Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Dlaczego nie wybierasz zyskownych transakcji? 5 prostych kro

niedziela 03 kwie 2016, 14:18

Dlaczego nie wybierasz zyskownych transakcji? 5 prostych kroków, by to naprawić!

Potrzebujesz pomocy, aby brać zyskowne transakcje? Jeśli tak jest, kontynuuj czytanie ponieważ mam rozplanowany prosty przepis, który w pięciu krokach skieruje cię na odpowiednią ścieżkę i poprawi twoje wyniki w tradingu.

Przede wszystkim istotnym jest, by to podejście działało należy mieć na uwadze poniższe, kluczowe fakty:
Nawet JEŚLI spekulujesz zgodnie ze strategią i jesteś zdyscyplinowany jak profesjonalny sportowiec, a także posiadasz cierpliwość krokodyla czyhającego na swój następny posiłek - wciąż będziesz jednak miał czasami stratne transakcje. Jest to po prostu częścią tej profesji i nie powinno wzbudzać "strachu" czy obaw. Trzeba to zaakceptować i przygotować plan zarządzania pieniędzmi, który zawiera kwotową stratę z jaką czujesz się komfortowo.

Mając to już za sobą, przejdźmy do działań, które poprawią twój trading poprzez nauczenie cię jak brać zyskowne transakcje...

Krok 1 - Uporządkuj swoje wykresy, skup się tylko na price action

OK, zatem po kolei, naprawdę musisz usunąć wszystkie "bzdety" ze swoich wykresów. Jeśli jesteś nowy jeśli chodzi o price action, a konkretnie interesuje cię moja "wersja" tradingu za pomocą price action, musisz posłuchać...

Posiadanie wskaźników na wszystkich wykresach jakie masz po prostu nigdy ci nie pomoże. Wiem, iż może wydawać się, że one jednak pomogą, ponieważ już prawdopodobnie czytałeś o różnych systemach internetowych "guru", gdzie wykorzystywane są różnorodne wskaźniki. Zaufaj mi jednak, też byłem w tym miejscu i skończyłem ze wskaźnikami, przez co mogę ci tylko powiedzieć, że nie dają one nic oprócz rozproszenia i niepotrzebnej zmiennej.

Głównym punktem jest to, że aby wybierać zyskowne transakcje zacznij z czystym, wolnym od wskaźników wykresem. To daje jasny i wyraźny, a tym samym najlepszy pogląd na wykresy.

Krok 2 - Zmień swoje podejście z 'dużej ilości' na 'wysoką jakość'

Kolejną rzeczą jaką musisz zrobić jest zmiana myślenia o tradingu. Musisz mieć podejście snajpera jeśli chodzi o trading, co z kolei oznacza, że rozumiesz dlaczego czeka się, by brać tylko najlepszej jakości transakcje. Oznacza to również, że rozumiesz dlaczego branie wielu transakcji jest po prostu daremne i nieproduktywne.

Wybieranie zyskownych transakcji wymaga dyscypliny i cierpliwości, a więc dwóch rzeczy, które występują w niewielkiej ilość, w umysłach ludzi starających się handlować. Wydaje się, że ludzka natura tak nas kształtuje byśmy handlowali dużo, ale niestety nie tak wybiera się zyskowne transakcje. Oczywiście, jeśli handlujesz dużo, możesz trafić kilka zyskownych transakcji, ale wiele będzie też tych zupełnie niepotrzebnych i stratnych, które wyprzedzą ilością zyskowne, a w efekcie twoje konto będzie na minusie.

Twoim celem jest bycie TRADEREM, a nie HAZARDZISTą. Jeśli chcesz być hazardzistą, idź do kasyna i trać swoje pieniądze, przynajmniej będziesz miał z tego trochę zabawy, na pewno więcej niż tracąc je w domu przed komputerem.

Jeśli jednak chcesz być traderem, zamierzasz włożyć wysiłek poprzez poświęcenie czasu na naukę jak właściwie handlować, opracować plan i podjąć psychiczne i fizyczne zaangażowanie, by konsekwentnie za nim podążać. W ten sposób właśnie handlują doświadczeni, który oddzielają się od większości "owieczek", które są na rynku golone. Chcesz przecież być w 10% zarabiających, a nie w 90% tracących pieniądze wraz z upływem czasu, prawda?

Krok 3 - Przestań patrzeć na niższy interwał niż godzinowy

Załóżmy, że masz już wyczyszczone wykresy, a twój sposób myślenia pozwala ci się skupić na odpowiednich celach (mam nadzieję). Przejdźmy zatem dalej...

Kolejną rzeczą jaką musisz zrobić, a która także może wymagać "zmiany" w myśleniu jest po prostu to, by nigdy, przenigdy nie schodzić na niższy interwał niż godzinowy, do końca twoich dni na tej planecie.

Możesz sobie teraz pomyśleć, że żartuję, ale tak nie jest, jestem śmiertelnie poważny jeśli o to chodzi. Nigdy nie patrzę na wykres niższy od godzinowego ponieważ już dawno zorientowałem się, że to tylko niszczy mój trading i otwiera umysł na wejście w świat transakcji niskiego prawdopodobieństwa. Nie wiem jak nic o tobie, ale ja lubię moje pieniądze i chcę chronić kapitał jak tylko kogę. Oznacza to, że nie chcę wystawiać moich pieniędzy na niepotrzebne ryzyko na rynku, ponieważ trading sam w sobie jest już wystarczająco ryzykowny.

Napisałem kilka artykułów o przewadze jaką dają wysokie interwały czasowe, takie jak na przykład dzienny. Jeśli się postarasz to z pewnością je znajdziesz.

Krok 4 - Ucz się na raz tylko jednego setupu

Zgodnie z tematem o rzadszych transakcjach, ale tylko tych cechujących się wysoką jakością, bardzo ważne jest byś włożył w to swój wysiłek i handlował znacznie mniej. Najlepszym sposobem, aby to wdrożyć i wybierać prościej zyskowne transakcje jest skupienie się tylko na jednym setupie na raz.

Jeśli poświęcisz czas, aby naprawdę 'dogłębnie' zapoznać się z jednym setupem price action na raz, dowiesz się dokładnie jak powinien on wyglądać i kiedy pojawiać się na rynku, a to z kolei sprawi, że będziesz bardziej doświadczony jako trader price action. Będziesz także w stanie błyskawicznie ocenić czy sygnał pojawia się na wykresach, czy też nie. Spowoduje to wzrost twoich umiejętności do wysokiego poziomu, pewności siebie i opanowania wykresów tak jak nie osiągnąłbyś tego w żaden inny sposób.

Jeśli chcesz wybierać zyskowne transakcje, koncentrując się na jednym sygnale na raz masz najlepsze szanse, by zrobić to z prędkością światła. Ja robiłem to w ten sam sposób, dlatego wierzę, że ty też powinieneś.

Krok 5 - Upewnij się, iż rzeczywiście posiadasz strategię

Ostatni krok może się wydawać oczywisty, natomiast musi zostać powtórzony ze względu na jego znaczenie i też dlatego, że tak wielu traderów ryzykuje na rynku swojego ciężko zarobione pieniądze nie wiedząc przy tym, co właściwie robią.

Nie trzeba chyba wspominać o tym, że musisz oczywiście nauczyć się prawidłowo handlować zanim będziesz wybierał zyskowne transakcje. Jednak trading jest chyba jedyną profesją, gdzie ludziom wydaję się, że można robić to dobrze z pominięciem tradycyjnego procesu nauczania. Nie oczekujesz przecież, że można latać samolotem czy praktykować medycynę przed odpowiednim przeszkoleniem w tych zawodach, dlaczego zatem uważasz, że można zarabiać pieniądze jako trader nie wiedząc właściwie jak handlować prawidłowo? Rozpocznij swoją tradingową karierę na odpowiedniej ścieżce i naucz się jak handlować poprawnie, ponieważ to daje największe szanse na wybieranie zyskownych transakcji.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Czego o profesjonalnym tradingu możesz nauczyć się od lwa?

piątek 22 kwie 2016, 09:36

Czego o profesjonalnym tradingu możesz nauczyć się od lwa?

Każdy zawodowy trader niezależnie od tego czy zdaje sobie z tego sprawę, czy nie, dzieli wiele cech i zachowań z "Królem Dżungli". Lew w swoim naturalnym środowisku jest doskonałą metaforą, pomocną w zrozumienie tego jak zachowywać się na rynku.

Jest kilka dobrych powodów ku temu, że lwy nazywane są "Królami" dżungli; myślą strategicznie, są cierpliwe i pewne siebie, a także nieugięte, inteligentne oraz wysoko wykwalifikowane. Lwy są niczym maszyny do polowania, które natura doskonaliła przez miliony lat.

Dowiedzmy się zatem jak możesz stać się "Królem rynku" poprzez naukę "polowania" na transakcję niczym lew...

Bądź nieustępliwy

Lwy są nieustępliwe. Kiedy chcą upolować swoją ofiarę nie poddają się po pierwszej możliwej przeciwności jaka stanęła na ich drodze.

Jako trader, musisz być nieugięty w odniesieniu do twojej tradingowej metody. Nie możesz popadać w zniechęcenie z powodu jednej czy dwóch strat, tak nie myśli zyskowny trader. Nie możesz także poddawać się tylko dlatego, że trading "wydaje się trudny" lub też "wiele trzeba się uczyć". Jeśli naprawdę chcesz być wolny i zrzucić "kajdany" nowoczesnego niewolnika, to musisz być nieustępliwy i posiadać niezachwiane zaangażowanie w naukę prawidłowego tradingu, ponieważ sukces w tej materii jest tak naprawdę jedynym ze sposobów, by uwolnić siebie samego z tych łańcuchów.

Dostosowuj się

Lwy potrafią się dostosować. Udadzą się po najbardziej dostępną zdobycz; gazele, impale, zebry, nawet słonie i hipopotamy (czasami też po ludzi). Nie będą umierać z głodu tylko dlatego, że zdobycz, która najbardziej im smakuje jest akurat poza zasięgiem. Lew znajdzie sobie inna zdobycz lub też przeniesie się tam, gdzie jest ich znacznie więcej.

Jako trader, musisz być zdolny do przystosowania się do zmiennych warunków rynkowych. Rynki nie zawsze są w perfekcyjnym trendzie i tak naprawdę ciągle się zmieniają. Jeśli nie stosujesz strategii handlowej, która pozwala odnaleźć wysoce prawdopodobne sygnały w każdych warunkach rynkowych (takiej jak price action), prawdopodobnie nie uda ci się przetrwać zbyt długo.

Handluj ze strategią i umiejętnościami

Strategia i umiejętności z jakimi z dumą lwy polują na swoje ofiary jest naprawdę niesamowitym widowiskiem od obserwowania. One uczą się umiejętności potrzebnych do polowania już jako młode i perfekcyjnie opanowują je wraz z czasem. Lwy nie stosują podejścia losowego "hazardzisty" do polowania, ponieważ od tego zależy ich przetrwanie.

Podobnie jest w tradingu, nie możesz uprawiać hazardu na rynku jeśli zamierzasz zostać zyskownym traderem. Przetrwanie profesjonalnego tradera zależy od jego działań, tak więc strategiczne i umiejętne podejście do tej kwestii jest zupełnie niezbędne. Zarówno lwy jak i profesjonalni traderzy muszą mieć strategię, którą konsekwentnie realizują, a ty potrzebujesz dokładnie tego samego jeśli zamierzasz zarabiać pieniądze.

Skup się na "łatwych" transakcjach

Częścią strategii jaką lwy wykorzystują do polowania jest wyselekcjonowanie najprostszej do upolowania ofiary. Lwy wybierają się po po pewną do upolowania zdobycz; chorą, starą albo bardzo młodą (najsłabszą). Najbardziej rzucająca się w oczy zdobycz jest też dla lwa najbardziej prawdopodobną ofiarą, zupełnie tak jak najbardziej oczywisty sygnał dla tradera.

Jako trader price action, możesz nauczyć się znajdować "łatwe" transakcje poprzez opanowywanie na raz, wyłącznie jednego sygnału i rozpoznawanie tego kiedy pojawia się on na rynku. Oczywiście nie ma możliwości byś łapał "łatwe" transakcje jeśli nie wiesz jak one wyglądają, a także nie potrafisz odróżnić ich od zwykłego rynkowego "szumu", dlatego też najpierw musisz nauczyć się jak rozpoznawać te "proste" transakcje.

Chroń swój kapitał handlowy

Dlaczego lwy tak dużo leżą i śpią? Nie dzieje się tak dlatego, że są leniwe. Powodem, dla którego tak się dzieje jest to, że oszczędzają swoją energię na chwilę, w której pojawi się "łatwa" ofiara, a one będą miały dobrą szansę, by ją złapać. Lwy nie biegają za każdą zebrą czy gazelą jaką zobaczą; oszczędzają swoją energię na wysoce prawdopodobną ofiarę.

Biegając za każdą potencjalną zdobyczą, lew szybko zobaczyłby, że nic na tym nie zyskuje i to prawdopodobnie doprowadziłoby do jego wyginięcia jako gatunku. Lwy natomiast przetrwały i rozwijały się tak długo, ponieważ jednym z powodów było to, że wybierały się po łatwą zdobycz.

My, jako traderzy możemy oczywiście rozglądać się za "silnymi ofiarami" tj. transakcjami o niskim prawdopodobieństwie, które nie są warte ryzykowania pieniędzy, podczas gdy powinniśmy łapać "słabe ofiary", a więc nasz wysoce prawdopodobne transakcje, które rzucają się w oczy.

Lwy nie marnują także niepotrzebnie energii; jeśli wyczują, że ofiara ucieka, pozwalają jej na to i przegrupowują się. Nie narażaj się na duże straty i zaplanuj uprzednio kiedy wyjdziesz z rynku, zanim będziesz emocjonalnie związany z transakcją, musisz zaakceptować, że będziesz miał straty i szybko się po nich podnosić.

Lwy upewniają się, że ich łup jest bezpieczny

Lwy nie pozwalają swojej zdobyczy uciec kiedy już się ją zajmą. Upewniają się, że ta im się podporządkuje poprzez skakanie po niej i gryzienie w szyję. One jedzą wszystko i zawzięcie bronią ofiary przed padlinożercami, takimi jak hieny.

Tak samo ty, musisz bronić swoich zysków przed innymi traderami i rynkiem. Możesz to zrobić poprzez realizowanie logicznych zysków, gdy stają się one dostępne. Dla przykładu, jeśli widzisz kluczowy poziom, który jest niedaleko miejsca gdzie twój zysk wyniesie 2R, powinieneś umieścić swoje zlecenie take profit trochę przed tym poziomem. Jeśli tego nie zrobisz, rynek prawdopodobnie odbije od tego poziomu i zacznie się poruszać przeciwko tobie... zabierając przy tym zysk.

Możesz również zabezpieczyć swój zysk poprzez nie zawieranie transakcji o niskim prawdopodobieństwie oraz unikanie over-tradingu. Nie oddawaj swoich zysków z powrotem na rynek zaraz po tym jak je zabezpieczyłeś. Zachowaj je i wróć po cierpliwym oczekiwaniu na kolejną "łatwy łup" w postaci transakcji. Weź drzemkę i odpocznij, jak lew, tylko nie oddawaj swoich zysków na rynek w jakiejś głupiej transakcji.

Rozwijaj swoje wyczucie stosunku ryzyka do zysku

Lwy mają wbudowanie poczucie stosunku ryzyka do zysku. One nie wybierają się na polowanie dopóki nie poczują pewności, że otrzymają posiłek w wyniku poczynionych starań. Nie podejmują ryzyka utraty energii na trudną do zabicia ofiarę, zamiast tego przeznaczają ją na łatwą zdobycz, co może oznaczać oczekiwanie na nią znacznie dłużej niż by chciały (są głodne, ale wiedzą kiedy uderzyć, a kiedy nie).

Trader powinien robić podobnie, dlatego musisz unikać niepotrzebnego ryzyka na rynku poprzez unikanie wchodzenia bez sygnału, etc. Zachowaj swoją energię / pieniądze na rzucający się w oczy sygnał do wejścia, tak byś mógł wykorzystać ich jak najwięcej kiedy już się pojawią. Czekaj cierpliwie na łatwy i oczywisty sygnał i wchodź w niego, kiedy tylko go dostrzeżesz, taka jak stado lwów biegnie po wybraną / łatwą ofiarę.

Rozwijaj swój tradingowy instynkt

Lwy mają doskonały instynkt i wyczucie jeśli chodzi o to czy ścigać pewną zdobycz, czy też nie. Jest to coś z czym częściowo się rodzą, a częściowo uczą jako młode, głównie od swoich matek.

Jako ludzie, rodzimy się z nieco innymi umiejętnościami i zdolnościami, które mogą działać przeciwko naszym tradingowym umiejętnościom. Jednakże na szczęście dla nas, możemy uczyć się od innych i rozwijać swoje zdolności do efektywnego handlu, nawet jeśli nie urodziliśmy się z naturalnym talentem do niego.

Lew jest doskonałą metaforą dla tradera jeśli chodzi o to, jak powinien zachowywać się na rynku. Tak jak lew, musisz być strategiczny w swoim podejściu do tradingu, cierpliwy, zdyscyplinowany, pewny siebie, a także chronić swój tradingowy kapitał.

Sukces i długowieczność lwów, a także ich umiejscowienia jako "królów dżungli" jest wynikiem świetnych zdolności łowieckich bazujących na punktach, które omówiłem powyżej. Podobnie, jeśli chcesz być konsekwentnie zarabiającym traderem, musisz mieć strategię i odpowiednie podejście do "polowania" na rynku. Tego wszystkiego możesz nauczyć się na moim kursie i dołączyć do strefy członkowskiej.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

piątek 29 kwie 2016, 19:16

10 powodów, dla których nie zarabiasz na tradingu

Jeśli jeszcze nie zarabiasz pieniędzy na tradingu, dobra informacja jest taka, że możemy łatwo zdiagnozować, co robisz źle. Powody, które sprawiają, że traderzy nie zarabiają pieniędzy są dość przewidywalne i powszechne. Kiedy już zorientujesz się dlaczego nie zarabiasz na rynku, możesz skierować się ku wszystkim ważnym zadaniom, które pomogą ci skorygować złe postępowanie i mam nadzieję, zacząć zarabiać.

Nie zniechęcaj się jeśli aktualnie nie jesteś na najlepszej drodze jeśli chodzi o trading. Nikt szybko nie wzbogacił się jako trader, pomimo tego jak często pokazuje się to w Internecie. Potrzeba czasu, wysiłku i zdolności do popełniania błędów, poprawiania ich i kierowania się dalej w celu zarabiania pieniędzy z tradingu. Kiedy już się poprawisz i będziesz coraz lepszy i lepszy w tradingu, prawdopodobnie w końcu zaczniesz konsekwentnie zarabiać pieniądze.

Poniżej znajdziesz 10 powodów, które sprawiają, że być może jeszcze nie zarabiasz pieniędzy jako trader. Poza tym są również wskazówki jak przezwyciężyć ewentualne problemy...

1. Zbyt dużo handlujesz

Jako pierwszy na tej liście umieściłem over-trading, ponieważ w mojej opinii jest to najpowszechniejszych błąd wśród traderów, który jest głównym powodem tego, że im się nie udaje.

Przekonałem się już, że większość ludzi nie zdaje sobie wcale sprawy z tego, że ulega over-tradingowi, tak więc problem ten może być trudny do zdiagnozowania. Over-trading może być spowodowany przez wiele różnych czynników, ale zwykle ludzie mu ulegają, gdyż tak naprawdę nie znają / mają własnej strategii, brak im dyscypliny do trzymania się jej, albo też stają się zbyt pewni siebie. Rozbijemy na mniejsze części każdy z tych problemów, dzięki czemu dowiemy się, który może dotyczyć ciebie...

* Jeśli nie wiesz czego tak naprawdę szukasz na rynku co znaczy, że nie opanowałeś solidnej metody tradingowej, to właściwie będziesz tylko uprawiał hazard. Powoduje to over-trading, ponieważ większość ludzi handlujących bez strategii biorą "rzucające się w oczy" sygnały handlowe, które w rzeczywistości mają niewiele wspólnego z dobrymi sygnałami o wysokim prawdopodobieństwie. W zasadzie, my (ludzie) mamy wrodzoną skłonność do wypatrywania formacji lub znaczenia, które w rzeczywistości w ogóle nie ma sensu. Trzeba dokładnie opanować swoją metodę tradingu, by przezwyciężyć ten problem.

* Jeśli nie jesteś wystarczająco zdyscyplinowany, by trzymać się swojej strategii i handlować tylko wtedy, gdy pojawia się odpowiedni sygnał, zapewne również staniesz się ofiarą over-tradingu. Jak widzisz, nie wystarczy nauczyć się strategii, musisz również ją opanować i posiadać dyscyplinę, która pozwoli ci za nią podążać.

* Wreszcie, dla wszystkich tych, którzy posiadają strategię i są zdyscyplinowani żeby się jej trzymać, ostatnią duża przeszkodą, którą być może będą musieli pokonać jest zbytnia pewność siebie. Nadmierna pewność siebie zazwyczaj skrada się bardzo cicho, jak złodziej nocą, "kradnie" twoje zyski poprzez wpływanie na twoje zachowanie na rynku. Musisz być NIEZWYKLE CZUJNY, by upewnić się, iż nie wchodzisz na rynek zbyt wcześnie (over-trading) tylko dlatego, że stałeś się mniej uczulony na ryzyko z powodu pozytywnych odczuć zyskowną transakcją lub całą ich serią.

2. Brak odpowiedniego zarządzania ryzykiem

Ten powód jest bardzo oczywiste, ale bardzo ważne jest, by go omówić, ponieważ bardzo wielu traderów nie zarządza właściwie ryzykiem. Brak odpowiedniego zarządzania ryzykiem w każdej transakcji to najpewniejszy sposób na utratę pieniędzy na rynku.

Jeśli potrzebujesz więcej "dowodów" na to niż tylko moja opinia, przeczytaj ostatni artykuł, gdzie zamieściłem 28 tradingowych cytatów motywacyjnych. W tym artykule znajdziesz wiele cytatów profesjonalnych traderów na temat znaczenia zarządzania ryzykiem w tradingu.

Mówiąc prościej, jeśli nie znasz swojej tolerancji na ryzyko co oznacza, iż nie wiesz z utratą jakiej kwoty czujesz się dobrze, nigdy nie będziesz zarabiał pieniędzy. Jeśli natomiast wiesz jaka to jest kwota, ale nie trzymasz się tego za każdym razem kiedy zawierasz transakcje, wtedy też nie będziesz zarabiał pieniędzy na rynku.

3. Nie chronisz swojego kapitału na dobre transakcje

Jak często obecnie zdarza ci się myśleć o zachowaniu kapitału? Czy w ogóle wiesz jak istotną jest to kwestią? Jeśli odpowiedź na te pytanie nie brzmi "Często" i "Tak", masz przed sobą poważny problem.

Kiedy mówię o ochronie kapitału, mam w zasadzie na myśli cierpliwość. Posiadanie cierpliwości do "siedzenia" na swoich pieniądzach do czasu, aż uformuje się bardzo oczywisty setup price action jest istotnie tym, co nazywam ochroną kapitału.

Pomyśl o tym w odniesieniu do snajpera. Jeśli snajper w wojsku wystrzelałby bezcelowo cały magazynek, nie byłby w stanie wykorzystać przewagi jaką zyskuje dzięki sytuacji, w której wróg znajduje się idealnie na celowniku. Prawdopodobnie byłby w złej pozycji i bez amunicji. Jest to dobre w odniesieniu do tradingu, ponieważ jeśli jako trader handlujesz przez cały czas, marnujesz swoją "amunicje" / kapitał, nie będziesz miał w związku z tym odpowiedniego stanu umysłu, by zyskać przewagę z dobrych setupów, a także może zabraknąć ci kapitału, by czerpać z nich znaczny zysk.

Jeśli nie zachowujesz swojego kapitału tradingowego, nie będziesz zarabiał jako trader.

4. Handlujesz pod "newsy"

Jeśli śledzisz mojego bloga od jakiegoś czasu, prawdopodobnie znasz już mój pogląd na handel pod dane i dlaczego tego nie robię. Pozwól jednak, że krótko wyjaśnię jak moim zdaniem handlowanie pod newsy powoduje utratę pieniędzy.

Spójrzmy na przykład, aby było to łatwiejsze...

Rozważasz wejście na rynek po doskonale wyglądającym pin barze z wykresu dziennego, który jest jednocześnie zgodny z panującym trendem. Jedyne, co sprawia, że się wahasz jest bardzo istotne wydarzenie makro, które zaplanowano na jutro. Siedzisz i próbujesz zdecydować czy wziąć ten trade, czy nie, za dużo myślisz i analizujesz, ponieważ czytasz wszystko co tylko możliwe o wpływie jakie może mieć to wydarzenie. Po długich rozważaniach (oraz stracie czasu i umysłowej energii) decydujesz się pominąć tę transakcje, ponieważ wszystko co przeczytałeś podpowiada, że rynek może ruszyć w kierunku przeciwnym do tego, który wynika z price action oraz analizy technicznej jaką przeprowadziłeś.

Nadchodzi ten dzień, pozycja przed wydarzeniem porusza się w kierunku jaki oczekiwałeś. Czas na wydarzenie i nagle BAM, rynek wykonuje 150-pipsowy rajd w kierunku twojej potencjalnej transakcji, a więc w zupełnie odmiennie do tego wszystkiego, co zdołałeś przeczytać. Czujesz się strasznie, czujesz się zły, głupi i sfrustrowany, że nie zawarłeś transakcji, ponieważ posłuchałeś tych wszystkich zewnętrznych opinii.

To tylko jeden przykład tego jak newsy i analiza fundamentalna potrafią negatywnie wpływać na twój postęp w tradingu. Moje doświadczenie nauczyło mnie, aby unikać newsów jak ognia.

5. Czytasz za dużo stron internetowych i opinii

Jak już wspomniałem w poprzednim punkcie, czytanie zbyt wielu opinii innych ludzi lub też stron internetowych, etc., może być bardzo szkodliwe dla twojego tradingu. Zaufaj mi kiedy mówię, iż najbardziej frustrujące jest uczucie utraty pieniędzy w handlu, ponieważ zdecydowałeś się słuchać kogoś innego aniżeli samego siebie. Nigdy nie ignoruje swojego tradingowego instynktu, ponieważ jest on wynikiem doświadczenia i edukacji.

6. Tradujesz na zbyt małym rachunku

Zauważyłem, że wielu początkujących traderów zaczyna realny handel ze zbyt małą ilością pieniędzy. Jest niesamowicie trudno stać się zyskownym jeśli handlujesz na zbyt małym koncie. Wszystko poniżej 500 USD jest moim zdaniem naprawdę bez sensu, ponieważ będziesz ryzykować zbyt mało na transakcje, co sprawi, że nawet jeśli uda ci się mieć zwycięską transakcję, nie wzmocni ona w tobie dobrych nawyków handlowych.

Nie chcesz chyba być gościem, który zasila swoje konto 100-dolarami za każdym razem kiedy je wyczyści. Bądź cierpliwy, oszczędzaj pieniądze do czasu, aż będziesz miał co najmniej 500 do 1000 USD, by je zasilić, a w międzyczasie ucz się prawidłowo tradować na demo.

7. Nieprawidłowo umieszczasz zlecenia obronne

Dużym powodem, dla którego tak wielu traderów traci pieniądze jest to, że nie rozumieją jak prawidłowo umiejscawiać zlecenie stop loss. Rozmieszczają je opierając się bardziej na chciwości, aniżeli w miejscu najlepszym dla swojej transakcji. Przeczytaj poprzednie zdanie jeszcze raz.


Jeśli nie znasz różnicy między stop lossem umieszczanym z chciwości, a tym który postawiony jest w logicznym miejscu dla transakcji, czytaj dalej...

Jeśli mówisz sobie "Chcę pozycję o wielkości 5 lotów, ponieważ pozwoli mi ona zarobić 5000 USD na transakcji, dlatego muszę użyć 50-pipsowego stop lossa", to znaczy, że przy umieszczaniu stop lossa bazujesz na chciwości i prawdopodobnie prędzej stracisz 2500 USD, aniżeli zarobisz 5000 USD.

Umieszczaj stop loss bazując na logice, która da twojej transakcji najlepsze szanse na działanie, czyli coś w stylu: "Umieszczam mój stop loss poniżej najbliższego poziomu mimo, że jest on nieco poniżej minimum pin bara, którego rozgrywam, ponieważ to da mojej transakcji najlepsze szanse na działanie, na moją korzyść bez przedwczesnego wyrzucenia mnie z niej". Ten sposób myślenia może oznaczać, że będziesz musiał zmniejszyć wielkość pozycji z 5 lotów do 2 lub 3, ale musisz zdecydować co jest lepsze, zarobienie pieniędzy, choć może trochę mniejszych niż byś chciał i ZWYCIĘSTWO, czy strata w przypadku pierwszego scenariusza.

Nie zapominajmy, że umieszczenie stop lossa tak jak miało to miejsce w scenariuszu nr 2 powyżej, będzie działać pozytywnie na rzecz wzmocnienia prawidłowych nawyków tradingowych. To z kolei buduje długoterminowy i zrównoważony sukces w tradingu.

8. Nie jesteś wystarczająco zdyscyplinowany

Punkt ten jest dość oczywisty i już wcześniej dotknąłem tego tematu. Jednak, aby podkreślić jego znaczenie, jeszcze krótko o nim opowiem.

W zasadzie jak w ogóle możesz oczekiwać, że będziesz zarabiać pieniądze będąc niezdyscyplinowanym traderem, który nie potrafi podążać za swoim trading planem, czy strategią. Musisz być zdyscyplinowany zarówno w trzymaniu się własnej strategii handlowej jak i odpowiedniego zarządzania ryzykiem, o czym była mowa już wcześniej. Jeśli nie robisz dobrze żadnej z tych rzeczy, nigdy nie będziesz zarabiał pieniędzy.

9. Nie jesteś wystarczająco cierpliwy

Lubie myśleć o cierpliwości jako o najlepszym sposobie na zrozumienie tego, co znaczy bycie zdyscyplinowanym traderem. Kiedy byliśmy dzień mówiono nam, że potrzebujemy cierpliwości i jak wielką jest ona wartością. Nie ulega tak naprawdę wątpliwości, że z obiektywnego punktu widzenia wszyscy rozumiemy cierpliwość. Dlaczego zatem dla dorosłych osób handlujących na rynkach, tak trudne jest by być cierpliwymi?

Jak zapewne się domyślasz, odpowiedź jest prosto; chcemy zarabiać pieniądze, szybko. Niestety, rynek ma w głębokim poważaniu czego chcesz ty czy ja, on robi swoje niezależnie od twoich transakcji. Dlatego też potrzebujemy CIERPLIWOŚCI, by handlować tylko wtedy, gdy nadchodzą dobre okazje transakcyjne, które są jak dojrzałe do zbioru owoce, a jak wiadomo potrzeba cierpliwości żeby na te owoce poczekać.

10. Nie wiesz co robisz

Teraz chyba najbardziej oczywiste, jak możesz oczekiwać, że zarobisz pieniądze jeśli nie masz żadnego pojęcia albo po prostu nie jesteś pewien co robisz na rynku? Jesteś pewny, że znasz swoje podejście do tradingu? Jesteś zupełnie pewny i zdolny do efektywnego handlowania według niego? Jeśli nie jesteś pewny tych rzeczy, nigdy nie zarobisz pieniędzy z tradingu.

Najlepszym sposobem, by być pewnym co robi się na rynku jest nauka tego jak prawidłowo handlować, czego możesz dowiedzieć się z mojego portalu oraz kursu jaki prowadzę.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Jak prosta matematyka pomaga 10-krotnie zwiększyć zysk?

niedziela 08 maja 2016, 15:33

Jak prosta matematyka pomaga 10-krotnie zwiększyć zysk?

Pewnie czytałeś już artykuły na temat tradingu mówiące o tym, że twoje "zyski muszą być większe niż straty". Mówi się otym tak często, że staje się to banalne. Nie jest tak łatwo mieć serię transakcji i utrzymywać ryzyko na poziomie 1R i średni zysk na poziomie 2R, tak dzieje się bardzo rzadko w realnym świecie tradingu. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których matematyka zastosowana do transakcji może znacznie wpłynąć na zwiększenie stosunku ryzyka do zysku, co z kolei zwiększy ogólny stosunek tego czynnika w dużej próbie transakcji.

Zaprezentuję trzy rozwiązania w zarządzaniu pieniędzmi, które angażują prostą matematykę, a które możesz z powodzeniem zastosować już teraz do swoich transakcji. Po przeczytaniu dzisiejszej lekcji, przebrniesz przez trzy koncepcje (jedną z nich możesz znać, natomiast dwóch pozostałych prawdopodobnie nie), o których większość ludzi rzadko rozmawia lub stosuje w swoim własnym trading planie.

Oto te trzy koncepcje w przypadkowej kolejności:
1. Zrozumienie stosunku ryzyka do zysku w tradingu.
2. Wykorzystanie zysków do stosowania odwróconego martyngału lub piramidowania.
3. Wykorzystanie piramidowania dla pojedynczej pozycji, tak by zwiększyć zyski.

W tym artykule nie będziemy szczegółowo omawiać setupów, a raczej skupimy na prostej matematyce jaką można zastosować do zarządzania pieniędzmi. Jeśli jednak brak ci cierpliwości, by przeczytać i zrozumieć tę lekcje, pewnie nie jesteś jeszcze gotowy do nauki setupów price action, które wykorzystuje w tradingu. Wykonaj pracę i zrozum zarządzanie pieniędzmi oraz koncepcję dostosowywania wielkości pozycji, zanim zaczniesz szukać "strategii Św. Graala dla wejścia w pozycję".


1. Frazes dotyczący zarządzania pieniędzmi, który musisz zrozumieć

Zyski muszą być większe od strat.

Wybacz, że powtarzam to co już wiemy, ale jest to niezaprzeczalny fakt pozwalający zarabiać pieniądze na dłuższą metę, twoja średnia zyskowna transakcja musi być większa niż średnia strata.

W skrócie, jedynym sposobem by to osiągnąć jest stosowanie mniejszego ryzyka na każdą transakcję od zakładanego zysku, zazwyczaj dwu lub trzykrotnie. Z biegiem czasu będzie to średnio około 1,5 do 1 lub 2 do 1 na dużej próbie transakcji jeśli robisz wszystko dobrze.

Poniżej znajduje się tabela z 10 potencjalnymi transakcjami, gdzie każda z nich ma stałe ryzyko na poziomie 1R i zmienne poziomy zysku (celu).
riskrewardtable (1).png
Niektóre transakcje były stratne, a niektóre zyskowne, końcowy wynik pokazuje, że średnia zyskowna transakcja to w przybliżeniu dwukrotność stratnej.

W przykładzie wygląda to na bardzo łatwe, natomiast w realnym świecie jest to oczywiście trudniejsze do zrobienia. Lepsze zrozumienie tego tematu uzyskasz z artykułów, w których obszerniej wyjaśniałem na czym to wszystko polega. Sprawdź forum od początku, a na pewno znajdziesz tłumaczenia tychże lekcji.

2. Piramidowanie w pojedynczej transakcji

Moc lawinowego zwiększania rozmiaru pozycji wewnątrz jednego trejdu...

Piramidowanie transakcji pozwoli Ci wykorzystać efekt "kuli śnieżnej" dokładając do zyskownej pozycji w określonych odstępach czasu. Możemy z początkowego ryzyka na poziomie 1R uzyskać ogromny zysk poprzez dodanie nowej pozycji, kiedy nasza początkowa pozycja porusza się w zakładanym kierunku, co w zasadzie sprawia, że używamy pieniędzy z rynku, gdyż nie bierzemy na siebie nowego ryzyka. Rezultatem jest efekt kuli śnieżnej, który buduje z małej transakcji znacznie większą, zyskowną transakcję, jeśli pozycja nadal porusza się na naszą korzyść.

Dla większego zrozumienia tematu, przejrzyj wcześniejsze tłumaczenia na forum i znajdź temat o piramidowaniu pozycji dla większych zysków.

3. Używanie 'odwróconego martyngału' w serii zyskownych transakcji (coś o czym większość ludzi nigdy nie mówi)

Składanie zysków przez wiele transakcji...

Jeśli jesteś na rynku wystarczająco długo, wiesz kiedy jesteś w serii zyskownych transakcji i kiedy rynek "jest gotowy na żniwa". Tak, powyższe oświadczenie jest nieco arbitralne w stosunku do technicznego poglądu, dlatego też w tej koncepcji dobre wyczucie i intuicja muszą być zdecydowanie zastosowane.

Zamierzam omówić tę koncepcję na najbardziej podstawowym poziomie, by zademonstrować siłę stosowania wymyślnie prostej matematyki do zarządzania pieniędzmi podczas serii zyskownych transakcji...

Koncepcja jest podobna do tej, gdzie dodaje się do pojedynczej, zyskownej pozycji (tak jak omawialiśmy w punkcie 2 powyżej), jednak w tym przypadku podwajamy, a tym samym zwiększamy ryzyko na transakcję w wielu tradach. Zanim omówię tę koncepcję, pozwól mi wyjaśnić, iż nie jest to strategia martyngałowa, gdzie trader podwaja na stratach, a w rzeczywistości jest to odwrócony martynał, gdzie trader używa zysków z jednej transakcji i re-inwestuje je w następnej transakcji, zasadniczo podwajając wielkość pozycji w kolejnej transakcji. Tak naprawdę używamy pieniędzy rynku, ponieważ nie ryzykujesz nic ponad inwestycję 1R z pierwszej transakcji.

Sama idea jest prosta; robimy coś zupełnie przeciwnego do standardowego "martyngału", w którym trader po prostu kontynuuje podwajanie ryzyka na transakcję do czasu, aż wygra. Zamiast tego, w metodzie wykorzystującej odwrócony martyngał, którą stosujemy gdy przewidujemy serię zyskownych transakcji w optymalnych warunkach rynkowych - podwajamy naszą pozycję w serii tylko jeśli poprzednia pozycja zakończyła się zyskiem. Ta metoda może nam pomóc w zbudowaniu konta, pamiętaj przy tym, że handlujemy tak naprawdę pieniędzmi rynku, nie własnymi.

Zademonstruje matematykę w tej koncepcji pokazując trzy przykładowe transakcje, wszystkie ze stosunkiem ryzyka do zysku na poziomie 2R, jednakże ryzyko będzie zwiększane w każdej transakcji w serii jak wyjaśniono poniżej...

Transakcja #1:

Ryzyko 1R, zysk 2R. Transakcja zakończona zyskiem, zatem zarobione zostało 2R.

Masz już pozytywne myślenie na temat okresu rynku w trendzie i ostatnie sygnały dały zarobić, dlatego przewidujesz serię zysków. Zaczynasz teraz postępować w ten sposób...

Transakcja #2:

Reinwestujesz 2R zarobione na poprzedniej transakcji w następny trejd. Pozycja przynosi zysk, zatem zarabiasz 4R.

Utrzymujesz pogląd na rynek w trendzie, a sygnały spisują się dobrze, przygotowujesz się zainwestowania zysków z poprzednich transakcji (4R) w kolejną pozycję z serii...

Transakcja #3:

Ryzykujesz 4R, zyskujesz 8R.

Całkowity rezultat serii
------------------------------
Największe ryzyko jakie podjąłeś = 1R

Całkowity zwrot = 8R

Całkowity stosunek ryzyko / zysk wynosi zatem 1:8

Poniżej znajduje się tabela pokazująca naszą przykładową transakcję i zwrot jaki otrzymaliśmy reinwestując zyski z poprzednich transakcji:
compoundingtable.png
Powyższy przykład pokazuje nam wyśmienity przykład wykorzystania pieniędzy rynku oraz prostej matematyki do uzyskania ogromnego zwrotu z małego ryzyka początkowego.

Wiem, że niektórzy mogą sobie pomyśleć "Skąd mam wiedzieć kiedy nastąpi taka dobra passa?" i tak dalej. Nie będziesz wiedział tego na pewno, ale faktycznie istnieją okresy i warunki rynkowe, gdzie trader z doświadczeniem wie, że może pojawić się zyskowna seria. Nawet z błądzenia losowego, gdzie przypadkowo stosujesz koncepcje reinwestowania, będziesz miał jakieś przyzwoite zyski. Będzie ci to wychodzić lepiej z czasem jak przez odpowiednią edukację i doświadczenie będziesz miał większą pewność siebie i poprawią się twoje zdolności w tradingu.

Powyższa matematyka jest niewiarygodnie prosta, jednak ważne jest by ją zrozumieć, a jeśli już tak się stanie, twoje wyniki mogą zmienić się ze przeciętnych w znakomite i to bardzo szybko.

Na zakończenie...

Przedstawione techniki zarządzania pieniędzmi i wielkością pozycji to te same, które osobiście stosuje do każdego setupu price action jaki rozgrywam. To również te same techniki, które przekazuje moim uczniom na zaawansowanym kursie price action.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

rading Price Action z potwierdzeniem czy bez? Decyzja należy

piątek 20 maja 2016, 15:41

Trading Price Action z potwierdzeniem czy bez? Decyzja należy do Ciebie.

Jako traderzy price action mamy tak naprawdę dwa sposoby handlowania: z 'potwierdzeniem' lub bez 'potwierdzenia' sygnałem. Umieszczam słowo 'potwierdzenie' w pojedynczych cudzysłowach, gdyż jeszcze niedawno moją uwagę zwróciła nadmierna interpretacja przez niektóre osoby, wyrażenia "potwierdzenie sygnałem price action".

Żeby była jasność, kiedy mówię o "potwierdzeniu sygnału" to NIE znaczy, że jest on 'potwierdzony' i cena na 100% podąży w kierunku jaki implikuje dany sygnał. Jak już wielokrotnie powtarzałem w moich artykułach, trading jest grą prawdopodobieństw, a nie pewników. Dlatego też jeśli od jakieś czasu zaglądasz na moją stronę, powinieneś wiedzieć, że 'potwierdzenie' z price action jest po prostu dodatkowym czynnikiem konfluencji, który wspiera naszą tradingową ideę.

Nie sugeruje także, iż "każda transakcja" wymaga potwierdzenia sygnałem. W rzeczywistości poświęciłem całą lekcję na to co nazywam "wejściem na ślepo", coś co najwyraźniej i niestety zostało ostatnio błędnie zinterpretowane i wprowadzone na innych stronach o tradingu. 'Wejście na ślepo' wcale nie oznacza, że powinieneś wchodzić na rynek na ślepo, bez uwzględnienia kontekstu rynkowego oraz panujących na nim warunków. Tak naprawdę w jednym z moich artykułów opisujących obszary wartości jest jasno napisane, że wejście na ślepo powinno mieć miejsce tylko i wyłącznie z kluczowego poziomu wsparcia lub oporu, a najlepiej jeszcze w zgodzie z panującym trendem.

Tak więc w dzisiejszej lekcji odkryjemy dwa główne sposoby handlu tradera price action, z potwierdzeniem sygnału oraz bez niego...

Jak zdecydować czy handel powinien się odbywać z potwierdzeniem, czy też bez?

Bardzo ważne jest, by zrozumieć, że każda transakcja i każda sytuacja na wykresie jest wyjątkowa. Nigdy nie będzie dwóch dokładnie takich samych sytuacji na rynku. Zatem to, jak trader wejdzie na rynek jest jego pewną dowolnością i opiera się na postrzeganiu wykresu w danym czasie.

Tak więc, to czy wchodzisz na rynek po potwierdzeniu sygnałem price action, czy też nie będzie ustalane indywidualnie dla każdego przypadku. Możesz wybrać czy zaczekać na sygnał, na kluczowym poziomie wykresu w zgodzie z trendem, czy też może po prostu "wejść na ślepo" na tym samym poziomie. Ostateczny wybór należy do ciebie.

Do ciebie należy wybór czy czekasz na tak wiele czynników wspierających Twoją transakcje jak to tylko możliwe, czy może wystarczy ci do podjęcia decyzji dobrze uformowany pin bar z długim knotem. Tak długo jak wchodzisz na rynek mając jeden (najlepiej dwa lub więcej) z silnych elementów jakimi są Trend, Poziom lub Sygnał (T.P.S. 'system') i ma to logiczny sens dla ciebie, wszystko jest w porządku.

Istnieje bardzo wiele zmiennych w tej rzez i nie ma jednego systematycznego spojrzenia na trading. Każdy kto próbuje ci sprzedaż mechaniczny system tradingu nie rozwinął w sobie jeszcze wyczucia w handlu oraz intuicji i pewnie wciąż szuka nieistniejącego Św. Graala. Tak naprawdę jeśli przeczytasz biografie traderów z mojego artykułu o Czarodziejach Rynku, szybko odkryjesz, że oni wszyscy do pewnego stopnia używali w swoim tradingu intuicji, którą odznacza się doświadczony i zaprawiony trader.

Trading z potwierdzeniem sygnałem price action

Trading z potwierdzeniem sygnałem price action oznacza po prostu, że czekasz aż na rynku uformuje się oczywisty sygnał / setup, najlepiej na kluczowym poziomie wsparcia lub oporu albo też w obrębie trendu. Rzućmy okiem na przykłady tego typu działania...

Na poniższym wykresie widzimy przykład oczekiwania na potwierdzenie akcji cenowej sygnałem zakupowym na kluczowym poziomie wsparcia. Szczególnie w takich transakcjach, które uwzględniają zagranie przeciwko dominującemu trendowi, lubię zobaczyć sygnał potwierdzający przed wejściem. Mogliśmy po tym sygnale zobaczyć fajny ruch zwyżkowy po tym pin barze z kluczowego wsparcia przy 175.75...
confirmation1.png
Na następnym wykresie GBPUSD mamy niedawny przykład wejścia zarówno bez potwierdzenia jak i z sygnałem potwierdzającym. Widzimy tam strefę wsparcia pomiędzy 1.5165 - 1.5055, wsparcie to jest logicznym miejscem dla kupujących po poprzednich silnym wybiciu ponad ten poziom. Kiedy cena wraca i ponownie testuje to wsparcie, możemy wchodzić zarówno "na ślepo" w obrębie strefy wsparcia ze stop lossem poniżej lub możemy poczekać na zakupowy sygnał price action.

Zauważ, że pojawiły się tu obie opcje, ale to "wejście na ślepo" umożliwiło zawarcie transakcji po lepszej cenie z większym potencjałem ryzyka do zysku. Wejścia na ślepo mają tę zaletę, natomiast warto mieć na uwadzę, że poświęcamy przy tym dodatkowy czynnik konfluencji jaki dostarcza sygnał, tak więc to wejście będzie nieco bardziej agresywne...
confirmation2.png
Trading bez potwierdzenia z price action

Czasami zdarza się, że pojawi się jakiś fajny sygnał price action, a czasami nie. Nie ma jednak powodu, by nie wchodzić w transakcje przez długi okres czasu tylko dlatego, że nie pojawił się sygnał price action. Możemy wchodzić w transakcje bez sygnału potwierdzającego na wiele różnych sposobów i wciąż uwzględniać "tradingu w stylu snajpera", gdzie czekamy, by wejść z poziomu lub obszaru wartości w obrębie trendu, wbrew temu co można przeczytać gdziekolwiek indziej.

Na poniższym wykresie widzimy przykład wejścia bez sygnału potwierdzającego. Kiedy cena cofnęła się do kluczowego oporu na parze EURUSD niedaleko 1.1035, mogliśmy sprzedawać w dowolnym miejsce od około 1.1000 do 1.1035. Ta transakcja wykazywała konfluencje jednakże bez sygnału, dlatego też mimo, że nie było sygnału z price action, o wejściu zadecydowała waga trendu spadkowego oraz kluczowego poziomu oporu...
noconfirmation1.png
W kolejnym przykładzie również widzimy wejście bez sygnału potwierdzającego na wykresie 4-godzinnym pary EURUSD. Należy pamiętać, że czasami nie będziesz w stanie znaleźć dobrego wejścia na wykresie dziennym kiedy rynek jest w silnym trendzie. W porządku jest zatem jeśli zejdziesz na niższy interwał (H4 lub H1) w poszukiwaniu cofnięć w obrębie trendu. W tym przypadku mieliśmy ładny poziom z wykresu H4, który był wielokrotnie testowany zanim trend został wznowiony i rynek spadł niżej. Jest to kolejny przykład konfluencji bez sygnału price action; w tym przypadku konfluencją była ogólna tendencja z wykresu dziennego i poziom oporu z wykresu intraday, co sprawiło, że mogliśmy wejść w pozycje krótką na poziomie oporu lub w jego pobliżu, oczekując wznowienia trendu spadkowego...
noconfirmation2.png
[Podsumowanie/b]


Mam nadzieję, że zobaczyłeś w tej lekcji, iż jest więcej sposobów na handel price action aniżeli tylko jeden. Nie zawsze będzie sygnał potwierdzający i czasami nie zobaczysz go przez długi okres czasu, dlatego też najlepiej uczyć się jak handlować zarówno z potwierdzeniem jak i bez niego.

Wbrew temu co można przeczytać na innych stronach o tradingu, zawsze w tradingu będzie wymagana pewna własna rozwaga i intuicja. Wiedzą o tym też najbardziej efektywni traderzy na świecie i polegają na tym. Każda transakcja musi rozważana pod indywidualnym kątem i to do ciebie należy decyzja kiedy i jak pociągnąć za spust w danej transakcji.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Dlaczego najlepsze transakcje są tak trudne do zawarcia?

piątek 10 cze 2016, 16:28

Dlaczego najlepsze transakcje są tak trudne do zawarcia?

Czy poniższy scenariusz nie brzmi dla ciebie znajomo?

Rynek przełamuje poziom i zaczyna agresywnie trendować, zaczyna też zyskiwać momentum. Potem widzisz jak rynek nagle wraca z powrotem do mocnego poziomu i tam formuje się sygnał price action zgodny z trendem. Jednakże zamiast działać szybko i wchodzić w setup, po prostu patrzysz się tępo na niego jak 'jeleń złapany w światła reflektorów' i niezdolny do działania. Myślisz sobie coś takiego: "Pozwolę rynkowi iść w swoją stronę, ponieważ nie sądzę, że utrzyma się w ruchu skoro tak daleko już zaszedł, nie zamierzam w to wchodzić" etc.

Niedługo po momencie "otępienia", rynek jednak kontynuuje ruch jednakże bez ciebie na pokładzie. Czujesz wtedy złość, frustrację i ogólnie chcesz rozwalić monitor na tysiąc małych kawałków.

Powyższego scenariusza doświadcza wielu traderów i dziś chcę pomówić o podobnych przypadkach jakie mogą dotyczyć także ciebie i dać ci rozwiązanie, byś mógł ich uniknąć w przyszłości...

Tradingowy problem "jelenia w świetle reflektorów

Wielu początkujących, a nawet tych bardziej doświadczonych traderów doświadcza czasem obawy przed pociągnięciem za spust w przypadku zawarcia transakcji. Co można zrobić, aby przezwyciężyć ten strach i ruszyć do przodu ze swoim tradingiem?

Najpierw omówmy co przydarza się traderom borykającym się z tym problemem...

Trading może być trudny, ponieważ każda transakcja i scenariusz rynkowy będzie wyjątkowy. Rzeczywiście, jak już dawno stwierdził to w książce "Trading in the Zone" Mark Douglas: "Nie ma dwóch dokładnie takich samych chwil na rynku". W efekcie czego traderzy często wahają się lub są zdezorientowani, czy właśnie "ten sygnał" jest warty rozegrania.

Mamy tendencję do myślenia o wprost idealnych transakcjach...

Jak często widziałeś śmiertelnie oczywisty sygnał, a tylko siedziałeś i patrzyłeś na niego zamiast wchodzić w transakcję, a kiedy rynek już ruszył w zakładanym kierunku tylko patrzyłeś z niedowierzaniem, że nie wszedłeś w tę transakcję?

Rynki w trendzie są często tak rażąco oczywiste, że nie dowierzamy, iż mogą kontynuować ruch. Rzeczywiście, jednym z największych problemów ludzi jest to, że myślą coś w stylu "Oh, ten rynek spadł (lub wzrósł) już tak daleko w krótkim odstępie czasu, niemożliwe żeby zszedł jeszcze niżej". W istocie mamy do czynienia ze wspaniałym dowodem na to, że może pójść dalej, w formie silnego trendu, ale przekonujemy samych siebie, że nie może. Jest to klasyczny przykład nadmiernego myślenia / nadmiernej analizy / paraliżującej analizy czy nazwij to sobie jak tylko chcesz.

Nawet niedawno byłem świadkiem tego, że podczas agresywnych ruchów rynkowych, cofnięcia nie są bardzo znaczne i głębokie. Kiedy rynek jest w ruchu, musimy znaleźć punkt wejścia, by skorzystać z tego dużego ruchu, nie chcemy przecież stale czekać na cofnięcie, które nigdy nie nadchodzi. Oczywiście, to wiąże się z rozwinięciem tradingowych umiejętności i intuicji do tego stopnia, że wiesz kiedy rynek agresywnie trenduje, a kiedy nie.

Kolejny scenariusz z syndromem "jelenia w świetle reflektorów" jest wtedy, gdy widzimy, że poziom stanowczo wytrzymuje testy, ale zaczynamy wierzyć, że kiedy będziemy już w trejdzie to nie wytrzyma. Myślimy "Oh patrz, teraz nie wytrzyma dla mojej transakcji" itp. Siedzimy zatem i wtedy oczywiście rynek kieruje się w kierunku, w którym planowaliśmy zawrzeć transakcję, ale już bez nas na pokładzie, ponownie. To jest co najmniej frustrujące.

Po przejściu przez te różne scenariusze z perspektywy czasu taka mentalność przejmuje władzę. Zdobywamy pewność opierając się na transakcjach, które analizowaliśmy, ale których nie zawarliśmy i następnym razem stajemy w obliczu podobnej transakcji, ale tym razem jest ona stratna i nasze psychiczne nastawienie zostaje zniszczone. Możesz zobaczyć jak to staje się błędnym kołem, gdzie widzisz setup, który zadziałał, ale się wahałeś, a następnie bierzesz podobny i ten zawodzi, wtedy popadasz w szaleństwo / over-trading etc.

Kluczem jest po prostu rozgrywanie obu setupów (ten zyskowny przy którym się wahamy i ten kolejny, który zawiódł), bylibyśmy teraz zarobieni mając transakcje zyskowną na poziomie 2R i i następnie jedną stratną.

Oto klasyczny przykład niedawnego ruchu, przy którym wielu traderów prawdopodobnie uległo zawahaniu...

Zauważ jak na poniższym wykresie AUDUSD rynek był w trendzie wzrostowym przed odwróceniem i cofnięciem na około 300-pipsów pod koniec kwietnia. Ludzie nie chcieli wierzyć, że trend się odwrócił, myśleli "ojej, to nie może spaść dalej, spadło już przecież 300-pipsów w krótkim czasie...". Co się wtedy wydarzyło? Rynek bez zbędnej zwłoki spadł o kolejne 300-pipsów, bez jakiegokolwiek z tych ludzi na pokładzie...
audusdbigmove.png
Oto kolejny przykład transakcji w tym samym ruchu na AUDUSD, którą właściwie sam rozgrywałem...

Po prawie 600-pipsach spadku, wiele osób starało się wybrać dno, zorientowali się, że nie może już więcej spadać. Co było nie tak? Cóż, to proste, akcja cenowa dowodziła, że wykres wciąż jest bardzo niedźwiedzi i jest mnóstwo miejsca na spadek ceny. To właśnie są typy transakcji, na które ludzie patrzą i myślą "to nie może dalej spadać", a wtedy spada dalej...
audusdbigmove2.png
Rozwiązanie problemu "jelenia w świetle reflektorów"
  • Zrozumienie, że trading jest grą prawdopodobieństw - musisz wykorzystywać każdą okazję na jaką wskazuje twoja strategia i nie wahać się przy tym. Jeśli wahasz się przy perfekcyjnie dobrym sygnale, to szkodzisz swojemu sposobowi myślenia w tradingu i miarowości, ponieważ gdy następnie weźmiesz stratną transakcję zaczynasz wątpić w siebie i swoją metodę. Musisz zawsze pamiętać, że tradujemy na podstawie prawdopodobieństw, nie pewników i do każdej pojedynczej transakcji możesz mieć w zasadzie losowe oczekiwania. Jest to ogólna strategia tradingowa i kiedy w miarę upływu czasu konsekwentnie handlujesz za jej pomocą, daje ci przewagę z wysokim prawdopodobieństwem.

    Następnym razem, gdy widzisz coś na wykresie, działaj - to całkiem proste! Nie bądź nieokrzesany, ale musisz mieć "jaja" jeśli chcesz być traderem. Jeśli masz zamiar się wahać i bać przed wzięciem perfekcyjnego setupu, nie próbuj być traderem. Obniżenie ryzyka do kwoty, z której stratą czujesz się OK, powinno sprawić, że mniej będziesz się bał straty, a co za tym idzie, wyeliminujesz czynnik wahania / strachu.

    Rynki często poruszają się dalej niż myślimy - pamiętaj o tym. Dlatego też nie rozmyślaj za dużo nad sytuacją; jeśli widzisz silny trend trend, zakładaj, że będzie przemieszczał się dalej dopóki nie pokazuje ci inaczej... zamiast zakładać przez cały czas, że się skończy, nie mając na to żadnych dowodów. Nie przekonuj się o czymś bez dowodów opartych na cenie.

    Badaj, wiedz czego szukać - Oczywiście, jeśli nie nauczyłeś się jak prawidłowo handlować i nie znasz dobrze swojej strategii oraz sygnałów wejścia, będziesz się wahał i będziesz pełny strachu, ponieważ tak na dobrą sprawę nie wiesz co robić. Rozwijaj się, ucz się tradingu price action z materiałów na stronie, ponieważ wiedza jest jedynym rozwiązaniem, by uniknąć strachu. Ludzie boją się tego, czego nie rozumieją.
Wniosek

Odnosząc się do dwóch powyższych przykładów jakie mogłeś zobaczyć w tej lekcji, tego typu transakcje potrzebują kilku dni lub nawet więcej żeby na siebie zapracować. Nie ma sensu siedzieć i sprawdzać cały dzień w domu, szkole czy gdziekolwiek, co dzieje się z tymi transakcjami. Pozwól rynkowi iść swoją drogą i nie zarządzaj nadmiernie swoimi transakcjami patrząc na niższe ramy czasowe niż te, na których zawierałeś transakcje, etc.

Mentalność bycia zdyscyplinowanym zarówno wtedy kiedy powinienem zawrzeć transakcje jak i wtedy kiedy nie powinienem tego robić, a także unikanie mikro-zarządzania, doprowadziła do tego, że wygrałem niedawno konkurs traderski. Zobaczyłem sygnał, uwierzyłem w moją metodę i byłem agresywny. Gdybym zachowywał się jak "jeleń w świetle reflektorów", rozmyślając czy "ten ruch będzie kontynuowany, czy nie", na pewno bym nie wygrał. Po prosu byłem zdyscyplinowany, ufałem mojej strategii oraz sobie i to jest tak naprawdę "przepis" na sukces jako trader.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
przemski
Stały Bywalec
Posty: 69
Rejestracja: środa 01 paź 2014, 11:20

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

piątek 10 cze 2016, 19:38

Ja tylko chciałbym tak zbiorczo podziękować za wszyskie te tłumaczenia i za szybkość reakci - przecież ten materiał ukazał się chyba 2 dni temu! Dzieki Krzysztof!

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

piątek 10 cze 2016, 22:44

przemski pisze:Ja tylko chciałbym tak zbiorczo podziękować za wszyskie te tłumaczenia i za szybkość reakci - przecież ten materiał ukazał się chyba 2 dni temu! Dzieki Krzysztof!
Dzięki :joy: Staram się żeby było na bieżąco. Sorry za ewentualne literówki, czasem się coś wkradnie, nawet jak teraz patrzę to na jednym obrazku się pojawił :rotfl:

Awatar użytkownika
T-REX
Stały Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 10:46

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

niedziela 12 cze 2016, 14:16

przemski pisze:Ja tylko chciałbym tak zbiorczo podziękować za wszyskie te tłumaczenia i za szybkość reakci - przecież ten materiał ukazał się chyba 2 dni temu! Dzieki Krzysztof!
Dokładnie, podziwiam i dziękuję, zawsze czekam z niecierpliwością na kolejny Twój post w tym temacie.

no avatar
krzygaj
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 17 mar 2015, 05:43

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

niedziela 12 cze 2016, 19:47

Tak trzymać. Oby więcej takich.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

niedziela 12 cze 2016, 21:59

Możecie dać od czasu czasu "lajka" pod postem na forum, będę wiedział, że jesteście ze mną ;)

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Przeglądanie wykresów intraday zaszkodzi twoim wynikom

środa 22 cze 2016, 15:12

Przeglądanie wykresów intraday zaszkodzi twoim wynikom

Jak już pewnie wiesz, trading nie jest najłatwiejszym zawodem świata, w którym łatwo odnieść sukces. Musimy zrobić wszystko co tylko możemy, by jak najbardziej zwiększyć nasze szanse, aby go odnieść. Jednakże większość traderów robi zupełnie odwrotnie; przechylają szalę korzyści przeciwko sobie i to w dodatku przez większość czasu robią to nieświadomie.

Jednym z najbardziej znaczących i NAJŁATWIEJSZYCH sposobów na przechylenie szali korzyści na swoją stronę jest po prostu nie spoglądanie na wykresy intraday. Raz po raz widywałem traderów, którzy ponoszą porażkę, ponieważ są hiper-skoncentrowani na niskich interwałach czasowych. Istnieje wiele błędnych przekonań na temat wykresów intraday, które prowadzą traderów do wiary w to, że oglądanie ich dostarcza pewnego rodzaju korzyści. W rzeczywistości, spoglądanie na wykresy intraday, szczególnie przez początkujących traderów amatorów hamuje ich postęp i zmniejsza szanse na przetrwanie, nie mówiąc już o rozwijaniu się na rynku.

Moja filozofia - ustaw i zapomnij

Jeśli czytasz regularnie moje artykuły, wiesz, że jestem zwolennikiem handlu na koniec dnia, co w zasadzie oznacza, że analizuje rynek po zakończeniu sesji i umieszczam zlecenia opierając się właśnie na danych z zakończonego dnia handlu. Przyjąłem dzięki temu mentalną postawę typu "ustaw i zapomnij", nie ingeruje w pozycje przez większość czasu, pozwalając rynkowi robić swoje, ponieważ wiem, że nie mogę kontrolować tego co robi cena. To z kolei pomaga mi uniknąć większości emocji, które powstają z obserwacji ruchów cenowych intraday. Ważne jest natomiast, by zapamiętać, że monitoruje moje transakcje i pozycje, ale na pewno nie siedzę gapiąc się na nie dla zabawy lub jak gdybym oglądał coś "na żywo" w TV.

Mentalna przewaga jaką uzyskasz adoptując do handlu zasadę "ustaw i zapomnij" jest naprawdę znacząca. Nie będę jej opisywał teraz w całości, ale z pewnością znajdziesz szerszy opis na moim portalu (tłumaczenie pojawi się już wkrótce).

Nie torturuj się patrząc na swoje transakcje

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się wejść w pozycję i obserwować ją tick za tickiem w ciągu kilku najbliższych dni, dywagując przy tym nad każdym 20-punktowym ruchem występującym przeciwko niej? Jeśli wrócisz przed wykres i spojrzysz na sytuację wstecz zobaczysz, że rynek wykonał ruch od punktu X do Y, pomimo całego zamieszania na wykresie intraday. Nie ma powodu, by siedzieć i patrzeć na ruchy intraday kiedy jesteś w transakcji. Jedyne co dzięki temu osiągniesz to cierpienie psychiczne, które może z kolei prowadzić do całkiem znamiennych błędów w tradingu, o których za chwilę pomówimy...

Nie ulegaj pokusie bezmyślnej zabawy swoimi transakcjami

Zbyt częste obserwowanie wykresów intraday może z pewnością wpłynąć na twój tradingowy stan umysłu. My natomiast musimy robić wszystko co w naszej mocy, by nie poddać się wpływowi nieprawidłowego myślenia podczas analizy rynku i handlu, ponieważ gdy już wpadniemy w niewłaściwy stan umysłu, prawie niemożliwym jest, by się z niego wydostać.

Kiedy siedzimy przed wykresami i patrzymy na reakcję ceny tick po ticku, różnego rodzaju rzeczy mogą pojawić się w naszych umysłach. Tworzymy wtedy powody do przesuwania naszych zleceń wejścia z początkowo zakładanych poziomów na inne, podobnie postępujemy ze stop lossami i zleceniami take profit.

Handel na koniec dnia vs intraday

Trading na koniec dnia jest lepszy od daytradingu z wielu przyczyn. Być może jednym z najważniejszych powodów takiego stanu rzeczy jest to, że wykres dzienny (dane z końca sesji) pokazuje ważniejsze spojrzenie na rynek aniżeli może to zrobić jakikolwiek wykres intraday. W rezultacie dowolny poziom, czy też sygnał price action jaki widzisz na wykresie dziennym jest dużo bardziej trafny niż poziom lub sygnał z niższego interwału.

Jak już omawiałem w moim artykule na temat najlepszej ramy czasowej do tradingu, im wyższą ją wybierzesz, tym mniej rynkowego szumu i przypadkowych ruchów ceny będziesz doświadczał. To z kolei czyni twoją codzienną analizę dużo łatwiejszą kiedy identyfikujesz kluczowe poziomy wykresu, miejsca na poziom stop loss czy plan zarządzania ryzykiem dla danej transakcji.

Kiedy każdego dnia patrzysz na MNIEJSZĄ ilość danych, masz większą szansę na to, że nie staniesz się ofiarą over-tradingu czy też uzależnienia od niego, a więc również rosną twoje szansę na ocalenie kapitału, który w innym razie stracisz dużo szybciej niż możesz to sobie wyobrazić.

Poniższe przykłady wykresów pokazują różnicę pomiędzy analizowaniem wykresu dziennego oraz intraday. Każda dzienna świeca odzwierciedla dane z 24-godzin handlu, wykres intraday zawiera natomiast setki mniejszych świeczek, należy zatem zadać sobie pytanie, co jest wyraźniejsze i mniej stresujące do wyrobienia sobie poglądu na rynek?

Weźmy najpierw wykres dzienny EURUSD i oczywisty sygnał odwrócenia w postaci uformowanego pin bara...
1.png
Teraz spójrzmy na wykres 5-minutowy z tego samego okresu czasu co pin bar na powyższym wykresie. Po pierwsze, nie można nawet dostrzec na nim owego pin bara, który doprowadził do ogromnego spadku w cenach podczas kolejnych dni. Widać tam również setki świeczek, istna siekanina, która dosłownie może wprowadzić dezorientacje do twojego myślenia, a to z kolei doprowadzić do tego, że przegapisz transakcje z wykresu dziennego w rezultacie nadmiernego myślenia i analizowania...
2.png
Na poniższym wykresie AUDUSD, możesz zobaczyć wyraźny zestaw byczych pin barów, które uformowały się zgodnie z panującym momentum. Czysta okazja zakupowa dla tradera handlującego na koniec dnia; bez stresu; bez obaw...
4.png
Spójrz teraz na wykres 4-godzinny, który przedstawia ten sam okres czasu co wykres dzienny powyżej. Można na nim z powodzeniem handlować jeśli wiesz oczywiście jak robić to prawidłowo na wykresie dziennym. Chodzi jednak o to, by pokazać, że nawet tak dobry interwał jakim jest H4, nie bywa tak przejrzysty i łatwy do handlu jak dane na koniec sesji z wykresu dziennego. Nie wiem jak ty, ale wszystko co widzę na tym wykresie to wzburzony ruch boczny...
4.png
Wniosek

Artykuł ten wyjaśnia dlaczego wykresy intraday mogą zaszkodzić nie tylko twoim wynikom w tradingu, ale także zdolności do podejmowania trafnych decyzji opartych na logicznych przesłankach. Jeśli chcesz przejść z gapienia się na wykres do tradingu na koniec dnia i zmniejszyć poziom stresu w handlu jak i życiu, musisz zacząć uczyć się jak handlować w oparciu o dzienne dane i trenować w sobie nastawienie typu "ustaw i zapomnij". Moim osobistym celem w tradingu jest spędzanie jak najmniejszej ilości czasu na analizowaniu rynku i obserwowaniu go, tak by uniknąć stresu i emocji oraz ostatecznie cieszyć się życiem i "owocami" jakie daje moja profesja.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Strategia "Ustaw i zapomnij" na rynku Forex

środa 29 cze 2016, 13:19

Strategia "Ustaw i zapomnij" na rynku Forex

Trading na rynku Forex przy pomocy strategii "Ustaw i zapomnij" jest tak prosty jak wskazuje na to jego nazwa; po prostu "ustawiasz" zlecenie, a następnie "zapominasz" o nim na jakiś okres czasu. Takie podejście ma dwie główne zalety: o wiele łatwiej jest utrzymać dyscyplinę emocjonalną, ale także pozwala ono na prowadzenie "normalnego" życia, bez spędzania wielu godzin przed komputerem i ciągłej analizie rynków...

Często dzieje się tak, że początkujący traderzy są przytłoczeni ilością danych jakie płyną z różnych mediów finansowych obecnych w Internecie czy telewizji. Niezwykle łatwo jest wtedy doświadczyć czegoś w rodzaju "paraliżu" przy analizowaniu i próbie handlu na rynku Forex, czy też jakimkolwiek innym rynku finansowym. Istnieje bowiem naprawdę niezliczona ilość konkurujących ze sobą pomysłów na transakcje, gdzie przytłaczająca może być choćby próba wyciągnięcia z tego wszystkiego sensu i opracowania planu w oparciu o tę ilość informacji. Jednym z największych błędów psychologicznych jaki dotyka aspirujących traderów na ich drodze do sukcesu jest głęboka wiara w to, że ilość analizowanych danych ekonomicznych i/lub posiadanie technicznie skomplikowanej lub drogiej metody, pomoże im być zyskownym na rynku. Jak jednak wielu profesjonalnych traderów może poświadczyć, w rzeczywistości ilość branych pod uwagę czynników ma zazwyczaj odwrotny wpływ na osiągane zyski. To z kolei oznacza, że kiedy już wykonamy analizę pewnej ilości danych rynkowych, następny czas spędzony na analizowaniu tych danych prawdopodobnie negatywnie wpłynie na nasz trading, powodując przy tym stratę pieniędzy.

Dlaczego analizowanie zbyt wielu danych rynkowych jest anty-produktywne

Dla początkującego tradera może się wydawać nieco mylące lub niezgodne z intuicją, kiedy pierwszy raz usłyszy o tym, że analizowanie zbyt wielu danych rynkowych tak naprawdę może powodować szybszą utratę pieniędzy, aniżeli w miałoby to miejsce w sytuacji odwrotnej. Wiara w to, że "więcej znaczy lepiej" jest psychologiczną pułapką, która trzyma początkujących traderów z dala od zysków i jest powodem, dla którego tak wielu z nich czyści swoje konta i ostatecznie porzuca tę profesje.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest wrodzona ludzka potrzeba poczucia kontroli nad swoim życiem i otoczeniem. Jest to ewolucyjna cecha, która pozwoliła naszemu gatunkowi przetrwać i ostatecznie zaprowadziła nas do nowoczesnego poziomu cywilizacji w jakim się obecnie znajdujemy. Niefortunne dla aspirujących do roli tradera jest jednak to, że ta genetyczna cecha, działa przeciwko nim kiedy próbują skutecznie handlować na rynku Forex. Tak naprawdę większość naszych normalnych uczuć, gdzie chcemy pracować ciężej od innych lub spędzać dodatkowy czas na lepszym badaniu wykonywanych zadań w pracy, czy w szkole, zupełnie nie sprawdza się w tradingu.

Tak więc zasadniczą przyczyną niepowodzeń osób początkujących na rynku Forex jest myśl, która powoduje, że odczuwają oni psychologiczną potrzebę kontroli swojego otoczenia, a kiedy ten stan emocjonalny spotyka się ze środowiskiem nie dającym się poddać kontroli, jakim jest rynek Forex - prawie zawsze ma to negatywne konsekwencje. Problem ten działa na zasadzie kuli śnieżnej, ponieważ kiedy trader ponosi stratę w kilku transakcjach, zaczyna wpadać w złość i chce "wrócić" na rynek. Sposobem w jakim to robi jest czytanie kolejnej książki o tradingu lub zakup systemu, który wydaje się, że będzie "lepiej działał", albo też analizowanie wewnętrznych raportów na temat działania każdej gospodarki jaką są w stanie znaleźć, tak by przewidzieć jak wybrane czynniki wpłyną na ruchy rynkowe. Kiedy taki proces się rozpocznie bardzo trudno jest przestać, ponieważ wydaje się to mieć logiczny sens, przecież jeśli poświęcimy więcej czasu i zrobimy więcej, w końcu dowiemy się jak szybciej zarobić pieniądze na rynku. Trudna do zaakceptowania prawda jest taka, że jak już wcześniej stwierdzono, po osiągnięciu pewnego stopnia zrozumienia analizy technicznej i fundamentalnej, dalsze badania lub "poprawianie" systemu poza tym punktem, działa właściwie na naszą niekorzyść i tempo w jakim uczysz się coraz więcej i więcej kolejnych badań, prawdopodobnie jest tempem z jakim stracisz swoje pieniądze na rynku.

Mniej znaczy więcej na rynku Forex: "Ustaw i zapomnij o tym"

Zatem w jaki sposób początkujący trader ma konsekwentnie zarabiać z tradingu na rynku Forex, jeśli jesteśmy genetycznie uwarunkowani do nadmiernego komplikowania? Pierwszym krokiem w tym procesie jest po prostu zaakceptowanie faktu, że nie można kontrolować nieokiełznanego rynku Forex i zostawienie swojego ego za drzwiami. Rynku nie obchodzi czego wcześniej dokonałeś w swoim życiu; on nie ma emocji i nie jest żywą istotą. Jest areną, gdzie ludzie działają na podstawie swoich przekonań, co do kursu określonej pary walutowej. Przekonania te wynikają z emocji, ludzkich emocji, które są bardzo przewidywalne jeśli chodzi o pieniądze. Chodzi tu o to, że ludzie, o których wspominałem w poprzednim rozdziale, wykonujący obszerne ilości badań i próbujący znaleźć Św. Graala, to Ci starający się kontrolować rynek, a więc handlujący w oparciu o emocje. Osoby te cechują się przewidywalnością, którą potrafią wykorzystać profesjonaliści, by zyskać nad nimi przewagę.

Paradoksem jest to, że profesjonalni traderzy mogą w rzeczywistości wykonywać mniej technicznej i fundamentalnej "pracy domowej" aniżeli amatorzy; pro-traderzy mają opanowaną swoją strategię i po prostu trzymają się swojej dziennej rutyny tradingowej, wiedząc przy tym kiedy pojawia się okazja. Jeśli nic co zawiera ich strategia nie prezentuje się w danym momencie, odchodzą na jakiś czas od monitora, ponieważ wiedzą, że rynek Forex kontynuuje przepływ możliwości, które same się wygenerują, tak więc nie czują presji, czy niepokoju związanego z transakcją. Kiedy ich przewaga ukazuje się na rynku, ustawiają zlecenia i odchodzą, akceptują jednocześnie fakt, że jakiekolwiek dalsze działania prawdopodobnie będą dla nich niekorzystne, ponieważ będzie to daremna próba kontrolowania czegoś, czego kontrolować nie można, a zatem trudno dostrzec w tym obiektywne działanie.

Logika "Ustaw i zapomnij" w swojej esencji; jeśli pojawia się twoja przewaga, wtedy wykonujesz działanie i nie angażujesz się dalej w ten proces, chyba, że masz ważny powód oparty na price action, by to faktycznie zrobić. Traderzy, którzy decydują się wprowadzać bałagan lub "ulepszać" swoje trady, gdy już w nie wejdą, prawie zawsze wpadają w emocjonalny rolllercoaster, który prowadzi do over-tradingu, zwiększania pozycji, przesuwania stop lossa dalej od wejścia lub przenoszenia zlecenia take profit bez żadnego logicznego uzasadnienia. Tego typu działania prawie zawsze prowadzą do utraty pieniędzy przez tradera, ponieważ były one obiektywnie przemyślane, ale odbywały się pod wpływem emocjonalnej reakcji spowodowanej próbą kontrolowanie czegoś, czego kontrolować nie można.

Na poniższym wykresie widzimy przykład tego jak traderzy pakują się w kłopoty poprzez bycie zbytnio zaangażowanymi w swoje transakcje. Kiedy rynek cofa się w kierunku wejścia, które miało miejsce po sygnale pin bar, emocjonalni traderzy prawdopodobnie wyjdą z transakcji z niewielkim zyskiem w pobliżu poziomu break even, ponieważ czuli się "przestraszeni" lub "zdenerwowani" możliwością utraty pieniędzy w transakcji.
emotional-trading.png
Na poniższym wykresie możemy zobaczyć jak rynek zjechał niżej po sprzedażowym pin barze, gdzie mogła mogła wchodzić większość traderów. Jednakże zanim tak się stało rynek ugrzązł na chwilę w martwym punkcie. Zdyscyplinowani traderzy, którzy nie mieszają w swoich transakcjach bez powodu, prawdopodobnie wciąż byli w pozycji krótkiej i udało im się zgarnąć naprawdę niezły zysk. Zwróć uwagę także na to, że traderzy mogli czekać na oczywisty sygnał price action w przeciwnym kierunku, do wyjścia z transakcji... to jest dopiero wyjście oparte na logice i akcji cenowej, a nie na emocjach takich jak strach czy chciwość.
patient-trading.png
Zarabiaj pieniądze i oszczędzaj czas poprzez robienie... mniej

Dobrze przebadanym faktem jest, że traderzy grający na wysokich interwałach tj. H4, dziennym i tygodniowym oraz trzymający swoje pozycje przez wiele dni, zarabiają więcej pieniędzy w dłuższym okresie czasu niż traderzy uprawiający day-trading na wykresach intraday. Powodem, dla którego wielu ludzi przyciąga daytrading jest poczucie kontroli nad rynkiem poprzez patrzenie na niskie interwały i częste wchodzenie oraz wychodzenie z transakcji. Na nieszczęście dla nich, nie zorientowali się, że mają taką samą ilość kontroli nad rynkiem jak swing traderzy, którzy trzymają swoje pozycje tydzień lub więcej i patrzą na rynek tylko przez 20 minut dziennie, a może i nawet mniej. Znaczy to, że żaden trader nie ma kontroli nad rynkiem, ale daytrading i skalping daje traderom iluzję większej kontroli. Jedyną rzeczą, który naprawdę możemy kontrolować w tradingu jesteśmy my sami.

Ironicznym faktem o tradingu na rynku Forex jest to, że spędzanie mniejszej ilości czasu na analizowaniu danych i szukaniu "perfekcyjnego systemu" powoduje, że zarabiamy więcej pieniędzy i w dodatku szybciej, ponieważ jesteśmy bardziej zrelaksowani, mniej podatni na emocje, a co za tym idzie również na over-trading oraz nadmierne lewarowanie swojego rachunku. Wielu ludzi przyciąga spekulacja, ponieważ chcą sposobu na zarobienie pieniędzy, który będzie "łatwiejszy" od ich obecnej pracy, ale szybko o tym zapominają i zaczynają spędzać niezliczone ilości godzin na analizie, wpadając tym samym w psychologiczną pułapkę, z której większość z nich nigdy się nie wydostanie. Wszystko czego w zasadzie potrzebujesz, by konsekwentnie zarabiać na rynku to opanowanie efektywnej metody tradingu, pisemne opracowanie trading planu opartego na tej metodzie i posiadanie solidnej strategii zarządzania ryzykiem, a następnie sprawdzania co dzieje się na rynku od jednego do trzech razy dziennie przez 10-20 minut za każdym razem. Jeśli twoja przewaga pojawia się na wykresie, ustawiasz zlecenie wejścia, stop loss i take profit, a następnie odchodzisz, by wrócić o zaplanowanej godzinie, tak by sprawdzić swoje transakcje.

Trading w ten sposób tak właściwie wywołuje efekt kuli śnieżnej pozytywnych nawyków, które wpływają na utrwalanie dalszych sukcesów w tradingu. Cały ten artykuł można zatem podsumować dwoma następującymi sentencjami Ludzie, którzy spędzają więcej czasu na analizowaniu danych rynkowych i próbach udoskonalania swojego systemu, nieuchronnie wywołują cykl błędów emocjonalnych, które zwiększają występowanie porażek w tradingu, a w rezultacie stratę czasu i pieniędzy. Ludzie, którzy zdają sobie sprawę z tego, że rynku nie da się kontrolować i budują swój trading plan w oparciu o ten fakt, nieuchronnie wdrażają mentalność typu "ustaw i zapomnij", która wywołuje stan emocjonalny sprzyjający dążeniu do sukcesu na rynku i konsekwentnemu zarabianiu. Metoda tradingowa z jakiej korzystamy nie jest tak ważna jak aspekt psychologiczny oraz związany z zarządzeniem ryzykiem, ale ogólnie rzecz biorąc system, który oferuje prostą przewagę, ale z wysokim prawdopodobieństwem taki jak price action jest najlepszym sposobem na utrzymanie myślenia w stylu "ustaw i zapomnij".
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Dlaczego musisz nauczyć się tracić, by zacząć zarabiać?

środa 06 lip 2016, 13:35

Dlaczego musisz nauczyć się tracić, by zacząć zarabiać?

Wiem, że brzmi to jak banał, ale tracenie naprawdę jest częścią zyskiwania, szczególnie w tradingu. Jeśli chcesz się stać traderem z krwi i kości, który wie jak prawidłowo handlować, musisz oprócz nauki prawidłowego tradingu nauczyć się także właściwie tracić.

Zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to "zabawny" temat do dyskusji i może nawet nie chcesz czytać tego artykułu, ale obiecuję Ci, że jest to ogromny błąd. Nigdy nie zarobisz pieniędzy jako trader jeśli nie rozumiesz znaczenia straty na rynku i tego jak ją przyjmować.

Jeśli więc szukasz drogi na skróty lub "szybkich pieniędzy" bez ponoszenia strat, również dobrze możesz przestać już czytać ten tekst. Gdy jednak naprawdę chcesz mieć szansę na konsekwentne zarabianie pieniędzy na rynku, czytaj dalej...

Przygotuj swój mózg na prawidłowe tracenie

Zbyt często widzę początkujących traderów, którzy próbują uniknąć straty na wiele różnych sposobów. Wygląda na to, że ludzie są uwarunkowani przez naturę do unikania strat i jest to normalna tendencja. W tradingu jednak ta cecha sprawia nam sporo problemów, a nawet prowadzi do wyczyszczenia rachunku handlowego i innych nieodwracalnych szkód - jeśli oczywiście na to pozwolimy.

Na nieszczęście, straty są częścią tradingu i jeśli byłoby inaczej, każdy na Ziemi byłby milionerem, a wszyscy wiemy, że jest to niemożliwe. Prostą rzeczywistością w tradingu jest to, że będziesz miał straty w ten czy inny sposób. Jeśli nie będziesz brał predefiniowanych i wcześniej skalkulowanych strat, weźmiesz duże straty, które wreszcie wyczyszczą twój tradingowy rachunek. Pamiętaj o tym, że owszem możesz opóźnić straty, ale nie możesz całkowicie ich uniknąć i ma to zazwyczaj bezpośredni związek między tym jak długo opóźniasz stratę oraz jak wielka się ona staje.

Jako trader, musisz patrzeć na straty jak na "koszt" prowadzenia biznesu. W każdym biznesie powstają koszty, które muszą zostać poniesione, by odnieść zysk. Jeśli masz własną restaurację, ponosisz koszty operacyjne związane z zakupem jedzenia, wynajmem pomieszczenia, księgowością, itp. Jeśli przychody przewyższają wszystkie koszty, księgujesz zysk, w przeciwnym wypadku - tracisz pieniądze.

Zatem w tradingu twoimi kosztami są stratne transakcje, prowizja brokera, koszt sprzętu, np. laptopa i tym podobne. Jeśli zaczniesz patrzyć na straty jako część kosztów tradingu, zmieni się także twoje myślenie z "próbowania uniknięcia strat" na ZARZĄDZANIE stratami.

Dlaczego musisz nauczyć się prawidłowo tracić

Poprzez naukę prawidłowego tracenia nauczysz się kontrolować straty i utrzymywać je poniżej określonej kwoty wyrażonej w PLN'ach na transakcję'; "wartość R" transakcji. Wspaniałą rzeczą jest to, że TY decydujesz jaką kwotę ryzykujesz na każdą transakcję i ta możliwość daje moc wyeliminowania "niespodzianek", a co za tym idzie także emocji płynących ze strat na rynku.

Traderzy doświadczają bólu i frustracji z powodu strat, z dwóch powodów:

1. 'Oczekują' zysku na transakcji, zamiast spodziewać się straty.
2. Tracą więcej pieniędzy na transakcję aniżeli byli na to przygotowani emocjonalnie.

Na szczęście dla ciebie, te dwa powody są bardzo łatwe do naprawienia jeśli jesteś gotowy do bycia ze sobą szczerym i zmierzenia się z rzeczywistością. Do zarządzania swoimi oczekiwania niezbędne jest zrozumienie, że każda dowolna transakcja może być stratna i nigdy nie możesz wiedzieć 'na pewno', która z nich będzie zyskowna, a która stratna. Nie powinieneś zatem nigdy 'oczekiwać' zyskownej transakcji, bez względu na to jak 'dobrze' ona wygląda.

Dokładnie z tego samego powodu nigdy nie powinieneś ryzykować w jakiejkolwiek transakcji więcej niż czujesz się z tym emocjonalnie w porządku. To znaczy, że jeśli nie możesz wiedzieć zawczasu tego, KTÓRA transakcja będzie zyskowna, a która stratna, po prostu nie powinieneś angażować większego ryzyka niż to, z którym jest ci emocjonalnie/mentalnie dobrze. JEŚLI zrobisz to mimo wszystko, twoją winą jest strata większej kwoty niż ta, z którą dobrze sobie radzisz i wszystkie pomyłki popełnione w tradingu z powodu emocji są wyłącznie twoją i tylko twoją winą.

Trzymanie się od tego wszystkiego z daleka jest możliwe jeśli postępujesz w ten sposób: żeby prawidłowo tracić, musisz najpierw zasadniczo zmienić sposób myślenia o stratach. Musisz przejść z próby unikania strat do ich akceptacji i nauki odpowiedniego nimi zarządzania. Trzeba także przejść od oczekiwania każdej transakcji zakończonej na zysku do pamiętania o tym, że nie będziesz zyskiwał w każdej transakcji bez względu na to jak bardzo tego chcesz oraz, iż nie można wiedzieć, która z nich będzie zyskowna, a która stratna. Nie miej zatem oczekiwań i nigdy nie ryzykuj więcej na transakcję, aniżeli potrafisz czuć się z tym OK.

|Jak prawidłowo tracić

OK, przeczytałeś już powyższy rozdział i akceptujesz, że naturą tradingu jest losowy rozkład zyskownych i stratnych transakcji.

Omówmy zatem 5 prostych kroków, dzięki którym możesz tracić we właściwy sposób w jakiejkolwiek transakcji, którą weźmiesz:

Krok 1:

Pierwszym krokiem do prawidłowego tracenia (jak już wcześniej wspominaliśmy) jest akceptacja, że będziesz miał stratne transakcje choćby nie wiem co. Kiedy to zaakceptujesz, możesz przejść do następnego kroku, którym jest opracowanie planu, by zminimalizować straty w jak największym stopniu.

Krok 2:

Określ kwotową ilość pieniędzy lub "wartość R", z której stratą w potencjalnej transakcji będziesz czuć się dobrze. Jak już wcześniej napisałem, nie mierzymy ryzyka w pipsach czy procentach, ale w dolarach, złotych, euro, funtach, itp.

Krok 3:

Teraz musisz obliczyć wielkość pozycji dla transakcji. Najpierw określ, gdzie znajdzie się stop loss, gdyż bez tego nie dowiesz się iloma lotami możesz handlować, by nie przekroczyć zdefiniowanej wcześniej wartości R (ryzyka) na transakcję. Pamiętaj, by swojego stop lossa umieszczać na podstawie otaczającej struktury rynkowej (price action / kluczowych poziomów) zamiast w oparciu o chciwość lub inne emocje.

Krok 4:

Zastosuj do transakcji metodę "Ustaw i zapomnij". Kiedy już ustawisz wszystkie danej wejściowe dla twojej pozycji takie jak poziom wejścia, wyjścia (stop loss i take profit), a także wielkość pozycji, przychodzi czas na to, by zapomnieć o niej na jakiś czas. Jednym z największych kroków jakie możesz poczynić w nauce prawidłowego handlowania jest po prostu nie ingerowanie w swoje transakcje. Przez większość czasu nie patrz na wynik transakcji kiedy jest ona w grze, jest to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich początkujących, które osobiście rekomenduję.

Krok 5:

Nie próbuj uniknąć straty. W tym momencie do gry wkraczają czynniki psychologiczne, które mogą narobić bałaganu. Musisz absolutnie wystrzegać się ogromnego błędu jakim jest przesuwanie stop lossa dalej, kiedy cena się do niego zbliża. Pamiętaj o tym, że nie możesz uniknąć straty, ona w końcu cię dopadnie, nawet jeśli zdarzy ci się, któregoś razu jej 'uniknąć', będziesz budował złe nawyki w rezultacie których ogromna strata wyczyści twoje konto. Musisz pozostać wierny swojej strategii, ale także zdyscyplinowany i akceptować to, że rynek czasami dosięgnie twojego stopa zdefiniowanego na wartości 1R. Jak omawiałem już w jednym z moich artykułów, udane wyjście z transakcji może być zarówno na zysku jak i określonej wcześniej stracie. Jeśli wziąłeś stratę taką jak wcześniej planowałeś to wciąż prawidłowe wyjście mimo, że na stracie. Sukces to trzymanie się planu i bycie zdyscyplinowanym.

Słowo końcowe na temat prawidłowego tracenia...

Proszę cię byś nie wrzucał tej lekcji w odmęt zapomnienia, gdyż jeśli tak zrobisz, będzie to największy błąd jaki poczynisz jako trader. Odłóż także do kieszeni swojego ego oraz pragnienie wygrania w każdej transakcji, ponieważ obie te rzeczy prowadzą wyłącznie do utraty pieniędzy na rynku, a wiem, że ty nie chcesz tracić pieniędzy.

Trading jest trudny dla większości ludzi, ponieważ nie mogą pogodzić się z faktem, że tak samo jak zyskowne transakcje, mogą mieć również transakcje stratne. Większość ludzi zawodzi jeśli chodzi o stratne transakcje przez to, że próbuje ich uniknąć i w ten sposób kreują 'potwora'. Ten potwór to złe nawyki tradingowe, które ostatecznie prowadzą do wyczyszczenia rachunku handlowego.

Jedynym sposobem na zwycięstwo w tradingu jest kontrolowanie i zarządzanie stratami tak, że mając zyski będziemy w stanie łatwo zrównoważyć niedawne straty i pozostać z zyskiem. Pamiętaj, to coś jak posiadanie biznesu; twój przychód musi przewyższyć koszta, byś odnotował zysk.

no avatar
Laguna
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 09:38

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

środa 06 lip 2016, 17:23

Fajnie by było wrzucić to w jeden scalony tekst, bo można by zrobić z tego sobie e-booka

no avatar
przemski
Stały Bywalec
Posty: 69
Rejestracja: środa 01 paź 2014, 11:20

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

niedziela 10 lip 2016, 16:31

sorry za offtopic ale gdzie ja znajdę zwolenników strategii Niala jak nie tutaj....

Założyłem na fejsie grupę TRADE LIKE NIAL - chodzi o stworzenie teamu trejderskiego w ramach którego będziemy zgłębiać tę strategię, doskonalić się w niej, a także dyscyplinować w jej przestrzeganiu.

wszystkie informacje tutaj: https://docs.google.com/document/d/1J-n ... sp=sharing

jeszcze raz sorry za offtopic i proszę tu nie zadawać pytań dotyczących tej grupy, bo tutaj nie będę odpowiadał

Krzysztof, niecierpliwie czekam na kolejne tłumaczenia i dziękuję za te, które już tu są

PS. Ja sobie wszystko już dawno temu wrzuciłem do pliku mobi i Niala mogę teraz czytać na Kindlu :)

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

piątek 15 lip 2016, 16:04

przemski pisze:sorry za offtopic ale gdzie ja znajdę zwolenników strategii Niala jak nie tutaj....

Założyłem na fejsie grupę TRADE LIKE NIAL - chodzi o stworzenie teamu trejderskiego w ramach którego będziemy zgłębiać tę strategię, doskonalić się w niej, a także dyscyplinować w jej przestrzeganiu.

wszystkie informacje tutaj: https://docs.google.com/document/d/1J-n ... sp=sharing

jeszcze raz sorry za offtopic i proszę tu nie zadawać pytań dotyczących tej grupy, bo tutaj nie będę odpowiadał

Krzysztof, niecierpliwie czekam na kolejne tłumaczenia i dziękuję za te, które już tu są

PS. Ja sobie wszystko już dawno temu wrzuciłem do pliku mobi i Niala mogę teraz czytać na Kindlu :)
Fajna sprawa z grupą @przemski :) Cieszy mnie, że tłumaczenia się przydają i price action jest mocno popularne.

A już za chwilę kolejne tłumaczenie... :)

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

piątek 15 lip 2016, 16:09

Stawiaj stop lossa tak jak robią to profesjonaliści

Umiejscawianie stop lossa nie jest może najbardziej ekscytującym tematem jeśli chodzi o trading, natomiast bez wątpienia jest niezwykle ważnym. Jeśli nie wiesz jak robić to prawidłowo będziesz miał naprawdę ostrą jazdę kiedy handlujesz na rynku. Zasadniczo dla tradera wszystko opiera się na prawidłowym umieszczeniu stopa i zarządzaniu ryzykiem. Jeśli rozumiesz te dwa aspekty i wiesz jak prawidłowo do nich podchodzić, konsekwentne zarabianie pieniędzy na rynku stanie się dla ciebie dużo, dużo łatwiejsze.

Uwaga: Lekcja ta opiera się na wysokich interwałach wykresu i koncepcje tu przedstawione nie mają zastosowania do niskich ram czasowych, na których trading bardzo się różni oraz i nie jest to coś co robię lub rekomenduję, dlatego też nie będę tego komentował.

Teoria kryjąca się za rozmieszczaniem stopa jak profesjonalny trader

Pierwsza, podstawowa rzecz jaką musisz zrozumieć i wbić sobie do głowy jest to, że nie NIGDY nie powinieneś ustawiać swojego stop lossa opierając się przypadkową liczbę pipsów. Wiem, że wielu traderów tak właśnie robi, gdyż dostaję sporo maila od nich, gdzie mówią mi, że używają 20-pipsowego stopa, albo 50-pipsowego stopa i tak dalej, i tak dalej. To NIE jest prawidłowej podejście i tak NIE tak profesjonaliści ustawiają swoje zlecenia SL...

Stop loss powinien zazwyczaj opierać się na poziomach rynkowych. Cena powinna naruszyć poziom, tak by "udowodnić", że byłeś w błędzie. Chcesz zobaczyć jak cena unieważnia twój pogląd, dając ci dowód oparty na fakcie, że nie masz racji. Dowód ten to chociażby naruszenie najbliższego i najbardziej logicznego poziomu wsparcia lub oporu.

Musisz brać pod uwagę kontekst rynku, na którym handlujesz i określać poziom, którego przełamanie będzie czyniło twój pierwotny pogląd nieważnym z technicznego punktu widzenia. Spójrzmy na dwa przykłady, by nieco rozjaśnić ten temat...

Pierwszy przykład poniżej pokazuje umiejscowienie stop lossa w losowej odległości, drugi natomiast w obrębie kontekstu rynkowego i blisko poziomów. Zwróć uwagę na wynik obu transakcji...

Zauważ na poniższym wykresie, że trader umieścił stopa na losowym poziomie 50-pips od wejścia w transakcję. Traderzy zazwyczaj robią tak, ponieważ nie rozumieją jak prawidłowo rozmieścić zlecenie stop, ale także dlatego, że chcą handlować większą pozycją. To jest błąd. Musisz opierać się o logiczny / oparty na wykresie powód przy umiejscawianiu stop lossa, a nie tylko o przypadkową liczbę pips lub dystans, który pozwoli ci handlować większą pozycją. Zauważ, że trader wypadł na na stopie krótko przed tym jak rynek wystrzelił w górę, lecz już bez niego na pokładzie...
randompipstopplacement.png
Na kolejnym wykresie możemy zobaczyć wynik transakcji dla tradera, który wie jak prawidłowo rozmieszczać zlecenie SL (czyli jak profesjonalista) i nie opiera swojej decyzji w tej kwestii na przypadkowej liczbie pipsów czy też chciwości (handlowania większą pozycją). Zauważ, że stop loss umiejscowiony został poza kluczowym poziomem wsparcia, a także poniżej minimum pin bara, dając tym samym transakcji odpowiednią przestrzeń do działania, ale także znajdując się w miejscu, gdzie w przypadku wyjścia ceny poza jego obręb będzie oznaczało unieważnienie setupu i tym samym zawartej transakcji.
stopplacedincontext.png
Przejdźmy krótko przez typowe umiejscowienie SL'a dla dwóch setupów, których uczę, a mianowicie pin bara oraz inside bara. Jak zauważysz, używam stosunku zysku do ryzyka na poziomie 2:1 dla każdej transakcji, gdyż jest to moje "domyślne" podejście. Innymi słowy, przed wejściem pozycję sprawdzam czy stosunek Z:R dla transakcji na poziomie 2:1 (lub oczywiście więcej) jest realnie możliwy biorąc przy tym pod uwagę strukturę rynku i kontekst w obrębie formacji.
pinbarstoplossplacement.png
Uwaga: Bądź świadom średniej zmienności jaka panowała w ciągu 7 - 10 dni na rynku, na którym dokonujesz transakcji. Twój stop loss powinien znaleźć się przynajmniej w odległości połowy dziennego ATR-a (jeśli nie więcej) chyba, że chcesz zostać wyrzucony z rynku przez szum.

Średni Rzeczywisty Zakres (ATR, Average True Range) to narzędzie, którego używamy, by odczytać średnią zmienność w ciągu ostatnich n-dni. Jest to dobre narzędzie do wykorzystania przy umiejscawianiu stopa, gdy nie ma w pobliżu kluczowych poziomów. Więcej na temat stosowania ATR-a zostało już opisane w innym artykule (na forum też jest gdzieś tłumaczenie o ile dobrze pamiętam).

Poniższy przykład pokazuje jak użyć ATR do umiejscawiania stopa, a także jak możesz dzięki niemu utrzymać się w transakcji pomimo początkowo wzburzonej akcji cenowej jaka miała miejsce po wystąpieniu formacji...
stoplossplacementusingATR.png
Ważne wskazówki dla zleceń stop loss

Ważnym jest, by rozważyć potencjalny cel dla naszej transakcji, zanim ją zawrzesz. Potencjalny zysk zależy przecież od odległości stop lossa. Jeśli stop musi być zbyt szeroki, by transakcja miała wystarczająco dużo miejsca do działania i stosunek ryzyka do zysku się nie zgadza, wtedy zwykle zawarcie transakcji nie jest najlepszym pomysłem.

Stosunek ryzyka do zysku i wielkość pozycji są oczywiście ściśle związane z rozmieszczaniem stop lossa, a także same w sobie są bardzo istotnymi tematami. W tej lekcji skupiamy się jednak tylko na stop lossach, dlatego bądź świadomy, że stop lossy są najważniejsze i mają pierwszeństwo nad innymi celami w taki sposób, że kwalifikują celę i ogólny stosunek Z:R, a także pomagają w skutecznym filtrowaniu transakcji, których brać nie powinieneś.

Istotne jest także, by pamiętać, że stop powinien pozostawać stały i nie należy go poszerzać. Take profit z kolei może być rozszerzony. Jeśli chodzi o stopa, można go jedynie ścieśniać i przestawiać na break even lub używać stopa kroczącego, jednak upewnij się, że tak właśnie zakłada Twój trading plan.

Stop lossy są decydujące przy zarządzaniu ryzykiem, ponieważ kiedy znamy już jego umiejscowienie, możemy określić wielkość pozycji, a także znamy jej koszt i ryzyko jakie ponosimy. Jako część naszego tradingowego biznes planu, stopy są kosztami biznesu prowadzonego przez tradera. Potrzebne są także, by zmusić nas do wyjścia jeśli się pomylimy, a nasze emocjonalne nastawienie każe nam pozostać w transakcji, co w końcu może nas drogo kosztować jeśli zdecydujemy się trzymać pozycję do czasu, aż nasze konto zostanie wyzerowane.

Zakończenie

Prawidłowe umieszczanie stop lossa jest naprawdę punktem wyjścia udanej transakcji. Pozwala nam przystąpić do wyliczenia potencjalnego zysku z transakcji, a także jej wielkości, dzięki czemu skutecznie wykonujemy określone wcześniej elementy naszej 'przewagi' z dyscypliną oraz czystym stanem umysłu. Mam nadzieję, że dzisiejsza lekcja dała Ci 'wgląd' do tego jak osobiście podchodzę od umiejscawiania zleceń stop loss.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

4 sposoby na przebicie się przez ścianę błędów, które cię po

środa 27 lip 2016, 18:19

4 sposoby na przebicie się przez ścianę błędów, które cię powstrzymują

Jeśli jesteś jednym z wielu traderów, który wciąż niszczy swoje konto i w kółko zasila je ponownie, dzisiejszy artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Może to być jeden z najważniejszych artykułów jakie kiedykolwiek przeczytałeś, ponieważ mam zamiar pokazać Ci jak możesz wreszcie przestać powtarzać w kółko te same błędy. Uczenie się na własnych błędach i dokonywanie trwałych zmian tego czego się nauczyliśmy jest kluczem do konsekwentnego zarabiania pieniędzy na rynku. Jeśli nie wyciągasz nauki ze swoich błędów, będziesz jak chomik, który biega w kółeczku, ale tak naprawdę nigdzie się nie porusza.

Czytaj i ucz się jak ja powstrzymałem się przed popełnianiem tych samych błędów, które prawdopodobnie teraz męczą Ciebie...

Nabycie prawidłowego sposobu myślenia

Mogłeś już czytać pozostałe artykuły jakie napisałem na temat prawidłowego sposobu myślenia w tradingu, jednakże istotność tego tematu jest nie do przecenienia. Sukces w tradingu zaczyna się od uzyskania i co bardziej znaczące UTRZYMANIA właściwego myślenia w tradingu, czy też psychologii tradera.

Każdy mówi, że "emocje są wrogiem" tradingu lub tym podobne frazesy. Ja jednak myślę, że to zbytnie uogólnienie, pozwól mi, że wyjaśnię dlaczego czuję w ten sposób...

Po pierwsze, nie wszystkie emocje w tradingu są złe, w rzeczywistości mogą być one pomocne i czasem bardzo przyjemne. Dla przykładu, kiedy już rozwiniesz solidny instynkt w tradingu, będziesz miał także coś w stylu systemu "wczesnego ostrzegania" przed złą transakcją. Innymi słowy twój strach będzie dla ciebie działał w dobry i pomocny sposób. Jednakże strach może też sprawić, że będziesz się bał wziąć perfekcyjnie dobry setup, itp. Tak więc jak widzisz, nie można po prostu stwierdzić, że jeśli chodzi o trading to "wszystkie emocje są złe".

To czy emocje są niebezpieczne zależy do tego, czy pozwalasz im wpływać na siebie w negatywny sposób. Emocje same w sobie nie są złe, ważne jest zatem, by to rozróżniać. Bycie świadomym swoich emocji podczas handlu pozwoli ci je regulować i utrzymywać kontrolę nad tym co robisz na rynku, a prawdopodobnie jest to najlepsza rzecz jaką możesz zrobić, by przestać popełniać w kółko te same błędy. Większość błędów w tradingu rodzi się bowiem z tego, że pozwalamy na to, by emocje wpływały na nas negatywnie. Jeśli zatem jesteśmy bardziej świadomi naszych emocji podczas handlu, możemy działać tak, by upewnić się, że nie wpływają one na nas w sposób, który odciąga od trzymania się ustalonego trading planu.

Nauka prawidłowego zarządzania pieniędzmi

Jeśli stale za dużo ryzykujesz na pojedynczą transakcję, twoje emocje i stan umysłu będą cię wielokrotnie ranić, zamiast działać na rzecz postępu w tradingu. Tak naprawdę zarządzanie kapitałem jest jednym z kluczowych elementów, który pozwala nam pozostawać spokojnymi i nie poddawać się negatywnemu wpływowi emocji w tradingu.

Moim zdaniem to właśnie od właściwego zarządzania pieniędzmi zaczyna się samokontrola na rynku. Patrzę zatem na zarządzanie kapitałem jako na fundament właściwego stanu umysłu, ponieważ jeśli stale nie obawiasz się o to jak dużo "możesz" stracić w transakcji, nie pozwalasz także, by emocje wpływały na ciebie negatywnie.

Jedynym sposobem na przetrwanie stratnych transakcji jest ryzykowanie na pozycję tylko takiej kwoty, która nie powoduje u ciebie emocjonalnego bólu. Jeśli natomiast ryzykujesz zbyt dużo na transakcje, otwierasz się na popełnianie ponownie tych samych błędów tradingowych. Dzieję się tak, ponieważ będziesz czuł frustrację i złość płynącą ze zbyt dużej straty, a tym samym poczujesz ochotę, by ponownie wskoczyć na rynek i spróbować odrobić utracone pieniądze. To błędne koło będzie się powtarzać tak długo, aż ustalisz kwotę w dolarach (lub innej walucie), z której utratą czujesz się komfortowo.

Zmień swoje myślenie na temat tradingu

Kiedy przedefiniowałem koncepcję "sukcesu w tradingu", stał się on dużo łatwiejszy do osiągnięcia. Większość początkujących wierzy, że dramatycznie zmieni swoje życie dzięki tradingowi i to w dodatku bardzo szybko. Na nieszczęście rzeczywistość okazuje się zgoła inna, szczególnie jeśli nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, by nimi handlować i to także powoduje, że kręcisz się jak "chomik w kółku" tradingowych błędów.

Musisz znacznie zwolnić, a twoje podejście do tradingu powinno być długoterminowe, to samo tyczy się poglądu na sukces w tradingu. Pozwól, że zadam Ci pytanie. Który z dwóch wyników uznałbyś za sukces: dwie zyskowne transakcję i jedną stratną na miesiąc (łącznie 3 pozycje) czy raczej 30 transakcji, gdzie ponad połowa była stratna i niektóre z zysków były małe i nieznaczące? Prawdopodobnie pierwszy, prawda? Dobrze, tak właśnie powinno być, ponieważ jeśli zajmujesz raczej trzy pozycje w miesiącu, a nie 30, to świadczy o tym, że byłeś cierpliwy, zdyscyplinowany i myślałeś strategicznie zamiast działać impulsywnie i losowo.

Większość traderów wpada w pułapkę, gdzie myślą, że jeśli handlują MNIEJ to widzą tylko jak 'zarabiają mniej pieniędzy', ale to jest ZŁY sposób myślenia na temat tradingu.

Opisywałem to już kiedyś w artykule, ale teraz mogę powtórzyć, że NIE MUSISZ DUŻO HANDLOWAĆ żeby zarabiać pieniądze. Pamiętaj o tym, że ZARABIANIE PIENIĘDZY jest lepsze niż ich tracenie, nawet jeśli nie możesz zbyt dużo ryzykować na transakcję, ponieważ masz niewielkie konto. Musisz handlować tak jakbyś już był bogatym traderem, bo tylko w ten sposób możesz się nim stać.

Bogaty i odnoszący sukcesy trader, który może mieć dużą pozycję w każdej transakcji będzie naturalnie bardziej zainteresowany znalezieniem jednego lub dwóch za to bardzo oczywistych sygnałów miesięcznie aniżeli handlowaniem każdego dnia. Dlaczego? Dlatego, że wie, iż zarobi więcej pieniędzy na dużej pozycji, którą może handlować. Wie także, że jedna lub dwie dobre i zyskowne transakcje w miesiącu to wszystko czego potrzebuje, by zarobić dużo pieniędzy. Nie martwi go zatem to, że nie handluje zbyt dużo, a skupia się wyłącznie na znalezieniu dobrych transakcji. Tak właśnie POWINIENEŚ myśleć i to ROBIĆ na rynku, nawet jeśli twoje konto jest niewielkie.

Powinieneś tak robić jeszcze z jednego powodu, ponieważ handlowanie z mniejszą częstotliwością, ale dokładniejsze jest tym co robią profesjonaliści oraz jest jedynym sposobem na unikanie tracenia pieniędzy przez over-trading, który prowadzi do wyczyszczenia rachunku. Musisz pamiętać, że handel we właściwy sposób jest twoim celem... taki właśnie jest efektywny trading, NAWET JEŚLI obecnie nie handlujesz dużymi pozycjami, by zarobić 'dużo' pieniędzy. Obiecuję Ci, że jeśli handlujesz w odpowiedni sposób wystarczająco długo, stopniowo zbudujesz swój rachunek, a to oznacza, że będziesz także zwiększał pozycje, aż wreszcie zarobisz "dużo" pieniędzy z tradingu i nie oddasz ich na rynek, ponieważ podejście tradingowe jakie zbudowałeś opiera się na solidnych podstawach i właściwych nawykach w tradingu.

Miej plan i trzymaj się go

Uczenie się na własnych błędach to jedno, ale trzeba faktycznie KORZYSTAĆ z tego czego się nauczyłeś. Mam tu na myśli podjęcie świadomego wysiłku w celu uniknięcia popełniania tych samych błędów w kolejnej transakcji. Umieść to czego się nauczyłeś w swoim trading planie i czytaj go każdego dnia. Często jedynym sposobem na uwolnienie się z "kółka dla chomików" (błędów tradingowych) jest stałe bycie świadomym i monitorowanie siebie tak, by nie popełniać tych samych błędów. Trading jest zdradliwym biznesem dla psychiki, dlatego jeśli nie masz strategii i planu, prawdopodobnie dasz się ponieść emocjom.

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: Tłumaczenia artykułów Niala Fullera

środa 10 sie 2016, 16:10

Największy paradoks tradingu

Powód, dla którego tak trudne wydaje się zarabianie pieniędzy na rynku jako trader, najlepiej podsumował Ray Dalio w książce Hedge Fund Market Wizards (Ray jest założycielem Bridgewater, jednego z największych funduszy hedgingowych na świecie):

"W tradingu musisz być zarówno defensywny jak i agresywny w tym samym czasie. Jeśli nie jesteś ofensywny nie zarobisz pieniędzy, a jeśli nie jesteś defensywny nie utrzymasz zarobionych pieniędzy."

Próba znalezienia równowagi pomiędzy byciem wystarczająco agresywnym, by zarobić pieniądze oraz byciem odpowiednio defensywnym, by utrzymać zarobione pieniądze to podstawowy problem z jakim trader mierzy się na rynku. W dzisiejszej lekcji dam Ci kilka wskazówek jak znaleźć balans pomiędzy byciem ofensywnym i defensywnym, tak że nie tylko zwiększysz swoje szanse na zarabianie pieniędzy, ale co ważniejsze zwiększysz szanse na to, by nie oddać ich z powrotem na rynek.

Jak być traderem ofensywnym, ale nie zbyt ofensywnym

Jako trader ciągle mierzysz się z pokusą handlowania zbyt dużo oraz podejmowania zbyt dużego ryzyka niż te, z którym czujesz się komfortowo. Wszystko to dlatego, że gdzieś z tyłu Twojej głowy wciąż tli się nadzieja na szybkie bogactwo. Bardzo trudno jest ignorować tak kuszący pomysł ze względu na te wszystkie przyjemne uczucia jakie pojawiają się kiedy w głowie wyświetlają się obrazy związane z osobą "bogatą".

Innymi słowy, NIEZWYKLE łatwo jest być zbyt agresywnym na rynku. Jednakże jak już może wiesz, bycie zbyt agresywnym to prost droga do straty pieniędzy i potencjalnego wyczyszczenia własnego rachunku. Musisz jednak być wystarczająco agresywny jeśli chcesz zarabiać na tradingu. Jak zatem znaleźć pośredni grunt między byciem wystarczająco agresywnym, a nie staniem się zbyt agresywnym?

Nie ma niestety prostej odpowiedzi, która rozwiąże ten problem. Jest to raczej połączenie realizacji i zdolności jakie musisz nabyć i wdrożyć. Poniżej znajdziesz prostą listę realizacji i zdolności, które pomogą ci znaleźć złoty środek ofensywności:
  • Uświadom sobie, że musisz ostrożnie wybierać wejścia w transakcje. Jeśli nie będziesz wybredny przy swoich wejściach, skończy się to na over-tradingu, byciu zbyt agresywnym, a w efekcie na utracie pieniędzy. Najpierw musisz dokładnie wiedzieć czego szukasz na rynku (znać swoją strategię) i następnie zobowiązać się do handlowania wyłącznie wtedy kiedy prezentowany jest sygnał.

    Zdaj sobie sprawę z tego, że nie możesz się wahać kiedy twoja strategia generuje sygnał do zawarcia transakcji. Nie ma miejsca na niezdecydowanie i zwątpienie w umyśle efektywnego tradera. Jak już wcześniej było powiedziane, musisz wiedzieć czego szukasz i działać bez zawahania jeśli okazja pojawi się na rynku.

    Uświadom sobie, że lepiej jest handlować rzadziej, ale większą pozycją niż wchodzić w wiele małych transakcji w miesiącu. Zawarcie dwóch lub trzech stosunkowo "dużych" transakcji w miesiącu, które spełniają wszystkie kryteria twojego tradingu planu jest dużo bardziej inteligentne niż ciągłe bycie na rynku z wieloma przypadkowymi transakcjami, które mają znaczenie tylko hazardowe.

    To co trzeba zrobić, to być agresywnym, ale nie za często. Jeśli jesteś zbyt agresywny, zarówno handlując zbyt dużo (over-trading) lub zbyt wiele ryzykując, albo i to i to, w końcu stracisz pieniądze. Kluczem jest bycie agresywnym wyłącznie wtedy, gdy Twoja strategia jasno mówi, że masz handlować. Innymi słowy, oszczędzasz swoje "naboje" na łatwe / lukratywne cele, dzięki którym uzyskasz najwyższy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki.

    Kiedy handluje, zawieram stosunkowo "duże" transakcje w odniesieniu do wielkości mojego rachunku, ale to dlatego, że zajmuje tylko 2-4 pozycje w miesiącu. Tak naprawdę ryzykuje chyba jeszcze mniej w odniesieniu do mojego rachunku niż trader, który zawiera 20-40 transakcji miesięcznie, ryzykując przy tym niewielkie ryzyko wyrażone w dolarach na każdą pozycję.

    Te wszystkie małe transakcje dodawane są bardzo szybko i nie można uznać ich za dobre sygnały o wysokim prawdopodobieństwie. Dlatego też kluczem jest cierpliwe oczekiwanie na najbardziej oczywiste sygnały i branie ich kiedy się uformują, to znaczy nie ryzykuj ZBYT dużo gdy nie pozwala Ci to na spokojny sen, ale również nie wchodź zbyt małą pozycją.
Jak być traderem defensywnym, ale nie zbyt defensywnym

Druga strona medalu jest taka, że musisz być traderem defensywnym, ale nie zbyt defensywnym. Jak już wyjaśniałem w jednym z artykułów, traderzy często oddają z powrotem to co zarobili, zazwyczaj wszystko lub nawet jeszcze więcej. Może to być bardzo frustrujące i jest istotnym powodem tego, że tak wielu ludzi nie potrafi zarabiać na rynku w długim terminie.

Podobnie jak przy byciu ofensywnym tak i tu, znalezienie złotego środka w defensywie na rynku nie jest łatwym zadaniem. Jednakże poniższe wskazówki mogą uczynić je dla Ciebie znacznie łatwiejszym...
  • Jeśli miałeś jakieś zyski, wypłacaj chociaż część z nich pod koniec miesiąca. Czyniąc to, nie tylko upewnisz się, iż nie oddasz ich z powrotem na rynek, ale także uczynisz pieniądze bardziej realnymi, a nie tylko cyferkami na ekranie komputera. W ten sposób zaczniesz postrzegać zyski jako coś bardziej rzeczywistego, a to powinno sprawić, że będziesz nieco bardziej defensywny.

    Uświadom sobie, że zaraz po zamknięciu transakcji jesteś pod wpływem największych emocji, a tym samym najbardziej prawdopodobne jest, że oddasz swoje zyski. Po zamknięciu transakcji nie wskakuj od razu na rynek bez powodu. Obserwuj siebie po transakcji, niezależnie od tego czy jest ona zyskowna, czy stratna. Upewnij się, że nie wskakujesz z powrotem na rynek dla "kaprysu" i nie oddajesz właśnie zarobionych pieniędzy. Nie łatwo jest księgować zyski, dlatego też chroń je.

    Uświadom sobie, że nie musisz handlować każdego dnia, ani nawet każdego tygodnia. Często najlepszym i najbardziej lukratywnym jest pozostawanie poza rynkiem. Silne trendy to najlepszy czas na zarabianie pieniędzy (takie jak widzimy ostatnio na kilku parach, np. EURUSD, USDJPY oraz pozostałych majorsach), jednak nie mają one miejsca zbyt często. Jeśli zatem na rynku nie występuje silna tendencja, brakuje przewagi to powinieneś pozostać bez pozycji, dopóki twoja strategia nie da oczywistego sygnału do wejścia, jak już z resztą wcześniej mówiliśmy.
Zakończenie

W tradingu musisz być wystarczająco ofensywny, by wykorzystać jak najwięcej prawidłowych setupów, ale także musisz być wystarczająco defensywny, by nie oddać zysków z udanych transakcji. Często odczuwa się jakby te dwie rzeczy były ze sobą w sprzeczności. Jednakże poprzez naukę skutecznej metody tradingowej w połączeniu z prawidłowym planowaniem i dozą cierpliwości, dyscypliny oraz zdrowego rozsądku, znajdziesz 'złoty środek' pomiędzy ofensywnością, a defensywnością, który w rezultacie da Ci długoterminowy sukces na rynku.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości