Artykuły edukacyjne - strategie / psychologia / MM

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Artykuły edukacyjne - strategie / psychologia / MM

czwartek 07 gru 2017, 08:11

Trójkąty są bardzo popularne jeśli chodzi o price action. Jest jednak sporo nieporozumień związanych z tym, co naprawdę pokazują, a także jak prawidłowo je interpretować. Trójkąty mogą Ci sporo powiedzieć na temat dynamiki rynku, zmiany momentum oraz równowagi między bykami i niedźwiedziami – o ile wiesz czego szukasz. Więcej w temacie...

https://comparic.pl/handlowac-trojkaty- ... radeciety/

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Artykuły edukacyjne - strategie / psychologia / MM

sobota 09 gru 2017, 10:39

kwfx pisze:
czwartek 04 maja 2017, 12:04
Trochę o programie Forex Tester 3. Najlepsze narzędzie do testów i symulacji?

https://comparic.pl/forex-tester-3-najl ... symulacji/

Wracają do artykułu, być może kogoś zainteresuję 100-dolarowa zniżka na Forex Tester 3. Więcej na:

https://comparic.pl/forex-tester-3-tans ... 0-dolarow/

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Artykuły edukacyjne - strategie / psychologia / MM

czwartek 21 gru 2017, 08:47

Jak możesz wykorzystać ostatnią godzinę sesji do podejmowania świadomych decyzji?

https://comparic.pl/__trashed-21/

no avatar
Dorota55
Posty: 1
Rejestracja: piątek 29 gru 2017, 23:05
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Artykuły edukacyjne - strategie / psychologia / MM

piątek 29 gru 2017, 23:07

Niezwykle ciekawy temat, chętnie dołączę się do dyskusji.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Artykuły edukacyjne - strategie / psychologia / MM

czwartek 04 sty 2018, 09:38

Weszliśmy w Nowy Rok i wielu ludzi rozpoczyna go z postanowienia, wysokimi ambicjami i wielkimi planami. Jednak gdy już nadejdzie luty, wszyscy powrócą do normalności, a dobre intencje zostaną zapomniane. I tak do końca 2018 r., wtedy wszystko...

https://comparic.pl/4-kroki-zbudowania- ... radeciety/

no avatar
DonatKrystian
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 09 sty 2018, 12:08
Lat na Forex: 0
Kontakt:

Re: Artykuły edukacyjne - strategie / psychologia / MM

środa 10 sty 2018, 15:53

tego szukałem, dzięki wielkie :)

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Artykuły edukacyjne - strategie / psychologia / MM

czwartek 18 sty 2018, 09:04

Profesjonaliści robią to, co musza zrobić. Nie zawsze czują do tego zapał i czasami kusi ich porzucenie własnej rutyny, ale tego nie robią. Napędzają się i nie robią sobie wymówek.

https://comparic.pl/9-prostych-wskazowe ... radeciety/

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Artykuły edukacyjne - strategie / psychologia / MM

czwartek 25 sty 2018, 08:44

Większa pewność siebie pozwala na większą cierpliwość między transakcjami. Nasuwa ci się pytanie, w jaki sposób możesz to zrobić?

Jeśli jesteś pewien swoich umiejętności, nie będziesz czuł się zmuszony do handlowania każdego dnia. Twój średni zysk na transakcję wzrośnie, a średnia strata się zmniejszy, pozwalając ci handlować z mniejszą częstotliwością.

Oto jak zacząć działać:

https://comparic.pl/3-kluczowe-czynniki ... n-bennett/

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Artykuły edukacyjne - strategie / psychologia / MM

poniedziałek 05 lut 2018, 11:41

Handel kryptowalutami. Czy analiza techniczna działa na tym rynku?

https://comparic.pl/handel-kryptowaluta ... radeciety/

no avatar
nanapaul
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 15 lut 2018, 13:37

Re: Artykuły edukacyjne - strategie / psychologia / MM

czwartek 15 lut 2018, 13:40

I used to hold up until the point when 23 and at exactly what point did I take a gander at the day. Be that as it may, it's as of now a genuinely late hour and it's smarter to do it toward the beginning of the day with a new personality

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Artykuły edukacyjne - strategie / psychologia / MM

czwartek 01 mar 2018, 09:42

Dywergencja jako koncepcja handlowa, która w połączeniu z innymi narzędziami może być fundamentem do stworzenia strategii tradingowej.

https://comparic.pl/handlowac-dywergenc ... radeciety/

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Artykuły edukacyjne - strategie / psychologia / MM

poniedziałek 26 mar 2018, 09:08

“Jakie jest znaczenie płynności i zmienności rynku? Czy są ze sobą powiązane?”

Odpowiedź:

https://comparic.pl/powiazane-sa-ze-sob ... n-bennett/

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Artykuły edukacyjne - strategie / psychologia / MM

czwartek 26 kwie 2018, 11:08

Zrozumienie tego, co robią inni traderzy, jak patrzą na wykresy i jak postrzegają informacje, ma kluczowe znaczenie w tradingu. Trader, który jest świadomy schematów działania innych uczestników rynku, a także powszechnie znanych koncepcji, może wykorzystać je na swoją korzyść. Poniżej właśnie jednak z takich koncepcji...

https://comparic.pl/efekt-grupowania-zl ... radeciety/

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Maniak Forex
Posty: 1996
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Overtrading. Jak się przed nim uchronić? – Justin Bennett

czwartek 07 cze 2018, 06:41

Jak mogę przerwać overtrading? Z takim pytaniem do Justina Bennetta zwrócił się jeden z czytelników portalu DailyPriceAction.com – David.

Dowiedzmy się zatem, co odpowiedział Justin Bennett.

Kiedy po raz pierwszy znalazłem się na rynku Forex w 2007 roku, handlowałem na wykresie 15-minutowym. Jak można się było spodziewać, otwierałem po kilka pozycji każdego dnia.
Przeszedłem nawet okres, w którym budziłem się o godzinie 3 nad ranem (czasu EST), by nie przegapić otwarcia w Londynie. Lubię co prawda wcześnie wstawać, ale nie aż tak wcześnie.
Częściowo dlatego, że używałem 15-minutowego wykresu uważałem, że większa liczba transakcji przyniesie większy zysk.

Ma to sens, prawda?

Jeśli możesz zarobić dwa lub trzy procent na transakcji, która trwa dwa tygodnie, dlaczego by nie zrobić tego samego w dwie godziny?
Myliłem się. Trading intraday jedynie o wiele szybciej uszczuplił mój kapitał.
Być może twoja historia podobna jest do mojej. Założę się, że większość inwestorów na rynku Forex to przeżyło.
Dobrą wiadomością jest jednak to, że istnieje kilka prostych sposobów na uniknięcie tego rodzaju sytuacji – nie tylko poprzez handel na wykresach dziennych, ale także za pomocą innych technik, które zamierzam wam pokazać. Są one niewiarygodnie proste, ale wystarczająco potężne, by pokonać overtrading.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak powstrzymałem overtrading, a także jak ty możesz to zrobić.
Overtrading – ulegasz mu?

Zanim przejdziemy do ‘głównego dania’ dzisiejszej lekcji, zdefiniujmy najpierw, co znaczy ulegać overtradingowi.
Krótko mówiąc, overtrading to zbyt częste zawieranie transakcji.
Jak być może wiesz, najlepsi traderzy na świecie wykazują się nieprzyzwoitą cierpliwoścą. To dlatego, że jakościowe setupy wymagają czasu, by się zmaterializować.

Efektywni traderzy o tym wiedzą, więc pozostają cierpliwi i czekają na potwierdzenie.
Nie ma znaczenia, czy setup będzie potrzebował trzy dni, czy trzy tygodnie. Liczy się ochrona kapitału, a zapewnia się ją poprzez czekanie na potwierdzenie przed wejściem.

Średnio podejmuje się od pięciu do dziesięciu setupów miesięcznie. To wszystko!
Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, handluję na 22 parach walut i przez 90% czasu trzymam się interwału dziennego.

To powinno dać dobry punkt wyjścia, jeśli obserwujesz podobny koszyk par walutowych. Jeśli tak robisz, a w zeszłym miesiącu zawarłeś 40 transakcji, nie ma wątpliwości, że ulegasz overtradingowi.

Będziesz jednak wiedzieć jeśli handlujesz zbyt często. Jeśli wychodzisz ze stratą, ale w głębi duszy wiesz, że nie powinieneś brać tej pozycji, to masz silny sygnał mówiący o tym, że częstotliwość zawieranych przez ciebie transakcji jest zbyt wysoka.

A jeśli to uczucie pojawia się kilka razy w miesiącu, z całą pewnością ulegasz overtradingowi.
Teraz, gdy wiemy już co to jest overtrading pozwól, że podzielę się z tobą kilkoma prostymi sposobami na pozbycie się tego złego nawyku.

1. Planuj swój tydzień z wyprzedzeniem

Jednym z najlepszych sposobów na handel z mniejszą częstotliwością jest planowanie swojego tygodnia z wyprzedzeniem. Dla mnie najlepiej jest, kiedy robię to podczas weekendu.
Po przeprowadzeniu analizy, należy zidentyfikować potencjalne setupy. W ten sposób, jeśli ujawni się coś wartościowego, będziesz wiedział, że masz działać zgodnie z planem i nie podejmiesz decyzji pod wpływem impulsu.
Ci, którzy spróbowali takiego podejścia mówili mi, że ich trading poprawił się niemal natychmiast.
Co więcej, ci sami traderzy przyznali, że znacznie zmniejszył się ich poziom stresu i niepokoju odkąd zaczęli wcześniej planować swoje transakcje.

Zamiast gonić za setupami przez cały tydzień, mogą po prostu usiąść i czekać na pojawienie się jakościowego setupu. Właśnie to podejście typu “poczekamy i zobaczmy” zadziałało niesamowicie dobrze zarówno dla mnie jak i setek innych traderów handlujących na rynku Forex.

2. Handluj tylko na wykresie dziennym
Załóżmy przez chwilę, że handlujesz na 20 parach walutowych i korzystasz z wykresu 1-godzinnego.

Daje to 480 świec, które można śledzić przez 24 godziny. Oczywiście, nie będziesz przy komputerze dla każdej z nich, jednak nawet jeśli zmniejszymy ten wynik o połowę, to wciąż 240 świeczek każdego dnia.
Porównaj to z interwałem dziennym, która obejmuje w tym przypadku tylko 20 świec w ciągu 24 godzin.
Które środowisko według ciebie bardziej przyczynia się do overtradingu?
Myślę, że zgodzisz się, iż śledzenie setek świec każdego dnia sprawia, że jesteś znacznie bardziej podatny, by stać się ofiarą overtadingu.
Jestem zwolennikiem utrzymywania prostoty. To dlatego wiele lat temu pozbyłem się wskaźników i jest to również powód, dla którego handluje na interwale dziennym.

Jedną z najczęstszych obaw jakie pojawiają się u osób, które chcą dołączyć do mojej społeczności, jest liczba setupów, które rozgrywamy każdego miesiąca.
Rozumiem to. Jeśli obserwujesz 20 par walutowych, to tylko 20 świec każdego dnia. Jak, na Boga, mógłbyś handlować na tyle, by uzyskać znaczny zwrot z inwestycji?

Wiesz co?

Handel z mniejszą częstotliwością to dobra rzecz. To jeden z powodów, dla których interwał dzienny poprawi twój trading. Przez spowolnienie działania, możesz planować transakcje z wyprzedzeniem, co wyklucza emocje z tradingu.
Jeśli nadal nie jesteś przekonany, w porządku. Proszę jednak, byś chociaż spróbował handlu na wykresach dziennych. Z tego co wiem, właśnie to może stanowić brakujące ogniwo.

3. Określ tygodniowy limit

Bardziej nieszablonowym podejściem wykorzystywanym do uchronienia się przed overtradingiem jest ustalenie dla siebie tygodniowego limitu w handlu.
A działa to tak…
Na początku każdego tygodnia daj sobie limit dwóch lub trzech setupów. Po osiągnięciu tego limitu musisz przestać handlować, dopóki nie zacznie się nowy tydzień.
Możesz użyć tu dowolnej liczby. Jednak zachęcam cię, byś nie przekraczał trzech setupów na tydzień, jeśli handlujesz na interwale dziennym.
Korzystanie z tygodniowego limitu zaowocuje tymi trzema rezultatami, które pomogą ci w robieniu postępu:

1. Wymusisz na sobie zaplanowanie transakcji. Z uwagi na to, że będziesz mieć ograniczoną liczbę możliwości, będziesz chciał się upewnić, że każdy z nich jest warta zachodu.

2. Będziesz rzadziej oddawać zyski. Najbardziej narażony na overtrading jesteś po zyskownych transakcjach. Jeśli wiesz, że masz jeszcze przed sobą tylko jedną lub dwie transakcje w danym tygodniu, po zyskownym ‘trejdzie’ będziesz bardziej cierpliwy.

3. Będziesz mniej skłonny do handlu przez pierwsze 24 godziny nowego tygodnia. Poniedziałki są zazwyczaj jednymi z najgorszych dni do handlowania, ponieważ kupujący i sprzedający wciąż wdrażają się po weekendzie. Zatem jeśli wiesz, że możesz handlować tylko dwa razy w tym tygodniu, mało prawdopodobne będzie, że wykorzystasz jedną z transakcji już na starcie.

cd: https://comparic.pl/overtrading-jak-sie ... n-bennett/
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Maniak Forex
Posty: 1996
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Wpływ emocji na nasze decyzje inwestycyjne

środa 25 lip 2018, 08:25

Przez wielu znawców tematu psychologia inwestowania uznawana jest za czynnik decydujący o tym czy dany inwestor trafia do grupy zarabiających czy też tracących na rynku. Strategii i zarządzania pozycją, czyli dwóch pozostałych elementów procesu inwestycyjnego, można się szybko nauczyć. Z emocjami, przekonaniami i systemem wartości, które maja duże znaczenie w inwestowaniu już tak łatwo nie jest. Każdy z nas jest inny, a tym samym będzie miał inne problemy związane z tradingiem.

Na początku są oczekiwania – każdy z nas rozpoczynając przygodę z inwestowaniem oczekuje, że będzie zarabiał. Najczęściej nawet nie dopuszczając myśli, że może stracić cześć lub całość swojego depozytu. Strata, która może być zaskakująca, wpływa demotywująco i prowadzi do podejmowania kolejnych nietrafnych decyzji wynikających z emocji a nie rynkowych faktów. Zrozumienie i zaakceptowanie faktu, że aby zarabiać trzeba także tracić pieniądze może zająć dużo czasu i pochłonąć wiele środków. Ten paradoks wynika z konieczności zarządzania stratą
i utrzymywania jej w stałej relacje z zyskami.

https://comparic.pl/wplyw-emocji-na-nas ... y-webinar/

Innym ważnym aspektem związanym z psychologia inwestowanie jest znajomość samego siebie w kontekście popełnianych błędów. Ludzie zwykle nie lubią się do nich przyznawać, gdyż czują się wtedy niekomfortowo, są zestresowani i spada ich samocena.
W literaturze dość powszechnie znajdziemy sugestie, że powinno się szukać okazji inwestycyjnej tam, gdzie potencjalne nagrody (zysk) są trzykrotnością straty. Jest to zasadne, ale dla inwestorów długoterminowych, którzy zwykle osiągają skuteczność 30%-40%. Oznacza to, że są gotowi na siedem stratnych transakcji z każdych dziesięciu. Jeżeli strata wiąże się ze stratą pieniędzy, co może być klasyfikowane jako błąd, to osoba, która ma dużą awersję do porażek nie poradzi sobie z tą sytuacją. Dla takich inwestorów o wiele lepsze jest podejście daytradingowe gdzie szybciej realizuje się zysk, dzięki czemu jest więcej zyskownych transakcji.

Niby proste, ale bez autorefleksji i analizy zasad funkcjonowania rynków finansowych trudno dojść do logicznych wniosków i wyeliminować lub ograniczyć czynnik emocjonalny. Dla przykładu można podać dwóch inwestorów – jeden właśnie zamknął transakcję z ogromnym zyskiem, drugi ze stratą. Czy mają podobne stany emocjonalne przed zawarciem kolejnej transakcji? Czy obaj dokonają rzetelnej analizy otwieranej pozycji?

Ciekawym zjawiskiem jest selektywny dobór informacji. Codziennie na rynek napływa tysiące newsów, komentarzy i opinii. Czy osoba, która posiada otwarte transakcje dokładnie tak samo interpretują wiadomości rynkowe jak ktoś, kto jest aktualnie poza rynkiem? Idąc dalej tym tropem ciekawie może wyglądać sytuacja, kiedy mając dużą stratę zaczynamy wybierać czy wręcz szukać informacji, które będą uzasadniały dalszy sens trzymania tej pozycji. Nadzieja – nie zawsze jest dobrym doradcą, a można nawet zaryzykować stwierdzenie, że często jest ona destruktywna w procesie inwestycyjnym.

Psychologia inwestowania – weź udział w darmowym webinarze Letniej Szkoły Giełdowej: http://bitly.com/2yUfCjl

Im szybciej każdy inwestor zda sobie sprawę z realiów, w jakich musi funkcjonować i pogodzi się z faktem, że często musi stanąć przeciwko analitykom i komentatorom, aby systematycznie zarabiać pieniądze, tym szybciej stanie się świadomym traderem. Nie łatwo wziąć odpowiedzialność za własny błąd. Jest to jednak niezbędne, aby rozpocząć proces świadomego zarządzania swoimi emocjami. Przykładem może być utrata połączenia internetowego z serwerem naszego brokera. Być może nie jest to nasza bezpośrednia wina, ale to Ja, jako inwestor mogę stracić pieniądze w wyniku tego zdarzenia. A wystarczy mieć zainstalowana platformę w telefonie czy pod ręka numer do działu obsługi klienta. Czy to zmniejszy czynnik stresu w tradingu? Oczywiście, że tak. I każdy z nas powinien znaleźć jak najwięcej podobnych przykładów i przygotować się na nie.

Temat psychologii inwestowania często jest pomijany przez poczatkujących inwestorów. Związane to jest z permanentnym poszukiwaniem najlepszej strategii otwierania pozycji. Warto jednak kompleksowo zajmować się zarówno tworzeniem strategii, warunkami zarządzania pozycjami jak i swoim podejściem to inwestowania.

Paweł Śliwa, DM mBanku
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Maniak Forex
Posty: 1996
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

4 fakty o Price Action, które musisz poznać

poniedziałek 03 gru 2018, 00:45

Poniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “4 Facts About Price Action Trading You Need to Know“
https://comparic.pl/4-fakty-o-price-act ... sz-poznac/


Warunki rynkowe zmieniają się w czasie, ceny są dynamiczne i stale zmienne, i żaden dzień na rynku nie jest taki jak poprzedni. Zmienność ulega wahaniom i czasami rynek może wydawać się spokojny przez dłuższy czas tylko po to, by wkrótce przerodzić się w lawinę aktywności.

Kiedy rynek staje się na chwilę spokojny, wiele osób piszę do mnie bardzo emocjonalnie pytając czy coś jest nie tak z Price Action. Faktem jest, że z Price Action nie dzieje się nic złego, wszystko dzieje się w umysłach ludzi, którzy odnieśli stratę, ulegli over-tradingowi albo po prostu nie dostosowali się do zmieniającej się dynamiki
rynku i zmienności.

Gdy trafiasz na serię stratnych zagrań, naturalnym jest, że zaczynasz kwestionować nie tylko to co robisz, ale też metody z jakich korzystasz. Mimo, że jest to normalna reakcja, to naprawdę niezdrowe i nie sprzyja pomyślnemu tradingowi. Jeśli nie posiadasz zdolności by pozostawać optymistycznie nastawionym w obliczu przeciwności, które rynek rzuci na ciebie każdego tygodnia – nie dokonasz niczego jako trader.Jeśli natomiast zachowasz w umyśle cztery poniższe prawdy o Price Action i handlu, będzie ci dużo łatwiej pozostać optymistą każdego dnia w którym handlujesz, nieważne co ci się przytrafi na rynku…
1. Price Action to nie ‘System’

Znaki nad głowami trzech osóbMyślę, że jedną z rzeczy, która wprawia początkujących traderów w zakłopotanie jest to, iż Price Action nie jest ‘systemem’. Zanim traderzy dołączą do ‘obozu Price Action’, przechodzą z systemów, które były sztywniejsze i oparte na regułach. Systemy oparte na
wskaźnikach oraz komputerowe systemy transakcyjne są znacznie mniej elastyczne i uznaniowe od Price Action. Początkującemu traderowi może sprawić trudność przyzwyczajenie się do znalezienia na nowo ‘wolności’ jaką daje Price Action.

Nie uczymy tu systemu, więc nie można ślepo podążać za każdym sygnałem PA, który widzisz na wykresie. Musisz zastosować rozwagę i ‘ręcznie wybrać’ tylko kilka dobrych sygnałów w tygodniu lub miesiącu, zależnie od warunków rynkowych. Witryna „Learn To Trade The Market” nie jest serwisem z sygnałami i nie zalecamy zajmowania pozycji po każdym sygnale, o którym wspominamy w komentarzach. Musisz traktować to jako analizę i komentarz, ponieważ tym właśnie jest. Następnie weź pod uwagę nasz pogląd i sformułuj własny plan ‘ataku’ na rynek.

Rozwaga i ‘instynktowny trading’ to rzeczy, których nie znajdziesz na wielu stronach internetowych o tej tematyce, ponieważ nie są one łatwe do nauczenia i zdefiniowania. Jednak każdy profesjonalny trader powie ci, że skuteczny trading mocno zależy od instynktownego wyczucia oraz rozwagi i są to rzeczy, które przychodzą poprzez odpowiednie szkolenie, czas spędzony na analizach rynku i doświadczenie.
Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.
2. Price Action jest uniwersalne. Zawsze działało i zawsze będzie działać.

Kolejne pytanie, które często dostaje od traderów to, czy Price Action ‘nie przestanie działać’ albo czy ‘ostatnio coś jest z nim nie tak’. Cóż, jak omawiałem w moim artykule „Trader używający Price Action, który odniósł największy sukces w historii: Munehisa Homma”, Price Action jest stosowane od 1700 roku i była to pierwsza prawdziwa forma spekulacji rynkowej. Działało wtedy, działa nadal dziś i będzie działać zawsze.

Jednak, tylko dlatego że mówię ‘Price Action działa’ to nie znaczy, że każda transakcja będzie zyskowna. W rzeczywistości wielu dobrych traderów może jeszcze tracić w połowie lub więcej swoich transakcji, ale ze względu na odpowiednie zarządzanie ryzykiem i wyrafinowane wyczucie kiedy zawierać transakcję, a kiedy nie – mogą nadal zarabiać dużo pieniędzy.

Ważne, aby pamiętać, że Price Action zawsze działało i zawsze będzie działać ponieważ jest to najbardziej naturalny sposób na handel. My tylko uczymy się czytać co mówi nam cena i szukamy wysoce prawdopodobnych ‘wskazówek’ (Formacje Price Action: Pin Bar, Fakey, Inside Bar), co może zrobić następnie. Wahania cen zmieniają się cały czas, ale mamy tendencję do zauważania tych samych formacji i ruchów ciągle powtarzających się na rynku. Oznacza to, że możemy nauczyć się rozpoznawać i interpretować te formacje i ruchy przez Price Action, a także czerpać z nich zyski jeśli trzymamy w ryzach nasze
straty i nie dopuszczamy do over-tradingu.
3. Price Action to nie tylko świece.

Świeca trzymana na dłoniWielu początkujących traderów łapie się na czytaniu pojedynczych świec i formacji świecowych, nie zwracając przy tym wystarczającej uwagi na czytanie wykresu od lewej do prawej strony. Price action to znacznie więcej niż tylko słupki, musisz nauczyć się jak ‘czuć’ zbiorowe emocje uczestników rynku.

Innymi słowy, musisz nauczyć się interpretować jaki jest ogólny stan rynku i na podstawie jakich sygnałów zawierać transakcje w kontekście jego bazowej struktury. ‘Większy obraz’ tego, co robi rynek pomoże ci sformułować plan ataku w twojej strategii. To dlatego podkreślam, aby moi członkowie skupili się na wyższych interwałach czasowych wykresu, szczególnie na wykresach dziennych. Jeśli jesteś skoncentrowany na wykresie 5- lub 15-minutowym, przegapisz większy obraz rynku i stracisz perspektywę na to jaki jest dominujący trend. Właśnie dlatego niskie interwały czasowe wykresu niszczą traderów i zabierają im wszystkie pieniądze…

Korzystaj z DUŻYCH ruchów rynkowych, bo tak właśnie robi się POWAŻNE PIENIĄDZE. Nie biorą się one z łapania 10 pipsów tu czy tam na wykresach 5 minutowych każdego dnia, nie wspominając, że może to doprowadzić do szaleństwa.
4. Trading przetestuje twój hart ducha jak nic innego.

Mogę obiecać ci jedną rzecz odnośnie tradingu. Jeśli dotrzesz do punktu, w którym będziesz konsekwentnie zarabiającym traderem, nie tylko będziesz posiadał finansową wolność i będziesz w stanie kontrolować swój czas jak tylko chcesz. Będziesz także niezwykle zdyscyplinowany i mocny psychicznie. Można by nawet powiedzieć, że odnosząc sukces jako trader zamienisz się w lepszą wersję siebie. Hart ducha, którego wymaga handel jest bardzo silny.

Czy jesteś gotowy by pozostać optymistycznym i pozytywnym w obliczu wielu stratnych pozycji? Będziesz miał serię stratnych zagrań i nawet jeśli ogólnie będziesz na plus, nie myśl że możesz przed nimi uciec. Najlepsi na świecie traderzy również mają stratne zagrania, ale czy myślisz, że pozwalają by to za bardzo wpłynęło na ich emocje i umysł? NIE, oczywiście, że nie i to jest cechą charakterystyczną, która odróżnia ich od masy przegranych traderów. To zdolność do pozostawania zdyscyplinowanym, cierpliwym i optymistycznym w obliczu przeciwności sprawia, że znajdują się wśród 10 % odnoszących sukces traderów, o których wszyscy słyszymy.

Zawsze będziesz mieć serie zwycięstw i strat gdy handlujesz, więc jeśli zbyt mocno skoncentrujesz się na stratnych zagraniach, będziesz uwięziony w cyklu negatywnych nawyków. Sukces w tradingu jest bezpośrednim wynikiem trzymania się planu i pozostawania optymistą w obliczu stratnych zagrań. Jest to także rezultat nie ulegania zbytniej pewności siebie i podejmowania zbyt dużego ryzyka po zyskownych zagraniach. Z tego powodu, możemy również rozważyć zyskowne zagrania jako inny typ ‘przeciwności’, do których przezwyciężenia musisz mieć hart ducha.

Tak więc, jak widać, trading jest najwyższym testem twojej wytrzymałości psychicznej i hartu ducha. Nie możesz się załamywać po przegranej albo zbyt mocno ekscytować wygraną. Ponadto, bardzo ważne jest aby pamiętać, że kilka stratnych pozycji z rzędu nie oznacza, że ‘z Price Action jest coś nie tak’. Jeśli już, to po prostu oznacza, że trafiłeś na jakieś stratne transakcje, które są naturalną częścią działania na rynku, albo że uległeś
over-tradingowi i zboczyłeś z drogi określonej przez swoją strategię.

Jeśli nie możesz sobie poradzić z huśtawką emocji zarówno po stratach jaki wygranych, zaczniesz kwestionować to co robisz jak również metody, którymi się posługujesz. To jest coś, co musimy świadomie zastąpić i zrozumieć, że jest to nasza ewolucyjna ‘wada’. Jako ludzie i traderzy, jesteśmy skłonni do koncentrowania się na wątpiących, pesymistycznych myślach… w obliczu tych uczuć musimy starać się być optymistyczni, nawet jeśli to trudne. Medytuj lub powtarzaj sobie afirmacje, czy rób czegokolwiek innego by pozostać optymistą i trzymać się swoich metod oraz planu działania, ponieważ poddając się pesymizmowi i zwątpieniu, już zacząłeś kopać grób dla swojej tradingowej kariery.

Tutaj możesz znaleźć poprzednie ‘Artykuły dotyczące price action napisane przez Niala Fullera‘

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “4 Facts About Price Action Trading You Need to Know“
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Maniak Forex
Posty: 1996
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Re: Artykuły edukacyjne - strategie / psychologia / MM

sobota 12 sty 2019, 02:55

10 porad dla początkujących inwestorów Forex – Nial Fuller

Jako początkujący trader każdy z nas może zostać przytłoczony przez nadmiar informacji, popełniając wiele błędów na ścieżce swojego rozwoju. Właśnie dlatego Nial Fuller przygotował listę dziesięciu porad, które powinny ułatwić początki związane z wejściem w rynek i jednocześnie uniknąć szeregu najczęstszych pomyłek.

https://comparic.pl/10-porad-dla-poczat ... al-fuller/

#10 – Zacznij od nauki podstaw

Wejście w rynek bez podstawowej wiedzy o nim to tak jak skok na główkę do głębokiego jeziora kiedy nie potrafi się pływać. Chcąc budować solidne fundamenty handlowe należy poświęcić odpowiednią ilość czasu na poznanie zasad funkcjonowania rynku, przyswojenie nazewnictwa oraz lektur uznawanych za elementarze każdego inwestora.

Niezbędną wiedzę znajdziesz w dziale edukacja prowadzonym przez redaktorów portalu Comparic.pl
#9 – zostań mistrzem jednej strategii

Jednym z największych błędów początkujących traderów jest zbyt częsta zmiana wykorzystywanych metod handlowych. Inwestorzy7 chcieliby przetestować i połączyć wszystkie dostępne strategii tradingowe porzucając jedną na rzecz kolejnej kiedy ta nie przynosi oczekiwanych efektów.

Zamiast tego o wiele lepiej sięgnąć po logiczną, prostą i skuteczną strategię przynoszącą zyski w długim terminie – przykładem jest Price Action. Ucząc się podstaw danego systemu z czasem można dostosowywać go pod własne predyspozycje (wraz ze zdobywaniem doświadczenia). Na rynku nie występuje bowiem uniwersalny Święty Graal i sposób gry zależy od osobistych preferencji inwestorów.
#8 – Nie daj się przytłoczyć przez rynek

Nadmiar informacji rynkowych, dostępnych strategii i porad napływających z każdej strony sprawia, że początkujący trader czuje się zagubiony. Najlepszym sposobem na omijanie natłoku – często sprzecznych – treści jest znalezienie jednego mentora, czerpanie z jego doświadczenia oraz odcięcie się od pozostałych szumów rynkowych.
#7 – Transakcja porusza się w przeciwną stronę niż założyłeś? Nie panikuj!
Ile razy zdarzyło Ci się zamknąć pozycję zbyt wcześnie z powodu emocji?
Ile razy zdarzyło Ci się zamknąć pozycję zbyt wcześnie z powodu emocji?

Kolejny bardzo często błąd spotykany wśród początkujących traderów. W momencie gdy transakcja zaczyna przynosić straty pojawia się strach, panika oraz chęć natychmiastowego działania, aby odwrócić sytuację. Straty są nieodłączną częścią tradingu – chcąc zarabiać w długim terminie trzeba nauczyć się je akceptować (oczywiście obcinając jak najszybciej). Pozycja wybita na SL nie powinna być traktowana jak porażka strategii handlowej, ale jako koszt uzyskania przychodu (droga do wypracowania przyszłych zysków).
Jeżeli ustawiłeś zlecenie obronne w miejscu logicznym i potwierdzonym stosowaną strategią, wtedy nie powinieneś mieć sobie nic do zarzucenia.
#6 – Skup się na Price Action

Kiedyś ludzie prowadzili handel bez użycia komputerów – nie mogli skorzystać więc z wymyślnych wskaźników, alertów i automatycznie generowanych sygnałów. Jedyne na czym bazowali to cena oraz jej zmiana w czasie. Właśnie na tym polega ciesząca się ogromną popularnością strategia Price Action. Jest jedną z najbardziej „naturalnych” metod handlowych, którą już w XVII wieku popularyzowali japońscy handlarze.
#5 – Bądź realistą

Mając na koncie 2 tysiące dolarów nie możesz marzyć o porzuceniu dotychczasowej pracy,
przeprowadzeniu się do nadmorskiej miejscowości i utrzymywaniu się z tradingu. Oczywiście jest to możliwe, jednak w bardzo niewielu przypadkach. Chcąc czerpać stałe i zadowalające zyski – przy ograniczonym poziomie ryzyka – musisz wiedzieć, że potrzebny jest do tego odpowiedni kapitał.

Oprócz tego cykl rozwoju każdego tradera zawiera w sobie wiele mentalnych „pułapek” oraz pomyłek, które wpływają na samodzielny sabotaż podejmowanych decyzji. Mocno stąpając po ziemi i wyznaczając sobie realne cele można naprawdę zarobić. Kierując się jedynie chęcią zysku i diametralnej zmiany swojej sytuacji materialnej nie zachodzi się daleko.
#4 – Pamiętaj o handlowym umiarze
Jeżeli nie widzisz wyraźnych sygnałów - wtedy odpuść
Jeżeli nie widzisz wyraźnych sygnałów – wtedy odpuść

Im więcej transakcji tym więcej szans na wygraną, prawda? Nie do końca. Zbyt duża częstotliwość zawierania nowych pozycji wpędza inwestorów w świat nadmiernych emocji, zmniejsza koncentrację, rozbija strategię handlową i wpływa na częstsze popełnianie błędów.

Zdecydowanie lepiej jest dokładniej filtrować to co dzieje się na rynku – handluj mniej, jednak skuteczniej i cały czas zmierzaj w stronę celu jakim jest pomnażanie kapitału. Over-trading jest zjawiskiem wyniszczającym. Wielu inwestorów nie zdaje sobie z tego sprawy, dopóki nie przekona się na własnej skórze.
#3 – Skup się na wyższych interwałach

Chcąc naprawdę poznać tajniki Price Action oraz analizowania ruchów cenowych należy skupić się na wyższych interwałach – zaczynając na H4, poprzez zdecydowanie najistotniejszy D1, a na W1 kończąc. To właśnie w przedziałach czterogodzinnych, dziennych i tygodniowych najwyraźniej śledzić można kształtowanie się głównych trendów – jednocześnie nie przeszkadzają nam szumy i zaburzenia powstające w przeciągu dnia (wywołane między innymi ważnymi odczytami makroekonomiczny).
#2 – Nie stawiaj zbyt ciasnych SL

Im ciaśniejszy SL tym mniejsza potencjalna szansa i wyższy stosunek zysku do ryzyka (RR). Bardzo ciasne zlecenia obronne automatycznie odbierają jednak możliwość zarobku w przypadku bardzo wielu transakcji.

Każdy stop loss powinien znajdować się w bezpiecznej odległości od ceny wejścia. Może okazać się bowiem, że sam pomysł na trade był dobry, jednak z powodu zbyt ciasnego SL nie udało się go w pełni zrealizować.
#1 – Pamiętaj o właściwej edukacji

Ostatni punkt jest powtórzeniem pierwszego (#10), jest to jednak zabieg specjalny. Edukacja jest bowiem swojego rodzaju klamrą, która powinna spinać zarówno początkujących, jak i bardzo doświadczonych inwestorów. Trader uczy się bowiem przez całe życie – wchodzenie w rynek bez odpowiednich podstaw prowadzi jedynie do utraty własnych oszczędności.

Czy będąc przedsiębiorcom rozpoczynałbyś nowy projekt bez odpowiedniego przygotowania, stworzenia biznesplanu i tak dalej? Dokładnie tak samo jest z tradingiem!
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Maniak Forex
Posty: 1996
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Krótka pamięć tradera, czyli efekt świeżości – psychologia tradingu

wtorek 15 sty 2019, 09:38

Efekt świeżości związany jest z heurystyką dostępności. Polega na tym, że informacje odebrane niedawno są lepiej pamiętane i łatwiej przypominane niż te odebrane wcześniej. Oznacza to wyższe prawdopodobieństwo odtworzenia materiału czy bodźca zarejestrowanego jako ostatni (zwłaszcza gdy seria jest długa). Jako przeciwstawny do efektu świeżości wymienia się efekt pierwszeństwa (o nim już wkrótce).

https://comparic.pl/krotka-pamiec-trade ... -tradingu/

Podłoże teoretyczne

Efekt świeżości wyjaśniany jest udziałem pamięci krótkotrwałej – jeśli odtwarzanie zaczyna się zaraz po zakończeniu prezentacji jej ostatnie elementy znajdują się jeszcze w tym „module” naszej pamięci. Jednym z pierwszych badaczy, który podjął tą tematykę był George Miller. Ten amerykański psycholog na konferencji w Massachusetts Institute of Technology (1956r.) omówił swoje badania ograniczeń ludzkiej pamięci krótkotrwałej. Udowodnił w nich, że człowiek jest zdolny do zapisania w pamięci od 5 do 9 elementów (magiczna liczba Millera 7 +/- 2). Tak mała pojemność tego „podręcznego” magazynu pamięci powoduje, że jeżeli docierają do niego nowe informacje to „starsze” lub nieużyteczne muszą zostać stamtąd usunięte. A że jesteśmy nieustannie bombardowani bodźcami czas ich przechowywania w pamięci krótkotrwałej jest mocno ograniczony (do kilkunastu sekund). Niepowtarzane informacje w ciągu kilku chwil są zapominane. Jeśli np. jadąc samochodem usłyszymy numer na który należy przesłać SMS by wziąć udział w konkursie, to przez kilka sekund będziemy go pamiętać, ale jeśli nie będziemy go powtarzać to zniknie on z naszej pamięci bezpowrotnie. Jedyną szansą na zapamiętanie go jest właśnie powtarzanie. Umożliwia ono bowiem przeniesienie informacji do tzw. pamięci długoterminowej i zachowanie jej na trwałe.
Efekt świeżości w praktyce

Jest bardzo użytecznym narzędziem. Wiedząc o tym jak funkcjonuje ludzka pamięć możemy bowiem korzystać z różnych opcji na swoją korzyść. Np.

jeśli wybieramy się z prezentacją swojej firmy na kilkudniowe targi gdzie wystawia się wielu przedsiębiorców najlepiej być ostatnim, bo odbiorcy nie będąc przemęczonymi najlepiej zapamiętają ostatnią ofertę
jeśli bierzemy udział w negocjacjach najlepiej podać najsilniejsze argumenty na końcu
jeśli tworzymy reklamę swojego produktu, to najważniejsze informacje najlepiej umieścić na końcu komunikatu, bo to zwiększy jego moc oddziaływania
jeśli prowadzimy rozmowę i chcemy, by interlokutor zapamiętał nas ‘jakoś’ to adekwatne do tego ‘jakoś’ argumenty najlepiej wypowiadać na końcu
jeśli chcemy sprzedać produkt z wyższą ceną to lepiej umieścić go na końcu listy a ten tańszy w środku. Jest szansa, że klient bardziej zapamięta opis walorów ostatniego produktu i cena (w porównaniu z wymienioną wcześniej) nie będzie odgrywać już tak decydującego znaczenia
jeśli chcemy przekonać do czegoś grupę ludzi, a jest wiele prezentowanych opcji i mało czasu na podjęcie przez odbiorców decyzji najlepiej występować jako ostatni, bo najbardziej zachowamy się w pamięci

Efekt świeżości w inwestowaniu

Według mnie efekt świeżości będzie powodował u tradera jego koncentrację na danych najświeższych z pominięciem czy niedocenieniem danych z wcześniejszego okresu. Może to prowadzić do odrzucania szerokiego spojrzenia na rynek wynikającego z analizy interwałowej czy w ogóle myślenia w kategoriach „koła hermeneutycznego”. Trader ulegający efektowi świeżości analizował będzie tylko najnowszą historię rynku. Myślę, że większość z nas wie czym może się to skończyć: kolejna duża wzrostowa świeca na D1 bez odniesienia do W1 albo MN czy w ogóle do wcześniejszej historii rynku może nam się wydać informacją o odwróceniu trendu a nie np. mocną korektą czym może być w swej istocie.

Efekt świeżości może powodować również pojawienie się wątpliwości co do własnej strategii po serii strat w opozycji do przedstawionego nam przez jakiegoś „guru” statementu ostatnich zyskownych transakcji. Albo nawet informacja, że „Przemek zainwestował w srebro i dobrze na tym wyszedł” może skłonić nas do inwestycji w surowce mimo ze wcześniej zajmowaliśmy się tylko walutami. Nasze nastawienie zmieni się wtedy pod wpływem ostatniej informacji.
Zamiast podsumowania

Efekt świeżości jako że związany jest z funkcjonowaniem naszej pamięci wydaje się nie do uniknięcia. Jednak świadomość jego występowania i specyfiki może uchronić nas przed uleganiem jego wpływowi, a z drugiej strony pozwolić na umiejętne jego wykorzystanie. Mam nadzieję, że przedstawione informacje okażą się dla Was użyteczne.

Oryginał artykułu pojawił się na łamach portalu tylkopriceaction.pl.
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Maniak Forex
Posty: 1996
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Jak handlować strategią “Na koniec dnia” po zamknięciu w Nowym Jorku – Nial Fuller

niedziela 27 sty 2019, 16:07

Jak handlować strategią “Na koniec dnia” po zamknięciu w Nowym Jorku – Nial Fuller

Poniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “How To Trade ‘End Of Day’ Price Action Strategies at New York Close“

Jedną z kluczowych filozofii mojego podejścia do rynku Forex jest to, by handlować ‘na koniec dnia’, rozumiem przez to trading po zamknięciu sesji w Nowym Jorku, kiedy to na rynku Forex zamyka się świeca dzienna.

Wielu traderów pisze do mnie z pytaniem “Dlaczego zamknięcie w Nowym Jorku jest tak ważne?” albo “Jak handlować na koniec dnia i dlaczego powinienem to robić?”. W tym artykule odpowiem na te pytania i mam nadzieję, że po lekturze będziesz dobrze wiedział, dlaczego strategia tradingu na koniec dnia jest tak potężna.

Moim celem jest pokazanie, dlaczego lubię wchodzić po sygnałach na zamknięciu w Nowym Jorku lub krótko przed nim, to znaczy “Po zamknięciu Wall Street”.
Dlaczego tak wielu traderów wchodzi w transakcje “Na koniec dnia”?

Odpowiedzi są całkiem proste:

https://comparic.pl/jak-handlowac-strat ... al-fuller/
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Maniak Forex
Posty: 1996
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Jeśli masz przeczytać tylko jeden artykuł o tradingu, przeczytaj ten – Nial Fuller

piątek 14 cze 2019, 10:56

Jeśli masz przeczytać tylko jeden artykuł o tradingu, przeczytaj ten – Nial Fuller

Poniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “If You Read One Article about Forex Trading, Read this One“

UWAGA – To co właśnie czytasz może cię zaszokować, być może nie być tym czego ‘oczekujesz’ usłyszeć o tradingu na rynku Forex. Może to nawet rozzłościć niektórych ‘guru’ lub branżowe media, ponieważ jest to niefiltrowana, szczera prawda o Forexie, którą MUSISZ znać przed zawarciem kolejnej transakcji.

Jeśli nie chcesz zostać przeżuty i wypluty przez rynek Forex oraz tę branże, musisz kontynuować czytanie…

Media dostępne online i informacje oparte na propagandzie przyciągają ‘świeże mięso’ do branży Forex. Oczywiście, TY też jesteś tym ‘świeżym mięsem’, ale oni nie chcą byś o tym wiedział. Zasadniczo, przemysł Forex chce byś spekulował bez żadnej edukacji, bez wiedzy jak to robić, ponieważ jest to najszybszy sposób by wydostać od ciebie pieniądze. Wszyscy słyszeliśmy o ‘wciągniętych i równie szybko wyrzuconych’ z rynku Forex.

Nie zrozum mnie źle, to nie znaczy, że nie możesz być efektywnym traderem i robić tego dobrze, ale podążanie za ‘stadem’ jest dokładnie tym, co branża chce byś robił.

Czytasz ten artykuł, ponieważ interesujesz się tradingiem, ale jesteś trochę bardziej analityczny niż większość i chcesz wiedzieć co tak naprawdę dzieję się ‘za kulisami’. Chcesz zrozumieć jak rozpocząć swoją podróż oraz jak postępować. Dzisiejszy artykuł rozwieje kilka mitów i przekonań na temat rynku Forex i da ci wiedzę potrzebną do podejmowania racjonalnych decyzji i znalezienia się na właściwej drodze do sukcesu w tradingu…

całość artykułu: https://comparic.pl/jesli-masz-przeczyt ... al-fuller/

Uwaga: Jeśli jesteś absolutnie początkujący i jest to dosłownie pierwszy artykuł o tradingu jaki czytasz, zatrzymaj się w tym miejscu i zrób sobie przysługę zaczynając od mojego bezpłatnego kursu dla początkujących, ponieważ jeśli nie masz pojęcia o co w tym chodzi, potrzebujesz wskazówek by zrozumieć podstawy oraz byś mógł rozumieć jakiekolwiek posty na tym blogu.
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości