Pomiędzy Teorią a Praktyką

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 38 – 29.09.2019

poniedziałek 30 wrz 2019, 09:28

W mijającym tygodniu analizowałem dwie pary walutowe związane z GBP – funtem brytyjskim. Obie pary wydały mi się najbardziej przewidywalne ze względu na formacje Price Action jakie na wykresach tych par się pojawiły.

Na GBPJPY mieliśmy objęcie bessy, na GBPUSD kanał wzrostowy i z obu formacji notowania wybiły dołem. Dodatkowo rosnąca niepewność co do formy w jakiej UK ma opuścić Unię Europejską ma raczej negatywny wpływ na siłę funta co w przypadku tych par sugerowało kontynuację spadków.

W analizie “GBPJPY – objęcie bessy na D1” pisałem między innymi : ” Piątkowa (20.09) świeca dzienna utworzyła formację objęcia bessy, a dzisiejsze notowania wskazują na wybicie dołem z tej formacji i prawdopodobieństwo powrotu do spadków trwających od marca br. Wybiciu z formacji towarzyszy malejący MACD Zasięg spadków może być limitowany najbliższą strefą popytu zaczynająca się na poziomie 132.90, a po jej ewentualnym pokonaniu, oporem wspomnianej formacji podwójnego dna 130.70 (niebieska linia), które teraz może okazać się wsparciem dla spadającej ceny.”

wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 9-09-2019/

Jak widać na załączonym wykresie cena spadła nawet trochę niżej niż w analizie przewidywałem. Dalsze spadki są możliwe, ale dopiero po pokonaniu ważnego poziomu 132.15.

Druga analiza: “GBPUSD – będzie krwawa łaźnia?” – dotyczyła popularnego “kabla”. Tu mieliśmy dość klarowną sytuację, cena pokonała wsparcie kanału i kierowała się na południe.

W analizie pisałem tak: ” … rozpoczął się powrót do spadków, cena wybiła dołem ze wspomnianego kanału i prawdopodobnie w czasie najbliższych sesji ten kierunek będzie utrzymany. Najbliższa strefa popytu zaczynająca się na 1.2320 to pierwszy cel podaży, a jeśli dojdzie do jej pokonania, możemy spodziewać się ataku na 1.22, gdzie znajduje się ważny poziom wsparcia i oporu.”

Jak widać na załączonym wykresie cena osiągnęła pierwszy cel i z dużym prawdopodobieństwem kolejny 1.22 jest w zasięgu w czasie najbliższych sesji, zwłaszcza, że wcześniej nie zauważyłem formacji RGR, której linia szyi 1.2387 została skutecznie pokonana i wspiera to scenariusz spadkowy.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 39 – 05.10.2019

sobota 05 paź 2019, 20:03

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 39 – 05.10.2019

W tym tygodniu analizowałem dwie pary walutowe, funta brytyjskiego i dolara nowozelandzkiego w relacji do dolara USA.W obu przypadkach prognozowałem kierunek w jakim podąży cena analizując formacje Inside Bara, które pojawiły się na wykresach dziennych tych instrumentów.

GBPUSD 01-05.10.2019

wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 5-10-2019/

Na tej parze w poniedziałek doszukałem się fałszywego wybicia z IB. Pisałem tak:-“Na wykresie H4 utworzyła się formacja Inside Bar, z którego próba wybicia górą zakończyła się dzisiaj niepowodzeniem. Aktualnie cena znajduje się blisko dolnej krawędzi formacji i ewentualne wybicie dołem może doprowadzić do dalszych spadków. Możliwe, że jeszcze w tym tygodniu zobaczymy notowania pary w okolicach 1.2210.”

Na zamieszczonych powyżej wykresach porównawczych widać, że prognoza się sprawdziła z dokładnością do kilku pipsów.

NZDUSD 03-05.10.2019

wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 5-10-2019/

Tu również mieliśmy formację Inside Bara i gdy robiłem analizę w środę, cena wybiła już w górę. Pisałem tak: “…w tym tygodniu pojawiły się oznaki korekty wzrostowej. Dzienne świece z wtorku i środy utworzyły formacje Inside Bara, a dzisiejsza wskazuje na wybicie górą z tej formacji. Na wykresie D1 i H4 trwają dywergencje wzrostowe co dodatkowo wspiera byczy scenariusz. Prawdopodobnym celem kupujących może być najbliższa strefa podaży zaczynająca się na poziomie 0.6320…”

Cena przekroczyła przewidywany poziom 0.6320 o 15p po czym nastąpiły spadki. Sesja piątkowa zakończyła się na poziomie 0.6210. Być może nastąpi re-test pokonanego oporu IB (0.6270), ale kolejny tydzień może okazać się również wzrostowy i cena dotrze do 0.6360 gdyż nadal trwa dywergencja na wykresie D1.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 40 – 12.10.2019

poniedziałek 14 paź 2019, 00:38

Tydzien 40-ty tego roku, a szczególnie jego ostatnie dwa dni przyniosły ponadnormatywną zmienność na brytyjskim funcie i parach z nim powiązanych. Tygodniowa świeca na kablu jest największą w tym roku, wyniosła ponad 500p, i zapowiada kolejne wzrosty w przyszłym tygodniu. Niewątpliwie to nagłe ożywienie spowodowały ostatnie rozmowy pomiędzy premierami Irlandii i UK i zbliżenie stanowisk dotyczących backstopu pomiędzy Irlandią i Irlandią Płn.. Dodatkowego impulsu do wzrostów dostarczył dzisiejszy komunikat EU, że rozmowy o porozumieniu brexitowym będą zintensyfikowane co wzbudziło nadzieję na wyjście UK z UE z umową.

W tym tygodniu mając na względzie zbliżający się termin wyjścia UK z UE i spodziewając się zaskakujących ruchów na rynku walut europejskich, więcej uwagi poświęciłem parom z antypodów.

Analizowałem australijskiego (AUD) i nowozelandzkiego (NZD) dolara w parze z USD.


Analizując AUDUSD w poniedziałek, spodziewałem się wzrostów bazując na formacji Inside Bara i dywergencji wzrostowej na wykresie dziennym.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 2-10-2019/

Pisałem tak: ” Patrząc na AUDUSD od strony czysto technicznej widzimy, że w zeszłym tygodniu pojawiły się próby korekty ostatnich spadków. Zakres poniedziałkowej świecy dziennej okazał się niepokonany przez kolejne dni, powstała formacja Inside Bara. Jest duże prawdopodobieństwo, że cena opuści formację kierując się na północ. Taki scenariusz wspiera bycza dywergencja na D1.”

Jak widać na powyższym wykresie porównawczym cena jest już poza obszarem IB, ale jak na razie ruchy są dość ograniczone i do planowanego w analizie poziomu 0.6860 jeszcze brakuje
60p.

W środę przyjrzałem się drugiej parze z antypodów – NZDUSD. Tu dojrzałem formacje Price Action – trójkąt symetryczny.

Pisałem tak: “ Gdy spojrzymy na (poniżej) wykres H4 – zauważymy, że notowania utworzyły formację trójkąta symetrycznego, z którego bardzo prawdopodobne jest wybicie górą. Pokonanie oporu trójkąta będzie równoznaczne z pokonaniem strefy podaży. Scenariusz wzrostowy wspiera dywergencja wzrostowa na wykresie dziennym. Wybicie dołem zaneguje scenariusz wzrostowy.”
wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 2-10-2019/

Tu podobnie jak w poprzedniej analizie przewidując północny kierunek wybicia z formacji podpierałem się byczą dywergencją na wykresie dziennym. Zanim jednak to wybicie w górę nastąpiło, rynek przetestował wsparcie trójkąta tworząc fałszywe wybicie.

Reasumując powyższe analizy wydaje się, że w obu przypadkach w przyszłym tygodniu kierunek będzie kontynuowany, gdyż nadal mamy wzrostowe dywergencje na wykresach dziennych.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” tydzień 41 – 19.10.2019

poniedziałek 21 paź 2019, 10:41

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” tydzień 41 – 19.10.2019

Niewątpliwie mijający tydzień dostarczył sporo wrażeń handlującym na funcie brytyjskim i jego parach. Zbliżający się termin wyjścia UK z UE i napływ coraz to nowych informacji o stanie rozmów pomiędzy zainteresowanymi stronami – dolewał oliwy do ognia – funt rósł w dawno nie widzianym tempie. Ostatnie dwie świece tygodniowe to blisko 800p na plus dla GBP/USD.

Ale wiadomo, że to jeszcze nie koniec emocji na tej walucie. W sobotę zapadnie kolejna ważna decyzja – parlament UK będzie głosował nad przyjęciem (lub nie) podpisanego w czwartek “dealu rozwodowego”. Spodziewając się takich niecodziennych ruchów na tych parach wolałem skupić się na bardziej przewidywalnych instrumentach chwilowo mniej podatnych na wiadomości ze świata polityki, chociaż mam wrażenie, że za prezydentury Donalda Trumpa coraz mniej jest takich instrumentów …:(

wykres SILVER https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 9-10-2019/

W poniedziałek analizowałem SREBRO. Wtedy cena zbliżała się do oporu kanału spadkowego i górnego limitu Inside Bara (górny wykres).

Pisałem tak: “Na wykresie H4 możemy zauważyć, że aktualnie cena znajduje się w ważnym miejscu. Górne ograniczenie IB pokrywa się ze strefą podaży (niebieska) i dodatkowo w tym miejscu przechodzi opór kanału spadkowego. Taka konfluencja zazwyczaj zwiększa zainteresowanie rynku i w przypadku pokonania tych oporów możemy spodziewać się napływu większej ilości zleceń kupna, lub w przypadku odrzucenia – zleceń sprzedaży. Warto zatem obserwować zachowanie się ceny tego surowca i dołączyć po pojawieniu się odpowiedniego sygnału price action. Trwałe pokonanie tego oporu może skierować rynek do ceny na poziomie 18.57. gdyby jednak cena skutecznie pokonała dolny poziom IB (17.32) warto będzie zająć pozycje short z celem 17.03.”

Patrząc na aktualną sytuacje, możemy stwierdzić, że konfluencja oporów wytrzymała napór kupujących i cena zawróciła w kierunku dolnego limitu IB , pokonała go ale dotarła tylko do 17.14 i zawróciła na północ. Aktualnie na zamknięciu sesji piątkowej cena jest kilka centów powyżej oporu kanału. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będziemy obserwować dalszy wzrost ceny tego szlachetnego metalu.

wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 9-10-2019/

Druga analiza z mijającego tygodnia to “AUDUSD – pora na korektę ?” i pisałem w niej tak:

“Na wykresie H1 możemy zauważyć, że cena znajduje się pod kolejną lokalną linią trendu spadkowego. W przypadku jej pokonania możemy spodziewać się kontynuacji korekty wzrostowej. Za scenariuszem wzrostowym przemawia dzisiejsza informacja o bliskim zawarciu umowy handlowej USA Chiny i dodatkowo dywergencja wzrostowa na wykresie dziennym.”

Powyższy wykres dowodzi, że korekta wzrostowa była kontynuowana, nadal mamy dywergencje wzrostową na wykresie Daily, zapowiada się więc, że to nie jest ostatnie słowo kupujących.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” tydzień 42 – 26.10.2019

poniedziałek 28 paź 2019, 11:35

Czwartkowe decyzje ECB o utrzymaniu dotychczasowej polityki monetarnej na nie zmienionym poziomie i publikacja w tym samym czasie danych gospodarczych z USA wniosły trochę ożywienia w kursach walut. Ogólnie większość z nich osłabiła się w stosunku do dolara, EUR o blisko 50p, a funt brytyjski ponad 120p.

W tym tygodniu analizowałem dwie pary walutowe USDCAD i EURUSD.
Pierwsza para zachowała się zgodnie z przewidywaniami, natomiast w przypadku EURUSD sytuacja jak na razie niewyjaśniona, na rozstrzygnięcie w którą stronę notowania ruszą, poczekamy prawdopodobnie do środy wieczorem (30.10.2019) czyli posiedzenia FED-u i decyzji o wysokości stóp % w USA.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... 6-10-2019/

W poniedziałkowej analizie :“USDCAD – pokonane wsparcie kanału” prognozowałem spadki, a swoje przypuszczenia opierałem na skutecznym pokonaniu wsparcia długoterminowego kanału wzrostowego.

Pisałem tak:”Na wykresie dziennym (powyżej) cena wybiła dołem z formacji Inside Bara, utworzonego przez świecę z 11 października br. i jednocześnie pokonała wsparcie wspomnianego kanału wzrostowego. Oscylator MACD jest w fazie spadkowej co wspiera dalsze spadki na tej parze. Pierwszym celem podaży może być najbliższa strefa popytu 1.3050.”

Jak widać na wykresach (powyżej), cena dotarła do planowanego wsparcia w ostatnich godzinach piątkowej sesji. Pytanie co dalej, czego możemy się spodziewać na tej parze? Prawdopodobnie do środy czyli decyzji FED-u będziemy obserwować konsolidację i próbę re-testu pokonanego wsparcia kanału, ale kolejne spadki do poziomu 1.2930 raczej nieuniknione.
Druga analizowana para to EURUSD. Tym razem zrobiłem ją w formie wideo, ponieważ analizowałem 4 kolejne wykresy od MN do H4, co w wersji pisanej było by dość długie i trochę zagmatwane. Na koniec tygodnia cena znalazła się na poziome 1.1070, czyli już bardzo blisko, według mnie, decyzyjnego poziomu w pobliżu którego spodziewam się odpowiedzi na pytanie, gdzie podąży kurs tej pary w następnych tygodniach. Do oceny tej analizy wrócimy za kilka dni gdy coś się wyjaśni, być może impulsem będzie środowe posiedzenie FED-u, a może wcześniej wieści płynące z Parlamentu UE związane z Brexitem.
Przy okazji zapraszam na webinar:

Portal Comparic.pl razem z Brokerem XM mają przyjemność zaprosić Państwa na specjalny webinar ” Strategia EMA144″. Spotkanie odbędzie się we wtorek (29.10.2019 roku) o godzinie 20:00 i będzie prowadzone przez Dariusza Dargo.

https://comparic.pl/strategia-ema144-da ... 19-o-2000/

W czasie wykładu przedstawię zasady strategii opartej na średniej wykładniczej EMA144, która okazuje się dość dokładnie odwzorowywać sytuację na wykresie danego instrumentu i potrafi generować skuteczne sygnały transakcyjne. Uczestnicy wykładu dowiedzą się między innymi:

co to jest średnia krocząca
dlaczego akurat EMA144
średnia jako dynamiczne wsparcie/opór
przykłady setupów na różnych interwałach czasowych
jak dobrać odpowiedni TF do tej strategii
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: Pomiędzy Teorią a Praktyką

niedziela 03 lis 2019, 21:51

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” tydzień 43/2019

Kończy się tydzień,który upłynął pod znakiem publikacji ważnych danych makroekonomicznych z USA. W środę rynek czekał na decyzję FED ustalającą stopy procentowe, przewidywana przez rynek obniżka o 0.25p bazowych okazała się faktem. W piątek opublikowano dane z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się być lepsze od oczekiwanych o 30 tys. nowych miejsc pracy w sektorze poza rolniczym, co początkowo wzmocniło dolara w stosunku do pozostałych walut, ale już godzinę po publikacji dolar zaczął słabnąć i na koniec sesji był już pod kreską.

W tym tygodniu analizowałem dwie pary USDCHF i NZDUSD. W obu przypadkach analizy opierałem na formacjach price action- Inside Bar i Objęcie Hossy.

USDCHF 28.10-02.11.2019

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/kursy-nzd-kiwi-i-fr ... olara-usd/

W analizie z poniedziałku: “USDCHF – czy to koniec korekty wzrostowej ?” pisałem tak: “Na wykresie H1 widzimy , że korekta ostatnich spadków przybrała formę kanału wzrostowego. Jeśli wybicie z IB ( z wykresu H4) nastąpi dołem to celem może być wsparcie wspomnianego kanału, a po jego pokonaniu najbliższa strefa popytu zaczynająca się na poziomie 0.9915. MACD tez jest w fazie spadkowej.

Na załączonym wykresie widać, że odpowiedź na pytanie zawarte w tytule analizy jest -tak. Przewidywania się sprawdziły i cena poruszała się do końca tygodnia w kierunku w jakim opuściła Inside Bara. Co prawda początkowo była próba wybicia górą, ale cena po dotarciu do strefy podaży (niebieska) skierowała się na południe wybijając z IB dołem.

NZDUSD 30.10-02.11.2019

wykresy: https://comparic.pl/kursy-nzd-kiwi-i-fr ... olara-usd/

Druga analiza tego tygodnia to:“NZDUSD – czy kiwi znów zakwitnie?”, i jak widać na załączonych wykresach (powyżej) , NZD popularnie nazywany “kiwi” ładnie nam rośnie i zmierza do najbliższego poziomu S/R.

Pisałem tak: “Gdy spojrzymy na wykres dzienny, widzimy, że tu również mamy formację objęcia hossy – (niebieski prostokąt). Formacja została utworzona przez dzisiejszą świecę dzienną. Niewątpliwie wpływ na tak bycze nastawienie na tej parze miały dzisiejsze decyzje FED o zmniejszeniu stóp % w USA.Sygnałem do dalszych wzrostów będzie skuteczne pokonanie górnej granicy obu Outside Barów znajdującej się na poziomie 0.6390.
Prawdopodobny cel popytu to najbliższy poziom wsparcia/oporu 0.6480″.

Poziom 0.6390 został pokonany w czasie sesji azjatyckiej, a w czasie londyńskiej re-testowany i do końca tygodnia kurs NZDUSD już dość zdecydowanie piął się w górę docierając do 0.6450. Przyszły tydzień też zapowiada się wzrostowo, ale możemy spodziewać się jeszcze jednego re-testu poziomu 0.6390.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

"Pomiędzy Teorią a Praktyką” tydzień 44/2019

wtorek 12 lis 2019, 18:16

Dwie analizy z mijającego tygodnia były oparte na formacjach RGR ( H&S) i Objęciach Bessy czyli spadkowych Outside Barów. Jednak sprawdziła się tylko jedna z nich, “EURAUD – pokonane wsparcie rocznego kanału”, natomiast w przypadku drugiej analizy “USDJPY -Objęcie Bessy na weekly” – rynek jeszcze nie potwierdził ani nie zaprzeczył jej trafności…

wykresy USDJPY i EURAUD https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... n-44-2019/

W analizie tej pary pisałem tak: ” Na parze USDJPY ostatnia świeca tygodniowa utworzyła formację objęcia bessy.Świeca matka formacji ma swoje maximum powyżej okrągłego poziomu 109.00, gdzie zarazem przebiega linia szyi formacji oRGR, jednak zamknięcie tygodnia znajduje się poniżej tego ważnego poziomu, (świeca ma długi górny knot) co sugeruje jego odrzucenie. Na oscylatorze MACD trwa dywergencja spadkowa, co skłania mnie do nastawienia się na shortowanie tej pary. Na dołączonym wideo wskazuję jeszcze jeden powód dla którego scenariusz spadkowy uznaje za bardziej prawdopodobny i dlaczego poziom 108.40-50 może okazać się dobrym miejscem do otwarcia zlecenia.”

No i zgodnie z analizą otworzyłem shorta na 108.40… i aktualnie mam -80p. Ostatnią “deska ratunku” jest opór klina wzrostowego w jakim para się porusza… jego wyraźne pokonanie będzie jednoznaczne z zamknięciem zlecenia ze stratą. Jest jeszcze druga ewentualność, że nieudane (czwartkowe i piątkowe) próby pokonania oporu formacji OB mogą wskazywać na fałszywe wybicie i cena zawróci na południe już w poniedziałek.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... n-44-2019/

Analizując tą parę zwróciłem uwagę na formację RGR i pokonane wsparcie kanału wzrostowego. Pisałem tak: “Dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem spadków, cena pokonała wsparcie i aktualnie znajduje się blisko 50p poniżej, tworząc formację PA -objęcie bessy. Może to wskazywać na dalsze spadki. Dodatkowo możemy zauważyć formacje RGR, dla której wsparcie kanału jest linią szyi.Zaznaczony na czerwono prostokąt to wspomniana formacja objęcia bessy. Jeśli cena pokona jego dolną granicę to możemy spodziewać się spadków o kolejne 110p do najbliższej strefy popytu zaczynającej się na poziomie 1.5930. Wejścia w shorta szukałbym przy ewentualnym re-teście pokonanego wsparcia kanału.”

Cena kontynuowała spadki, dotarła do 1.5970 i zawróciła w kierunku pokonanej linii szyi i wsparcia kanału, które teraz stanowić będą opór. Nadal jestem nastawiony na spadki i po pojawieniu się oznak słabości (w postaci pin bara) na niższych interwałach otworze kolejnego shorta.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 45/2019

niedziela 17 lis 2019, 23:10

Tą parę analizowałem już w zeszłym tygodniu ( 7 listopada). Poniedziałkowa analiza była w pewnym sensie kontynuacją poprzedniej. Mając na uwadze formację RGR – spodziewałem się kontynuacji spadków, przedstawiając dwa możliwe scenariusze.

W analizie “EURAUD – Inside Bar wskaże kierunek?” pisałem tak: “ Na wykresie H4 (poniżej) ostatnie dwie świece też tworzą formację Inside Bar. MACD jest w fazie wzrostowej co może sugerować, że zanim cena podąży na południe, popyt może próbować wypchnąć cenę w górę i doprowadzić do re-testu pokonanego wsparcia kanału ( wersja niebieska). Jeśli jednak wybicie z IB pomimo wzrostowego MACD nastąpi dołem to warto będzie dołączyć do podaży i wejść w zlecenie sell (wersja czerwona). Zasięg spadków w pierwszym ruchu to strefa popytu zaczynająca się na poziomie 1.5930.”

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... n-45-2019/

Początkowo realizowany był scenariusz niebieski, po re-teście linii szyi, zgodnie z analizą, cena spadła 80p… ale gdy w nocy podano że stopa bezrobocia w Australii wzrosła do 5.3% – AUD zanurkował, a para EURAUD skoczyła w górę pokonując bez wahania od dołu linię szyi RGRa i dotarła do poziomu 1.6280, gdzie znajduje się strefa podaży. Można powiedzieć, że tym razem “fundamenty” pokonały AT, ale jeszcze nie składałbym broni, dopóki strefa podaży nie została skutecznie pokonana…

Analizując tą parę w środę pisałem tak: ” Na wykresie H4 możemy zauważyć formację RGR – (H&S). Linia szyi (zielona) została już pokonana i istnieje duże prawdopodobieństwo, że cena będzie zmierzać do wsparcia wspomnianego klina zwyżkującego. Dodatkowo na linii szyi powstał Inside Bar i kierunek wybicia z niego może być utrzymany ponieważ i tu również MACD maleje co dodatkowo wspiera scenariusz spadkowy.
Zasięg spadków to wsparcie klina , a po jego ewentualnym pokonaniu 108.00.”

Jak widać na zamieszczonym powyżej wykresie porównawczym wsparcie klina zostało szybko osiągnięte i nawet pokonane, a do kolejnego celu jakim była strefa popytu zabrakło 20p. Aktualnie cena wróciła do wnętrza formacji i trudno przewidzieć dalsze ruchy na tej parze. Gdyby jednak oprzeć dalsze prognozy na podstawie założeń strategii EMA144 – to z przebiegu notowań i tej średniej na wykresie H1 wynikałoby, że cena niebawem powróci do spadków. Ale czy tak będzie, być może przekonamy się już w najbliższy poniedziałek.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 48/2019

poniedziałek 09 gru 2019, 10:09

Analizując EURUSD w poniedziałek, prognozowałem wzrosty bazując na formacji objęcia hossy, warunkując byczy scenariusz wybiciem w górę z tej formacji.

Pisałem tak:-“Gdy spojrzymy na wykres czterogodzinny H4 możemy określić dwa scenariusze z czego wzrostowy wydaje się bardziej prawdopodobny, ale aby został zrealizowany potrzebne jest skuteczne pokonanie zakresu Objęcia Hossy górą. W takim przypadku kupujący mogą celować w najbliższą strefę podaży 1.1070. Warto obserwować oscylator MACD na D1, jeśli ustanowi minimum i zacznie rosnąć, scenariusz wzrostowy będzie jeszcze bardziej prawdopodobny”.

wykresy D1, H4 : https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... n-48-2019/

Rynek wybił górą i dotarł bardzo szybko do wskazanego w analizie celu i kontynuował wzrosty do 1.1115. Po publikacji bardzo dobrych danych z rynku pracy w USA , cena pary zaczęła

Analizując indeks S&P500, skorzystałem ze strategii EMA144 i założyłem duże prawdopodobieństwo, że notowania zawrócą po dotarciu do średniej, traktując ją jako dynamiczny opór.

Pisałem tak: “Gdy spojrzymy na wykres H1 pod kątem strategii EMA144 – to zauważymy, że indeks S&P500 po dość gwałtownym pokonaniu średniej EMA144 4 grudnia zawrócił i przetestował średnią od dołu, która teraz stanowi dynamiczny opór. Dodatkowo na tym poziomie znajduje się górny limit Inside Bara z wykresu dziennego. MACD utworzyło maksimum i maleje co sugeruje dalsze spadki indeksu”.

Niestety… Co prawda początkowo tak się stało, ale po dotarciu do lokalnej linii trendu (niebieska) indeks zawrócił, a po wspomnianych już wcześniej dobrych danych z USA (payrollsy +266tys. w porównaniu z oczekiwanymi 180tys.) wystrzelił w gorę sięgając prawie dotychczasowego ATH. Rzadko analizuje indeksy giełdowe i brak obycia z tym instrumentem spowodował, że popełniłem błąd… Zabrakło w tym wypadku podejścia fundamentalnego i nie wzięcia pod uwagę piątkowych payrollsów.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Portal Comparic
Maniak Forex
Posty: 1996
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

“Pomiedzy Teorią a Praktyką” tydzień 49/2019

poniedziałek 16 gru 2019, 11:20

Mijający tydzień był pełen emocjonujących wydarzeń w sferze finansów śwatowych. Sroda to dzień pod znakiem decyzji FED o utrzymaniu stóp procentowych – dolar lekko stracił do głównych walut. Czwartek to decyzje ECB pod przewodnictwem nowej pani prezes Lagarde – stopy % pozostawione na tym samym poziomie co za kadencji Mario Draghiego, EUR troche traci. Najważniejszym jednak wydarzeniem były wybory do parlamentu UK i jego wyniki opublikowane po godz. 23. Wiadomość, że Boris Johnson wygrywa wybory z przewagą dającą możliwość stworzenia rządu większościowego i doprowadzenie Brexitu do końca wzmocniło funta o 350p w kilka chwil. Mając na uwadze powyższe wydarzenia w mijającym tygodniu wolałem skupić się na dolarze kanadyjskim, gdzie sytuacja wydawała się być bardziej czytelna i mniej podatna na “fundamenty”. Wiadomość, że nowa umowa handlowa pomiędzy USA,Meksykiem i Kanadą została podpisana dawała pewne nadzieje na umocnienie CAD.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... n-49-2019/

W tym tygodniu opublikowałem jedną analizę – “USDCAD – czekamy na efekty USMCA”. Podpisanie porozumienia handlowego USMCA – dawało nadzieję na poprawę sentymentu na kanadyjskim dolarze. Na wykresie dziennym pojawiła się formacja Inside Bar.

Pisałem tak:“Aktualnie notowania pary USDCAD znajdują się w obszarze inside bara utworzonego przez wzrostową, blisko 100p świecę dzienną z piątku (06.12). Niewątpliwie, to dobre dane z rynku pracy w USA były paliwem dla kupujących. Notowania w tym tygodniu wyglądają znacznie mniej imponująco, ich zakres nie jest w stanie wyjść poza ekstrema wspomnianego inside bara.
Jeśli rynek uzna podpisanie umowy za korzystne dla CAD to pokonanie dolnej granicy IB może byc bardzo prawdopodobne. Patrząc na wykres od strony czysto technicznej, celem podaży może być najbliższa strefa popytu z wykresu H4 – 1.3140.”
Patrząc na ostatnie notowania widzimy że rynek podążył na południe, pokonał dolną granicę formacji i do osiągnięcia celu zabrakło 10p. Od czasu gdy cena wybiła dołem z trójkąta widać że porusza się tworząc niższe szczyty (LH) i niższe dołki (LL) co może wskazywać na powstanie korekty spadkowej. Nadal jestem nastawiony na spadki i jeśli rynek pokona wspomniana w analizie strefę popytu to kolejnym celem może być poziom 1.31
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: Pomiędzy Teorią a Praktyką

niedziela 22 gru 2019, 00:14

Skończył się ostatni pełny tydzień handlu na rynku walut i surowców. Analizowałem kilka ciekawych par walutowych, w tym dwie bez udziału USD czyli tak zwane crossy. Pierwsza para to waluty europejskie EURCHF, a druga to waluty z zachodniej półkuli NZDCAD.


Analizując w poniedziałek tą parę-“EURCHF – objęcie bessy na wykresie tygodniowym” widząc objęcie bessy na wykresie tygodniowym przyjąłem, że spadki są bardziej prawdopodobne niz wzrosty. Pisałem tak : “Piątkowa sesja upłynęła pod znakiem znacznych spadków na EURUSD co spowodowało, że również na parze EURCHF pojawił się silny spadkowy pin bar. Górny knot piątkowej świecy dziennej wskazuje na odrzucenie oporu trójkata w jakim cena ostatnio się porusza. Bardzo prawdopodobne są spadki przynajmniej do wsparcia wspomnianego trójkąta znajdującego się około 50p niżej.” Przepowiednia się sprawdziła… Piątkowy dzienny pin bar okazał sie dobrym sygnałem spadkowym. Cena spadła do oczekiwanego poziomu lekko go przekraczając.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... ydzien-50/

Analizując parę NZDCAD pisałem tak: “Patrząc na wykres H4 widzimy że cena zbliża się do dolnej granicy IB niedaleko której znajduje się strefa popytu i wsparcie kanału.
Warto obserwować zachowanie ceny i jeśli wsparcie kanału zostanie skutecznie pokonane (świeca dzienna zamknie się poniżej), może to być impulsem do dynamicznych spadków, a celem dla podaży może być poziom S/R = 0.8500.”

Niestety wspomniane w analizie wsparcie wytrzymało napór sprzedających i do akcji wkroczył popyt wypychając cenę do góry. Aktualnie cena zatrzymała się pod strefą podaży i o dalszych losach pary zadecyduje czy rynek zdoła ją pokonać.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 1/2020

poniedziałek 06 sty 2020, 01:56

Blisko 1,5 roku temu, a dokładnie 8 czerwca 2018 rozpocząłem cykl pod nazwą “Pomiędzy teoria a praktyką”. Pisałem wtedy tak:

“Codziennie znajdujemy w sieci na stronach i forach poświęconych rynkowi Forex analizy, które “żyją” parę godzin, po czym idą w zapomnienie i tak na prawdę niewielki pożytek z tego dla tradera jeśli nie dokona się powtórnej analizy, porównując analityczne przewidywania z tym co na prawdę stało się na rynku.
Znane powiedzenie – “człowiek uczy się na błędach” … chcemy nieco rozwinąć i sparafrazować na – “traderze ucz się na …cudzych błędach “. Pod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” – https://comparic.pl/tag/pomiedzy-teoria-a-praktyka/, będziemy publikować analizy par walutowych, które po kilku dniach będziemy weryfikować pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji będzie aktualna sytuacja na danym instrumencie. Takie podejście do analiz da nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.”

Do końca 2019 roku zamieściłem 75 weekendowych podsumowań, które cieszyły się dość sporym zainteresowaniem. Każde z podsumowań to weryfikacja pojawiających się na portalu analiz po kilku dniach od ich opublikowania. Główną korzyścią tego cyklu okazało się wyeliminowanie drobnych błędów w założeniach strategii PA+MACD, które ujawniały się w nietrafionych analizach. “Tuningowanie” strategii wpłynęło na poprawienie skuteczności w tradingu. Ponad 85% skuteczność weryfikowanych analiz na przestrzeni 18 miesięcy daje niezłą próbę statystyczną i wskazuje jednoznacznie, że strategia na której są te analizy oparte daje przewagę na rynku. Widząc korzystne efekty tego cyklu zdecydowałem się go kontynuować i przy okazji przeprowadzić testy nowej strategii (PendSD) opartej na całkowicie innym podejściu do rynku.

W pierwszym tygodniu 2020 roku mieliśmy dotychczas tylko dwa dni “targowe” , dlatego do weryfikacji mam tylko jedną analizę : “NZDCAD – objęcie bessy na wykresie dziennym” opublikowaną 02.01.2020.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... en-1-2010/
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teoria a Praktyką – Tydzień 4/2020

niedziela 26 sty 2020, 22:43

“Pomiędzy Teoria a Praktyką – Tydzień 4/2020

Pod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.W minionym tygodniu analizowałem kilka par, w tym popularnego “kabla” i USDJPY. Parą funt brytyjski do USD interesuję się już od 14 stycznia gdy właśnie wtedy dopatrzyłem się formacji RGR. Linia szyi tej formacji okazała się do dzisiaj niepokonana. Miniony tydzień przyniósł początkowo wzrosty, pokonana została linia trendu spadkowego, ale pomimo dość pozytywnych danych w piątek, (wskaźnik PMI okazał się lepszy od oczekiwanego), GBPUSD po chwilowych wzrostach i dotarciu do poziomu 1.3170 ponownie ruszył w kierunku linii szyi (zielona). W nadchodzącym tygodniu czekają nas dwa ważne wydarzenia dla tej pary: w czwartek decyzja BoE dotyczaca stóp procentowych i w piątek UK opuszcza Unię Europejską. Być może tak jak wspomniałem w analizie z poniedziałku – to te wydarzenia ostatecznie doprowadza do oczekiwanych przeze mnie spadków, gdyż piątkowa świeca dzienna utworzyła formację objęcia bessy co wspiera scenariusz spadkowy.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... en-4-2020/

W przypadku drugiej analizy:-“USDJPY – setup dla cierpliwych” – Pisałem tak:- ” Na szczycie silnego impulsu wzrostowego zapoczątkowanego 8 stycznia pojawiła się formacja Inside Bara, z której we wtorek nastąpiło wybicie w dół. Pokonaniu dolnego limitu IB towarzyszyło pojawienie się “czerwonego” MACD co sygnalizuje wejście pary w fazę spadkową. Dzisiaj cena pokonała wspomniany wcześniej poziom S/R 109.68. Zanim zdecydujemy się na otwarcie zlecenia sprzedaży wskazana jest cierpliwość. Potwierdzeniem że scenariusz spadkowy jest w grze będzie to, że dzisiejsza świeca dzienna zamknie się poniżej tego poziomu, i możemy spodziewać się kontynuacji spadków.”

Przewidywania zostały potwierdzone przez rynek, świeca czwartkowa zamknęła się poniżej poziomu 109.68 i spadki stały się faktem. W przyszłym tygodniu spodziewam się kontynuacji kierunku, spadki do 108.50 są bardzo prawdopodobne.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teoria a Praktyką – Tydzień 5/2020

wtorek 11 lut 2020, 21:16

W mijającym tygodniu opublikowałem dwie analizy i… obie okazały się nietrafione. Tydzień rozpocząłem od analizy indeksu S&P500.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... en-5-2020/

Pisałem tak: “Piątkowa świeca dzienna ( wykres powyżej) objęła swoim zasięgiem czwartkową tworząc formację objęcia bessy. Dodatkowo indeks znalazł się pod linią trendu wzrostowego potwierdzając jego pokonanie. MACD na wykresie dziennym nadal w fazie spadkowej.”
Przewidywałem dalsze spadki… jednak rynek wybrał inny kierunek i w czwartek 6.02 indeks ustanowił kolejne ATH czyli historyczne maksimum.
Czy można było przewidzieć taki scenariusz?

W momencie robienia analizy wiele czynników wskazywało na kontynuacje spadków, jednak gdy pojawiła się pierwsza oznaka, że MACD przechodzi w fazę wzrostową ( pojawił się zielony słupek na wykresie) i powstała dywergencja wzrostowa, można było się spodziewać, że indeks zmieni kierunek na północny.
Aktualnie dywergencja już się skończyła i indeks lekko stracił od swojego maksimum. Czy w kolejnym tygodniu możemy spodziewać się korekty ostatnich wzrostów? Tak, ale pod warunkiem, że na wykresie dziennym pojawi się dywergencja spadkowa – co jest całkiem prawdopodobne.

Kolejna analiza to “AUDUSD – czy MACD potwierdzi objęcie hossy?”. Pisałem tak:”Jeżeli wspomniana formacja będzie poparta ustanowieniem minimum na MACD i oscylator przejdzie w fazę wzrostową, opierając się na założeniach mojej strategii PA+MACD, będzie to sygnał do korekty wzrostowej. Przewidywanym celem popytu może być najbliższy, ważny poziom S/R – 0.9800. Był on już wcześniej wielokrotnie testowany jako wsparcie i opór i tym razem może zadziałać jako opór.”

Analiza powstała tuż po decyzji RBA, który pozostawił stopy procentowe bez zmian co początkowo umocniło AUD. Cena jednak nie dotarła do planowanego w analizie poziomu 0.6800. Wzrosty trwały tylko do końca następnego dnia, i po osiągnięciu poziomu 0.6775, od czwartku obserwowaliśmy tylko spadki. Cena spadła poniżej rocznego minimum i znalazła się na poziomach widzianych ostatni raz 11 lat temu.

MACD ponownie maleje, przyszłość pary trudno przewidzieć. Negatywny wpływ koronowirusa na gospodarkę Chin i pośrednio na nastawioną na eksport do tego kraju Australię, nie nastraja optymistycznie co do przyszłych notowań waluty tego kraju.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teoria a Praktyką – Tydzień 7/2020

poniedziałek 24 lut 2020, 10:07

Mijający tydzień okazał się niezwykle zmienny dla kilku par dolarowych, a w szczególności było to widoczne na parze z japońskim jenem (USDJPY). Byliśmy świadkami dziennego wzrostu o180p co ostatni raz zdarzyło się na tej parze w sierpniu 2019.

USDJPY 18-22.02.2020
wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... en-7-2020/

W analizie “USDJPY – na linii szyi RGR” opisałem formacje RGR na wykresie H4 i możliwy scenariusz spadkowy, a sygnałem do zajęcia pozycji miało być skuteczne pokonanie linii szyi, która była poziomem decyzyjnym. Brałem też pod uwagę możliwość, że cena nie pokona tej linii i może nastąpić ruch w przeciwnym kierunku. Okazało się, że rynek zdecydował o zawróceniu na północ. Wchodzenie na rynek zbyt wcześnie, zanim cena pokona ważny poziom, z nadzieją zajęcia dobrej pozycji skutkuje często stratą, gdy rynek ruszy w przeciwnym kierunku. Powyższa sytuacja jest dobrym przykładem, że warto wstrzymać się z otwarciem zlecenia i poczekać aż rynek wykona pierwszy krok i pokona lub nie, poziom decyzyjny.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teoria a Praktyką – Tydzień 8/2020

wtorek 03 mar 2020, 23:25

Koronowirus już nie jest tylko chińskim problemem. Na dowód tego, że choroba rozprzestrzenia się dalej, Meksyk, Ekwador i Brazylia ogłosiły swoje pierwsze przypadki, a pierwsze przypadki w Afryce zostały potwierdzone w Algierii, Egipcie i Nigerii. Nowa Zelandia również potwierdziła swój pierwszy przypadek.

Trzy największe do tej pory wykryte międzynarodowe ogniska choroby miały miejsce w Korei Południowej, gdzie odnotowano ponad 3 000 przypadków, na pokładzie zarejestrowanego w Wielkiej Brytanii statku wycieczkowego Diamond Princess zadokowanego w Jokohamie w Japonii, gdzie zakażonych zostało ponad 700 osób, oraz we Włoszech, gdzie potwierdzono ponad 1 000 przypadków.

Światowa gospodarka zaczyna odczuwać skutki paraliżu gospodarki chińskiej. Przerwany łańcuch dostaw z Chin zaczyna mieć wyraźny wpływ na produkcję w wielu innych krajach. Zamknięte dwa tygodnie temu zakłady Hyundai w Korei to był zaledwie początek wpływu tego wirusa na światową gospodarkę. Ogromne straty ponoszą firmy transportowe (lotnicze, morskie i lądowe), branża turystyczna czy przemysł motoryzacyjny, gdzie np. w Chinach zakup nowych samochodów spadł o 92%.

wykresy porównawcze: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... en-8-2020/

Niewątpliwie koronowirus dotarł do świadomości “ulicy” jak i do wielkiego biznesu, który zaczyna dopuszczać możliwość ogólnoświatowej recesji. “Czarny łabędź” zawitał na indeksach największych giełd.

W minionym tygodniu analizowałem indeks SP500 i Złoto. Zazwyczaj te dwa instrumenty podlegały negatywnej korelacji, czyli jak jedno rosło to drugie traciło na wartości i odwrotnie. Jednak w ostatnich miesiącach ta tradycyjna korelacja przestała obowiązywać i nie można było na niej polegać planując handel na którymś z tych instrumentów.

W poniedziałkowej analizie –“S&P500 – czy to już ten moment… czy to koronokorekta?” pisałem:” …jak spojrzymy na wykres dzienny to zauważymy formację objęcia bessy z której indeks dzisiaj wypadł z dużym impetem, sesja azjatycka otworzyła się ze spadkową luką. Wszystko wskazuje , że doczekaliśmy się długo wypatrywanej korekty spadkowej na SP500, prawdopodobnym celem podaży może okazać się poziom 3115. Scenariusz spadkowy wspiera niedźwiedzia dywergencja na wykresie dziennym.”

Patrząc na wykres porównawczy 24 i 29.02 – widzimy, że korekta spadkowa stała się faktem. Jak długo potrwają spadki na indeksie? Trudno przewidzieć czy odnotujemy efekt śnieżnej kuli…czy jednak spadki wyhamują. W kwietniu pojawią się raporty kwartalne spółek notowanych na giełdach… wtedy może też być ciekawie…
GOLD 26-29.02.2020

Złoto analizowałem w środę,”Złoto (XAU) – spadnie, ale czekam na potwierdzenie“. Pisałem tak:-” Trudno powiedzieć czy to SP500 niesłusznie rosło czy złoto zapomniało o korelacji z tym ważnym indeksem… w każdym razie sytuacja wygląda na dzisiaj tak, ze w mojej opinii czekają nas spadki na złocie.Warunkiem uruchomienia sprzedaży jest trwałe ( zamknięcie dziennej świecy poniżej ) pokonanie poziomu 1633. Jeżeli w tym czasie MACD tworząc maksimum wejdzie w fazę spadkową (zmieni kolor na czerwony) prawdopodobieństwo spadków będzie bardzo duże. Celem podaży może być najbliższy poziom wsparcia 1611 i potem kolejny 1590.”

Spadki nastąpiły i faktycznie po uporaniu się ze wspomnianym poziomem 1633, stały się one dość dynamiczne, a wsparcia wymienione w analizie pękały jedno za drugim bez problemu. Cena złota dotarła do 1560 $/oz . Na MACD na wykresie dziennym doczekaliśmy się maksimum i pojawił sie pierwszy niższy słupek (czerwony). Dalsze spadki niewykluczone. Być może fundusze hedgingowe i inne “grubasy” sprzedają złoto, kupione wcześniej po niskich cenach, by pokryć straty na akcjach… to taka jedna ze spiskowych teorii tłumacząca brak korelacji pomiędzy giełda i złotem..;)
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teoria a Praktyką” – Tydzień 9/2020

środa 11 mar 2020, 10:58

Wydarzeniem minionego tygodnia niewątpliwie było obcięcie stóp procentowych o 50pb przez FED. Ta decyzja była o tyle zaskakująca, że została podjęta na dwa tygodnie przed zgodnym z harmonogramem posiedzeniem FEDu, zaplanowanym na 18.03. Taka nadzwyczajna interwencja ostatni raz zdarzyła się w 2008r. Przyczyną takiego posunięcia jest oczywiście koronowirus i jego potwierdzona obecność w USA. Ograniczenia w poruszaniu się obywateli w rejonach objętych kwarantanną ma oczywisty wpływ na stan gospodarki tych krajów.

Ogromne straty ponosi branża transportowa, turystyczna i kilka innych pośrednio z nimi związanych. Linią lotniczym grozi bankructwo z powodu niedostatecznej ilości pasażerów, transport nie ma zamówień na przewozy, zamówienia na transport morski z Azji to zaledwie 30% normalnego tonażu. Przemysł wydobywczy, a szczególnie paliw takich jak ropa czy węgiel odczuwa spadek popytu , stąd ceny również spadają, ropa już po 41.50 za baryłkę.

Rynki finansowe mają to do siebie, że należy spodziewać się niespodziewanego… więc czy można było przewidzieć co zrobi FED? Raczej nie… jedyne co pozostaje nam traderom detalicznym, to analizować rynek według swojej strategii i mieć nadzieję, że rynek “przetrawi” zaskakujące wiadomości i wróci do wytyczonego przez AT celu.

wykresy USDJPY I AUDUSD: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... en-9-2020/

W minionym tygodniu analizowałem dwie pary i pomimo tak zaskakującego wydarzenia jakie nam FED przygotował obie analizy dość dobrze się sprawdziły.
W analizie z poniedziałku “USDJPY – Objęcie bessy na wykresie miesięcznym” zauważyłem na wykresie miesięcznym formację objęcia bessy i pisałem tak:”Gdy spojrzymy na wykres dzienny pary USDJPY to możemy zauważyć, że cena po fałszywym wybiciu górą z trójkąta (z wykresu miesięcznego) w ostatni dzień lutego wybiła dołem z kanału z wykresu dziennego.
W najbliższym czasie możemy spodziewać się re-testu pokonanego wsparcia kanału, które teraz stanie się oporem dla korekty wzrostowej i znajduje się w okolicy poziomu 109. Po re-teście para może wrócić do spadków, a celem podaży będzie strefa popytu (brązowa) 107.10-106.50.”. Rzeczywistość okazała się bardziej “spadkowa”, bo cena pary dotarła do 105.00 co niewątpliwie było zasługą decyzji FED. Niewykluczone są spadki w kierunku kolejnego ważnego poziomu S/R, który znajduje się w okolicy 104.40

W przypadku tej pary, analizę: “AUDUSD – antypody reaktywacja ?” pisałem już po decyzji FED. Tu pojawiła się formacja inside bara, z której cena już wybiła górą.

Pisałem tak:-“Na wykresie dziennym zauważymy formacje świecową Inside Bar. Utworzyła ją ostatnia świeca lutego wraz z pierwsza marcową. Dzisiaj cena wybiła górą z formacji, towarzyszy temu wybiciu wzrostowy MACD i istnieje duże prawdopodobieństwo kontynuacji wzrostów w kierunku oporu kanału, który znajduje się aktualnie w okolicy 0.6750.”

Analizując aktualny wykres tej pary widzimy ,ze górny limit inside bara stanowi aktualnie wsparcie dla pary i piątkowa świeca wyraźnie wskazuje na dalsze wzrosty. Nadal celem może być opór kanału zaznaczony na wykresie niebieska przerywaną linią.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teoria a Praktyką” – Tydzień 10/2020

wtorek 17 mar 2020, 09:53

“Pomiędzy Teoria a Praktyką” – Tydzień 10/2020

“Obyś żył w ciekawych czasach” – jest to (podobno) stare chińskie powiedzenie i nie jest bynajmniej życzeniem komuś nadejścia dobrych czasów, lecz wręcz przeciwnie, jest to raczej klątwa… Doświadczamy tej klątwy tu i teraz… bo nadeszły te ciekawe czasy i czy ktoś chce czy nie… wszystko zaczęło się w Chinach…

Zagrożenie chorobą wywołaną koronawirusem sparaliżowało światową gospodarkę. Przerwane łańcuchy dostaw spowodowane wstrzymaniem produkcji w wielu zakładach przemysłowych Chin to był dopiero początek kłopotów. Rozprzestrzeniający się wirus dotarł już na wszystkie kontynenty. Aktualne wydarzenia przypominają scenariusz katastroficznego filmu lub gry komputerowej typu RPG… ale w tym przypadku scenariusz pisze życie… i nie masz jak w grze “trzech żyć”…

W Europie najciężej doświadczane są Włochy, gdzie ilość zachorowań przekroczyła już 18 tys., Hiszpania 4,2 tys i Francja 3,6 tys. Wirus również nie oszczędza Niemców, gdzie ilość wykrytych chorych to ponad 3 tys.
W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się wirusa kraje na całym świecie podejmują działania mające na celu jego spowolnienie. Rządy wstrzymały loty do krajów zarażonych wirusem, zamknęły miasta, granice są ściśle kontrolowane, osoby wracające do kraju podlegają kwarantannie. Rządy wezwały ludzi do pozostania w domu i zawiesiły ważne wydarzenia sportowe i towarzyskie.
Z braku leków o udowodnionym działaniu na ta chorobę, jedynym skutecznym sposobem uniknięcia epidemii jest prewencja… czyli zapobieganie zarażeniu tym groźnym patogenem.

Prewencja polega głównie na unikaniu kontaktu z potencjalnymi nosicielami wirusa. W związku z tym zamknięto szkoły, teatry, kina, stadiony, nie działają restauracje, cześć sklepów i galerii handlowych też jest zamkniętych. Ośrodki turystyczne pozamykane, hotele puste a linie lotnicze jeśli działają, wożą głównie “powietrze”. Prezydent Trump wstrzymał wszelkie podroże do i z Europy dla swoich obywateli. Wszelkie zgromadzenia ponad 50 osób są traktowane jak duże zagrożenie dla zdrowia. Wskazane jest przebywanie w domu i opuszczanie go jedynie w koniecznych sytuacjach. Możemy sobie wyobrazić jaki to ma wpływ na życie gospodarcze dotkniętych epidemią krajów czyli w zasadzie całego świata. Efekty widać choćby na indeksach giełdowych.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... n-10-2020/

Niewidziana od lat krwawa łaźnia na giełdach, dwukrotne zatrzymanie notowań na NYSE wymuszone spadkami ponad dopuszczalny limit. Handel na trzech głównych indeksach na Wall Street został zatrzymany chwilę po otwarciu notowań w czwartek. Wszystko przez mocny spadek indeksu S&P 500, który rozpoczął notowania z 7 procentowym spadkiem. W takiej sytuacji notowania są automatycznie wyłączane na 15 minut. I było to już drugie takie zdarzenie w tym tygodniu… i podejrzewam że to nie był ostatni raz.

wykresy: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... n-10-2020/

Trudno w tak niepewnych czasach analizować rynek tylko na podstawie wykresów, gdy co rusz pojawiają się nowe wiadomości potrafiące o 180 stopni zmienić nastroje na rynku. Tak zwane “safe heaven” nie zawsze już są bezpiecznymi przystaniami dla kapitału… gdy na rynku obowiązuje kryzysowe “sell all” i ucieczka w gotówkę… Bo co nam po akcjach, kryptowalucie czy nawet bycie posiadaczem złota pod postacią “zapisu księgowego”, gdy w sklepie za towary pierwszej potrzeby płacimy gotówką…

Dlatego mając na uwadze to co dotyka gospodarkę światową, byłem przekonany do swojej wtorkowej analizy złota : “Złoto (GOLD) – dywergencja sugeruje korektę” i wierzyłem w dalsze spadki na tym szlachetnym metalu.

Pisałem wtedy:“Patrząc na wykres czysto od strony technicznej zauważymy, że w poniedziałek cena wybiła z formacji objęcia bessy utworzonej przez świece tygodniowe, ale dzień zamknął się wewnątrz tej formacji tworząc fałszywe wybicie ( niebieskie zaznaczenie). Co więcej gdy spojrzymy na wykres H4, widzimy dywergencję spadkową pomiędzy MACD i wykresem ceny złota. Aktualnie cena znajduje się na lokalnej linii trendu, która jeśli zostanie pokonana może doprowadzić do korekty spadkowej na tym instrumencie.”

Jedno spojrzenie na wykresy z 10 i 14 marca i widać jak na dłoni jak rynek potraktował Złoto. Cena spadła znacznie poza przewidywany poziom. Co więcej tygodniowa świeca tworzy kolejne objęcie bessy sugerując, że to nie jest jeszcze koniec przeceny na tym rynku.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 12/2020

poniedziałek 23 mar 2020, 09:47

Miniony tydzień okazał się równie zmienny jak poprzednie. Rozprzestrzeniający się koronawirus ma coraz bardziej negatywny wpływ na gospodarki zaatakowanych krajów. Banki centralne prześcigają się w obniżaniu stóp procentowych, większość krajów rozwiniętych ma je już bliskie zeru. Japonia, Dania i Szwajcaria nawet ujemne.

Pisząc poniedziałkową analizę zadałem sobie pytanie czy w tak zmiennych warunkach fundamentalnych, analizowanie wykresów na bazie Analizy Technicznej ma sens. Czy tak jest, najlepiej jest przekonać się porównując wnioski z analiz ze stanem faktycznym… czyli jak teoria oparta na “technice” sprawdziła się w praktyce.

Analizowałem trzy instrumenty- Złoto, USDJPY i EURUSD.
GOLD 16-21.03.2020
wykresy, tabela: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... n-12-2020/

W przypadku Złota, była to kontynuacja analiz z poprzedniego tygodnia. W poniedziałek pisałem tak: “W minionym tygodniu analizowałem Złoto i w podsumowaniu tygodniowym w ostatnim zdaniu zaryzykowałem stwierdzenie w oparciu o techniczną sytuację na wykresie, że to nie koniec spadków na tym metalu… Za parę sesji przekonamy się czy kolejne objęcie bessy na wykresie tygodniowym i towarzysząca tej formacji silna dywergencja spadkowa wskazały mi właściwy kierunek ( południowy) dla tego instrumentu”. No i faktycznie przewidywane spadki były kontynuowane, cena złota zatrzymała się na zaznaczonej na wykresie strefie popytu 1450 $/oz. Tu można powiedzieć że AT sprawdziła się w 100%.

USDJPY 16-21.03.2020

Trochę gorzej wypadła druga analiza poniedziałkowa – USDJPY . Pisałem tak:” Na początku marca cena wybiła dołem z kanału wzrostowego i spadła w znaczący sposób do 101.20. Pod koniec minionego tygodnia spadki zostały odrobione i w piątek byliśmy świadkami re-testu pokonanego wsparcia kanału, które pełni teraz funkcję oporu.Sytuacja na świecie wskazuje, że panuje sentyment risk-off czyli ucieczka od ryzykownych inwestycji do bezpiecznych przystani… co by wskazywało, że po re-teście kanału od spodu będziemy świadkami kolejnej fali spadków na parze USDJPY czyli umocnienia japońskiego Jena.”.

Początkowo jen umocnił się i notowania pary spadły o 280p, ale już od wtorkowej sesji jen zaczął tracić kolejne pipsy i para USDJPY do końca tygodnia urosła do poziomu 111.50. Pytanie czy można było przewidzieć taką kolejność zdarzeń, czy był to błąd w analizie i AT okazała się bezradna w obliczu dynamicznych zmian na rynkach finansowych?

Zadaniem moich podsumowań tygodniowych jest weryfikacja wcześniejszych analiz i w przypadku gdy się nie sprawdzą – szukania przyczyny i wyciąganie wniosków na przyszłość. Strategia PA+MACD , na bazie której robię analizy, zakłada że jak MACD zmienia kierunek ( na wykresie oscylatora objawia się to zmianą koloru kolejnego słupka) to można spodziewać się zmiany kierunku w jakim będzie się poruszać cena.

W przypadku tej analizy nie zwróciłem uwagi na to że na MACD pojawiło się minimum i wartości wskaźnika zaczęły rosnąć. Kolejne “zielone” słupki na MACD zapowiadały rychłą zmianę sentymentu na wzrostowy do którego doszło już w czasie wtorkowej sesji. Można podsumować, że po otwarciu rynków azjatyckich AT zadziałało – 280p to całkiem niezły wynik, natomiast błędem było zakładać, że te spadki potrwają kilka sesji… MACD wyraźnie sygnalizował co innego.

EURUSD 18-21.03.2020
wykres: https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... n-12-2020/

W analizie EURUSD ze środy pisałem tak:“Szczególnie widać to na wykresie H1, gdzie wyraźnie ukształtowała się formacja RGR – głowa z ramionami. Cena już pokonała linię szyi (czerwona linia), dzisiaj obserwujemy jej re-test. Wszystko wskazuje na kontynuacje spadków do najbliższego wsparcia znajdującego się w okolicy 1.0860.”

W przypadku tej analizy wystarczy spojrzeć na wykres ze środy i aktualny żeby stwierdzić jednoznacznie – tak, tu AT sprawdziła się w 100%. W piątek notowania EURUSD dotarły do poziomu 1.0630 czyli znacznie niżej od wskazanego w analizie, tym samym realizując zasadę że spadki po pokonaniu linii szyi zazwyczaj są równe wysokości formacji RGR.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

Awatar użytkownika
Darro
Pasjonat Forex
Posty: 714
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 00:38
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Czy Złoto i Jen nadal są bezpiecznymi przystaniami?

wtorek 21 kwie 2020, 08:37

Czy Złoto i Jen nadal są bezpiecznymi przystaniami?

Żyjemy od listopada 2019 pod znakiem koronowirusa powodującego COVID–19 (od ang. Coronavirus Disease 2019) – ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego i oprócz dotychczas śledzonych danych fundamentalnych jest to dodatkowy czynnik, który musimy uwzględniać analizując rynki finansowe.

Dowodem może być reakcja rynków na wiadomość o obiecujących wynikach testu remdesivir – nowego leku na tą chorobę. Wrócił optymizm na światowe giełdy. Miało to również wpływ na analizowane przeze mnie w tym tygodniu instrumenty. Chwilę po tej wiadomości, cena złota spadła o 20$/oz a japońska waluta Jen, uważana za bezpieczną przystań w czasach niepewności straciła do dolara 80p.

W poniedziałek analizowałem parę USDJPY –“USDJPY – RGR kompletny, linia szyi pokonana”. Była to kolejna analiza tej pary, w której opierając się na formacji RGR prognozowałem dalsze spadki.

wykresy porównawcze https://comparic.pl/pomiedzy-teoria-a-p ... n-16-2020/

Pisałem: -“w Wielkanocny poniedziałek cena tej pary dotarła do linii szyi kończąc rysować formację RGR. Sesja londyńska rozpoczęła się od dość gładkiego pokonania wspomnianej linii i notowania dotarły do 107.50… jeśli w okolicy 108 pojawi się sygnał spadkowy w postaci pinbara lub objęcia bessy, można będzie otworzyć zlecenie sell z pierwszym celem 107.13, gdzie znajduje się najbliższa strefa popytu”

Okazało się, że cena na zdołała przetestować pokonanej linii szyi i osiągnęła cel z analizy 107.13 już na drugi dzień. Aktualnie para porusza się w konsolidacji, która przyjęła kształt kanału wzrostowego (flagi) o zakresie ok 90p. Trudno na tą chwilę przewidzieć dalszy kierunek, dopiero wybicie z konsolidacji w którąś ze stron będzie sygnałem kierunkowym.

Drugą analizą mijającego tygodnia była: “GOLD – lokalna linia trendu zadecyduje o kierunku”.

Pisałem w niej między innymi: “Złoto (GOLD, XAU) – notowania znajdują się w decydującym o dalszym kierunku miejscu.Cena zbliża się do linii trendu (czerwona) poprowadzonej od poziomu 1565.Pokonanie wspomnianej linii będzie skutkowało przerwaniem sekwencji wyższych szczytów (HH) i wyższych dołków (HL), co zgodnie z definicją trendu będzie oznaczało zmianę z trendu wzrostowego na spadkowy.Pokonanie linii trendu i ustanowienie niższego od poprzedniego dołka będzie sygnałem do kontynuacji zapoczątkowanych dzisiaj spadków. Pierwszym celem podaży może być najbliższa strefa wsparcia w okolicy 1683 $/oz.”

Patrząc na wykresy porównawcze widzimy ,ze cel został osiągnięty , cena ZŁOTA spadła do oczekiwanego poziomu. Co więcej na wykresie dziennym tego metalu pojawiło się maksimum na oscylatorze MACD co sugeruje, że spadki będą kontynuowane. Kolejnymi celami podaży mogą być strefy wsparcia zaczynające się na poziomie 1663 i 1648 USD/uncję.
"Przewidywanie jest niezmiernie trudne, szczególnie jeśli dotyczy przyszłości"

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości