Cena i czas - reszta to iluzja.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szulczas
Gaduła
Posty: 258
Rejestracja: piątek 23 mar 2012, 19:00

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 21:25

Marchew czyli krotko mowiac podlaczasz sie pod jakis trend (w zaleznosci na jakim TF jedziesz) i jazda ze wszystkimi. To jak juz chociaz to sie wydalo ;) to moze w wolnej chwili przyjrzysz sie symphonie ktore meczy Wojtek i Ja. Tam tez generalnie zasada podlaczenia sie i heja :)

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 21:28

Witam.
szulczas pisze:Marchew czyli krotko mowiac podlaczasz sie pod jakis trend (w zaleznosci na jakim TF jedziesz) i jazda ze wszystkimi.
Sorry Szulczas ale nie kumam :)

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
szulczas
Gaduła
Posty: 258
Rejestracja: piątek 23 mar 2012, 19:00

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 21:32

MaRCHeW pisze:Witam.
szulczas pisze:Marchew czyli krotko mowiac podlaczasz sie pod jakis trend (w zaleznosci na jakim TF jedziesz) i jazda ze wszystkimi.
Sorry Szulczas ale nie kumam :)

Pozdrawiam
Karol Marchewka
no grajac na srednich pokazuja jakis lokalny trend (kierunek) np. UP i jesli sie srednie odpowiednio ukladaja to sie podlaczasz pod ten kierunek i grasz... typowa gra z terndem. Bo sam napisales ze wchodzisz i wychodzisz na podstawie srednich

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 21:39

Witam.
szulczas pisze:no grajac na srednich pokazuja jakis lokalny trend (kierunek) np. UP i jesli sie srednie odpowiednio ukladaja to sie podlaczasz pod ten kierunek i grasz... typowa gra z terndem. Bo sam napisales ze wchodzisz i wychodzisz na podstawie srednich
Uogólniając, tak jest.

Jednak co dla ciebie jest "trendem"? Forex to jeden wielki boczniak. To jest tylko kwestia wielkości TF'u. Jak będziesz patrzył jak kształtuje się cena na różnych TF'ach, to który "trend" wybierzesz?

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
szulczas
Gaduła
Posty: 258
Rejestracja: piątek 23 mar 2012, 19:00

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 21:50

MaRCHeW pisze:
Jednak co dla ciebie jest "trendem"? Forex to jeden wielki boczniak. To jest tylko kwestia wielkości TF'u. Jak będziesz patrzył jak kształtuje się cena na różnych TF'ach, to który "trend" wybierzesz?

ha.... i tu wlasnie tez z tym jest pies pogrzebany... na M5 moze byc buy... na M15 juz sell itd. Dlatego napisalem ze "trend lokalny"... dla mnie to oznacza wlasnie jakis wyrazny kierunek na danym TF'ie

Trend to tak naprawde tez pojecie wzgledne... no ale wystarczy wrzucic jakies srednie czy wskaznik i w miare latwo idzie zobaczyc czy ida w gore czy w dol czy jakas konsola

Grajac na M5 wiadomo ze nie ma co liczyc ze sie wbijesz w trend na 500p bo to bylby czysty fuks... raczej trzeba liczyc na 15-25p... im wyzszy TF to wiiadomo wiecej ale tez wieksze korekty i ewentualny SL

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 21:56

Witam.
brother pisze:napisałem tylko, że tu napisałeś raczej o kwestiach bardziej ogólnych nie wchodząc w konkrety budowy świec i zachowania ceny.
Napisałem już dużo na temat budowy świec i zachowania ceny. Choć to tylko część informacji trzeba umieć zebrać je w całość i wykorzystać.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 22:01

Witam.
szulczas pisze:
MaRCHeW pisze:
Jednak co dla ciebie jest "trendem"? Forex to jeden wielki boczniak. To jest tylko kwestia wielkości TF'u. Jak będziesz patrzył jak kształtuje się cena na różnych TF'ach, to który "trend" wybierzesz?

ha.... i tu wlasnie tez z tym jest pies pogrzebany... na M5 moze byc buy... na M15 juz sell itd. Dlatego napisalem ze "trend lokalny"... dla mnie to oznacza wlasnie jakis wyrazny kierunek na danym TF'ie
No właśnie dlatego jest ten wątek założony by "tego psa nie grzebać" ;) To jest sedno całego wątku. Jak będziesz potrafił to określić, to dla Ciebie wątek ten się zakończy.

To co ponieżej jest tylko ilustracją tego o co mi chodzi. Średnie opierają się na cenie i czasie i one pokazują mi jak kształtuje się cena na wyższych TF'ach.
Jak już wspomniałem, można używać też ZL. Też pięknie działa.

Pozdrawiam
Karol Marchewka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
szulczas
Gaduła
Posty: 258
Rejestracja: piątek 23 mar 2012, 19:00

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 22:17

czyli Twoja gra polega na tym ze masz otwarte kilka okien np. 4 szt. jak na skrinie z roznymi TF'ami i czekasz az sie srednie odpowiednio uloza i beda mialy jeden kierunek

Sposob nie jest odkrywczy a na pewno skuteczny... pod jednym warunkiem... ze umiemy okreslic czy nagle jakas cofka nie jest zwrotem i czy nie maja zamiaru juz zawracac... no ale wiadomo ze o tego jest jakis sluszny SL

czyli znowu powraca stare wyswichtane haslo "trend is your friend" ;)

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

niedziela 15 lip 2012, 22:25

Witam.
szulczas pisze:czyli Twoja gra polega na tym ze masz otwarte kilka okien np. 4 szt. jak na skrinie z roznymi TF'ami i czekasz az sie srednie odpowiednio uloza i beda mialy jeden kierunek
NIE! Nie traduje w ten sposób. Dlaczego tak upraszczasz? Jakby to było takie poste to każdy by zarabiał.
To co pokazałem jest tylko i l u s t r a c j ą by było łatwiej zrozumieć to o czym pisałem przedtem.

Jeżeli widzisz tylko "trend i your friend" to przyglądnij się tym 4 wykresom bardziej i powiedz mi jaki trend miałeś w jakim momencie?

Coś mi się wydaje Panowie, że nie dojdziemy za szybko do kolejnego "checkpointa".

Pozdrawiam
Karol Marchewka

no avatar
zicmar58
Stały Bywalec
Posty: 153
Rejestracja: piątek 09 mar 2012, 17:41
skype: zbigniewczerski
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

poniedziałek 16 lip 2012, 04:13

Dzięki Karol, że mnie doceniasz. Ja z interpretacją średnich jestem w tej chwili dużo dalej niż wtedy. Zgadzam się całkowicie w tej chwili, że FX to jeden wielki boczniak a reszta jest iluzją, same świece niestety również a sama cena porusza się cyklicznie tworząc sinusoide o różnych amplitudach wychyleń, co daje złudzenie, że mamy do czynienia z trendem
Pozdrawiam
Poznaj interpretacje średnich a zrozumiesz zachowanie ceny

no avatar
zicmar58
Stały Bywalec
Posty: 153
Rejestracja: piątek 09 mar 2012, 17:41
skype: zbigniewczerski
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

poniedziałek 16 lip 2012, 04:30

Jeszcze jedno, ja jestem w tej chwili na etapie wyeliminowania całkowicie czynnika, który nas całkowicie ogranicza w widzeniu ceny, wciska w zamknięte ramy i stwarza tą iluzje. Czynnikiem tym jest niestety czas podzielony na różne TF
Poznaj interpretacje średnich a zrozumiesz zachowanie ceny

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

poniedziałek 16 lip 2012, 06:20

Witam.

Dzięki Wojtek, że usunąłeś swój post z linkami do systemu Zicmara. W tych linkach nie znajdziesz i tak nic co by Cie mogło przybliżyć do tego co rozmawiamy. Są tam tylko "puste" screenshoty, które nic nie wnoszą. Ten wątek nie jest i nie będzie reklamą Systemu Max i tego się trzymajmy.
zicmar58 pisze:Czynnikiem tym jest niestety czas podzielony na różne TF
Zgadza się, do tego cały czas dążę w tym wątku. Jednak tutaj wraca to o czym mówiłem przedtem. Mamy za sobą pewien bagaż doświadczeń, który cieżko jest ludziom od razu odrzucić. Ciężko jest zacząć myśleć o cenie bez dzielenia jej sobie na różne TF'y. Dlatego chcę wpierw zoobrazować to o co mi chodzi. Cena jest strumieniem i nie ma podziału na TF. By sobie to zoobrazować, najlepiej przyjąć jakąś małą jednostę czasu, np. 1 sekunda. Teraz należy stworzyć sobie TF'y - 1 sek., 2 sek., 3 sek., 4 sek., 5 sek., ....... n sek (n - nieskończoność). Da to pewien obraz jak należy patrzeć na cenę i co miałem na myśli mówiąc o 3 wymiarach. Zauważysz, że na każdym z tych TF'ów cena zachowuje się w taki sam sposób.
Doszliśmy już do tego, że wykresy niezależnie od TF'a wyglądają tak samo, czyli muszą sie tworzyć w określony sposób.
Teraz należy ten sposób wyciągnąć z wykresów :)
Analiza tego nie jest niestety łatwa, dlatego tu by się przydały te 23 komputery Szulczasa, które by się idealnie do tego nadawały :)
brother pisze:
Coś mi się wydaje Panowie, że nie dojdziemy za szybko do kolejnego "checkpointa".
Marchew, ale sam wiesz co jest konkretem, a co jest ogólnym pisaniem . Do tej pory piszesz o rzeczach, które znam może dlatego wydają mi się ogólne. Nie poruszasz konkretnych spraw tylko piszesz raczej o możliwościach dostrzeżenia jak się pozna "pewne" układy i "pewne" bliżej nieokreślone mechanizmy budowy świecy na "jakichś" tam TF.
Jak już wspomniałem. Nie mam zamiaru dawać w tym wątku nikomu systemu. Także jeśli ktoś tego oczekuje to się rozczaruje.
Wolę, aby ktoś usiadł i sam do czegoś doszedł, wtedy jest duża satysfakcja.

Poza tym bardzo ciekawe są skrajności w jakie popadliście. Jak z początkowo wręcz mistycznego podejścia do sprawy (gdzie nigdzie nie pisałem o jakiejś wiedzy tajemnej), po zobaczeniu jednego screenshota z naniesionymi średnimi, którym chciałem ułatwić znalezienie tego o czym mówię, wszystko nagle stało się proste, jasne i czytelne i tylko potwierdziło Waszą koncepcję. Bardzo szybko zapomnieliście o tym czym jest sedno tego wątku. Na pewno nie są nim średnie - średnie tylko pomagają i obrazują zachowanie ceny w określonym czasie. Jak komuś średnie przeszkadzją to może używać ZL. Jak już wspomniałem też bardzo dobrze obrazuje to o czym mówię.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
szulczas
Gaduła
Posty: 258
Rejestracja: piątek 23 mar 2012, 19:00

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

poniedziałek 16 lip 2012, 06:33

MaRCHeW pisze:Witam.
szulczas pisze:czyli Twoja gra polega na tym ze masz otwarte kilka okien np. 4 szt. jak na skrinie z roznymi TF'ami i czekasz az sie srednie odpowiednio uloza i beda mialy jeden kierunek
NIE! Nie traduje w ten sposób. Dlaczego tak upraszczasz? Jakby to było takie poste to każdy by zarabiał.
To co pokazałem jest tylko i l u s t r a c j ą by było łatwiej zrozumieć to o czym pisałem przedtem.
ok... czyli srednie Ci pokazuja pi razy drzwi w ktorym kierunku zmierzamy na danym TF'ie w danym momencie a sedno sprawy to zajrzec w glab tego wykresu i zauwazyc co sie tworzy wewnatrz (jak sie tworza swiece, jak sie ukladaja)


Piszecie ze caly wykres to boczniak z cyklicznymi falami, a patrzac na edka TF weekly czym byl okres od 02.2002 do 04.2008 ?? No raczej tutaj widac przez te 6 lat jakis trend.... wiadomo ze za 5 pokolen nasze pra-pra-pra wnuki pewnie stwierdza ze to jakas korekra ale na ta chwile dla nas to chyba byl jakis trend

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

poniedziałek 16 lip 2012, 06:41

Witam.
szulczas pisze:Piszecie ze caly wykres to boczniak z cyklicznymi falami, a patrzac na edka TF weekly czym byl okres od 02.2002 do 04.2008 ?? No raczej tutaj widac przez te 6 lat jakis trend.... wiadomo ze za 5 pokolen nasze pra-pra-pra wnuki pewnie stwierdza ze to jakas korekra ale na ta chwile dla nas to chyba byl jakis trend
A sprawdziłeś jak kształtował się wykres przed wprowadzeniem Euro? Looknij na Markę.
Cały czas powtarzam, a mam wrażenie że nikt tego nie czyta :) Lookasz na wykres pod kątem weekly. Miej na uwadze to co napiasałem wcześniej. Cena na każdym TF'ie wygląda tak samo i w taki sam sposób musi się kształtować. Co będzie jak lookniesz na takie TF'y jak np.: 5W, 3Y, 10Y, 30Y? Świeczki z tych TF'ów też muszą zostać w odpowiedni sposób ukształtowane. Dlatego twierdzę, że Forex to jeden wielki boczniak.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
szulczas
Gaduła
Posty: 258
Rejestracja: piątek 23 mar 2012, 19:00

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

poniedziałek 16 lip 2012, 06:58

zgadza sie.... patrzac z szerszej perspektywy i ustawiajac niestandardowe TF to ten sam wycinek wykrsu zrobi na sie nagle konsola albo jakas korekta.

Szkoda ze tak malo osób sie wypowiada bo mozna by bylo cos ciekawego wspolnymi silami wydedukowac a tak to 2 na krzyz cos kombinuja a jeden sie produkuje ;)

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

poniedziałek 16 lip 2012, 07:03

Witam.
szulczas pisze:zgadza sie.... patrzac z szerszej perspektywy i ustawiajac niestandardowe TF to ten sam wycinek wykrsu zrobi na sie nagle konsola albo jakas korekta.
W końcu!!! :mrgreen:

Mało tego, spójrz jak ten wycinek z 1W wchodzi w świeczki np. 2Y (jak je kształtował) i pozostłe świeczki z różnych TF'ów.
Cena porusza się w określony sposób bo świeczki nie tworzą się od tak "z sufitu". Na wszystkich wykresach wyglądają tak samo (ma nadzieję, że to jest już w miarę jasne i już nie będę musiał pisać więcej tej kwestii o tak samo wyglądających świeczkach :-P )

A teraz do pracy Panowie :mrgreen:

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
szulczas
Gaduła
Posty: 258
Rejestracja: piątek 23 mar 2012, 19:00

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

poniedziałek 16 lip 2012, 08:11

MaRCHeW pisze:Witam.
szulczas pisze:zgadza sie.... patrzac z szerszej perspektywy i ustawiajac niestandardowe TF to ten sam wycinek wykrsu zrobi na sie nagle konsola albo jakas korekta.
W końcu!!! :mrgreen:
na poczatku wydaje sie to troche zagmatwane... jak spojrzy sie na to na spokojnie to jest w tym duzo prawdy tylko wlasnie pozostaje ta kwestia jeszcze do rozszyfrowania:

MaRCHeW pisze:Mało tego, spójrz jak ten wycinek z 1W wchodzi w świeczki np. 2Y (jak je kształtował) i pozostłe świeczki z różnych TF'ów.
Cena porusza się w określony sposób bo świeczki nie tworzą się od tak "z sufitu".
ale powolutku jakos tez pewnie sie z czasem do tego dojdzie :)

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

poniedziałek 16 lip 2012, 08:22

Witam.
szulczas pisze:
MaRCHeW pisze:Witam.
szulczas pisze:zgadza sie.... patrzac z szerszej perspektywy i ustawiajac niestandardowe TF to ten sam wycinek wykrsu zrobi na sie nagle konsola albo jakas korekta.
W końcu!!! :mrgreen:
na poczatku wydaje sie to troche zagmatwane... jak spojrzy sie na to na spokojnie to jest w tym duzo prawdy tylko wlasnie pozostaje ta kwestia jeszcze do rozszyfrowania:

MaRCHeW pisze:Mało tego, spójrz jak ten wycinek z 1W wchodzi w świeczki np. 2Y (jak je kształtował) i pozostłe świeczki z różnych TF'ów.
Cena porusza się w określony sposób bo świeczki nie tworzą się od tak "z sufitu".
ale powolutku jakos tez pewnie sie z czasem do tego dojdzie :)
Zacytuję jeszcze raz Ciebie i siebie :lol:
MaRCHeW pisze:Witam.
szulczas pisze:zaczynam powoli domyslac sie co chcesz na przekazac... tylko obawiam sie ze dojdziemy do pewnego momentu i staniemy przed sciana na ta chwile nie do przejscia.
Niektórzy już stoją przed tą ścianą, niektórzy jeszcze szukają wyjścia. W każdym razie na pewno nie wszyscy je znajdą :)
Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
szulczas
Gaduła
Posty: 258
Rejestracja: piątek 23 mar 2012, 19:00

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

poniedziałek 16 lip 2012, 08:26

Marchew czyli chcesz mi powiedziec ze stanąłem przed sciana i nie mam co sie pocic i tak jej nie przebije?? haha

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

poniedziałek 16 lip 2012, 08:31

Witam.
szulczas pisze:Marchew czyli chcesz mi powiedziec ze stanąłem przed sciana i nie mam co sie pocic i tak jej nie przebije?? haha
To po co byłby ten wątek?

Napisałeś:
szulczas pisze:ale powolutku jakos tez pewnie sie z czasem do tego dojdzie :)
I to w/g mnie jest bardzo dobre podejście.

Ale nie wszyscy dotrwają. Część zrezygnuje. Część powie, że to pierdoły i szkoda czasu. Tylko niektórzy znajdą wyjście (miejmy nadzieje, bo pewnie dużo osób nie śledzi ten wątek :mrgreen: )

Pozdrawiam
Karol Marchewka

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości