Typy brokerów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Husar
Posty: 43
Rejestracja: sobota 16 lis 2013, 21:27
Lat na Forex: 1
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Typy brokerów

niedziela 17 lis 2013, 01:28

Witam.

Czytałem o różnych modelach biznesowych brokerów.
Model MM jest dla mnie jasny.
Jednak modele STP, ECN, ECN + STP, DMA, DMA/STP, STP/NDD, NDD, CME i połączenia z tym CME nie są do końca jasne.
Te wymienione modele rozumiem jako takie, przez które mamy dostęp do rynku międzybankowego bezpośrednio, czyli przeciwieństwo MM, który sam tworzy rynek.
Może jednak ktoś wytłumaczyć mi czym się różnią między sobą te modele różne od MM, które wymieniłem wyżej?
Moje posty nie są rekomendacjami. Decyzje podejmowane przez inwestorów muszą być samodzielne.

Pozdrawiam serdecznie,
Husar

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Typy brokerów

niedziela 17 lis 2013, 11:28

Witam :)
Husar pisze:Witam.

Czytałem o różnych modelach biznesowych brokerów.
Model MM jest dla mnie jasny.
Jednak modele STP, ECN, ECN + STP, DMA, DMA/STP, STP/NDD, NDD, CME i połączenia z tym CME nie są do końca jasne.
Te wymienione modele rozumiem jako takie, przez które mamy dostęp do rynku międzybankowego bezpośrednio, czyli przeciwieństwo MM, który sam tworzy rynek.
Może jednak ktoś wytłumaczyć mi czym się różnią między sobą te modele różne od MM, które wymieniłem wyżej?
Wszystko to co wymieniłeś STP, ECN, ECN + STP, DMA, DMA/STP, STP/NDD, NDD (prócz CME) sprowadza się do jednej nazwy ECN/STP.

Rynek Forex ze względu na swoją konstrukcję nie pozwala zastosować modelu jaki został zdefiniowany przez ECN (http://www.investopedia.com/terms/e/ecn.asp )

Definition of 'Electronic Communication Network (ECN)'
An automated system that matches buy and sell orders for securities. An ECN connects major brokerages and individual traders so that they can trade directly between themselves without going through a middleman. The ECN makes money by charging a fee for each transaction. ECNs make it possible for investors in different geographic locations to quickly and easily trade with each other. The Securities and Exchange Commission requires ECNs to register as broker-dealers.


Dlatego też brokerzy wymyślili różne nazwy dla praktycznie tej samej technologii streamowania kwotowań:
DMA - Direct Market Access
STP - Straight Through Processing
NDD - No Dealing Desk

Jednak w rzeczywistości to co nazywane jest przez brokerów ECN, DMA, STP lub NDD jest w rzeczywistości rozwiązaniem typu ECN/STP.
Później tylko kwestia rozbija się o możliwości platform transakcyjnych. Najgorzej pod tym względem wypada MT4, gdyż prócz stosowania mostków STP, platforma ma możliwość wgrywania różnego rodzaju pluginów typu Virtual Dealer Plugin http://forex-nawigator.biz/forum/viruta ... t4894.html
Dlatego też najlepiej stosować do tradingu platformy typu Protrader, cTrader, MultiCharts, NinjaTrader, gdyż prócz większych możliwości jakie dają traderowi, nie stosowane są w nich rozwiązania, które pozwalają utrudniać życie inwestorom.

Z kolei CME jest skrótem od nazwy Chicago Mercantile Exchange i jest jedną z największych giełd Futures i Opcji na kontrakty Futures http://www.cmegroup.com/
CME jest giełdą scentralizowaną z bardzo silnym nadzorem SEC i CFTC. CME to bardzo dobry wybór jeśli chodzi o Futures, jednak oferta kontraktów na FX jest jeszcze słabo rozwinięta i tu pojawia się nowe pojęcie:

MTF - Multilateral Trading Facility - jest to technologia najbardziej zbliżona do czystego ECN, przez niektórych nazywana ECN/MTF.
Rozwiązanie MTF jest jednym z najlepszych jakie do tej pory wymyślono do handlu na rynku Forex i kontraktami CFD, gdyż w przeciwieństwie do ECN/STP nie ma tutaj tzw. "last look" czyli możliwości odrzucenia zlecenia inwestora przez dostarczyciela płynności (Liquidity provider), a zlecenia inwestorów razem ze zleceniami Limit od dostarczycieli płynności wchodzą do Order booka i są ze sobą matchowane, dlatego też jest to nowa jakość na rynku.

LMAX Exchange jako pierwszy zaoferował dla klientów detalicznych giełdę MTF, czyli scentralizowane miejsce handlu na rynku Forex i CFD nadzorowane przez brytyjski FSA.

Is LMAX Exchange similar to an Exchange? How does it differ?

MTFs have been described as a form of "exchange lite" because they provide similar or competing trading services and have similar structures, such as rulebooks and market surveillance departments. Most Exchanges operate in equity and futures markets offering additional services such as listings and exchange central clearing.

The main difference is that MTFs do not have a listing process for securities or offer central clearing services.

The definition of an MTF by MiFID broadly fits with the SEC's definition of an Exchange, which is "any organisation, association, or group of persons that: (1) brings together the orders of multiple buyers and sellers; and (2) uses established, nondiscretionary methods (whether by providing a trading facility or by setting rules) under which such orders interact with each other, and the buyers and sellers entering such orders agree to the terms of a trade".


Źródło: http://www.lmax.com/popup-mtf-exchange- ... frame=true

MTF jest kolejnym etapem ewolucji jaka dokonała się od brokerów MM przez brokerów ECN/STP do MTF. Różnicę w funkcjonowaniu MTF w stosunku do ECN/STP bardzo ładnie przedstawia poniższy obrazek.

Pozdrawiam
Karol Marchewka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Husar
Posty: 43
Rejestracja: sobota 16 lis 2013, 21:27
Lat na Forex: 1
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Typy brokerów

niedziela 17 lis 2013, 11:56

Bardzo dziękuję Karolu za wyczerpującą odpowiedź :)
Zaciekawiłeś mnie tym modelem ECN/MTF.
Czy możesz podać jeszcze kilku zaufanych brokerów funkcjonujących w tym modelu?
Moje posty nie są rekomendacjami. Decyzje podejmowane przez inwestorów muszą być samodzielne.

Pozdrawiam serdecznie,
Husar

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Typy brokerów

niedziela 17 lis 2013, 12:07

Witam :)
Husar pisze:Bardzo dziękuję Karolu za wyczerpującą odpowiedź :)
Zaciekawiłeś mnie tym modelem ECN/MTF.
Czy możesz podać jeszcze kilku zaufanych brokerów funkcjonujących w tym modelu?
To trochę inaczej wygląda z MTF. MTF jest modelem giełdowy czyli miejscem gdzie spotykają się zlecenia inwestorów, a następnie są one matchowane ze sobą.
LMAX Exchange jest giełdą MTF - to nie jest broker w typowym rozumieniu tego słowa, choć świadczy także usługi brokerskie dla inwestorów indywidualnych.

Brokerami dającym dostęp do LMAX Exchange są np.:
- Armada Markets - http://www.armadamarkets.pl/
- Liquidex - http://liquidex.eu/
- Velocity Trade - http://www.velocitytrade.com/

Natomiast brokerem wprowadzającym do LMAX Exchange jest:
- Comparic - http://comparic.pl/brokerzy-2/lmax/
- FXMTF http://fxmtf.pl/

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
Husar
Posty: 43
Rejestracja: sobota 16 lis 2013, 21:27
Lat na Forex: 1
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Typy brokerów

niedziela 17 lis 2013, 12:45

Jak mam rozumieć różnice między brokerem dającym dostęp do LMAX Exchange a brokerem wprowadzającym do LMAX Exchange?
Sorry za dociekliwość :)
Moje posty nie są rekomendacjami. Decyzje podejmowane przez inwestorów muszą być samodzielne.

Pozdrawiam serdecznie,
Husar

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Typy brokerów

niedziela 17 lis 2013, 13:54

Witam :)
Husar pisze:Jak mam rozumieć różnice między brokerem dającym dostęp do LMAX Exchange a brokerem wprowadzającym do LMAX Exchange?
Sorry za dociekliwość :)
Generalna różnica polega na tym, że broker wprowadzający może zaoferować swoim klientom lepsze prowizje od LMAX Exchange, co wynika z wolumenu transakcji wprowadzonych klientów, micro loty, mniejszy depozyt początkowy.
Broker wprowadzający nie posiada żadnych swoich serwerów, platform itd. Wprowadza klientów bezpośrednio do LMAX Exchange. Klienci brokera wprowadzającego podpisują umowę z LMAX Exchange i tam też prowadzone są rachunki inwestycyjne.

Inaczej sprawa wygląda z brokerami dającymi dostęp do LMAX Exchange. Oni posiadają przeważnie własne serwery (niektórzy korzystają z rozwiązań w chmurze), platformę lub platformy. Zlecenia klientów są przekazywane przez serwery brokera do LMAX Exchange. Pieniądze klientów trzymane są na koncie bankowym brokera i broker rozlicza się bezpośrednio z LMAX Exchange, dostawcami platformy czy też mostków jak w przypadku platformy MT4.
Klienci brokerów dających dostęp do LMAX Exchange otrzymują także możliwość otwarcia konta z mniejszym depozytem początkowym, micro lotami czy mniejszą prowizją. Mogą także oferować platformy transakcyjne, których nie oferuje LMAX Exchange. Generalnie wszystko zależy od umowy wynegocjowanej z LMAX Exchange.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
Husar
Posty: 43
Rejestracja: sobota 16 lis 2013, 21:27
Lat na Forex: 1
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Typy brokerów

niedziela 17 lis 2013, 14:26

Czyli brokerzy dający dostęp do LMAX Exchange to teoretycznie większe opóźnienie?
Moje posty nie są rekomendacjami. Decyzje podejmowane przez inwestorów muszą być samodzielne.

Pozdrawiam serdecznie,
Husar

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Typy brokerów

niedziela 17 lis 2013, 14:34

Witam :)
Husar pisze:Czyli brokerzy dający dostęp do LMAX Exchange to teoretycznie większe opóźnienie?
Teoretycznie tak, choć niekoniecznie. Jeżeli serwery brokera zlokalizowane są w tej samej serwerowni co serwery LMAX Exchange to opóźnienia są tak minimalne, że nie sposób ich zauważyć nawet na danych : http://www.equinix.com/company/news-and ... abilities/

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
Husar
Posty: 43
Rejestracja: sobota 16 lis 2013, 21:27
Lat na Forex: 1
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Typy brokerów

poniedziałek 18 lis 2013, 21:19

Karolu testowałeś może brokerów tego typu?

Bo interesują mnie kwestie:

- Czy zlecenia wchodzą szybciej niż u innych brokerów
- Jakie mają poślizgi
- Jak wygląda spread podczas danych makro
Moje posty nie są rekomendacjami. Decyzje podejmowane przez inwestorów muszą być samodzielne.

Pozdrawiam serdecznie,
Husar

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Typy brokerów

wtorek 19 lis 2013, 08:00

Witam :)
Husar pisze:Karolu testowałeś może brokerów tego typu?

Bo interesują mnie kwestie:

- Czy zlecenia wchodzą szybciej niż u innych brokerów
- Jakie mają poślizgi
- Jak wygląda spread podczas danych makro
Niestety nie testowałem brokerów dających dostęp do LMAX Exchange. Mam konto bezpośrednio w LMAX Exchange.

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
Husar
Posty: 43
Rejestracja: sobota 16 lis 2013, 21:27
Lat na Forex: 1
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Typy brokerów

wtorek 19 lis 2013, 10:28

O proszę! To możesz napisać jak to u nich wygląda?

Chodzi mi o to co wcześniej pisałem.
- Czy zlecenia wchodzą szybciej niż u innych brokerów
- Jakie mają poślizgi
- Jak wygląda spread podczas danych makro
I może czy są mikroloty ^.^
Moje posty nie są rekomendacjami. Decyzje podejmowane przez inwestorów muszą być samodzielne.

Pozdrawiam serdecznie,
Husar

Awatar użytkownika
MaRCHeW
Moderator Forum
Posty: 827
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:15
skype: karol_marchewka
Lat na Forex: 8
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Typy brokerów

wtorek 19 lis 2013, 10:51

Witam :)

Ja jestem bardzo zadowolony, a co do Twoich pytań to:
Husar pisze:- Czy zlecenia wchodzą szybciej niż u innych brokerów
Co znaczy u innych brokerów? Wszystkich nie testowałem, badań też nie prowadzę. Poza tym jak już pisałem mamy różne typy brokerów także trzeba by do tego zrobić oddzielne kategorie (MM, ECN/STP, ECN/MTF).
Mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z szybkości realizacji zleceń.
Husar pisze:- Jakie mają poślizgi
Nie prowadzę badań. Wszystko zależy od tego jakie zlecenia stosujesz.
Husar pisze:- Jak wygląda spread podczas danych makro
Możesz sprawdzić otwierając konto demo. Spread jest zmienny, jest wiele różnych instrumentów, także ciężko podać konkretną liczbę. Looknij sobie na: http://www.lmax.com/popup-average-spreads-fx
Husar pisze:I może czy są mikroloty ^.^
Generalnie to zachęcam Cię byś więcej poczytał i samemu potestował, a mniej zadawał pytań ;) (bez obrazy). Wystarczy wejść na strony, które podawałem Ci w poprzednich postach, np. http://comparic.pl/brokerzy-2/lmax/

Pozdrawiam
Karol Marchewka

Awatar użytkownika
Husar
Posty: 43
Rejestracja: sobota 16 lis 2013, 21:27
Lat na Forex: 1
Rodzaj rachunku: Rachunek rzeczywisty
Lokalizacja: Poznań

Re: Typy brokerów

wtorek 19 lis 2013, 12:55

Wiesz doczytać zawsze można u brokera ale teoria i założenia się czasem różnią od praktyki :)
Przetestuje sobie chyba faktycznie to demo!
Dzięki za odpowiedzi :)
Moje posty nie są rekomendacjami. Decyzje podejmowane przez inwestorów muszą być samodzielne.

Pozdrawiam serdecznie,
Husar

no avatar
temini
Posty: 23
Rejestracja: niedziela 06 kwie 2014, 09:59

Re: Typy brokerów

niedziela 06 kwie 2014, 10:41

no najwazniejsze, żeby dopasować brokera do swoich potrzeb. Ja rozglądałem się w temacie brokera sporo, akurat demo u pierwszego mi bardzo podpasowało i zostałem na troche. co do opóźnień, o to bym się nie martwił, dostęp do LMAX Exchange u mnie był bezproblemowy.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości