5 tradingowych strategii, które działają - Tradeciety

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Portal Comparic
Maniak Forex
Posty: 1996
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

5 tradingowych strategii, które działają - Tradeciety

sobota 07 mar 2020, 14:21

Jak handlować na rynku? 5 tradingowych strategii, które działają - Tradeciety
Krzysztof Wiwatowski


Jak handlować na rynku? 5 tradingowych strategii, które działają - TradecietyPorozmawiajmy o strategiach tradingowych. W tym artykule dzielę się z Tobą 5 strategiami handlowymi, których używam lub których używałem we własnym tradingu. Każdą strategią handlową można handlować samodzielnie, a także można je łączyć.

https://comparic.pl/jak-handlowac-na-ry ... radeciety/

Każda strategia tradingowa składa się z wielu czynników konfluencji w celu zapewnienia niezawodnych sygnałów. Oczywiście, do tego podejścia można dodać więcej czynników wyzwalających wejście w transakcje i kryteriów.
Strategia handlowa #1: System przecięcia średnich

Pierwsza strategia bazuje na przecięciu średnich ruchomych, gdzie rozstrzygnięcie zapewnia dodatkowo wskaźnik RSI.

Wykorzystałem 20- i 40-okresową SMA (prosta średnia krocząca), ale możesz użyć dowolnej kombinacji. Poniżej trochę inspiracji:
Średnie ruchome (okresy) Styl tradingu
10 i 20 Krótkoterminowy day trading
20 i 40 Trading średnioterminowy (najlepsze dla interwału 1H i 4H)
50 i 100 Trading długoterminowy (najlepsze dla interwału 4H i dziennego)
100 i 200 Swing trading (interwał dzienny i tygodniowy)

Wykorzystuje 14-okresowy wskaźnik RSI do rozstrzygania o trendzie. Kiedy RSI znajduje się ponad poziomem 50 (pomarańczowa linia), szukasz tylko byczych sygnałów. A gdy cena spadnie poniżej poziomu 50, skanujesz wykresy tylko w poszukiwaniu niedźwiedzich przecięć średnich.

Rzućmy okiem na sytuację poniżej, a następnie przejdę przez punkty od 1 do 4.

1. Krótkoterminowa średnia krocząca przecina długoterminową średnią. Jest to byczy sygnał, ponieważ oznacza krótkoterminowy wzrost cen w stosunku do notowań długoterminowych. Sygnalizuje to bycze momentum.

2. RSI znajduje się powyżej poziomu 50, co oznacza, że ​​byłoby OK, gdybyś podążał za byczym sygnałem wynikającym z przecięcia. RSI jest zatem narzędziem filtrującym. Jeśli średnie kroczące tworzą sygnał zwyżkowy, ale RSI znajduje się poniżej poziomu 50, trader nie otwiera żadnych pozycji długich.

3. Nastąpiło tu kolejne przecięcie średnich na rzecz niedźwiedzi. Chociaż średnie kroczące były wcześniej bliskie przecięcie, musisz poczekać aż faktycznie do niego dojdzie.

4. Wskaźnik RSI osunął się pod poziom 50, wraz z przecięciem średnich potwierdza niedźwiedzi sygnał.

Oczywiście możesz przyjąć jeszcze więcej kryteriów. Dla przykładu, trader może dodać do swojej strategii linie trendu lub wybicia poziomów horyzontalnych. Może także zdecydować się na dodanie kolejnej długoterminowej średniej kroczącej jako dodatkowego filtra kierunku trendu.

Poniżej zebrałem razem więcej obserwacji dotyczących przykładowych transakcji.

W punkcie (1) nastąpiło bycze przecięcie średnich kroczących. Cena handlowana już wcześniej powyżej średnich, jednak musisz poczekać aż się skrzyżują. Kiedy w końcu doszło do przecięcia średnich, wskaźnik RSI był już ponad poziomem 50, potwierdzając tym samym byczy sygnał.

Prawdopodobnie jesteś już w stanie podążać za systemem i zrozumieć, w jaki sposób postał niedźwiedzi setup w punktach 3 i 4.

Nie polecam po prostu zaczynać ślepo handlować stosując to podejście. Zamiast tego, wypróbuj ten system na koncie demo i dowiedz się, jak poszczególne komponenty działają razem. Możesz zechcieć wprowadzać zmiany lub dodać różne narzędzia do tego podejścia.

Strategia handlowa #2: Skoki zmienności i pułapki

Często handlowałem bazując na skokach notowań. W tym celu ustawiłem wstęgi Bollingera na 2,5 standardowego odchylenia, aby otrzymać szerszy kanał. Przy szerszym kanale, skok cen w jest bardziej miarodajny i znaczący. Możesz nawet ustawić 3 odchylenia standardowe, aby odfiltrować więcej akcji cenowej i znaleźć większe skoki.

Sam skok ceny nie wystarczy i polecam w związku tym dodanie do tego filtru w postaci formacji świecowej. Skok, który pojawia się wraz formacją objęcia (outside bar) lub pinbarem, zapewnia zwykle bardziej niezawodne scenariusze transakcyjne.

W poniższym przykładzie cena znacznie skoczyła ponad górną wstęgę Bollingera i natychmiast cofnęła się z powrotem do kanału. Fakt, że zamknięcie notowań nastąpiło z powrotem w kanale jest kolejnym kluczowym elementem. Podczas silnych trendów, cena czasami zamyka się poza lub bardzo blisko zewnętrznej wstęgi. Musisz unikać takich sytuacji i czekać na całkowite odrzucenie.

W tym scenariuszu skok zmienności ujawnił się jako pin bar i dlatego zapewnił co najmniej 2 sygnały konfluencji: skok poza kanał wstęg + potwierdzenie w postaci formacji świecowej.

W poniższym scenariuszu możemy zobaczyć skok zmienności, pin bara, a także konfluencję z poprzednim obszare wsparcia.

Najtrudniejszą częścią, jeśli chodzi o stosowanie wielu czynników konfluencji, jest pomijanie transakcji, w których brakuje tylko jednego z nich. Załóżmy, że widzisz wielki skok zmienności, ale nie ma żadnego innego czynnika konfluencji. W takich scenariuszach musisz pominąć transakcję, nawet jeśli wygląda bardzo kusząco. Jeśli jednak zbudowałeś system, który wymaga dodatkowych sygnałów konfluencji, takich jak formacja świecowa, a może nawet sygnału w poprzednim obszarze wsparcia / oporu, musisz przestrzegać zasad i pomijać transakcję. To właśnie miejsce, w którym wielu traderów amatorów nie jest w stanie usiąść na swoich rękach, ale absolutnie kluczowe jest, by handlować tylko wtedy, gdy masz pełny sygnał transakcyjny.

Dlatego też zapisz swoje reguły tradingowe i umieść je w miejscu, w którym masz je cały czas w zasięgu wzroku kiedy handlujesz. Będą ciągle przypominały Ci o tym, czego szukasz.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

Strategia handlowa #3: Dywergencja momentum

Dywergencje są jednymi z moich ulubionych narzędzi i od lat wykorzystuje dywergencję w kilku moich strategiach handlowych. Omówiłem szczegółowo koncepcję dywergencji w innych artykułach.

Na poniższym zrzucie ekranu, cena wytworzyła poczwórną dywergencję w punkcie 1. Notowania uformowały 4 kolejne wyższe szczyty (2), jednakże na wskaźniku RSI wyrysowały się 4 niższe dołki z rzędu.

W chwili tworzenia tego artykułu, cena osunęła się tworząc przy tym kolejne niższe dołki (3), a RSI tworzył z kolei wyższe szczyty (4). To wskazuje, że trend traci siłę.

Oczywiście nie jest to wystarczające, aby zająć pozycję, ponieważ cena może pozostawać w trendzie przez długi czas, nawet jeśli wykazuje dywergencję. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych strategii handlowych, musimy dodać kolejne czynniki konfluencji do strategii bazującej na dywergencjach.

Poniższy zrzut ekranu pokazuje ten sam scenariusz, który widzieliśmy wyżej, jednak tym razem dodałem 40-okresową średnią ruchomą i linie trendu; omówimy jeszcze linie trendów jako 5. strategię w tym artykule.

Długość średniej ruchomej ma tutaj duże znaczenie i widać, że cena wielokrotnie naruszała średnią kroczącą podczas trendu wzrostowego po lewej stronie. Dlatego dłuższa średnia krocząca byłaby lepszym wyborem dla tak zmiennego rynku.

Linia trendu w punkcie (1) działała dobrze i dopiero po jej przełamaniu trend zmienił się na spadkowy.

Obecna linia trendu w punkcie (2) nie została jeszcze przełamana, w związku z czym nie pojawił się byczy sygnał. Jak wspomniałem wcześniej, dywergencja sama w sobie nie jest wystarczająco silnym sygnałem, a czynnik konfluencji w postaci inii trendu działa dobrze w tym scenariuszu. Teraz, trader po prostu czeka na silne przełamanie linii trendu, zanim zacznie szukać okazji do kupna.

Strategia handlowa #4: System na wybicia

Przełamania poziomów horyzontalnych należą do moich ulubionych koncepcji handlowych. Zwłaszcza dla nowych i wciąż zmagających się traderów, wykrywanie poziomów poziomych jest zwykle znacznie łatwiejsze, ponieważ są one bardzo obiektywne.

Dobry poziom horyzontalny jest potwierdzony po drugim punkcie styku, a z każdym kolejnym dotykiem poziom stopniowo się osłabia.

Na poniższym zrzucie ekranu horyzontalny poziom oporu w punkcie (1) ma około 5 punktów styku. Taki poziom cechuje się wysokim prawdopodobieństwem przełamania. Co więcej, tuż przed wybiciem cena „przykleiła się do poziomu”, co oznacza, że ​​sprzedający nie byli w stanie obniżyć kursy, a kupujący coraz częściej wchodzili na rynek. W moim tradingu nazywam tę koncepcję „niższym odbiciem” i często zapowiada przełamanie z wysokim prawdopodobieństwem.

Gdy cena wyłamie się z ruchu bocznego, trader czeka na krótkie konsolidacje, które pozwolą mu narysować horyzontalne poziomy na górze. Punkty (2) i (3) są tutaj świetnymi przykładami. Takie fazy konsolidacji są często wykorzystywane jako timing do wejść w kierunku trendu, o czym mówiłem wcześniej w moim przewodniku dotyczącym strategii na cofnięcia.

Dla poprawienia niezawodności sygnałów transakcyjnych, można dodać średnią ruchomą do wykresu, tak jak pokazano na zrzucie ekranu poniżej.

Średnia ruchoma działa jak filtr kierunku trendu i przy jej wykorzystaniu można szukać tylko transakcji zgodnych z kierunkiem średniej kroczącej.

W punkcie (1) cena przecina średnią ruchomą, a trader zaczął szukać byczy okazji. Takie scenariusze podążania za trendem miały miejsce w punktach (2) i (3), gdy cena konsolidowała w ruchu bocznym, gdzie możliwe było narysowanie horyzontalnego poziomu oporu od góry. Notowania na krótko utknęły w tych fazach bocznych, a wybicie zasygnalizowało kontynuację.

W punkcie (4) cena przecięła średnią ruchomą, a także wyłamała się z ruchu bocznego, który rynek utworzył na szczycie trendu wzrostowego. Często takie szczytowe formacje ukazują również sygnały dywergencji i można dodać wskaźnik RSI jako trzeci czynnik konfluencji.

W punkcie (5) nastąpiła krótka konsolidacja z horyzontalnym poziomem wsparcia, a ponieważ cena była poniżej średniej ruchomej, trader szukałby okazji do spekulacji na spadek.

W punkcie (6) rynek nakreślił formację dna z horyzontalnym poziomem oporu, a wybicie nastąpiło równocześnie z przekroczeniem średniej ruchomej.

Strategia handlowa #5: System z liniami trendu

Linie trendów mogą być bardziej subiektywne niż poziomy horyzontalne, ale działają również bardzo dobrze.

Poniższy zrzut ekranu pokazuje ogólną tendencję wzrostową, a w ramach tej tendencji trader szukałby okazji zakupowych.

Za pomocą linii trendu można skutecznie identyfikować konsolidacje. Gdy możesz połączyć 3 lub więcej szczytów i znaleźć opadającą linię trendu w tendencji wzrostowej, bycze wybicie często sygnalizuje kontynuację trendu.

Wszystkie trzy punkty na poniższym zrzucie ekranu pokazują takie okresy, w których konsolidacja (ruch boczny) została zdefiniowany przez nachyloną w dół linię trendu. I za każdym razem wybicie oznaczało kontynuację.

Średnie kroczące są idealnym filtrem dla strategii z wykorzystaniem linii trendu. Działają one najlepiej podczas faz trendów, podobnie jak linie trendu.

Na poniższym zrzucie ekranu, dodałem do wykresu 40-okresową średnią ruchomą. Dla wszystkich 3 wybić linii trendu, średnia ruchoma również potwierdzała kierunek panującej tendencji. Cena nie tylko znajdowała się poniżej średniej ruchomej dla każdego sygnału, ale także sama średnia ruchoma również była nachylona do dołu, potwierdzając kierunek trendu, gdy nastąpiło przełamanie linii trendu.

Ponownie, nie polecam ślepego kopiowania tych strategii handlowych , ale możesz je wykorzystać jako inspiracje. Przetestuj różne koncepcje, sprawdź, która z nich jest dla Ciebie naturalna, a następnie zbadają, jak możesz zaadaptować ja do własnej osobowości i Twojego traderskiego profilu.

Więcej od Tradeciety:

5 prostych sposobów na poradzenie sobie z Price Action
Jak wykonać analizę wielowymiarową?
Trading to hazard tak jak całe nasze życie

logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości