EMA / CCI-divergence - strategia dla opcji binarnych

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

EMA / CCI-divergence - strategia dla opcji binarnych

poniedziałek 04 sty 2016, 07:41

Przedstawiana strategia dla opcji binarnych wykorzystuje dwa wskaźniki. Pierwszym jest wykładnicza średnia krocząca (EMA), a drugi to CCI (Commodity Channel Index). EMA służy nam do wyznaczania trendu, a CCI w swojej nietypowej formie, daje sygnały w momencie powstania dywergencji między jego wskazaniami, a zachowaniem kursu instrumentu finansowego. Analizy dokonujemy na wykresie 15-minutowym, a czas wygaśnięcia opcji dla tej strategii mieści się w zakresie od 15 do 30 minut, tak więc powinien być odpowiedni dla traderów, którzy preferują niskie interwały.

Pełny opis strategii na portalu Comparic.pl pod adresem:
http://comparic.pl/strategia-ema-cci-di ... -binarnych

Wskaźnik niezbędny do korzystania ze strategii:
CCI_Divergence.ex4
Strategia jest bardzo prosta i zakłada podążanie za trendem oraz wyszukiwanie dywergencji, kończących korekty. Oto ogólne założenia:

Założenia do zawarcia opcji CALL:
- cena znajduje się nad średnią EMA 200 (trend wzrostowy),
- wskaźnik CCI_Divergence poinformował nas o wystąpieniu dywergencji byka (zielona strzałka na - wskaźniku oraz komunikat na ekranie zarówno wzrokowy jak i dźwiękowy).

Założenia do zawarcia opcji PUT:
- cena znajduje się pod średnią EMA 200 (trend wzrostowy),
- wskaźnik CCI_Divergence poinformował nas o wystąpieniu dywergencji niedźwiedzia (czerwona strzałka na wskaźniku oraz komunikat na ekranie zarówno wzrokowy jak i dźwiękowy).

Przykładowa spekulacja na opcje PUT w dniu 30/31.12.2015 r.:
ex02.png
Wynik:
ex02-1.png
Zachęcam do samodzielnych testów i dzielenia się spostrzeżeniami w tym wątku :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
rejwu
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2014, 10:59

Re: EMA / CCI-divergence - strategia dla opcji binarnych

wtorek 05 sty 2016, 18:58

Wskaźnik z tego co widzę repentuje, więc moje pytanie kiedy dokładnie wchodzimy w pozycję ?

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: EMA / CCI-divergence - strategia dla opcji binarnych

środa 06 sty 2016, 09:05

Jak pojawi się komunikat (+ alarm) na platformie.

no avatar
rejwu
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2014, 10:59

Re: EMA / CCI-divergence - strategia dla opcji binarnych

środa 06 sty 2016, 16:41

pojawia się strzałka cena idzie w drugą stronę, strzałka znika co w takim przypadku. Fajnie to wygląda na historii ale w realu już nie jest tak spoko

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: EMA / CCI-divergence - strategia dla opcji binarnych

środa 06 sty 2016, 16:47

Jaki byłby wynik po wejściu w transakcję od razu po strzałce, o której piszesz?

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: EMA / CCI-divergence - strategia dla opcji binarnych

środa 06 sty 2016, 16:51

Pojawi się też alarm na platformie, czy patrzysz tylko na strzałki?

no avatar
Monky86
Posty: 1
Rejestracja: piątek 22 sty 2016, 09:51

Re: EMA / CCI-divergence - strategia dla opcji binarnych

piątek 22 sty 2016, 10:51

Wchodzić w chwili pojawienia się alarmu?? czy dopiero przy rozpoczęciu nowej swiecy??
Czy jak ogolnie jest tred wzrostowy to ignorujemy czerwone strzałki ??działamy tylko na zielonych?
Spawdza się na 60 luz 120 sek ?

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: EMA / CCI-divergence - strategia dla opcji binarnych

piątek 22 sty 2016, 13:56

Po pojawieniu się alarmu, który de facto występuje po uformowaniu się świecy, a więc przy otwarciu kolejnej. Czasem pojawia się opóźniony sygnał, ale z tego co widzę to bardzo rzadki przypadek, można sobie wtedy wchodzić albo czekać na kolejne, rynek nigdzie nie ucieknie ;)

Co do pytania czy sprawdza się na 60-cio i 120-sekundówkach to nie wiem, nie sprawdzałem.

no avatar
gulcza
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 09 lut 2016, 14:22

Re: EMA / CCI-divergence - strategia dla opcji binarnych

środa 17 lut 2016, 18:24

niestety.... to bardzo częsty przypadek :bambam:
Powiem więcej wszystko zależy od dnia , początek testów był obiecujący ,ale w większości przypadków sygnały są mocno opoźnione !problem!

no avatar
Marcin Mirecki
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 21 sty 2016, 11:52

Re: EMA / CCI-divergence - strategia dla opcji binarnych

wtorek 23 lut 2016, 15:12

Poświęciłem tej strategii 3-4 tygodnie i moje wnioski są następujące:
- Na początku wyglądało bardzo obiecująco, ale to wygląda tak jak ktoś już napisał, czyli zależy od dnia, są dni że działa świetnie, a są też dni, że mamy kilka fałszywych sygnałów pod rząd
- Nie da się ocenić tej strategi patrząc na wykresy historyczny, ponieważ większość fałszywych sygnałów znika (znikają strzałki i linie) po restarcie MT4 lub po zmianie na wykresie interwału czasowego nawet na chwilę. Załóżmy, że straciliśmy na opcji M15, przełączamy wykres na H4 lub H1, żeby zaraz wrócić na wykres M15 i wtedy na M15 nie ma już sygnału na podstawie, którego wcześniej weszliśmy i straciliśmy pieniądze. Dlatego patrząc na wykres historyczny nie zobaczymy większości sygnałów na podstawie których otworzyli byśmy opcję stratną. Zobaczymy w większości tylko te zyskowne, co spowoduje, że pomyślimy, że strategia jest niemal doskonała.
- Mało tego. Wiele dobrych i zyskownych sygnałów też nie wykorzystalibyśmy w praktyce, ponieważ, albo powstają bez sygnału dźwiękowego, a autor napisał, że sygnał musi być, żeby otworzyć opcję, albo powstają w połowie lub pod koniec tworzenia się świecy M15, a założenie jest takie, żeby wchodzić na początku jej tworzenia.

Tak więc mamy wiele fałszywych sygnałów, których potem nie widać (znikają) i mamy dużo dobrych sygnałów, które nie tworzą się "na czas", więc też ich nie wykorzystamy.

Mój pomysł na tą strategię, to przenieść ją na interwały H1 lub H4, otwierać oczywiście opcje zgodnie z panującym trendem po sygnale (linia, strzałka i dźwięk) na 60 min lub na 240 min i gdyby sygnał okazał się fałszywy to otworzyć opcję w przeciwną stronę z tym samym czasem wygaśnięcia. Spowoduje to (przy średnim zysku z opcji 75-80%), że jedna opcja zyskowna pokryje nam stratę z 4 poprzednich opcji stratnych, czyli mamy dobry stosunek zysku do ryzyka. Ważnym aspektem jest też kiedy otworzyć opcję w przeciwną stronę, żeby nie powstała zbyt duża luka miedzy opcjami, w której zawsze może zamknąć się cena i spowodować nam podwójną stratę... To już jest kwestia bardzo dyskusyjna, bo teoretycznie moglibyśmy otworzyć "ratującą nas" opcję zaraz pod/nad poprzednią świecą i ja bym tak zrobił, ale wiadomo, że nowo-rysująca się świeca może po prostu zrobić duży knot i na koniec zamknąć się zgodnie z naszym pierwotnym przewidywaniem, a my mając już otwartą kolejną opcje działamy na zasadzie "stop losa" i otwierając ją zgadzamy się na stratę, ale minimalną...
MM

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: EMA / CCI-divergence - strategia dla opcji binarnych

środa 24 lut 2016, 09:00

Marcin Mirecki pisze:Poświęciłem tej strategii 3-4 tygodnie i moje wnioski są następujące:
- Na początku wyglądało bardzo obiecująco, ale to wygląda tak jak ktoś już napisał, czyli zależy od dnia, są dni że działa świetnie, a są też dni, że mamy kilka fałszywych sygnałów pod rząd
- Nie da się ocenić tej strategi patrząc na wykresy historyczny, ponieważ większość fałszywych sygnałów znika (znikają strzałki i linie) po restarcie MT4 lub po zmianie na wykresie interwału czasowego nawet na chwilę. Załóżmy, że straciliśmy na opcji M15, przełączamy wykres na H4 lub H1, żeby zaraz wrócić na wykres M15 i wtedy na M15 nie ma już sygnału na podstawie, którego wcześniej weszliśmy i straciliśmy pieniądze. Dlatego patrząc na wykres historyczny nie zobaczymy większości sygnałów na podstawie których otworzyli byśmy opcję stratną. Zobaczymy w większości tylko te zyskowne, co spowoduje, że pomyślimy, że strategia jest niemal doskonała.
- Mało tego. Wiele dobrych i zyskownych sygnałów też nie wykorzystalibyśmy w praktyce, ponieważ, albo powstają bez sygnału dźwiękowego, a autor napisał, że sygnał musi być, żeby otworzyć opcję, albo powstają w połowie lub pod koniec tworzenia się świecy M15, a założenie jest takie, żeby wchodzić na początku jej tworzenia.

Tak więc mamy wiele fałszywych sygnałów, których potem nie widać (znikają) i mamy dużo dobrych sygnałów, które nie tworzą się "na czas", więc też ich nie wykorzystamy.

Mój pomysł na tą strategię, to przenieść ją na interwały H1 lub H4, otwierać oczywiście opcje zgodnie z panującym trendem po sygnale (linia, strzałka i dźwięk) na 60 min lub na 240 min i gdyby sygnał okazał się fałszywy to otworzyć opcję w przeciwną stronę z tym samym czasem wygaśnięcia. Spowoduje to (przy średnim zysku z opcji 75-80%), że jedna opcja zyskowna pokryje nam stratę z 4 poprzednich opcji stratnych, czyli mamy dobry stosunek zysku do ryzyka. Ważnym aspektem jest też kiedy otworzyć opcję w przeciwną stronę, żeby nie powstała zbyt duża luka miedzy opcjami, w której zawsze może zamknąć się cena i spowodować nam podwójną stratę... To już jest kwestia bardzo dyskusyjna, bo teoretycznie moglibyśmy otworzyć "ratującą nas" opcję zaraz pod/nad poprzednią świecą i ja bym tak zrobił, ale wiadomo, że nowo-rysująca się świeca może po prostu zrobić duży knot i na koniec zamknąć się zgodnie z naszym pierwotnym przewidywaniem, a my mając już otwartą kolejną opcje działamy na zasadzie "stop losa" i otwierając ją zgadzamy się na stratę, ale minimalną...
Wskaźnik repaintuje i w tym przypadku ciężko jest znaleźć taki który tego nie robi, stąd te znikające sygnały.

Wszystkie alarmy jakie są generowane (te znikające też) można zobaczyć otwierając terminal na MT4 i w zakładce strategie. Oczywiście pod warunkiem, że wskaźnik jest załadowany na wszystkich interesujących nas wykresach. Wygląda to mniej więcej tak:

Kod: Zaznacz cały

0	00:00:00.489	CCI_Divergence GBPUSD,M15: Alert: GBPUSD15 at 00:00:00 CCI Hidden bullish divergence
0	00:15:00.502	CCI_Divergence USDJPY,M15: Alert: USDJPY15 at 00:15:00 CCI Hidden bullish divergence
0	00:15:05.888	CCI_Divergence EURCHF,M15: Alert: EURCHF15 at 00:15:05 CCI Hidden bearish divergence
0	00:30:00.248	CCI_Divergence AUDCAD,M15: Alert: AUDCAD15 at 00:30:00 CCI Hidden bullish divergence
0	00:30:00.676	CCI_Divergence USDJPY,M15: Alert: USDJPY15 at 00:30:00 CCI Hidden bullish divergence
0	00:30:02.768	CCI_Divergence EURCHF,M15: Alert: EURCHF15 at 00:30:02 CCI Hidden bearish divergence
0	00:45:00.323	CCI_Divergence AUDCAD,M15: Alert: AUDCAD15 at 00:45:00 CCI Hidden bullish divergence
0	00:45:00.399	CCI_Divergence GBPUSD,M15: Alert: GBPUSD15 at 00:45:00 CCI Hidden bullish divergence
0	00:45:00.467	CCI_Divergence EURGBP,M15: Alert: EURGBP15 at 00:45:00 CCI Hidden bullish divergence
0	00:47:11.062	CCI_Divergence EURJPY,M15: Alert: EURJPY15 at 00:47:11 CCI Hidden bullish divergence
0	01:00:00.076	CCI_Divergence EURJPY,M15: Alert: EURJPY15 at 01:00:00 CCI Hidden bullish divergence
0	01:00:00.195	CCI_Divergence GBPUSD,M15: Alert: GBPUSD15 at 01:00:00 CCI Hidden bullish divergence
0	01:30:00.144	CCI_Divergence AUDJPY,M15: Alert: AUDJPY15 at 01:30:00 CCI Hidden bullish divergence

Nie bardzo rozumiem jak "[..]jedna opcja zyskowna pokryje nam stratę z 4 poprzednich opcji stratnych[...]". Mógłbyś rozwinąć tę myśl?

no avatar
Marcin Mirecki
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 21 sty 2016, 11:52

Re: EMA / CCI-divergence - strategia dla opcji binarnych

środa 24 lut 2016, 09:29

Ja rozumiem, ale jest więcej sygnałów stratnych, niż to wynika z Twojej tabelki i tak po prostu jest. Nie twierdzę, że to zła strategia, tylko nie ma aż tak wysokiej skuteczności.

Pisałem o przerzuceniu się na wyższe interwały, żeby mieć czas na otwarcie kolejnej opcji tylko o przeciwnym kierunku, niż pierwotnie otworzona i zgodna z sygnałem. Jeśli na przykład mamy parę w trendzie spadkowym, otrzymujemy sygnał na otwarcie opcji PUT i to robimy, a pomimo sygnału kolejna świeca idzie do góry, a nie na dół, tak jak to powinno być wg sygnału, to na szczycie poprzedniej świecy otwieramy opcje o takiej samej wartości i takim samym czasem wygaśnięcia, tylko CALL. Jest to nasza druga opcja i jednocześnie ta która zmniejsza nam straty z pierwszej, nietrafionej opcji, czyli jeśli graliśmy za 100 euro na PUT, coś poszło nie tak to otwieramy 100 euro na CALL. Wartości opcji te same, czasu wygasania też te same dla obu. Na jednej tracimy 100 euro, a na drugiej zarabiamy 80 euro. Dzięki temu nasza strata wynosi 20 euro, a nie tak jak pierwotnie zakładaliśmy (jeśli się nie uda) 100 euro. W związku z tym miałem na myśli, że zysk z jednej trafionej transakcji pokryje nam straty z czterech nietrafionych, ale w odpowiednim czasie zabezpieczonych drugą opcją jak powyżej.
MM

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: EMA / CCI-divergence - strategia dla opcji binarnych

środa 24 lut 2016, 09:48

Ja rozumiem, ale jest więcej sygnałów stratnych, niż to wynika z Twojej tabelki i tak po prostu jest. Nie twierdzę, że to zła strategia, tylko nie ma aż tak wysokiej skuteczności.
Tak, to bardzo możliwe.
Pisałem o przerzuceniu się na wyższe interwały, żeby mieć czas na otwarcie kolejnej opcji tylko o przeciwnym kierunku, niż pierwotnie otworzona i zgodna z sygnałem. Jeśli na przykład mamy parę w trendzie spadkowym, otrzymujemy sygnał na otwarcie opcji PUT i to robimy, a pomimo sygnału kolejna świeca idzie do góry, a nie na dół, tak jak to powinno być wg sygnału, to na szczycie poprzedniej świecy otwieramy opcje o takiej samej wartości i takim samym czasem wygaśnięcia, tylko CALL. Jest to nasza druga opcja i jednocześnie ta która zmniejsza nam straty z pierwszej, nietrafionej opcji, czyli jeśli graliśmy za 100 euro na PUT, coś poszło nie tak to otwieramy 100 euro na CALL. Wartości opcji te same, czasu wygasania też te same dla obu. Na jednej tracimy 100 euro, a na drugiej zarabiamy 80 euro. Dzięki temu nasza strata wynosi 20 euro, a nie tak jak pierwotnie zakładaliśmy (jeśli się nie uda) 100 euro. W związku z tym miałem na myśli, że zysk z jednej trafionej transakcji pokryje nam straty z czterech nietrafionych, ale w odpowiednim czasie zabezpieczonych drugą opcją jak powyżej.

Rozumiem :) Zamierzasz zrobić jakiś test? Może to być czasochłonne z uwagi na wyższy interwał, natomiast wyniki mogą być obiecujące i sam jestem ciekaw jak by to wypadło statystycznie.

Trzeba by też pewnie zmodyfikować wartości dla średnich (i być może dla wskaźnika) bo 200-okresowa na H4 byłaby trochę zbytnio opóźniona jeśli chodzi o pokazywanie aktualnego trendu.

no avatar
Marcin Mirecki
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 21 sty 2016, 11:52

Re: EMA / CCI-divergence - strategia dla opcji binarnych

środa 24 lut 2016, 10:25

Zabrałem się za test :) i zamierzam o nim napisać w połowie marca. Wcześniej ze względu na wyższe interwały może być za mało sygnałów. Każde zagranie będę opisywał, a potem zrobię z tego tabelkę i zobaczymy jakie będą wyniki :)
MM

Awatar użytkownika
kwfx
Maniak Forex
Posty: 1043
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 07:43
Lat na Forex: 4
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty

Re: EMA / CCI-divergence - strategia dla opcji binarnych

środa 24 lut 2016, 12:31

Marcin Mirecki pisze:Zabrałem się za test :) i zamierzam o nim napisać w połowie marca. Wcześniej ze względu na wyższe interwały może być za mało sygnałów. Każde zagranie będę opisywał, a potem zrobię z tego tabelkę i zobaczymy jakie będą wyniki :)

Super sprawa, to na pewno da fajny obraz czy warto rozwijać dalej tę strategię.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości