Kilkaset pipsów miesięcznie i tylko 3 minuty pracy dziennie – poznaj strategię zgodności 4 interwałów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Portal Comparic
Maniak Forex
Posty: 1996
Rejestracja: środa 30 maja 2018, 09:51

Kilkaset pipsów miesięcznie i tylko 3 minuty pracy dziennie – poznaj strategię zgodności 4 interwałów

poniedziałek 01 lut 2021, 00:16

Kilkaset pipsów miesięcznie i tylko 3 minuty pracy dziennie – poznaj strategię zgodności 4 interwałów

Banalnie prosta metoda, nie wymagająca zaangażowania, przynosi ponad 600 pipsów zysku w 4 miesiące.

Szukając dla naszych Czytelników ciekawej strategii, a raczej jej zarysu, na ten weekend postanowiłem opisać schemat, który w nieco innej formie sam stosowałem. Oryginalne podejście zostało kilka lat temu opublikowane na portalu z takimi amatorskimi systemami. Strategia została nazwana „Price Action Candle Scalping” a jej autorem jest trader William. Poniżej opis jego metody, a później moja modyfikacja.

Maksymalnie do 3 minut pracy dziennie
616 pipsów dziennie na GBP/USD w 4 miesiące
77 pipsów zysku w styczniu na EUR/USD

Strategia zakłada korzystanie z 4 interwałów czasowych. 5 minutowy, 15 minutowy, 30 minutowy i 1 godzinny – czyli 4 następujące po sobie, typowe interwały z platformy handlowej. Autor zaleca otwarcie 4 wykresów tego samego instrumentu i ułożenie okien pod sobą, aby łatwiej było zauważać sygnały.

szczegóły i wykresy: https://comparic.pl/kilkaset-pipsow-mie ... nterwalow/

Praca tylko w 59 minucie danej godziny

W tej metodzie patrzymy na wykresy tylko tuż przez pełnymi godzinami, a więc w 59 minucie każdej godziny. Jeżeli w tym samym czasie wzrostowo zamknie się świeca na M5, M15, M30 i H1 – mamy sygnał kupna. Oryginalna metoda zaleca kupno 3 pipsy ponad takim sygnałem (analogicznie sprzedaż 3 pipsy pod sygnałem).

Zobacz także: Jak nie kupować akcji na górce? – system PRE-Trend Reversal Krutsingera

W opisie mamy kilka metod ustawiania SL i TP. Głównie chodzi o postawienie SL 2 pipsy pod poprzednią świecą H1. Po 15 pipsach zysku przestawiamy SL na BE czyli na 0. TP autor proponuje na poziomie 30-40 pipsów. Metodę można dostosować do swoich potrzeb, autor zaleca jednak aby średni zysk planować w wysokości 2-3 razy większej niż SL. Poniższy przykład wszystko tłumaczy:

A więc, zaglądamy w 59 minucie danej godziny na wykres. Np o godzinie 8:59 – interesują nas aktualne świece z 4 interwałów. Jeżeli na 4 interwałach świece o godzinie 9:00 zamkną się wzrostowo to kupujemy. Jeżeli spadkowo – sprzedajemy. Jeżeli nie ma zgodności na 4 interwałach – nie robimy nic i na wykres zaglądamy tuż przed pełną, kolejną godziną.

Kiedy pierwszy raz zetknąłem się z takim podejściem, wydało mi się być ono kompletnie pozbawione sensu. Nie chodzi o sprawy SL i TP, które zostały tu potraktowane zbyt sztywno – to można pod siebie dopasować. Sam jednak system szukania sygnałów wyglądał tak jakbyśmy zawsze mieli być spóźnieni tzn. nie kupujemy po korekcie, tylko gdy cena rosła przez ostatnią godzinę. Zgłębiając jednak temat okazało się, że takie podejście może mieć pewne atuty m.in. wchodzimy przeważnie zgodnie z trendem i z tzw. momentum czyli aktualną dynamiką ceny.
Poranna odmiana metody zgodności 4 interwałów

Robiąc krótkie badania, zauważyłem że strategia ta może przydać się szczególnie w okresach otwarcia sesji np naszej europejskiej. Patrząc na wykresy widać wyraźnie, że rano między 8-10 często dochodzi do wyznaczenia kierunku. W mojej odmianie, system służy wyłącznie do wyłapania pierwszego po nocy, mocniejszego ruchu ceny.

Moje, zmodyfikowane zasady:

Obserwujemy pary z mocno widocznym startem europejskiej sesji np. EUR/USD i GBP/USD
Na wykres pod kątem zgodności tych 4 interwałów patrzymy tylko 3 razy: o godzinie 8,9 i 10 (tuż przed tymi godzinami)
Zagrywamy tylko 1 raz dziennie na danej parze walutowej. Jeżeli w tych 3 godzinach nie pojawi się sygnał – odpuszczamy handel. Jeżeli mamy sygnał – zagrywamy od razu.

Dla EUR/USD:
SL: 7 pips
BE: na 0 po osiągnięciu 5 pipsów zysku
TP: 14 pipsów

Dla GBP/USD:
SL: 18 pips
BE: na 0 po osiągnięciu 5 pipsów zysku
TP: 28 pipsów

Sprawdziłem jak spisuje się system od początku nowego roku. Obie pary wyraźnie przyniosłyby zyski, jednak znacznie lepiej wygląda sytuacja na GBP/USD. Tu prześledziłem także kolejne miesiące wstecz. Poniżej ostatni zyskowny przykład z GBP/USD z wtorku 26 stycznia:
Wyniki z podziałem na czas dokonania transakcji dla EUR/USD i GBP/USD za cały styczeń 2021 roku:

W styczniu EUR/USD przyniósłby 9 TP, 1 BE i 7 SL, co dałoby około 77 pipsów zysku. W styczniu GBP/USD to 11 TP, 1 BE i 5 SL, co przekłada się na około 218 pipsów zysku.

Z ciekawości sprawdziłem grudzień dla GBP/USD. W tym miesiącu mamy 11 TP, 4 BE i 3 SL, co daje około 254 pipsów zysku. Testowałem dalej i w listopadzie mielibyśmy w końcu słabszy okres. W tym miesiącu odnotowalibyśmy tylko 1 TP, aż 10 BE i 5 SL, co dałoby nam 62 pipsy straty. Zerknąłem jeszcze na jeden miesiąc wstecz. W październiku 2020 roku, metoda na GBP/USD dałaby 8 TP, 10 BE i tylko 1 SL, co przełożyłoby się na około 206 pipsów zysku.

Z tych wstępnych wyników można wyciągnąć wniosek, że warto zabezpieczyć zysk już koło 15-20 pipsów, gdyż wiele z tych BE z listopada i października dałoby mniej więcej taki zysk, co poprawiłoby ogólny wynik (np. po 15 pipsach zysku, SL przestawiamy na +5 pipsów).
616 pipsów zysków przez 4 miesiące na GBP/USD

Sumując, dla GBP/USD, za 4 ostatnie miesiące (od 1 października do końca stycznia 2021 roku), mamy łącznie 31 TP, 29 BE i 14 SL. Co przy podanych parametrach dałoby nam około 616 pipsów zysku. Średnio na miesiąc zysk sięgałby więc około 154 pipsów.

Podsumowując, mamy kolejny weekendowy zarys strategii, która odrzuca stosowanie wskaźników. Proste podejście, które wymaga maksymalnie 3 minut pracy dziennie może być opłacalne. Oczywiście mankamentem jest potrzeba wstawania o wczesnej porze, choć z łatwością można takie system zautomatyzować. Oczywiście testy obejmujące kilka miesięcy to zbyt mało, ale też wystarczająco aby się tematem zainteresować. Zachęcam do badań i modyfikacji.
Podejrzewam, że jak to zazwyczaj bywa, strategia może wykazywać się okresowością czyli czasem dla jednych par walutowych będzie działać lepiej, a dla innych gorzej. Tu może więc sprawdzić się metoda krzywej kapitału lub choćby robienie statystyk dla każdego instrumentu i granie strategią tylko na tych, które w danym czasie dają zarabiać. Przede wszystkim jednak ta prosta metoda pokazuje jak ważna w tradingu jest konsekwencja i to dzięki niej, banalne metody mają szansę zadziałać w dłuższym okresie czasu.
Masz jakiekolwiek pytania? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Portal Comparic.pl - codziennie budzimy rynki

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości