Cena i czas - reszta to iluzja.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Fesiek
Stały Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: piątek 14 wrz 2012, 09:44

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 20 wrz 2012, 08:12

Czytam ten wątek regularnie, lecz sam nie wiele potrafię do niego wnieść. Jedyne co mi przychodzi do głowy to fakt, że rynek jest fraktalem (świeczki wyglądają tak samo niezależnie od TF). Jeśli o mnie chodzi próbuję to wykorzystać w ten sam sposób co klonmarcin z navi - szukam ZL na m15 w miejscach SL z H4, D1. Inny sposób to szukać reakcji na lokalne SR na m5, m1 gdy cena jest właśnie na SR na H1, H4, D1. Dla mnie "TF, który jest na topie" to właśnie sytuacja kiedy cena jest na wsparciu H4 a ja szukam wejścia na m5. Wtedy TP określam wg H4 i ten H4 to jest "TF na topie".
Jednak bym mógł powiedzieć coś na temat średnich musiałbym wrzucić je na wykres i zamiast dalej iść w kierunku SR i ZL, poświęcić kilka miesięcy na szukanie schematów zachowania się średnich na różnych TF. Na drodze ZL i SR zaszedłem na tyle daleko, że nie zamierzam się wracać. Właśnie do tej pory popełniałem ten błąd, że skakałem z systemu na system. Czas obrać jeden kierunek.
Karol pisał "ZL równie dobrze się do tego nadaje", dlatego śledzę ten wątek lecz zamiast na średnie patrzę na ZL.
Jeśli chodzi o to, który TF buduje który. Otóż to niski (1minuta) buduje wysoki (np.H4). Jednak jakaś formacja na m1 nie zwiastuje wystąpienie takiej formacji na H4 (pin na H4 nie musi zaczynać się pinem na m1). Dlatego w moim postrzeganiu jest tak, że jeśli jakaś formacja wystąpi na wysokim TF to wtedy szukamy potwierdzenia tej formacji na niskim. Tu trzeba patrzeć na wiele czynników - czy cena reaguje na ZL na niższych, czy tworzy się LT, czy wytrzymują SRy, czy powstaje momentum i czy cena przebija bądź nie przebija poziomy SD. Z tego co pisze Karol wnioskuję, że po średnich można wejść na szczycie Pina spadkowego na H4, jednak ja nie mam pojęcia jak to zrobić, bo to że Fala z m1 osiąga "szczyt", to nie znaczy, że będzie to szczyt Fali na H4 a zanim średnia od H4 pokaże nam zmianę kierunku to cena już jest daleko. Pewnie chodzi tu o coś innego ale tak jak pisałem wyżej - trzeba odsiedzieć swoje przed wykresem. Siedzę, ale patrzę na ZL i SR. Zresztą ZL na m5 nie oznacza, że odwróci się kierunek na D1. Potwierdza tylko możliwość reakcji jeśli cena znajduje się na ZL D1.
Nagadałem się aż palce bolą ;-)
Dam radę.

Awatar użytkownika
grio
Stały Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 21:58

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 20 wrz 2012, 13:45

Fesiek pisze: bo to że Fala z m1 osiąga "szczyt", to nie znaczy, że będzie to szczyt Fali na H4 a zanim średnia od H4 pokaże nam zmianę kierunku to cena już jest daleko. Pewnie chodzi tu o coś innego ale tak jak pisałem wyżej - trzeba odsiedzieć swoje przed wykresem
M1 jest w tym momencie nieprzydatne. M1 - H4. Jeśli więc zauważasz schemat na H4 (nie wiem co jest tym schematem) to schodzisz niżej (gdzieś H2,5 lub jeszcze lepiej H1,5) i tam szukasz potwierdzenia (u Karola układ średnich). Jeśli schemat potwierdzenia zachodzi to wtedy dopiero wędrujesz niżej aby wejść po jak najlepszej cenie. Tutaj Karol pisał, że na max wychyleniu ceny).

Odnośnie mojej dalszej pracy nad systemem to porządkuję to wszystko od początku. Zacząłem czytać od pierwszej strony analizując to wszystko. Polecam - wiele ciekawych dodatkowych zagadnień których się nie dostrzegało wychodzi. O ile potrafię sobie wyobrazić zachowanie ceny to jednak nie wiem jak to przenieść na wykres. Nie potrafię wyłapać schematów średnich. Ciekawe jest to, że podczepiając się do średnich wyższego TF za pomocą niższych wychodzę całkiem ładnie ale skoro to nie to więc szukam dalej.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 20 wrz 2012, 13:51

Witam.
grio pisze:Ciekawe jest to, że podczepiając się do średnich wyższego TF za pomocą niższych wychodzę całkiem ładnie ale skoro to nie to więc szukam dalej.
Jeżli znalazleś "swój sposób" na średnie i czujesz się w nim dobrze to ćwicz go dalej. Twoje spojrzenie na rynek jest tym czego szukasz. Jeżeli stwierdzisz, że to nie to lub że to Ci nie wystarcza, wtedy przejdź dalej.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
grio
Stały Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 21:58

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 20 wrz 2012, 14:19

MaRCHeW pisze:Jeżli znalazleś "swój sposób" na średnie i czujesz się w nim dobrze to ćwicz go dalej. Twoje spojrzenie na rynek jest tym czego szukasz. Jeżeli stwierdzisz, że to nie to lub że to Ci nie wystarcza, wtedy przejdź dalej.
Niestety tak nie potrafię. Jeśli wiem, że to nie jest tym czego szukamy w tym temacie to nie da mi to spokoju:) Oczywiście dalej się bawię "podczepianiem" pod średnie ale większą uwagę zwracam na "sedno" tego wątku.

PS. nie wiem jak u Was ale na wykresach widzę mnóstwo spirali, niestety nie umiem w żaden sposób powiązać zależności między nimi. Tzn. włączając np H1 ustawiam go w ten sposób aby widzieć główną spiralę tego TF a potem szukam mniejszych które tworzą tę główną a na koniec tych najmniejszych. Coś na wzór obrazka z tej strony http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.p ... &start=330. Tylko jak to wszytko powiązać?

PS. jeszcze odnośnie "szukania" sedna tego wątku to nie spodziewałem się znaleźć go szybko i dalej nie wiem ile czasu mi to zajmie ale dla mnie jest to na tyle ciekawe zagadnienie, że nie musi to szybko nastąpić:). Nic mnie "nie goni". Fakt, miałem momenty, że myślałem, że to jest to i nawet ta euforia była tu widoczna na forum za co przepraszam ale to mnie nauczyło dystansu.
Dzięki jeszcze raz Karol za Twoją pracę tu włożoną.
Ostatnio zmieniony czwartek 20 wrz 2012, 14:29 przez grio, łącznie zmieniany 1 raz.

no avatar
brother
Stały Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2012, 12:59

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 20 wrz 2012, 14:27

Niestety tak nie potrafię. Jeśli wiem, że to nie jest tym czego szukamy w tym temacie to nie da mi to spokoju:) Oczywiście dalej się bawię "podczepianiem" pod średnie ale większą uwagę zwracam na "sedno" tego wątku.

PS. nie wiem jak u Was ale na wykresach widzę mnóstwo spirali, niestety nie umiem w żaden sposób powiązać zależności między nimi. Tzn. włączając np H1 ustawiam go w ten sposób aby widzieć główną spiralę tego TF a potem szukam mniejszych które tworzą tę główną a na koniec tych najmniejszych. Coś na wzór obrazka z tej strony viewtopic.php?f=27&t=1326&start=330. Tylko jak to wszytko powiązać?
Niestety, ale nie da się tak po prostu zrezygnować z tej formy bo wydaje się bardziej logiczna(coś z czegoś powstaje, buduje się itd)

Co do tych spirali, ja teraz kombinuje tak, że przestawiam TF i np 1h mam razem z m8 i 13 H na jednym wykresie, bo być może rozstawienie Karola sprawdza się jak już wiesz o co chodzi, a my mamy się dopiero tego domyślić, więc żeby zauważyć reakcję na większym trzeba mieć je razem z mniejszym na jednym ekranie, nie wiem czy dobrze kombinuje, ale tak widzę więcej niż ciągle przełączając zakładki z małych na duże.

Awatar użytkownika
grio
Stały Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 21:58

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 20 wrz 2012, 14:33

grio pisze: że przestawiam TF i np 1h mam razem z m8 i 13 H na jednym wykresie
A w jaki sposób można to zrobić? Masz jakiegoś indyka?

Edit. przestawiasz wykresy w ten sposób żeby były w jednej zakładce?

no avatar
brother
Stały Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2012, 12:59

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 20 wrz 2012, 14:38

grio pisze:
grio pisze: że przestawiam TF i np 1h mam razem z m8 i 13 H na jednym wykresie
A w jaki sposób można to zrobić? Masz jakiegoś indyka?
Nie po prostu przestawiam, sobie wykresy i patrzę na wszystkie razem, a nie w oddzielnych zakładkach. Taki indyk byłby bardzo przydatny gdyby połączyć wszystkie średnie z różnych TF, domyślam się, że zobaczyłbyś to co rysowałeś. Wystarczyło by zmienić kolory wiązek(małe TF inne, większe inne itd).

ps dobrze jest wyłączyć białą średnią na mniejszym wtedy wyraźniej widać czy dobrze oddaje ruchy białej z wyższego TF(szukamy w w momencie "owijki" jak to kiedyś napisałeś), ale nie wiem czy to słuszne więc to tylko taka sugestia.
Ostatnio zmieniony czwartek 20 wrz 2012, 15:21 przez brother, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
grio
Stały Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 21:58

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 20 wrz 2012, 14:45

brother pisze:Nie po prostu przestawiam, sobie wykresy i patrzę na wszystkie razem, a nie w oddzielnych zakładkach. Taki indyk byłby bardzo przydatny gdyby połączyć wszystkie średnie z różnych TF, domyślam się, że zobaczyłbyś to co rysowałeś. Wystarczyło by zmienić kolory wiązek(małe TF inne, większe inne itd)
Dzięki brother.
Z takich technicznych spraw to zastanawiam się nad podpięciem lapka pod monitor 22" . Na 15,9 jest trochę niewygodnie, średnie zaczynają się zlewać odkąd dodałem wskaźnik z timerem (ma swój pasek).

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 20 wrz 2012, 17:10

Witam.
grio pisze:Z takich technicznych spraw to zastanawiam się nad podpięciem lapka pod monitor 22" . Na 15,9 jest trochę niewygodnie, średnie zaczynają się zlewać odkąd dodałem wskaźnik z timerem (ma swój pasek).
Duży monitor jest znacznie lepszy. Kupowaliśmy lapka prawie w tym samym okresie. Ja wziąłem 17" do testów Protradera, a wykresy i tak mam na 3 x 24".

Pozdrawiam
Karol Marchewka

no avatar
brother
Stały Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2012, 12:59

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 20 wrz 2012, 18:08

MaRCHeW pisze:Witam.
grio pisze:Z takich technicznych spraw to zastanawiam się nad podpięciem lapka pod monitor 22" . Na 15,9 jest trochę niewygodnie, średnie zaczynają się zlewać odkąd dodałem wskaźnik z timerem (ma swój pasek).
Duży monitor jest znacznie lepszy. Kupowaliśmy lapka prawie w tym samym okresie. Ja wziąłem 17" do testów Protradera, a wykresy i tak mam na 3 x 24".

Pozdrawiam
Karol Marchewka
Te 3 monitory masz na złączce jakiejś? bo u mnie trzy nie chcą działać prawidłowo(tylko dwa są niezależne, trzeci dubluje obraz). Z tym,że mam 2x24 i 3 z laptop 17.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 20 wrz 2012, 19:52

Witam.
brother pisze:
MaRCHeW pisze:Witam.
grio pisze:Z takich technicznych spraw to zastanawiam się nad podpięciem lapka pod monitor 22" . Na 15,9 jest trochę niewygodnie, średnie zaczynają się zlewać odkąd dodałem wskaźnik z timerem (ma swój pasek).
Duży monitor jest znacznie lepszy. Kupowaliśmy lapka prawie w tym samym okresie. Ja wziąłem 17" do testów Protradera, a wykresy i tak mam na 3 x 24".

Pozdrawiam
Karol Marchewka
Te 3 monitory masz na złączce jakiejś? bo u mnie trzy nie chcą działać prawidłowo(tylko dwa są niezależne, trzeci dubluje obraz). Z tym,że mam 2x24 i 3 z laptop 17.
Kilka mięsięcy temu zakupiłem Radeona na na 4 monitory. Laptopa mam oddzielnie do testów.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

no avatar
brother
Stały Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2012, 12:59

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 21 wrz 2012, 10:36

Taka myśl na temat mojego ulubionego wyrażenia "na topie" "aktualnie budowany", czy nie jest przypadkiem tak, że tym TF jest ten gdzie biała średnia dopiero co przeszła przez wszystkie średnie? czyli np teraz 2H? i to wtedy ZL z 2 H jest "tą" ZL?

ps. mam nadzieję, że Kerimb nie zabrał wszystkich myślących do siebie:)

no avatar
prawieinzynier
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2012, 11:57

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 21 wrz 2012, 11:38

brother pisze:Taka myśl na temat mojego ulubionego wyrażenia "na topie" "aktualnie budowany", czy nie jest przypadkiem tak, że tym TF jest ten gdzie biała średnia dopiero co przeszła przez wszystkie średnie? czyli np teraz 2H? i to wtedy ZL z 2 H jest "tą" ZL?
Podobnie myslę :-P Często występują takie schematy na których biała średnia przebija pozostałe średnie a następnie trochę się cofa i odbija w od nich (wtedy występuje Zl na swieczkach).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
brother
Stały Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2012, 12:59

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 21 wrz 2012, 11:51

prawieinzynier pisze:
brother pisze:Taka myśl na temat mojego ulubionego wyrażenia "na topie" "aktualnie budowany", czy nie jest przypadkiem tak, że tym TF jest ten gdzie biała średnia dopiero co przeszła przez wszystkie średnie? czyli np teraz 2H? i to wtedy ZL z 2 H jest "tą" ZL?
Podobnie myslę :-P Często występują takie schematy na których biała średnia przebija pozostałe średnie a następnie trochę się cofa i odbija w od nich (wtedy występuje Zl na swieczkach).
Ja też to widzę cały czas z tym, że to jest jakby po fakcie już i wtedy gramy na powrót do Break out. Z jednej strony jest to jakiś element budowy ceny, bo wybicie z poziomu tworzy często nowy poziom, kolejne wybicie itd ale my to wszystko widzimy po, a ja podejrzewam, że tu chodzi o granie przed tym ruchem?

no avatar
prawieinzynier
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2012, 11:57

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 21 wrz 2012, 12:06

No tak zl nie jest początkiem ruchu. Początkiem jest często miejsce kiedy biała średnia jest oddalona od pozostałych średnich. Tylko te miejsce jest ciężkie do wyłapania. Ale jakbyśmy szukali na największych interwałach miejsca do zajęcia pozycji podczas gdy występowało by zl a na mniejszych interwałach szukalibyśmy miejsca w którym biała średnia (np. robi swój dołek) to myślę że mogło by to być dobre wejście.

Awatar użytkownika
grio
Stały Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 21:58

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 21 wrz 2012, 12:09

brother pisze:Taka myśl na temat mojego ulubionego wyrażenia "na topie" "aktualnie budowany", czy nie jest przypadkiem tak, że tym TF jest ten gdzie biała średnia dopiero co przeszła przez wszystkie średnie? czyli np teraz 2H? i to wtedy ZL z 2 H jest "tą" ZL?
Temu akurat się nie przyglądałem. Ciekawa jednak koncepcja i logiczna. Zauważyłem, że na średnich można stworzyć kilka schematów wejścia w pozycję byle ich nie mieszać. Każdy schemat wejścia na swój sposób zarabia. Jaki schemat ma na myśli Karol - nie wiem. Do tego właśnie potrzebujemy wiedzieć jaki TF jest na topie. Jakie są tego oznaki, jak muszą być ułożone wyższe i niższe TF'y w stosunku do tego "na topie". Myślę, że odpowiedź zawiera "etap budowy" wyższego interwału. Wiemy, że trwa budowa. Mamy fundamenty, część pierwszego piętra. Co brakuje nam do ukończenia pierwszego piętra? Żeby zabrać się za drugie musimy skończyć pierwsze. Ile pięter będzie miał budynek, czy wszystkie piętra będą wyglądały jednakowo? Tak mnie tylko fantazja ponosi:)

Według tego co piszesz Brother to wg. mnie po przebiciu wiązki, niech będzie H2 mamy utworzone ZL. Cena powraca, szukamy podobnego schematu niżej lub po prostu czekamy tylko na odwrót średnich przy czym wejście musi nastąpić przy max odchyleniu białej tego niższego TF'a. Tak?

EDIT. Teraz zauważyłem post Prawieinzynier. Częściowo to samo napisaliśmy:)

no avatar
brother
Stały Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2012, 12:59

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 21 wrz 2012, 12:13

prawieinzynier pisze:No tak zl nie jest początkiem ruchu. Początkiem jest często miejsce kiedy biała średnia jest oddalona od pozostałych średnich. Tylko te miejsce jest ciężkie do wyłapania. Ale jakbyśmy szukali na największych interwałach miejsca do zajęcia pozycji podczas gdy występowało by zl a na mniejszych interwałach szukalibyśmy miejsca w którym biała średnia (np. robi swój dołek) to myślę że mogło by to być dobre wejście.
Dla mnie też jest ciężkie, bo nigdy nie wiadomo, czy nie pójdzie jeszcze dale niż jest obecnie. Teoretycznie patrzymy wtedy czy np na H1 jeden biała nie uderza w żółtą i możemy zakładać koniec korekty i początek odbicia, ale przecież nieraz biała idzie dalej i wcale nie "musi" się zatrzymać.

Według tego co piszesz Brother to wg. mnie po przebiciu wiązki, niech będzie H2 mamy utworzone ZL. Cena powraca, szukamy podobnego schematu niżej lub po prostu czekamy tylko na odwrót średnich przy czym wejście musi nastąpić przy max odchyleniu białej tego niższego TF'a. Tak?
Tak bym to ujął, tylko to odchylenie fajnie widać na historii na bieżąco nie wiadomo, czy to już czy nie.

ps jeśli teraz runie w dół to nasza koncepcja nie będzie chyba aktualna.

no avatar
prawieinzynier
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2012, 11:57

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 21 wrz 2012, 12:46

Prawda jest też taka że patrzyliśmy tylko pod kątem jednego tf-u. Jakby zerknąć na tf-y od 5h do 21h to widać że biała jest poniżej innych średnich. Może dla tego zl nie zadziałała. Chyba że nie chodzi tu o przebicie wszystkich średnich tylko o żółtą średnią (wtedy zl zadziałała by na tf 3h). Ale to tylko takie dywagacje. Myślę że same średnie nie wystarczą. Trzeba pewnie jeszcze do tego dołożyć układ świec.

Awatar użytkownika
grio
Stały Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 21:58

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 21 wrz 2012, 12:48

Ja wchodzę na tym co poniżej. Jednak podobno to niestety nie to o co nam chodzi. Teraz siedzę w L od 1.2977.
A nawet na pewno nie to. Jest tu uwzględniony tylko jeden TF. Pozwala ten schemat jednak na wejście i przestawienie na BE w razie draki:)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
brother
Stały Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2012, 12:59

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 21 wrz 2012, 12:56

prawieinzynier pisze:Prawda jest też taka że patrzyliśmy tylko pod kątem jednego tf-u. Jakby zerknąć na tf-y od 5h do 21h to widać że biała jest poniżej innych średnich. Może dla tego zl nie zadziałała. Chyba że nie chodzi tu o przebicie wszystkich średnich tylko o żółtą średnią (wtedy zl zadziałała by na tf 3h). Ale to tylko takie dywagacje. Myślę że same średnie nie wystarczą. Trzeba pewnie jeszcze do tego dołożyć układ świec.
Co masz na myśli mówiąc o "układzie świec", czy średnie nie miały ich zastąpić( jednocześnie przy tym wykluczając obserwację samych świec, lub uznać je za drugorzędną?)

Ja teraz patrzę praktycznie tylko na średnie i świeczki są na drugim planie jakby przy okazji, bo przecież często średnie robią jedno a świeczki drugie. Mamy szukać schematu na średnich więc sama obserwacja świec powinna być dodatkowa chyba, może źle do tego podchodzę.

ps Karol pisał, że jest "ślepy" jak patrzy na rynek bez średnich dlatego Ja tym się kieruję i traktuje to jako nadrzędne względem samych świeczek. Na świeczkach trudniej jest zobaczyć "całość" a średnie trochę to ułatwiają bo widzisz płynną falę(ja tak to widzę). Możesz mieć rację tego nie wiem, także się tym nie sugeruj bo może akurat ty trafiłeś w sedno.
Ostatnio zmieniony piątek 21 wrz 2012, 13:40 przez brother, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości