Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

3 proste triki poprawiające skuteczność pin barów

środa 21 paź 2015, 16:45

3 proste triki poprawiające skuteczność pin barów

Jeśli chodzi o pin bara to jest to bardzo silny sygnał w strategii opierającej się na Price Action, a także jeden z moich ulubionych. Jednak kiedy po prostu starasz się tego uczyć "samodzielnie", twoje rezultaty mogą być różne. Wszystko to dlatego, że sygnały Price Action jakich używam mają wiele subtelności, bez których zrozumienia i opanowania, trudno jest być odnoszącym sukcesy traderem.

Moim stylem tradingowym jest czekanie na uformowanie się najlepszego sygnału Price Action. Nie należę do osób, które wchodzą na rynek po każdym pin barze jaki widzą na rynku. Tego właśnie uczę, jak odróżnić sygnały o niskim prawdopodobieństwie od tych, które mogą dać zarobić.

Filtrowanie sygnałów wymaga doświadczenia i jest swego rodzaju sztuką, a celem dzisiejszej lekcji jest dzielenie się z tobą moimi ulubionymi "trikami" do filtrowania setupów pin bar, które dadzą większe szanse na osiąganie lepszych wyników w tradingu...

1. Po pierwsze skup się na pin barach w trendzie

Nie jestem jakoś specjalnie chętny, by mówić, że warto brać "tylko" pin bary na rynku w trendzie, a to dlatego, iż zdarzają się godne uwagi pin bary na rynku w konsolidacji jak również przeciw panującemu trendowi. Ogólnie jest jednak tak, że pin bary nie będące na trendującym rynku są zazwyczaj trudniejsze do rozegrania.

Tak więc moja pierwsza "wskazówka", która pozwoli na polepszenie twoich rezultatów to skupienie się wyłącznie na pin barach, które występują na rynku w trendzie. To znaczy, że powinieneś się skupić tylko na patrzenie, na pary, które są akurat w trendzie i jednoczesne ignorowanie wykresów, gdzie trend nie jest widoczny. Skupienie się na rynku w trendzie jest szczególnie ważne podczas nauki rozgrywania pin barów. Ważne jest również, by działać na wykresie dziennym lub 4-godzinowym, a w przypadku tego drugiego, istotne jest, by handlować w zgodzie z kierunkiem trendu na wykresie dziennym.
pin01.png
2. Skup się na pin barach, które uformowały się na kluczowych poziomach wykresu.

Często zdarza się, że na rynku nie jest widoczny oczywisty trend, tak jak ma to miejsce na poniższym przykładzie. Mimo, że na początku zalecam, aby skupiać się tylko na pin barach będących na rynku w trendzie, ostatecznie warto wiedzieć także jak rozgrywać pin bary na rynkach będących w innej kondycji, ponieważ nie zawsze rynki bywają w trendach.

Po tym jak opanujesz pin bary na rynku w trendzie, możesz zacząć rozglądać się za tymi sygnałami, które formują się na ważnym poziomie wsparcia lub oporu. Kluczowe poziomy wraz z istotnym sygnałem jakim jest pin bar dają kluczowy czynnik konfluencji zarówno na rynku w trendzie, konsolidacji jak i przeciw trendowi.

Kluczowe dla tego typu pin barów jest to, że szuka się ich tylko w trendzie. Jeśli nie jest dla ciebie jasne jak wyznaczyć kluczowym poziom, zapoznaj się z instrukcją rysowania wsparć i oporów.
pin02.png
A o to kolejny przykład pin barów zarówno na kluczowym wsparciu jak i oporze, występujących w konsolidacji, gdzie cena oscyluje pomiędzy tymi poziomami.
pin03.png
3. Zwracaj uwagę na wystające knoty

Dlaczego to tak istotne? Otóż jeśli knot pin bara w sposób oczywisty wystaje poza ważny poziom, świadczy to uformowaniu fałszywego wybicia tego poziomu i wzmacnia znaczenie sygnału.

Pin bar jest podstawowym sygnałem odwrócenia i dlatego im większa część jego knota wystaje poza otaczającą go akcję cenowa lub istotny poziom, tym silniejsze odrzucenie i odwrócenie zachodzi w tym miejscu. Ogólnie rzecz ujmują, istnieje wtedy wyższe prawdopodobieństwo, że taki pin bar zadziała.

Przyznaję oczywiście, że to czy "pin bar wystaje czy nie" jest bardzo uznaniową kwestią i może się nieznacznie różnić w zależności od osoby, która to akurat ocenia. Spójrz jednak na pin bary znajdujące się na poniższym obrazku, ich knoty wystają w oczywisty sposób poza otaczające je działanie ceny i trudno się z tym nie zgodzić. Takich właśnie sygnałów szukam.
pin04.png
Wniosek

Pin bary to bez wątpienia jedne z najefektywniejszych sygnałów Price Action, ale handlowanie wedle nich nie jest aż tak proste jak odnalezienie ich na wykresie. Istnieją subtelne różnice pomiędzy dobrymi pin barami, a takimi, których powinieneś unikać, a ten artykuł miał na celu wprowadzić cię w niektóre filtry dotyczące tego sygnału.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Jak w końcu zacząć zarabiać na rynku Forex?

wtorek 27 paź 2015, 13:33

Jak w końcu zacząć zarabiać na rynku Forex?

W tej lekcji chcę dać ci wgląd w kluczowe aspekty, które pomogły mi w rozpoczęciu zarabiania pieniędzy na rynku Forex. Może to nie zupełnie być to co chciałbyś usłyszeć, ponieważ niekoniecznie będzie to "zabawne", ale jeśli włożysz swój wysiłek i zaczniesz wdrażać niektóre z przedstawianych niżej pomysłów, jestem pewny, że zauważysz znaczne zmiany zarówno w stanie umysłu jaki towarzyszy ci w tradingu jak i podczas podejmowania decyzji w tej dziedzinie. Przykre jest to, że 80% osób, które zaczynają czytać ten artykuł, nigdy go nie dokańczają, tak więc dla własnego dobra, upewnij się, że jesteś jednym z tych 20%, które przeczytają go do końca, gdyż jest to bardzo istotne.

Musisz robić to co konieczne, by zacząć zarabiać pieniądze, a nie to co chciałbyś robić. To bardzo istotna różnica. Skup swój umysł na końcowym celu i upewnij się, że zamiast "drzewa" zauważasz również "las". Takie podejście pozwoli na trzymanie się prawidłowej ścieżki i nie łapanie się w pułapki, które powodują, że tracisz pieniądze.

Poniżej znajdziesz najważniejsze aspekty, które wykonałem lub zmieniłem w moim tradingu, a które to przeniosły mnie z przegrywania do wygrywania na rynku...

Używaj szerszych stop losów

Możesz być "zszokowany" transakcjami, które kończyły się stop lossem tylko dlatego, że był on zbyt ciasny i umiejscowiony w obrębie dziennego zakresu danego rynku. Musisz dawać swoim transakcjom przestrzeń "do oddechu"; nie duś ich. Wielu nowicjuszy umieszcza stop lossy wewnątrz dziennego zakresu rynku i w ten sposób pozbywa się swoich pieniędzy. Sprawdź moje artykuły o tym jak używać wskaźnika ATR oraz umieszczać stop lossy; dowiesz się z nich jak zarządzać stop lossami, tak by były one w punktach strategicznych, a twoje transakcje miały miejsce na oddech.

Oczywiście jest tu również "pułapka", jeśli chcesz to tak nazwać. Chodzi o to, że szerszy stop loss wiąże się z potrzebą zredukowania wielkości pozycji. Nie powinno być to jednak dla ciebie czymś złym. Wręcz przeciwnie, umieszczając swój stop loss prawidłowo, handlujesz także w zgodzie z rynkiem, a to oznacza, iż zachowujesz się logicznie, a nie na podstawie emocji. Jeśli będziesz działał w ten sposób odpowiednio długo, zaczniesz zarabiać pieniądze i twój rachunek handlowy zacznie to odzwierciedlać.

Nie wpadnij jednak w pułapkę myślenia, że możesz handlować na niższych interwałach i tam uzyskać ciaśniejszy stop loss. Oczywiście, jak staniesz się lepszy, będziesz mógł łapać transakcje z wykresu H4 lub H1, które nie wymagają tak szerokich stopów, ale nie będziesz robić tego dobrze w długim terminie jeśli nie będziesz potrafił grać z zyskiem i odpowiednim stopem na wykresie dziennym. Daj więc sobie czas i naucz się najpierw prawidłowo umieszczać stop lossy na wykresie o interwale dziennym.

Ważne jest też byś nie postrzegał szerszych stop losów jako przeszkody. Zamiast tego, spójrz na prawidłowe ich umieszczanie (prawdopodobnie szerzej niż byś chciał) jako na część odpowiedniego nawyku w tradingu, który w końcu sprawi, że staniesz się konsekwentnie zarabiającym traderem i to dużo szybciej niż gdybyś umieszczał zlecenia SL na podstawie emocji, a konkretniej rzecz ujmując - chciwości.

Bierz mniej transakcji i trzymaj je dłużej

Posiadanie większej liczby transakcji przez dłuższy okres czasu może spowodować znacznie większy zysk i to o wiele szybciej niż wchodzenie przez cały czas na rynek i zawieranie nowych transakcji. Duże pieniądze zarabiane są na rynku przez łapanie sporych ruchów i trzymanie ich. Trading tym sposobem jest również dużo łatwiejszy aniżeli zawieranie transakcji z wysoką częstotliwością. Poza tym nie musisz mieć bardzo wysokiej skuteczności by wychodzić na plus, ponieważ jedna, duża, zyskowna transakcja może zapłacić za wszystkie stratne.

Poandto, im częściej handlujesz, tym większy spread lub prowizję musisz zapłacić brokerowi. W ciągu roku, opłaty te się sumują i okazuje się, że jakaś część zysków została przez nie zjedzona. Gdy zawierasz mniej transakcji, ale trzymasz je dłużej, nie płacisz brokerowi aż tak dużo, a mimo to dajesz sobie szanse na skorzystanie z silnych ruchów rynku.

Mniej trejdując, również mniej angażujesz się emocjonalnie i unikasz błędów związanych z over-tradingiem oraz zbyt silnym lewarowaniem. Jednym z istotnych powodów, dla których wielu traderów kończy rok na minusie jest to, że oddają wszystkie swoje zyski po fajnym pasmie zwycięskich transakcji. Musisz chronić swój kapitał i być wybredny w stosunku do transakcji jakie wybierasz, jeśli chcesz zarabiać duże pieniądze; tak więc bierz mniej pozycji i trzymaj je dłużej.

Trzymając pozycje dłużej dajesz sobie szansę na złapanie dużego ruchu, a to oznaczy, że podążasz zgodnie z rynkiem i czerpiesz przewagę z jego siły. Zgodzę się, że duże i silne ruchy w jednym kierunku nie zdarzają się ciągle, ale mają miejsce wystarczająco często i jeśli wiesz jak je rozegrać, możesz sporo na nich zarobić przy bardzo małym zaangażowaniu z twojej strony.

Jednym ze sposobów na uzyskanie przewagi dzięki dużym ruchom i zarobieniu większej ilości pieniędzy jest po prostu piramidowanie pozycji. Skalujesz się wtedy w zgodzie z trendem, budujesz większą pozycję podczas gdy twój stop loss przesuwa się wraz z czasem, w którym staje się ona bardziej zyskowna. Sprawdź ten temat, by dowiedzieć się więcej: PIRAMIDOWANIE POZYCJI.

Kończąc ten akapit, warto pamiętać, że jedna dobra pozycja na miesiąc lub nawet na dwa, którą trzymasz przez tygodnie lub miesiące może zarobić dla ciebie więcej oraz dać większy procentowy zwrot i dużo mniej stresu niż ciągłe wskakiwanie i wyskakiwanie z rynku w ciągu miesiąca.

Bądź znudzony

Ludziom wydaje się, że muszą być przesadnie zaangażowani na rynku, by zarabiać dużo pieniędzy. Robią to ponieważ jest to forma "rozrywki" i daje im dreszczyk emocji (lub uzależnia), a nie dla zysków.

Jeśli chcesz zarabiać pieniądze z tradingu, powinieneś być w zasadzie "znudzony" swoimi transakcjami, ponieważ nie powinieneś handlować w taki sposób, by doświadczać ogromnych wzlotów, a następnie ogromnych spadków wartości swojego kapitału na rachunku. Nie zrozum mnie jednak źle, mówiąc: "być znudzonym swoimi pozycjami" to nie znaczy od razu, że powinieneś myśleć, iż trading jest "nudny". Chcę po prostu powiedzieć, że "dreszczyk emocji" lub ekscytacja tradingiem nie powinna wprowadzać cię w błąd. Powinieneś być raczej podekscytowany długoterminowym zyskiem i prawidłowym tradingiem, gdzie odpowiednio korzystasz ze stop lossa (szerszego jeśli to konieczne), jesteś bardziej "wybiórczy" co do swoich transakcji (trading w stylu snajpera) i trzymasz pozycje odpowiednio długo. To właśnie odpowiednie powody do ekscytacji w tradingu price action na wyższych interwałach.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

5 tradingowych wskazówek, o których niechętnie się mówi

piątek 30 paź 2015, 19:37

5 tradingowych wskazówek, o których niechętnie się mówi

Mam to do siebie, że mówię traderom to co powinni usłyszeć, a nie to co chcieliby usłyszeć. Jest to jeden z moich aspektów nauczania, z którego jestem naprawdę dumny. Najszybszą drogą do odniesienia sukcesu jest nauka opierająca się na szczerych i prawdziwych informacjach odnośnie tradingu i tego jak się one odnoszą do konsekwentnego zarabiania.

Pięć poniższych wskazówek, które dla ciebie przygotowałem to rzeczy, które bardzo ciężko znaleźć na innych stronach internetowych czy też blogach. Dlatego też dostajesz je właśnie ode mnie. Jak często powtarzam, to co przeczytasz może nie być tym co chciałbyś zobaczyć, ale zapewne to jest to co POWNIENEŚ przeczytać, by znacznie przyspieszyć swoje sukcesy w tradingu.

Trading to mistrzowskie opanowanie siebie, a nie rynku

Gdy widzimy tak wiele wybujałych systemów handlowych i strategii, łatwo jest dojść do przekonania, że sukces bierze się ze znalezienia systemu do "opanowania rynku". Rzeczywistość jest jednak zgoła inna, a trading polega na pracy nad sobą, ponieważ rynku nie da się do końca okiełznać.

Często dzieje się tak, że traderzy spędzają bardzo dużo czasu i wydają równie wiele gotówki na szukanie zewnętrznych czynników sukcesu, a powinni spojrzeć w głąb siebie i tam zacząć pracę. Potrzebujesz dobrej metody bądź strategii do spekulacji? Oczywiście, że tak. Chodzi jednak o to, że metoda jaką handlujesz nie jest bynajmniej jedynym składnikiem sukcesu, nie jest nawet najważniejszym, a mimo to większość traderów zdaje się skupiać wyłącznie na niej.

Może być ci bardzo trudno zaakceptować, że to tak naprawdę TY jesteś główną przeszkodą stojącą na drodze do sukcesu, ale niestety to prawda. Dopóki nie nauczysz się jak przezwyciężyć drzemiące w tobie "demony" takie jak chciwość, strach i chęć odegrania się, dopóty nie będziesz zarabiać pieniędzy na rynku.

Oczywiście, powinieneś uczyć się strategii, ona jest ci potrzebna, ale to tylko jeden kawałek układanki, pozostałe "kawałki" leżą w tobie, nie w rynku czy też w jakimś automacie do handlu.

Jeśli twoim celem jest wyłącznie zarabianie pieniędzy, nie trade'uj.

Trading to w istocie gigantyczna pułapka psychologiczna dla wielu ludzi. Dzieje się tak ponieważ "pokusa" łatwych pieniędzy i "wolności finansowej" przyciąga do niego wielu z nich, a jeśli jest to także twoim "celem", raczej nie odniesiesz sukcesu.

Podczas gdy wiele osób skupia się na celach typu "chcę być bogaty" lub "chcę odejść z pracy", to raczej trading nie jest odpowiedzią na JAK to osiągnąć. Jeśli skupiasz się na tego typu celach, jak na ironię zapewne uzyskasz odwrotny rezultat; stracisz pieniądze.

Wiem, że to zabrzmi jak frazes, ale szczerze mówiąc, by zarabiać pieniądze na rynku, musisz naprawdę cieszyć się samym procesem, grą, wyzwaniem jakie niesie trading. Oznacza to, że powinieneś czerpać przyjemność z wyzwania jakim jest mistrzowskie opanowanie samego siebie, o którym niedawno wspominałem, a także cieszyć się z samego analizowania wykresów, znajdywanie optymalnych poziomów wejścia i wyjścia oraz prawidłowego zarządzania ryzykiem. Aby w pełni korzystać z tych rzeczy musisz cieszyć się z bycia zdyscyplinowanym, cierpliwym i zrozumienia, że to właśnie jest panowanie nad sobą, a nie "nad rynkiem".

Musisz dokonać transformacji twojego pragnienia zarabiania pieniędzy w pragnienie prawidłowego handlowania oraz rozwijania dobrych nawyków i tradingowej rutyny. Zrobisz to zdając sobie sprawę i działając zgodnie z tym jak powinno się to robić, kiedy jesteś skupiony na samym procesie, a nie na pieniądzach.

Bez pamięci

Dobra, przyznaje, że ten punkt jest prawdopodobnie najtrudniejszy, czasami nawet dla mnie. Jednak prawda jest taka, że jako trader, lepiej żebyś wielu rzeczy nie pamiętał. Zapytasz dlaczego?

Głównym powodem, dla którego powinieneś zapominać jest to, iż twoja ostatnia transakcja nie ma żadnego znaczenia dla kolejnej; dosłownie NIE MA WPŁYWU na wynik następnej transakcji. Teraz jest to bardzo łatwe do zrozumienia, ale zupełnie inna sprawa to wprowadzić tę sentencje w życie "w ferworze walki na rynku", np. gdy dopiero zamknąłeś jakąś transakcję.

Pomyśl o tym: rynek nigdy nie jest taki sam, ciągle się zmienia. Nawet ten sam setup nigdy nie rozgrywa się w identyczny sposób na rynku. Również twoja strategia ma losowy rozkład transakcji zyskownych i stratnych gdy wyciągniesz z niej odpowiednio dużą próbę. Właśnie z tego powodu nie możesz pozwolić, by przeszła transakcja wpływała na podejmowanie decyzji przy kolejnej. Rozumiem przez to, że jeśli ostatnio sygnał pin bar nie wypalił, to wcale nie oznacza, iż kolejny również przyniesie stratę.

Bardzo łatwo wpaść w tę pułapkę po stracie pieniędzy. Możesz wtedy czuć, że twoja metoda nie działa i przez to pozwolić, być przeszła transakcja wpłynęła na twoje przyszłe zachowanie na rynku. Druga sprawa jest taka, że zaczynając myśleć i zachowywać się w ten sposób, nie będziesz już handlował ze skillem, obiektywnością i przejrzystością, ale raczej towarzyszyć ci będzie zdezorientowanie, emocje i frustracja.

Trader posiadający przewagę i widzący, że ta dla niego pracuje, musi ją po prostu egzekwować, stale i stale, przez dużą serię transakcji. Pojedyncza transakcja nie jest tak istotna jak cała ich seria, wykonywana konsekwentnie (wymagająca dyscypliny i cierpliwości). Musisz pozostać emocjonalnie oderwanych od rezultatów poprzedniej transakcji i po prostu o niej zapomnieć.

Oczywiście to zakłada także, że śledzisz działanie swojej metody... jeśli dochodzi do over-tradingu, wtedy wyciągasz wnioski z tego błędu i pamiętasz, by go więcej nie powtarzać. Chodzi o to, że jeśli trzymasz się swojej strategii, transakcje zakończone stratą są czymś normalnym i nie powinni wpływać na ciebie emocjonalnie. Tak samo z resztą jak transakcje zyskowne. Zapomnij o ostatnim trejdzie i kontynuuj grę zgodnie z planem.

Odniesienie sukcesu potrwa dłużej niż myślisz

Wielu nowych traderów nie jest psychicznie przygotowanych na to jak długo może potrwać, nim zaczną dobrze i konsekwentnie handlować. Jeśli nie jesteś "długodystansowcem", pewnie szybko ulegniesz pokusom takim jak over-tradingu albo używanie zbyt dużego lewara, próbując "przyspieszyć" tradingowe sukcesy. Jednakże, przeciwnie niż byś chciał, prawdopodobnie szybko stracisz pieniądze.

Utrzymanie się na rynku i rozwinięcie prawidłowych nawyków, które prowadzą do konsekwentnego zarabiania jest możliwe głównie dzięki posiadaniu pasji związanej z tradingiem, z procesem i ze wszystkim tym z czym się wiąże. Omawiałem to już w poprzednim punkcie. Krótkowzroczne podejście i myśli na temat "szybkiego wzbogacenia się" są prostą receptą na stratę pieniędzy, a nie na ich zarabianie.

Dostosowuj i poprawiaj, by pozostać zyskownym

Rynki się zmieniają i to nie podlega żadnym dyskusjom, a także jest powodem, dla którego wszelkie tradingowe automaty / roboty nie utrzymują się przez długi czas i w końcu tracą to co zarobiły.

Jeśli rynki się zmieniający, to ty również musisz to zrobisz, dostosowując się do nich; robienie w kółko tych samych rzeczy nie przyniesie ci stałych zysków. Jest to jeden z powodów, dla którego Price Action, to doskonała metoda handlu; daje możliwość dostosowywania się do zmiennych warunków rynkowych. Nie jesteś skazany na sztywne posługiwanie się zasadami jakichś wskaźników gdy nauczysz się handlować w oparciu o akcję cenową; zamiast tego możesz odczytać warunki panujące na rynku i skorzystać z miejsc, w których tworzą się wysoce prawdopodobne wzorce w obrębie tych warunków.

no avatar
slant
Posty: 5
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 14:34

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

sobota 31 paź 2015, 18:59

Cześć jestem nowy na tym forum.
Chciałem tylko Tobie kwfx podziękować za to że poświęciłęś swój czas aby tłumaczyć dla nas cenne informacje. Dzięki Ci za to :) Obecnie jestem początkujący i staram się zgłębić tajniki Price Action. Także zabieram się do studiowania Twoich tekstów :)
Mam nadzieję że wkrótce pojawią się nowe artykuły.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

poniedziałek 02 lis 2015, 12:37

Witaj slant,

Ciesze się, że teksty Ci się podobają. W miarę możliwości będą się na pewno pojawiać kolejne. Dużo jest już również przetłumaczonych na Comparic więc tam także zapraszam :) Poniżej link:
http://comparic.pl/category/cfd/cfd-str ... al-fuller/

no avatar
irmentruda
Maniak Forex
Posty: 1103
Rejestracja: piątek 19 wrz 2014, 11:30
Lat na Forex: 3
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Silesia

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

wtorek 03 lis 2015, 09:26

Ja tez czytam regularnie i często do tych artykułów wracam. Czasami nawet w oryginale.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Zaufaj swojemu instynktowi w tradingu

piątek 06 lis 2015, 19:52

Zaufaj swojemu instynktowi w tradingu

Najlepsi traderzy mają zdolność dostrojenia się lub "wyczucia" tego, co rynek może zrobić w następnej kolejności. Często jest to nazywane jako "instynktowne przeczucie" i jest to coś, na czym sam mocno polegam w moim tradingu. W mojej opinii, każdy trader powinien rozwinąć w sobie coś takiego, a bierze się to głównie z doświadczenia i czasu spędzonego przed wykresami. Instynktowne wyczucie to coś, co rozwija się wraz z zyskiwaniem coraz większego doświadczenia w tradingu.

Początkującym traderom może być łatwiej zrozumieć instynktowne wyczucie gdybym nazywał je intuicją i przewidywaniem. Jest to po prostu podświadome przeczucie i przewidywanie wydarzenia, które może wystąpić.

Istotnie, powtarzanie procesu i rozpoznawanie wzorców na rynku prowadzi do intuicyjnych przeczuć, które można porównać do doświadczenia zwanego deja-vu. Jeśli widzisz coś wystarczająco często, twój umysł daje ci coś w rodzaju hipotetycznego przewidywania tego, co może się wydarzyć. Jest to oczywiście bardzo ważne i silne "narzędzie", które musisz rozwinąć jeśli chcesz się w końcu znaleźć wśród 10% najlepszych traderów.

Praktyka pomaga budować dobre wyczucie

Profesjonalni sportowcy kładą duży nacisk na praktykę i w rezultacie stają się wystarczająco dobrzy, by można ich nazwać profesjonalistami. Oni grali z przeciwnikami posiadającymi różny typ oraz styl gry i to dało im dobre wyczucie tego, co zrobią w następnej kolejności... przewidują intuicyjnieich kolejny ruch.

Dla przykładu, jeśli grasz wystarczająco długo w tenis z tym samym przeciwnikiem, nauczysz się jak on gra, nawet o tym nie myśląc. Zyskasz wyczucie i po prostu przewidzisz jego kolejny ruch, zanim się pojawi.

Instynktowne wyczucie rynku pojawi się u ciebie, gdy opanujesz swoją strategię i spędzisz wystarczającą ilość czasu przed wykresami. W następstwie tego działania, podczas analizy rynku, będzie ona łączona z podświadomym mechanizmem podpowiadającym czy "brać transakcję, czy nie", a także z instynktownym wyczuciem tego, co rynek może zrobić. Jest to podobne do zawodnika tenisowego, który decyduje się na silne uderzenie wolejem w następnym uderzeniu, ponieważ "czuje" co jego przeciwnik może zrobić następnie. Istnieje bardzo wiele przykładów intuicyjnego działania w sporcie, a także w innych dziedzinach, ale we wszystkich przypadkach rozwija się je przez praktykowanie i doświadczanie. Talent do tradingu także pomaga, ale wierzę, że trening i wystarczający czas spędzony przy wykresach może w każdym rozwinąć instynktowne wyczucie w tradingu.

Instynkt w tradingu price action

Różne strategie price action, które wykorzystujemy w handlu, wreszcie stają się naturą doświadczonego tradera i z czasem on doskonale czuje czy powinien wziąć dany trejd, czy też nie. Czasami trader może nawet nie rozumieć dlaczego jest bardziej przychylny, którejś ze stron rynku, ale jest to jego podświadomy mechanizm przewidywania wpływający na podejmowanie decyzji. Ten mechanizm zazwyczaj zaczyna naprawdę działać dopiero po spędzeniu odpowiedniego czasu przed wykresami i zdobyciu dzięki temu doświadczenia.

Możesz nawet za bardzo nie rozumieć co się dzieje, gdy zaczynasz czuć instynktownie swój trading, ale im więcej czasu spędzasz przed wykresami i price action, tym wyraźniejszy staje się twój podświadomy zmysł. Wiedz o tym, że to nie wydarzy się w ciągu nocy, potrzeba sporo treningu, czasu i doświadczenia na rynku, ale w końcu rozwiniesz w sobie zdolność do intuicyjnego patrzenia na price action, które widoczne jest na twoich wykresach, a ponadto stanie się to częścią twojej strategii tradingowej.

Zawsze są tylko dwie perspektywy...

Możesz mieć intuicyjne wyczucie na temat rynku lub poszczególnej transakcji i nawet nie wiedzieć dlaczego; twój podświadomy umysł jest czasem inteligentniejszy od umysłu świadomego. Zdarza się, że chcesz wchodzić w longa i widzisz ku temu sygnał, ale intuicja podpowiada, że "być może coś jest nie w porządku" ... instynkt widzi coś, czego nie możemy zobaczyć ...to jak wiadomość od podświadomości, w ten sposób nasza podświadomość jest często bardziej obiektywna niż nasz umysł świadomy.

Dla przykładu, zawsze są dwa spojrzenia / poglądy na rynek. Jeden trader patrzy na wykres i sądzi, że wygląda byczo, podczas gdy inny trader patrzy na ten sam wykres i postrzega go jako niedźwiedzi. Tak więc jeśli patrzysz na wykres z drugiej strony, jak ktoś będący po przeciwnej stronie twojej pozycji, jest to spojrzenie obiektywne. Jednakże większość z nas nie może tego zrobić w prosty sposób gdyż walczy z własną świadomością. Lubisz to czy nie, każdy z nas bywa od czasu do czasu nadmiernie przywiązany do poglądu na rynek, nawet jeśli istnieją silniejsze przesłanki do ruchu w przeciwnym kierunku. W takich sytuacjach nasza podświadoma intuicja może nam naprawdę pomóc. Może także ostrzec nas, że "coś jest nie tak", a wtedy możesz poszukać powodów, dla których twoja transakcja może nie być dobrym pomysłem. Przykładowo, jeśli twoje nastawienie jest pro-wzrostowe i szukasz wyłącznie okazji do wejścia w longi, twoja intuicja może cię ostrzec, byś bliżej przyjrzał się sytuacji strony przeciwnej.

Gdy wykres wygląda na dobry do zagrania longa, ale twoja intuicja podpowiada, że coś jest nie tak, mimo że tego nie widać, to nasza podświadomość jest obiektywna... posiada "spojrzenie" na drugą stronę transakcji i ostrzega cię o tym co widzi. Początkowo mogło to być dla nas niewidoczne, ale podświadome przeczucie zapaliło czerwone światło. Tak więc nasza podświadomość może być obiektywna, nawet jeśli o tym nie wiemy, ponieważ widzi też inne perspektywy danego zagrania, opierając się na doświadczeniu i czasie spędzonym przed wykresami.

Oczywiste jest, że aby zacząć rozwijać swój tradingowy instynkt, najpierw musisz zrozumieć ruchy ceny na wykresach. Wszystko zaczyna się od nauki czytania ciągle zmieniającej się akcji cenowej na rynku. Jednak gdy już to zrobisz, czas jaki na to poświęcisz, zbuduje twoje podświadome wyczucie w tradingu i zaczniesz intuicyjnie "czuć" wykres. Wiedz też, że nie zawsze twoja intuicja będzie ci dobrze podpowiadać, ale na pewno nie raz ci pomoże, dlatego musisz ją rozwijać jeśli chcesz się stać odnoszącym sukcesy traderem.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

6 rzeczy, które musisz robić by utrzymać się z tradingua

środa 11 lis 2015, 15:32

6 rzeczy, które musisz robić by utrzymać się z tradingu

Każdy może się stać traderem, ale nie każdy stanie się traderem zdolnym do utrzymania się z tej profesji. Pewnie wiesz już, że w rzeczywistości większość traderów nie odnosi sukcesu w długim terminie. Dlaczego tak jest? Jakie są podstawowe cechy, które musisz posiąść, by pozowliły ci handlować tak długo, aż staniesz się zdolny do utrzymywania się wyłącznie z tradingu?

Marzeniem wielu jest trading jako jedyne zajęcie, a tak niewielu traderom udało się to osiągnąć i jak już pewnie wiesz, najbardziej frustrującą częścią tego zadania jest to, że w tradingu za swoje błędy możesz winić wyłącznie siebie. Omówmy zatem 6 najważniejszych "cech" jakie musisz posiąść jeśli kiedykolwiek zamierzasz żyć z tradingu.

1. Pasja

Ten punkt jest dość oczywisty, ale mimo to uważam, że wielu jeśli nie większość traderów handluje z niewłaściwych powodów i tak naprawdę nie posiadają do tego pasji, którą myślą, że mają.

Najlepsi tradery nie spekulują tylko dla pieniędzy, ale dlatego, że autentycznie cieszą ich te intelektualne i emocjonalne wyzwania jakich dostarcza rynek. Jeśli chcesz stać się odnoszącym sukcesy traderem musisz w mistrzowskim stopniu opanować samego siebie. Większość ludzi nie daje rady w tej dziedzinie, ponieważ dają się ponieść emocjonalnym impulsom; chcą po prostu szybko się dorobić, a to zaburza ich osąd, logiczne / obiektywne podejmowanie decyzji oraz planowanie. Musisz przede wszystkim zaakceptować mentalne wyzwanie jakie niesie ze sobą trading i czerpać z niego przyjemność.

Mogę ci już teraz powiedzieć, że jeśli twoim głównym celem jest "szybki zarobke" bądź "odejście z obecnej pracy", itd. to raczej nie odniesiesz sukcesu w tradingu i prawdopodobnie stracisz pieniądze szybciej niż je zarobisz.

2. Cierpliwość

Pewnie sobie pomyślisz: "Oczywiście, że potrzebuje cierpliwości, by trejdować z powodzeniem". Wydaje się to takie proste, wręcz banalne, a mimo wszystko tak niewielu traderów wykazuje cierpliwość przy spekulacji.

Cierpliwość w tradingu oznacza oczekiwania na zgodne ze strategią przesłanki i pełne uformowanie sygnału. Oznacza to również, że dajesz swoim pozycjom czas, by mogły dla ciebie pracować i wpadasz w panikę gdy widzisz pierwszy znak ruchu na twoją niekorzyść. Cierpliwość to także podejście, gdzie skupiasz się na "lesie", a nie tylko na jednym "drzewie", co prowadzi do uniknięcia pokus czychających na rynku i koncentracji na większym obrazie sytuacji.

Jeśli jesteś osobą niecierpliwoą, prawdopodobnie walczysz ze swoim tradingiem, ale to nie znaczy, że nie możesz naczyć się bycia cierpliwym. Musisz po prostu zrozumięć, że cierpliwość pozwol ci zarobić pieniądze dużo szybciej, niż gdy jej nie wykazujesz. Jeśli ulegasz over-tradingowi i za dużo ryzykujesz (nie jesteś cierpliwy), stracisz pieniądze i oczywiście oddalisz się od celu bycia zyskownym traderem.

3. Dyscyplina

Dyscyplina i cierpliwość są ze sobą ściśle powiązane. Różnica jest w tym, że dyscyplina oznacza trzymanie się strategii i trading planu oraz nie wprowadzaniu ciągłych zmian do swojej metody po każdej stratnej transakcji. Tak więc musisz z dyscypliną trzymać się swojej strategii niezależnie czy ma dobry, czy trochę gorszy okres, a także musisz rozumieć, że strategia potrzebuje czasu, by rozegrana została seria transakcji i przyniosła zysk.

4. Pewność siebie i niezależność

Zarabianie na życie jako trader jest możliwe, ale po pierwsze i przede wszystkim musisz sobie zaufać. Jeśli wciąż opierasz się na opiniach innych traderów to znaczy, że nie jesteś jeszcze gotowy. Musisz nauczyć się swojej strategii i dobrze ją opanować, a potem po prostu zaufać sobie i własnemu instynktowi.

Na pewno nie staniesz się profesjonalnuym traderem korzystając z sygnałów innych osób, czy subskrybując je z jakichś serwisów. Musisz nauczyć się jak czytać ruchy cen na rynku np. poprzez price action i stąd wyciągać wnioski oraz podejmować własne decyzje. Zawsze pamiętaj, że nikt nie zatroszczy się tak o twoje pieniądze czy rachunek handlowy, jak ty sam.

6. Bezpieczeństwo

Kiedy mówię "bezpieczeństwo", mam na myśli zabezpieczenie finansowe. Oczywiście nie twierdzę, że musisz być bogaty, ale by z powodzeniem handlować na rynkach i z tego żyć, twój umysł musi być wolny "potrzeby handlu". Jeśli czujesz, że "musisz" handlować, by być szcześliwym lub odnieść sukces w życiu, będziesz podchodził do tego zbyt emocjonalnie i stracisz pieniądze.

Ludzie, którzy czują, że nie mają żadnej innej opcji poza tradingiem, zaczynają z nieodpowiednim nastawieniem, które na pewno nie jest tym czego byś chciał. Żeby było jasnej, spokojny i wolny od emocji stan umysłu można osiągnąć wtedy, gdy masz "Plan A", a więc pracę, która pozwoli na zapłatę rachunków itd. Trading może być twoim "Planem B", ale przede wszystkim musisz mieć jakiś bezpieczny "Plan A", tak by możliwy był rozwój i utrzymanie odpowiedniego stanu umysłu, który pozwoli w końcu stać się pełnoetatowym traderem.

6. Przewaga

Ostatecznie, jeśli chcesz żyć z tradingu potrzebujesz strategii dającej przewagę. Strategia musisz zawierać takie wzorce lub "zdarzenia", które dzieją się na rynku, by dostarczała przewagi w serii losowych wejść. Dla mnnie jak i wielu osób, które szkole jest to po prostu price action. Używamy prostych wzorców price action, które dają nam większe szans na zarobienie pieniędzy w losowym rozkładzie zyskownych i stratnych pozycji.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Granie na wybicia zwykle prowadzi do strat

środa 18 lis 2015, 11:57

Granie na wybicia zwykle prowadzi do strat

Granie na wybicia jest bardzo kuszące i w rzeczywistości wiele osób decyduje się grać w zgodzie z kierunkiem aktualnego ruchu, reagując w sposób typowy dla mentalności "tłumu". Można teraz powiedzieć, że handel z trendem lub wraz z tłumem jest jest dobrą strategią i w teorii często ma to pokrycie, ale jeśli chodzi o egzekucję zlecenia w czasie rzeczywistym, to w ten sposób wchodzi się w miejscach o niskim prawdopodobieństwie, a zatem granie na wybicie dołem nowych dołków bądź wybicie górą nowych szczytów, często jest główną pułapką, szczególnie dla początkujących traderów.

Mimo, że jestem zwolennikiem spekulacji zgodnej z obecnym momentum, a także podążaniem za "najmniejszym oporem", to nawet gdy próbuję być na "pokładzie" zgodnym z trendem, rzadko gram na wybicia, a zamiast tego czekam na cofnięcie do strefy wartości (obszaru wsparcia/oporu), gdzie z kolei dostaje więcej czynników potwierdzających - konfluencję.

Dlaczego handel na wybicia może być niebezpieczny. Przykłady.

Chcę w tej lekcji pokazać niedawne, rzeczywiste przykłady możliwych transakcji w grze na wybicia, które totalnie nie wypaliły, a cena skierowała się ostatecznie w kierunku przeciwnym do pierwotnego ruchu.

Miliony dolarów były zarabiane i tracone w tych ruchach i być może ty też się dałeś na to nabrać. Mimo, że niemożliwym jest, by wiedzieć kiedy wystąpią takie "pułapki", spojrzymy na przykłady rzezi jaką spowodowały i wyciągniemy z niej istotne lekcje...

W ostatnich miesiącach można było zauważyć wiele fałszywych wybić jakie pojawiły się na rynku.

Poniżej zobaczysz przykłady niedawnych wybić, które wciągnęły traderów, przeżuły, a następnie wypluły jak zużytą gumę...

Pierwszy wykres to "klasyczny przykład" nieudanego, fałszywego wybicia kluczowego poziomu wsparcia na kablu. Zauważ jak cena wybija się trochę poniżej kluczowego poziomu i szybko zawraca. Znaczny ruch zwyżkowy po wybiciu zmiażdżył wszystkich, którzy sprzedawali w dołku, po tym jak doszło do przełamania poziomu...
01.png
Poniższy wykres pokazuje nieudane wybicie na GBP/USD. Zauważ, że cena od dłuższego czasu wyglądała jakby chciała wybić się ponad opór przy 1.5688. Takie typy wybić wydają się być najgroźniejsze; "wyglądają" na bardzo oczywiste... ponieważ przyciągają wszystkich amatorów i po wystrzale ceny w górę, zawodowcy szybko ściągają cenę w przeciwnym kierunku, czyszcząc przy tym świeżaków.
02.png
W następnym przykładzie widzimy niedawne i bardzo wyraźne fałszywe wybicie na EUR/USD. Zauważ, że rynek był wtedy w konsolidacji. Fałszywe wybicia takie jak to są bardzo powszechne na rynkach nie będących w trendzie...
03.png
Na następnym wykresie indeksu Dow Jones widzimy jasno, że wybicie nie doszło do skutku i poziom wsparcia niedaleko 17060 został obroniony, zgodnie z długoterminowym trendem wzrostowym. Kluczowe poziomy jak ten zaznaczony na wykresie często powodują fałszywe wybicia i wyrzucają z rynku ludzi, którzy myśleli, że cena podąży poza poziom...
04.png
Kolejny wyraźny przykład nieudanego wybicia kluczowego wsparcia. Kiedy cena zjeżdża na dół, by przetestować poziom, "oczywista" gra to handel na wybicia... wszyscy myślą, że rynek pójdzie niżej. Ale w tym momencie nie ma już nikogo, kto chce sprzedawać i zawodowcy wchodzą, czyszcząc stopy i pchając rynek wyżej.
05.png
Bardzo często zdarza się, że fałszywe wybicia mogą być dobrą okazją do gry, ale w przeciwnym do wybicia kierunku. Na wykresie poniżej widzimy fajny przykład nieudanego wybicia wsparcia na GBP/USD, któremu towarzyszył zakupowy pin bar, co doprowadziło do znacznego ruchu w przeciwnym kierunku...
06.png
Alternatywa do gry na wybicia...

Teraz spójrzmy na coś, co nazwałbym bardziej książkowym wejściem i handlem zgodnym z nastawieniem rynku, zaraz po cofnięciu...

Zauważ jak na poniższym wykresie cena zawraca do EMA 21, które stanowi dynamiczny opór i tam formuje się sygnał pin bar, zgodny z trendem spadkowym. Był to sygnał wykazujący konfluencję, który miał duże szanse na wypracowanie zysku. Ponadto utworzył się po cofnięciu i w zgodzie z trendem na wykresie dziennym. Handel w taki sposób eliminuje w znacznym stopniu możliwość potencjalnego złapania się w pułapkę fałszywego wybicia...
07.png
Oto kolejny przykład czekania na cofnięcie do strefy wartości, by uzyskać optymalne i zgodne z trendem wejście na rynek. Zauważ, że trend wzrostowy już istniał kiedy doszło do cofnięcia, do dynamicznego oporu tworzonego przez kanał EMA 8/21. Tam też utworzył się pin bar i mieliśmy w związku z tym zgodny z trendem i wysoce prawdopodobny sygnał wejścia...
08.png
Następny przykład czekania na korektę i szukania sygnału zgodnego z trendem, by uzyskać konfluencję. Indeks HSI na wykresie poniżej znajdował się w wyraźnym trendzie spadkowym zanim zaczął cofać się do oporu, a krótko potem uformował się pin bar zgodny z trendem w dodatku na oporze tworzonym przez EMA 8/21.
09.png
Zobaczmy też jak trader może grać na rynku w konsolidacji, gdzie często występują spore wybicia poza granice zakresu w jakim wcześniej poruszała się cena.

Na wykresie poniżej widać, że EUR/USD poruszał się w określonym zakresie. W takich sytuacjach fałszywe wybicia ekstremów zakresu są czymś powszechnym. Wiedząc to, profesjonalni gracze pominą te poziomy, co znaczy, że gdy cena do nich wróci będą grać w kierunku przeciwnym do wybicia... do czasu aż cena wyraźne wybije się poza zakres. Jest to dobry sposób, by zyskać przewagę w handlu na rynku nie znajdującym się w trendzie. Można to zrobić przy użyciu sygnału price action lub bez niego, wchodząc "na ślepo".
10.png
Kluczowe wskazówki...

- Myślenie przeciwne "do tłumu" jest umiejętnością, którą musisz rozwinąć przez trening i czas spędzony przed monitorem. Myślący o rynku w stylu kontrariańskim zwykle wygrywają na rynku.

- Można handlować z trendem, ale nadal myśleć kontrariańsko, przykłady widoczne są wyżej, gdzie czekamy na cofnięcia do stref wartości i poziomów konfluencji na rynku w trendzie. Wybicia nie są jedynym sposobem do handlu z trendem i w rzeczywistości nie są idealną drogą do tego, by to robić.

- Czekanie na cofnięcie ceny do oczywistych poziomów i wtedy szukanie sygnałów price action.

- Kiedy rynki znajdują się w konsolidacji możesz handlować gdy cena zbliża się do jej zakresu (handel w kierunku przeciwnym do ograniczenia zakresu).

- Nieudane wybicia (fałszywe) są dobrymi okazjami do tradingu, poszukujesz wtedy sygnałów w czasie nieudanego wybicia lub krótko po nim (patrz przykład powyżej na GBP/USD, gdzie doszło do fałszywego wybicia wraz z pin barem).

- Nie sprzedawaj na kluczowych poziomach wsparcia i nie kupuj na kluczowych oporach. Jeśli naprawdę chcesz handlować zgodnie z tym kierunkiem, czekaj aż cena zamknie się poza poziomem, utrzyma nad/pod nim przez co najmniej kilka dni i WTEDY szukaj możliwości wejścia po cofnięciu.

Podsumowując, wybicia mogą prowadzić do stratnych transakcji, zwłaszcza te "oczywiste", które nakłaniają do robienia w konia wszystkich traderów-amatorów.

To oczywiście nie znaczy, że "nigdy" nie powinieneś handlować wybić, ale raczej powinieneś podchodzić do tego bardziej starannie i szukać innych, bardziej kontrariańskich wejść na rynek, takich jak omawialiśmy na powyższych przykładach.

Natura ludzka każe nam kupować lub sprzedawać jak rynek porusza się w kierunku, w którym chcemy zawrzeć transakcję, ale samo to nie jest wysoce prawdopodobną strategią handlową. Rynek porusza się w górę i w dół zatem potrzebujesz metody, która pozwoli ci na uzyskanie z tego przewagi, a nie natychmiastowe korzystanie z ruchu w kierunku, w jakim podąża rynek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Jak podnieść się po serii strat?

piątek 20 lis 2015, 19:40

Jak podnieść się po serii strat?

Wszyscy na rynku mamy od czasu do czasu serię strat. Jak jednak ustalić czy jest to wyniszczająca strata, która prowadzi do wyzerowania rachunku, czy tylko "zwykła" strata? Emocje wzrastają i szybko można zobaczyć jak nasze zyski "wypływają" na rynek, jeśli oczywiście nie będziemy ostrożni.

W dzisiejszej lekcji podzielę się z tobą tym czego nauczyłem się o radzeniu sobie z seriami strat podczas 15-stu lat mojej tradingowej kariery. Nie ważne jak na to patrzysz, serie strat na pewno nie są fajne i zabawne, ale jeśli je odpowiednio zrozumiesz, nie powinny stanowić zagrożenia dla twojego długoterminowego sukcesu jako tradera.

Punkt 1: Zrozum "naturę" strat

Pierwsza rzecz jaką musisz zrobić, by odbić się po serii strat to zrozumienie natury strat na rynku. Możesz teraz zapytać, co mam na myśli mówiąc o "naturze" strat?

Odpowiedź jest bardzo prosta: Istnieją dwa podstawowe rodzaje strat jakie trader może ponieść; coś co nazywam "normalną" stratą oraz stratą emocjonalną (wywołaną przez emocje). Tak więc pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić jest zadanie sobie pytania odnośnie swojej serii strat, np. "Czy to były normalne straty, czy może wywołane przez emocje?"

- normalna strata to ta statystyczna cześć twojej strategii/przewagi. To znaczy, że w serii transakcji, w każdej metodzie, pewien procent z nich będzie stratny NAWET JEŚLI spekulujesz konsekwentnie i jesteś zdyscyplinowany. Nie ma metody o 100% skuteczności, gdyby tak było, każdy zostałby miliarderem. Tak więc zrozum, że normalne straty będą się przydarzać i są one naturalną częścią każdej strategii tradingowej.

- emocjonalna strata jest spowodowana przez emocje lub też bycie zbytnio rozemocjonowanym. Są to straty wynikłe z over-tradingu (który może być efektem różnych emocji takich jak chciwość, złość, zemsta, itp.) lub straty, które były większe niż te, z którymi czujesz się dobrze, ponieważ ryzykowałeś zbyt dużo z chciwości, nadmiernej pewności siebie lub zemsty (próby "odrobienia" straconych pieniędzy). Ten typ strat jest bardzo niebezpieczny i prowadzi do ogromnych serii strat, które często kończą się wyczyszczeniem rachunku handlowego.

Rozumiesz już zatem naturę strat na rynku, a teraz pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić, to przeprowadzić ze sobą szczerą rozmowę i ustalić, czy ponoszone straty były "normalne", czy spowodowane emocjami. Jeśli straty pochodzą od emocji, masz oczywiście do zrobienia dużo więcej, tak więc czytaj...

Punkt 2: Zrozum, że twoja strategia potrzebuje czasu na działanie

Kolejną bardzo ważną częścią w odbiciu po serii strat jest po prostu zrozumienie, że każda strata czy też ich seria jest nieistotnym w długim terminie, schematem twojej podróży w tradingu.

Jak omawiałem w poprzednim punkcie, normalne straty nie są czymś niezwykłym. Kolejny aspekt jest taki, że nigdy nie wiesz, kiedy pojawi się seria strat.

Wyobraź sobie, że w ciągu roku zawierasz 100 transakcji (to tylko przykład). Następnie wyobraź sobie, że te 100 transakcji to niebieskie i czerwone żetony, wymieszane losowo w słoiku. Jeśli włożysz swoją rękę do słoika i nie patrząc na nią wyciągniesz jeden żeton, nie wiesz czy będzie on niebieski czy czerwony? Nie, dopóki na niego nie spojrzysz.

Teraz wyobraź sobie, że niebieskie żetony to zyskowne transakcje, a czerwone żetony to stratne transakcje. Jeśli twoja strategia daje 60% zyskownych pozycji w czasie, oznacza to, że 40% żetonów będzie czerwonych. Tak więc w ciągu 100 żetonów (transakcji) możesz oczekiwać, że wyciągniesz 40 czerwonych (stratnych transakcji). Jednak w jakiejkolwiek transakcji (lub wyciągając żeton ze słoika), nigdy nie wiesz czy wyciągniesz czerwony czy niebieski żeton.

Celem dzisiejszej lekcji jest uświadomienie tobie, że twoja strategia potrzebuje dużej serii transakcji byś zarabiał pieniądze, a poza tym w ramach serii transakcji jest zupełnie normalne, że będziesz miał ciąg stratnych pozycji. Wyobraź sobie, że rzucasz monetą. Masz 50% szans na to, że wypadnie orzeł lub reszka, w serii 10 rzutów możesz mieć pod rząd 10 reszek, ale w SERII 100 rzutów, będzie to bliżej rozkładu: 50% reszek i 50% orłów. Tak więc nie możesz sobie pozwolić, aby nadmiernie się emocjonować złą passą "normalnych strat", o których mówiliśmy wcześniej, a już tym bardziej nie powinieneś działać pod wpływem emocji po jednej stratnej transakcji, ponieważ w ciągu dużej serii jest to zupełnie nieistotne.

Punkt 3: Zrozum, że negatywne emocje nie pomogą ci zarabiać pieniędzy

Zrozum, że jeśli wpadniesz w pułapki emocjonalnych strat i będziesz zbytnio pracował nad każdą stratą lub ich serią, tak jak omawiane to było wyżej, nie pomożesz sobie przezwyciężyć złej passy, a tylko sprawisz, że będzie gorzej.

Wiem, że nawet jeśli rozumiesz punkt 1 i 2 powyżej, może być ci trudno przełknąć nawet te normalne i statystyczne serie strat, ale musisz znaleźć sposób, by to zrobić. Musisz "przełknąć" serię strat i zaakceptować to, że one będą występować, a następnie uwolnić się od emocji z nimi związanych. Jeśli wciągniesz się w te negatywne emocje, stracisz jeszcze więcej pieniędzy i bardziej zniszczysz swój rachunek oraz odpowiedni stan umysłu.

Lubię podejście, które nazywam "widzieć las spoza drzew". Jak mówi stare przysłowie, musisz widzieć "las spoza drzew" co oznacza, że nie możesz zatracać się w szczegółach czegoś, a zachować otwarty umysł i być skupionym na większym obrazie (nie na drzewie tylko na całym lesie). W tradingu to oznacza, że nie możesz działać pod wpływem emocji lub ugrzęznąć psychicznie w złej passie, a zamiast tego zobaczyć większy, długoterminowy obraz.

Pamiętaj, że twoja zyskowność i sukces będzie definiowany w ciągu całego roku lub nawet dłużej, a nie na podstawie jednego dnia, tygodnia, czy miesiąca. Jeśli utrzymujesz dyscyplinę i trzymasz się swojej strategii przez wystarczającą próbę transakcji, a także jeśli używasz efektywnej strategii/metody, takiej jak price action, powinieneś w końcu wyjść na swoje.

Punkt 4: Odpocznij od rynku (jeśli tego potrzebujesz)

Jeśli rzeczywiście padłeś ofiarą "emocjonalnych strat" i doprowadziłeś do ruiny swoje konto tradingowe, prawdopodobnie najlepiej będzie jak dasz sobie trochę czasu na "przegrupowanie" i odpoczniesz od tradingu.

Użyj tego, czego nauczyłeś się w dzisiejszej lekcji, a także w pozostałych lekcjach (które możesz znaleźć tu na forum i na portalu http://www.comparic.pl) i wyciągaj wnioski, byś zrozumiał, gdzie poszło ci źle. Przede wszystkim, ucz się na swoich błędach i nie pozwól im ściągać cię w dół.

Powrót po serii strat rozpocznij przede wszystkim od zrozumienia ich natury, o której dyskutowaliśmy w tej lekcji. Jeśli już ustalisz, że twoja zła passa była spowodowana czymś co robisz źle (emocjonalne straty), musisz opracować plan działania, by w przyszłości postępować poprawnie. To często prowadzi do rozpoczęcia nauki i zdobycia solidnej, tradingowej edukacji, aby upewnić się, iż rozumiesz co robisz na rynku oraz, że masz zaufanie do swojej strategii.

Jeśli rzeczywiście twoje straty wynikały ze "statystyki", kontynuuj handel w oparciu o własną metodą/strategię i trzymaj się jej. Osobiście zawsze lubię myśleć po prostu, że seria strat zbliża mnie do zyskownej transakcji lub ich serii.

Mam nadzieję, że dobrze się bawiłeś czytając ten tekst i ucząc się jak radzić sobie ze stratami na rynku. Jako traderzy, musimy sobie z nimi radzić i prawidłowo na nie reagować, ponieważ jakkolwiek banalnie by to nie zabrzmiało, tracenie jest tak naprawdę częścią wygrywania.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Jak zacząć skutecznie handlować z niewielkim depozytem?

środa 09 gru 2015, 17:03

Jak zacząć skutecznie handlować z niewielkim depozytem?

Możesz mieć poczucie, że jesteś w gorszej sytuacji jeśli zaczynasz trading na rachunku z niewielkim depozytem. Jak jednak przekonasz się w dzisiejszej lekcji, te uczucia to tylko iluzja wynikająca ze skupiania się na niewłaściwych rzeczach.

Jednym z największych wyzwań z jakim się zetkniesz podczas tradingu jest myślenie , że tylko "jeśli będziesz miał więcej pieniędzy" możesz w jakiś sposób szybciej stać się zarabiającym traderem. Jeśli mierzysz swoje zarobki przez jeden czy dwa tygodnie pewnie, że możesz mieć szczęście i powiększysz swój duży rachunek bardzo szybko, ale jakie to ma znaczenie jeśli wszystko za chwilę oddasz z powrotem na rynek? Zyskowność powinna być mierzona przez znacznie dłuższy okres czasu; co najmniej 6 miesięcy do roku.

Chodzi o to, że jeśli nie potrafisz sobie radzić z tradingiem na małym koncie, to na dużym również nie będziesz księgował zysków. Po prostu więcej pieniędzy do tradingu nie przyspiesza możliwości stania się zarabiającym traderem. Jeśli tak naprawdę nie wiesz co robisz, powinieneś grać na małym koncie, bo na dużym stracisz więcej i to znacznie szybciej.

Powinieneś przeczytać resztę tego artykułu, ponieważ to ci pomoże...

Wiem dokładnie jak się czujesz, też byłem w tym miejscu. Możesz czuć się w tradingu jakbyś robił krok do przodu i zaraz dwa kroki w tył. Może to być też coś w stylu "Gdybym tylko miał więcej pieniędzy, szybko zarobił jeszcze więcej na rynku i rzucił moją obecną pracę".

Niestety mój przyjacielu, to tak nie działa...

Czy sądzisz, że gdybyś dał 100 tysięcy dolarów do handlu komuś bez doświadczenia to zrobi on z nich jakiś użytek? Jestem pewny, że zgodzisz się ze mną, iż nie zrobi on z tymi pieniędzmi nic dobrego przez co najmniej 6 miesięcy, a w rzeczywistości będzie on miał ich o połowę mniej już w ciągu kilku pierwszych miesięcy.

Tak więc dlaczego wierzysz, że gdy tylko będziesz miał "więcej pieniędzy", dramatycznie wzrosną twoje wyniki w tradingu? Nie chodzi też o to, że nie posiadasz "absolutnie żadnego doświadczenia w tradingu, ale czytając ten artykuł prawdopodobnie szukasz jakiejś pomocy z tego czy innego powodu i jeszcze nie do końca stałeś się mistrzem swojej strategii. Widzisz zatem, że to nie pieniądze są tu problemem, a ten leży pewnie w tobie i dopóki go nie naprawisz, dalej będziesz odczuwał rozczarowanie i tracił na rynku.

Powinieneś zatem raczej cieszyć się jeśli nie masz konta z dużą sumą pieniędzy, ponieważ na takim rachunku lepiej się uczyć i popełniać błędy niż na dużym rachunku, gdzie straty finansowe oraz emocjonalny stres są nieporównywalnie większe.

Zmień swój sposób myślenia

Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić to dopasowanie myślenia z "Chcę zarobić więcej pieniędzy z tradingu" na "JAK mogę zarobić więcej pieniędzy z tradingu?". Gdy już to zrobisz, doświadczysz zmiany w tym na czym się skupiasz...

Pomyśl o tym w ten sposób... Jak MYŚLAŁBYM gdybym miał bardzo gruby rachunek? Nie będziesz wtedy myślał w stylu "gdybym tylko miał rachunek z wielkim depozytem...", ponieważ już go masz, zamiast tego skoncentrujesz się na nauce prawidłowego tradingu i rozwijania skutecznej strategii oraz planu działania.

A zatem, MUSISZ myśleć jak gdybyś już miał duże konto, ponieważ jeśli nie będziesz handlował "jak gdybyś" je miał, to nigdy nie zarobisz pieniędzy. Zamiast tego będziesz stale wymuszał kolejne problemy poprzez zbyt spore ryzyko lub nadmierny handel, ponieważ będziesz głęboko wierzył, że to "pieniądze" są ich przyczyną.

Twój umysł MUSI przełączyć się z "pieniędzy" na "proces". Powiem tu coś, co powtarzałem już wielokrotnie. Jeśli chcesz się stać odnoszącym sukcesy traderem, musisz skupić się na samym działaniu, a nie na pieniądzach.

Tak więc jeśli masz konto z niewielkim depozytem...

Oto "nasza chwila prawdy", że tak powiem...

Jeśli zamierzasz handlować tak jakbyś był milionerem, MUSISZ zaakceptować pewne realia tej sytuacji...

Te realia to:

1) Nie będziesz brał zbyt wielu transakcji, a zamiast tego będziesz spekulował jak snajper.

2) Będziesz handlował małymi pozycjami z uwagi na to, że chcesz prawidłowo zarządzać ryzykiem i uwierz mi, jest to niezbędne nie tylko po to by budować swoje konto, ale też wystarczająco długo się utrzymać i nauczyć odpowiednich umiejętności.

3) Pieniądze nie powinny cię w tym momencie motywować. Zamiast tego motywacją powinna być nauka prawidłowych procesów w tradingu, a mianowicie utrzymania dyscypliny i cierpliwości oraz konsekwentnego podążania za strategią.

4) Nie możesz myśleć o "odzyskiwaniu" strat.. ten zły sposób myślenia prowadzi wyłącznie do jeszcze większych strat.

Dlaczego "tak trudno" jest budować małe konto

Jak już wcześniej wspominałem.. prawdopodobnie czujesz jakbyś w swoim tradingu robił czasem jeden krok do przodu i dwa kroki w tył. Mając małe konto może to być irytujące, ponieważ wydaje ci się, że nigdy nie zbudujesz większego kapitału.

Dobrze, zatem skup się też na utrzymaniu zysków. Nie oddawaj wszystkiego w następnej transakcji tylko dlatego, że ulegasz over-tradingowi lub jesteś zwyczajnie chciwy. Wyobraź sobie, że handlujesz na koncie z depozytem 100 tysięcy... powiedzmy, że zarobiłeś 10 kawałków... jak byś się czuł, gdybyś od razu oddał tyle pieniędzy z powrotem na rynek. Handlując na małym koncie oddasz tylko 100 dolarów, zamiast 10-ciu tysięcy. Musisz więc naprawić wszystkie błędy jakie popełniasz zanim zaczniesz operować większymi kwotami. Powtarzając ponownie: ciesz się, że nie masz jeszcze konta z wielkim depozytem i skup na procesie stawania się dobrym traderem.

Konkluzja

Handel na koncie z małym depozytem wcale nie jest wadą, zwłaszcza jeśli jesteś stosunkowo nowy w traderskim świecie i brak ci konsekwencji. To jak duże jest twoje konto nie odgrywa tak naprawdę żadnego znaczenia w czynieniu postępów i zdobywaniu umiejętności. Oczywiście jeśli masz większe konto, grasz większymi pozycjami i potencjalnie zarabiasz więcej pieniędzy, ale jeśli NIE WIESZ JAK SPEKULOWAĆ, żadne pieniądze świata ci nie pomogą.

Pozostaje ci zatem uczyć się jak handlować, skupić się na odpowiednich metodach i czerpać radość z podróży. Przestań przejmować się "szybkim zarabianiem pieniędzy" czy "staniem się bogatym i odejściem z pracy", ponieważ im mniej skupiasz się na tych rzeczach, tym bardziej prawdopodobne jest, że się wydarzą.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

9 wskazówek profesjonalnego wyznaczania wsparć i oporów

piątek 18 gru 2015, 17:28

9 wskazówek profesjonalnego wyznaczania wsparć i oporów

Prawie każdego dnia dostaję maile od ludzi z pytanie jak prawidłowo identyfikować i rysować poziomy wsparcia i oporu na wykresach. To z kolei mówi mi, że jest w tym temacie wiele nieporozumień i dezinformacji.

Tak więc w tej lekcji, dam wam wgląd w moje profesjonalne podejście do identyfikowania i rysowania poziomów wsparcia i oporu poprzez przekazanie 9 prostych do użycia wskazówek...

1. Usuń z wykresu WSZYSTKO prócz ceny

Nie chcesz aby cokolwiek rozpraszało twój wzrok kiedy patrzysz na najważniejsze poziomy wsparcia i oporu na wykresie, chcesz za to mieć najwyraźniejszy i "najczystszy" widok jaki da się tylko uzyskać. Z tego powodu, wyrzucam jakiekolwiek średnie kroczące, których używam i to samo BARDZO polecam zrobić też tobie.

Jak już zapewne wiesz śledząc mojego bloga, nic więcej poza dwoma średnimi kroczącymi nie powinno się znajdować na twoim wykresie. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, zapraszam do artykułu, który wyjaśnia dlaczego wskaźniki psują twój trading.

Po prostu zapamiętaj: Tylko czysty wykres z samymi świeczkami da ci najlepsze spojrzenie na rynek i pozwoli odnaleźć oraz narysować kluczowe poziomy.
1.png
2. Zacznij od wykresu tygodniowego, tam rysuj poziomy długoterminowe

Wykres tygodniowy jest moim zdaniem najlepszym miejscem, by nauczyć się rysować poziomy wsparcia i oporu, ponieważ wyraźny widok na znaczące i kluczowe poziomy długoterminowe, które musisz mieć na wykresach.

Przykładem będzie to, jak ja przechodzę przez rysowanie poziomów wsparć i oporów na tym samym rynku (GBPJPY), zaczynając od wykresu tygodniowego.

Zauważysz na poniższym przykładzie, że oddalam wykres tygodniowy na odpowiedni dystans (obejmujący około dwa lata) i umieszczam na nim linie horyzontalne, które przechodzą przez najwyraźniejsze i oczywiste punkty na rynku, w których cena zmieniała kierunek...
2.png
3. Co robić na wykresie dziennym...

Po zidentyfikowaniu i narysowaniu kluczowych poziomów długoterminowych na wykresie tygodniowym, nadchodzi czas zejść niżej, do najważniejszego dla nas interwału, a mianowicie na wykres dzienny.

W tym momencie patrzysz już na oczywiste / kluczowe poziomy, które nie były wyraźnie widoczne na wykresie tygodniowym i mógłbyś je w ten sposób pominąć. Będziesz tu również rysował bliższe oczywiste i krótkoterminowe poziomy. Te krótkoterminowe poziomy są bardzie prawdopodobne do rozegrania niż bardziej odległe (długoterminowe), dlatego tak ważne jest, by je zidentyfikować i narysować.

Spójrzmy na przykład...
3.png
Zauważ na powyższym wykresie narysowałem nowy poziom przy 184.22, który rozważam jako poziom krótkoterminowy. Weź też pod uwagę to, iż nie był on dla mnie oczywisty na wykresie tygodniowym, ale z pewnością jest to ważny poziom, tak więc umieściłem go na wykresie dziennym.

Spójrz również, że dopasowałem nieznacznie poziomy wsparcia i oporu, które narysowałem na wykresie tygodniowym poprzez przesunięcie ich trochę w górę lub w dół. Robię tak ponieważ patrząc na wykres dzienny ma dla mnie sens bazowanie na poziomach odnoszących się do szczytów / dołków świeć. Jest to jak najbardziej w porządku i sam odkryjesz, że gdy patrzysz na wykresie dziennym, na poziomy z wykresu tygodniowego, znajdzie się powód, by je nieznacznie dopasować, tak jak zrobiłem to na powyższym przykładzie. Nie mówię tu o jakichś wielkich korektach poziomów; jak możesz zauważyć dopasowanie to około 20-30 pipsów lub troszkę więcej.

4. Co robić na wykresie intraday (H4 lub H1)

Wykresy H4 i H1 będą służyć głównie do celów "poglądowych". Oznacza to, że przeglądamy te wykresy, ale opieramy się na poziomach z wykresów tygodniowych / dziennych oraz dziennych / krótkoterminowych, ponieważ są one bardzo istotne na interwałach intraday.

Przez większość czasu skupiam się na poziomach z wykresu dziennego, gdy patrzę na interwał H4 czy H1, rzadko zdarza się bym musiał rysować jakieś kolejne poziomy na tych wykresach intraday. Jednak czasem zdarza się, że narysuje poziom lub dwa, ale robię to wtedy na wykresie H4 częściej niż na H1.

Spójrzmy na poniższy przykład...
4.png
Zauważ, że na tym wykresie H4 narysowałem krótkoterminowy poziom przy 186.03. Poziom ten wygląda dla mnie na ważny patrząc na wykres H4, dlatego też go narysowałem, ale gdy wrócimy do wykresu dziennego czy tygodniowego to okazuje się, że wcale nie wygląda on na oczywisty.

5. Różnica między poziomami "kluczowymi", a "krótkoterminowymi".

W punkcie 3 i 4 powyżej, zauważysz, że niektóre poziomy na wykresie dziennym oznaczyłem jako "krótkoterminowe". Różnią się one od "kluczowych poziomów" tym, że nie są one oczywiste na wykresie tygodniowym i są też bliżej bieżącej ceny rynkowej.

Kluczowe poziomy są zwykle oczywiste na wykresie tygodniowym i dochodzi z nich do dużego bądź znacznego ruchu w górę lub w dół. Kluczowe poziomy są najważniejsze do obserwacji w poszukiwaniu sygnałów oraz handlowania z nich, ale poziomy krótkoterminowe są równie istotne.

Istnieją oczywiście pewne subtelności związanie z rysowaniem wsparć i oporów, a różnice między poziomami kluczowymi i krótkoterminowymi są jedną z nich. Musisz w tym przypadku skorzystać z pewnej dozy swobody i pracować nad ustalaniem, które poziomy są "kluczowe", a które "krótkoterminowe". Postęp w tej kwestii można osiągnąć przez trening, czas i doświadczenie. Dobrym sposobem na pracę nad swoim warsztatem jest przyglądanie się jak ja to robię przy analizach.

6. Jak daleko wstecz powinienem szukać poziomów?

Częste pytanie jakie otrzymuje w mailach od traderów brzmi: "Jak daleko wstecz powinienem się cofać rysując poziomy?".

Jest to ważna kwestia, a odpowiedź na pytanie znajdziesz po prostu patrząc na wykresy, które zamieszczone są w powyższych przykładach. Zauważ, że jeśli chodzi o wykres tygodniowy to obejmuje on od 2 do 3 lat wstecz, na wykresie dziennym będzie to od 6 miesięcy do roku, a na wykresach intraday (H4 i H1) zazwyczaj dane zawierają ostatnie 3 miesiące lub mniej. Pamiętaj, że są to tylko dane szacunkowe, ale ogólnie rzecz biorąc, nie musisz cofać się bardzo daleko w czasie.

Generalnie wyznaję zasadę, że im bardziej cofamy się wstecz, tym mnie istotne stają się poziomy. Dlatego też skupiam się raczej na poziomach, które działały w ciągu ostatnich 3-6 miesięcy, niż na tych roku lub dwóch lat wstecz.

7. Nie zaśmiecaj nadmiernie wykresów poziomami

Czasami widzę wykresy traderów, które wyglądają jakby trzylatek nabazgrał na nich pełno linii. Wiedz o tym, że nie ma potrzeby byś zaznaczała każdy niewielki poziom, który widzisz na wykresie. Skup się na wyznaczeniu poziomów kluczowych oraz najbardziej oczywistych poziomów krótkoterminowych, tak jak to pokazałem na powyższych przykładach.

Ogólnie rzecz biorąc w tradingu mniej, znaczy więcej i tyczy się to także poziomów. Jeśli narysujesz zbyt wiele poziomów wsparć i oporów, będziesz nadmiernie analizował rynek, wpadniesz w zakłopotanie i być może "sparaliżuje" cię ten nadmiar informacji. Nauka rysowania tylko najważniejszych poziomów nie jest niczym trudnym i przychodzi z czasem, edukacją i nabieraniem doświadczenia.

8. Nie zawsze da się narysować linie dokładnie po szczytach lub dołkach

Pamiętaj, że nie zawsze trzeba rysować linie perfekcyjnie dotykające szczytów lub dołków każdej świecy i w wielu przypadkach będzie to po prostu niemożliwe. Twoje linie mogą i często wręcz powinny przecinać ciała lub knoty niektórych świec, tam gdzie łączą ceny.

Isotne jest, by użyć tu pewnej swobody i określać poziomy w jak najbardziej logicznym miejscu. Może to oznaczać, że poziom będzie przechodził przez kilka korpusów i knotów - nie ma w tym nic dziwnego, to zupełnie normalne.

Spójrz tylko na przykład...
5.png
9. Poziomy wsparcia i oporu vs. strefy

Kolejnym istotnym punktem do zapamiętania odnośnie wsparć i oporów jest, iż zwykle nie są to "dokładne" poziomy. Często te poziomy rozciągają się bardziej na "strefy" wsparcia lub oporu i możesz o nich myśleć jak o obszarach "wartości" na wykresie, gdzie odbywał się niedawno handel i cena konsolidowała lub zatrzymała się na jakiś czas.

Dużo łatwiej jest się tego uczyć patrząc na przykłady, dlatego też sprawdźmój artykuł o rysowaniu stref wsparcia i oporu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Kontekst jest królem w Price Action

piątek 29 sty 2016, 19:06

Kontekst jest królem w Price Action

Zdarzyło Ci się kiedyś wziąć wyglądający "perfekcyjnie" sygnał Price Action, by chwilę po wejściu zobaczyć jak zostajesz wyrzucony z rynku? Nie powodowało to w tobie zakłopotania, nie czułeś złości czy też desperacji, by zrozumieć co się stało i co zrobiłeś źle? Cóż, jest w puzzlach zwanych Price Action jeszcze jeden kawałek układanki i jeśli go pominiesz, może powodować, że będziesz czuł się w ten sposób nawet jeśli czekasz cierpliwie na setup, który czujesz, że jest "dobry".

Tym elementem układanki jest KONTEKST w obrębie, którego formuje się setup Price Action. O czym mówię kiedy wypowiadam słowo "kontekst"? W zasadzie jest to otoczenie akcji cenowej i bieżących / niedawnych uwarunkowań rynku, które mają znaczenie wraz z sygnałem Price Action jaki chcesz rozgrywać. Musisz zrozumieć, że nie tylko sygnał tworzy dobrą okazję transakcyjną i ma on sens dopiero w obrębie kontekstu w jakim się uformował. Powiem więcej, kontekst w jakim formuje się sygnał jest CO NAJMNIEJ tak samo ważny (jeśli nie bardziej) jak sam sygnał. Sygnał, który nie ma sensu w otaczającym go kontekście, a także w bieżących warunkach rynkowych jest niczym więcej jak tylko zwykłym szumem.

Jak odróżnić "dobry" sygnał Price Action od "złego"

Łatwo jest stać się podekscytowanym jakimś tradem podczas gdy zapomni się o kontekście rynkowym w jakim się on formuje. Dla przykładu, mamy dwa identycznie wyglądające pin bary, ale zależnie od kontekstu rynkowego, jeden z nich może być warty rozegrania, a drugi już nie. Pozwól, że wyjaśnię trochę o różnicy pomiędzy dobrymi, a złymi setupami Price Action...

Po pierwsze, zadaj sobie poniższe pytania:

1. Czy ten sygnał ma sens jeśli chodzi o ogólny obraz rynku? - Czy rynek jest w trendzie? A może porusza się w konsolidacji? Pytanie samego siebie o obraz rynku, pomoże Ci określić czy warto wchodzić po tym konkretnym sygnale. Jeśli masz na przykład silny trend wzrostowy, branie sygnału sprzedażowego przeciw temu trendowi sprawia, że powinieneś być bardzo ostrożny, nawet jeśli sygnał wygląda "perfekcyjnie". Zazwyczaj sygnały przeciwtrendowe zawodzą i jak zawsze mówię: musisz być najpierw odnoszącym sukcesy traderem grającym z trendem, zanim zaczniesz rozważać grę przeciwko tendencji.

2. Czy sygnał pasuje do otaczającej go struktury rynku? - Co dzieje się w pobliżu sygnału? Dla przykładu, jeśli rozważasz pin bara, to czy jego knot wystaje poza otaczającą akcję cenową, czy formuje się on w konsolidacji? Jeśli jest to inside bar, to czy występuje w kontekście silnego trendu, czy też w ruchu konsolidującym? Natomiast jeśli to Fakey, to czy jest on wyraźny i oczywisty, w trendzie lub na kluczowym poziomie?

3. Być może jest to najważniejsze pytanie: Czy występuje konfluencja? A mianowicie czy są jakieś czynniki wspierające sygnał takie jak poziomy wsparcia i oporu, średnie kroczące, 50% zniesienie, obszar wartości, itp. Im więcej czynników wspierających posiada dany sygnał, tym oczywiście lepiej. Sygnał Price Action bez konfluencji, usytuowany wewnątrz konsolidacji jest dla mnie niczym więcej jak tylko zwykłym szumem, nawet jeśli sam sygnał wygląda bardzo dobrze.

Tego typu pytania pomogą Ci określić kontekst w jakim uformował się sygnał i wreszcie dadzą odpowiedź czy warto wejść w transakcje po danym sygnale. Może zabrzmi to jak banał, ale najlepsze sygnały Price Action to te, które są śmiertelnie oczywiste i wręcz "wyskakują" na Ciebie z wykresu. Sygnały, nad którymi należy się zastanawiać lub pytać na forum czy są ok, to prawdopodobnie te, które nie warte są ryzykowania Twoich ciężko zarobionych pieniędzy.


Co dalej...

Wraz z nauką i wzrostem umiejętności w analizie Price Action, nauczysz się najpierw brać pod uwagę to co robi rynek; jaka jest jego ogólna struktura / kondycja i stan, a dopiero WTEDY zaczniesz szukać jakichś sygnałów Price Action w obrębie tej struktury, które mogą być sensowne w kontekście, w jakim się formują. Zauważyłem, że początkujący mają nadmierną skłonność do zbytniego skupiania się na sygnałach i niewystarczającego poświęcania uwagi kontekstowi. Tworzy się jakiś sygnał, oni są już podekscytowani i automatycznie dają zielone światło takiej transakcji, co oczywiście prowadzi do over-tradingu i straty pieniędzy.

Powinieneś być wybredny jeśli chodzi o transakcje jakie wybierasz, co znaczy, że powinieneś zmniejszyć liczbę tych, którym mówisz "Tak". Nie mam tu oczywiście na myśli tego, że powinieneś być zdolny do unikania stratnych transakcji, ponieważ tego nie da się zrobić, ale pierwszą linią obrony w ochronie twojego kapitału na rynku jest trzymanie się strategii i branie wyłącznie sygnałów, które są z nią zgodne, a nie tych, które sobie usprawiedliwiłeś z tego czy innego powodu.

Oczywiście, bycie zdolnym do "wybrzydzania" w transakcjach i odróżniania dobrych trade'ów od złych zależy od tego, czy rzeczywiście nauczyłeś się i opanowałeś prawdziwe metody handlu.



P.S. Jak badacie kontekst na rynku? Na co zwracacie uwagę?

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Co robić przed, w czasie i po transakcji

czwartek 11 lut 2016, 15:22

Co robić przed, w czasie i po transakcji

Po wielu latach mentoringu i coachingu traderów, zdałem sobie sprawę, że większość początkujących posiada kompletnie nieodpowiedni stan umysłu przez cały okres tradingu. Większość ludzi skupia swój umysł na niewłaściwych rzeczach zarówno na początku, w trakcie jak i po zakończeniu transakcji.

Dzisiejsza lekcja jest takim mini przewodnikiem po tym jak powinieneś myśleć i co robić przed, w trakcie i po zakończeniu transakcji. Mam nadzieję, że pozwoli to rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące pytania związane z tym, co tak naprawdę powinno się robić na rynku, a także jak powinna wyglądać tradingowa rutyna zarówno od strony psychicznej jak i fizycznej...

Przed wejściem w transakcje...

Po zlokalizowaniu wysoce prawdopodobnego setupu Price Action na rynku, powinieneś podjąć następujące kroki i postępować według nich:

*** Wylicz najbardziej logiczne umiejscowienie zlecenia stop loss - Nigdy nie rozmieszczaj zlecenia SL opierając się na chciwości. To znaczy, nie umieszczaj go zbyt blisko wejścia tylko dlatego, że chcesz otworzyć większą pozycję. Omawiałem już wcześniej metody ustawiania zlecenia stop loss, dlatego dobrze byłoby gdybyś je sobie przypominał. Pamiętaj, że musisz umieścić zlecenie SL strategicznie, tak by dać pozycji miejsce na oddech.

*** Zaakceptuj potencjalną stratę - Musisz mentalnie zaakceptować to, że transakcja może zakończyć się stratą. Nie ważne jak dobrze wygląda setup, czy też jak bardzo jesteś do niego przekonany, on i tak może przynieść stratę. Jeśli szczerze zaakceptujesz ten fakt, nie będziesz ryzykował więcej niż to z czym czujesz się komfortowo, a także nie będziesz wykonywał jakichś dziwnych czynności, by "uniknąć" straty; takich jak zbyt wczesne przesuwanie stopa na breakeven czy co gorsza, handlowania bez zlecenia zabezpieczającego.

*** Zaakceptuj fakt, że pozycja potrzebuje czasu na rozegranie - Jak już powiedziałem "akceptuj stratę" mentalnie jeszcze zanim się pojawi, wtedy nie będziesz starał się jej uniknąć przez cały czas, dopasowując swój stop loss czy w inny sposób ingerując w pozycję. Przyjmij też, że rynek będzie ulegać wahaniom przed dotarciem do Twojego celu. Jeśli będziesz starał się reagować na najdrobniejsze fluktuacje na rynku, staniesz się wrakiem i podobnie będzie wyglądało twoje konto u brokera. Musisz pogodzić się z tym, że Twoja transakcja potrzebuje czasu, by na siebie zapracować, więc przygotuj się na to by nic nie robić.

Podczas trwania transakcji...

W czasie trwania transakcji ludzie potrafią wszystko zepsuć. Siedzą godzinami przed monitorem po tym jak zlecenie zostało wykonane i gapią się na wykres. To nie jest zdrowe zachowanie i nie jest także częścią prawidłowego stanu umysłu w tradingu.

*** Pozwól żeby rynek udowodnił Ci, że się mylisz - Miej zdefiniowany poziom lub miejsce na wykresie, które pokaże Ci, że się myliłeś jeśli cena do niego dotrze (tam umieść SL). Twoim celem jest dać pozycji spokój i pozwolić rynkowi pokazać czy byłeś w błędzie, czy miałeś rację.

*** Jak już wspominałem wyżej, na rynku będą zdarzać się ruchy w kierunku oraz przeciwko twojej transakcji i to jest całkowicie normalne. Jeśli jednak siedzisz i gapisz się na każdy mały ruch, prawdopodobnie zareagujesz impulsywnie zamykając transakcje lub popełnisz jakiś inny, głupi błąd. Kiedy już podejmiesz decyzję i ustawisz wszystkie parametry zlecenia musisz się zobowiązać, że pozwolisz transakcji się rozegrać i do tego czasu będziesz "siedział na dłoniach". Najważniejszą rzeczą jaką musisz zrobić gdy już wszystko jest skonfigurowanie to po prostu - nie robić nic.

*** Kontrolowanie swoich transakcji raz czy dwa razy dziennie jest normalne i powinno stanowić typową tradingową rutynę. Pamiętaj jednak, że przez większość czasu nie trzeba robić nic. Jeśli odkryjesz, że ciągle chcesz coś majstrować z poziomem zysku, stop lossem, albo że chcesz zamknąć czy dołożyć do transakcji - prawdopodobnie za dużo myślisz i stałeś się zbytnio zaangażowany.

Kluczową rzeczą do zapamiętania jest to, że jeśli podczas trwania transakcji nie zostawisz jej w spokoju i nie dasz jej czasu, twoja przewaga nie będzie miała szans, by dla Ciebie zadziałać. Bez względu na powód, dla którego otwierałeś transakcje, daj jej działać, zaufaj logice jaką kierowałeś się przed jej otwarciem i pozwól rynkowi udowodnić Ci, że się mylisz.

Po transakcji...

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić po transakcji, niezależnie od tego czy zakończyła się ona zyskiem, stratą, czy na BE, jest zrelaksowanie się. Zapomnij na chwilę o rynku, zrób sobie przerwę czy coś w tym stylu.

Po zakończeniu transakcji może być trudno wrócić do stanu umysłu jaki panował wcześniej i zacząć oczekiwać na kolejny, wysoce prawdopodobny setup, bez ulegania over-tradingowi. Omawiałem już w jednym z artykułów problem związany ze zbytnią pewnością siebie, która pojawia się po zyskownych zagraniach i przyznaję, że jest to sporą bolączką naprawdę wielu traderów. Zyskowna transakcja działa na nas jeszcze gorzej niż stratna, a to ze względu na fakt, iż może nas uczynić zbyt pewnymi siebie lub nawet "aroganckimi" w stosunku do naszego tradingu, a to z kolei powoduje, że niedługo po zyskownej transakcji wchodzimy w kolejne setupy, które cechuje niska jakość.

Wchodzenie na rynek i branie byle jakiego setupu ma miejsce także po stratnej transakcji i bywa bardzo kuszące, ponieważ czujemy, że chcemy "odrobić stratę", którą właśnie ponieśliśmy. Nie jest to dobry pomysł i czyni nasze podejście psychologiczne do handlu niewłaściwym. Musisz naprawdę zrozumieć i zaakceptować to, że każda transakcja jest wyjątkowa, a także to, iż możesz w niej ponieść stratę. Jeśli przyjmiesz to do wiadomości, tak jak pisaliśmy o tym wcześniej, nie będziesz zaskoczony jeśli twoja transakcja zakończy się niepowodzeniem. Takie działanie wyeliminuje poczucie bycia "zaskoczonym" przez wynik transakcji, które niezależnie od tego czy będzie pozytywne czy negatywne, wywoła emocje odnoszące się do jej rezultatu.

Prawidłową rzeczą do wykonania po transakcji czy to zyskownej, czy też stratnej jest pozostawanie zdyscyplinowanym, cierpliwym i trzymanie się tradingowego planu w oczekiwaniu na kolejny, wysoce prawdopodobny setup. Dla większości ludzi najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku odejście od wykresów do czasu, aż "ostygną" i powrót przed nie kiedy stan umysłu wróci do "bazowego" poziomu; czyli ani zbyt pewnego siebie / wzbudzonego przez zysk lub nadmiernie rozzłoszczonego / sfrustrowanego przez stratę.

Pamiętaj: jeśli właśnie zarobiłeś pieniądze, nie trać ich - ochrona kapitału jest krytycznym czynnikiem do odniesienia sukcesu! Wypłać część zysków na koniec miesiąca i nagródź się za prawidłowe działanie w tradingu, a także zabezpiecz część gotówki, tak byś nie mógł jej stracić. W końcu to zarabianie pieniędzy jest "KLUCZOWE" w tradingu, nie ma zatem sensu trzymać wszystkiego na koncie i nie dokonywać wypłat.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

czwartek 18 lut 2016, 13:22

5 powszechnych błędów związanych z pin barami

Pin bar jest prawdopodobnie najsilniejszym sygnałem price action jaki kiedykolwiek istniał. Jeśli miałbym wybrać tylko jedną formacją, na podstawie której spekulowałbym do końca mojego życia, to zapewne wybrałbym pin bara. Mimo że jest niezwykle prostą strukturą to okazuje się, że może być bardzo zdradliwy jeśli nie wiesz jak odróżnić dobrego pin bara od złego.

Wciąż widzę wielu traderów, którzy popełniają te same błędy spekulując na podstawie pin barów. Biorą wszystkie które widzą, nie zastanawiają się nad kontekstem rynkowym w jakim się uformował; często próbują też handlować pin bary, które są przeciwko trendowi, a także popełniają wiele innych błędów.

Faktem jest, że istnieje wiele subtelności związanych ze spekulacją na podstawie tej formacji, które musisz zrozumieć jeśli kiedykolwiek chcesz handlować nią efektywnie. Tak więc bez zbędnego gadania, przejdźmy do największych nieporozumień związanych z pin barami.

1. Spekulowanie przeciw trendowi

Pierwszą rzeczą jaką uczę moich słuchaczy w odniesieniu do pin barów jest nauka tego jak handlować nimi zgodnie z trendem. Jest tego prosty powód, każdy sygnał price action lepiej działa i ma większe szanse jeśli jest zgodny z trendem i korzysta z siły panującego na rynku momentum.

Istnieje wiele powodów handlowania zgodnie z trendem i tak naprawdę one wszystkie nie mają znaczenia. Interesuje nas tylko to czy rynek jest w trendzie, czy też nie, a jeśli jest to chcemy do tego trendu dołączyć i wykorzystać jego siłę. Ignorowanie siły i wagi trendu oraz myślenie, że zaczniesz zarabiać pieniądze spekulując na podstawie pin barów występujących przeciwko trendowi jest zwykłą ignorancja. Do dziś szukam głównie setupów zgodnych z trendem i to właśnie jest preferuje jako pierwsze, zawsze.

2. Najpierw rozgrywaj pin bary na wykresie dziennym

Jeśli nie potrafisz handlować w oparciu o pin bar na wykresie dziennym, to nie będziesz również zdolny do rozgrywania ich na niższym interwale. Powodem, dla którego to czytasz jest po prostu fakt, że wykres dzienny jest najlepszy do handlu i nie wierzę, iż jest to mój subiektywny punkt widzenia, to po prostu fakt w odniesieniu do tradingu.

Ogólnie rzecz ujmując im niższy interwał czasowy, tym mniejsze szanse na powodzenie sygnału price action. Jest to spowodowane szumem na rynku i losowymi ruchami, które nie znaczą wiele, a w obrębie tego szumu pojawiające się pin bary mogą dla niewytrenowanego oka wyglądać dobrze, ale w rzeczywistości są bez znaczenia.

Tak więc na wykresie dziennym ten setup większe szanse bycia znaczącym, ponieważ jest tam dużo mniej przypadkowych ruchów rynku. Wykres dzienny pokazuje najbardziej istotny pogląd na rynek włączając to co się na nim działo, co się dzieje, a także co może się wydarzyć. Schodząc na niższe interwały pogląd staje się bardziej mglisty i mniej znaczący, tak samo jak sygnał price action.

3. Handel bez konfluencji i z pominięciem kontekstu rynkowego

Pin bar jest bardzo mocnym sygnałem, ale tylko wtedy jeśli występuje w odpowiednim miejscu na wykresie, a także we właściwym czasie. Na moim kursie uczę studentów, że najlepsze sygnały występują w obszarach konfluencji na wykresie. W zasadzie na każdym wykresie można zlokalizować jakiś sygnał, ale one nie są sobie równe, a to jaką konfluencje wykazuje dany sygnał sprawia, że może być lepszy lub gorszy od innego setupu.

Lubię mówić moim uczniom, że dobry pin bar powinien "mieć sens" w kontekście aktualnych warunków rynkowych na wykresie dziennym. To dotyczy również sygnałów pin bar z wykresu godzinowego lub czterogodzinnego. Jeśli "brakuje sensu", a więc związku z trendem czy kluczowym poziomem, albo też z oboma tymi czynnikami na wykresie dziennym, prawdopodobnie nie jest to dobry sygnał do handlu.

4. Przesuwanie zlecenia stop loss blisko wejścia

Kolejnym wielkim błędem jaki widzę, że popełniają traderzy stosujący strategię z pin barem jest umieszczanie stop lossa blisko wejścia w pozycje. W jednym z artykułów omawiałem kwestię długości trwania pozycji oraz oczekiwań w stosunku do tego tematu, tam też była mowa o mało znaczących ruchać jakie mają miejsce na rynku i często mogą spowodować przedwczesne zamknięcie twojej pozycji po dobrym setupie tylko dlatego, że umieściłeś swój stop loss zbyt blisko.

To co chcesz zrobić to oczywiście umieścić swoje zlecenie zabezpieczające w najbardziej logicznym miejscu na wykresie, które pokaże ci, że się myliłeś, a dla setupu pin bar będzie to ruch poza jego ekstrema. Często zdarza się, że poziom ten jest dużo dalej niż sądzi większość osób, a także dalej niż mogłoby im się wydawać. Najtrudniejszą rzeczą w zachowaniu szerszego stop lossa jest zmniejszenie pozycji jeśli chcesz odpowiednio zarządzać ryzykiem. Nie jest to absolutnie coś, co powinieneś postrzegać jako "spowolnienie" twojego tradingowego postępu, ponieważ w dłuższej perspektywie prowadzi do większych zysków, gdyż handluje właściwe i budujesz odpowiednie nawyki handlowej.

5. Tak właściwie to nie jest pin bar


Często zdarza się, że traderzy wchodzą w pozycje po jakimś sygnale, który tak naprawdę nie jest nawet pin barem. W tę pułapkę często wpadają ludzie, którzy zazwyczaj nie są dobrze przeszkoleni w handlowaniu na podstawie tego setupu, albo też nie wiedzą właściwie co czyni pin bara dobrym sygnałem, ale szczęśliwie da się to naprawić. Poprzez odpowiednią edukację możesz się szybko dowiedzieć jak wygląda wysokiej jakości setup, jak go rozpoznać, a także jak na jego podstawie zawierać odpowiednie transakcje.

Mam nadzieję, że wyciągnąłeś z tej lekcji niektóre z najczęstszych błędów związanych z pin barami, a także to jak ich uniknąć.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

5 rzeczy, które poznasz kiedy zaczniesz konsekwentnie zarabi

piątek 26 lut 2016, 18:25

5 rzeczy, które poznasz kiedy zaczniesz konsekwentnie zarabiać

Każdy doskonale wie o tym, że nagrodą za byciem traderem sukcesu są pieniądze. Jednak stając się odnoszącym sukcesy traderem zyskasz o wiele więcej niż tylko same pieniądze, a tak naprawdę są one najmniej wartościową nagrodą z osiągnięcia trwałego sukcesu w tradingu.

Najcenniejsze korzyści jakie z tego płyną są nieco mniej namacalne; odkrywanie samego siebie, samodoskonalenie, prawdziwa wolność osobista i poznanie rzeczywistego znaczenia takich cnót jak cierpliwość i dyscyplina. Są to przymioty, które będą z tobą na zawsze i poprawią twoje życie oraz relacje z innymi, o wiele bardziej niż mogą to uczynić same pieniądze...

1. Jak tak naprawdę czuje się wolność


W mojej opinii największą pojedynczą nagrodą z bycia zyskownym traderem jest uzyskanie prawdziwej wolności, która uwalnia od wyścigu szczurów i pracy od 9 do 17. Trading dostarcza narzędzia i możliwość ucieczki od tego co nazywam nowoczesnym niewolnictwem.

To oczywiście nie będzie łatwe i może nie przydarzyć się każdemu, ja jednak jestem ogromnie szczęśliwy mogąc uczyć jak handlować, by pomóc innym budować swoją własną wolność i wyzwolić się z "matrixa". Czy to lubisz, czy nie, w dzisiejszym społeczeństwie gra toczy się o pieniądze i ty również grasz w tej grze, albo w najlepszym razie czeka cię przeciętne życie. Nigdy nie byłem typem człowieka, którego to zadowalało i potrafiłby zaakceptować fakt, że spędził całe życie pracując dla jakiejś firmy i dał jej najlepsze lata swojego życia w zamian za pieniądze, znacznie mniejsze niż było to warte.

Tak więc dla mnie, poznanie tego czym jest prawdziwa wolność jest największą nagrodą płynącą z bycia zyskownym traderem. Wszystkie pieniądze świata są bez znaczenia jeśli nie masz czasu, by się nimi cieszyć. Swing trading i skupianie się na wyższych interwałach czasowych, a także metoda "ustaw i zapomnij", pozwala mi cieszyć się najcenniejszym możliwym towarem, jakim jest czas.

2. Jak ocenić stosunek ryzyka do zysku - czegokolwiek

Jeśli dojdzie do punktu, w którym będziesz konsekwentnie zarabiającym traderem z pewnością będziesz także mistrzem w określaniu stosunku ryzyka do zysku kiedy będzie to dotyczyło jakiejkolwiek sytuacji, usługi czy produktu. Sposób myślenia tradera polega na ciągłym szacowaniu ryzyka i jednocześnie ocenianiu tego co może być potencjalnym zyskiem, by wreszcie podjąć odpowiednią decyzję. Jest to oczywiście konieczne w tradingu, ale w życiu prywatnym można również zastosować tę umiejętność w wielu różnych sytuacjach.

Dla przykładu, powiedzmy, że potrzebujesz kolejnego auta. Jeśli myślisz o zakupie, a twój sposób myślenia jest jak u tradera, zapewne ostrożnie rozważysz ryzyka i korzyści związane z zakupem nowego lub też używanego auta. Przechodząc przez ten proces, prawdopodobnie dojdziesz do wniosku, że ryzyko utraty wartości 11% ceny kupna samochodu, tuż po wyjeździe z salonu nie jest tego warte i zyskasz tyle samo procent znajdując takie same auto tylko, że delikatnie używane. Nie każdy myśli w ten sposób będąc w podobnej sytuacji, ale trading zakorzenia tego typu myślenie i to prawie zawsze wychodzi traderowi na dobre.

3. Prawdziwa wartość i znaczenie cierpliwości oraz dyscypliny

Każdy wie jak wartościowymi cnotami są cierpliwość i zdyscyplinowanie, ale niewiele osób naprawdę rozumie jak potężne mogą być dla zyskownego tradera. Jedynym sposobem, aby dostać się do punktu, w którym zarabiasz pieniądze na rynku przez okres wielu miesięcy jest bycie cierpliwym i zdyscyplinowanym.

To wszystko może się dla ciebie wydawać banalne, ale jednak jest jak najbardziej prawdziwe; cierpliwość i zdyscyplinowanie zarobią dla ciebie więcej pieniędzy niż cokolwiek innego w tradingu. Napisałem już kilka artykułów wyjaśniających dlaczego to jest prawdą, tak więc nie będę się w tej lekcji rozpisywał o szczegółach. Ważne jednak byś zdawał sobie sprawę z tego, że jedną z najlepszych rzeczy jaką dowiesz się będąc odnoszącym sukcesy traderem jest to, co właściwie oznacza cierpliwość i dyscyplina oraz jaką te cnoty mają wartość. By być takim traderem, musisz nauczyć się cierpliwości i zdyscyplinowania w obliczu nieustannych pokus czyhających na rynku, takich jak over-trading czy nadmierne lewarowanie. Wielu ludzi nie potrafi sobie z tym poradzić i działać konsekwentnie.

Zyskowny trading nauczy cię jak panować nad sobą w sytuacjach, w których jesteś wystawiony na pokusę, poprzez bycie skoncentrowanym na długoterminowym zysku, a nie na chwilowych odczuciach.

4. Jak rozwijać się i doskonalić jako osoba

Proces stawania się zyskownym traderem i rzeczy jakie trzeba zaakceptować oraz zmienić w sobie, by się nim stać, ostatecznie doprowadzą do tego, że będziesz lepszą wersją siebie. Nie znajdziesz osoby odnoszącej sukces, która jest leniwa, niecierpliwa i niezdyscyplinowana; taka osoba nie istnieje. Końcowym rezultatem, a raczej 'efektem ubocznym' jest to, że masz prawdziwą wolność, opanowujesz swój umysł, rozumiesz potencjalne ryzyko i zysk w jakiejkolwiek sytuacji i być może najważniejsze, staniesz się lepszą wersją siebie.

5. Siła prostoty

Wreszcie... najbardziej zmieniającą życie rzeczą, którą poznałem jako zyskowny trader jest siła prostoty i to nie tylko w tradingu, ale także w każdym obszarze mojego życia. Odkrycie tego, że prościej znaczy lepiej w moim tradingu, było tak naprawdę punktem zwrotnym w karierze tradera, ale także w moim życiu. Kiedy zacząłem dostrzegać jak siła prostoty spisuje się w tradingu, natychmiast zastosowałem tę samą filozofię w pozostałych obszarach życia, gdzie również mam satysfakcjonujące rezultaty. Napisałem o tym cały artykuł i jeśli się postarasz to bez problemu go odnajdziesz.

Kluczową kwestią dzisiejszej lekcji jest to, że aby stać się traderem sukcesu, musisz rozwinąć i konsekwentnie trzymać się pewnych nawyków i procesów, które nie tylko pozwolą ci zarobić pieniądze na rynku, ale też sprawią, że staniesz się najlepszą wersją siebie.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Dlaczego swing trading daje największe szanse na sukces?

piątek 04 mar 2016, 17:14

Dlaczego swing trading daje największe szanse na sukces?

Jeśli trading wydaje ci się frustrujący i trudny - nie przejmuj się, nie jesteś sam. Wielu traderów, jeśli nie większość, zaczyna swoją tradingową karierę z wzniosłymi celami i pełnym bakiem nadziei, ale te rzeczy mogą bardzo szybko zniknąć jeśli nie podchodzą oni do rynku z prawidłowej strony.

Na mojej witrynie Learn To Trade The Market uznajemy pogląd, że będąc traderem detalicznym (jak ty czy ja) osiągnięcie trwałego sukcesu na rynku, zależne jest w dużej mierze od metody jakiej używa trader. Oznacza to, że wierzymy, iż przy handlu niewłaściwą metodologią, nie sposób kiedykolwiek zarobić, nawet jeśli wszystko inne robisz poprawnie.

Sukces w tradingu jest końcowym rezultatem prawidłowego działania w trzech płaszczyznach jakimi są: metoda, sposób myślenia oraz zarządzanie pieniędzmi. Nie możesz odnieść sukcesu kiedy powodzi ci się tylko w dwóch z trzech tych płaszczyzn; musisz opanować wszystkie trzy.

W tej lekcji skupimy się na pierwszej płaszczyźnie jaką jest metoda. Metoda, która daje największe szanse na sukces w tradingu. Musisz zrozumieć, która jest najlepsza, dlaczego jest najlepsza i jak można ją opanować. Zacznijmy zatem...

Swing Trading: jedyną realną szansą dla tradera detalicznego

Nie chcę cię okłamywać, jednak wiele sił sprzymierza się przeciw traderom detalicznym na rynku Forex, ale też na każdym innym rynku i mogłeś być do teraz zupełnie tego nieświadomym. Będę z tobą szczery, jesteś tak naprawdę jednoosobowym zespołem kiedy handlujesz i dopóki nie masz dostępu do ogromnych sum pieniędzy / zdolności do wytrzymywana dużych osunięć kapitału - nie wytrzymasz zbyt długo jeśli nie będziesz korzystać z odpowiedniej metody handlu.

Duzi gracze na rynku tacy jak banki, fundusze hedgingowe, itp., wiedzą gdzie mali traderzy detaliczni mają swoje zlecenia i co najczęściej "robią" na rynku (kupują wybicia, grają jednosesyjnie, itp.). Oni znają wszystkie strategie krótkoterminowe i wierz mi lub nie, mają niezły ubaw zabierając z rynku twoje pieniądze każdego dnia. Nie możesz przetrwać bez stop lossa, natomiast oni mogą, przynajmniej znacznie dłużej niż ty czy ja i to z tego powodu day-trading jest niebezpieczny; traderzy często umieszczają bardzo wąskie zlecenia stop loss dla swoich pozycji i są wtedy równie często wyrzucani z rynku poprzez zwykłe dzienne wahania.

Nie zamierzam mówić, że twój broker "chce żebyś tracił", ale myślę, że jest mu bardzo na rękę kiedy uprawiasz day-trading. Dlaczego miałby tego chcieć, możesz zapytać? Cóż, po pierwsze day-trading generuje dużo opłat związanych ze spreadem i prowizjami, a po drugie, będziesz tracił w wielu transakcjach z powodu, który opisałem w poprzednim akapicie. W skrócie, day-trading jest grą głupców, która wciąga ludzi poprzez odwoływanie się do ich chciwości / niecierpliwości i pragnienia zarobienia "szybkich pieniędzy".

Na przeciwległym końcu skali tradingowej mamy handel pozycyjny i inwestowanie, co w zasadzie jest długoterminową strategią typu 'kup i trzymaj, gdzie zyski wypłacane są kiedy zamierzasz przejść na emeryturę, a to z kolei nie nadaje się dla każdego kto chce zarabiać na życie jako trader, to znaczy jak ty czy ja.

To prowadzi nas do tego co ja nazywam 'słodkim punktem' tradingu, a więc swing tradingu. Jeśli jeszcze nie wiesz czym jest swing trading, oto wyjaśnienie: Swing Trading jest metodą analizy technicznej, która pomoże ci zlokalizować silne ruchy kierunkowe na rynku, które trwają średnio od dwóch do sześciu dni. Swing trading pozwala indywidualnym traderom takim jak my, wykorzystywać silne, krótkoterminowe ruchy tworzone przez graczy instytucjonalnych, którzy nie mogą tak szybko wchodzić i wychodzić z rynku.

Co to jest "punkt swingu" na rynku?

Ważne abyśmy określili to najpierw na prostym przykładzie. Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że rynek nie porusza się w linii prostej zbyt długo. Zamiast tego, cena tworzy swingi od punktu szczytu do punktu dołka i na odwrót. Szczególnie na rynku w trendzie, te punkty są krytycznymi miejscami, gdzie oczekujemy na uformowanie się sygnałów price action, które często dostarczają możliwość wejścia na rynek z wysokim prawdopodobieństwem wznowienia trendu.

Poniższy wykres pokazuje nam jak mogą wyglądać takie punkty. Rynek na tym wykresie porusza się w trendzie wzrostowym, tak więc swing traderzy mogą poszukiwać okazji do wejścia w pobliżu dołka...
swingtrading1.png
Swing trading jest sztuką i umiejętnością czytania wykresu cenowego do przewidywania kolejnego ruchu na rynku. Ja używam strategii price action do znajdywania wysoce prawdopodobnych wejść na rynek w punktach swingów, co możesz znać pod określeniem "kupowania dołków" lub "kupowania słabości" na rynku rosnącym lub "sprzedawania siły" albo też "sprzedawania rajdów" na rynku zniżkującym. Ta terminologia odnosi się do głównego podejścia jakie stosują swing traderzy; kupowania jak rynek spada z nadzieją, że kupuję w dołku ruchu (lub blisko niego) w obrębie rynku, który jest w trendzie wzrostowym, a odwrotnie będzie to wyglądało dla trendu spadkowego.

Inne powody, dla których powinieneś zostać swing traderem

Omówiliśmy już czym jest swing trading, a także jakie są główne powody, dla których powinieneś się go uczyć i stosować jako swoją metodę handlu, omówmy więc niektóre z pozostałych korzyści jakie z niego płyną.

Wykresy dzienne

Jak już pisałem obszernie w innych artykułach, gdy tradujesz na dziennym wykresie tak jak robią to swing traderzy, czerpiesz wiele korzyści w porównaniu z nieszczęśnikami, którzy nadal wierzą, że skalpowanie na wykresach 5-minutowych jest kluczem do sukcesu.

Jednym z ogromnych powodów, dla których swing trading daje tak duża przewagę traderom detalicznym jest fakt, że pozwala on uniknąć rynkowego "szumu" jaki występuję na wykresach o niskim interwale czasowym, poniżej godzinowego. Brokerzy i duzi traderzy instytucjonalni CHCĄ, by mali traderzy handlowali na niskich interwałach przy skalpingu czy day-tradingu, ponieważ wiedzą, że dzięki temu w prosty sposób przejmą twoje pieniądze.

Swing trading na wyższych ramach czasowych takich jak 4-godzinowa i dzienna pozwala uniknąć wykiwania cię przez ruchy, które kreują duzi gracze, a to z kolei umożliwia umiejscawianie stop lossa poza ich zasięgiem, co daje "moc pozostawania" na rynku dłużej, a tym samym zwiększenia szans na złapanie dużego, zyskownego ruchu.

Trading dopasowany do twojego harmonogramu

Swing trading pozwala ci dopasować godziny handlu bez względu na to jak bardzo zajęty jesteś, a jeśli nie jesteś zbyt zajęty, pozwoli ci zarabiać pieniądze i wciąż cieszyć się wolnym czasem. Nie ma wszak nic nudniejszego niż siedzenie cały dzień przed wykresami, nie wspominając już o tym, że jest to szkodliwe dla zdrowia.

Swing trading pozwoli ci analizować rynek zgodnie z twoim harmonogramem, przez krótki okres czasu, ponieważ jak wcześniej wspomniałem - skupiasz się wyłącznie na wysokich interwałach czasowych. Także dlatego, że trzymasz swoje pozycje przez jeden dzień lub dłużej w większości przypadków i powiedzmy, że jeśli wchodzisz na rynek we wtorek, idziesz potem normalnie spać i dopiero następnego dnia sprawdzasz swoją transakcje. Nie musisz siedzieć całą noc i martwić się o swoją transakcję, powiem więcej - nie powinieneś tego robić. Niemal "magiczne" jest to, co potrafi się wydarzyć kiedy nie przywiązujesz tyle uwagi do transakcji - zaczynasz mieć wtedy lepsze rezultaty.

Ludzie zbytnio komplikują swój trading poprzez bycie zbyt zaangażowanymi. Swing trading jest najlepszą metodą, ponieważ uzupełnia się z tym jak powinieneś postępować na rynku i nagradza cię za bycie mniej zaangażowanym oraz zawieranie mniejszej ilości transakcji, co jest dokładnie tym co powinieneś robić jeśli chcesz mieć jakąkolwiek szanse na sukces. Należy zapamiętać istotną rzecz, a mianowicie to, że swing trading pozwoli Ci uniknąć over-tradingu, a to właśnie on jest najczęstszym powodem utraty pieniędzy przez ludzi.

Konkluzja

Nie daj się nabrać na marketing i cudowne systemy. Wiesz zapewne co mam na myśli jeśli choć trochę czasu spędziłeś w tradingu. Rzuca się wiele obietnic i gwarancji w świecie tradingu, ale pytanie jakie powinieneś zadać nie powinno tyczyć się gwarancji, a metody samej w sobie. Czy dana metoda rzeczywiście nauczy mnie rozumieć wykres cenowy oraz łapać duże ruchy na rynku? Jeśli tak jest, to czy nauczy mnie robić to właściwie? Tego typu pytania należy sobie zadać jeśli chodzi o jakikolwiek system czy szkolenie, które rozważasz wziąć pod uwagę, gdyż to one tak naprawdę mają znaczenie. Nie daj się nabrać na szybkie zyski i w pełni automatyczne roboty; pamiętaj o tym, że jeśli coś brzmi zbyt pięknie by mogło być prawdziwe, prawdopodobnie jest nieprawdziwe.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

3 powszechne błędy przy stosowaniu setupu Inside Bar

środa 09 mar 2016, 14:36

3 powszechne błędy przy stosowaniu setupu Inside Bar

Inside Bar może być niezwykle potężną formacją price action pod warunkiem, że rozumiesz jak prawidłowo spekulować na jej podstawie. Niestety wielu traderów nie posiada tej wiedzy i w efekcie ciągle traci pieniądze, a przy tym stają się oni sfrustrowani.

Tak jak w przypadku wielu innych sygnałów price action, istnieje wiele subtelności związanych z Inside Barami, a nauczenie się ich daje możliwość odróżnienia "dobrych" sygnałów od "złych", co często czyni różnicę między zarabianiem pieniędzy, a ich utratą przy handlu na podstawie tego setupu. Nie mówię oczywiście, że każdy Inside Bar przyniesie zysk jeśli wiesz jak prawidłowo spekulować na jego podstawie, ale musisz się przynajmniej upewnić, że stawiasz się na odpowiedniej pozycji, by zarobić pieniądze za jego pomocą.

Trzy poniższe błędy przy wykorzystaniu setupu Inside Bar często przytrafiają się traderom, co wynika z moich obserwacji, a ponadto są one dla nich bardzo kosztowne. Przeczytaj poniższy artykuł o tym jakie są to błędy, a także jak ich uniknąć...

1. Nie korzystanie z setupu Inside Bar na wykresie dziennym

Prawdopodobnie czytałeś już jakieś moje artykuły o tradingu na wykresie dziennym, a jeśli jeszcze tego nie robiłeś to powinieneś. Wykres dzienny jest najważniejszym interwałem dla tradera price action. Handluje też na wykresach o interwale H4 czy H4 jeśli sygnał price action formuje się na tych ramach czasowych i jest zgodny z moimi kryteriami wejścia.

Natomiast jeśli chodzi o Inside Bar, jest to setup, który rozgrywam WYŁĄCZNIE NA WYKRESIE DZIENNYM. Oto powody takiego działania:

1. Inside bar na wykresie dziennym pokazuje konsolidację na niższych interwałach, a także zbliżające się wybicie z tejże konsolidacji. Ma on większe znaczenie na tej ramie czasowej, gdyż "wygładza" wszystkie ruchy boczne z interwałów H4, H1 lub niższych. Takie podejście eliminuje wiele zamieszania, nadmierną analizę i ponowne "zgadywanie", co generalnie prowadzi do over-tradingu na niższych ramach czasowych. Pamiętaj, że rynek w zburzonym ruchu bocznym jest trudny do spekulacji, a zdolność do usuwania tego typu zachowania rynku to po prostu rozgrywanie Inside Barów na wykresie dziennym, co z kolei pozwoli ci zaoszczędzić pieniędzy i cierpienia w dłuższej perspektywie.

2. Na niższych niż dzienny interwałach pojawia się wiele Inside Barów, a także występuję wiele fałszywych wybić z tej formacji. Mówiąc krótko, są one zbyt trudne do handlu na niskich interwałach czasowych ponieważ ich istotność jest niewielka, a co za tym idzie nie warto poświęcać na nie czasu i pieniędzy.

Jeśli spojrzysz na dwa poniższe obrazy zobaczysz siłę płynącą z z wykresu dziennego i dostrzeżesz dlaczego spekuluje na podstawie Inside Barów właśnie na tym interwale. Zauważ jak wszystkie boczne ruchy na wykresie H1 reprezentowane są przez jeden setup Inside Bar na wykresie dziennym, który całkiem fajnie zadziałał jako sygnał sprzedaży. Zwróć również uwagę na to, jak wiele Inside Barów z wykresu godzinowego zawiodło; po prostu nie można próbować handlować tych wszystkich setupów na wykresie H1...
1.png
2.png
2. Handel wbrew trendowi z wykresu dziennego

Preferuje handel z wykorzystaniem setupu Inside Bar zarówno na wykresie dziennym jak i z trendem zgodnym z tym właśnie interwałem. Próbowanie spekulacji przeciwko trendowi z wykresu dziennego jest trudnym wyzwaniem, szczególnie jeśli jesteś początkującym lub stosunkowo "nowym" w tym temacie. Oczywiście da się to zrobić, ale najpierw powinieneś czuć się komfortowo i skutecznie rozgrywać Inside Bary NA WYKRESIE DZIENNYM, a ponadto powinny one być uformowane na kluczowych poziomach wykresu.

Inside Bar najlepiej rozgrywać jako formacje kontynuacji na wykresie dziennym, a wybicie z nich może zapewnić bardzo dobry stosunek ryzyka do zysku i pozwala dołączyć do trendu, który zostaje wznowiony po krótkiej przerwie czy też konsolidacji.
3.png
3. Używanie zbyt wąskiego stop lossa

Czasami umieszczanie stop lossa trochę powyżej lub poniżej świecy matki setupu Inside Bar może być błędem. Kiedy umieszczasz swoje zlecenie zabezpieczające nie możesz kierować się chciwością to znaczy nie pozycjonuj go zbyt blisko wejścia tylko dlatego, że chcesz spekulować większą pozycją. Powinieneś umieszczać stop loss w logicznym miejscu, gdzie istnieje małe prawdopodobieństwo, iż zostaniesz wyrzucony z rynku przez zwykle wahania cen w ciągu dnia.

Sugeruję abyś sprawdzić wartość wskaźnika ATR dla pary walutowej czy też innego waloru, którym spekulujesz i upewnił się, że twój stop loss poza tą wartością, ale także poza jakimkolwiek krótkoterminowym poziomem wsparcia czy oporu. Może to oznaczać, że będzie trzeba zredukować wielkość pozycji, by przyjąć szerszego stop lossa, ale jeśli to jest właśnie to czego potrzeba, by osiągnąć zysk, właśnie na tym powinno ci zależeć.
4.png
Jak już wspominałem w jednym z moich artykułów, nie możesz skupiać się za bardzo na zarabianiu pieniędzy, a przy tym rezygnować z właściwych nawyków tradingowych (takich jak prawidłowe umieszczanie zlecenia zabezpieczającego).

Odpowiednie nawyki w tradingu prowadzą do długoterminowego sukcesu na rynku, natomiast skupianie się głównie na "zyskach i korzyściach" spowoduje, że utracisz nastawienie na prawidłowy trading, a w rezultacie stracisz pieniądze.

Sprawdź też temat o tym jak rozgrywać setup Inside Bar
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Czym jest formacja Fakey i jak ją grać?

piątek 18 mar 2016, 20:28

Czym jest formacja Fakey i jak ją grać?

Jedną z moich ulubionych formacji price action jest Fakey. Istnieje wiele powodów tego stanu rzeczy, natomiast najważniejszy jest sens jaki się za nią kryje, a także jej zdolność do bycia wiarygodnym wskaźnikiem potencjalnego, krótkoterminowego (czasem też długoterminowego) kierunku w jakim może podążać rynek.

Czym jest formacja Fakey?

Formacja Fakey występująca na rynku znaczy tyle samo co fałszywe wybicie z formacji inside bar. Innymi słowy, fałszywka jest wtedy, gdy cena początkowo prawidłowo wybija się z formacji inside bar, ale po tym fakcie zaczyna zmierzać w przeciwnym kierunku, tworząc tym samym fałszywe wybicie z inside bara.

Jak już wcześniej wspomniałem, sens jaki kryje się za tą formacją jest tak naprawdę tym, co przyciąga moją uwagę, gdy dostrzegam ją na wykresie. W istocie, Fakey oznacza, że duży gracz rynkowy (bank, fundusz hedgingowy, traderzy z głęboką kieszenią) mogą albo:
1) zbierać stop lossy małych traderów detalicznych, wyrzucając ich z pozycji i tworząc "próżnię" dla ceny, by ta zawróciła w przeciwnym kierunku;
2) reagować na jakieś ważne wydarzenie na rynku, które spowodowało cofnięcie ceny w kierunku przeciwnym do początkowego wybicia.

Tak czy inaczej, setup Fakey jest bardzo silnym sygnałem tego, że cena może kontynuować ruch w kierunku przeciwnym do wybicia, które okazało się fałszywe. Tak więc jeśli nastąpi fałszywe wybicie górą z formacji inside bar i uformuje się "niedźwiedzi" setup Fakey, można się spodziewać, że cena będzie zniżkować, przeciwnie do kierunku początkowego wybicia.

Najlepiej wyjaśnić to wszystko na kilku przykładach:

Na przykładzie poniżej, widzimy klasyczny niedźwiedzi i byczy sygnał Fakey. Zauważ, że jego pierwsza część to po prostu inside bar, a za nim pojawia się fałszywe wybicie z tej formacji, co w rezultacie daje setup Fakey:
01.png
Uwaga: Nie każdy sygnał Fakey wygląda dokładnie tak jak te powyżej. Istnieją różne odmiany tego setupu, które szerzej omawiam na moim kursie price action. Dla przykładu mogę podać formację Fakey z pin barem, który tworzy fałszywe wybicie. W takim przypadku fałszywe wybicie reprezentuje jedna świeca (pin bar), a nie dwie, tak jak na powyższym diagramie. Możesz również spotkać sygnał Fakey, gdzie fałszywe wybicie tworzą trzy świece, choć są one rzadsze i uważam je za mniej idealne od tych z pin barem lub wybiciem tworzonym przez dwie świece.

Poniższy przykład uwidacznia byczą i niedźwiedzią formację Fakey z pin barem, który tworzy fałszywe wybicie z formacji inside bar.
02.png
Jak handlować na podstawie formacji Fakey?

Sygnał Fakey może być handlowany w każdych warunkach rynkowych poza "wzburzonym" rynkiem, na którym nie chcemy handlować, choćby nie wiem co. Natomiast Fakey może być używany na rynku w trendzie, w konsolidacji, a nawet przeciw trendowi jeśli występuje na kluczowym poziomie wsparcia lub oporu.

Formacja Fakey zapewnia nam wysoce prawdopodobny punkt wejścia jak również oczywiste miejsce na ustawienie stop lossa. Spójrzmy zatem na przykłady, aby trochę to rozjaśnić...

Na poniższym, przykładowym wykresie, widzimy, że rynek był w wyraźnym trendzie wzrostowym przed okresem ruchu konsolidacyjnego i wtedy pojawia się zakupowy sygnał Fakey na wsparciu, które jest dolnym ograniczeniem konsolidacji. Twój stop loss powinien być umieszczony poniżej najniższego punktu dwuświecowego, fałszywego wybicia. Ten Fakey uformował się na czymś co ja nazywam poziomem konfluencji wykresu, ponieważ mieliśmy wiele czynników wspierających naszą transakcję; w tym przypadku poziom wsparcia i trend wzrostowy:
03.png
Rzućmy teraz okiem na inny przykład sygnału Fakey, ale tym razem formuje się on na górnym ograniczeniu / kluczowym oporze konsolidacji. Zauważ, że świeca tworząca fałszywe wybicie nie do końca jest pin barem, ponieważ korpus tej świecy nie był relatywnie mały w stosunku do knota, ale była to niedźwiedzia świeca odwrócenia z długim knotem, która jest jednym ze wzorców price action jakich nauczam na moim kursie. Weź też pod uwagę to, jak cena nie tylko zawraca po tym sygnale Fakey, ale tak naprawdę rozpoczyna nowy trend spadkowy...
04.png
Ostrzeżenia dla formacji Fakey

Fakey nie zawsze będzie wyglądać "doskonale", trzeba zaangażować pewną dowolność, która przychodzi wraz z doświadczeniem i to ona tak naprawdę odróżnia profesjonalistów od amatorów.

Przykładowo, nie zawsze w strukturze formacji musi być tylko jeden inside bar, czasami występują dwa, trzy lub nawet więcej. Na przykładzie poniżej widzimy całkiem fajną formację Fakey w połączeniu z pin barem, gdzie przed fałszywym wybiciem uformowały się dwa inside bary i jest to jak najbardziej w porządku; coś takiego prawdopodobnie często widywałeś na wykresach:
05.png
RYS

KLUCZOWĄ cechą charakteryzującą dobry sygnał Fakey jest WYRAŹNE fałszywe wybicie z formacji inside bar. Jeśli masz OCZYWISTE wybicie z formacji inside bar, to masz w rękach dobry setup Fakey zakładając, że jest też jakaś konfluencja i ma on sens w obecnym kontekście rynkowym (o sensownym kontekście rynkowym możesz przeczytać w tym temacie na forum, parę postów wyżej). Jeśli musisz rozważać czy też pytać innych traderów o to, czy dana formacja to Fakey, wtedy prawdopodobnie fałszywe wybicie nie jest na tyle oczywiste, żeby ryzykować na nie swoje pieniądze. Najlepsze setupy Fakey są śmiertelnie oczywiste i nie wymagają "rozszyfrowywania" z twojej strony.

Słowo końcowe o formacji Fakey

Formacja Fakey jest niezwykle potężnym sygnałem price action pod warunkiem, że wiesz jak prawidłowo go rozpoznać oraz jak na jego podstawie spekulować. Co Fakey nam mówi? To, że zmienia się sentyment na rynku i "fałszuje" dotychczasowy ruch, co oczywiście ma wiele implikacji jeśli chodzi o trading. Fałszywe wybicie jest bardzo wartościową wskazówką na rynku i pokazuje nam co "duzi chłopcy" myślą i robią, a przy tym daje nam możliwość skorzystania z tego.

Amatorzy i początkujący traderzy często wpadają w pułapkę kupując wybicia. Rzeczywiście, istnieją całe strategie tradingowe i systemy oparte o wybicia. Wybicia bowiem są jednym z najstarszych i najczęściej używanych w tradingu podejść jakie w ogóle istnieją, ale też właśnie z tego powodu są łatwo gaszone i wykorzystywane przez większych graczy na rynku, podczas gdy mali, detaliczni traderzy korzystają z nich, by uzyskać przewagę.

Formacja Fakey jest w zasadzie silnym dowodem na to co napisałem w powyższym akapicie i daje ona doświadczonym traderom price action zdolność do handlu tak jak naprawdę robią to "duzi gracze".
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

3 kroki do stania się zarabiającym traderem

sobota 26 mar 2016, 13:03

3 kroki do stania się zarabiającym traderem

Wiem już co sobie myślisz; tytuł tego artykułu jest bardzo odważny. Mimo, że faktycznie może on być śmiały, to zapewniam cię, że nie jest przesadą. Obiecuję, że jeśli przeczytasz ten cały artykuł, przemyślisz wszystko dokładnie i wdrożysz to czym się w nim dzielę, dostrzeżesz to, dlaczego tytuł wcale nie jest przesadzony.

Stanie się zarabiającym traderem wcale nie jest tak trudne lub nieuchwytne jak zapewne teraz ci się wydaje. Wszystko czego potrzebujesz to kilka zmian w zachowaniu i co ważniejsze w myśleniu. Polecam przeczytać ten artykuł do samego końca, ponieważ wierzę, że informacje jakimi się w nim dzielę mogą być "brakującym elementem" twoich tradingowych puzzli, które próbujesz poskładać w jedną całość...

Krok pierwszy: Zrób sobie kolejny tydzień wolny od tradingu

Jest to bardzo istotny, pierwszy krok jaki musisz wykonać jeśli chcesz natychmiast poprawić swój trading i szybko poradzić sobie z jakimkolwiek problemem, którego w ostatnim czasie doświadczyłeś, jeśli chodzi oczywiście o trading.

Niezwykle trudno jest dostrzec błędne decyzje jakie podejmowałeś w trakcie spekulacji, jeśli od czasu do czasu nie weźmiesz sobie wolnego od tradingu. Tak więc pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić jest zamknięcie wszystkich pozycji, jeśli oczywiście jakiekolwiek masz otwarte, a następnie zrobienie sobie wolnego od rynku na cały tradingowy tydzień.

Podczas tego tygodnia, powinieneś wykonać kilka czynności, a poniżej znajdziesz ich listę, uporządkowaną malejąco w zależności od ich znaczenia:

1. Przejrzyj i zaktualizuj / dostosuj swój trading plan - jeśli nie używałeś ostatnio swojego trading planu, może to wiele wyjaśniać odnośnie tego, dlaczego w ostatnim czasie "walczyłeś" z rynkiem. Zatem weź swój plan i zaktualizuj go; przejrzyj go dokładnie i upewnij się, że zawiera on wciąż to czego chcesz, jeśli natomiast jeszcze go nie masz, musisz go stworzyć.

2. Zmień swoje myślenie - Zanurz się w uczucie bycia poza rynkiem przez ten tydzień. Zrozum, że tak właśnie powinieneś się czuć przez większość czasu, a to znaczy, że w większości przypadków nie powinieneś być na rynku. Przez większość czasu powinieneś cierpliwe czekać na wysoce prawdopodobny sygnał, innymi słowy musisz tradeować jak krokodyl. Zrozum, że kiedy dokonasz zmiany psychicznej z myślenia w stylu "żeby zarabiać pieniądze trzeba dużo handlować", na zaakceptowanie faktu, iż musisz być bardziej cierpliwy i zdyscyplinowany, będziesz dużo bliżej celu do odniesienia sukcesu jako trader.

3. Uporządkowanie - musisz być zorganizowany, niezależnie od tego gdzie akurat handlujesz. Jeśli masz jakieś tradingowe biuro, uporządkuj je. Jeśli nie masz, uporządkuj swój komputer przez usunięcie starych, niepotrzebnych plików, itp. Następnie zabierz się za uporządkowanie swojego tradingu planu w dobrze wyglądający dokument; wydrukuj go, zalaminuj jeśli chcesz, po prostu spraw, by wyglądało to profesjonalnie i uporządkowanie, wtedy istnieje większa szansa, że będzie z niego korzystał.

4. Wyczyść wykresy - jeśli tego nie zrobiłeś, wywal wszystko ze swoich wykresów, to znaczy wszystkie wskaźniki, itd. Zostaw sobie tylko to co niezbędne (EMA 8/21), a kiedy wrócisz po przerwie, jeszcze PRZED otwarciem rynków, nanieś kluczowe poziomy wsparcia i oporu na wykres. Jeśli nie pamiętasz jak to robić, sprawdź artykułu, w których jest to dokładnie wyjaśnione (są na Comparic).


Zróbmy więc małe podsumowanie tego co powienieneś zrobić; weź sobie tydzień wolnego od tradingu by: 1 - przejrzeć / zaktualizować lub stworzyć swój trading plan, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, 2 - zmienić swoje myślenie z "potrzeby handlowania" przez cały czas na bycie cierpliwą osobą, która handluje jak snajper, 3 - Uporządkuj miejsce, w którym handlujesz, komputer i trading plan, 4 - uwolnij swoje wykresy od wskaźników i narysuj kluczowe poziomy wykresu z jakich będziesz korzystał po wolnym tygodniu.

Krok drugi: Zmień swoją definicję sukcesu w tradingu

Jeśli wyobrażenie "udanego handlu" kojarzy ci się z "szybkimi pieniędzmi, samochodami, itp." to musisz to jak najszybciej zmienić na myślenie w kategoriach prawidłowego zawierania transakcji, a także podążania za metodą jaką handlujesz i trading planem. Wolny i wytrwały wygrywa tradingowy wyścig, a nie szybki i impulsywny. Musisz zrozumieć, że wolne, ale regularny postęp i zyski każdego miesiąca stanowią o udanej działalności w tradingu; im szybciej to zrozumie, a także im szybciej zaczniesz zachowywać się w sposób, który odzwierciedla tę wiedzę, tym szybciej odniesiesz sukces jako trader.

Przestań myśleć o rynku jako o "ciągłych okazjach"; Ja myślę, że rynek jest bardziej "oknem na potencjalne możliwości zarobienia pieniędzy, ale z wieloma pułapkami i wysokim ryzykiem", musisz więc uważać, by nie zostać złapanym w pułapkę. Poprzez edukację, czas spędzony przed wykresami i doświadczenie w końcu nauczysz się jak nie wpadać w pułapkę złych sygnałów, a także w inne "pułapki" jakie pojawiają się na rynku każdego tygodnia. To wcale nie oznacza, że będziesz miał tylko zyskowne transakcje, lecz raczej, iż będziesz unikał niepotrzebnych strat, które biorą się z nieprzygotowania oraz nieodpowiedniego stanu umysłu.

Krok trzeci: Przestań uprawiać hazard i naucz się jak prawidłowo spekulować

Istnieją dwa podstawowe podejścia do tradingu; losowo jak hazardzista, a także odpowiedni sposób, jak wykwalifikowany i cierpliwy analityk rynku.

To przykre, ale niestety większość osób kończy jak hazardzista, bez względu na to jak pełna nadziei jest ta osoba, kiedy zaczyna. Od tradingu bardzo łatwo się uzależnić, a kiedy już staniesz się uzależniony od bycia w pozycji, oficjalnie stajesz się także hazardzistą na rynku, niezależnie czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie.

Uniknięcie stania się tradingowym hazardzistą wymaga świadomego wysiłku, który musisz podjąć. Jeśli po prostu dryfujesz losowo z transakcji na transakcję, bez odpowiedniego przygotowania lub trading planu, skończysz jako hazardzista, gdyż taka jest po prostu ludzka natura. Udany trading wymaga więcej wysiłku niż może się wydawać, potrzebne jest do tego strategiczne myślenie i planowanie. Nie mam tu na myśli, że jest to "trudne" czy wymaga niezwykłej inteligencji, a raczej mam na myśli to, że potrzeba do tego więcej obiektywnej analizy i planowania niż większość ludzi sądzi oraz jest skłonna wykonać.

Najlepiej jest nauczyć się, aby handlować w prosty, minimalistyczny sposób, używając czystego wykresu z danymi cenowymi. Efektywny trading zaczyna się od nauki prawidłowego handlu i jeśli jeszcze nie wiesz jak to robić, twoim priorytetem powinno być opanowanie tej sztuki, ponieważ będzie to fundamentem twojego handlu. Kiedy fundament jest już zbudowany można zbudować z niego trading plan i wdrożyć umysłowe "przemiany", które omawiałem w tej lekcji. Jeśli to zrobisz, będziesz na wygranej pozycji.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości