trzycyfrowe, jest bardziej przewrotna niż się może wydawać, a droga do celu dość dobrze ukryta, i jak mówi dr Van Tharp, znajduje się w najmniej oczekiwanym miejscu.

Jednak moim zdaniem można osiągnąć pewność, że idzie się prawidłową drogą i to jeszcze ZANIM pojawią się zyski, które są niczym więcej jak tylko potwierdzeniem poprawnego rozumowania.

Próbuję tą drogę przedstawiać w moich artykułach, jak najbardziej obrazowo i zrozumiale, chociaż najważniejsze elementy dopiero się pojawią w kolejnych odcinkach. Kwestią oddzielną jest oczywiście zaufanie do moich teorii, ale to już każdy sam musi zdecydować, bo przecież sam poniesie konsekwencję swoich decyzji.
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości."Jean Cocteau

no avatar
Piter80
Gaduła
Posty: 269
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 21:04

Re: Początki gry na giełdzie

sobota 15 lis 2014, 19:51

Witam
Moim zdaniem poczatkujacy padchodza do tego od d..py strony.Tysiace strategii,ea,wskazniki i inne bzdury.A nie znaja podstaw.
Pierwsza rzecza z ktorej kazdy musi zdac sobie sprawe to,ze forex istnieje po to zeby zabrac ich kase.
I nie ma co owijac w bawelne.p


Polecam kazdemu poczatkujacemu watek Capitana Jacka.Zanim namącą sobie w glowie tym calym popularnym syfem.
Przede wszystkim rynkiem kieruja banki centralne oraz market maker.chyba nikt nie wierzy,ze te miliardy dolarow na rynku forex są zostawione same sobie?

Wiadomo,ze bankom centralnym nikt nie fiknie,ale sztuczek market makera warto sie nauczyc.

A ksiazki o forex to polecam Wewnetrzna gre i Wspomnienia gracza gieldowego.
Pozdrawiam i zycze udanego weekendu :cheers:
"Kazdy dzien jest idealny,by zrozumiec.Nauczyc sie tego tu,co naprawde chcemy umiec."

no avatar
Wojtek19761
Stały Bywalec
Posty: 75
Rejestracja: piątek 19 gru 2014, 18:09
skype: wojtek10065
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Wrocław

Re: Początki gry na giełdzie

środa 11 mar 2015, 11:32

Dla tych którzy zaczynają swoja przygodę z tradingiem http://www.myfxbook.com/members/niemias ... ck/1140428 :facep:

Zablokowany

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości