Strategia GEM

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
m_c
Stały Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: czwartek 17 paź 2013, 12:51
Lat na Forex: 14
Kontakt:

Strategia GEM

poniedziałek 29 lis 2021, 20:24

Dzień dobry,

jakiś czas temu spotkałem się z opisem strategii GEM (opisy można znaleźć w sieci, więc nie będę się tutaj rozwodził na ten temat). Czyli raz na miesiąc sprawdzamy wyniki za jeden rok wstecz i kupujemy do portfela instrument który ma najwyższą stopę zwrotu. Istnieje pewnie kilka wersji tego sytemu (SP500, obligacje, rynki emerging markets itd.). Średnia stopa zwrotu w długim okresie ( podobno ok. 70 lat) wyniosła średniorocznie kilkanaście procent ( ok. 15%). Całkiem nieźle, zważywszy, iż analiza odbywa się raz na miesiąc. Postanowiłem się przyjrzeć bliżej tej strategii i trochę ją ulepszyć. W mojej wersji pozostawiłem SP500 oraz pozbyłem się obligacji. Rezultaty były dość zaskakujące. Od 1969 do listopada 2021 z każdego zainwestowanego 1 000 usd można było zarobić ok. 516 000 usd. Brzmi nieźle (bajeczna reklama), ale pamiętajmy o jednym - w ciągu 52 lat dolar stracił 87% swojej wartości, i należy jeszcze doliczyć podatek. W związku z powyższym. Jednak po uwzględnieniu podatku na poziomie 30% strategia wygenerowała zysk ok. 338 000 usd (bez rozliczania strat). Biorąc pod uwagę wspomnianą deprecjację waluty (ostateczny wynik pomnożyłem razy 0,13) wynik to ok. 65 000 usd (przed opodatkowaniem) oraz 44 000 usd (po podatku). Czyli w realnym pieniądzu 44 000 - 1000 = 43 000 / 1000 = 4 300%. W załączniku wykresy przed opodatkowaniem i utratą wartości pieniądza.
Ale czy da się taki wynik przełożyć na polski rynek bez potrzeby otwierania rachunku u zagranicznego brokera i transferu pieniędzy?
Odpowiedź jest twierdząca. Tak, można stosować wspomnianą strategię używając instrumentów notowanych na GPW.
W przypadku GPW możliwy był test tylko 10 lat wstecz tj. do 2011 roku.
Zachowując te same punkty wejścia/wyjścia pobierane z rynku światowego strategia ta z zainwestowanych 10 000 pln przyniosła ok. 142 000 pln (bez podatku). Czyli 142 000 - 10 000=132 000 / 10 000 = 1 320% brutto :joy:
Oczywiście doliczając podatek byłoby mniej. Jednak jak to się mówi - gra warta świeczki.
Należy również wspomnieć, iż w trakcie trwania strategii można dopłacać do rachunku, co powoduje na końcu znaczący przyrost kapitału.
Reasumując: całkiem fajna strategia oparta o różne instrumenty z niskimi kosztami obsługi ( i do tego taki wynik bez żadnej dźwigni). Dużą zaletą jest niska czasochłonność (jedyne co trzeba zrobić to na koniec miesiąca wprowadzić dane do excel - raptem kilka dat i kilka cen na zamknięciu-cas potrzebny to raptem ok. 15 minut i złożyć zlecenie w biurze maklerskim).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

no avatar
alex111
Pasjonat Forex
Posty: 614
Rejestracja: czwartek 07 mar 2019, 18:03

Re: Strategia GEM

piątek 20 maja 2022, 13:24

Z pewnością reklama jest jedną z najważniejszych rzeczy w biznesie. Polecam Wam seo pakiety , jest to strona na której znajdziecie ofertę SEO. Korzystaliście kiedyś z ich oferty? Według mnie jest bardzo atrakcyjna. Sam skorzystałem z ich oferty i jestem zadowolony.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 15 gości