Cena i czas - reszta to iluzja.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 12 lip 2012, 07:05

Witam.

Swego czasu odpisałem na post Klonmarcina w jego dzienniku:

http://www.forex-nawigator.biz/dyskusje ... 011#485011

A ponieważ nasz kolega Brother nie chce odpuścić tematu :-P
http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.php?p=2831#p2831

Zamieścił post w dyskusjach czasowych na Nawi (temat niedługo zniknie):
http://www.forex-nawigator.biz/dyskusje ... hp?t=20948
brother pisze:Czy posługiwanie się niestandardowymi TF zmieniło coś w waszym tradingu, zauważyliście coś czego przy standardowych TF zobaczyć nie było można? Ostatnio Marchew coś zaczął pisać na ten temat, ale temat umarł śmiercią naturalną. Jakby komuś chciało się rozwinąć ten temat to piszcie.
Postanowiłem więc założyć tutaj nowy wątek, byśmy mogli podyskutować na temat
gfx pisze:Cena jest jedna, a TF'y tworzą iluzję.
Dokładnie!

Przykład. Bardzo często wiele osób zadaje pytanie "Co się stało, że ZL nie zadziałał na H1 czy H4 lub D1?"
Jak lookniesz wtedy na wyższe lub niższe TF'y (niestandardowe) będziesz miał odpowiedź. Dlatego nie wchodzi się od razu gdy tylko cena osiągnie dany LT tylko czeka się na potwierdzenia. Nie można nigdy kategorycznie stwierdzić, że ZL na H1 jest właśnie tym ZL. Przecież mamy też inne TF'y. Czemu ZL z H2 czy 90M ma być gorszym ZL?
Do potwierdzania sygnału używam akurat swojego indyka opartego na średnich. Ktoś inny używa innych narzędzi.

Wielkiej filozofi nie ma, tylko należy przestać patrzeć na wykresy przez okulary zwane MT4.
brother pisze:
MaRCHeW pisze:A teraz połącz to co powiedzieli koledzy z tym co napisałem w pierwotnym wątku, nt. ceny, AT, LT, ZL itd. Smile
Czyli nie ma tak naprawdę różnicy jaki TF stosujemy wszystko jest uznaniowe? Zadałem to pytanie bo zrozumiałem, że używanie innych TF niż standardowe może dać inny obraz tego na co patrzymy. Jednak wniosek jest taki, że nie ma różnicy biorąc pod uwagę podsumowanie chojnaka i alyjaka :
chojnak pisze:Raczej zmian nie zauważyłem.
alyjak pisze:W praktyce nie zauważyłem niczego nadzwyczajnego.
_________________
Jest dokładnie tak jak napisałeś w zależności kto co chce zobaczyć :)
Generalnie TF' są uznaniowe, jednak nie powinno sie ignorować innych TF'ów, bo one działają tak samo jak np. H1, H4, D1 itd.
Cena jest jedna, a świeczki na każdym TF'ie są takie same. Nie ma różnic.

To cena tworzy TF'a i świeczki - nie odwrotnie!
Kiedyś był temat o tworzeniu się świeczek. Looknij jak tworzy się świeczka na standardowych TF'ach a jak na nazwijmy je "niestandardowych TF'ach" :)

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 12 lip 2012, 07:10

Witam.
brother pisze:
MaRCHeW pisze:Dlatego nie wchodzi się od razu gdy tylko cena osiągnie dany LT tylko czeka się na potwierdzenia
W jakimś sensie potwierdzenie to też nasze widzi mi się, przecież nie ma "pewnego" sygnału, ale to już kolejny element układanki i trochę inny temat.

MaRCHeW pisze:Kiedyś był temat o tworzeniu się świeczek. Looknij jak tworzy się świeczka na standardowych TF'ach a jak na nazwijmy je "niestandardowych TF'ach" Smile
Niedawno właśnie założyłem taki temat, może kiedyś było coś więcej, ale to co jest w archiwum to raczej taka bardzo ogólna dyskusja bez konkretów.
Później przejdziemy do "pewnych" sygnałów. Przyglądaj się wpierw dokładnie jak tworzą się świeczki i jak one wyglądają na różnych TF'ach (standardowych i tych "niestandardowych").

Pozdrawiam
Karol Marchewka

no avatar
brother
Stały Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2012, 12:59

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 12 lip 2012, 09:55

Dobra na początek wrzucam obraz świecy D1, który kiedyś już umieściłem na navi. Na początek dorzucamy zasadę budowy świecy spadkowej i wzrostowej OHLC i OLHC. Myślę, że najistotniejszym było by znalezienie filtra, który "odpowie" nam na pytanie kiedy powstają poszczególne części świecy. Liczę na to, że Marchew przenosząc temat chce napisać coś więcej niż pisało się do tej pory na temat budowy świec. Podsumowując zawsze mamy Open High Low i Close teraz trzeba nauczyć się wychwytywać momenty w których powstają czyli stałą zasadę. Po bardzo długiej obserwacji mogę powiedzieć, że reguła OHLC nie jest taka oczywista bo musimy znać czas zwrotu, który pozwoliłby na określenie, że właśnie teraz zbudowaliśmy knot i lecimy budować body itd. Przydałoby się też połączyć to z prognozą zmienności, bo wtedy znamy teoretycznie zakres ruchu w danej godzinie, a to już by pozwoliło określać punkty "krytyczne" świecy czyli nasze PZ(jak to określał Kerimb). Ważne jest też to czy przyjmujemy za bazę świecę dzienną Londynu czy naszą strefę czasową. Na navi Esco wrzucił czas powstawania górnych i dolnych knotów, ale to jego praca, więc nie mogę tu sobie tak tego wrzucić. To takie najbardziej podstawowe sprawy może w toku dyskusji pojawią się jakieś konkretne informacje.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 12 lip 2012, 10:47

Witam.

Jeśli weźmiemy tę świecę, którą dałeś za przykład, to jest to dobry przykład i często właśnie się tak zdarza, że świeca właśnie tworzy się w ten sposób. Często jednak tak nie jest. To co napisał Esco, też jest prawdą, jednak w tym przypadku też wkrada się słowo „często”, jednak nie zawsze.

Nadal jednak nie sprawdziłeś jak wyglądają i tworzą się świece na różnych TF'ach :)

Wziąłeś przykład świecy D1. Sprawdź teraz jak tworzą się świece H36 oraz H16, H8, H2, H1, M40. Jak wyłapiesz różnice to napisz. Sprawdzając powyższe miej na uwadze temat tego wątku.

Wiem, że będzie to wk....ce. Ale uważam, że warto się wysilić niż mieć wszystko podane na tacy.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
szulczas
Gaduła
Posty: 258
Rejestracja: piątek 23 mar 2012, 19:00

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 12 lip 2012, 10:47

brother nie analizowalem doglebnie budowy swiec ale przyjrzalem sie kiedys jak wchodzi marcinklon w swoje trejdy. Zauwazylem (i o ile dobrze kojarze to nawet sam o tym pisal) ze w momencie tworzenia nowej H4 jesli zrobia knot i zaczynaja isc w druga strone to wtedy wejscie. On gra chyba w AM... zainstaluj sobie demo... wrzuc ten wskaznik m-candels ustawiony na 240min na wykresie m15 i przyjrzyj sie jego wejściom. Nie wiem dokladnie jakie ma zasady ale dla mnie to czasami wyglada "na czuja"... zrobi sie w miare "proporcjonalny" knot i zaczynaja uciekac dosc szybko w druga to entry (pomijam kwestie piramidowania)

Podejrzewam ze ma jakies konkretniejsze zasady ale dla samej obserwacji i treningu mozna pod tym kontem popatrzec


przyklad ostatniej swieczki
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
szulczas
Gaduła
Posty: 258
Rejestracja: piątek 23 mar 2012, 19:00

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 12 lip 2012, 13:08

brother a moze poprostu traktowac to jako "iluzje"... wiadomo co brok to inne sterfy, jakies roznice itd. Poprostu grasz wg jakis zasad pod swojego broka, tak samo jak zalozyles temat o niestandartowych tf... napisali ze jest to jakas kwiestia umowna i wsio

Podobnie z wyrysowaniem nawet na d1 lub wyzej S/R... u jednego broka bedzie s/r na takim poziomi a u innego kilka pips wyzej/nizej

Gdyby wszyscy na swiecie grali u jednego broka z jedna stefa czasowa to wtedy nie byloby problemu, a tak to niestety jest lekki burdel i rozniece w kwotowaniach

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 12 lip 2012, 13:11

Witam.
szulczas pisze:Gdyby wszyscy na swiecie grali u jednego broka z jedna stefa czasowa to wtedy nie byloby problemu, a tak to niestety jest lekki burdel i rozniece w kwotowaniach
Jeśli to jest problem to można wybrać rynki regulowane i po problemie.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
wojtek_ea
Maniak Forex
Posty: 1119
Rejestracja: sobota 10 mar 2012, 17:45
Lat na Forex: 7
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: PL/UK
Kontakt:

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 12 lip 2012, 14:24

brother pisze:brother a moze poprostu traktowac to jako "iluzje"... wiadomo co brok to inne sterfy, jakies roznice itd.
Oj nie mogę, przecież to takie proste. Na Forex wszyscy pracujemy w jednej strefie czasowej na jednym rynku i Broki tylko mieszają ustawiając różnie platformy.

Jest tylko jedna poprawna strefa czasowa do analizy - tj czas GMT jeden i taki sam dla całego globu.

Jeśli nie wierzycie i pracujecie na jakimś systemie typu świece, lub cena zamknięcia i otwarcia to porównajcie wyniki jakie da system i sygnały jakie da u różnych Brokerów. Żeby było śmieszniej to dla pracy tylko na świeczkach 4H jeśli Brok ma przesuniecie o 2H wynik mogą być nawet lepsze ze względu na rozkład jaki ma świeca 4H w stosunku do GMT. Ale już D1 powinna być GMT

Dodam, że jednym z nielicznych Brokerów z łatwo dostępnym MT4 dla testów online i porównania na bierząco , który ma czas GMT na platformie jest AAAFx. (nie mylić z testerem z MT4 - gdzie czas zależy od pobranych danych historycznych)
------------
To tylko moje zdanie, - sprawdźcie sami.
Największe ograniczenie zysków Tradera tkwi w jego umyśle.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 12 lip 2012, 19:15

Witam.
brother pisze:"Wziąłeś przykład świecy D1. Sprawdź teraz jak tworzą się świece H36 oraz H16, H8, H2, H1, M40. Jak wyłapiesz różnice to napisz. Sprawdzając powyższe miej na uwadze temat tego wątku."

Marchew chodziło ci o to , że zgodnie z tytułem tylko cena i czas są obiektywne? patrząc na różne TF można stwierdzić na 100%, że tylko cena i czas są "tu i teraz" reszta to "tylko" sposób zapisu tego odcinka czasu i ceny za pomocą świec(pomijam minimalne różnice w kwotowaniu).
Dokładnie, 100% :D Idziemy dalej :) Teraz looknij jak wyglądają świece na różnych interwałach (nie chodzi o sposób ich tworzenia), tzn. na małych, średnich i wysokich TF'ach. Mogą być sekundowe, minutowe, godzinne, dzienne.

Wiem, kur.....ce ale konkluzja będzie ciekawa :)
Do tworzenia się świecy jeszcze wrócimy ale to już będzie bardziej szczegółowe podejście do sprawy.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

no avatar
zzz

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

czwartek 12 lip 2012, 19:20

brother pisze:" można stwierdzić na 100%, że tylko cena i czas są "tu i teraz" reszta to "tylko" sposób zapisu tego odcinka czasu i ceny za pomocą świec(pomijam minimalne różnice w kwotowaniu).
Nie można niestety pominąć.// minimalnych różnic w kwotowaniu/// ponieważ widziałem nie raz jak 3...-7 pipsami ruszano trend na świecie.....

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 13 lip 2012, 05:42

Witam.
brother pisze:Teraz looknij jak wyglądają świece na różnych interwałach (nie chodzi o sposób ich tworzenia), tzn. na małych, średnich i wysokich TF'ach. Mogą być sekundowe, minutowe, godzinne, dzienne.


Wyglądają różnie , ale ogólnie mówiąc pokazują gdzie były strefy podaży i popytu oraz równowagi w określonym czasie. Jako ciekawostkę mogę napisać, że np Świece 16 H i 8H i 4 H wyglądają dokładnie tak samo w momencie tworzenia, ale nie wiem czy do końca to miałeś na myśli zadając pytanie.
Wpierw mała prośba. Jak cytujesz kogoś wypowiedź to używaj znaczników
Cytat
bo ciężko się czyta później bez tego.

Co do Twojego przykładu to niestety, poszełeś nie tą drogą.
Lepiej wróć do przykładu, który podałeś w tym poście http://forum.rynek-forex.pl/viewtopic.php?p=2969#p2969
I przyglądaj się jak wyglądają świece na małym i na dużym TF'ie.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
szulczas
Gaduła
Posty: 258
Rejestracja: piątek 23 mar 2012, 19:00

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 13 lip 2012, 07:11

Witam
Moje poranne przemyślenia... :lol: Czy mniej więcej o to chodzi czy o coś całkiem innego ?? ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
wojtek_ea
Maniak Forex
Posty: 1119
Rejestracja: sobota 10 mar 2012, 17:45
Lat na Forex: 7
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: PL/UK
Kontakt:

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 13 lip 2012, 11:17

brother pisze:Marchew nie cytuję bo nie mogę znaleźć częściowego zaznaczenia tekstu(śmieszna sprawa wiem).
Klikasz odpowiedz i w pełnym edytorze (nie uproszczonym) i na dole strony jest historia postów, gdzie można cytować tylko fragmenty wybranego postu.
Największe ograniczenie zysków Tradera tkwi w jego umyśle.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

piątek 13 lip 2012, 20:03

Witam.
brother pisze:Napisałeś mi żebym nie patrzył na zasadę budowy świec, więc dlatego poszedłem w takim kierunku. Może chodzi o to, że każda świeca bez względu na interwał wygląda tak samo, czyli Doji z D1 nie różni się "wyglądem" od doji z m1, ale ma większą zmienność i zawiera więcej informacji z większego szeregu czasowego i tu przychodzi mi na myśl analiza szeregów czasowych i badanie zmienności to ten kierunek?
Sorki, że tak późno odpowiadam ale miałem dzisiaj dużo pracy.

Co do kierunku jaki obrałeś to nie do końca o to mi chodziło. Looknij jeszcze raz świece i na obrazek Esco, który zamieszczam poniżej.

Tylko proszę nie pisz o cyklach bo to jest jasne jak słońce :)

Pozdrawiam
Karol Marchewka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 14 lip 2012, 12:26

Witam.

Odpowiedź jest bardzo prosta. Niepotrzebnie komplikujesz. Przyglądaj się tylko świeczkom na różnych TF'ch z poniższych obrazków. Co widzisz na tych obrazkach i jak wyglądają świece.
Nie patrz na OHCL itp. sprawy.

Pozdrawiam
Karol Marchewka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
Polak
Posty: 40
Rejestracja: wtorek 05 cze 2012, 12:48

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 14 lip 2012, 14:55

Mi przychodzi tylko na myśl że cena jest falującym strumieniem, i obojętnie w jakie świeczki zajzymy zawsze wszędzie falowa struktura jest widoczna i mówi tyle samo.

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 14 lip 2012, 15:30

Witam.

Panowie, odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta. Założę się, że patrząc na wykresy wiele razy wymawialiście ją w głowie :)

Pozdrawiam
Karol Marchewka

PS. Odpowiedzą nie jest słowo niecenzuralne :mrgreen:

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 14 lip 2012, 16:25

Witam.

Chyba nie dojdziemy do konkluzji :)

Może inaczej, czym jest dla ciebie tzw. "szum" ?

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
szulczas
Gaduła
Posty: 258
Rejestracja: piątek 23 mar 2012, 19:00

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 14 lip 2012, 17:38

MaRCHeW pisze:
czym jest dla ciebie tzw. "szum" ?
badziewiem na ktorym mozna poplynac (choc sa pewnie tacy co jakos to ogarniaja) ;)

czesto mozna przeczytac zeby wlasnie nie grac na malych TF bo to jeden ogolny szum i zawirowanie. Tylko ze to jest pojecie wzgledne... dla jednego M1 beddzie szumem a dla drugiego S10 albo tiki.... a jeszcze inny nie zejdzie ponizej H4

Nakladajac np. wskaznik m-candels widzimy np. jak jest zbudowana wewnatrz H4 ze swieczek M15.... wtedy patrzac szerzej na H4 wewnatrz wlasnie widzimy ten szum

Marchew czy idzie Tobie o to ze kazda swieczka wlasnie sklada sie z mniejszych w srodku sobie ktore sa powiedzmy jakims szumem... ale jesli ogranie sie jakies tajne przez poufne widzenie tego kure...wa to idzie w tym odnalezc jakis lad i sklad


A jak nie o to Ci chodzi to mow po ludzku i sie nie baw w kotka i myszke bo zaraz bana dostaniesz.... hahahah :lol:

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Cena i czas - reszta to iluzja.

sobota 14 lip 2012, 18:31

Witam.
szulczas pisze:
MaRCHeW pisze:
czym jest dla ciebie tzw. "szum" ?
Tylko ze to jest pojecie wzgledne... dla jednego M1 beddzie szumem a dla drugiego S10 albo tiki.... a jeszcze inny nie zejdzie ponizej H4
Panowie jesteście już tak blisko :) Przyglądnij się świeczkom na różnych TF'ach (od najmniejszejgo do największejgo jaki masz u siebie). Jak one dla Ciebie wygladają? Widzisz między nimi różnicę?

Pozdrawiam
Karol Marchewka

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości