Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

Awatar użytkownika
overall
Stały Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: poniedziałek 21 paź 2013, 20:45
Lat na Forex: 8

Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

środa 04 gru 2013, 20:14

Witam, trochę już poszperałem po necie ale ciągle szukam dobrego i sprawdzonego funduszu inwestycyjnego na co najmniej rok (czyli w sumie standard) plus ewentualnie najlepszą lokate w kraju.

Przyznam, ze dawno się tym nie interesowałem i jak zobaczyłem co to się teraz wyprawia u mnie w mbanku jeśli chodzi o lokaty to jest dosłownie smiechu warte... trzeba by mieć co najmniej banke by jakiś sensowny pieniadz z tego wyciągnąć... a u konkurencji wcale nie jest lepiej... najlepsza jaką znalazłem miała raptem 3% na czysto w skali roku.

Dlatego mimo wszystko ciekawią mnie fundusze od 10 do nawet 40% (japońskie akcje). Myslalem nad funduszami zajmującymi się inwestycjami na wig20 (jak dla mnie ciagle jesteśmy nisko a GPW to wciąż mloda gielda.... ) z drugiej strony gdy za oceanem bili kolejne szczyty to my spadaliśmy w dol i nagle ostatnio lekkie wybicie nastapilo i tutaj pojawia się lekki strach w postaci rosnącej banki w USA, ile to jeszcze potrwa i jaki może meic wpływ na GPW? Znajac zycie je**** było by i tu i tam. tak ze może jednak jakiś mix z np. obligacjami ale niestety i te mają oprocentowanie praktycznie na rowni z lokatami bankowymi, porazka, co to się porobilo? jeszcze jakiś czas temu 6 % kilka lat temu nawet 10 a teraz 3 ?

Dlatego założyłem ten temat bo być może wy macie jakies ciekawe propozycje i doświadczenia z funduszami gdzie sami inwestujecie srodki?

pozdrawiam i licze na jakies ciekawe odpowiedzi :cheers:

no avatar
Tommip
Gaduła
Posty: 293
Rejestracja: piątek 20 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Silesia

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

środa 04 gru 2013, 22:04

Skoki maja lokaty na 4.5 - 6 %.Co do reszty to zalezy jakie kto akceptuje ryzyko i jakie ma oczekiwania.

Awatar użytkownika
overall
Stały Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: poniedziałek 21 paź 2013, 20:45
Lat na Forex: 8

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

środa 04 gru 2013, 22:54

camaro69 pisze:Skoki maja lokaty na 4.5 - 6 %.Co do reszty to zalezy jakie kto akceptuje ryzyko i jakie ma oczekiwania.

OOO super i to już trochę zmienilo mój pogląd na lokaty. Obecnie największy procent jest w skok wolomin - 6% ale o skokach co nieco slyszalem i balem się jak to jest z tą gwarancją i jak widać:

http://e-lokaty.pl/lokaty-bankowe/lokat ... owane.html


''Od 29 listopada pieniądze zdeponowane w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych będą objęte ochroną państwa. Oznacza to gwarancję bezpieczeństwa lokat do 100 tys. euro w razie upadku Kasy. "Objęcie SKOK-ów gwarancjami zwiększy zaufanie Polaków do całego sektora finansowego – ocenia prezes Związku Banków Polskich.''

tak, ze mnie by to nawet urządzało w ramach dywersyfikacji lokata/fundusz.

Wydaje mi się, ze temat lokat chyba wyczerpany, ale oczywiście czekam na jakies inne propozycje Bank/Skok - może być cos jeszcze ?

Teraz może jakies propozycje funduszy?

Interesowaly by mnie przede wszystkim te które opierają swoją strategie na spolkach z wig30.

pozdrawiam i dzięki camaro69

no avatar
Tommip
Gaduła
Posty: 293
Rejestracja: piątek 20 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Silesia

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

czwartek 05 gru 2013, 08:58

Jeśli uważasz ze głównym powodem twojej inwestycji jest zapewnienie dochodu funduszowi i instytucjom finansowym to polecam dowolny fundusz z polskiego rynku ;-)

Awatar użytkownika
overall
Stały Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: poniedziałek 21 paź 2013, 20:45
Lat na Forex: 8

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

czwartek 05 gru 2013, 09:18

Dlaczego zapewnienie dochodu? wiadomo, ze darmo boli gardlo ale i ja zarabiam, a fundusze w zasadzie póki co mają się calkiem niezle:

http://www.bankier.pl/inwestowanie/notowania/fundusze/

Pytalem o polecenie danego funduszu tylko i ewentualne opinie, nic więcej.

Lokata / Fundusz / FX - tak teraz chcę zdywersyfikować portfel dlatego założyłem temat by dowiedzieć się czego więcej.

no avatar
Tommip
Gaduła
Posty: 293
Rejestracja: piątek 20 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Silesia

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

czwartek 05 gru 2013, 09:33

Bardzo dobrze że pytasz,po to jest forum ;).Błądzi ten kto podąża w ciemno.
Dlaczego tak napisałem?Bo taka jest filozofia instytucji w Polsce.Inwestorzy istnieją tylko po to by zapewnić im byt,dzięki czemu mamy jedne z najdroższych usług inwestycyjnych na świecie.
Dla przykładu:
Sredni (a bywa większy) koszt funduszu w Polsce to ...4 % rocznie czyli... 2 x tyle ile roczny wzrost PKB kraju (chore).
Koszt najpopularniejszych funduszy w usa Ishares ...0.6 % rocznie.

Wpływ kosztów dzialania funduszu na jego wyniki
http://www.analizy.pl/fundusze/temat-ty ... platy.html

Jesli jednak dalej chcesz to :

http://www.analizy.pl/fundusze/wiadomos ... iebie.html

Awatar użytkownika
overall
Stały Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: poniedziałek 21 paź 2013, 20:45
Lat na Forex: 8

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

czwartek 05 gru 2013, 10:25

hmmm faktycznie ladnie zdzierają z tego co polukalem i nawet o tym nie mowią, dopiero po zajrzeniu w tabele można się cos dowiedzieć.

Chcial bym zrozumieć mechanizm naliczania tych procentow za zarządzanie...

Przykladowo mamy kwote 100 tys. Investuje dajmy na to w avivie i np. w jednym z funduszy jest oplata 3% za zarządzanie czyli 3K od 100 tys.

Pytania:

Czy oplata pobierana jest tylko raz w roku?

Na końcu czy na początku roku kalendarzowego?

Na początku oplata będzie pobrana od tych 100 tys czy od kwoty już po wypracowaniu zyskow/strat ?

No i jeszcze dochodzi belka 19% (gdy mamy zysk) i z tego się rodzi kolejne pytanie czy wyniki podawane przez fundusze pokazują wartość już po odjęciu tych wszystkich kosztów czy tez nie? :)

sory za dość laickie pytanie ale dopiero zgłębiam światek funduszy.

no avatar
zzz

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

czwartek 05 gru 2013, 10:31

Jest ,jak pisze camaro69,usług bankowych w Polsce nie ma.Piszę o tym od początku na navigatorze// dostaję za to po głowie.
by wyjaśnić problem,nasze OFE pobierały prowizje 10 % a w USA w tym samym czasie 0.1%...
Mądremu dość...,dobrze że pytasz.
Moim zdaniem,jeżeli nie planujesz emigracji,to zostaje Tobie wszystko robić samemu...//a ,z zadządzaniem mam do czynienia od 1994 roku,więc wiem co piszę....//
Dlatego z całym naciskiem,zarówno na navigatorze,jak i tutaj piszę że trzeba zbudować od podstaw bankowość w Polsce...

Pozdrawiam

no avatar
Tommip
Gaduła
Posty: 293
Rejestracja: piątek 20 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Silesia

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

czwartek 05 gru 2013, 10:36

http://www.comperia.pl/za-co-placisz-ku ... platy.html

Ja nie zgłębiam tego tematu z uwagi na to że działania polskich instytucji uważam za nieetyczne (zgodne z prawami rynku ale nie z najzwyklejszym poczuciem uczciwości ).Nie jestem więc w stanie więcej ci powiedzieć na temat runku funduszy w Polsce.

Inwestycje w takie fundusze mogę być opłacalne tylko jeśli wierzysz w tezę o aktualnej ,,wiekuistej'' hossie która nigdy się nie skończy.Wtedy jeśli wig 30 bedzie rósł rocznie 10 % to może nawet zarobi się 6 % na funduszu akcji - czyli tyle ile na najlepiej oprocentowanej lokacie w Skok'u.

no avatar
zzz

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

czwartek 05 gru 2013, 10:42

camaro69,nie dodał,że możesz w hossie 10% zarobić te 6% lecz nie zdziw się jak stracisz 20-40%...
co do reszty,to wszystko dobitnie wyjaśnia....

camaro69 pisze:http://www.comperia.pl/za-co-placisz-ku ... platy.html

Ja nie zgłębiam tego tematu z uwagi na to że działania polskich instytucji uważam za nieetyczne (zgodne z prawami rynku ale nie z najzwyklejszym poczuciem uczciwości ).Nie jestem więc w stanie więcej ci powiedzieć na temat runku funduszy w Polsce.

Inwestycje w takie fundusze mogę być opłacalne tylko jeśli wierzysz w tezę o aktualnej ,,wiekuistej'' hossie która nigdy się nie skończy.Wtedy jeśli wig 30 bedzie rósł rocznie 10 % to może nawet zarobi się 6 % na funduszu akcji - czyli tyle ile na najlepiej oprocentowanej lokacie w Skok'u.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
overall
Stały Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: poniedziałek 21 paź 2013, 20:45
Lat na Forex: 8

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

czwartek 05 gru 2013, 11:15

zzz pisze:Jest ,jak pisze camaro69,usług bankowych w Polsce nie ma.Piszę o tym od początku na navigatorze// dostaję za to po głowie.
by wyjaśnić problem,nasze OFE pobierały prowizje 10 % a w USA w tym samym czasie 0.1%...
Mądremu dość...,dobrze że pytasz.
Moim zdaniem,jeżeli nie planujesz emigracji,to zostaje Tobie wszystko robić samemu...//a ,z zadządzaniem mam do czynienia od 1994 roku,więc wiem co piszę....//
Dlatego z całym naciskiem,zarówno na navigatorze,jak i tutaj piszę że trzeba zbudować od podstaw bankowość w Polsce...

Pozdrawiam
No niestety jest co raz gorzej pod tym względem (sledzilem twoje bitwy) ale tego już chyba nie przeskoczymy, dzięki za info. Mam kilka pytan na prive.
camaro69 pisze:http://www.comperia.pl/za-co-placisz-ku ... platy.html

Ja nie zgłębiam tego tematu z uwagi na to że działania polskich instytucji uważam za nieetyczne (zgodne z prawami rynku ale nie z najzwyklejszym poczuciem uczciwości ).Nie jestem więc w stanie więcej ci powiedzieć na temat runku funduszy w Polsce.

Inwestycje w takie fundusze mogę być opłacalne tylko jeśli wierzysz w tezę o aktualnej ,,wiekuistej'' hossie która nigdy się nie skończy.Wtedy jeśli wig 30 bedzie rósł rocznie 10 % to może nawet zarobi się 6 % na funduszu akcji - czyli tyle ile na najlepiej oprocentowanej lokacie w Skok'u.
Ciekawy artykuł i jak by na to spojrzeć to faktycznie te lokaty w skoku to bardzo dobra opcja pod względem ryzyka, ale napisali tez ze opłaty mimo wszystko maleją bo rosnie konkurencja i może już nie jest az tak zle jak np. jeszcze 10 lat temu.

To oczywiście nie jest decyzja na teraz. Najpierw grubo się zastanowię w co dokładnie inwestować po za FX.

Wiem, ze istnieją tez fundusze które inwestują w dość egzotyczne produkty jak np. inwestycja w winiarnie, diamenty etc i one mają najwyższe stopy zwrotu ale to raczej dla kogos kto faktycznie się na tym zna.

no avatar
DigitalSmoke
Stały Bywalec
Posty: 121
Rejestracja: niedziela 29 lip 2012, 20:10

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

czwartek 05 gru 2013, 18:07

Miałem kiedyś fundusz oparty o w20 i byłem szczerze zdziwiony kiedy porownalem wykres w20 z jednoskami funduszu. Kiedy w20 wspinał się dynamicznie, mój fundusz rósł zdecydowanie wolniej, natomiast korekty były jego domeną, znacznie głębsze niż na w20. Także tak jak pisze zzz i inni ciężko na tym zrobić nawet w permamentnej hossie.

Wysłane z mojego ME172V

no avatar
damiantrader
Stały Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: czwartek 01 sie 2013, 21:12
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Chorzów

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

piątek 06 gru 2013, 19:14

Sam inwstuję w fundusze, niby najlepsze fundusze które inwestują Quercus .
Tu podaje link jako ciekawostka Milion w porfelu;
http://www.analizy.pl/fundusze/milion-w ... tml?page=3.
Są firmy które zarządzają portfelem funduszy , ale warta zainteresować max 3 reszta to typowo sprzedażowe firmy. Znam 2 firmy które robią kick beki czyli tak zwane zwroty prowizji. Warto kupować fundusze bez pośredników ,jest wtedy mniejsza prowizja. Sam tak zrobiłem .
Co do bankowości w pl to powiem że jest to porażka, a bankowość prywatna to sprzedaż typowo planowa. Pracowałem w bankowości prywatnej rok i nigdy więcej .
Jak ktoś chce mogę opisać jak wygląda praca w bankowości prywatnej.
Pewien artykuł na temat bezpieczństwa pieniędzy w bankach;
Lepsze zabezpieczenie prawne niż lokata bankowa

Środki inwestowane w fundusze inwestycyjne pozostają przez cały czas własnością Klienta. W przypadku kłopotów firmy zarządzającej funduszem inwestycyjnym lub depozytariusza przechowującego aktywa funduszy, pełną ochroną objęta jest całość powierzonych środków, bez żadnych ograniczeń kwotowych.

Środki w funduszach inwestycyjnych są lepiej zabezpieczone niż lokaty bankowe, gdzie obowiązuje górny limit zwrotu powierzonego kapitału (do 100 000 euro).



Kontrola wewnętrzna

System kontroli wewnętrznej realizowany jest dwutorowo. Z jednej strony Inspektor Nadzoru sprawdza zgodność prowadzonej działalności inwestycyjnej z obowiązującymi przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi zatwierdzonymi przez Zarząd Spółki. Z drugiej, zwoływany regularnie (w trybie comiesięcznym) Komitet Inwestycyjny ocenia bieżące wyniki zarządzania i wyznacza ramy inwestycyjne na najbliższy okres. W skład Komitetu Inwestycyjnego wchodzą:

•Prezes Zarządu,
•Członek Zarządu, Dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelami,
•Doradcy Inwestycyjni,
•Pracownicy Departamentu Zarządzania Portfelami.
Ponadto, Spółka poddawana jest regularnej kontroli dokonywanej przez Audytora Wewnętrznego.



Polityka adekwatności kapitałowej

Spółka aktywnie zarządza ryzykiem - identyfikuje wszystkie istotne czynniki ryzyka i utrzymuje je na akceptowalnym poziomie w relacji do dochodu i charakteru działalności. Zarząd Spółki przestrzega wymogów kapitałowych wynikających z oceny ryzyka oraz cyklicznie publikuje szczegółowe informacje na ten temat.



Mechanizmy ochrony prawnej środków w funduszach inwestycyjnych

Dla lepszej ochrony prawnej środków Klientów funkcje zarządzania aktywami w funduszach inwestycyjnych zostały oddzielone od funkcji ich przechowywania. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych podejmuje decyzje inwestycyjne, natomiast Depozytariusz (wyspecjalizowany bank) przechowuje aktywa.

no avatar
zzz

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

sobota 07 gru 2013, 12:23

damiantrader pisze: Co do bankowości w pl to powiem że jest to porażka, a bankowość prywatna to sprzedaż typowo planowa. Pracowałem w bankowości prywatnej rok i nigdy więcej .
Jak ktoś chce mogę opisać jak wygląda praca w bankowości prywatnej.
.
Dokładnie,niestety nic się nie zmieniło, zmieniły się tylko słówka na bardziej elokwentne i uczone...
Dlatego pisałem że trzeba to zaorać i zbudować od nowa...
Pozdrawiam

no avatar
damiantrader
Stały Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: czwartek 01 sie 2013, 21:12
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Chorzów

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

sobota 07 gru 2013, 13:33

zzz pisze:
damiantrader pisze: Co do bankowości w pl to powiem że jest to porażka, a bankowość prywatna to sprzedaż typowo planowa. Pracowałem w bankowości prywatnej rok i nigdy więcej .
Jak ktoś chce mogę opisać jak wygląda praca w bankowości prywatnej.
.
Dokładnie,niestety nic się nie zmieniło, zmieniły się tylko słówka na bardziej elokwentne i uczone...
Dlatego pisałem że trzeba to zaorać i zbudować od nowa...
Pozdrawiam
Ja teraz trzymam środki w Francji i powiem szczerze inna kultura bankowości. Mam też rachunki w bankach polskich . powiedziałem doradcom że nie mają się ze mna kontaktować, chyba że fizy ciekawe.
A może zrobimy temat bankowości?

no avatar
zzz

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

sobota 07 gru 2013, 15:11

damiantrader pisze:[
A może zrobimy temat bankowości?
Ja cały czas próbuję to robić,zarówno na navigatorze jak i tutaj.Wszystkie moje tematy są tylko temu nadrzędnemu celowi podporządkowane.
Bez bankowości normalnej,nie ma krwiobiegu,nie można iść do przodu,jest tylko zjadanie własnego ogona...,i powolna pochylnia w dół..
Pozdrawiam

no avatar
damiantrader
Stały Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: czwartek 01 sie 2013, 21:12
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Chorzów

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

sobota 07 gru 2013, 16:30

zzz pisze:
damiantrader pisze:[
A może zrobimy temat bankowości?
Ja cały czas próbuję to robić,zarówno na navigatorze jak i tutaj.Wszystkie moje tematy są tylko temu nadrzędnemu celowi podporządkowane.
Bez bankowości normalnej,nie ma krwiobiegu,nie można iść do przodu,jest tylko zjadanie własnego ogona...,i powolna pochylnia w dół..
Pozdrawiam[/quot
Zgadza się . To my klinci decydujemy o banku , my klienci musimy wymagać od doradców a nie żucac się oferty ich i być byle jak traktowani.
Czyżbyś pracował w banku?
To jak nazwiemy wątek o bankach ?
A przydałby się wątek o bankach , nawet nie ma dobrego forum o bankach.

no avatar
Tommip
Gaduła
Posty: 293
Rejestracja: piątek 20 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Silesia

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

sobota 07 gru 2013, 16:50

damiantrader pisze: To my klinci decydujemy o banku , my klienci musimy wymagać od doradców a nie żucac się oferty ich i być byle jak traktowani.
My klienci decydujemy o banku... No właśnie tylko częściowo.Banki oferują...to co oferują inne.Podobnie jak z wyborami politycznymi,głosujemy na partie i na ludzi... których wybór narzucono nam z góry.
Wątek o szeroko pojętych bankach przydał by się zdecydowanie,warto pokazać inne możliwości niż zastygłych molochów.

no avatar
damiantrader
Stały Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: czwartek 01 sie 2013, 21:12
Lat na Forex: 5
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Chorzów

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

sobota 07 gru 2013, 16:57

camaro69 pisze:
damiantrader pisze: To my klinci decydujemy o banku , my klienci musimy wymagać od doradców a nie żucac się oferty ich i być byle jak traktowani.
My klienci decydujemy o banku... No właśnie tylko częściowo.Banki oferują...to co oferują inne.Podobnie jak z wyborami politycznymi,głosujemy na partie i na ludzi... których wybór narzucono nam z góry.
Wątek o szeroko pojętych bankach przydał by się zdecydowanie,warto pokazać inne możliwości niż zastygłych molochów.
Teraz bardziej opłaca się inwestować przez małe firmy doradztwa, wealth management. W Szwajcarii tera inwestuje się przez małe banki a nie duże. Czasem mały może więcej niż duży bank.

no avatar
zzz

Re: Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe na polskim rynku.

sobota 07 gru 2013, 19:08

damiantrader pisze:
To jak nazwiemy wątek o bankach ?
A przydałby się wątek o bankach , nawet nie ma dobrego forum o bankach.
Może, Banki z ofertą pod potrzeby klientów?.// lub wymyśl coś innego//
Ja nie pracuję w banku,natomiast mam do czynienia z zarządzaniem inwestycyjnym od 1994 roku.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości